<A{er De Ver. Rembrandt deed in 75 jaar onnoemelijk veel voor kunstbezit Overweldigend succes I Behouden van wat verloren zou kunnen gaan en aankoop van wat de Nederlandse musea verrijkt In Miinchen en langs de Moezel: ontelbare bier- en wijnfeesten Ir. Maiiusama: „Uitwijzing van de verstekelingen is onmenselijk" Commissaris Koningin bezocht politie-internaat te Noordwijk 97ste jaargang Vrijdag 10 oktober 1958 Vijfde blad no. 29565 Te weinig bekend is, dat de „Vereniging Rembrandt" in een tijdvak van vjjf ïn zeventig jaar onnoemelijk veel gedaan heeft voor de uitbreiding van ons Dationale museumbezit: een eeuw geleden waren er in het Rijksmuseum en het Mauritshuis slechts twee, resp. vier Rembrandts en thans zijn het er, mede dank ijj genoemde vereniging resp. zestien en veertien. En dit zijn dan werken van onze grootste meester, maar daarnaast hebben onze musea ook tal van stukken tan andere schilders uit onze Gouden Eeuw en zeer vele andere kunstwerken tan uiteenlopende oorsprong weten te verwerven dank zij de steun van de Ver eniging Rembrandt. Herhaaldelijk heeft deze uiterst belangrijke particuliere instelling kunnen verhinderen, dat kostbare kunstschatten over de grens verdwe nen en niet minder vaak is het dank zij haar steun mogelijk geweest „verloren" meesterwerken naar ons land terug te brengen. In verband met dit 75-jarig bestaan der Vereniging zal het publiek gelegenheid tot vrije toegang hebben tot het Stedelijk Museum „De Lakenhal" en de Rijksmusea voor Volkenkunde en voor Oudheden in de week van 11 tot 19 oktober, de „Vereniging Rembrandt-week". In het Prentenkabinet, Kloksteeg, zijn in deze jubileumweek tekeningen van Goltzius geëxposeerd, met steun van de Ver. Rembrandt in Engeland verworven. Het zijn voorstudies voor de serie „Scheppingen". Leiden profiteerde ook in ruime mate Schenkingen, leningen en (renteloze) [oorschotten zijn de middelen, waarmee le Vereniging Rembrandt haar belang- njke taak op cultureel gebied vervult. Het komt meermalen voor, dat een of jnder uiterst belangrijk kunstwerk ge durende zeer korte tijd ter beschikking S voor aankoop. Zou dit dan over de departementale schijven lopen, dan zou jr te veel tijd verloren gaan. Vandaar jat in zo'n geval de Vereniging Rem brandt als uiterst nuttig intermediair Dptreedt, waardoor zo'n werk voor ons land behouden is gebleven als tenslotte fie ambtelijke goedkeuring afkomt. Maar behalve deze bemiddeling slaagt de /)Hfr;cc. D^nci* mothatfon Vereniging er ook heel vaak in kostbare VJIUTISSe Ueense mernoaen Stukken, waarvoor geen fondsen be- Jn Costa RsCd jchikbaar zijn, voor ons land te behou- In Nederlandse zuivelkringen en ook op officieel niveau heerst - naar wij vernemen - verontwaardiging over con- currentiemethouden van een vertegen woordiger van de Deense zuivelindustrie in Costa Rica. Deze (Costaricaanse) vertegenwoordi gd heeft, volgens een bij de Nederland se diplomatieke vertegenwoordiging in Costa Rica gedeponeerde klacht, de be wering verspreid, dat Nederlandse zui- velprodukten afkomstig zijn van een niet tuberculose-vrije veestapel. Het is, volgens deze vertegenwoordiger, daar om beter Deense zuivelprodukten te ko> pen. De Nederlandse zuivel-uitvoer heeft, volgens mededeling van het Ne derlandse ministerie van Landbouw, reeds onaangename gevolgen van deze verdachtmaking ondervonden. Ten koste van vele tientallen miljoe nen guldens is de Nederlandse veesta pel vrij gemaakt van tuberculose, het- Van Goyen's Gezicht op Leiden (Lakenhal) en het zeer fraaie bijna levensgrote beeld (sculptuur in hout met resten van polychromie) uit de Soeng-periode (960 1279). Dit is maar een losse greep uit wat het Leidse museumbezit aan de Vereniging Rembrandt heeft te danken: de reeks aanwinsten door haar hulp zou vele kolommen van dit Blad in be slag nemen! Volop reden tot viering De aanleiding tot het oprichten der Vereniging in 1883 was een veiling van een zeer mooie collectie tekeningen van Rembrandt, bijeengebracht door J. de Vos. Toen deze verzameling naar elders dreigde te verhuizen staken tal van vooraanstaande kunstminnaars de hoof den bijeen om dit te voorkomen en sindsdien is de Vereniging op deze weg met veel succes voortgegaan. Men moet zich niet indenken hoe onze musea er thans aan toe zouden zjjn geweest in dien deze belangrijke steun zou hebben ontbroken! Er is.dan ook volop reden om dit jubileum te vieren. Op zaterdag middag a.s. zal dit geschieden met een bijeenkomst in het Rijksmuseum te Amsterdam, waar het woord gevoerd zal worden door de voorzitter, mr. Chr. P. van Eeghen, de staatssecretaris van O., K. en W., mr. R. G. A. Höppener en door prof. dr. H. Schulte Nordholt. In de Frans Halszaal van het Rijksmuseum wordt de volgende week een aantal van de belangrijkste werken, die met steun van de Vereniging Rembrandt werden gekocht, geëxposeerd en in het pren tenkabinet van dit museum kan men tot 4 november een groot deel van de col lectie van Rembrandt-tekeningen zien, die de aanleiding vormde tot de oprich ting in 1883. Ook in de Leidse musea wordt aandacht besteed aan dit jubileum door het tentoonstellen van in de loop der jaren verworven werken, in Volken kunde bijv. door het exposeren van de collectie-Lief tinck (Japanse tekenin gen). Het is t» hopen, dat al deze activiteit ertoe zal bijdragen dat het aantal leden en donateurs nog in be langrijke mate zal toenemen. Het aan tal leden bedraagt op het ogenblik twaalfhonderd, maar dat is een getal, dat, gezien de onschatbare verdiensten der Vereniging voor het Nederlands kunstbezit, nog in sterke mate dient toe te nemen. Sinds de oprichting is in 565 gevallen steun verleend aan niet min der dan 46 musea. Het aantal werken, dat daarbij in het geding was, is overi gens veel groter.. Voor een miljoen gul den werd geschonken en voor ruim drie miljoen werd aan renteloze voorschot- tenverstrekt. Deze cijfers illustreren, van hoeveel betekenis de waarlijk onont beerlijke taak der Vereniging wel is. Mogen velen thans aanleiding vinden het adres in gedachte te houden van de secretaris jhr.. mr. P. R. Beelaerts van Blokland, Herengracht 581 in Amster dam. Honderd en twintig liter uit een vat van honderd, zeggen Zuidduitsers spottend Moezelwijnen moeten in stilte worden genoten (Van onze correspondent in Bonn) Wijn en hier, men kan er in deze dagen in West-Duitsland op bijzon- j Tti n/Tiin den of voor Nederlandse musea aan te kopen. Er mag in dit Blad wel eens extra de aandacht op gevestigd worden, dat de musea, welke hiervan profiteren, niet alleen in de drie grote steden zijn gele gen. Ook De Lakenhal, het Rijksmuseum van Oudheden en het Rijksmuseum voor Volkenkunde hebben in de loop der jaren telkenmale van de mooie arbeid der Vereniging Rembrandt kunnen pro fiteren, bijv., door het verwerven van resp. Van Goyens Gezicht op Leiden, een prachtige Romeinse gouden flacon Houten sculptuur (1.60 meter hoog) voorstellende Kwanyin, toege- J schreven aan de Soeng-periode (9601279), in Rijksmuseum voor Volkenkunde geen in 1956 door het Internationale Diergeneeskundige Instituut te Parijs officieel erkend en wereldkundig werd gemaakt. De beweringen van de impor teur van Deense zuivelprodukten in Costa Rica worden dan ook als een ver regaand oneerlijke concurrentie en al geheel in strijd met de goede zeden in dc internationale handel beschouwd. In Nederland wordt overwogen of di plomatieke stappen kumien worden ge nomen om aan de gewraakte praktijken van de importeur op Costa Rica een eind te maken. Beroep op publieke opinie Geen enkele garantie tegen represaille (Van onze Haagse correspondent) De beslissing om 37 versteke lingen terug te sturen naar Indo nesië is voor alles een „ontstel lende onmenselijke" daad. Zo heeft gistermiddag de vertegenwoordiger van de Republiek der Zuid-Moluk- ken, ir. J. A. Manusama tijdens een persconferentie in Den Haag met hartstochtelijke stem ver klaard. „Moet het humanitaire beginsel niet sterker gelden dan welke op zichzelf juridisch onaan vechtbare redenering dan ook?" Bovendien is ook op die redenering van de minister van Justitie nog wel wat af te dingen, aldus ir. Manu sama. De regering heeft verklaard, dat de uitgewezenen geen band met Nederland zouden hebben. Maar het staat vast, dat zij allen familieleden in Ambonezenkampen in Nederland hadden. En die 18.000 in kampen ver blijvende Ambonezen, zo vroeg hij zich af, hebben die mensen dan wel een band met Nederland? Ook de mening van de Nederlandse regering, dat de teruggestuurde verste kelingen in Indonesië geen represailles te wachten zouden hebben bestreed de heer Manusama. „Hoe weet de regering dat?" zo vroeg hij zich af. En hij voegde er aan toe, dat van vele dezer uitgewe zenen ook in Indonesië bekend is, dat zy met de zaak van de Republiek der Zuid-Molukken sympathiseren. Voor op timistische verwachtingen ten aanzien van de houding van Soekamo c.s. be staat dan ook geen enkele aanleiding. Ir. Manusama las een „open brief aan het Nederlandse volk" voor, waarin een beroep op de publieke opinie wordt ge daan: „God geve, dat u, bewogen door het lot van deze 37 ongelukkige man nen, uw regering van uitlevering weet te weerhouden". Over de wijze, waarop de regering tot haar beslissing is gekomen, wenste de heer Manusama nog geen mededelingen te doen. Hij zegde toe, dat hij maandag a.s. hierover „wereldschokkend nieuws" zou hebben te vertellen. „Tenzij ik voor die tijd van mijn bed ben gelicht", zei hij ironisch. In dat geval zal een andere woordvoerder deze onthullende verkla ringen afleggen. Gouden Romeinse flacon (Rijksmuseum van Oudheden) dere wijze van genieten. In Mün- chen stroomt nu al van 20 septem ber af het bier alsof het leidingwa ter is! En in de vele dorpjes langs Moezel, Saar en Rijn hebben thans de „Winzer", de wijnbouwers, het voor het zeggen, want zij zijn bezig de oogst binnen te halen. De oogst van wijndruiven, die best belooft te worden, en waarover men reeds heeft gezegd dat „wijnjaargang 1958" goed zal zijn. Want ondanks het late begin van de bloei, was de zomer best en gaf september wat deze maand zelden pleegt te geven: warmte, vochtig-warme lucht, en dat betekent veel sap, goede wijn en een loflied over een paar jaar op 1958! Hier in het Moezel- en Rijnland denkt men het zijne van de feesten der Müncheners. Men drinkt ook hier op zijn tijd een biertje, maar niet uit de grote pullen, waarin men nauwelijks kan zien hoeveel schuim en hoeveel bier erin zit. Hoe meer schuim in een Münchener „Masz" (bierpul), hoe min der bier enhoe meer pullen een „goede" biertapper uit een honderdli tervat schenkt.. Een beste tapper haalt 120 liter uit een vat van 100 liter, zegt men spottend in München en dat neemt men op de koop toe, omdat vadertje staat een hektolitervat pleegt te belas ten alsof er 110 liter bier in zit Dat is München met zijn oktoberfeest op de Theresienwiese, dat daar voor de 125ste maal wordt gehouden. Het duurt tot 5 oktober en het werd oorspronkelijk gehouden om het huwelijksfeest te vie ren van de latere koning Lodewijk I met Prinses Theresia Karoline von Sachsen-Hüdburghausen. Dat was in 1810. Johann Strauss heeft er zijn Weens orkest eens laten spelen. Paar denrennen waren vroeger een hoogte punt van dit feest. Er vonden in het verleden excessen plaats, er werd ge vochten, maar het bier bleef hetzelfde. Vandaag de dag zegt men nog in Mün chen: eigenlijk bleef alles gelijk, alleen de bierprijs niet, die steeg! Dal van de wijn Die uit Rijn- en Moezelland doen het éinders met hun oktoberfeesten. In ieder klein nest wordt in deze dagen kermis gehouden. Want feestvieren kunnen ze hier zo goed als in München. De Rijnlander lijkt te leven van feest. Van het Carnaval tot het herfstfeest en al wat daar tussen zit, is hij gebrand op jolijt, op feest. Duizenden Nederlanders hebben de afgelopen zomer het land rond Moezel en Rijn bezocht. Ze heb ben bepaald niet veel genoten van het door de vreemdelingenindustrie uitge mergelde Altenahr in het Ahrtal, ze zijn misschien aan hun trekken gekomen in het voornamere Bad Neuenahr. Hier is het paradijs van de rode Ahr-wijn. Maar als ze iets zuidelijker waren ge trokken, dan hadden ze kunnen genie ten van het Moezeldal tussen Trier en Koblenz, het dal van de wijn. Cochem is hier uitgesproken fraai en aantrekke lijk gelegen in een bocht van de Moezel. Trier is een burcht van oud genot, deze oudste stad van Duitsland. Wijnnamen Maar juist tussen Trier en Kochem kan men van de wijn genieten zonder ook maar een druppel te drinken. Want hier liggen de dorpjes waar befaamde Moezelwijnen vandaan komen. Bekend zijn Bernkastel en Uerzig, Traben-Trar- bach en Neumagen, dat wijn verkoopt in flessen waarop men even ongegeneerd een kater zijn staart ziet optillen. Maar Neumagener wijn is desondanks goed, vaak zacht en van kwaliteit. Tussen de weg langs de Moezel en de toppen der bergen of heuvels, hangen hier de druiven. Het mooist ongetwijfeld bii Traben-Trarbach bij Kröv, dat geldt als een der fraaiste punten van het ge hele Moezelgebied. In dit gebied van wijn en thans stille natuurtaferelen, waar men in oktober geen toerist meer ziet en waar het lan delijk is, daar viert men in deze dagen wijnfeest na wijnfeest. Kleine kermissen doen er het hunne toe om er wat lawaai te brengen. Maar het moet toch alle maal van de wijn komen, de Moezelwijn, waarvan men bepaald niet onder la waai, maar wel in behaaglijke stilte moet genieten. (Advertentie) Nog nooit hadden wij zo'n toe loop als bij onze verkoop van kinderjasjes. In een oogwenk waren zij verkocht. Onmiddellijk hebben wij contact opgenomen met de faDrikant. Omdat wij •,10.000 stuks ineens bestelden Jkregen wij ze voor dezelfde prijs 'als de vorige (die een vrijwel ^onzichtbaar weeffout je in ae voering hadden). Profiteer van deze sensationele aanbieding van echt leuke kinderjasjes. Prachtige, heerlijk twarme wollen stof. Teddy gevoerd 4(óók de capuchon.'). Met leren .knopen en onberispelijk afgewerkt. Normaal kosten ze 34.25. Alléén morgen verkopen wij deze jongens - en meisjesjasjes, geheel foutloos, in 8 verschillende dessins, 2-7 jaar, alle maten voor de verbazingwekkend lage prijs van Telefonische-of schriftelijke orders*kunnen niet uitgevoerd worden.-** LEIDEN: Haarl.straat 25, fel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. Goudsesingel; Ka- tendr. Lagedijk hk. Dorps weg; W. Kruiskade 35 De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, bracht gistermorgen een bezoek aan het politie-internaat in hotel „Marie Rosé' te Noordwijk aan Zee, waar een groep adjudanten van gemeentelijke politie korpsen deelnemen aan een drieweekse vormingscursus. Een interessante materie, welke door gasten en cursisten met veel belangstel ling werd gevolgd. Mr. Klaasesz was vergezeld van zyn kabinetschef mr. R. M. Gallas. Namens het bestuur van de Politieschool te Wassenaar, die dit internaat organi seert, werd hy ontvangen door de heer P. G. J. van Mulbregt, commissaris van politie te Delft, en de directeur, de heer J. J. Maandag, commissaris van politie te Wassenaar. De burgemeester van Noordwijk, mr. G. F. W. van Berckel, de korpschef van politie, de heer A. N. Merkelbach en de inspecteur van politie, de heer P. Ver hoef, gaven eveneens blijk van hun be langstelling. Het gezelschap woonde een lezing by van mr. J. Remmelink, officier van Jus titie te Dordrecht over „Disharmonie tussen het civielrecht en het strafrecht". In een boeiend en glashelder betoog toonde mr. Remmelink met praktische voorbeelden aan, dat civielrechtelijke regelingen soms botsen tegen de bepa lingen van het strafrecht. NIEUWE UITGAVEN .JUBILEUMBOEK FIRMA JACOBUS BOEI,E\' Ter gelegenheid van het feit, dat de fa. Jacobus Boelen, wijnverkopers te Amster dam. op 16 oktober a.s. haar 225-jarlg bestaan herdenkt, verscheen een fraai u'tgevoerd Jubileumboek, verlucht met velerlei illustraties, waarin de levensge schiedenis van deze firma, gedurende zes generaties uitvoerig beschreven staat. Op 16 oktober 1733 werd Johannes Boe len. wijncoper, soon van Matthys Boelen, „l&kenbereyder en poorter" te Amsterdam in het Poortersboek ingeschreven, waar mee de grondslag was gelegd voor dit oudste Nederlandse wijnkopershuis. Een overzicht, dat getuigt van de groei en de bloei van het Huls Boelen door de eeuwen heen! Installatie van „Stichting Recreatie" Gisteren is in Den Haag de oprich tingsvergadering gehouden van de „Stich ting Recreatie", contactcentrum voor openluchtrecreatie, vakantiebesteding en natuurbehoud. In deze nieuwe stichting zijn ondergebracht de Stichting Werk comité Natuurbehoud en Recreatie en de Stichting Nederlands Centrum voor Vakantie en Vakantierecreatie. Een groot aantal organisaties en instellingen, zo wel uit de particuliere als overheidssec tor, zal aan het werk van de nieuwe stichting deelnemen. De Stichting Recreatie stelt zich o.a. ten doel te bevorderen dat aandacht be steed wordt aan de vraagstukken die met de vakantiebesteding en met de recreatie in natuur en landschap ver band houden en de vakantiebesteding een zo groot mogelijk recreatieve waarde verkrijgt. Voorts dat by het Nederlandse volk de eerbitd voor de natuur en het gewoel van verantwoordelijkheid voor het behoud van natuur en landschap wordt aangekweekt. De nieuwe stichting is geïnstalleerd door mr. R. G. A. Höpener, Staatssecre taris van O., K. en W. Als voorzitter van de „Stichting Re creatie" treedt voorlopig op de heer mr. M. C. Bloemers. Tot directeur van de stichting is benoemd de heer J. Swart, tot adjunct-directrice mevrouw J A. C. AvenariusDe Groot. Het bureau van de stichting wordt voorlopig gevestigd: Sweelinckstraat 46, Den Haag. Hij kwam brillen inruilen. (Van onze Haagse redactie) Voor de tweede keer dit Jaar heeft de Haagse politie een 57-jarige man aan gehouden, die zich schuldig maakt aan oplichting met een „brillentruc" en die zijn slachtoffers voornamelijk onder oude mensen vindt. De man belt aan op een adres, dat hij tevoren al enigszins heeft uitgezocht en stelt zich dan voor als ..ambtenaar van sociale belangen, die de brillen komt controleren". Meent hij een willig slachtoffer voor zich te hebben, dan keurt hjj diens bril. na enig misleidend gescharrel met een meetinstrument, af en verstrekt hem een andere. Deze ver strekking is „gratis", met dien verstande dat de oude mril wordt ingenomen en dat men „slechts" f 17,50 behoeft by te betalen voor het nieuwe montuur, dat natuurlijk niet nieuw is, maar op een van de vorige adressen werd ingeruild. Zo slonk de negotie van de brillenkoop- man nooit; hij had zelfs een aardig voorraadje! Vorige maand opereerde hij weer eens in Den Haag. Een der benadeelden kwam na een paar dagen tot de ont dekking. dat hjj met de nieuwe bril veel minder goed zag dan met de oude en ging zijn licht eens opsteken by de po litie. Die kende de brillenkoopman wel en had hem gauw gevonden. Gedurende de zomermaanden heeft de man elders geopereerd. De voorraad brillen, die hij by zich had bevindt zich thans bij de recherche. Auto door trein bij Goes gegrepen Gisteravond is nabij Goes op de on bewaakte overweg Lewedorp een auto door een trein gegrepen. De locomotief van de trein ontspoorde en een portaal kraan van de elektrische bovenleiding brak af. Het treinverkeer naar Middel burg is gestagneerd. De treinen keren bij Goes. Het overige verkeer wordt met bussen onderhouden. De opruimingsploegen van de Ned. Spoorwegen zijn er vannacht niet in geslaagd de spoorlijn nabij Goes vry te maken. De baan is over een lengte van 160 meter vernield, terwijl twee portaalkra nen van de elektrische bovenleiding zijn afgeknapt. De inzittenden van de auto zagen het ongeluk aankomen en konden de wagen tijdig verlaten. De bestuurder is uit principiële overwegingen niet ver zekerd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15