COMET-SUCCES VERMOEDELIJK MAAR VAN HEEL KORTE DUUR! EEN HERDER EN TWEE HONDEN BEWAKEN ZO'N 2800 SCHAPEN Bezoek aan een ranch in Wyoming Dit FANTASTISCHE PHILIPS TELEVISIEAPPARAAT geheel compleet met SUPERANTENNE voor slechts f 46,75 per maand FA. J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN Zelfs BOAC bestelde snellere en grotere Amerikaanse Boeings Britse filmindustrie in zorgen, maar de leiders optimistisch 97ste jaargang Vrijdag 10 oktober 1958 Vierde blad no. 29565 Dit bieden natuurlijk: de radio- en televisiespecialisten: /gm n AALMARKT 12 Centraal telefoonno. voor televisie-avondservice: 21782 Plaatsen zonder één Paarden °p een ,anch in wy°mi»9 inwoner Men kan mülen en mijlen door deze Btaat rijden zonder een enkel huis te zien en wanneer men dan aankomt in een plaats met een mooie naam als Split Rock of Spotted Horse, dan blijken die dorpen zes of tien inwoners te hebben. Ik heb zelfs drie plaatsen met nul in woners ontdekt en om te tonen dat ik een serieuze journalist ben, die niets uit zijn duim zuigt, noem ik ze hier: Nei- ber, Rochelle en Morrisey. Die gehuch ten van niets bestaan alleen uit een postkantoortje langs de weg, waar enige uren per dag een mannetje zegels ver koopt, en soms ook coca cola. Mijlen in het rond is geen huis te zien. Maar dat betekent niet, dat er niets valt te bele ven in Wyoming! Juist om eens werkelijk te leven ko men duizenden Amerikanen, na een jaar van beursnoteringen, zakenlun- ches en cocktail-parties, naar de wijd open hoogvlakten en bergruggen van de Rocky Mountains. Eerst kwamen alleen zij, die zo gelukkig waren familieleden of vrienden te hebben, die een ranch bezaten. Maar gaandeweg zijn de ranch-eige- naars gaan inzien, dat ze aardig profi teren konden van het verlangen van vele Amerikanen naar het min of meer primitieve leven, dat de pioniers geleid moeten hebben. Zo ontstonden de zoge naamde „dude-ranches". Dude is een vriendelijk spotwoord voor iemand uit het oosten, die ook denkt te kunnen paardrijden Grote verschillen Tussen de ene „dude-ranch" en de andere is een groot verschil in sfeer en prijs. Naar mijn smaak is een ranch, waar het leven zijn gewone gang gaat, maar waar - in het ranchhuis of in eenvoudige blokhutten - een paar „du- des" kunnen logeren, het plezierigst. Men eet daar samen met de rancher en zijn vrouw en zelfs aan tafel draagt men niets anders als een spijkerbroek en een geblokt westers hemd. Maar vooral meer in het zuiden, in Arizona en New Mexico kan men luxe „dude-ranches" vinden met zwembad en tennisbaan, met prachtig opgemaak te vrouwen en dito paarden. Maar de noordelijke pittigheid mist men daar meestal. Dit verhaal wordt geschreven op een noordelijke ranch in de Big Horn Moun tains door een „dude", die bijna om rolt van de slaap. Toen vanochtend de pannekoekjes met stroop en ei op wa ren, was de 16-jarige John juist klaas met het voeden en roskammen van vier prachtige paarden. John is een HBS-er, die hier in de vakantie werkt en die beter met paarden dan met algebra overweg schijnt te kunnen. Tien minuten Het paard optuigen doet ieder hier zelf en zo'n Westers zadel is een hele sjouw. Maar na tien minuten draafden we toch op onze paarden het vrije veld in. Wij, dat waren het ranch-echtpaar, twee „dudes" en een jachthond, die uit gelaten was van blijdschap omdat hij mee mocht. Die hond zat natuurlijk niet te paard al zou dit ook grammati caal uit de voorgaande zinnen zijn op te maken. Zoals ik al schreef, deze dude heeft Uren hebben we gereden. Stapvoets door dennen- en berkenbossen, galop perend over bergweiden, stoer klim mend en langs bergpaden dalend of wat daar voor doorging. Het woord „stoer" slaat op het werk, dat de paarden deze dag hebben verricht. Het is fantastisch zoals deze dieren kunnen klimmen in moeilijk terrein. Zij staan ongelooflijk stevig op hun benen en hebben maar weinig aansporing nodig om door snel Ineens speurde hij onraad en meteen ook zette de hele kudde zich in bewe ging om zo spoedig mogelijk het be schermende bos te bereiken. Een prach tige, snelle aftocht van twintig herten. Onze paarden stonden gespannen, met gesplitste oren en Sindy, de jachthond, trilde van opwinding. Nu is het avond, negen uur en hoog tijd om naar bed te gaan. Morgen laat John de wekker weer vroeg aflopen. Ondermelk wordt populair in V.S. Een groot gedeelte van de bevolking in de V.S. wil graag slank worden en, als het kan, slank blijven Dit heeft in de laatste jaren een geweldige toename van de verkoop van ondermelk tengevol ge gehad. Ondermelk neemt door een hoog ge halte aan eiwit in de vermagerings- dieëten 'n grote plaats in. Om de blauwe kleur van de ondermelk te doen ver dwijnen worden in veel gevallen vetvrije melkbestanddelen aan het produkt toe gevoegd. In Amerika is het ondermelk - verbruik in de 1 aarts te 4 jaren met 14% gestegen. Ook in het dieet van presi dent Eisenhower is ondermelk opge nomen. 'Ba» Hakt» gro«g rnikh alanda» (Van onze Londense correspondent) De Engelsen glunderen wegens het opmerkelijke succes van de eerste Comet- straalvluchten over de oceaan. Of vliegtuigen, hoe snel ook, nog tot de verbeel ding spreken, is de vraag. Maar zeker is dit het geval met de wedijver tussen Britten en Amerikanen. Oppervlakkig lijkt het of het eens machtige Engeland, dat door de oorlog een flinke knauw heeft gekregen, het in de meeste gevallen moet afleggen tegen het fabelachtige Amerika; in feite leveren de Britten steeds weer prachtige tech nische prestaties en werkelijke pioniersarbeid zoals met de straalmotor, penicilline en de atoomenergie. Maar Amerika met zjjn grotere hulpbronnen en meer gevoel voor publiciteit, gaat vaak met de eer strijken straal-vluchten over de Oceaan wat is er van uw dienst?" De Amerikanen waren echter goede verliezers, zoals uit de lof in hun bladen voor de Cornet bleek. Terecht wordt hier in de serieuze com mentaren opgemerkt, dat de luchtvaart geen sport is en dait het er weinig toe doet wie of er een paar dagen of weken eerder aan bod komt vooral omdat zo wel Britten als Amerikanen in feite startklaar waren. Dit was een samen loop van omstandigheden omdat een halfjaar verschil tussen de voltooiing van de voorbereidingen best mogelijk was geweest. Ruim een uur voorsprong Het werkelijke voordeel, dat de En gelsen thans genieten boven de Ameri kanen schijnt gelegen in de langere ervaring van de bemanningen met de vroegere Cornets Zo spreken de' deskundigen, maar dit doet niets af van heit feit, dat de gewo ne man terecht trots is op „onze" Co- met. Geen race? Een Boeing 707 welke voor geluidsproeven op London Airport was, ging onmiddellijk achter de naar New York vertrokken Cornet aan om te proberen, diens tijd te verbeteren, waarin de Amerikaanse machine slaag de. De „707" tankte bij op IJsland in plaats van in Gander, waar de Cornet stopte. De totale tijd van de ongeveer 80 km snellere „707" van Londen naar New York bedroeg 9 uur 16 minuten (tegen 10 uur 20 minuten van de Niettemin was de eerste slag voor actieve Britten Zes jaar geleden reeds waren, vóór iemand anders, de Britten met de Cornets als eerste passagiers-straal- toestellen in de lucht. Men ondervond echter tegenslag. Tot tweemaal toe ont plofte een Cornet. Maar de constructeurs van De Havilland dachten er niet aan om op te geven. Want ze wisten, dat hun produkt in wezen gezond was. Ex perimenten brachten met volkomen ze kerheid de oorzaak van de Cornet- rampen aan het licht. De huid bleek te dun. Er werd daarom een nieuwe Cornet ontworpen, welke het oorspronkelijke euvel niet bezat. Zo zeker was men van zijn zaak, dat de naam Cornet, ondanks de nare bijgedachte welke deze zou kun nen opwekken, gehandhaafd werd en daarmee de krachtige inspiratie, welke het project van het begin af had geken merkt! Terwijl Pan American Airways in enorme advertenties en op affiches ver kondigde, dat zy op 27 oktober de eerste „straal"-dienst op New York zou openen kwam het natuurlijk als een daverende verrassing, dat de Engelsen, die zelf hadden gemeend niet vóór mid den november en denkelijk niet eerder dan december te kunnen beginnen, plot- selig de loef afstaken. De telefonistes van de Pan American moeten voortaan hun reclameslagzin inslikken: „Goeden morgen Pan American eerafce met Comet). De vergelijkende werkelijk» vliegtjjden waren: Cornet 9 uur 10 mi nuten, Boeing 7 uur 58 minuten. Hoewel de Britten een slag voorlig gen. vragen zjj zich af, of de Comet zijn aanvankelijke voorsprong zal kunnen behouden, hetgeen onwaarschijnlijk is. De waarheid is namelijk, dat de Comet-4 helemaal niet bedoeld is als oceaan vliegtuig en alleen als zodanig dienst kan doen door opoffering van passa giersruimte. De Comet kan slechts 48 passagiers over de oceaan vervoeren, tegen de Boeing ongeveer 120! Op de duur zullen daarom de Boeings de nog langere af standen en mogelijk de tegenwoordige route gaan beheersen. Dat blijkt reeds zonneklaar uit het feit. dat de Britse overzeese luchtvaartmaatschappij BOAC zelf vijftien Boeings heeft besteld. Niet het „sport"-element, doch de commerciële factor geeft tenslotte in de harde strijd om de pasagiers de doorslag^ De „Cornet"vreugde, wat de oceaan- vluchten betreft, zal daarom waar schijnlijk maar van korte duurt zijn..... Elektrisch schrikdraad voor vogels In. Brits-Columbia is men op een proefboerderij bezig proeven te nemen om vogels te verdrijven door middel van elektriciteit. Rond het veld worden op verschillende plaatsen 6 meter boven de grond dubbele netten van draad ge spannen waarvan er één onder stroom staat. Ook kleine vogels, die op deze net ten neerstrijken krijgen een schok. Deze is niet dodelijk. Het aantal vogels dat zich aan het slazaad van de proefvelden te goed wilde doen, was in korte tijd verminderd van 500 tot 25. Zelfbedieningstuin bij New York Bottchers Gardens een tuinbouwbe drijf van 15 Ha in de omgeving van New York is in feite een zelfbedienings tuin. Er wordt namelijk direct aan de consumenten verkocht en deze is het geoorloofd zelf te oogsten wat zij wen sen. Het systeem voldoet uitstekend en omdat de klanten de normale markt prijs voor de produkten betalen spaart men de oogst- en (transportkosten uit. Per auto door de Nieuwe Wereld (IV) (Van onze Amerikaanse correspondent) De wekker loopt af. Dat wil zeggen: vijftien paarden komen hin nikend en briesend in een daverende galop langs mijn boomstamhut gerend. Dan moet je wel wakker worden. En met plezier. Het is zes uur in de ochtend en het is een jongen van zestien jaar, die de paarden uit de bergweide naar beneden gedreven heeft, naar de kraal", waar zij haver krijgen en waar de mooiste en sterkste geros kamd worden en klaargemaakt voor een dag tocht door ongerept gebied in het hart van Amerika. Ja, het is goed om zo wakker te worden op een „ranch" in de Big Horn Mountains van Wyoming. De zon schijnt al op de dennen en op de rozig-gele rotsen aan de overkant van het dal, maar het gras waar de paarden zoeven doorren den, is nog wittig van de nachtvorst. We zijn hier op 2800 meter hoogte! De rook uit het ranchhuis stijgt recht omhoog in de koele, blauwe morgenlucht. De „rancher" heeft een paar forse houtblokken in de open haard gegooid en zijn vrouw is bezig een ontbijt klaar te maken, dat men in New York of Pitts burgh niet zou aanroeren, maar dat hier het top punt van heerlijkheid is: kleine, dikke panne koekjes met boter en stroop en daar bovenop een gebakken ei! Zo groot als Engeland en 300.000 mensen New York en Pittsburgh behoren geheel tot het oosten van de V.S., waar de zomers zwoelheet zijn en onweersachtig. Dat broeierige oosten heb ik ontvlucht in een autotocht, die men werkelijk een fikse „kris" kan noemen in deze reis, kris-kras door Amerika. Na een tocht van een kleine week door het midden westen, een mooie, maar schier eindeloze Haarlemmermeer-zonder-sloten, ben ik aangeland in de staat Wyoming, waar men er niet alleen eens helemaal „uit" is, maar ook „erbovenuit", want geen enkel dal van deze staat is lager dan 1000 meter en vele bergtoppen komen boven de 4000. De staat Wyoming is even groot als Engeland en er wonendriehonderdduizend mensen. Die inwoners zijn verre in de minderheid, vergeleken met hun drie miljoen schapen, koeien en paarden, om van de antilopen, herten en beren maar niet eens te spreken.! vlietende beekjes te waden of om over flinke boomstammen en rotsblokken te stappen. Het best laat men bij die ge legenheden de teugels wat slap hangen, zodat het paard goed kan zien waar het loopt. Pitroresque pgpp Het middagmaal aten we aan de rand van een grote bergweide, waar 2.800 schapen graasden, bewaakt door één herder en twee honden. Wat zou Van Gogh graag die herder O'Connor geschilderd hebben: een pittoreske, roodharige Ier met lichtblauwe ogen, die voor de 26ste keer de zomer doorbracht in de bergen, maanden alleen met zijn paard, zijn twee honden en zijn enorme kudde. Toen de schapen wat dicht bij ons kampvuur kwamen, kregen de honden opdracht daar iets tegen te doen. Wat een filmopname had men kunnen ma ken van hun actie en vooral van die zee van schapen, die in een geweldige eb begon terug te vloeien naar het mid den van de bergen! Het maal was simpel en goed: worst jes. geroosterd aan verse wilgetwijgen, bonen en vele koppen koffie. Lang blijven konden we niet, want de rancher, een groot jager, wilde zien hoe de elanden het maakten dit jaar. We hebben geluk gehad. Toen we, tegen de wind in natuurlijk, wat afgedwaald wa ren in een dal, keken we neer op een indrukwekkende kudde van twintig gro te herten. De fiere meester van de „ha rem" lag ietwat terzijde, voortdurend toezicht houdend op zijn twaalf vrou wen en zeven kinderen. Kennelijk had hij ons nog niet gezien, maar toch j scheen hem iets onrustig te maken. Langzaam stond hij op en toen eerst recht kon men zien wat een trots dier dit was. Wat een gang. De kop met het zware gewei hoog opgericht, de slanke poten voortbewegend in krachtige gra tie Televisie is niet do enige boosdoener (Van onze correspondent in Londen) De Engelse filmindustrie laat bijna geen jaar voorbijgaan zonder alarmkreet. Arthur J. Rank, de man, die het Britse volk zowel geestelijk als echt brood ver schaft hij is namelijk film- èn meelmagnaat heeft nu ook weer een somber geluid laten horen. Het bioscoopbezoek loopt hard achteruit. In twee jaar heeft Rank, die films maakt en ze in zyn eigen theaters draait, 59 cinema's moeten sluiten en er zullen nog wel meer volgen, al mag niet vergeten worden dat hij er nog 516 bezit. De winst is van 49 miljoen tot 17 miljoen gulden gedaald. Dit lijkt echter erger dan het in werkelijkheid is, omdat bepaalde verliezen niet zullen worden herhaald. Ook de gunstige invloed van de halvering van de vermakelijkheids belasting zal zich allengs doen gelden. Rank wordt verweten dat hij in het ver leden te veel geweeklaagd heeft over deze belasting en over de concurrentie van de televisie, zonder te zorgen voor goede films. Er zijn te veel mislukkingen geweest, naast de enkele werkelijke successen. Rcink za! waarschijnlijk ster-systeem laten vallen Het is natuurlijk gemakkelijk om, zoals zo vaak gedaan wordt de televisie van alles de sohuld te geven. Hoe de mensen ook vastgekleefd zijn aan het grote witte oog", t.v. kan een „avondje uiit" nooit vervangen, dat thans juist meer op prijs wordt 'gesteld dan vroe ger, toen men minder honkvast was. Maar als men eens zijn toestel ontrouw wordt, dan stellen de kijkverzadigden de hoogste eisen aan hun vermaak bui tenshuis, vooral aan de film De moeilijkheid is om elke week met een goede film voor de dag te komen. Het publiek hier is verwend met twee hoofdfilms. Vandaar dat de bioscopen vaak hun toevlucht nemen tot slechte Amerikaanse films, meestal afgezaagde „Westerns". Een andere factor, welke bijdraagt tot de lege zalen van de grote concerns is, dat zij vrijwel geen conti nentale films vertonen, de ware trek pleisters van de avant-garde theaters, die maar schaars gezaaid zijn. Verschuiving in besteding Het mindere bioscoopbezoek is mede een gevolg van de verschuiving der al gemene besteding, vooral door de op gang van de grammofoon. Men geeft zijn geld uit aan dure platen en ook aan andere semi-luxe zaken, zoals wasma chines en auto's. Maar de leiders van de nog altijd vitale filmindustrie zitten al lerminst bij de pakken neer. Op lange termijn zijn ze zelfs gloeiend van opti misme. De oplossing van de crisis tg betere films en minder bioscopen. Ranltt is een gewetensvol man, die met reli- gieuse zondagsschoolfilms is begonnen en die er waarchijnlijk weinig voor voelit om Amerika te volgen in de hausse van monstersfilms van het type Dracula- Frankenstein waarmede goud te ver dienen is op het ogenblik. Men zal het waarschijnlijk eerder zoe ken in het laten vallen van het dure stersysteem, waarbij de gecontracteerden vastgeketend zijn aan hun maatschap pij en weinig gelegenheid hebben zich te ontplooien Vlak na de oorlog had Rank 112 sterren in dienst en zorgde voor de opleiding van anderen op zijn „charm school". Maar nu is het aantal contracten tot 25 teruggelopen. Velen zijn in hun wiek geschoten omdat Rank beweert, dat de sterren te lui zjjn om te werken. De meest bekenden onder hen werkten namelijk zeer hard De bedoeling schijnt nu te zijn meer internationale grootheden aan te trek ken. Hiertegen is al geprotesteerd met het argument dat de Engelse film haar eigen karakter dient te behouden. De typische Engelse film heeft echter een moeilijke dobber op de belangrijke Ame rikaanse markt. Ook zal de berg naar Mohammed gaan, in dit geval Rank naar de televisie. Hij heeft reeds belan gen in het nieuwe station voor het zui den van het land van de commerciële t.v. en is van plan t.v.-films te gaan maken. Dan wordt hij als bioscoopex ploitant zün eigen concurrent (Advertentie)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13