PHILIPS Prof. dr. W. Banning nam afscheid als Leids sociologisch hoogleraar Beschouwing over verklaring van de rechten van de mens J. Machielsen gekozen tot voorzitter afd. Leiden V.V.D. ""ïamPerl Vrouwen-ad vies-commissie voor Woningbouw richt modelflat in 97ste jaargang Dinsdag 7 oktober 1958 Tweede blad no. 29562 In Groot Auditorium Wij leven in een periode, waarin de sociale grondrechten van de mens verwezenlijkt worden. Dat is niet alleen winst maar ook een zeer moeilijke opgave voor de maatschappij en vooral voor de mens zelf. Daarbij passen defaitisme of pessimisme evenmin als lichtvaardig optimisme. Slechts in een samenleving die van werkelijkheidszin en geloofsrealisme getuigt kunnen deze sociale grondrechten ingepast worden tussen belangenstrijd enerzijds en staatsalmacht anderzijds. Compromissen zullen onvermijdelijk zijn, maar zij zijn aanvaardbaar wanneer de mens leert, het recht van de ander te onderkennen. Aldus enige conclusies van prof. dr. W. Banning tijdens zijn gisteren in het Groot Auditorium gegeven afscheidscollege als buitengewoon hoogleraar in de kerkelijke sociologie. Prof. Banning bereikte in het begin van dit jaar de zeventigjarige leeftijd en trad derhalve aan het einde van het vorige academische jaar officieel als hoogleraar af. Hij was Leids hoogleraar sinds 1946. Bedreigde mens Na een inleidend woord door de prae- ses vaa de Verenigde Faculteiten de iheGr H. van der Wal, die onder meer welkom heet-te dr. F. Kleyn als lid van •het college van curatoren, prof. mr. J. E. Jonkei's als secretaris van de academi sche senaat, benevens hoogleraren en studenten van de theologische en socio logische faculteiten, noemde prof. Ban ning als hoofdmotief dat hem in zijn hoogleraarschap leidde, de bedreigde mens. Men zou dit motief, aldus de hoog leraar, kunnen zien als een romantische diskwalificatie van de wetenschap, die om haars zelfs wille zou moeten worden gediend. Maar aan de wieg van de socio logie als wetenschap hebben onrust, ge weld maatschappelijke ontwrichting en nood gestaan, waardoor de sociologie als wetenschap niet is los te maken van de belevenissen der laatste generaties, zoals de opheffing van het laatste brokstuk proletarische ellende, twee wereldoor logen, vele crises, revoluties, massawerk loosheid effecten van communisme en nationaal socialisme, vervolgingen en uitmoording van volksgroepen, hon gersnoden, het verschijnsel van mil joenen vluchtelingen, het ontwaken van Azië en Afrika, de ondergang van het kolonialisme en dergelijke. Prof. Banning beperkte zich in zijn be schouwingen over dit thema van de „be dreigde mens", dat eeuwen oud is en van verschillende wetenschappelijke standpunten kan worden benaderd, tot het sociologische aspect en zelfs tot een enkel facet daarvan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Tosca, dr. van M. van Weeren en A. van der Blom, Nicolaas Willem, zn van H. J. Jong en M. van Roijen, Dirk, zn van J. Ketting en J. de Jong, Elisabeth Carolina Maria, dr van J. Rijnsburger en J. M. C. Goddijn, Hendrik Adriaan, zn van A. Cra mer en A. R. M. van Vianen, Astrid, dr \an J M. Anlba en E. W. L. M. van der Leek, Petrus Gijsbertus Maria, zn van G. Nievaart en C. N. J. Witte, Marina Helena dr van M. T. Opdam en J. H. Schrama, Philippe, zn van J. P. Fabel en W. J. C. Zandvliet, Cornells Hendrik Michiel, zn van C. N. H. Nieuwenburg en E. Ovcrdijk, Kendricus, zn van P. L. van Nood en J. W. Maartense, Marlnus, zn van M. Blonk en N. Wijfje, Alfonsus Henrlcus, zn van P. W. Hooijmans en E. C. Groenewegen, Hendrika dr van M. Lepelaar en D. Duijndam, Maria Petronella, dr van J. A. Smit en P. J. Brandt; Johannes, zn van J .Scheffers en A. J. Marks, Robert Peter, zn van J. C. ten Hoopen en L A. van Dalen. Mirjam, dr van W. J. van Rooijen en C. Wetsslaar. Johanna Wilhelmina Maria, dr van B. J. A. Holweg en J. M. Dirkse, Dirk Jan. zn van C. van Leeuwen en P. Kikkert,, Marja, dr van G. M. van Ommeren en M. J. Snel Johannes Allardus Antonius, zn van J. A. Kruijer en A. H. Tuin, Arnoldus, zn van K. C de Bolster en C. op den Dreest, Johan nes Josephus, zn van S. J. G. Duindam en H. A. J. van der Linden. GETROUWD J. Eikerbout en E. J. H. van Venetien. C. van Kuijen en M. L. C. O. F. C. L. de Tombe, E. V. G. Ginepro en C. Kaiser. OVERLEDEN M. van den Berg, 75 jaar. weduwe van J. J. Snor, J. C. P. van der Krogt, 7 Jaar, dochter, J. Zirkzee. 49 Jaar, man, R. W. Erakhoven, 75 Jaar, echtgenote van S. Zaalberg. D. Sierag, 92 jaar, man, G. van Duijn, 54 Jaar, man, E. vai\ der Blij, 73 Jaar echtgenote van P. van Kooperen. Mej. ThBarnard biedt namens de studenten ten afscheidsgeschenk aan prof. dr. W. Banning aan. (Foto L.D./Van Vliet) Eerste analyse In de negentiende eeuw werden in ver schillende landen de eerste pogingen gedaan tot een analyse van de maat schappij in de economische sfeer, doch aanvankelijk bleven die analyses steeds binnen 'het raam van kapitalisme en li beralisme. Eerst Marx betrok bij zijn studie het proletariaat en de klasse- tegenstellingen. doch het individu zelf kwam eerst later aan de orde. Thans leven wij in een periode van geheel ander type, waarin de arbeid bij de rechtsvorming wordt betrokken en de basis wordt gelegd voor de sociale grond rechten. He duidelijkste bewijs daarvoor achtte prof. Banning de aanvaarding in de V.N. op 10 december 1948 van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Prof Banning onderscheidde daarin de rechten van het individu op maatschap pelijke zekerheid, op arbeid en vrije be roepskeuze, op behoorlijke arbeidsvoor waarden, op rust en vrije tijd, op beper king van de arbeidstijd, op een levens standaard die het welzijn van zichzelf en het gezin mogelijk maakt, op onder wijs en vrije toegang tot andere vor ming en op deelneming aan het cultu rele leven. Winst ondanks twijfel Voor het eerst werd hiermede de ar beid bij het recht betrokken, dat vroe ger in maatschappelijke zinalleen be trekking had op het bezit, het kapitaal. „Wat heb ik daar nu aan?" zo kan de kampvluchteling zich afvragen, of de werkloze, of de sociaal achtergestelde, of de Algerijn. Ontelbaren kunnen in onze huidige wereld deze vraag stellen. Mis schien is die twijfel, dat cynisme ge rechtvaardigd. De Universele Verklaring werd immers wel aanvaard maar nog geenszins gerealiseerd. Zelfs nationaal zijn deze theoretische rechten nog niet integraal in werkelijkheid omgezet, en internationaal is men nog lang niet toe aan een bindende regeling. Maar toch is er de winst van de politieke aanvaarding van de theoretische rechtsverhouding tussen individu, arbeid en maatschappij. Voor een belangrijk deel moet die winst worden toegeschreven aan het groeiend onderling afhankelijkheidsbesef tussen mensen en staten als gevolg van de ontwikkeling van techniek, weten schap. industrialisatie en ook het sociaal geweten. Prof. Banning stipte verschillende sociologische aspecten van deze ontwik keling en deze nieuwe rechtsnorm aan, onder meer het feit dat de opneming van de arbeid in het rechtsbestel vol ledig in tegenspraak is met het kapita listische streven naar het vrije spel der maatschappelijke krachten waarin alleen het bezit object voor recht is. Na de eer ste wereldoorlog werd in tijden van mas sawerkloosheid reeds ingezien, dat de structuur van de maatschappij veran derd diende te worden wanneer deze door het „vrije spel der krachten" zulke massale ellende tot gevolg had. Na de tweede oorlog bestaat tegen deze ziens wijze en dus ook de aanvaarding van de arbeid als reohtsobject vrijwel geen 'te genstand meer. Compromissen Gezorgd moet echter worden, dat men thans niet in het andere uiterste ver valt. De rechtsvorming op grond van gewetensvolle bezorgdheid over het wel zijn van het individu en de massa moet zich een plaats verwerven tussen ener zijds de op macht berustende belangen strijd en anderzijds de op macht berus tende staatsalmacht. Daarbij moeten compromissen geslo ten worden. In een gecompliceerde sa menleving als de huidige zijn compro missen onvermijdelijk, en dikwijls zijn zij zelfs een uiting van beschaving in dien zin, dat zij een beroep doen op het vermogen en de wil van de mens, om de rechten van de ander te eerbiedigen. Zo kan men ook de grote waarde van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens onderkennen. In de negentiende eeuw, aldus besloot prof. Banning, werd een begin gemaakt met de realisatie van de politieke grond rechten van de mens, sinds 1948 wordt gewerkt aan de ontwikkeling van de so ciale grondrechten. Vooral het begin van deze nieuwe periode, waarin we nu leven, stelt hoge eisen. In deze periode passen tegenover deze ontwikkeling noch pessimisme of fata lisme, noch lichtvaardig optimisme, maar slechts een geestesinstelling die zo voortreffelijk in ons volkslied wordt samengevat in de woorden: obediëren in der gerechtigheid, een obediëren aan een geloofsrealisme en werkelijkheidszin. Mogelijkheden naast gevaren In de stormachtige ontwikkeling van wetenschap, techniek en maatschappe lijke verhoudingen liggen naast enorme gevaren waarvoor wij de ogen niet mo gen sluiten tevens ongekende mogelijk heden naar welker verwezenlijking wij moeten streven zonder ons te verliezen in. dogmatisme. baarbij is vooral het besef nodig, dat de nieuwe wereld waarin deze idealen worden gerealiseerd niet tot stand komt door wetten, regelingen en maatregelen, maar vooral door een onverschrokken, in God geboren naastenliefde. God ze- gene, aldus besloot prof. Banning, de jongere generatie, die voor deze zware, maar mooie taak staat. Woorden van dank Namens de studentenfaculteiten voerde de praeses van de Theologische Facul teit mej. Th. Barnard het woord. Zij sprak haar grote dank uit voor de be reidheid van prof. Banning, om met voorbijzien van zijn bezwaren gelegen heid te geven tot een afscheidswoord. Zij hoopte dat prof. Banning de op rechtheid zou aanvaarden van de dank, die hem door de studenten wordt ge bracht voor zyn werk. zijn belangstelling voor zyn studenten en zyn bereidheid te luisteren en te helpen.. Zijn belang stelling voor de wereld en voor de stu denten en zijn openhartigheid in het onderling contact hebben een grote in druk gemaakt, die blijven zal ook na dit afscheid. Mej. Barnard hoopte, dat dit afscheid niet een verbreking zou bete kenen van het contact met Leiden. Als afscheidsgeschenk bood zy namens de studenten een grammofoonplaat aan. Na deze toespraak volgde een receptie in de vernieuwde ontvangstzaal van de academie. f i Afscheid van hoogleraren In het Gulden Vlies vond tenslotte een intiem afscheid van de hoog leraren plaats. Vele hoogleraren van de theologische en sociale faculteiten en de bestuurderen der studentenfa culteiten waren daarbij aanwezig. Als decaan van de Theologische Facul teit sprak prof. dr. K. A. H. Hidding een afscheidswoord, waarin hij constateerde dat tot de komst van prof. Banning het sociologische element binnen deze fa culteit ontbrak. Dat werd als een gemis gevoeld, doch de grootte van dit gemis realiseerde men zich pas later, toen prof. Banning dit ontbrekende element in de theologische wetenschap inbracht. Het verheugde spreker, dat het element, ook na het vertrek van prof. Banning, behouden zal blijven door de benoeming van een opvolger. Prof. dr. F. van Heek. decaan van de Sociologische Faculteit bracht prof. Ban ning in warme bewoordingen dank voor diens plezierige contacten met zijn col lega's en zijn dikwijls vaderlijke en waardevolle adviezen die men in de toekomst zal moeten ontberen. Prof. Banning formuleerde op zijn beurt zijn waardering voor de contacten met de andere hoogleraren, die hem hebben moeten nemen zoals hij is en dit ook steeds hebben gedaan op een bijzonder prettige wijze. De daardoor gelegde banden van vriendschap zullen door dit afscheid niet verbroken wor den. Gisteravond hield de afdeling Leiden van de VVD in „Het Gulden Vlies" een vergadering, welke mede werd bijge woond door het Tweede Kamerlid, de heer H. A. Korthals uit Voorschoten. In zijn inleidend woord schonk de voorzitter, prof. dr. C. J. F. Böttcher, nog even aandacht aan de gehouden gemeenteraadsverkiezing, welke zulk een gunstig resultaat voor de WD het aantal raadszetels kwam van 3 op 5 opleverde, terwijl thans ook de WD deel uitmaakt van het college van B. en W. Een woord van hartelijke geluk wens richtte spreker tot mr. J. Drijber in verband met zijn benoeming tot wet houder. Dank bracht prof. dr. Böttcher aan de propagandacommissie, die onder leiding van dr. J. P. Duyverman prach tig en veel werk heeft verzet. Gelet op de resultaten van de diverse gevoerde acties en de werkkracht van deze com missie, is besloten haar te laten voort bestaan. De secretaris, dr. Duyverman, gaf hierna een toelichting op het program ma voor het komende seizoen en deelde mede, dat in de novemberbijeenkomst de landbouwpolitiek zal worden bespro ken en in de januarivergadering de sociale zorg. Ter aanvulling van dit pro gramma deden ook de leden enkele sug gesties, waarmede het bestuur zo moge lijk rekening zal houden. De deze avond gehouden bestuursver kiezing bracht de heer J. Machielsen in de voorzittersstoel. In deze kwaliteit volgt hij prof. dr. Böttcher, die vier jaar het presidium bekleedde en zich niet herkiesbaar stelde, op. In verband met zijn benoeming tot lid van de ge meenteraad, trad ook de secretaris, dr. Duyverman, uit het bestuur. Zijn plaats zal worden ingenomen door mr. L. Ham ming, die, evenals de heer Machielsen, met algemene stemmen tot bestuurslid werd gekozen. Dit was ook het geval met ir. J J. G. van Hoek, die in een nog bestaande bestuursvacature werd be noemd. Zowel prof. dr. Böttcher als dr. Duy verman hadden deze avond veel woor den van dank en ook een boekenbon te incasseren. Het waren de heren J. G. Hagens en H. A. Korthals, die hun velerlei verdiensten voor de VVD in het licht stelden. Het Tweede Kamerlid wees er o.m. op, dat mede onder toe doen van hun leiding de afdeling Leiden zo krachtig is vooruit gegaan en dat thans ook een liberaal zitting heeft in het college van B. en W. MENING EN GEDRAG VAN DE KIEZER Na de pauze hield de heer D. C. J. van Peype een causerie over „Mening en gedrag van de kiezer". In enkele trekken schetste spreker het beeld van diverse verkiezingen: in een „onderont wikkeld" gebied, waar het analfabe tische publiek stemt op symbolische voorstellingen van de diverse partijen; in Duitsland aan de vooravond van de nazi-staatsgreep, in de Sovjet-Unie, waar men mag „kiezen" uit slechts één mogelijkheid, één partij. In ons land vertoont zich een geruststellender beeld. De verkiezingsacties strekken zich toch ook hier uit naar de figuur van de kie zer, de hoofdpersoon in de korte een- acter van de verkiezingen. Vervolgens wierp spreker de schijnwerper op de meningen en het gedrag van de kiezer. Aan de hand van de resultaten van het onderzoek van het Nederlands Instiuut voor de Publieke Opinie, het NIPO, worden de meningen van de onder vraagden ten aanzien van verschillende politieke vraagstukken weergegeven. Het bleek, dat de belangstelling van de kie zers vooral uitgaat naar de gemeente politiek; daarna naar de verkiezingen voor de Kamer en pas in de laatste plaats naar de Staten. Vijftig procent van de kiezers zegt, dat zij belang stel len in de politiek; de interesse voor de verkiezingen is echter veel groter (70%!). Het is waarschijnlijk dat de verhoogde propaganda-activiteit tijdens de verkiezingsperiode hiervoor een ver klaring is. Echter: ook de blanco-stem mers en de ongeldige stemmen vormen een belangrijk percentage: in 1953 en 1954 waren dit er ieder jaar 200.000, plus nog rond 50.000 niet-opkomers. Wat betreft de uiteindelijke beslissing van de kiezer, werd opgemerkt, dat deze beslissing tot stand komt op grond van verschillende motieven. Individuele eigenschappen, temperament en karak ter spelen hier een rol; van grote in vloed is vooral de sociologische factor: het behoren tot verschillende groepen en kringen in de samenleving. Hierin wordt voor een groot gedeelte de mening van de individuele mens gevormd, door opvoeding en traditie, door de behoefte, niet te zeer af te wijken van de norm, daardoor gesteld. In de USA heeft zich het onderzoek naar de invloed van maatschappelijke krachten op de mening van de kiezer sterk ontwikkeld; naar aanleiding van deze studies en op grond van de resul taten van een door spreker ingesteld onderzoek naar de politieke kennis van aankomende studenten, beschouwde de heer Van Peype de mening van de kie zer door na te gaan, in hoeverre belan gen, kennis van zaken omtrent politieke aangelegenheden en de betekenis van het politieke principe een rol spelen. Hieruit kan men met enige voorzich tigheid afleiden, dat het kiezen niet is te vergelijken met het zakelijk, rede lijk oordeel als dat van een rechter, een bedrijfsleider. Veeleer is de keuze iets als van een litteraire smaak, een alge mene kulturele voorkeur. In wezen kiest de kiezer niet partij, maar zichzelf. De politieke partijen mogen hiervan geen misbruik maken, doch behoren mede te werken om de politieke oordeels- en wilsvorming te versterken. Door samen werking van de politieke leiders en de wil van de kiezer kan een gezonde prak tische politiek tot stand komen. De pers, die met radio en TV grote invloed kan uitoefenen op mening en gedrag van de kiezer, kan hierin volgens spre- ker het bemiddelende orgaan zyn. De heer Van Peype eindigde zijn cau serie met de opwekking, als politieke partij de belangen van de kiezer te blij ven behartigen, juist ook tussen de ver kiezingsperioden in en bij te dragen tot de verheffing van het aanzien van de politiek als factor in het maatschappe lijk leven. ZILVEREN JUBILEUM ELTAX Nog ter gelegenheid van het onlangs gevierde zilveren jubileum van de N.V. Eltax werd het personeel gisteravond in het St.-Antoniusclubhuis een diner aangeboden. In zijn woord van welkom bracht de directeur, de heer L. van Ulden, enkele bijzondere prestaties van het personeel naar voren. Zo legden zij gezamenlijk pl.m. 46 miljard kilometer af, zonder daarbij enig dodelijk onge luk door eigen schuld te veroorzaken. De heer Van Ulden stelde het personeel een gratificatie in het vooruitzicht en reikte aan hen-, die reeds voor de oor log in dienst waren, een herdenkings tegeltje uit. Na afloop van het diner volgde een geanimeerd bal. Een van de personeels leden dankte de directie voor deze mooie en geslaagde avond. „Con Amore" zingt Haydns „Die Jahreszeiten" De Ohr. Oratorium-vereniging „Con Amore" voert woensdag 15 oktober in de stadsgehoorzaal het geliefde werk ,,Die Jahrezeiten" van Jos. Haydn uit. Solisten zijn: Annette de la Bije (so praan); Wiebe Drayer (tenor); Herman Soheij (bas). De orkestbegeleiding wordt verzorgd door het Amsterdams kunst maan dorkest uit Amsterdam, terwijl de Cembalo party gespeeld wordt door Hans Philips. Het geheel staat onder leiding van Simon C. Jansen. „PORTRETTEN UIT DE GOUDEN EEUW" Van 11 oktober t/m 15 november a.s. zal er in het Leidse Prentenkabinet een tentoonstelling worden gehouden van gravures en etsen uit eigen -bezit, geti teld .portretten uit de Gouden Eeuw". (Advertentie) KOpe"7 Aau de Pieter Bothstraat Gisteren geopend door wethouder Jongeleen Van de Herensingel de Kooi binnen gaande wordt het oog in deze dagen onmiddellijk getroffen door een gloed nieuw bordje „Modelwoning". Volgt men de uitnodiging, die in deze pijlvormige aanduiding is vervat, dan wandelt of rydt men de Kooilaan af en komt te recht in een omgeving, die nog alle sporen draagt van een in aanbouw zijnde stadswijk. Tenslotte komt men in een nog niet voltooide straat: de Pieter Bothstraat. Het zal echter niet zo lang meer duren of het leven neemt ook in deze straat een aanvang. De huizen naderen hun voltooiing. Eén ervan is er nu reeds gereed. Het is nummer drie Een driekamerflat je, dat door de Vröuwen-advies-oommissie voor de woningbouw in samenwerking met „Woninginrichting Meubelkunst" is uitgekozen om als eerste modelwoning te fungeren. Uit de mond van de voorzit ter van deze commissie, de heer P. F. Janssen, hebben vele genodigden, orider wie twee Leidse webhouders, de heer A. J. Jongeleen en mr. J. Drijber, gistermid dag nog eens mogen vernemen wat nu eigenlijk het doel is van deze commissie, die twee jaar geleden het levenslicht aanschouwde. De bedoeling is adviezen te geven wat betreft de indeling, de be woonbaarheid en de inrichting van wo ningen. Maar al volgt de architect alle adviezen die gegeven zijn, op, dan nog zijn deze waardeloos als de -bewoner van het pand geen rekening houd met de opzet van deze architect. De beste inde ling verliest nog veel van zijn waarde, wanneer de bewoners deze niet goed benut. Temeer, daar het Ryk zeer hoge bedragen investeert in deze en andere woningwetwoningen, zou het jammer zijn, als niet het hoogst mogelijke ren dement werd genoten. Bovendien, het inrichten van een woning is tegenwoor dig ook geen financiële sinecure. In deze toekomstige woning van de wo ningbouwvereniging „Ons Belang" is nu getracht een woning in te richten voor een jong gezin met bescheiden middelen. Desondanks komt men nog tot een be drag van bijna vier duizend gulden. Het geen een extra ware last betekent bij de vijftien gulden huur. die iedere week op tafel zal moeten komen (zonder sub sidie van het Rijk had deze woning f. 23,per week moeten opbrengen!) Het merkwaardige feit doet zich echter voor, d-at de verhouding inrichtinghuur nog dezelfde is als in vroeger jaren. Toen had eenzelfde bescheiden inrichting f. 1400,gekost en de huur zou niet meer dan vijf en een halve gulden heb ben bedragen. Maar we leven nu een maal niet meer in die dagen, we hebben rekening te houden met de proble men van het heden en daarom verheug de het wethouder Jongeleen, dat het initiatief van de Vrouwen-advles-com- -missie voor de woningbouw was uitge gaan om op deze wyze de weg naar een Lezers schrijven Mensen en hoge hoeden rond 3 oktober By elk officieel programmapunt ziet men omstreeks 3 oktober behalve een verzameling mensen ook hoge hoeden. Woensdag 1 oktober bij de avond kerkdienst in de Pieterskerk de eerste. Donderdag 2 oktober -bij de taptoe in de fakkel-walm en op de kermis met vol licht meer; Vrijdag 3 oktober: reveille, koraal- muziek en -bij de uitreiking van haring en wittebrood nog meer, en tijdens mili taire mars en défilé een zeer grote ver zameling hoge hoeden. Wanneer deze dan na afloop hiervan, uitzwermen lopend of rijdend naar kerk of andere plaatsen het volgend pro grammapunt: „Springen van de Fon tein". Wij wachten op hoge hoeden, en gaan zolang in de kozijnen van het' stadhuis zitten. Drommen mensen gaan voorbij, zonder de fontein een blik waardig te keuren, en tooh loopt het al tegen tienen. Twee minuten voor tien kruipt iemand in het bad. waarschijnlijk met als doel „het in bedrijfzetten van de te springen f-ontein". Tien uur precies; enkele wakke boeg jes water als „in Brussel" komen bib berend te voorschijn, zonder muziek, zonder één hoge hoed, ook zonder enige belangstelling van het publiek. Niet één programmapunt, zo oud bijna als het feest zelf, komt er zo „bekaaid" en stiefmoederlijk" af. Van woensdagavond 8 uur tot vrijdag avond 12 uur, overal mensen en matig tot zeer vele hoge hoeden, maar het „springen van de fontein" moet het zonder doen. De Vis- en Botermarkt heeft een betekenis, de fontein eveneens en dit alles hoort bij Leiden. Laat één van de „hoge hoeden" 10 minuten vóór 10 deze geschiedenis ver tellen, en vraag drie bazuinblazers om ,,-het springen" aan te kondigen, alleen dan kan het als een weritelijk program mapunt -blijven bestaan Een lezeres. oplossing aan te geven. Te vaak ziet men de huizen nog onoordeelkundig, te duur, te vol of te smakeloos ingericht. Wel licht zou men hier iets wijzer kunnen worden voor men de grote investeringen van de inrichting gaat doen Mej. Phurie Snethlage had inmiddels reeds een -toelichting op haar bedoelin gen gegeven en nadat wethouder Jon geleen (burgemeester j-hr. mr. F. H. van Kinschot kon wegens een lichte onge steldheid niet aanwezig zijn) de sleutel had omgedraaid konden de vele aanwe zigen hun inzichten toetsen aan de praktijk zoals die in deze modelwoning was ten uitvoer gelegd. Deze modelwo ning is te bezichtigen iedere dag tot en met 18 oktober van 15 tot 17 en van 19 tot 21 uur, behalve op de zaterdagavon den en de zondagen. Met uitzondering dan van zondag a.s., wanneer men tussen 15 en 17 uur een kijkje kan nemen. Na de kijkdagen zal een discussiebijeen komst worden belegd Nabezorging Mocht U een keer de krant niet ontvangen, dan verzoeken wij U Jj no. 3 0 5 0 0 te bellen vóór 7 uur g n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur n.m. (Dus niet het in de telefoongids vermelde nummer van onsbedrqf. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot lector m.i.v. de dag waarop hij zyn a-mbt zal aanvaarden in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Uni versiteit om onderwijs -te geven in de theoretische natuurkunde: dr. J. A. M. Cox. onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als lector aan de Rijks universiteit te Groningen Gouden jubileum P. J. H. vau der Pluym Vijftig jaar koopman Gisteren was het vijftig jaar geleden, dat de heer P. J. H. van der Pluym in de Vierde Groenesteeg een handel in tweedehands goederen opende, die in later jaren werd verplaatst naar het pand Hogewoerd 41. In de loop der ja ren heeft de gouden jubilaris, die thans krachtig wordt geassisteerd 'door zijn beide zonen, aan zijn zaak meerdere malen uitbreiding moeten geven, terwijl hij zich ook ging toeleggen op de ver koop van nieuwe goederen. Met niets nu ja, drie gulden begonnen heeft de heer Van der Pluym, die ook nog 28 jaar deel uitmaakte van'de toenmalige vrij willige brandweer, zijn zaak tot grote bloei weten te brengen en staat hij bij de veiling van inboedels in regelmatig contact met notarissen. Ter gelegenheid van dit gouden zaken- jubileum vond gistermiddag in het pand aan de Hogewoerd een receptie plaats. Ondanks het feit, dat zich bij de trap, welke toegang tot de receptieruimten gaf het 'bordje „Verboden toegang, art. 461'Strafwetboek" prijkte de jubilaris zit vol humor hebben zeer velen dit opschrift genegeerd om de gouden uit dragersfamilie hun gelukwensen aan te bieden. Behalve zeer vele zakenrelaties en enkele notarissen, was er een afvaar diging van de Winkeliersvereniging Hogewoerd en verder de heer D. Ver- straaten. secretaris van het Leids Po litie Muziekgezelschap en de heer J. van Weizen, voorzitter van de Harmonie- kapel „Werkmans Wilskracht". Ook van de zijde van het Venduhuis der notaris sen te Leiden en het Notarishuis te Haarlem werd aandacht aan deze re ceptie geschonken, terwijl de studenten overburen zich voor deze gelegenheid zelfs in jacquet hadden gestoken. Vele geschenken werden aangeboden, terwijl een kolossale bloemenschat de bedrijfs ruimten sierde. Onder de vele schriftelijke gelukwen sen was een hartelijk schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Van de burgemeester ont ving de jubilaris een telefonische ge lukwens. FILMMIDDAG NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen waren gistermiddag in grote getale naar „Het Gulden Vlies" ge komen om een filmmiddag mede te maken. Zy zullen daar zeker geen spijt van gehad hebben, want er werden en kele interessante films vertoond, aan geboden door de Caltex. De heer W. Bentink gaf allereerst een toelichting op de films. De eerste han delde over het zoeken naar aardolie in West-Australië. Het klinkt zeer eenvou dig: zoeken naar aardolie, maar in wer kelijkheid is dit een zeer vermoeiend, een zeer langdurig en ook een zeer kost baar werk. De moeilijkheden zijn zeer groot, vooral wanneer men in moeilijk toegangkelijke gebieden aan het werk gaat. Jaren van voorbereidingen zijn nodig voor men de eerste proefboring kan doen, en dan loopt men nog de kans dat alles voorn iets is geweest, omdat men helemaal geen olie aanboort of niet voldoende vindt. Heeft men tenslotte een veld gevonden dat exploitabel is. dan zyn er weer enorme bedragen gemoeid met alles wat er mee samenhangt. De tweede film ging over het leven van de bijen. De korf kan men een grote familie van huisvrouwen noemen, waar in het leven van de enkele tientallen mannetjes (darren) beslist niet plezierig is. Verder werd er een film vertoond over Noorwegen, waarin prachtige na tuuropnamen waren te bewonderen en tenslotte ging men naar Afrika voor een tocht dwars door dit continent, te be ginnen btf Kaapstad.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3