Laatste nieuws Meer aandacht nodig voor algemene voedingsleer in medische opleiding Leidse primeur voor Nederland Privaatdocent dr. J. F. de Wijn hield openbare les Afd. Leiden N.C.R.(eis) V. sloeg „boek der herinnering'" open 97ste jaargang Woensdag 8 oktober 1958 Tweede blad no. 29563 Dr. J. F. de Wijn, adjunct-directeur van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag, die is toegelaten als privaatdocent in de voedingsleer aan de Leidse Universiteit, is vanmiddag zijn colleges begonnen met een openbare les, getiteld „De ontmoeting van kliniek en preventie in voedingsvraagstukken". Het is de eerste maal dat aan een Nederlandse universiteit onderwijs wordt gegeven in de voedingsleer. In deze tijd houden voedingsspecialisten zich bezig met de vraag of het niet juist zou zijn in het programma van de medische opleiding plaats te maken voor onderwijs in de voedingsleer, aldus dr. De Wijn. Het feit dat hiervoor aan de Nederlandse Universiteiten totnutoe geen docent is aangewezen vindt waar schijnlijk zijn verklaring in de omstandigheid dat de clinicus in dit opzicht gedurende de opleiding geen leemte voelt en dat de arts-opvoedingsdeskundige, die deze vraag opwerpt, blijkbaar een andere taal spreekt dan de met voedings vraagstukken toch geregeld in contact komende clinicus. nog beheerst door de zorg voor hon ger, ziekte en sterfte. Voordat de medicus bij het constate ren van de onmetelijk grote problema tiek ten aanzien van het veranderen van aan historie, volksaard en cultuur gebonden voedingsgewoonten mocht be sluiten, dat het de taak van cultuur- Belang voor de Volksgezondheid In het bijzonder voor de volksgezond heid is basiskennis van' goede voeding belangrijk in verband met het bevorde ren van een optimale ontwikkeling van kinderen en jonge volwassenen, voor het handhaven van gezondheid in het alge meen en met betrekking tot arbeids prestaties met de minst mogelijke 6chade voor gezondheid. Waar wij heden ten dage, met snel veranderde inzichten in de voedingsleer, vooral behoefte aan hebben, is minder theorie en meer feiten waarop een con crete en niet een abstracte conceptie van het begrip „voedingstoestand" kan worden gebouwd en aan de formulering in woorden van de daaromtrent vast gestelde karakteristika. Hoewel men krachtens de opleiding kan eisen, dat kennis van de betekenis van een juiste en goed gevarieerde samenstelling van de voeding voor de mens gemeengoed is van iedere medicus, blijkt in de praktijk uit het contact met de algemeen medi cus dat er grote behoefte is aan nieuwe en betere informatie omtrent normen van gezondheid in verband met de voedingstoestand. Wijdverspreide ondervoeding Volgens dr. De Wijn moet ten aanzien van het begrip optimale voeding worden vastgesteld, dat deze voorlopig in feite nog buiten het bereik is van het groot ste deel van de wereldbevolking, een situatie die een acuut ernstig probleem vormt, dat behalve gezondheidswerkers ook politieke leiders in eerste instantie zouden moeten oplossen, wanneer wy naar een vrije wereld streven. Deze gebieden herbergen meer dan 2/3 van de kinderen in de wereld In ondervoede toestand en daar wordt het dagelijkse leven van de mensen De werkloosheid in Leiden nog stabiel De werkloosheid in het district Leiden dat de gemeenten Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude omvat is de afgelopen maanden stabiel gebleven, het aantal schommelde steeds rond de zeshonderd. De maand september werd afgesloten met 607 mannelijke werklo zen. Helaas zal men een dergelijk laag niveau in de naaste toekomst niet kun nen handhaven; in de komende maand gaat namelijk de seizoenwerkloosheid haar invloed doen gelden. Hoewel het een hachelijke onderneming blijft voor spellingen te doen, verwacht men toch, dat in oktober het aantal werklozen tot zeker 12 a 1300 zal oplopen. Maar dat moet men dan in het najaar tot de nor male verschijnselen rekenen. In percentage van de beroepsbeoefe naren bedroeg de geregistreerde arbeids reserve in Leiden anderhalf procent, evenveel dus als in de provincie Zuid- Holland, maar een half procent beneden het landelijk gemiddelde. Het district Leiden komt wat dat betreft dus niet slecht uit de bus. Des te groter is de verwondering, wanneer men ziet, dat nog steeds 102 personen te werk zyn ge steld op aanvullende werken. Mensen dus. die niet in het bedrijfsleven konden worden ingeschakeld. Ook al wordt in aanmerking genomen, dat de genoemde cijfers betrekking hebben op het gun stige seizoen, dan kan toch worden ge zegd, dat de werkloosheid in deze con treien niet boven het normale uitgaat. Trouwens, de gehele zomer is niet te gengevallen. In de voor het rayon Leiden uit een oogpunt van werkgelegenheid zo be langrijke bedrijfstakken als metaalnij verheid, de bouwnijverheid en de textiel nijverheid deden zich geen wijzingingen van betekenis voor. De verkorte werk tijd in de textielfabrieken behoort nu weer geheel ot het verleden en de ont slagen, die mogelijk nog in de metaal branche vallen, kunnen beschouwd wor den als zuiver incidentele gevallen. Ook in de bouwnijverheid is alles rustig. On gunstige nawerking van de doorvoering van de C.A.O. is niet geconstateerd. De landbouw had, als gevolg van de gunstige weersomstandigheden, in min dere mate behoefte aan oogstarbeiders dan in de maand september over het algemeen het geval pleegt te zijn. Wat betreft de vrouwelijke arbeids krachten, eind september stonden er 159 werkloze vrouwen ingeschreven, onge veer hetzelfde aantal als in de voor gaande maanden. Er is echter vry veel vraag, vooral in de textielindustrie. Aan gezien vraag en aanbod echter niet op elkaar zijn afgestemd, kan aan de vraag slechts ten dele worden voldaan. RUIM f6.433 VOOR „MARGRIET" De jaarlijkse collecte ten bate van het Medisch Kleuterdagverblijf „Margriet" heeft het mooie bedrag van f6.433 op gebracht. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. Neder landse taal- en letterkunde, mej. W. J. van Dorp (Leiden); kand.ex. I. wis- en natuurkunde, de heer H. R. P. Rijks (Leiden>kand ex. F wis- en natuur kunde de heren L. v .d. Does (Leiden) en H P. Kalff (Leiden): kand.ex. F' de heer S. C. A. Tan (Leiden; kand.ex. A wis- en natuurkunde, mej. S. E. Vrijburg (Leiden); kand.ex. wis- en natuurkunde d« heer M. Knoester (Scheveningen). psychologen en economen is en niet de zijne deze vraagstukken te helpen op lossen, zal hy voor zijn dagelijkse werk zaamheden niettemin een bredere basis kennis van de voedingsleer moeten hebben. De preventieve geneeskunde zal met de medicus-practicus uiteindelijk de wegen moeten bewandelen om gecon stateerde voedingsvraagstukken op te lossen, vraagstukken, die de medische wereld in volle ernst moeten bezig houden. Apart specialisme De nieuw verworven inzichten van de epidemiologie van de voeding en van de methodiek voor het vaststellen van ondervoeding vinden voorlopig een plaats bij het onderwijs in de sociale geneeskunde. Is echter, zo vroeg spr. zich af, de algemene voedingsleer in verband met gezondheid niet een zo belangrijke klinische en sociale wetenschap ge worden, dat deze in de medische opleiding dezelfde aandacht vraagt als bijvoorbeeld de bacteriologie? De tyd is naar het zich laat aanzien niet ver af, waarin men ook in Neder land aan de voedingswetenschap bij de opleiding van artsen een ruimere plaats toe zal kennen. Spr. had daarmee aller minst het gevoel van een nieuw super specialisme aan te kondigen.. Dootlskledij naar Castel Gandolfo Hedenmiddag tegen half twee werd de kleding, die een overleden paus draagt, uit Rome naar de villa te Castel Candolfo overgebracht. De Romeinse bladen Tempo, Giornale d'Italia en Paese Sera publiceerden hedenochtend in speciale edities het bericht, dat de Paus reeds overleden was. Van de zijde van het Vaticaan werd evenwel verzekerd, dat hy nog leefde. De genoemde bladen werden door de politie in beslag genomen. Intussen wordt algemeen aangenomen dat de uren van de Paus zijn geteld. Nadat hij om half negen een nieuwe aanval in de hersenen kreeg en hem euurstof werd toegediend, verloor hij langzamerhand het bewustzijn. In de laatste ogenblikken van bewustzijn zou de Paus gefluisterd hebben: „Bidt, bidt, opdat aan deze moeilijke situatie voor de kerk een eind? kome Nu vrijwel alle leden van de Ned. Chr. Reisvereniging, na een vakantie in bin nen- of buitenland, op hun „thuisha ven" zyn teruggekeerd, breekt ook voor dc afdeling Leiden het winterseizoen weer aan. Een aantal culturele avon den, waarop vanzelfsprekend ook nog wel eens een stap over de grens wordt gezet, heeft het bestuur reeds in porte feuille. Eén avond - gisteren in de klei ne Stadsgehoorzaal gehouden - behoort reeds tot de verleden tijd. Onder leiding van de heren C. Baks en F. N. Grims uit Leiderdorp, twee kundige amateurfotografen, die het met hun kleurendia's reeds ver hebben ge bracht, werd een „vakantietrip" door het dal van de Inn en rond het Garda- meer gemaakt. Wat al vakantieherinne ringen kwamen voor velen tijdens deze „reis" weer naar boven! Het prachtige Innsbruck, het door hoge bergen omge ven dal van de Inn, Arco, Riva, Torbole, Limone, maar ook Venetië, Genua en Merano passeerden de revue. Na de pauze zocht men het in eigen land en waren het vooral de bloemen: Keuken hof, het Aalsmeerse bloemencorso met Stadionspel en het corso in de Bollen streek, waarop de aandacht van de he ren Baks en Grims was geconcentreerd. Bovendien werden kleurrijke dia's van Prinsjesdag vertoond. Alvorens dit „boek der herinnering" werd opengeslagen, sprak de voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Reisvereniging, de heer A. v. d. Bos een inleidend woord. Spreker wees erop, dat de reislust over de gehele linie iets is teruggelopen, met name in de maan den juni en juli. Als vermoedelijke oor zaken zag spreker voor die tijd de door werking van de bestedingsbeperking, de LEIDSCHE SPAARBANK In de maand oktober werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.221.412.78 gulden en terugbetaald f. 1.161.309.25. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 365 en het aantal afbetaalde boekjes 227. Op 6.531 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 139 461.50 bijge schreven. Er werden 748 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 20.960.05. Het tegoed der 41.369 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 29.275.382.98. politieke ontwikkeling in het Midden- Oosten en Frankrijk en het slechte weer in het begin van de zomer. Italië en Oostenrijk waren voor de vakantiegan ger het meest in trek. Terwijl Zwitser land terrein heeft verloren, neemt het toeristenverkeer in Duitsland toe. Het bezoek aan Engeland en Spanje bleef stabiel. De belangstelling voor door de afde ling Leiden georganiseerde excursies is groot. Van de 27 excursies is er slechts één niet doorgegaan. Thans staat nog één excursie naar 't Westland, Delft en de Hoek van Holland op het program ma. Inenting tegen kinderverlamming Het Ryk heeft opnieuw entstof be schikbaar gesteld om de inentingen tegen kinderverlamming voort te zetten. Thans komen daarvoor in aanmerking alle kinderen geboren in 1950 en 1951. De inentingen worden weer verricht door artsen van de G.G. en G.D, in het gebouw van het St..-Antonius Clubhuis aan de Mare. De inenting bestaat uit een serie van drie inspuitingen, waarvan de tweede plm. 'n maand na de eerste, en de derde minstens een halfjaar na de tweede moet worden gegeven. Voor de 1ste inspuiting worden de kinderen opgeroepen van maandag 13 oktober tot en met zaterdag 18 oktober: de inentingstijden zijn van 9.00 tot 12.00 uur en van 2 tot 4.30 uur. Kinderen uit één gezin zullen steeds op dezelfde tijd worden opgeroepen. Men kan er op rekenen binnen 5 minuten geholpen te zijn, als men zich houdt aan de in de oproep aangegeven tyd; het is dus van groot belang op de aangegeven tyd te komen en ook verder te letten op de op de oproeping vermelde aanwijzingen. De oproepingskaart moet worden meegebracht. Kinderen, geboren in de jaren 1952 t.m. 1957 zijn voor een zeer groot deel reeds eerder 1, 2 of 3 maal ingespoten. Enkele kinderen in die jaren geboren, die nog niet eerder in aanmerking kon den komen, zullen alsnog ook worden opgeroepen voor een inenting in de week van 13 t.m. 18 oktober. Bovendien zijn er kinderen, die reeds OEGSTGEES1 Prijsuitreiking puzzelrit Veilig Verkeer De Vereniging voor Veilig Verkeer, afd. Oegstgeest had gisteravond in Irene een groot aantal kinderen uit genodigd voor het uitreiken der prij zen verbonden aan de op 20 septem ber jl. gehouden puzzelrit. Zowel de ere-voorzitter, burgemees ter H. L. du Boeuff als de voorzitter dr. K. Simon Thomas waren wegens een bespreking afwezig, zodat de 2e voorzit ter adj. A. Koerten de kinderen, als mede mevrouw du Boeuff verwelkomde en enkele mededelingen betreffende de puzzeltocht deed. Tal van kinderen wa ren zo onverstandig geweest vérkeers- fouten te maken, hetgeen de contro leurs niet onopgemerkt was gebleven. Het enige meisje dat zonder strafpun- ten was gebleven was Jacqueline v. d. Post va nde Mariaschool. Ze kreeg een waardebon van f 12.50. De overige zes waardebonnen gingen naar Marijke de Jager Julianaschool). Hannie Taffijn (Groen van Prinstererschool. Mimi Stapensea (O.L.S.). Evert v. d. Meij (O.L.S.), Sonja Remmers (Hofdijck- school) en Maria de Rooy (Maria school Peter Stalling. Wim Veerman, Jetty Reinink. Diana van Duin. Paul Schrier en Kitty Vrijenhoek, die allen 1% straf- punt hadden, kregen een troostprijs. Met een leuk kinderprogramma, be staande uit enkele door de heer N. Bol vertoonde films en het optreden door de goochelaar De Vries, uit Leiden werd deze avond besloten. WARMOND PRIJSUITREIKING AAN ST.-MATTHIAS. Zaterdag 11 oktober zal het winter seizoen van de R.-K. Harmonie-, Zang en Toneelvereniging St.-Matthias wor den geopend. De afdeling toneel zal dan de klucht ..Wie wint de pot" opvoeren. Tijdens deze toneeluitvoering zullen de prijzen door de drumband en de har monie op het Federatief Bondsconcours te Roelof arendsveen behaald, waaronder de burgemeester Keijzerbeker, door de heer C. A. Volgering vooratter van da R.-K. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid-Holland aan het bestuur van de vereniging ter hand worden gesteld. WASSENAAR Tot de uiterste grenzen der aarde De eerjite Nutsavond in het seizoen werd gisteravond verzorgd door mr Th Regout u>it Den Haag met de vertoning van zijn kleurenfilm „Tot de uiterste grenzen der aarde". De belangstelling voor deze avond was groot. In zijn in leidend woord zei de voorziitter, mr. R. de Bruyn, na een welkom, dat hij zou afzien van zijn gewoonte e»?n over zicht te geven van de stand van zaken bij het departement. De maatschappij zal volgend jaar haar 175-jarig bestaan vieren, waarbij wordt gestreefd naar een aantal van 50.000 leden. Het woofd was dan aan de heer Re gout die begon met te vertellen over de Pan American Hyghway, waarover hij met zijn echtgenote en twee dochters een tocht zou afleggen van 30.000 km. van Alaska naar Vuurland. De weg bleek niet zo best, kostte al in het begin de voorruit van de auto door de op springende kiezels, maar dat had het voordeel van een ruimer uitzicht. In deze trant vertelde spreker verder over alles wat op de lange tocht werd gezien en beleefd. De aanwezigen hebben er dankbaar van genoten wat zij in hun warm ap plaus tot uitdrukking brachten. ZOETERWOUDL ONDERZOEK BEVOLKING OP T.B.C. In de loop van deze maand zal de gehele bevolking van 4 jaar af wederom worden doorgelicht. Voor de bewoners van de Hoge Rijndijk enz. vindt dit onderzoek plaats in het Parochiehuis H.R. 74, op 15, 16 en 17 oktober en voor het overige gedeelte van de gemeente in „Ons Huis" aan de Dorpsstraat op 20, 21, 22 en 23 oktober a.s. De oproepingskaarten worden dezer dagen door huisbezoekers uitgereikt Een ieder, die niet het laatste half jaar vanwege zyn beroep of anderszins reeds is doorgelicht, wordt dringend aangespoord voor het doorlichtingstoe stel te verschijnen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Boxum J. de Bruyn, kand. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Emmercompascuum J. D. B. van der Meulen, kand. te Am sterdam, die bedankte voor Anna Jacoba- polder. Balk, Hoek (Z.) en voor Tholen Poortvliet. Bedankt voor Appingedam (vac. A. J. Janssens) voor Heerlen (2de pred. pl.)A. ter Hoeve te West-Terschel ling. Tweetal te Schiedam (vac G. Erinkman) A. Broek te Groningen-Noord en J. Couvee te Velp. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Li&se A. Elshout te Utrecht en H. Rijksen te Vlaardlngen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor Zaandam L. Douw te Zuidwolde. Geen samenspreking Met algemene stemmen heeft de ge nerale synode der Geref. Kerken (vrij gemaakt) te Bunschoten-Spakenburg besloten om het schrijven van de gene rale synode der Geref. Kerken in Ne derland gehouden te Assen 1957, waar in er by de Geref. Kerken (vrijgemaakt) met grote ernst op aangedrongen werd zich beschikbaar te stellen voor samen spreking op basis van schriftelijke be lijdenis. negatief beantwoord. Tot op de laatste synode in Assen heb ben de Geref. Kerken in Nederland de veroordelingen gehandhaafd, die in 1944 en volgende jaren werden uitgesproken, zo wordt vastgesteld. Voorts wordt de Geref. Kerken in Nederland verweten mee te werken aan de moderne oecume nische geest. CENTRAAL BOND INWENDIGE ZENDING EN CHR. MAATSCHAPPELIJK WERK. De Centraal Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Maatschappelijk Werk zal zyn algemene vergadering houden op vrijdag 17 oktober in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. In de mor genvergadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde. In de middagvergadering zal de voor zitter, Staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn, een openingswoord spreken over: „Sociaal medisch en sociaal pedagogi sche aspecten van de zwakzinnigenzorg". Over dit onderwerp zal voorts worden gerefereerd door de heren C. Steketee, arts, directeur van Dr. mr. W. v. d. Berghstichting te Noordwijk en W. van der Jagt uit Zeist, pedagogisch mede werker aan het Chr. Ped. Studiecentrum te 's-Gravenhage. y Van 31 oktober tot 3 november houdt de Bond op de Pietersberg te Oosterbeek zijn 39ste conferentie, die ditmaal als hoofdthema hebben zal: „Godsdienstige vormen in de opvoedingsinrichting". eerder waren opgeroepen en niet ver schenen zijn. Ook deze kinderen kun nen eveneens nog terecht binnen de hierboven vermelde dagen en uren; de oude. reeds langer in bezit zijnde, op roepingskaart moet meegebracht worden. Vertrouwd wordt dat ieder het grote belang van deze inenting beseft. Gerrit Jan Thieme onderscheiding VOOR J. A. J. MANK. Ieder jaar pleegt het Gerrit Jan Thie- mefonds, naast de districtsonderschei dingen, een landelijke onderscheiding te verlenen aan die leerling in de grafische vakken, die op de beste wijze zijn vak diploma heeft behaald. Voor 1958 werd deze onderscheiding gisteren uitgereikt aan de heer J. A. J. Mank, werkzaam op de tekenafdeling van de Ned. Rotogravure Maatschappij hier ter stede. Waar het uitreiken van deze lande lijke onderscheiding een bijzonderheid is. meende de directie van de N.R.M., die zeer verheugd was over de door Mank behaalde resultaten, aan deze ge beurtenis een feestelijk tintje te moeten geven. Daarom waren in de recreatiezaal van dit bedrijf, naast de directeuren, de he ren J. C Stafleu en mr. S. C. H. Coe- bergh, de ouders van de heer Mank, de heren De Bruin, Woltke en Blaauw van de Centrale Opleidingscommissie, de heren Merkelijn en Sjardin van de Dis- tricts-Opleidingscommissie, de bedrijfs leiding. chefs, leermeesters en alle leer lingen aanwezig. Nadat de heer Stafleu allen had be groet en er zijn vreugde over had uit gesproken. dat een van „zijn" leerlingen de onderscheiding te beurt viel. reikte de heer P. de Bruin de G.J.T.-legpen ning. met bijbehorend diploma, uit. Namens de N.R.M.-bedrijfsleiding sprak de heer J. Grommé, die de leer ling Mank als voorbeeld stelde aan de huidige leerlingen. De heer Tonkes sprak als eerste leer meester daarna, mede namens de hui dige leermeester, de heer T. Bonte, de heer Mank toe. Tot slot sprak mr. S. C H. Coebergh namens de directie van de N R.M. Hij overhandigde de heer Mank een geschenk onder couvert als waardering voor het geen deze leerling heeft gepresteerd. De heer Mank, die zeer onder de in druk was, dankte voor de onderschei ding. voor het geschenk van de directie en voor de vele gelukwensen. Ds. C. v. d. Weele in Canada beroepen Ds. C. van der Weele, chr. geref. pre dikant alhier, ontving een beroep van de Free Christian Reformed Church of Canada te Edmonton en Red Deer (Alberta). Lectoraat aanvaard door dr. W. Kramer Met pleidooi voor een dynamische neurologie Gistermiddag aanvaardde dr. W. Kra mer het ambt van lector van de Leidse Universiteit in de klinische neurologie met een openbare les onder de titel .Pleidooi voor een dynamische neuro logie". Dr Kramer stelde daarin o.m. dat neuro-anatomie en neuro-pathologie de neurologie zich niet alleen zullen dienen bezig te houden met de levenloze stof doch tevens met levend weefsel, ^jj het klinisch onderzoek zou meer aandacht aan stofwisselingsprocessen kunnen wor den besteed. Röntgencinematografie zou belangrijke diensten kunnen verlenen bij het natuurgetrouw bestuderen van de bloedsomloop van de hersenen. Een dynamische neurologie is slechts mogelijk, wanneer wij open staan voor de toepassing van nieuwe technieken. Sibolga en Taroetoeng door opstandelingen bezet Uit kringen van de Indonesische op standelingen wordt vernomen, dat zij onder majoor Naingolan zich van Si bolga en Taroetoeng in de provincie Ta- panoeli (in het noorden van Midden- Sumatra) meester hebben gemaakt. Si bolga zou reeds op 23 september in hun handen zijn gevallen. Indonesische regerings-autoriteiten zouden naar. het eiland Nias tegenover Sibolga gevlucht zijn en vliegtuigen van de Indonesische regering zouden sedert dien Sibolga voortdurend hebben ge bombardeerd. Taroetoeng ligt op onge veer 65 km ten noordoosten van Sibolga. Van die twee steden uit zouden de strijdkrachten van Naingolan oprukken naar Pematang Siantar. Voorts zouden de opstandelingen op Zuid-Sumatra onder majoor Nawanis Banko, Maoera Boenga en Mocara Tebing ten westen van Djambi hebben veroverd en bedrei gen zij de stad Djambi zelf. Aankoop van bungalows bij basis Soesterberg (Van onze correspondent) De regering voert onderhandelingen over de aankoop van enkele bunga lows in de onmiddellijke nabijheid van de start- en uitloopbanen van de vliegbasis Soesterberg.. In het belang van de veiligheid van de inwoners heeft minister ir. C. Staf namens de regering ir. C. Michielsen van zijn departement opgedragen, de onder handelingen met de eigenaars van de betreffende bungalows te voeren. Eén bungalow is inmiddels door het De partement van Defensie gekocht. De eigenaars van de bungalowS zou den verkoopprijzen noemen, die hen in staat moeten stellen, onder de huidige omstandigheden van prijsniveaus ade quate accomodatie ervoor in de plaats te verwerven. De in Huis ter Heide ge legen bungalows zullen i.v.m. de onder handelingen worden getaxeerd. Van de zijde van het Departement verzekert men, zeker rekening te zullen houden met de reële mogelijkheid, die de eige naars moeten hebben voor het betrek ken van andere woningen. Van particuliere zijde is er op gewezen dat de gevaren voor de bewoners van de bungalows steeds toenemen. Vooral zou dit het geval zijn, nadat de grote start- en landingsbaan werd verlengd in de richting van de bungalows. De Luchtmachtstaf verklaart, dat de verlenging van de baan noodzakelijk was, maar dat het gevaar voor de be woners van de bungalows daardoor evenwel niet vergroot is. Men zal de naar voren gebrachte be zwaren op de mérites beoordelen en be kijken, of er tegemoet komende maat regelen kunnen worden getroffen. Voorshands ziet het er evenwel niet naar uit, dat de protesterende particu lieren een andere weg open staat dan verhuizen, als deel van de last die Nederland is opgelegd als NAVO-part- ner. Gaat kardinaal Mindszenty Hongarije verlaten De Hongaarse autoriteiten zouden deze stap overwegen in verband met de ern stige toestand van Paus Pius XII. Als kardinaal zou Mindszenty, ingeval de Paus overlijdt, het conclaaf moeten bij wonen ter verkiezing van een nieuwe paus. De nu 66-jarige kardinaal werd twee jaar geleden tijdens de Hongaarse op stand vrijgelaten, maar vluchtte naar de Amerikaanse ambassade toen de Russen ingrepen. Hij bevindt zich nog sceeds in de Amerikaanse ambassade. In politieke kringen te Wenen ver luidt dat de Hongaarse autoriteiten overwegen kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, toestemming te geven het land te verlaten op voorwaar de dat hij er nooit meer terugkeert. Oud-minister Kerstens overleden Vanmorgen is te Den Haag op 62- jarige leeftijd overleden de heer P. A. Kerstens, oud-minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visserij in het kabinet-Ger- brandy te Londen van 8 januari 1942 tot 31 mei 1945 en oud-lid van de Eerste Kamer. BEURSOVERZICHT Verdeeld en stil AMSTERDAM, 8 oktober De belangstelling, vooral voor de in ternationale waarden, was vandaag weer gering. De arbitrage blijft terug houdend. De vaste stemming, die in Amerika blijft aanhouden, voornamelijk door de gunstige verwachtingen omtrent de verkoop van de 1959 modellen in de automobielindustrie, had weinig of geen invloed op de koersvorming van de aan delen op het Damrak. De aanhoudende hausse in New York maakt Amsterdam huiverig om op deze prijzen nieuwe posities op te zetten. Men is angstig voor een reactie in de prijsvorming in Wallstreet. Aandelen Kon. Olie draaiden om de f. 181 en waren een paar dubbeltjes boven de vorige slotprys. In Philips gaat hoegenaamd niets meer om. Het doorbreken van de limiet van 350% op maandag ji. is te geforceerd gegaan en daarvan wordt thans de terugslag on dervonden. De aandelen waren ruim 1% lager.. Unilevers daarentegen konden 2 pun ten verbeteren. Aku's liepen terug van 221 tot 219 KLM werd f. 0,70 hoger ver nomen. Van de cultuurfondsen ging de meeste belangstelling uit naar certificaten Deli, die per saldo ciroa f. 0,40 hoger noteer den. Amsterdam Rubbers bleven goed prijshoudend. Voor HVA's bestond we derom belangstelling, waardoor de koers zich 2 punten kon verbeteren. Scheep vaarten zwak voor KPM en scheep- vaartunies; beiden ciroa 2 punten lager. Kon. Boot daarentegen 1 punt hoger. Staatsfondsen aangeboden. Er vinden liquidaties plaats in deze obligaties in verband met de inschrijving op de 5% obligatielening Export-Financiering- Maatschappij, uit rendementsoverwe gingen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 8 oktober. Londen 10.56%—10.563iNew York 3.773.77%Montreal 3.88—3.88Pa rijs 89.75—89.85; Brussel 7.58—7.58%; Frankfort 90.38%—90.43%Stockholm 72.92%—72.97%; Zürich 86.53%—86.58% Zürich (vr. fr.) 88.80%—88.93%Milaan 60.52%—60.57%; Kopenhagen 54.64%— 54.69%; Oslo 52.83%—52.88%;; Wenen 14.59%—14.60%Ankara 3.79%—3.80; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%— 13.28. Beurs van Amsterdam Woensdag 8 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 79 L 78% L Ned '47 3% (3) 91 A 91,V Ned. '51 3% 94% 94 L Ned '53 (3%) 92% 92% Ned '56 3% 92 A 92% Ned '48 3% 85 L 85 Ned '54 3% 88 88 Ned '55 I 3% 87% 87% Ned '55 II 3% 90 A 90% Ned "37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 90 90% Investeringscert 3 95% 95dr Ned. 62-64 3 94 93 Cert. NWS 2% 59 58 Indië '37 A 3 95% 92% Grootboek '46 3.... 88% Ned W.B 6% 109 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 35% 35% Nat. Handelsbank 89% 90 Ned. Handelmij 183% 184 Amst. Rubber 71% 71 Deli My.en (Ver.) 124.30 124.40 H.VA110% 112% Java Cult25% 26 Senembah 90% 90% Vorstenlanden13 13% A.K.U 217% 218% Berkei's Patent (v191B Calvé Delft cert 325% 327 Kon Pap v Gelder 185% 186% Hoogovens cert 322 320 Müller en Co NJB 310 310 Ned. Kabelfabr 289 290 Philips 348% 346% Philips pref168 169% Unilever 408% 409% Wilton Feyenoord 198 197 Biliton 2de r177 174 Dordtse Olie gew 744 745' Kon Petr (f 20 179.70 180 Idem <50 a f 20—180.85 180.75 Holl Amer lijn 14914 14912 Java China Paket 130% 130 K-L-M 101.20 102 Ned. Stoomv Mi) 148% 151% Kon Paket My 135% 132% Stoomvaart Mij Ned 140 140% Nievelt Goudr cert 129% 129% v. Ommeren cert. 244 245 Kon Rott Lloyd 129% 128% Ned Scheepv Unie 130% 128% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 93% Den Haag 1954 3% 87% Leiden 1947 3% 95B R'dam *37 I-IH 3% 93% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 94% 94 Premieleningen A'dam '53 3 95 94% A'dam *51 2% ,.MM 95% 95 A'dam '56 I 2% 85 85 A'dam'56 n 2% 93% 93% Eindhoven '64 2% 84% 84** Enschede '54 2% 84% 84 Den Haag *52 I 2% 94% 95 Idem II 2% 94 R'dam '52 12% 86% 86 95% 95% Utrecht '52 2% 96% Z.-HoU 1957 2% 101% 101*1 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 239% 239 H.B.U. eert217 217 rtott. Bank 197 198% Twentsche Bank 178% 179% Industrie Ondernemingen Albert Heyn257% Borneo Sum H Mi) 44 42 Ned G en Sp fabr 205 204 Kon Ned Grofsm 121% 121% Interaatio 87 88% Rott. Droogdok MU 514 510 L Tieleman en Dros ..8 8 Ned Mij Walv.vrt. 79% 79% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 6% Amerik fondsen Canadian Pacific R 30 29*1 Intern Nickel 87% 87% Anaconda 58% 60 Bethlehem Steel 48% 60 Cities Service 59% 49 General Motors 48% 49 A Kennecott100% 101 Republic Steel 62 62% Shell Oil 85% 84% Union Pacific 31A 31ftexd. ün States Steel 81 81% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V.K. 15/8 Edelmet Kon AA 46 46% Pref wa idem 53 53 430 Holl Constructie 456 Ing our v Bouwnyv 147 Int Kunststoft Ind 43% 43% Leidsche Wulspinn 164G 167% Sikkens Laxtab '53 494 499Gt Ver Touwfabrieken 192% 192 Weraink's Betonm 88 88% Van Wijk Textiel 63G 63% G Zaalberg 100 99 L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3