Op de (45-ste) Parijse autosalon maakte de televisie liaar entree AMSTLEVEN levensv Geen opzienbarende nieuwtjes - Motorisering (vooral in Parijs) leidt tot grote moeilijkheden Uitreiking van diploma's aan 16 Katwijkse brandweerlieden D7*te jaargang Dinsdag 7 oktober 1958 Derde blad no. 29562 Slachtoffers busongeluk Wezep begraven Gisteren zijn de slachtoffers van dé autobusramp bij Wezep op de openbare begraafplaats van de gemeente Kampen te IJsselmuiden ter aarde besteld, 's Morgens heeft de begrafenis plaats gehad van de heer H. van Aarst en zijn kleinzoon Piet Meurer, die vrijdagavond aan de opgelopen verwondingen is over leden. Omstreeks half een werd de 18-jarige Herma Riesebos begraven, die woensdag voor het eerst naar haar nieuwe betrek king als leeszaalassistentie in Epe was gegaan en die niet terugkwam. 's Middags ging voor de derde maal een begrafenisstoet de weg naar het kerkhof, nu om de 30-jarige Bertus Teune, vader van twee kinderen, aan de schoot van de aarde toe te vertrou wen. Alle begrafenissen werden bijgewoond door vertegenwoordigers van de Neder landse Spoorwegen, de VA.D.-autobus- diensst en de Rijkspolitie te Waaep. dox in de Europese geest is dat voorstel natuurlijk niet gedacht (Van onze Parijse correspondent) Met gemengde gevoelens hebben we ook dit keer onze stappen of beter ons stuur weer gewend in de richting van het Grand Palais waar nu voor de 45ste maal Europa's en vermoedelijk wel 's werelds grootste autoshow gehouden wordt. Die gevoelens werden niet veroorzaakt door de geringe verwachtingen, die we koesterden, al waren die nu ook weer niet zó torenhoog opgevoerd (terecht, gelijk later zou blijken, want ademstokkende sensaties zijn er dit keer niet bij). Wanneer men zelf auto rijdt, dan interesseert men zich uiteraard ook wel enigs zins voor auto's. Maar indien ge dan bovendien nog in Parijs gevestigd zijt en werkt, dan wordt die natuurlijke belangstelling toch wel gedomineerd door angst. Angst voor de toekomst. Waar moet 't heen? Hoe zal het verkeer er hier uitzien in vijf, drie of zelfs in één jaar, wanneer deze ontwikkeling in dit tempo wordt voortgezet. En tenslotte is het de opzet van zo'n salon toch wel, die ontwikkeling nóg wat hoger op te drijven.Bij elke autosalon verliezen we een kwartier méér tijd om het Grand Palais te bereiken en minstens een half uur om ergens een vrij plekje voor het parkeren te vinden!! De DAF maakte er zijn buitenlands debuut De Parijse automobilist bevindt zich in een paradoxale situatie. Hij wil zich graag verheugen in de technische voor uitgang waarvan zijn vervoermiddel in de toekomst mag mee profiteren en hij kan ook best de zon in het water zien schijnen, maar dagelijks ondervindt hij tevens hoe de uitbreiding van het auto mobilisme in Frankrijk, en in Parijs speciaal, een toestand schept die nu al lang onhoudbaar is geworden. Onlangs kon het Franse bureau der statistiek hier, niet zonder trots, melden dat Frankrijk, met negen auto's op de honderd inwoners, nu 't meest gemoto riseerde land van Europa was gewor den. Helaas echter werden ook op dit gebied bepaald niet alle voorwaarden voor een harmonische groei geschapen! In Parijs zelf is nu ieder vervoermid del - de benewagen inbegrepen - al sneller dan een auto, en op de buiten wegen naar de hoofdstad is het de laat ste weken, nu er een snelheidslimiet van 80 km. is ingesteld, geen uitzondering meer dat men uren rotsvast in de (ver- lceers) knoop zit. Waar moet dit heen? Goed: We zullen ons hier nu verder alleen maar bij de glimmende kant van de auto-medaille houden, en bij die zijde kan dan worden opgemerkt, dat de Franse auto-industrie een kerngezonde Indruk maakt. Alle bekende merken verheugen zich in een gestadige groei der omzetcijfers en Renault - de enige genationaliseerde Franse autofabriek - is er in geslaagd bijna de helft (48 pro cent) der produktie uit te voeren. Gans en al wolkeloos is de Franse autohemel inmiddels ook weer niet, want in deze kringen maakt men zich al duidelijke zorgen over de Europese eenheidsmarkt, die op 1 januari aanstaande zou moe ten worden geopend. Vooral de autoin dustrie is in Frankrijk bijzonder protec tionistisch georiënteerd, en verlaging van de invoerrechten zou bedenkelijke, zo geen catatrofale, gevolgen voor de binnenlandse markt hebben. Vandaar dat de opperdirecteur van Renault, monsieur Dreyfuss, al geopperd heeft voor de automarkt met alle deelgenoten zo spoedig mogelijk tweezijdige handels verdragen af te sluiten. Bijzonder ortho- Een beeld van de enorme belang stelling rondom een van de nieuwe modellen op de Parijse Auto-salon. Op de dag, dat president René Coty (voor de laatste maal) de Parijse auto salon mocht openen - die volgend jaar vermoedelijk wel naar een nieuwe ex positiehal op de Place de la Defense zal verhuizen - werd het overlijden bekend gemaakt van baron Petiet, die ruim een halve eeuw geleden de eerste interna tionale automobieltentoonstelling in Pa rijs heeft georganiseerd. De hoogbejaar de baron heeft deze (45ste) salon dus niet meer mogen aanschouwen. Maar niettemin behoefde hij over het feno menale succes van zijn initiatief al lang niet meer te twijfelen. Een succes dat, als in de aanhef van deze brief werd opgemerkt, óók wel enige schaduwzij den vertoont Man overviel serveerster Een onbekend gebleven man heeft vannacht een 47-jarige serveerster voor haar woning in de Kinderdijkstraat in Amsterdam-zuid aangevallen met het doel haar een koffertje te ontrukken. In liet trappenportaal ontstond een wor steling waarbij het koffertje opensprong en de inhoud er uit viel. De vrouw, die begon te gillen, kreeg van de man enige klapp enin haar gezicht en trappen Voor heel hooe heren Iteg:en de buik- waard,»or zij kwam te voor neei noge neren val|en De man vIuc]lt(e toen met het Overigens komt Renault hier met een koffertje, dat later in dezelfde straat model voor de dag. de Floride, welks tussen enige struiken verborgen werd motorkast wel enige overeenkomst met de afgeplatte snavel van Citroën's DS vertoont. Citroën heeft zich tot een transformatie van de DS bepaald die nu ook voor commerciële doeleinden en zelfs voor ziekenvervoer gebruikt kan worden. De Dyana-Panhard werd ge ruisloos gemaakt, en Peugeot zag blijk baar ook nog wel voldoende mogelijkhe den in zijn 403 om evenmin opzienba rende initiatieven te nemen. De voor naamste nieuwigheid van Franse oor sprong is de „Presidence" van Simca, die evenwel niet voor het volgende jaar op de markt zal verschijnen. Het is een bijzonder fraai geval, bestemd voor heel hoge heren, die in hun auto, behalve over een chauffeur, ook nog over een secretaresse kunnen beschikken. Voorin is er, naast de bestuurder, een plaats gereserveerd voor de typiste, die daar achter een ingebouwd bureautje met machine komt te zitten. Natuurlijk is er telefoon en radio, maar om tussen twee gedicteerde brieven in, de president eigenaar ook nog wat visuele verstrooi ing te bieden, werd er achter tevens een televisieschermpje aangebracht. Een no vum, schijnt 't, voor Europa. De DAF maakt' zich geen illusies van Frank.-ijk Voor het eerst in de geschiedenis is er naast de 28 Franse, 26 Engelse, 24 Duitse (een uit Oost-Duitsland), 18 Amerikaanse, zes Italiaanse, één Zweed se. een'Tsjechische, een Oostenrijkse en een Spaanse stand, nu ook een Ne derlands merk vertegenwoordigd. De vaderlandse DAF die al wel eerder in het RAI-gebouw werd geëxposeerd, maakt hier nu zijn buitenlands debuut en over belangstelling hadden de heren al op de dag der opening niet te kla gen. De duurte van de Franse benzine- - honderd frank per liter - heeft tot onmiddellijk gevolg, dat het koopkrach tige en praktische deel van het publiek zich toch wel voor de kleine wagens in teresseert, en uit verschillende opmer kingen is ons gebleken dat de Fransen de DAF, in de categorie der speelgoed jes, een elegant en handig wagentje vonden. Er werden veel inlichtingen ge vraagd en gegeven, maar wanneer de DAF in Frankrijk zou zijn te krijgen, kon toch nog niet worden meegedeeld. Ook hier steekt het genoemde protec tionisme weer de gespierde kop op en men kan er wel zeker van zijn dat de DAF in Frankrijk in een hoge prijsklas se zal moeten worden ondergebracht! Zo hoog, dat overeenkomstige Franse autootjes de concurrentie niet al te zwaar behoeven te voelen. De Franse prijs, zou, zo vertelde men ons, zeker honderd procent boven de kostprijs ko men, en hier wel zo'n zesduizend gul den moeten bedragen Over de Franse markt maakten de Nederlandse DAF-mensen zich dan ook geen overdreven illusies, en een dealer was hier nog niet aangesteld. Fenomenaal succes Niettemin blijft de Parijse Salon de 'L'Auto een onderneming of manifesta tie die het nationale belang van Frank rijk ver overtreft en het zal daarom ze ker interessant zijn na te gaan hoe de circa één miljoen mensen, die deze monster-show jaarlijks bezoeken, de Ne derlandse DAF tegemoet zullen treden en bejegenen. teruggevonden. Ongeveer vier weken geleden is de vrouw op hetzelfde uur door deze man, die haar gevolgd was, ook aangevallen. Toen slaagde zij erin de deur voor zijn neus dicht te doen. Vermoedelijk is het de onbekende om geld begonnen. Van deze eerste poging tot beroving heeft de vrouw destijds geen aangifte gedaan. Zilverschat op Walcheren Vondst van boer onder een koestal (Van onze Zeeuwse correspondent) Tijdens werkzaamheden bij het aan brengen van de fundamentering voor een nieuwe woning is er onder de afge broken koestal van boer J. Francke te Domburg (Walcheren) een aardewerk pot gevonden met 243 zilveren munt stukken uit de 17e eeuw. De nogal ver sleten en groen uitgeslagen munten, die ongeveer de grootte hebben van een rijksdaalder, bleken voor het merendeel Zeeuwse zilveren dukaten te zijn. Voorts werd er nog een twintigtal Engelse mun ten gevonden met daarop de beeldenaar van Stadhouder Willem III, die destijds Koning van Engeland was. De Zeeuwse dukaat (vroegere waarde 52 stuivers maar nu heel wat duurder door zijn zeldzaamheid) was in de tweede helft van de 17e eeuw in om loop. Het was een' provinciale munt, diie in 1847 weer uit de circulatie werd geno men, toen de muntwet tot stand kwam. Tot zolang echter had de munt te Mid delburg er bijna 20 miljoen geslagen. Hiervan zijn echter slechts enkele hon derden bewaard gebleven voor het nage slacht. De meeste dukaten vonden hun einde 'in de smeltkroes. De anderen wer den opgepot, want de Zeeuwse dukaten waren een zeer gewilde belegging. Bij opgravingen van muntstukken is men dan ook nogal eens een Zeeuwse dukaat tegengekomen. Daar de jongste gevon den dukaat het opschrift 1738 draagt, is de pot vermoedelijk in de tweede helft van de 18e eeuw begraven. Op de oude dukaten heeft men nog duidelijk de afbeelding van een staande ridder kun nen waarnemen, alsmede de Zeeuwse wapenspreuk ,,Luetor et Emergo". Maandagmiddag is de bejaarde Wal- clherse hoer met zijn zilversohat naar Breda gereisd om de muntstukken door deskundigen te laten waarderen. Schilders- en stukadoors- werkzaamheden in de winter Evenals vorig jaar heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid voor het a.s. winterseizoen een tijdvak aangewezen, waarbinnen de uitvoering van schilders- en stukadoorswerkzaam heden aan het inwendige van woningen zal gelden als het aanbrengen van ver beteringen in de zin van de wet Groot boek Woningverbetering. Dit tijdvak is gesteld op de periode van 10 november 1958 tot en met 14 maart 1959. Dit houdt in, dat voor de kosten, ver bonden aan bedoelde werkzaamheden uiteraard voor zover ze zijn uitgevoerd in woningen welke onder de toepassing van de wet Grootboek Woningverbete ring vallen uitbetaling kan worden verzocht van de op het Grootboek ge storte gelden, dan wel ontheffing van de verplichte storting. Het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid herinnert er aan, dat om uitbetaling of ontheffing te kunnen verkrijgen, de kosten van aangebrachte verbeteringen tenminste 30% moeten bedragen van het totale bedrag dat voor de desbetreffende woning vóór 1 januari 1967 op het Grootboek zal moeten wor den gestort. Een verzoek om uitbetaling of onthef fing zal binnen drie maanden na ge reedkoming van de werkzaamheden bij het gemeentebestuur moeten worden in gediend ter verkrijging van de vereiste goedkeuring. De Griekse politie moest hard- i de Britse acties op Cyprus. Een van handig optreden tegen studenten, de demonstranten wordt met ge- dm la Athena demonstreerden tegen 1 weld tot da oede geroepen. Leerlingen van brandmeester B. Klaassen uit Leiden leverden allen goed werk Tijdens een bijeenkomst, die gisteravond in de trouwzaal van het Katwijkse raadhuis werd gehouden, reikte loco-burgemeester wethouder H. P. Bloot aan een 16-tal leden van de Katwijkse vrijwillige brandweer, die op 27 mei j.I. met goed gevolg het examen voor brandwacht le klasse aflegden, diploma's uit. Behalve de geslaagden en hun dames, waren hierbij o.m. tegenwoordig brand meester B. Klaassen van de Leidse brandweer, die als instructeur de opleiding van de geslaagden heeft verzorgd, de commandant van de brandweer, de heer J. Buitenhuis, en diens voorganger de heer J. A. Gesink. In zijn openingswoord heette wet houder Bloot de aanwezigen van harte welkom en begroette in het bijzonder de dames, die waren medegekomen om getuige te zijn van het resultaat van de prestaties van haar echtgenoten. Dat alle geëxamineerden het diploma be haalden, achtte spreker een feit om trots op te zijn, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat het hier geen licht examen betrof. In vele andere ge meenten waren de resultaten minder dan in Katwijk. Dit is echter niet uit sluitend te danken aan de prestaties van de leerlingen, ook de kwaliteit van het gegeven onderricht speelt hierin een grote rol. Tenslotte wees wethouder Bloot nog op het grote belang van een goede opleiding van de brandweerman, waardoor hij bij zijn optreden wellicht fouten zal kunnen voorkomen, die hemzelf en anderen het leven kunnen kosten. UITREIKING Tenslotte ging spreker over tot het uitreiken van de diploma's, achtereen volgens aan de heren A. Parlevliet, J. Dubbeldam, P. Bekker, J. Kuijt, A. van der Plas, G. Blok. P. Burgerhout, G. de Best, N. Schuitemaker, J. van den Oever, G. Haasnoot, W. van Duiven voorde, C. van Tol, C. Klok, P. Kom pier en J. Arnoldus. Hij sprak hierbij zijn gelukwensen uit en hoopte, dat het behalen van het diploma in hun brand weercarrière rijke vruchten zou mogen dragen. De commandant van de vrijwillige brandweer, de heer J. Buitenhuis, die vervolgens het woord verkreeg, dankte de wethouder voor zijn bereidwilligheid om de uitreiking van de diploma's te verrichten. Zich vervolgens tot de heer Klaassen wendend, bracht de cormnan- Een drietal geslaagden en de oud commandant de heer J. A. Gesink (geheel rechts) bekijken geïnteres seerd de nieuw verworven diploma's (Foto LJD./Jaap van Duyn, Katwijk) dant hem namens de cursisten dank voor de voortreffelijke en prettige wijze I waarop hij de instructie verzorgde, het- geen eveneens gold voor brandmeester Van der Kraan, uit Leiden, die even eens zijn aandeel had geleverd, doch die helaas verhinderd was deze avond bij te wonen. Spreker bood hen beiden een blijk van waardering aan. Ook de oud-commandant van het korps, de heer J. A. Gesink, mocht een woord van dank en een blijk van waardering in ont vangst nemen, omdat hij het geweest is, die het initiatief voor deze opleidingen heeft genomen. Tenslotte sprak ook nog brandmees ter Klaassen een woord van waardering aan het adres van zijn leerlingen voor hetgeen zij hebben gepresteerd en richtte de oud-commandant, de heer Gesink een gelukwens tot het gemeente bestuur en de geslaagden. Wethouder Bloot sloot de zeer geani- J meerde bijeenkomst. Blindeninstituut bestaat 150 jaar Vrijdag a.s. zal het Nederlands Blin deninstituut met een jubileumbijeen komst in de instituutsgebouwen te Hui zen zijn 150-jarig toestaan vieren. In 1808 werd 's avonds aan huis van een onder wijzer met drie kwekelingen les gege ven. In 1810 werd een dagschool ge opend waarvan de heer Jacob Verboon de eerste directeur werd. I<n 1844 werd ook het werk onder de volwassen blin den ter hand genomen en aan deze categorie werd tevens huisvesting ver leend. De nieuwe ontwikkelingen in het blin denonderwijs, met als hoogtepunt de uitvinding van het brailleschrift, vonden hun volle toepassing in Nederland in 1932, toen Koningin Wilhelmina, in tegenwoordigheid van Prins Hendrik en Prinses Juliana op 9 septembar het grote gebouwencomplex aan de Rijksweg te Huizen opende. Dit complex is in de loop der jaren gemoderniseerd tot het huidige instituut, dat tot het beste van Europa wordt gerekend. Men heeft voorts ook de beschikking- gekregen over de Prins Alexander Stich ting te Huis ter Heide en de Mr. M. P. van Heukelomstichting te Haren, welke ieder een afzonderlijke taak hebben. Momenteel ontvangen 120 personen beneden de 20 jaar onderwijs op het in stituut en daarnaast worden volwasse nen. die op latere leeftijd het gezichts vermogen verloren omgeschoold op een speciale revalidatié-afdeling Ons land telt thans hooguit 8000 ge heel blinden, hetgeen een laag percen tage betekent ten opzichte van andere landen. Het 150-jarig bestaan van het blin den instituut zal officieel worden ge vierd met een herdenkingsbijeenkomst op vrijdag a.s. De commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Hol land zal in tegenwoordigheid van HM. de Koningin een rede uitspreken. De Koningin zal na de officiële bijeen komst een gymnastiekdemonstratie bij wonen en een bezoek brengen aan de la gere technische school. Van 27 tot 30 oktober zal het congres van de overkoepelende organisaties op het gebied van het blindenwezen, dat gewoonlijk te Zeist wordt gehouden, in het jubilerende instituut bijeenkomen. Op 25 oktober is er voor oud-leerlingen van het instituut eeti reünie. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Kockengen en voor Oos- terwolde (Geld.) D. van den Berg te Oud- Alblas. Beroepen te 's-Heer Hendriks kinderen G. J. T. van Dijk, kand. te Mep- pel. Benoemd tot hulppred. te Utrecht (wijkgem. Mariëndaal) J. A. van Nle, a.s. em. pred. te 's-Graveland idem tot voorg. van de Herv. Evang. te Ruurlo J. T. Röth, em. pred. en hulppred. te Hoog- made idem tot predikant-directeur van het diaconessenhuis te Rotterdam ds. J .J. Hietkamp te Delfshaven. die deze benoe ming ook aannam. Aangenomen naar Slonereek (Canada) (Eben Haëzer Ref. Church) H. J. van Nie te Koudum naar Muiderberg (toez.) N. J. M. Hoogendijk. kand. te Zoeterwoude. Bedankt voor Oude Tonge A. van Eijk te Benthuizen. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen-West (vac. dr. L. van der Zanden) L. Blijdorp te Aalten te Steenwijk C. Mak Azn, te Roden. Aangenomen naar De Glind P B. Suur- mond, laatstelijk predikant te Sorong (Nw Guinea), die bedankte voor Garijp en voor Gorredijk. Bedankt voor Blelswtjk en voor Culemborg D. Bouwknegt te Wol- phaartsdijk, Beroepen te Maasdijk K. Snoey te Dinteloord te Veenwoudster- wal J. Nierop te Dwingelo. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te ElhurgDoornspijk B. Bij- leveld te Noordeloos te Haarlem-Noord dr. W. H. Velema te Eindhoven. GEREF. KERKEN (Onclerh. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Deventer J. van der Haagen te Stadskanaal. Bedankt voor Sliedrecht J. Keizer te Brouwershaven. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Moercapelle K. de Gier te 's-Gravenhage. TWEE HONGAARSE HOOGLERAREN ZIJN VAN HUN PROFESSORAAT BEROOFD. Een aantal Nederlandse theologen heeft een in het latijn gestelde brief van de Hongaarse hervormde geestelijkheid bereikt, waarin grote zorg wordt uitge sproken over het lot van de hervormde kerk in Hongarije. In de brief wordt medegedeeld, dat, toen de hervormde bisschop Albert Be- reezky voor herstel van gezondheid in Zwitserland vertoefde, een kleine groep in de Hervormde Kerk, die beoogt een communistische kerk te formeren en onder leiding staat van Janos Peter, van de afwezigheid van de bisschop gebruik gemaakt om de hoogleraren Ladislaus Papp en Barnabas Nagy van hun pro fessoraat te beroven. De Hongaarse hervormde geestelijk heid heeft met klem geprotesteerd tegen deze gang van zaken, die aldus de brief het gevolg is van de tyrannie van deze kleine groep in de Hervormde Kerk. In het schrijven vezoekt de Hongaarse geestelijkheid aan de Nederlandse theo logen het protest te bekrachtigen en van de colleges van hoogleraren in Boeda pest te verlangen, dat Ladislaus Papp en Barnabas Nagy hun ambt als hoog leraar in de theologie zonder enige hin der kunnen uitoefenen. Voorts wordt in de brief verzocht te bewerkstelligen, dat zij, die zich aan de verwijdering van de beide hoogleraren hebbben schuldig ge maakt, voor de rechter worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5