Laatste nieuws Begroting 1959 van Zoeterwoude lieeft tekort van f 129.420,94 Beurs van Amsterdam VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 Raad vergaderde De raad dezer gemeente kwam gisteravond onder voorzitterschap van de bur gemeester in vergadering bijeen. Na de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede. dat hem voor de vergadering nog een brief ter hand was gesteld, waarbij de LTB verzocht een mogelijkheid te vinden om de Ommedijkseweg en de Wei- poortseweg op te heffen als B-weg. Bij wijze van uitzondering wilde de voorzitter deze nog in de vergadering brengen en stelde voor aan de LTB te berichten, dat de raad hierin geen zeggenschap heeft, aangezien de B-wegen door Ged. Staten worden aangewezen. Aldus werd besloten. Burgemeester en Wethouders boden vervolgens de rekeningen aan van het grondbedrijf, het waterleidingbedrijf en het burgeriyke armbestuur, alsmede de gemeenterekening. De gemeenterekening sluit met een nadelig saldo van f 52.188.47. Aangezien echter nog te betalen is f 24.934.51 en nog te ontvangen f 75.534.74, bedraagt het netto nadelig slot f 1648.24. Dit resultaat is bereikt zonder dat beschikt is over de reserve. Ook de begrotingen voor het jaar 1959 worden aangeboden. De gemeentebegro- ting geeft in de gewone dienst aan een nadelig slot van f 129.420.94. Dit bedrag wordt gedekt door te beschikken over de reserve. Volgens het reglement van orde moet de raad een commissie benoemen voor onderzoek van de rekeningen en de be grotingen. Op voorstel van de burge- meester werd besloten hiervoor de com missie voor de Financiën aan te wijzen. Aangezien de huur van de woningen Miening 6 en Dorpsstraat 24 binnenkort afloopt, werd voorgesteld deze woningen opnieuw te verhuren resp. aan de heer H. A. Friebel en de heer H. Witteveen. Met algemene stemmen werd aldus be sloten. In verband met het feit, dat de ge meente per 1 jan. 1958 meer dan 6Ó00 inwoners telde, kunnen de salarissen van de ambtenaren worden verhoogd met gemiddeld 8 per jaar. Burgemeester en Wethouders stelden in verband hier mede voor de Bezoldigingsverordening te wijzigen. De heer Van der Ploeg zeide, dat hij hiertegen geen bezwaren heeft, mits ook de lonen van de werklieden dienover eenkomstig worden verhoogd. De heer Van Mil lichtte hierbij toe, dat de kath. fractie uit billijkheidsover wegingen hiertoe gekomen is. De voorzitter antwoordde, dat de werk lieden dan in een andere klasse worden geplaatst. Met algemene stemmen werd besloten ook de werklieden in deze ver hoging te doen delen en hen in een hogere klasse te plaatsen. Aan de Stichting Maatschappelijk Werk alhier werd een subsidie toege kend van f2.900.— over het jaar 1958. Enkele onderwijszaken passeerden tot slot de hamer. Naar aanleiding van een opmerking van Gedeputeerde Staten werd besloten de verordening, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten in scholen te i wijzigen in dien zin, dat ook de genees kundige wordt belast met het opsporen van overtredingen van deze verordening. Hierna ging de raad over in geheime zitting. Na heropening stelden B. en W. voor een perceel grond in de Kruis- buurt te verkopen voor f12.500.onder voorwaarde, dat het bouwplan binnen drie jaren is gerealiseerd op straffe van het vervallen van een boete van f5000, waarvoor bankgarantie moet worden gesteld. RONDVRAAG Bij de rondvraag informeerde de heer Van Diemen of het B. en W. be kend is, dat er groot gevaar bestaat als er in de Zuidbuurt weer een z.g. kwakel wordt gemaakt, als overgang van de Zuidbuurtseweg. De voorzitter antwoordde hierop, dat de gemeenteraad besloten heeft mede werking te verlenen tot het maken van een toegangsbrug voor de R.-K. Meisjes school in de Zuidbuurt. Het schoolbe stuur moet nu overleg plegen met B. en W. onder overlegging van een kosten raming en van een verklaring van ak koord van de inspecteur van het L.O. Dit heeft echter nog niet plaats gehad. B. en W. hebben ten overvloede het schoolbestuur hierop nog eens schrifte lijk gewezen, doch totnutoe zonder re sultaat. De heer Van Mil vestigde de aandacht van B. en W. op het feit, dat aan de Hoge Rijndijk grote behoefte bestaat aan een wachthuisje bij de stopplaats van de bus nabü Pieterse. Dit is de plaats waar de meeste personen op de bus moet*n wachten. Daarom verzocht spreker atfn de Citosa te verzoeken al daar een wachthuisje te plaatsen. De voorzitter zegde toe, dat B. en W. een dergelijk verzoek zullen doen. De heer Van der Geest vraagt de aan dacht van B. en W. voor de onhoudbare toestand van de Bakkersbrug. OEGSTGEEST „Vogels en vissen als wereldreizigers" De eerste winterbijeenkomst van de Vereniging voor Gemeentebelang werd I gisteravond in het Witte Huis gehou- 1 den. De voorzitter, dr. K. Simon Tho mas, sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst en gaf na zijn welkomst woord gelegenheid aan dr. J. J. Smith uit Wassenaar voor het houden van i zijn causerie over bovengenoemd onder werp. Ondanks de vele nieuwe onder zoekingen op het gebied van de vogel trek moet de mens nog tal van vraag- tekens plaatsen. De beide voornaamste redenen van de trek zijn de voedsel schaarste en de voortplanting. Van een werkelijke trek is pas sprake wanneer deze regelmatig, periodiek, plaats vindt en de 'tocht heen en terug wordt on- I dernomen om vast te stellen hoe de vogels hun weg heen en terug vinden en desondanks zijn vele raadsels over gebleven. Uit proeven is komen vast te staan, dat de vogels een snelheid hebben van I 40 a 70 km. per uur. Een ooievaar b.v. heeft twee maanden nodig om Zuid- Afrika te bereiken. Vogels die overzee I trekken leggen vaak een afstand af van Engeland naar Braziüë .circa 3600 km. Spreker besprak enkele concentra tieplaatsen in ons land, n.l. het IJssel- meer en het duinlandschap. De trek- I hoogten worden bepaald door wind en windkracht. Vinden de vogels hun weg j door hun instinct? Door dit te veron derstellen maakt men zich te gemak- j kelijk van de zaak af. Proeven hebben uitgewzen, dat het oog van de dieren, dat veel scherper is dan het menselijke oog, een grote rol speelt en dat oriën- I tatie op de zon plaats heeft. Bij nachttrekkers zijn de sterren hun ba ken. De vogel vliegt totdat de trek- i drang ophoudt. Dr. Smith gaf een uit- riumproeven. i eenzetting van interessante laborato- De trek van de vissen is nog onbe grijpelijker- en wonderbaarlijker dan die van de vogels. Immers een vis heeft geen enkel baken, doch alleen maar water om zich heen. In verband met economische belangen zijn grote bedra gen uitgegeven voor onderzoekingen. De meest beroemde voorbeelden zijn de trek De heer De Graaf vroeg een parkeer verbod te doen uitvaardigen voor de op ritten van de spoorwegovergang aan de Ommedijkseweg. De voorzitter zegde toe dit in de ver gadering van B. en W. te zullen bespre ken. Hierna sluiting. Hoorn wil geen hotel (Van onze correspondent) Het dorp Hoorn, op Terschelling, heeft en bloc bij de gemeenteraad van het eiland een protestnota ingediend, toen men hoorde van plannen om vlak bij het dorp een hotel te bouwen. Hoorn is een rustig dorp met een landelijke omgeving en daarom zeer aantrekkelijk voor de vakantiegangers, die voor alles in een rustige sfeer willen zijn. De be woners van Hoorn zijn er echter van overtuigd, dat deze vakantiegangers hun dorp zullen vermijden, wanneer daar in de vorm van een groot hotel de vreemdelingenindustrie haar intrede zal doen. De rustzoekende gasten zul len dan worden vervangen door pu bliek, dat een geheel andere instelling van de bevolking vraagt. Daarmee is de bevolking niet gediend. Bovendien zal met de komst van een modern ho- telbedrijf aan de traditionele gasten een thans zeldzame gelegenheid worden ontnomen. van de paling en de zalm. De paling I verlaat zijn slootje, zoekt de weg naar j het westen, steekt de oceaan over (5000 I km naar Amerika). De reis terug duurt ongeveer drie jaar, terwijl verschillende gedaanteverwisselingen voorkomen. De zalm, in zoet water geboren, wan ook in zout water leven. Ze legt enorme afstanden af en komt weer terug in het riviertje, waar ze ter wereld kwam. Na de pauze vertoonde dr. Smith tal van lichtbeelden over het onderwerp, waarover hij gesproken had op een wijze, die veel instemming vond bij zijn talrijk gehoor. Geld voor verbreding Warmonderweg! Het is het gemeentebestuur gelukt een geldlening te sluiten ten bedrage van f. 500.000.-, met welk bdrag de ver breding van de Warmonderweg tussen de Kempenaerstraat en de Laan van Oud Poelgeest kan worden gefinancierd. Een brede grondstrook, behorend tot de Leidse Hout, is dank zij een grondruil met de gemeente Leiden beschikbaar, zodat binnen afzienbare tijd de gevaren biedende wegversmalling tot het verle den zal behoren. OUD-BURGEMEESTER A. J. VAN GERREVINK WORDT WEER INWONER De heer A. J. van Gerrevink, oud burgemeester van Oegstgeest, gaat, naar wij vernemen, zijn intrek nemen in net pensionhuis van het Bejaardencentrum „Hofwijck", zodat hij in de loop van de maand november weer inwoner van onze gemeente zal zijn. De minister van Zaken Overzee, mr. C. P. Helders heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan een verzameling etnografica, die door de Stichting Nationaal Nieuw-Gui- nea Comité in Den Haag wordt ge ëxposeerd. Minister Helders (links) bewon dert in gezelschap van het lid van de Tweede Kamer, F. H. van de Wetering enkele belangwekkende stukken. Testament van Paus Pius de Twaalfde „Ik vraag allen, die ik misschien ge krenkt, geschaad of geërgerd zou heb ben, door woord of daad, nederig om vergiffenis", aldus wijlen Paus Pius XII in zijn laatste wil en testament, dat he den op aanwijzing van de kardinalen is gepubliceerd. „Ik benoem tot mijn enige erfgenaam de Heilige Apostolische Stoel, waarvan ik, als van een liefhebbende moeder, zoveel ontvangen heb", aldus de Paus in zijn testament. „Ik verzoek degenen wie dit aangaat dringend geen moeite te doen voor het oprichten van enig monument te mij ner gedachtenis: het is voldoende wan neer mijn povere stoffelijke resten een voudig op een gewijde plaats, hoe ver- borgener hoe beter, worden gelegd. Ik behoef niet om gebeden voor mijn zielerust te vragen. Ik weet hoe talrijk de gebeden zijn die ingevolge de ge woonte van de Apostolische Stoel en de piëteit van de gelovigen voor elke ge storven Paus worden gestort. Ik behoef zelfs geen ..geestelijk testa ment' na te laten, zoals zovele ijverige prelaten volgens lofwaardige gewoonte plegen te doen, omdat het niet-onaan- zienlijke aantal documenten en toespra ken, die ambtshalve van mij zijn uit gegaan of door mij zijn uitgesproken, voldoende zijn om mijn mening over verschillende kwesties van godsdienst en moraal bekend te maken aan wie dat eventueel zou verlangen te weten". Sloper ging straf uitzitten voor een ander (Van onze Haagse redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft zich vandaag bezig gehouden met de behan deling van de merkwaardige strafzaak tegen een 36-jarige Leidse sloper, die heeft geprobeerd de straf te gaan uit- ziten voor zijn opdrachtgever, een Al- phense aannemer, te weten 6 weken ge- vangenistraf terzake van autorijden on der drankinvloed. Na tien dagen merkte men in het Haagse Huis van Bewaring het bedrog, omdat de vingerafdrukken van de slo per niet klopten met die van de veroor- I deelde aannemer. De sloper had overi gens niets met de aannemer afgespro ken. Hij was zich gewoon bij de auto riteiten gaan melden, zich u'tgevende voor de aannemer en zeggende, dat hij zijn straf kwam uitzitten. Terzake van het „behulpzaam zijn bij het onttrekken van iemand aan opspo ring of bij het ontsnappen", werd de sloper door de Haagse Rechtbank tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis kwam hij in hoger beroep. De procureur-generaal eiste vanmorgen, dat het vonnis zou worden bevestigd. Nee, verdachte moet worden vrijge sproken, vond de advocaat mr. E. Strieker, uit Oegstgeest. Verdachte heeft namelijk in het geheel geen hulp verleend bij het onttrekken aan de opsporing of bij het ontsnappen, aldus pleicer. Toch wel, repliceerde de procureur- generaal, want als de politie niet ge dacht had de aannemer in het gevang te hebben, dan waren ze hem wel gaan halen. Mooht het Hof desondanks toch tot vrijspraak besluiten, dan zou hét Hof er goed aan doen dit vonnis te mo tiveren, opdat de procureur-generaal in cassatie zou kunnen gaan. Arrest 24 oktober. BEURSOVERZICHT Internationale waarden vast AMSTERDAM, 10 oktober De internationale waarden lagen van middag vrij vast in de markt. De vraag overtrof het geringe aanbod, waarvan een koersstijging het gevolg was. Er moet echter direct aan toegevoegd wor den, dat de omzetten niet groot waren. Voor aandelen Kon. Olie bestond er enige belangstelling van Amerikaanse zijde, waardoor de aandelen om de f. 180 cirkelden. De winst bedroeg derhalve een paar dubbeltjes vergeleken bij de slotkoers van de vorige dag. In verband met de op 1 november a.s. te houden Arabische olieconferentie in Cairo blijft men op de Europese beurzen een gere serveerde houding aannemen en wordt er slechts mondjesmaat tot het opzet ten van posities in de olieaandelen over gegaan.. Voor de Philipsaandelen toonde Amerika eveneens de nodige aandacht en aangezien, verreweg de meeste aan- kooplimites voor deze aandelen op of boven de 350 pet liggen konden de gloei lampenpapieren, op slechts geringe vraag, aantrekken tot 348% tegen 344% gisteren. In Unilevers ging de belang stelling uit van publieke zyde. Op 409 lagen de aandelen 2 punten hoger. Aku's haalden het gehele verlies van de vorige dag van 2 punten in bij een kal me handel. KLM werd een gulden lager vernomen op f. 100.50. Scheepvaarten konden zich, gezien het algemene beursbeeld, goed handha ven. De handel was hier echter mini maal. De hausse in de Cultuursector voor de aandelen Amsterdam Rubber is slechts van zeer korte duur geweest. Het fonds lag ruim een punt lager. H.V.A.s frac'tioneel hoger, terwijl certi ficaten Deli prijshoudend bleven. De handel voor de hoofdfondsen in de In donesische waarden is, vergeleken bij die in het begin van de week, sterk te ruggelopen. De Staatsobligaties noteer den, zowel voor het langlopende- als de kortlopende sector een vaste tenden tie, zonder dat hiervoor speciale rede nen aanwezig waren. Het verschil in vraag en aanbod werd in deze hoek, Geslaagd Aan de Technische Ho geschool te Delft is voor het propae- deutisoh examen voor natuurkundig in genieur geslaagd onze plaatsgenoot H. J. van Nouhuijs. WARMOND Nood-uitbreiding gemeentehuis Reeds enkele jaren heeft de gemeente ernstig te kampen met gebrek aan werkruimte in de gemeentesecretarie en ook het representatieve gedeelte voldoet niet meer aan de eisen, die aan een goed geoutilleerd gemeentehuis gesteld mogen worden. Destijds heeft de raad het besluit genomen tot algehele ver bouwing en vernieuwing van het ge meentehuis, maar door de kort daarna in werking getreden bestedingsbeper king en de moeilijkheid tot het aantrek ken van het benodigde kapitaal, kon aan dit plan vooralsnog geen uitvoering worden gegeven. Daar vooral de voor ziening in de werkruimte geen verder uitstel kon velen, heeft de raad besloten een tijdelijke voorziening te treffen door achter het gemeentehuis aan het bestaande gebouw en hierop aanslui tend een noodgebouw te doen optrek ken. De fundering hiervoor is inmiddels gelegd door de fa. M. Kool, terwijl de N.V. Padox het gebouw verder zal plaatsen. ïn het nieuwe gedeelte zullen worden ondergebracht, de secretaris kamer, de afdeling financiën, waterlei ding, sociale zaken en gemeentewerken. De totale oppervlakte van het gemeen tehuis zal hierdoor worden uitgebreid met 146 m2. Deze nieuwbouw zal wor den aangepast aan de terzake te stellen eisen, zodat wat het werkgedeelte be treft een belangrijke verbetering tot stand zal komen. De ingang van de secretarie zal gevestigd worden aan de Burgemeester Nederburglaan, terwijl de bestaande hoofdingang zal worden ge bruikt voor officiële aangelegenheden, zoals b.v. huwelijken. Men hoopt 1 december gereed te zijn. WASSENAAR Dr. H. J. Honders sprak over zijn reis naar Israël Over zijn reis naar Israël vertelde dr. H. J. Honders op de gemeente-avond gehouden in de grote zaal van het Dorpscentrum, welke wegens de grote belangstelling haast te klein was. Dr. Honders maakte deze reis met zijn echt genote en ds. en mevr. Gravemeyer, welke laatstgenoemde een 70-tal door haar man gemaakte fraaie opnamen in kleuren vertoonde. Na de opening met gezamenlijk ge bed en schriftlezing, stelde dr. Honders eerst de op laatstleden zondagavond bevestigde vicaris C. van Wijngaarden en diens echtgenote aan de aanwezigen voor. Alvorens hen verder te laten mee genieten van zijn onvergetelijke reis, sprak hij eerst een inleidend woord over de staat Israël. Hij constateerde, dat het volk van Israël een bijzonder teken Gods is in de mensheid. Er is iets met dit volk. waarachter Jezus een uitroep teken plaatste. Maar is er meer? De reformatie zegt, dat Israël heeft afge daan en de christenheid nu het volk van Christus is, maar zo ver wilde hij niet gaan. Wij staan voor het feit van de staat Israël. Is dit een teken Gods? Een volmondig ja wilde hij hierop niet zeg gen. Pas als de volheid der heidenen zal zijn ingegaan zal Israël zalig worden volgens Rom. 11 25 en 26. Wij doen het beste, zei hij, ons de houding te geven Heere, hoe onnaspeurlijk zijn uw wegen en ons te bepalen bij een weder zijds gesprek met Israël. Kerk en Israël hebben elkaar te herzien. Nadat dr. Honders nog beschouwin gen had gewijd aan het westerse land tussen zijn oosterse buren, zijn minister president enz., werden de dia's vertoond, waarbij hij toelichting gaf: de ruïne van een burcht waarin Paulus een nacht gevangen zat, het graf van de vrouw en kinderen van Herodes, die hij liet doden uit vrees, dat zij hem zouden vergiftigen, een door Nederland ge schonken Rode Kruiswagen en het landschap van de Rode Zee. Ds. Gravemeyer sloot de avond. Oogstdienst De jaarlijkse oogst- diensten in de Wassenaarse hervormde kerken zullen worden gehouden op 19 oktober. Tuinbouwstudieclub bijeen De Tuinbouwstudieclub Wassenaar en Omgeving hield gisteravond in de bo venzaal van café Wijngaard een ver gadering met als spreker de heer E. Grif- i fioen uit Voorschoten over vaste plan- ten geschikt voor het snijden van bloe- men uit eigen tuin. Aangezien de voor- I zitter ziek was werd de bijeenkomst i geleid door de heer J. Jongeneel. j De heer Griffioen noemde een aantal voor de kweker maar speciaal ook voor j de liefhebber geschikte planten. Een lust voor 'het oog is na de winter de voor- ja ars zonnebloem. Van Helenium The Bishop en Moerheim Beauty in de bor- der kan men zonder de planten te ha- i venen bloemen snijden, ook van de va- S riëteiten autonale en hybriden. Lupinen I Russell zijn mooi voor een vèldboeket. Fhygostegia bloeit lang. Margriet Cob- i ham gold is in zijn bloeitijd als snijbloem 1 zeker niet te versmaden. Spreker noem de zo een 25-tal planten, waarvan nog speciaal te vermelden de Asters Novi Belgica de Flox Prins George, sir John Falstaf en in het bijzonder ook Elisa beth Arden, de Rudbeokia speciosa is sterk op water, de Riddersporen pa cific zijn prachtig van kleur. Na een pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een goed gebruik werd gemaakt. De leden gingen verder nog over tot het maken van een bloemstuk je voor t'huis. Opbrengst De verkoopactie van de Afdeling Wassenaar van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren leverde een omzet op van ruim f. 3200. Geslaagd Geslaagd voor het kandi daatsexamen in de economische weten schappen aan de Ned. Economische Ho geschool te Rotterdam de heer C. R. von Lindern, alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria B. J., dr van C. G. Laarman en E. C. Oliehoek, Adrianus N., zn van N. Kagenaar en B. de Wit. Ondertrouwd; W. H. Kam en C. A. van Leyden- T. A. Meijer en J. G. I. M. M. Dispa. J. J. Tacx en S. K. Grieb. G. van der Wel en E. J. van Iterson, W. J. H. van der Donk en D. A. A. Laane, H. J. van Veen en J. C. Knijnenburg, J. Colijn en H. J H. Rochat. Getrouwd: A. J. A. van der Krogt en C. E M. van den Baarselaar, H. Homan en R. F. E. Laatscha. D. G. F. R. Kostermans en J. C. Lanzing. A. J. C. van der Noordaa en S B. M. Dominicus van den Bussche. Overleden: W. Scheferik, 76 Jaar. wed. van A. N. Antink, A. H. M. van Schaik, 36 jaar. ZOETERWOUDE „Zingt den Heere" bestaat 40 jaar Ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Chr. Gem. Zangvereni ging „Zingt den Heere" alhier, zal zü een concert geven op 18 oktober as. in de Ned. Herv. Kerk n.m. te 7.30 uur. Tevens zal aan dit concert medewer ken een dubbelmannenkwartet uit Alphen aan den Rijn, terwijl de heer Hans Boelee uit Leiderdorp het kerk- I orgel zal bespelen. Het geheel staat ender leiding van de dirigent van het I koor, de heer D. v. Vliet te Alphen. Na afloop zal het bestuur van de jubileren- i de vereniging receptie houden in het I Verenigingsgebouw „Ons Huis" Dorp- I straat 23. Amsterdams burgemeester verbiedt pretesttocht Ondanks de aanvankelijke goedkeu ring van lagere organen, heeft de bur gemeester van Amsterdam thans het houden van een zogenaamde stille tooht als protest tegen de terugzending van de 37 verstekelingen, die zich aan boord van de „Johan van Oldenbame- velt" bevinden, verboden. De initiatief nemers tot deze mars door Amsterdam is meegedeeld, dat deze afwijzing moet worden gezaen als een persoonlijke be slising van'de burgemeester. Deze is namelijk van mening, dat een derge lijke protestdemonstratie niet op de openbare weg thuis hoort. Vrijdag 10 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 7b L Ned. '47 3% (3) 91A 92% Ned. '51 3% 93% 93% Ned. '53 (3%) 92f| 92% Ned. '56 3% 92 A 92% Ned. '48 3% 84% 85 Ned '54 3% 88 88 Ned. '55 I 3% 87% 87% Ned. '55 II 3% 90% 90% Ned. "37 3 89 89 %B Dollarlng '47 3 90% 90A Investeringscert. 3 95A 95A Ned. 62-64 3 94% 94% Cert. NWS 2% 58 58 Indië "37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3.... 88% Ned WJ3 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 35% 35 Nat. Handelsbank 92 92% Ned. Handelmij 185 188B Amst. Rubber 70% 70 Deli Mij .en (Ver.) 123.85 H.V.A. 111% 112% Java Cult26 25 Senembah 90% 90% Vorstenlanden216% 13% A.K.Ü. l91o Berkel's Patent (v.) 13 Calvé Delft cert. 328 325 Kon. Pap. v Gelder 186 185% Hoogovens cert321 324 MUller en Co. NJ3 315 316% Ned. Kabelfabr292 293 Philips 344% 348% Philips pref169% 170 Unilever 406% 408% Wilton Feyenoord 195 196 Biliton 2de r173 173% Dordtse Olie gew. 740% 745 Kon. Petr. (f.20.—) 179 180.— idem (50 A f.20.—169.55 180.— Holl. Amer. UJn 148 147% Java China Paket 130% 131 K-L-M 101.50 100.30 Ned Stoomv My 151 y 151 a; Kon Paket Mij 133 13314 Stoomvaart Mij Ned 139% 138% Nlevelt Goudr cert 130y4 130% v. Ommeren cert. 242 242% Son Rott Lloyd 128vl 121 Ned Scheepv Unie ^8% 128% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 3% 87% 87% Lelden 1947 3% 96B R'dam *37 i-IIl 3% 93% 93% Het bestuur van de Martha-Stichting te Alphen heeft enkele half afgebouwde woningen aan de Vijverstraat te Alphen aangekocht, teneinde daarin de jongens die thans in het Jongenshuis aan de Julianastraat wonen onder te brengen. Gezien de gunstige resultaten by de groepshuizen voor de meisjes, heeft men besloten ook voor de jongens over te gaan tot het verblijf in groepshuizen. Hiertoe zijn dan twee bovenstaande wo ningen aangekocht en een half-afge- bouwde bungalow, waarop een verdie ping geplaatst zal worden. De bewoners van de Vijverstraat heb ben bij B en W geprotesteerd tegen dit voornemen van het bestuur van de Martha-Stichting, niet omdat men deze Stichting of de jongens een kwaad hart toedraagt, maar omdat men vreest dat het rustige karakter van de straat ver loren gaat. door de koersvorming, duidelijk gede monstreerd. Vandaag werden voor het laatst de claims verhandeld, in verband met de inschrijving, die heden plaats vindt op de aandelenemissie van het Zuid-Afrikaansch Handelshuis. De prijs van de claims werd op f.68 vernomen, tegenover een theoretische waarde ad f. 37,50. Hierdoor wordt verklaard dat de emissie als bijzonder geslaagd kan worden beschouwd. De eerste verhan deling van claim Simon de Wit N. V. in verband met de uitgifte van f. 1.024.000 nominaal nieuwe aandelen, bracht de adviesprijs van de clams op f.155 A f 1,60, tegenover een theoretische waar de van circa f148,50. WISSELKOERSEN Amsterdam, 10 oktober Londen 10.5610.56%; New York 3.77—3.77%; Montreal 3.88 A—3-88 A; Parijs 89.7589.85; Brussel 7.587.58%; Frankfort 90.3690.41; Stockholm 72.89 —72.94; Zürich 86.52—86.57; Zürich (vr. fr.) 88.87%—88.92%; Milaan 60.55% —60.60%; Kopenhagen 54.62%—54.67% Oslo 52.81%—52.86%; Wenen 14.59%— 14.60%; Ankara 3.79%—3.80; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.28. 94A 95 94 A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 O 2% 93% 94% Eindhoven '54 2% 85 85 Enschede '54 2% 84 84% Den Haag *53 I 2% 94% 94% Idem n 2% 94 94% R'dam '52 I 2% 96% 95 Idem n 2% 94% 93% Utrecht '52 2% 97% Z.-HoU 1957 2% 101% 103 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen 94% 98% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 239 239% H.B.U. eert217 218 Sott. Bank 199% 199% rwentsche Bank 181 170 industrie Ondernemingen Albert Heyn257% 257% Borneo Sum. H.My. 42% 43% Ned. G. en Sp. fabr. 202 201% Kon. Ned. Grofsm. 121% 119L Intematio88% 88% Rott. Droogdok My. 510 510 Tïeleman en Dros 8% Ned. My. Walv.vrt. 80 80% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6% 6B Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29 A Intern Nickel 87% 88% Anaconda 60% 60% Bethlehem Steel 48% 49% Cities Service 5859% General Motors 49% 48% Kennecott101% 102% Republic Steel 63% 64% Shell OU 83% 82% Union Pacific 30% ün. States Steel - 80A 81% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edeimet Kon AA Prei wa idem Holl Constructie Lng our v Bouwnyv Int Kunststofl Lnd Leldscne Wolspinn Sikkens Laklab '53 Ver Touwfabrlefcen Wernink's Betonm Van Wyk Textiel Zaalberg VK 9/10 46% 53% 53% 430 456 147G 147 43% 43% 168 165 502 504 192 192 89GL 90 63% O 62%OL 99 L 97

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9