De Gaulle's nieuwe kieswet door vrijwel iedereen goed ontvangen Alleen de communisten ontevreden, omdat zij verlies van sterke positie vrezen WITTE KRUIS HELPT ECHT! m Met een enkel woord >3p Agenda ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 H» I» De ontwikkeling in het Nabije en Midden-Oosten trekt opnieuw de volle aandacht op een ogenblik dat de spanning in de Straat van For mosa althans tydelyk schynt te zijn af genomen. Wat toch is het geval? In Irak, 't land waar de huidige premier Kassem onlangs de leiding had bij de staatsgreep tegen Koning Feisal en pre mier Noeri es Said, moet een zekere kolonel Abdel Salem Arif een nieuwe omwenteling in de zin hebben gehad, welke zich in het afgelopen weekeinde had moeten voltrekken, maar op het nippertje kon worden voorkomen. De plannen waren uitgelekt en een vrij groot aantal officieren is gearresteerd. Gelukkig voor het Westen, dat Kassem tijdig kon ingrijpen, want anders ware Irak dat toch al een weinig betrouw bare partner in het Verdrag van Bag dad (de MOVO) is geworden geheel en al in het vaarwater terechtgekomen van het Arabische nationalisme, zoals dat door president Nasser van de Egyp tisch-Syrische republiek wordt vertegen woordigd. Niet dat Kassem een tegen stander van dat nationalisme is, verre van dat. Maar hij gevoelt zich toch altijd nog in de eerste plaats inwoner van Irak en het zint hem zeker niet, dat president Nasser pogingen doet ook in Irak de lakens uit te delen. Een uiter aard gezond standpunt, dat waardering verdient. Over de instelling van een militair kabinet in Libanon kunnen wij na de berichten van gisteren kort zijn: president Sjehab heeft ge meend de belangen van zijn land, waar christenen en mohammedanen broeder lijk samen moeten wonen, niet beter te kunnen dienen dan door de vorming van een zaken-regime, waarin vier militairen en twee burgers zitting hebben. Hier gaat het dus niet om een conflict, dat vooral buitenlandse aspecten heeft zoals in Irak, maar veeleer om de oplossing van een binnenlandse tegenstelling tus sen groepen, die verschillende gods diensten aanhangen. In dat opzicht is er ook een duidelijk verschil met de recente ontwikkeling in Pakistan, al is ook daar een militair bewind ge vormd. Zoals men weet heeft president Iskander Mirza de grondwet buiten wer king gesteld en de macht in het gehele land in handen gelegd van de opper bevelhebber van het leger, generaal Ajoeb Chan. Maar en dat is het verschil met Libanon hier ging het niet om de tegenstelling tussen uiteen lopende bevolkingsgroepen, maar om een maatregel tegen corrupte democra tie: de president kon het niet langer aanzien, dat het land door egoïsme en machtsmisbruik van politici aan de rand van de afgrond werd gebracht. Men herinnert zich, dat Pakistan dat deel van het voormalige Bnts- Indië is, dat, voor viervijfde door mohammedanen bewoond, sinds 1947 ge scheiden is van het overwegend Hin doese India. In naam was het land nog altijd een democratische staat, maar in de praktijk moet daar nogal wat aan ontbroken hebben. De schijn behoeft nu dus niet meer opgehouden te worden, nu president Mirza tezamen met de op perbevelhebber van het leger aan de touwtjes trekt. De president, die een oud-leerling is van de beroemde Britse militaire academie Sandhurst en het Britse leger in Voor-Indië jarenlang trouw gediend heeft, wordt door be voegde commentators omschreven als een bewonderaar van het regime-Sala- zar in Portugal, hetgeen dus betekent, dat men een „krachtig bewind" zonder parlementair toezicht oftewel een ge matigde dictatuur van hem mag ver wachten. Hij houdt ervan de belangen des lands op een zakelijke manier af te handelen zonder zich te bekreunen om wat voor politieke gevoeligheden ook. Na de uitermate zwakke democratie van de afgelopen jaren kan dit voorshands misschien een voordeel zijn, maar hier rijst natuurlijk dezelfde vraag als in het tegenwoordige Frankrijk-van-De-Gaulle wat zal er gebeuren als nu eens minder scrupuleuze heren zich van ditzelfde systeem gaan bedienen? Vooral voor Azië in zijn geheel is deze ontwikke ling bijzonder spijtig, omdat dit wereld deel toch al niet rijk gezegend is met regeringen, welke (althans in de verte) enige gelijkenis vertonen met de demo cratische verhoudingen in West-Europa en Amerika. Wat die politieke partijen in Pakis tan aangaat, deskundige waar nemers zijn het erover eens, dat men ze beter als een soort belangen groeperingen ten bate van naar eigen voordeel strevende poütici kon omschrij ven Voor een juiste beoordeling dient men daarbij niet te vergeten, dat Pa kistan sinds zijn ontstaan in 1947 enige uiterst bekwame persoonlijkheden ver loren heeft van het kaliber, zoals India heeft in de figuur van Nehroe. Ook al is er maar al te vaak reden om het met eens te zijn met het beleid van deze Indiase leider, in elk geval is hij iemand, die weet wat hij wil en naar wiens woorden zowel in binnen- als in buiten land geluisterd wordt. Pakistan had een dergelijke figuur in de stichter van zyn onafhankelijk bestaan: Jinnah, die ech ter spoedig na het totstandkomen van zijn schepping overleed, namelijk in september 1948. Een andere persoonlijk heid van groot gezag was Liaquat aii Khan, die eveneens reeds zeer spoedig aan zijn land kwam te ontvallen (zyn weduwe is reeds jaren Pakistans be kwame ambassadrice in Den Haag). Sindsdien zijn de moeilijkheden niet van de lucht geweest, hetgeen eigenlijk met behoeft te verwonderen als men weet, dat volgens officiële schatting 84 ,o van de Pakistani's nog tot de analfabeten behoort! Dat analfabetisme is trouwens niet de enige handicap voor een grotere welvaart. Het land bestaat name lijk uit twee delen: West- en post Pakistan, die op maar liefst duizend kilometer van elkaar zijn gelegen, om dit te begrijpen stelle men zich een denkbeeldige Europese staat „Netsjech voor, waarvan het ene deel zich zou be vinden op de plaats waar thans Neder land ligt en het andere op de plaats van Tsjecho-Slowakije. Desgewenst mag men ook België en Oostenrijk combine ren: in beide gevallen is de afstand ongeveer gelijk aan die tussen Oost- en West-Pakistan. Het behoeft geen lang betoog, dat een dergelijke splitsing onzalig gevolg van de scheiding tussen India en Pakistan op grond van gods dienstige tegenstellingen voor de wel vaart des lands allesbehalve bevorder- kan heten. Bovendien bleek de Wijziging K.R.O.-programma Het KRO-programma van vanavond zal, naar aanleiding van het overlijden van Paus Pius XII een wijziging onder gaan, omdat van 20.35 tot 21.40 uur een herhaling van het klankbeeld „Als een wake in de nacht" wordt ingelast. Van 21.40 tot 22.20 uur wordt een Requiem van Gabriel Fauré uitgezonden en van 22.20 tot 22.35 uur spreekt pater B. Brockbernd O.S.B. over: „De pauskeuze en het conclaaf". Twee programma-onderdelen van zon dag, namelijk „Wegwijs" en „De Wad- ders", komen te vervallen. De plannen van premier Charles de Gaulle voor parlementaire verkiezingen volgens een nieuw systeem, de volgende maand, hebben deze week ruime büval gevonden bü vrijwel Iedere grote politieke groep, behalve dan bij de communisten. De nieuwe kieswet, hoe eenvoudig ook, is misschien nog niet voor ledereen duidelijk. Daarom zij hier vermeld, dat de 14de december Is vastgesteld als de datum, waarop een kies-college van ongeveer 70.000 „grands-electeurs" schriftelijk zal stemmen voor een nieuwe president van Frankrijk. Er is bij die stemming voor een president van de republiek in een herstem ming voorzien, voor het geval, dat een kandidaat geen absolute meerderheid zou krijgen, maar daar iedereen verwacht, dat De Gaulle met een zeer grote meerderheid van stemmen zal worden gekozen, heeft deze bepaling van de nieuwe kieswet weinig commentaar opgeleverd. Daar, waar een kandidaat 51% of een grote percentage van de stemmen krijgt bij de eerste stemming, op 23 november, wint hij de parlementaire zetel van dat district In districten, waar geen van de kan didaten bij eerste stemming de absolute meerderheid verwerft, zal op 30 novem ber een herstemming worden gehouden. Bij die herstemming is die kandidaat gekozen, die een gewone meerderheid be haalt. Dit betekent een grote verande ring vergeleken bij het stelsel van even redige vertegenwoordiging, dat gedu rende de laatste twaalf jaren het Franse kiesstelsel is geweest. Volgens het oude stelsel dienden de partijen kandidaten lijsten in in elk van de 93 departementen van Frankrijk. Als een partij of combi natie van partijen bij de eerste stemming de absolute meerderheid kreeg, legde zij op alle parlementaire zetels in dat de partement beslag. Zo niet, dan werden de zetels op de basis van evenredige ver tegenwoordiging verdeeld. De partij, die het meeste aantal stemmen had gekre gen, won dan de meeste zetels en de andere partijen de rest van de zetels, naar evenredigheid. De communisten stelden in ieder de partement kandidaten en slaagden er bij de laatste verkiezingen in, een vierde van alle zetels in de nationale vergade ring te veroveren. Dat was het gevolg van de evenredige vertegenwoordiging, die goed georganiseerde partijen bevoor deelde en dikwijls een meerderheid van verdeelde kiezersgroepen benadeelde. Verwacht wordt, dat in vrijwel alle 456 nieuwe kiesdistricten anti-commu nistische coalities, hetzij bij de eerste hetzij bij de herstemming, de overwin ning zullen behalen en zioh van de zetel van het district dank zij het „meerder heids-stelsel" meester zullen maken. (Advertentie) Ook linkse politici gaven aan tevredenheid uiting Maar reacties op de grote verande ringen in de nieuwe kieswet vergeleken bij de oude kwamen onmiddellijk en waren tegen veler verwachting in gun stig. De communisten echter, die (dat staat vrijwel vast) bij het nieuwe meerder heidsstelsel van de kieswet zware ver liezen zullen lijden, vielen deze direct aan, en noemden haar een „politieke kanker" en „een oude truc". Overigens werden de beslissingen van de regering ten opzichte van de nieuwe verkiezingen over een wijd politiek spec trum, lopend van uiterst-rechtse con servatieven tot en met de linkse socia listen, door de leiders toegejuicht. Zelfs de linkse politicus Frangois Mit terrand, die bij het referendum zijn kleine „verzetspartij", de UDSR even als de communisten tegen had laten stemmen, begroette de nieuwe kieswet als „goed nieuws". Onder hen, die verder van hun goed keuring blijk gaven, waren ex-premier Felix Gaillard, leider van de radicale partij (linkse centrum) en Edouard Frederic-Dupont, een van de voornaam ste woordvoerders in de kamer voor de onafhankelijken conservatieven) De redenen, waarom zü het allemaal zo gloeiend met elkander eens zijn, schij nen duidelijk. De Gaulle heeft afgedaan met het in gewikkelde stelsel van evenre<lige ver tegenwoordiging, dat er de oorzaak van was, dat de niet communistische krach ten verspreid en versnipperd werden, wat het de communisten mogelijk maak te, vele overwinningen bij de stembus te behalen. Inplaats daarvan heeft hij een nieuw „meerderheidsstelsel" ontworpen, waar door de vertegenwoordiging van de communisten in het parlement waar schijnlijk tot een kleine groep zal in krimpen. Onder het nieuwe stelsel zal Frankrijk in 465 kiesdistricten worden verdeeld, elk met een bevolking van 93.000 men sen. Ieder district zal een enkele afge vaardigde naar het parlement zenden. Advertentie lijk godsdienstige grondslag van Pakistan niet zó geschikt als politiek cement als wijlen Jinnah zich dat gedroomd moet hebben. Waarmede weer eens is aange toond. dat de werkelijkheid zich vaak bijzonder weinig aantrekt van een poli tiek droombeeld. In Westelijke kringen heeft het een verre van prettige indruk gemaakt, dat president Mirza die totnutoe als een vriend van het Westen te boek stond in zijn proclamatie de nadruk gelegd heeft op de nauwe betrekkingen met de Sovjet-Unie, Rood-China en de Egyptisch-Syrische republiek, betrekkin gen, die volgens hem door „avonturiers Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. •tabletten, poeders of cachets! Communisten trachten de Chinezen in Nederland te intimideren (Van onze Haagse correspondent) Vele honderden anti-communistische Chinezen zijn gisteravond uit vele plaat sen in ons land naar Den Haag geko men om in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de eerste openbare pro- paganda-avond by te wonen van de dezer dagen opgerichte vereniging „Ne derland-Vrij China". Het Nederlandse bestuurslid majoor b.d. J. E. van Buren verklaarde in zijn openingsrede, dat de in Den Haag gevestigde rood-Chinese legatie de in ons land woonachtige Chinezen tracht te intimideren en hen onder druk zet de communistisch Chinese nationaliteit aan te nemen. De nationalistisch Chinese regering van Tsjang Kai-sjek heeft in ons land namelijk geen vertegenwoordiging. De vereniging „Nederland-Vrij China" is opgericht om de in ons land woon achtige nationalistisch gezinde Chine zen morele steun te verlenen en hen voor te lichten over de werkelijke toe standen in communistisch-China tevens om hen de ideologie der demo cratie te doen leren kennen. Tevens wil de vereniging de Nederlandse bevolking duidelijk maken, dat de vrijheid van het Chinese volk noodzakelijk is voor de vrijheid van Azië en voor de vrijheid van de gehele Westerse wereld. Ten slotte verzet de vereniging zich tegen de toelating van communistisch China in de Verenigde Naties. BINNENLAND De heer J. C. Winterink, directeur van de N V. Maatschappij tot verspreiding van goede en goedkope lectuur, beter be kend onder de naam Wereldbibliotheek, zal binnenkort 50 Jaar in dienst zijn van deze instelling. Voor de huldiging van de heer Winterink op zaterdag 8 november in het American Hotel te Amsterdam is een uitgebreid comité samengesteld, dat ïbracht, Nu kan ?ien. Voorzo geveea cm bd-Idoorlaat.... noemde landen gerust te stellen, dat het met de nieuwe dictatuur in Pakis tan nog wel los zal lopen, hoe „rechts" haar signatuur dan ook moge zijn. Maar al te gerust kan men daarop toch ook niet zijn. Te minder omdat Pakistan een belangrijk scharnier is in het stelsel van verdragen, dat de landen langs de grenzen van de Sovjet-Unie met elkaar verbindt. Pakistan behoort immers zo wel tot het Verdrag van Bagdad (de MOVO, Middenoostelijke verdragsorga nisatie) als tot de ZOAVO, de Zuidoost- Aziatische verdragorganisatie en het verbindt dus de defensiesystemen in het Midden- en Verre Oosten. Komt nu deze hoeksteen te vervallen, dan betekent dat een zware slag voor de verdediging van het Westen. Merkwaardig genoeg heeft Mirza tegelijkertijd te kennen gegeven, dat hij de bestaande verdragen zal handhaven, maar helemaal gerust kan men daar natuurlijk niet op zijn. Er is dus alle reden om nadere mededelingen over de ontwikkeling in Pakistan met meer dan gewone aandacht tegemoet te Voorzover de censuur die althans gelden bijeen zal brengen om de Jubilaris een geschenk aan te bieden. De jubilaris heeft te kennen gegeven het directoraat van de W.B. Amsterdam te willen neerleggen. Hij zal met Ingang van 8 november worden benoemd tot gedele geerd commissaris van de wereldbiblio theek De heer Winterink biyft directeur van de W.B. te Antwerpen. De wethouder voor de kunstzaken, mr. A .de Roos. heeft gisteravond in mu seum Fodor te Amsterdam de tentoonstel ling geopend van die kunstwerken uit de befaamde collectie Regnault, welke naar het zich laat aanzien voor Am sterdam en ook voor ons land behouden zullen blijven. De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (ANAB) zal donderdag 20, vrijdag 21 en zaterdag 22 november zijn driejaarlijks congres houden ln Utrecht. In de openingszitting, zal de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening dr. ir. A. Vondeling, het woord voeren. De algemene vergadering van de af deling Zuid-Holland van' de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zal op don derdag 23 oktober worden gehouden ln de Beatrixzaal van 't Groothandelsgebouw te Rotterdam. Gisterochtend heeft de Directeur- generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, de tentoonstelling „Voe ding en Hygiëne" die van 10 tot 18 okto ber ln het RAI-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, geopend. By de Tweede Kamer der Staten- Generaal ls Ingediend het wetsontwerp „Nieuwe regeling van het kwekersrecht alsmede van het verkeer met teeltmate riaal van landbouw- en tulnbouwgewas- sen" (zaaizaad- en plantgoedwet) De Kon. Luchtmacht neemt op het Ogenblik proeven met daglichtfluoresce- fend* oranjeverf, welke, op vliegtuigen VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. KRO: 14.00 Idem. 14.10 Gram. 14.25 Pianospel. 14.45 Kron. v. letteren en kun. aten. 15.20 Gram. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.20 V. d. Jeugd, 17.00 Engelse les. 17.20 Gram, 17.40 Lichte muz 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Strykork. 18.30 Dubbel kwart. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbe- antw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Licht baken, caus. 19.35 Omr. ork. en solist. 20.30 Ja, met my, caus. 20.35 Gevar. progr, 21.55 De knlpperbol, caus. 22.05 Lichte muz. 22.35 WIJ lulden de zondag in. Daar na: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gram. VARA: 14.05 Voor de Jeugd. 14.40 Har- monle-ork. 15.05 Van de wieg tot het graf, caus. 15.20 Omr. ork. 16.15 Boekbespr. 16.35 Kinderkoor. 16.55 Gram. 17.30 Ra- dioweekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.35 Muziek-klosk, 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Machten en mensen, caus. 19.45 Deze week, caus. 19.50 caus. VARA; 20.00 Nws. 20.05 Thuis Best?. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialistisch comm. 23.15 Nws. 23.30-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Vraag- en antwoordspel. 21.10 Tussenspel 21.25 Avonturen met Dorus NTS: 22.45—23 45 Eurovisie; Horse of the Year Show. VOOR ZONDAG 12 OKTOBER. Hilversum I (402 m.). NCRV.: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Or- gelconc. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO.: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoog mis. 11.30 Gram. 11.40 Idem. 12.15 Apolo gie. 12.35 Instr. Octet. 12.50 Gram. 12.55 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de Ploeg. mLssie-caus. 13.10 De Wadders. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Altviool en piano. 15.00 De Vliegende Hollander, caus. 15.10 Ka- merork. en solist. 16.00 Sport. 16.30 Ves pers. IKOR.17.00 Jeugddienst. 18.00 Waar bhjft het „Wilde Ganzen"-geld?, caus. 18.05 Het Geladen schip. 18.30 De Kerk aan het werk, caus. 18.40 Bytoelver- tellirng. NORV.: 19.00 Kerkehjk nws. 19.05 Samenzang .19.30 De mens en ik. Verma sol. 21.20 Gram. 21.30 Pekari-handschoe nen maat 8. hoorsp. 22.20 Lichte muz. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II (298 m.). VARA.: 8.00 Nws. 8.18 Weer of geen weer. 9.45 Geestehjk leven, caus. VPRO.: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR.: 10.30 Herv. Kerkdienst. 11.25 Vragenbeantw. 11.35 Het bewapeningsvraagstuk in de Hervormde Synode, gesprek. AVRO: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Gevar. muz. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand ln de wereld ,caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bijdraaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Radiophilh. ork. en solist. 15.15 The seus en Ariadne, hoorsp. 15.45 Altviool en piano. 16.05 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 World Congress of Faith, caus. 17.15 Hoe staan wij er voor?, caus. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., 6port- uitsl. en eportjourn. 18.30 Zlgeunerork. 19.00 Discussie. 19.30 Annemarieke, hoor spel. AVRO.: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Wanhopige men jioorsp. 21.30 Caba ret. 22.20 Act. 22.35 Planorecital. 23.00 Nws. 23.1524.00 Heden en verleden. Radio Bloeniendaal 10 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal (uitzendli d. dienst gehouden op 5-10-1958 om nam.); 11.15 uur ds. Gabe van Duinen te Wassenaar-Zuid (uitzending van de dienst voor belangstellenden gehouden op 5-10- 1958 om 8.30 uur nam.): 3.45 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal (rechtstreekse uitzending H. Avondmaal en Dankz.). TELEVISIEPROGRAMMA. Plm. 16.00 Convent van Keriken: Open luchtsamenkomst Leger des Hells. Engeland, BBC Home Service (330 m.) 12.20 Verz.profsr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Kust en land. 14.40 Gram. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Gram. 15.40 Onbekend. 17.15 Can I help you?, caus. 17.30 Muzikale caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Ame rikaanse nieuwsbrief. 20.45 Klankb. 21.25 Liefdadigh.opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.50 Voordr. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.) 12.00 Have a go! 12.30 Kerkd. 13.00 Verz.progr. en interviews. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Idem. 15.15 Idem 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorspel. 18.00 Michael Holiday presents. 18.30 Flying Doctor. 19.00 Liederen. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Idem. 20.30 Nws. 20.35 Gram. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. 0.30 Lichte muz. 0.50 Avondgebeden. 0.55 1.00 Nws. aangebracht, deze beter zichtbaar moet maken in de lucht. De proeven worden genomen in navolging van die in de VS. waar in de laatste Jaren talrijke botsin gen in de lucht zyn voorkomen. BUITENLAND Het "Royal Opera House" in Covent Garden te Londen, dat pas zyn eeuwfeest heeft gevierd, laat financiële noodkreten horen. Indien het nodige geld niét wordt bijeengebracht, zal deze beroemde Engelse Opera zelfs de deuren moeten sluiten! Of dit zal gebeuren is natuurlijk de vraag, want de kunstminnaars en de autoriteiten zullen de Opera, die op het ogenblik zulke triomfen viert, zeker niet te gronde laten :aan. Maar zoals over de hele wereld ls iet ook ln Londen zo, dat. hoe goed de voorstellingen ook zijn, er altyd meer geld bij moet. De Sovjetru8slsche regering heeft, on- in de leverantie van 200.000 ton graan aan danks aanvankeiyke weigering, toegestemd Joego-Slavle, zo heeft een Joegoslavische regeringswoordvoerder deeld. gisteren modege- - Op de wereldtentoonstelling te Brus sel is men begonnen met inpakken en ver huizen. In het Russische paviljoen werden gisterochtend voor 10 uur reusachtige kls- en met materiaal op vrachtauto's gela den. De kisten waren gevuld met goederen uit de winkel waar souvenirs te koop zyn Zoals bekend sluit de tentoonstelling de volgende week zaterdag. Een onbekende heeft gisteravond een aanslag gepleegd op de Chileense minis ter van Landbouw, dr. Pertulsset, en hem ernstig verwond. De dader wist te ontko men. De dader was het bureau van de mi nister binnengedrongen en bracht de mi nister messteken toe. - Een ploeg filmmensen ls er op circa 115 km ten noorden van Mombasa (Kenia. Afrika) in geslaagd een ..dugong" te van- jen. De „dugong" is een zeldzaam voor- comende soort zeekoe, een plantenetend zoogdier met een kop, die iets weg heeft van een menselijk hoofd. Het zou de eer ste maal zijn dat men erin geslaagd ls zioh van dit dier meester te maken, Nordwest-Deutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Ork.conc. 15.45 Lichte muz. 16.15 Dansmuz. 18.15 Ork.conc. 19.00 Nw6. 20.00 Die lustige Wltwe, operette. 21.45 Nws. 22.1522.50 Amus.muz. 24.00 Nws. 0.05 Jazz. 1.15 4.30 Gevar. muz. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Ork.conc. 15.45 La Mascotte, ope ra. 17.30 Gram. 17.40 Idem. 17.45 Ork. conc. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.10 Moderne muz. 22.10 Klassieke muz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.51—24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 11.45 Der Graf von Luxemburg, operette. 12.15 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.ork. (verv.) 13.00 Nws. 14.00 Operaconc. 15.45 Sportrep. 17.00 Sport uitsl. en nws. 17.15 Muz. bij de thee. 17.30 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Wereld tentoonstelling. 20.O0 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nw6. 23.05 Gram. 23.2524.00 Idem. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Atomlum-cocktal. 17.00 Nws. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 22.00 Nws. en gram. 22.35 Idem. 23.55 Idem. VOOR MAANDAG 13 OKTOBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Thelogische Etherleergang. IJ.00 Gram. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. en klein koor. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Koorzang. 14.45 Marinierskapel. 15.35 Gram. 16.00 Bybel- lezing. 16.30 Kerkkoor en orgel. 16.55 Gram 17.00 Voor de kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- rir.gsultz.: Rijksdelen Overzee: Suriname ontmoeting van wereldgodsdiensten door ds. J. A .van der Meiden NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Ned. volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op do man af. 20.00 Gram. 20.30 Post Palm- Beach antwoordt niet hoorspel. 21.15 Gram. 21.25 Lichte muz. 21.55 Sport. 22.00 Volk en Staat. caus. 22.15 Muz. caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram 11.00 Idem. 11.45 Voordr. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. Blatteland, 12.43 Hammondorgelsp. 13.00 ws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz 13.55 Beursber. 14.00 Omr. ork. en solist. 14.25 Gram. 16.00 Gram. 16.45 Wat Jong Amerika van ons denkt, caus. 17.00 Voor de kind. 17.15 Voor de padvinders. 17.25 Voor de jeugd. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: De Vereniging Rembrandt bestaat 75 jaar, door mr. F. P. Th. Rohling, van het Mi nisterie van Onderwys, Kunsten en We tenschappen. 18.25 Lichte muz. 18.50 Open baar kunstbezit. 19.00 Pianorecital. 19.30 Muz. caus. 19.45 Voor de Jeugd. 20.00 Nws 20.05 De Radloscoop. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. 23.30— 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schryftafel. 20.30 München 1938. 20.50 Fanfare n zeven mollen, film. 21.00 Gevar. muz. 2lj Film. (over de 4e Hjn van 1820 uur) I. Hector Berlioz. Overture Cara^ Romain. Orchestre des Concerts Lama reux o.l.v. Ferenc Fricsay. n. Gabriel Fauré. Ballade voor pias en orkest in fis gr. t. op. 19. Gina B( chauer. plano. The London Orchesti o.l.v. Alec Sherman. III. Claude Debussy. 1. Olair de lu$ uit Suite Bergamasque (oroh. Henri Moi ton). Symphonie Orkest o.l.v. Artur Ro| zlnskl. 2. Petite Suite (oroh. Henri Bu ser) Bn bateau. Cortège. Menuet. Balie The Concert Arts Orchestra o.l.v. Fell Slatkin. 3. Iberia (Images voor orkest t 2) Par les rues ei par les ohemlns, L) parfums de la nuit, Le matin d'un jo^ de fête. Orkest van het Theatre Champs Elysées o.l.v. D. E. Ingelbrecl IV. Maurice Ravel. 1. Alborado del gr; closo. Orkest van de Franse Nationale Rj dio o.l.v. Amdrè Cluytens. 2. La Vals l'Orchestre de la Société des Concerts <3 Conservatoire de Paris o.l.v. Ernest Ai sermet. 3. Tzigane Arthur Grumiaux vioi l'Orchestre des Cone. Lamoureux olv. Jes; Pournet. 4. Bolero. Ri-as Symphonie O: fcest Beriyn o.l.v. Ferenc Fricsay. V. Jean Francaix. Concertino voor pla® en orkest. Presto leggiero. Lento, Allegro, to. Rondo: Allegretto vivo. Margrit Webe; plano. Symphonie Orkest van de Berlijn* Radio o.l.v. Ferenc Fricsay. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 12.00 V d. scholen. 13.00 Ork. con! 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gran 14.40 Voor de scholen. 16.00 Hoorsp. 17.11 Liederen. 17.45 Voordr. 18.00 Voor de kinc 18.55 Weerber. J0.00 Nws. 19.15 In tb South-East. 20.00 Ork. conc. 21 00 Klankt 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoot spel. 23.45 Gram. 24.00 Nws. 0.06—0.31 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programma, 1501 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da •le's dagboek. 12.30 Nws. en ork. muz. 14 0 Gevar. muz. 13.30 Nws. en lichte muz 14.00 Ork. muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 d. kind. 15.00 Voor de vrouw. (Om 15.3! Nws.). 16.00 Ork. conc. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Accordeonork. 17.30 Nws. en mrs. Da[ le's dagboek. 17.45 Gevar. muz. 18.30 en gevar. muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Joun 20.25 Sport. 20 30 Nws. en hoorsp. 21 Dansmuz. en Interviews. 21.30 Nws. en gej uat Nwft ZATERDAG Beestenmarkt. Openluchtdyeenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Schouwburg. Toneelver. „Tot Ieders Ge noegen" speelt „Het huls aan het meer" 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal) .Feestavond Wbv. „Ons Belang". 7.30 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde. Kon. Ned. Toonkunstenaarsver. Lezing dr. G. D. van Wengen over Caraïblsche muziek. 8 u. nam. Leiderdorp Padvindersgebouw (Dr. van Rhijn6traat). Fototentoonstelling „Daguerre". 25 en 810.30 uur nam. ZONDAG Aula Herv. School Boshulzerkade. Kerk dienst voor gerepatrieerden. Spr. ds. A. W. Brink. 11 uur voorm. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Luxor-theater. Bijz. Kerkewerk Herv Kerk. Spr. dr. P. L. Schoonheim over Os- born en gebedsgenezing. 10.30 uur voorm. MAANDAG Titus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J Robert. 7.30 uur nam Hotel Centraal. Ledenvergadering Chr Hlst. Vrouwengroep. Spr. F. Goudswaard 8 uur nam. De Doelen (Rapenburg 2): Ledenverga dering Leldse Amateur Fotografenver. 8 u nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. Steenschuur 6. Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. Breestraat 19: Spr. evangelist Helmut Rlethe. 7.30 uur nam. DINSDAG St.-Antonius Clubhuls. K. en O.-film „LUI". 8 uur nam Korevaarstraat 30. Ned. Coöp. Vrouwen bond. Demonstratie broodgerechten en -beleggingen. 2 uur nam. Hotel Breestraat. Ledenvergadering Ver. voor Facultatieve Lykverbranding. 8 uur nam. Rapenburg 61. Anthroposofische lezing. L F. C. Mees óver dieren en mensen wezen. 8.15 uur nam. Leiderdorp Kon. Jullanaschool. Ouderavond met films en dia's. 8 uur nam. Leiderdorp Herv. Kerk. Open- deurdlenst. Spr. ds. J. H. Mulder, te Rot terdam. 8 uur nam. WOENSDAG Stadszaal (grote zaal). Chr, Oratorium vereniging „Con Amore" „Die Jahreszei- n" 8 uur nam. St. Antonlus Clubhuis. Chr. Toneelgroep „Imperium" 6pee)t „Tien kleine negertjes" 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Spr. dr. F. Ph. Hers over enige aspecten uit het verzet 1940'45. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal). Halfuur van bezinning. 12 501.20 uur nam. Breestraat 19. Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. Oegstgeest (Warmonderweg 20) Ledenvergadering Kon. Ned. Natuurhisto rische Vereniging, 8 uur nam. var. progr. 22.00 Lichte muz. (Om 22.3( Nws.). 22.45 Vragenbeantwoordlng. 23 3Ml| Nws. 28.40 Gevar. muz. 0.30 Nws. en llchtt muz. 0.551,00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. -jid< 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge- var. muz. 14.15 Ork. conc. 16.00 DansorkpÖ* 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar».., muz. 19.00 Nws. 19.50 Operamuz. 21.4a Nws. 22.10 Jazz. 23.00 Gram. 24.00 Nws,Re 0.10 Operettemuz. 1.154.30 Gevar. muz |,e Frankryk 3, 280 en 235 tn. 1 12.00 Nws. 12.05 Ork. oonc. 13.30 eri* 13.50 Gram. 14.25 Idem. 14.30 Gewyd6,1a muz. 15.00 Ork. conc. 16.00 Idem. 17.3(r y Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Amerikaan-ew se ultz. 20.00 Ork. conc. 22.45 Nws. 23.05. Kamermuz. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber.j0f 12.34 V. d. landbouwers. 12.42 Gram. 13 00? Nws. 13.11 Instr. ens. 14.00 Schoolradio.KC 15.45 Gram. 16 00 Koersen. 16.02 Voor deR» zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.00 Fran-0 se les. 18.15 Gram. 18.20 Protestantse uitz.iel 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 We reldtentoonstelling. 20.00 Kamermuz. 20.45"« Piano a quatre mains. 20.55 Ork. conc. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. (verv.) 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 23.00 Voor de zeelieden 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 Arlane a Naxos, opera. 16.05 1 Gram. 17 00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Plano recital. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoor-öf spel, 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. fee de d i II I* rp ki IStl ft, w I M tc n tel DONDERDAG Stadszaal (grote zaal). K. en O. R'dams Philharmonisch Orkest olv. Ed Flipse. So listen Stefan Askenase en Elly Ameling. 8 uur nam. In den Vergulden Turk. Ned. My voor Nijverheid een Handel. Spr. mr. G. B. J. Hilterman „Een wereld vol spanning". 12.30 uur nam. Zomerzorg Buitengewone ledenvergade ring Ver. „Koninginnedag". 8.15 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland-EU- geland. Lezing mr H. Paget over „Een En gelsman in Venetië". 8 uur nam. VRIJDAG Rapenburg 61. K. en O.-cursus. Prof. dr. K V. L. Reve over het culturele leven in Rusland. 8 uur nam. Schouwburg. Hoofdstad Operette „Zwel Herzen im Dreivierteltakt" .8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De gebroeders Karamazov". 18 jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: "The long hot summer". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „In dienst des konlngs (Dange rous exile). 14 Jaar. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Liane, het meisje uit het oer woud". 14 Jaar. Werkdagen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Terreur in New York". 14 jaar. Werkdagen: 2 30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De vrouw in het venster". TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grafiek. Dinsdag en vrijdag van 11—13 uur, zaterdag 1416 uur (t/m 31 oktober). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober) Rllksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw". (Werkd. 25 uur nam.; tot en met 15 november). De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden wordt waargenomen door de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4. tel. 23553. Bovendien ls geopend tot za terdagmiddag 6 uur Apotheek van Drle- sum, Mare 110, tel. 20406. Te Oegstgeest is geopend Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. De dienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman. Pleiter. Dijkstra, de Bruyne en Den Haan. Te Oegstgeest door de doktoren Held, tel. 24649 en Lanen-Baron, tel. 21610. Bü geen gehoor bü Cw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2