STEEKSPEL MET PRENTEN Modeflitsen V en D IN DE BESTANDS-JAREN „SMYRNA TRAPLOPER Het beleid der Ned. Herv. Kerk 97ste jaargang Vrijdag 10 oktober 1958 Zesde blad no. 29565 (Van een bijzonder medewerkster) ,iyu 1 V. en D. gistermorgen en -middag voor de laatste maal in dit seizoen bracht. t»ï~ II I j t f Een afwisselende collectie van house- JjSl(XltQtVSKKStl(lS SXDOSltlS lit llSt lj&lClS coats tot de traditionele bruidsjapon J werd op vlotte wijze door 4 mannequins /I raapni l' «r/l AycIiiPT getoond. De peignoirs of dusters zijn 11WWl Wt/l S±ILUIVJ kort en worden vervaardigd van ruige wollen stof of dralon. Iets nieuws hier- by was het tulle haarnetje, wat erg flatteus staat. Voorts was er een mooie collectie rokken in alle denkbare soor ten, zowel geplisseerde terlenka, gladde of geplooide, van fantasieStof. Hierbij werden wollen pullovers en popeline blouses getoond. Dat men met een regenjas ook heel modieus kan zijn, bewezen de verschil lende mantels, zowel in effen als in streepdessin. Heel praktisch voor de winter was een bruin-blauw geruite loden mantel, ii. het boxcoat model, waarbij een bruin suède hoedje werd ge dragen. De japonnen zijn merendeels geïn spireerd op de Empirelijn. Soms wordt de verhoogde taille alleen maar aange geven door een stiksel of ceintuur. Deze japonnen hebben zelden een kraag en zijn meestal hoog aangesloten of voor zien van een ovaal of rond decolleté. De japonnen met de bloesende rug en aan de voorkant geheel recht, soms tot on deraan doorgeknoopt. vormden een groot onderdeel in deze collectie Heel mooi in dit model was een nachtblauwe jersey japon, gegarneerd met witte parelmoe ren knopen. Wintermantels in warme herfsttinten of felle kleuren, in ruige bouclé of gladde veloursstoffen, waren er in grote ver scheidenheid. Bijzonder mooi was een blauwe veloursmantel, met grote kraag, waar het accent bij de hoog opgestikte ceintuur aan de voorkant was gelegd. Verder werden enkele bontmantels ge bracht, w.o. een mooie bruine lange bisammantel. Voor feestelijke gelegenheden was er een mooie collectie cocktail japonnen van fluweel en satin duchesse. Heel mooi was een bleu-groen jaquard gewe ven japon met bijpasend jasje. Een wijnrode avondrok met hesje naar een copie van het modehuis Cardin, wap zeer chique. De korte avondjaponnen, waarbij een fraai exemplaar van gele nylon Geor gette, met witte kant bewerkt, waren stuk voor stuk mooi. Bij ambtsaanvaarding van prof. dr. G. J. Hoenderdaal Ter gelegenheid van het afscheid van prof. dr. G. J. Sirks als hoogleraar van hetseminarium der Remonstrantse Broederschap hebben zyn studenten een tentoonstelling ingericht onder de titel „Remonstrant en Contraremonstrant steekspel met prenten", hoofdzakelijk uit het bezit van de Stichting Atlas van Stolk te Rotterdam. Nadat deze expo sitie in Amsterdam is gehouden bij het afscheid van prof. Sirks, is zij thans ter gelegenheid van de ambtsaanvaarding van diens opvolger prof. dr. G. J. Hoen derdaal als Leids hoogleraar overge bracht naar Leiden, waar zij heden middag na de inauguratie van prof. Hoenderdaal in het Academisch Histo risch Archief geopend zal worden. De expositie is tot en met 18 oktober op werkdagen te bezichtigen van 10 tot 17 uur (zaterdag 10-12 uur). Later zal Gistermiddag is een 54-jarige voet ganger, die zich slechts naar één zijde overtuigde of de weg vry was, op de Witte Singel aangereden door een be stelauto. De man, een Leidse woldroger, liep tengevolge van deze aanrijding een hersenschudding en enkele wonden aan het hoofd op. Lezers schrijven Nieuwe dienstregeling N.Z.H. Hopeloos is deze nieuwe dienstrege ling; vooral in de spitsuren tussen 16 uur 50 en 17 uur 50 is zij veel slechter geworden. Voorheen werd een 10 min. dienst gereden met 3 wagens en de trams waren toen overvol. Nu rijdt er een 15 minutendienst, soms met 2 wa gens Als haringen in een ton kun je mede, vooral vanaf Voorburg. Het Is in de wintermaanden nog drukker dan 's zomers. De directie van de NZHVM heeft toegezegd, als het nodig was. ex tra-trams in te lassen. Welnu, M. de directeur, wacht daar dan niet te lang mede. Honderden reizigers zullen er U dankbaar voor zijn. Namens vele reizigers, by voorbaat onze dank. D. E. Honden en vogels te koop gevraagd Ja lezer, wrijf Uw ogen maar uit, 't staat er, in het L.D. van woensdag 1.1. En waarom zou de man de brutaliteit niet hebben; hij wenst buiten het ar beidsproces in de maatschappij te blij ven en zijn brood te verdienen met de handel in weerloze dieren. Begrijpt U de consequentie? Hij is er op uit, om U voor een grijpstuiver Uw huisdier afhandig te maken, om het uit te leve ren aan wie weet wie of wat, zelfs aan de hel van het laboratorium. Eerdaags komt de wet inzake dieren bescherming in ons parlement in be handeling: moet U eens letten op de houding van diegenen, van wie ver wacht zou mogen, neen moeten worden, dat zy begrip zullen hebben voor de plicht, welke wy uit hoofde van de be schaving en als christen jegens alles wat leeft, moeten hebben. Om over begrip voor liefde voor dieren maar niet eens te spreken. Een en al teleurstelling, doch begryp goed: het dier roept om Uw hulp! Geef het niet af aan kwaadwilligen, bescherm ze niet alleen met het woord, doch met de daad. En zou het geen ziel te verlie zen hebben, dan toch heeft U er een te verliezen. 10 oktober 1958. L. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Zoetermeer (2de pred. pl.) J. van Sliedregt te Putten (Geld.). Be roepen te Opheusden W. Vroegindewey te Barneveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Bergen (N-H) A. van der Deyl, kand. te Overveen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Veenendaal B. B ijle veld te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lisse H Rijksen te Vlaar- dingen. Bedankt voor Veenendaal H. Ligtenberg te Rotterdam-West UNIVERSITAIRE OPLEIDING GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKTE) By de generale synode van de Geref. Kerken (vrijgemaakte) te Bunschoten- Spakenburg is een voorstel binnengeko men van de kerkeraad van Oegstgeest inzake plannen om in Rotterdam een universiteit te vestigen. De kerkeraad suzserperde. met het ooz op een even tuele theologische opleiding aan deze universiteit, deputaten te benoemen om voor de vrijgemaakte gereformeerde kerken de mogeiykheid te onderzoeken van deze universiteit gebruik te maken. Over dit voorstel deed de synode nog geen uitspraak. De penning, die ter gelegenheid van de dood van Simon Episcopius in 1643 is geslagen. Deze penning, te zien op de expositiewerd aan prof. Hoendeidaal aangeboden bij zijn ambtsaanvaarding (Foto L.D./Van Vliet) de expositie getoond worden in Den Haag, Vlaardingen, Groningen, Utrecht en Rotterdam. Nauw verweven conflicten De expositie omvat voornamelyk prenten, waaronder vele spotprenten, uit de periode van 1609 tot 1623, het hoogtepunt van de strijd om de een heid van de kerk, die nauw verweven was met de strijd om de eenheid van de staat. Vooral dit nauwe verband tussen deze twee vaak verbitterde conflicten wordt in het getoonde materiaal sterk op de voorgrond geplaatst. Het is merk waardig te zien, hoe in die dagen dik- wyls de prent in een vorm die verge- lykbaar is met een dagblad-fotorepor tage van vandaag de plaats innam van het geschreven nieuws. Enerzijds een uitvloeisel van het feit, dat in een tijd van groot analfabetisme de prent een breder kring kon bereiken dan het ge schreven woord, anderzijds ongetwyfeld ook het gevolg van de grote mogelijk heden die de prent biedt om vlijm scherpe en sarcastische commentaren en kritieken te leveren. De politieke spotprent van de krant-van-vandaag is niet meer dan een zoetsappig plaatje vergeleken by de prent als strijdmid del in die dagen! (Advertentie) FALCON f JASSEN REGEN TWEED WINTER FALCON SPECIAALZAAK BOTERMARKT 8—9 57 cm. breed 20.25 70 cm. breed 24.75 nieuwe dessins. BULTHUIS - BOTERMARKT 23 Levend onderwijs Zonder toelichting gaat in deze expo sitie voor de leke-bezoeker veel verlo ren, maar met een deskundig gesproken commentaar bevat zy een schat van historische gegevens, die een zeer le vend beeld geven van de voor ons land en ons volk zo uitermate belangrijke periode van het bestand. Het is daarom te hopen, dat niet al leen studenten en andere academici eens een kijkje bij dit „steekspel" ko men nemen, maar ook bijv. leerlingen van middelbare scholen onder leiding van de geschiedenisleraar. Levendiger geschiedenisonderwijs kan men zich nauwelijks indenken! Het materiaal is in enkele in elkaar overlopende afdelingen gerangschikt, namelijk de strijd om de eenheid van de republiek, de nationale synode van Dordrecht, het drama van Oldenbarne- veld, de aanslag op Maurits en de ge volgen daarvan, spotprenten van geva rieerd karakter en een kleine verzame ling penningen, afkomstig van het Ko ninklijk Penningkabinet. Bij deze laat ste stukken is onder meer de penning te zien die door dr. A. H. Haentjens, de nestor van de Remonstrantse predikan ten, aan prof. Hoenderdaal ter gelegen heid van zyn ambtsaanvaarding is aan geboden. Deze penning werd in 1643 ge slagen na het overlijden van de eerste remonstrantse hoogleraar Simon Epis copius. Vijf vragen van Synode aan Classis Leiden Op uitnodiging en in tegenwoordig-een groot verlies zou betekenen indien heid van het Breed-Moderamen van de deze organen werden opgeheven schonk generale Synode der Ned. Herv. Kerk hij uitvoerig aandacht aan de'nuttige komt de Classis Leiden maandag in een j instelling van een Kerkvisitatie (vraag werkvergadering bijeen, waarin gespro- j 4). ken zal worden over het beleid der N.-H. Kerk. Met het oog op deze vergadering zond het Breed-Moderamen aan iedere kerke raad in de classis een vijftal vragen toe Teneinde van enige voorlichting te die nen hield de praeses van de centrale kerkeraad der Leidse Hervormde Ge meente ds. D. J. Vossers in de laatste C.K-vergadering aan de hand van deze vragen een inleiding over de stand van zaken in de Leidse kerkelijke gemeente. BELANGRIJK WINSTPUNT Op de eerste vraag: of er symptomen van een geestelijke vernieuwing merk baar zyn n.a.v. de invoering van de nieuwe kerkorde, merkte ds. Vossers o.m. op, dat de invoering van deze kerk orde voor Leiden als een belangrijk winstpunt moet worden beschouwd. De indeling in wykgemeenten heeft voor visitatie. Leiden heilzaam gewerkt; het aantal ambtsdragers kon sterk worden uitge breid en het aantal commissies vergroot. Met dankbaarheid constateerde ds. Vossers, dat de eenheid der rijk geva rieerde gemeente in het oog wordt ge houden en dat het hervormd kerkelijk besef bij alle groepen groeiende is. In uiterlijk opzicht en hier gaf ds. Vossers een antwoord op vraag 2 is naar zyn mening ook een grote verbe tering opgetreden in het organisatorisch herstel van de grondvergaderingen der kerk, t.w het leiding geven aan het le ven, belijden en werken in de classis. Diepgaande discussies zyn gevoerd over de herderijke brieven en oproepen tot bezinning. Met dankbaarheid maakte spreker gewag van het feit, dat de clas sical commissie voor het opzicht in de zeven jaar na de invoering van de kerk orde, zeldzaam weinig te doen heeft gehad. „In de 1\<2 jaar sinds de invoering van de Kerkorde is één keer de visitatie in onze gemeente gehouden. Met dank baarheid denken wy aan dat ene be zoek terug. Dat was een pastoraal be zoek in de beste zin van het woord. Daar werd niet over cyfers en over het daklood op de kerkgebouwen gesproken, zoals vroeger het geval was. Bij de nieuwe visitatie werd huisbezoek ge bracht in het gezin van de predikant, dat anders gewoonlyk wordt overgesla gen. In de kerkeraadsvergadering werd nadruk gelegd op de onderlinge verhou dingen tussen de ambtsdragers en de gemeenschappelyke verantwoordelykheid tegenover de gemeente. In de afwezig heid van de predikant hadden de leden van de kerkeraad gelegenheid om een boekje over hun voorzitter open te doen", aldus ds. Vossers, die hieraan de wens verbond tot een meer frequente KERKVISITATIE IS NUTTIG Nadat ds. Vossers bij de bespreking van de derde vraag, welke handelt over de organen van bystand als b.v. Jeugd raad en algemene diaconale raad, als zijn oordeel had uitgesproken, dat he4 Minder ongelukken op onbewaakte overwegen (Speciale berichtgeving) In het algemeen neemt het aantal ongelukken bij onbewaakte spoorweg overgangen, waarby treinen op an dere voertuigen in rijden, af. Dit is geconstateerd in verhouding tot de snelle en enorme toeneming van het verkeer en het grotere aantal trein- kilometers, dat de Ned. Spoorwegen verryden. Over het aantal slachtoffers dat in botsingen op onbewaakte overwegen wordt gemaakt, is een uitspraak min der duidelijk te doen. Dit aantal is afhankelijk van het aantal personen, dat bij de ongelukken is betrokken. Aldus deelde een woordvoerder van het Departement van Verkeer en Wa terstaat mede als commentaar op de ongelukken bij onbewaakte spoorweg overgangen, waarover de afgelopen we ken weer enkele malen achtereen mel ding moest worden gemaakt. Het Rijk overweegt geen speciale maatregelen ter beveiliging van de on bewaakte spoorwegovergangen.. Reeds zes jaar is de overheid bezig met het aanbrengen van beveiligingsinsftallaties bij de betreffende overwegen. Dit pro gramma wordt normaal verder uitge voerd. Jaarlijks is er op de begroting van Verkeer en Waterstaat f. 300.000 voor uitgetrokken. Naarmate de uitvoe ring van het beveiligingsprogramma vordert, neemt het aantal onbewaakte spoorwegovergangen af. In het algemeen is vastgesteld, dat de botsingen tussen treinstellen en an dere voertuigen op de betreffende over wegen worden veroorzaakt, doordat de voertuigen, die de spoorbaan over- ACTIVITEIT DER KERK Tenslotte vroeg het Breed-Moderamen in de laatste vraag of er in de classis nog byzondere wensen leven t.o.v. de activiteit der kerk op diverse terreinen van het maatschappelijk leven. Ds Vosser, die niét met een verlang lijstje wenste te komen, was van me ning, dat de synode t.a.v. het diaconaat tot meer samenwerking in regionaal verband zou kunnen opwekken. Geen enkele gemeente in de randstad Hol land kan en mag meer beslissingen nemen. De problemen zyn niet meer door de afzonderlijke diaconiën op te lossen. Maatschappelijk werk, bejaar denzorg, kinderbescherming moet in breder verband behartigd worden. Wat het jeugdwerk betreft zyn er, volgens ds. Vossers wensen te over. De Class. Comm. voor het Jeugdwerk doet voortreffelijk werk door het organiseren van leiderscursussen en het samenbun delen van krachten. Maar haar budget bedraagt tot nog toe maar f 500 per jaar. Tenslotte merkte spreker op, dat de voorlichting van ons volk over het ker- keiyk leven met sprongen is vooruit gegaan. Ds. Joh. Sierat vertelt over zijn werk in Hollandia Op uitnodiging van de hervormde wijkgemeente „Kooiwyk" vertelde ds. Joh. Sierat, momenteel met verlof in ons land, gisteravond in een der zalen van de Kooikapel iets over zijn werk als predikant van de Prot. Kerk in Hol landia (Nieuw-Guinea). Ds. Sierat. die in maart 1953 naar zyn arbeidsterrein vertrok en in zijn Leidse jaren een be kende figuur was in de Predikerkring hij was o.a. voorzitter van de C.J.V. Prediker 12 la werd met een kort woord ingeleid door de wijkpredikant, ds. J. N. de Ruiter. Ds. Sierat, die zich deze avond deed kennen als een boeiend causeur, gaf allereerst een uitvoerige beschrijving van zyn bootreis naar Hollandia, waar hij 12 mei 1953 arriveerde. Voorts weid de hij in den brede uit over Nieuw- Guinea een land van grote tegenstel lingen en dat rijk is aan fauna en flora en zyn bevolking, waaronder de zen ding nu reeds ruim een eeuw werkzaam is. Vanzelfsprekend schonk ds. Sierat byzondere aandacht aan het leven dei- Papoea's, die van nature afkerig zijn van elk gezag, waaruit hun streven naar zelfstandigheid verklaarbaar is. Tenslotte sprak spreker uitvoerig over zyn arbeidsterrein in Hollandia, de in- stituering der Kerk (in 1956), de daarop gevolgde invoering van de nieuwe kerk orde, waarin sprake is van verdere op bouw van het kerkewerk en de actie, welke wordt gevoerd voor de oprichting van de Theologische Hogeschool te Hol landia. Een groot aantal dia's verduidelijkte deze interessante causerie, waardoor de vele aanwezigen een goede indruk kre gen van het leven en werken der Pa poea's en de omvang en de betekenis van het werk der Kerk. Leidse C.H. jongeren bijeen De Chr. Hist. Jongerengroep Leiden hield gisteravond in een der boven zalen van hotel „Centraal" jaarverga dering. De voorzitter, de heer J. F. Th. Zil verent ant, die aftredend was, werd op deze bijeenkomst herkozen. De pen- ningmeesteresse, mej. A. Harm sen, kon melding maken van een uiterst klein nadelig saldo. Zowel de secretaris als de voorzitter deden een dringend be roep op de aanwezigen om actief deel te nemen aan de zo noodzakelijke le denwerfactie. Algemeen betreurde men het, dat zo weinig jongeren zich voor de politiek schijnen te interesseren. De voorzitter zette aan het begin van de avond nogmaals doel en streven van de Jongerengroep duidelijk uiteen. DeC.-H. jongeren moeten goed doordrongen zijn van het feit, dat het werk van de C.H.J.G. uiterst belangrijk is. Later op de avond deed de secretaris van de C.H.U. afdeling Leiden, de heer H. J. Mattheus, enkele suggesties ten aan zien van het aantrekken van nieuwe leden. Als spreker was deze avond aan wezig de heer S. H. van Eybergen uit Katwijk, die de gebeurtenissen in het Midden-Oosten behandelde. 0.m. schil derde hij de snelle groei van de staat Israël in de afgelopen twaalf jaar en wijdde hij aandacht aa*i de recente mislukte staatsgreep in Irak. Voorts schetste de heer v. Eybergen de positie van Turkije, terwijl hij ook zijn mening te kennen gaf over de steunverlening aan de onderontwikkelde gebieden, die zo gemakkelijk een prooi van het com munisme kunnen worden. steken, hierop vast blijven zitten door vaak geringe motorstoringen. In de meeste gevallen trekken bestuurders van motorvoertuigen hun wagens uiterst voorzichtig op de spoorbanen. Midden op de banen gekomen geven zij dan plotseling meer gas, om de wagens zo snel mogelijk verder te trekken. Hier door slaan hun motoren dikwijls af. De tijd, die nodig is om de motoren weer op gang te brengen, is in de meeste ge vallen dan reeds fataal gebleken. Zilveren Rijksdaalders buiten omloop Met ingang van 15 oktober 1958 zullen de oude zilveren rijksdaalders buiten omloop worden gesteld. Dit geldt alle Rijksdaalders, die sedert de tot stand- koming van de Muntwet 1839 werden geslagen. Zij kunnen dus de beeltenis dragen van Koningin Wilhelmina, van Koning Willem III of van Koning Willem II. Om te voorkomen, dat te zijner tijd twee typen zilveren Rijksdaalders, t.w. de oude. reeds bestaande en de nieuwe Rijksdaalder van een kleiner model, ge lijktijdig gangbaar zullen zijn, worden de oude munten reeds thans ingetrok ken. Zoals in de memorie van toelichting bij de begroting 1959 van het Staats- muntbedrijf is medegedeeld, zal in het komende jaar begonnen worden met de aanmaak van 15 miljoen Rijksdaalders. Het zilvergehalte van deze munt. die in 1954 in plaats van het oude 2%-gulden stuk in de Muntwet 1948 is opgenomen, blijft 720/1000. Het gewicht wordt terug gebracht van 25 tot 15 gram en de dia meter van 38 tot 35 mm. Tot 18 februari 1959 bestaat gelegen heid tot inwisseling bij alle postkanto ren, by- en hulpkantoren der posterijen en poststations, alsmede bij de kanto ren en agentschappen van de Ned. Bank N.V. Slag voor pseudo-gewonden (Speciale berichtgeving') Bij oefeningen van de B.B., die in half gesloopte panden aan de Zalmhaven te Rotterdam werden gehouden, lag gister avond de 21-jarige monteur L Croes als pseudo-gewonde rustig op een bran card te wachten totdat hij zou worden vervoerd. Plotseling echter wierp een windstoot een ijzeren plaat, die voor een deuropening stond, tegen zijn hoofd. Toen moest er een echte ziekenauto aan te pas komen. De monteur had een hersenschudding opgelopen en is naar het ziekenhuis gebracht. Djoeanda: „Opstand over een jaar bedwongen" De Indonesische premier Djoeanda, op weg naar Begrado voor een officieel 'be zoek aan Zuid-Slavië, heeft in Singa pore verklaard te verwachten dat de opstand in Indonesië binnen een jaar zal zijn onderdrukt. De opstand verkeert thans in de tweede fase en is tot een guerillaoorlog omgeslagen. Wat betreft buitenlandse inmenging in de opstand zeide de premier, dat deze belangrijk minder is geworden, omdat het centrale leger thans beter in staat is de vliegvelden en kustlijnen te bewa ken. Bovendien zijn wij nu beter uit gerust. De Amerikaanse vlieger Allan Lawrence Pope, die voor de opstande lingen bombardementen uitvoerde zal spoedig worden berecht, aldus Djoeanda. Uitbreker bij verrassing gesnapt (Van onze correspondent) Maarten Erkamps, de 29-jarige Hilver- sumse in- en uitbreker, die tot maart 1960 nog een straf heeft uit te zitten voor ongeveer 50 inbraken, is gistermid dag in de Van Hallstraat, te Amster dam, bij toeval door enkele rechercheurs van het Hilversumse politiekorps gepakt. In de tracht van 10 op 11 juni ont vluchtte hij de Groninger gevangenis en bleef sedertdien spoorloos Toch was er de laatste tijd een spoor, 'dat naar Am- serdam-west leidde en daar hadden de beide politiemannen, die in gezelschap waren van twee leden van de centrale recherche aldaar, geluk. Na veel ver geefse speurtochten door de hoofdstad kwamen zij de beruchte inbreker ineens tegen. Gewillig het de man zich weg voeren, maar bij zijn arrestatie stelde hij tevens zijn „toekomstplannen" in het vooruitzicht. „Er vandoor gaan doe ik toch weer, het klimaat in de gevangenis bevalt mij niet. Jullie zullen me niet lang houden" De Hilversummer, die anderhalf jaar geleden al eens ontsnapte uit het Huis van Bewaring te Amsterdam aan de We teringschans, zal weer naar Groningen worden getransporteerd. Het was de derde uitbraak van deze jonge Hilversummer, voeger van pro fessie. DODELIJK ONGELUK IN LISSE. Doordat vermoedelijk een betonmolen in bedryf bij de bouwwerken in het Meer en Duinplan. onder stroom stond, kreeg een 19-jarige jongen uit de Prins Bernhardstraat te Lisse de stroom door zyn lichaam, waardoor hy het leven verloor. De politie kon nog geen nadere me dedelingen doen. Gisteren zijn de schilderijen van de collectie-Regnault uit het Stede lijk Museum ie Amsterdam gehaald om naar ,,Arti" te worden ge brachtwaar zij worden geveild. Een vrouwenportret van Modi- gliani en een werk van Chagal wor den onder het waakzaam oog van makelaar P. Brandt tweede van rechts) en de conservator dr. H. Jaffré (rechts) in de verhuiswagen geladen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 oktober. Veemarkt. Aanvoer: 6 stieren. 48 melkkoeien, 380 vette koeien, 111 varekoeien, 20 pinken, 17 graskalveren 71 vette kalveren. 22 nuchtere kalveren. 245 vette schapen. 340 fokschapen. 1.788 vette lammeren. 28 varkens (zeugen), 294 schrammen. 552 biggen, 2 paarden, 18 geiten. Totaal 3942 stuks. Notering: melkkoeien f8001050. vette koeien per kg. schoon gewicht f 2.60 f3.20. varekoeien 550850, pinken 350 550. graskalveren 180300, vette kalveren per kg. lev. gewicht f 2.002.70, nuchtere kalveren per kg. lev. gew. f 1.201.55, vette schapen 7595. fokschapen 6595, vette lammeren 7092.50, drachtige zeu gen 275325, schrammen 70—95, biggen 45—55, geiten 1545. Handel: melkkoeien rustig, vette koelen lui. varekoelen kalm, pinken stil. gras kalveren kalm, vette kalveren slepend, nuchtere kalveren lui, vette schapen en vette lammeren redelijk, fokschapen stug, zeugen, schrammen en biggen redelijk, gelten matig. LEIDEN, 10 oktober. Kaasmarkt. Aan voer; 50 partijen Goudse en 8 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra kwa liteit tot f 2.56, Goudse eerste kw. f 2.15 2.21, Goudse tweede kwaliteit f 2.022.12. Leidse eerste kwaliteit tot f 2.30, handel goed. KATWIJK AAN DEN RIJN, 9 oktober. Groenteveiling: bospeen (per 100 bos) 17.tot 24.bloemkool A (per 100 st.) 20.tot 32.Idem B (per 100 stuks) 10.tot 15.waspeen A export (p. kist) 2.002.40. Idem B (export per kist) 1.40 2.00, Idem binnenland 2,203.90, an dijvie 7.008.00 prlnsessenbonen 1 60. tot 68.Idem 2 47.tot 53.breek- peen (per kist) 1.00-1.40. groene kool 9.10 9.70, krulpetereselle (per 100 bos) 4.20 4.30. gele kool 10.00, selderie (per 10O bos) 3.90—4.00. LISSE, 9 oktober. Plangoedvelling. Er was wederom op de plantgoedveiling van HBG een levendige handel. De aan voer was ongeveer gelijk aan vorige week en voor goed plantgoed werden hoge prij zen besteed. TULPEN per mand: Earley Queen f30,-, Philip Snowdon 24,—, G W. Leak 60.—. Campfire 20,China Pink 35,Cordell Huil 40.Carrara 40,Krelage's Triumph 26,—, Edith Eddy 40.—. Eichlerl (zaad) 110,Aristocrat 45,King Ha rold 20.Therese 30.Grand Due 65.— Oostenrijk 80.Rijnsoever 40,Cram. Brillant 38,Madame Lefeber (zaad) 60,Bandoeng 32.Albino 40.Black Parrot 25.Her Grace 50.Piccadilly 45.Red Giant 75,Montgomery 60,— Uncle Tom 60,Arguno 80.K. en M. Triumph 90,Victorine Max 65.Van- der Eerden 38.Capt. Fryatt 60.El- mus 48,Alberlo 40.Brilliant Star 60.Blue Parrot 40.Fuga 35,Apel doorn (zaad) per kg. f 4,Fuselier idem f 10.—. ROELOFARENDSVEEN. 9 oktober. Bloemenveiling: Ornithogalum 4887, Freesia's 3091, Dahlia's 1321, Anemo nen 1834. Troschrysanten Normandie 28 32. Beryl 3968. Chatsworth 2245. Shirley 31—50, Chastity 29—46, Horwood 33—59, Garden White 2841, Precose 30 33, Millersdale 714, Southdown Pink 11 —16. Medallion 14—18, Wilfrled 15—17, Alfreton 1013, Champion 1216, Rose Adair 1215. Gift 9^—13, Rayonanten 19 22, Am. Anjers 915. RIJNSBURG. 9 oktober. Bloemenvei ling FLORA. Troschrysanten: Chatsworth 3556. Horwood 4568. Shirley wit 40 60. W. Hope 55—75, Wendy 40—62. Shirley Crème 3855. Filmster 4062, Mosquito 2e—36. Bright Eye 30—38. Bounty 26—34. Samaria 4048. Peter Pan 5072. Corona 50—60. Phisalls 60—100, Elta 16—21, Cli max 2433 per bos; Ornithogalum 800 1000, Anemonen 500610, per 100, Chry santen geplozen; Migolt 1115. W. Hope 10—13. W. Joy 16—18. South Pink 20— 22. Champion 16—18, Millersdale 10—12. Day Dream 1113. Am. Anjers sim rood 1115, roze 1316, wit 1416 per stuk. RIJNSBURG, 9 oktober. Groentevei ling: andijvie 78. waspeen A 1015. B 78, kroten 67. uien 79. herenbonen 7075, groene kool 911, rode kool 10 15 per kilo. Selderie 67, peterselie 46. kervel 46. bospeen 1825. radijs 910. per bos; bloemkool A 2535. B 1220. C 1011 per stuk. TER AAR, 8 oktober. Groenteveiling: tomaten A export 7589. idem B 7183. Idem C 5075. tomaten A 2059, idem B 2065. Idem C 2048. Idem CC 20. Idem bonken 2040. kassnljbonen 1.061,36, ld. B 97. idem stek 4369. snijbonen 45. stok- Erlnsessenbonen 35—60, stamprinsessen- onen 3858, spekbonen 21, witte pron kers 1629. andfjvie 78. waspeen 10, gr. kool 78. uien 619. sav. kool 78, kool rapen 2, kroten 8. witlof 1,25, allee per kg. sla 38, bloemkool A 2428, Idem B 16 20. idem C 1012. komkommers 828. al les per stuk. bospeen 1418. selderie 5 p. bos Appelen: Zoete Bloemee 6. Zoete Cam- pagner 12. Goudreinetten 1618. Gronin ger kroon 7. Notarisappel 18 Peren: Wijn peren 68. Bonne Louise d'Avranches 28, Conference 21. St. Remy 89 alles per kg. UTRECHT. 10 oktober. Kaasmarkt. Op de Utrechtse Kaasmarkt zyn heden aangevoerd 4 partyen kaas. Aantal kazen 91. Aantal kg. 799. De prijs per kg. was van f 2.tot f 2.10. De handel was willig.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17