Amerika staakt het begeleiden van bevoorradingsschepen naar Quemoy WEERBERICHT Formosa waarschuwt tegen rode poging om regeringen in Taipeh en Washington te scheiden Indonesië legt beslag op alle scholen van de „Kwomintang" TOESTAND PAUS VERBETERD MAAR NOG STEEDS ERNSTIG 97ste jaargang DINSDAG 7 OKTOBER 1958 No. 29562 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: <7. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Amerikaanse regering heeft besloten een einde te maken aan het begeleiden van de bevoorradingsschepen der Chinese nationalisten naar Quemoy door de Zevende Vloot. De Chinese nationalisten hebben vandaag van de stopzetting van de beschieting door de communisten gebruik gemaakt om voorraden over te bren gen naar de kleinere eilanden van de Quemoy-groep. Op Klein-Quemoy waren de voorraden voor de burgerbevolking reeds sterk geslonken, terwijl de gar nizoenen op de eilandjes Tatan en Ertan er nog slechter voorstonden. Christian Herter, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken in Washington, merkte gisteren op, dat de verklaring van Peking inzake het staken van het vuren in de richting van een wapenstilstand schijnt te gaan, al staat ze vol met propagan distische verdraaiingen van de Amerikaanse politiek. Jacob Beam, de Amerikaanse vertegenwoordiger op de besprekingen in Warschau, zal waarschijnlijk nieuwe instructies van Washington krijgen om de positie van de Chinese communisten te peilen in verband met de mogelijkheid van een permanent en betrouwbaar bestand. Alleen als dit mogelijk is zullen de V.S. bereid zijn aan te dringen op terugtrekking van nationalistisch# eenheden van de Quemoy-eilanden, zo is van officiële zijde in Washington medegedeeld. ken van het vuren door Peking „De stilte die aan de storm voorafgaat". Dit was het eerste officiële commentaar van nationalistische zijde op het besluit van Peking. De woordvoerder voegde hier aan toe dat de bekendmaking van Pe king „past in het klassieke patroon van het communistische gekonkel". Na 30 jaar ervaring weten de na tionalisten dat elke grootscheepse mili taire actie van de communisten ge woonlijk wordt voorafgegaan door een vredesoffensief, dat de waakzaamheid en het moreel van de tegenstander be oogt te verzwakken en waardoor men verdeling wil zaaien tussen deze tegen- „Stilte voor storm" Volgens het communistisch-Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben Amerikaanse schepen en vliegtuigen gisteren Chinees grondgebied geschon den, ondanks het feit dat het commu nistisch bombardement op de Quemoy- eilanden is gestaakt, aldus het rode persbureau Nieuw-Guinea. Een woord voerder van genoemd ministerie noem de dit de 23-ste ernstige waarschuwing van de regering in Peking aan het adres van de Ver. Staten. Het „Pekingse Volksdagblad" meldt, dat er in Peking 155 divisies van de „volksmilitie" zijn opgericht en dat in de provincie Szetsjoean 30 miljoen Chinezen tot de volksmilitie zijn toege treden. Een woordvoerder van de nationalis tische regering noemde gisteren het sta- Indonesië zoekt nieuwe kanalen voor de uitvoer De directeur van de „Beheersraad voor overgenomen Nederlandse onder nemingen", Amin Tjokrosoeseno, is gisteren uit Djakarta naar Europa vertrokken om de mogelijkheden te onderzoeken voor het openen van kantoren in verschillende Europese landen ter uitbreiding van de afzetge bieden voor Indonesische onderne- mingsprodukten. Ongeveer 500 Neder landse thee-, rubber-, tabak-, koffie- en palmolie-ondernemingen zjjn sinds vorig jaar onder regeringstoezicht gesteld. Twee maanden geleden werd in wel ingelichte kringen in Djakarta gezegd, dat er aanwijzingen waren, dat de Indonesische regering vastberaden po gingen zou doen Nederland en Neder landse zaken uit te sluiten van de uit voerhandel in Indonesische landbouw producten. Tjokrosoeseno is opgedragen de toe stand op de ondernemingen in Indone sië toe te lichten op zijn reis door Europa en berichten tegen te spreken, dart. er op de Europese matkt geen Indo nesische tabak meer zal verschijnen. Tabakshandelaren in Oost-Java Heb ben onlangs verklaard, dat Hamburg en Bremen na het besluit Nederland uit te schakelen de plaatsen zullen worden, waar de Indonesische tabak zal worden verhandeld. De Beheersraad heeft inmiddels in Bogor een spoedcursus georganiseerd om Indonesische planters op te leiden. De minister van Landbouw zeide bij de opening van deze cursus, dat deze op leiding noodzakelijk is om het tekort aan ondernemingsdeskundigen, dat na het overnemen van de Nederlandse ondernemingen is ontstaan, op te hef fen. Prof. Tojib Hadibroto van de landbouwkundige faculteit schatte het tekort aan planters in West-Java alleen op 200. Hij deelde mede, dat slechts 60 van de 1400 kandidaten voor de cursus waren toegelaten. Advertentie Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende bewolking met morgen enige regen. Matige, later nu en dan krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen zuid en west. Over het al gemeen weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 OKTOBER Zon op: 6.51 uur; onder: 18.04 uur. Maan op: 1.03 uur; onder: 15.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.02 en 23.41 u. Laagwater te 6.11 en 18.46 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. In Eindhoven heide minister-presi- dent dr. W. Drees gisteren de eer ste paal voor het eerste nieuwe ge bouw van de Technische Hoge school. stander en zyn bondgenoten, aldus de woordvoerder, Sampson Sjen. Hij beschuldigde de communisten er van, dat zij de nationalisten willen op stoken tegen de Amerikanen en de VS als leider van de vrije wereld willen ver drijven uit de Stille Oceaan. Hij drong er bij de Amerikaanse onderhandelaars iu Warschau op aan zich niet te laten misleiden en niet te geloven dat de Chinese communisten nu plotseling vredelievend zijn geworden. Sjen ver klaarde dat de nationalisten, slechts uit zelfverdediging, zullen blijven terugvu ren. De regering van Formosa heeft giste ren de bevolking opgewekt, haar in spanningen te verdubbelen „tot het dwarsbomen van de communistische po ging, de Ver. Staten en nationalistisch- China te scheiden door een wapenstil stand voor Quemoy voor te stellen". De oproep is onmiddellijk na de bijeen komst van de regering van Taipeh, on der voorzitterschap van Tsjang Kai- sjek, uitgevaardigd. Weer scheepsramp in India: 60 doden Op de rivier de Ramganga in de In diase staat Uttar Pradesj is zondag een boot omgeslagen, na in aanraking te zjjn gekomen met een obstakel onder water. Men vreest dat zestig mensen verdronken zijn. Twee paarden en 223 schapen, die aan boord waren, hebben ook het leven gelaten. Slechts drie pas sagiers hebben de oever kunnen be reiken. Weer Russische kernproef De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft maandag in Wash ington bekendgemaakt, dat de Russen zondag weer een kernproef hebben ge nomen, de vijfde sedert zij terugkwamen van hun eenzijdige besluit om de kern proeven te staken. Evenals de voor gaande proeven is ook deze in het gebied boven de Poolcirkel genomen. De explosie van zondag was minder sterk dan de voorgaande, op 20 september en 2 oktober. Zo werden onder zware politie bewaking op het vliegveld van To kio de Nederlandse Van Goghs uitgeladen, die vrijdag j.l. onder leiding van de heer C. Ouwehand van het Rijksmuseum voor Volken kunde te Leiden uit ons land ver trokken. Het was de derde van vijf zendingen, waaruit in Japan twee tentoonstellingen zullen worden samengesteld. „Vuile laster" Uil overwegingen van „veiligheid" Indonesië heeft gisteren de inbeslagneming bevolen van alle scholen van de „Kwomintang". Dit is een nieuwe stap tegen die Chinezen, die sympathiek staan ten opzichte van de regering van Tsjang-Kai-Sjek op Formosa. By het bekend maken van dit militaire besluit, zei overste Endang Dachjar, stadscommandant van Djakarta, dat de tientallen scholen, die door dit besluit getroffen worden, eerst gesloten en dan heropend zullen worden onder het directe beheer van het ministerie van Onderwijs. Hij deelde tegelijkertijd mee, dat bijzondere controlecommissies benoemd zullen worden, die tot taak zullen hebben de zaken van de nationalistisch-Chinese handelshuizen, welke de vorige maand „verboden" werden, nader te bestuderen. Die ondernemingen, w.o. een bank en vele theaters, restaurants en handels huizen. zouden aldus in wezen dezelfde status krijgen als de Nederlandse onder nemingen, die in december van het vorig jaar door de regering werden over genomen. De Russische ambassadeur in Wash ington, Mensjikof, heeft gisteren bij het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken geprotesteerd tegen een televisieprogram over de dood van Stalin, dat hij „vuile laster" noemde. Mensjikof zei tegenover de pers, dat hij verzocht had om maatregelen oon herhaling van dergelijke uitzendingen, die slechts afbreuk konden doen aan de Russisch-Amerikaanse betrekkingen, te verhinderen. In de gewraakte televisie-uitzending van de C.B.S. was Stalin uitgebeeld als een man, die al zijn mogelijke opvolgers Malenkof, Kroesjtsjef, Molotof, enz. wantrouwde. Er komt o.m. een scène in voor, dat Stalin na een beroerte op de vloer van zijn studeerkamer ligt en Kroesjtsjef een glas water uit de hand van iemand stoot, die ermee naar Stalin loopt. In een andere passage deelt Malenkof de behandelende geneesheren mede. dat er geen vragen zullen worden gesteld als Stalin sterft. Zwolse administrateur verduisterde f 15.000 Gerestitueerde gelden niet uitgekeerd (Speciale berichtgeving) Een 52-jarige houder van een admi nistratiekantoor te Zwolle, wordt er van verdacht gedurende verscheidene jaren verduistering te hebben ge pleegd. Hij zou zich gelden hebben toegeëigend, die vaji zijn cliënten waren. Het totaal bedrag beloopt on geveer f. 15.000. Gisteren is de man voor de officier van Justitie geleid, nadat de Zwolse politie een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld. Tijdens een onderzoek i s gebleken, dat de verdachte geregeld gelden geres titueerd kreeg van de belasting, welke hij uiteraard had uit te keren aan zijn cliënten. De inning van deze gelden kon door hem geschieden, omdat hij hiervoor door zijn klanten, waaronder zich veel schippers bevinden, gemachtigd werd. Dikwijls keerde hij van deze geresti tueerde bedragen slechts een deel aan de schippers uit. Zelf hield hij dan enige honderden guldens. Ook kwam het voor, dat, indien een machtiging ontbrak, hij deze zelf schreef en zich daarmee dus schuldig maakte aan vals heid in geschrifte. Voor zover op het ogenblik nagegaan kan worden, loopt deze reeks van ver duisteringen reeds ongeveer drie jaren. Het aantal cliënten, dat hiervan het slachtoffer is geworden, zou naar schat ting ongeveer 60 bedragen. Dachjar verklaarde, dat alle leerlin gen en leraren op de scholen van de Kwomintang de Kwomintang heeft lagere scholen tot en met middelbare scholen zouden mogen kiezen of zü blijven willen of niet, nadat de scholen onder het toezicht van het ministerie van Onderwijs zouden zijn geplaatst. Dachjar gaf verder commentaar op een legerbesluit, kortgeleden genomen, waardoor in heel Indonesië organisaties, gevormd door personen die onderdanen zijn van landen, welke geen diploma tieke betrekkingen met Indonesië on derhouden, verboden worden. Dat be sluit had bijna uitsluitend betrekking op nationalistisch-Chinese organisaties. Hij zei voorts, dat er „sterke aanwij zingen" waren geweest, dat de Kwomin tang probeerde, haar activiteit buiten Djakarta voort te zetten, maar dat er „geëigende maatregelen" waren geno men, om dit te voorkomen. Het ministerie van Voorlichting heeft verklaard, dat tot het jongste optreden van de regering tegen sym- patiserenden van de nationalistisch- Chinese regering is overgegaan wegens „dezelfde veiligheidsoverwegingen", die de regering er toe brachten, de Ne derlandse zaken over te nemen. „Er behoeven geen excuses te wor den gemaakt voor die maatregelen, daar elke onafhankelijke natie het recht heeft, stappen te nemen in het belang van de veiligheid van het land", zei het ministerie in een radio uitzending. Stiltèkonlon in Castel Gandolfo Bloedsomloopstoornis vorm van trombose Paus Pius XII is gisterochtend vroeg getroffen door een bloeds omloopstoornis in de hersenen, doch nadat aanvankelijk alarme rende berichten waren binnen gekomen over zijn toestand, werd tegen de avond bekend dat het gestel van de Paus „weer opnieuw zijn aanzienlijke weerstandskracht heeft getoond". In het eerste bulletin, dat giste ren door zijn lijfartsen iverd uitge geven, stond dat men met de drin gende noodzakelijke behandeling was begonnen, doch tegen de avond maakten de vier artsen bekend dat „de toestand van de Paus aanzien lijk verbeterd" was voorzover het de bloedsomloop in de hersenen betrof. Gisterochtend was hij, na een rustige nacht, buiten bewustzijn, 's Avonds heeft de Paus echter weer een kop koffie gedronken en met de mensen die in de ziekenkamer wa ren, gesproken. Zodra het nieuws bekend werd. ver zamelde een menigte zioh op het plein voor het grote bruine zomerpaleis van Castel Gandolfo waar de Paus op het ogenblik vertoeft. De Italiaanse politie heeft onmiddellijk versterkingen gezon den en rondom het paleis een .stilte kordon" gelegd om de mensen op een afstand te houden. Alle ramen van het paleis zjjn gesloten. Het is de tweede maal in vier jaar tyds. dat de nu 82-jarige Paus ernstig ziek is. De r.-k. geestelijkheid heeft de gelo vigen opgeroepen voor de Paus te bidden. Verdere observatie De voornaamste kerkelijke leiders, die in geval van het overlijden van de Paus voorlopig de R.-K Kerk zullen besturen, zijn naar het paleis van Castel Gandolfo gegaan. In het bulletin van gistermiddag, on dertekend door de dokters Gasbarrini, Galeazzi-Lisi, Mengazzini en Corelli, werd voorts nog gezegd, dat „verdere observatie nodig is voor een definitieve prognose kan worden uitgegeven". Prof. Gasbarrini is de maagspecialist, die de Paus vier jaar geleden heeft be handeld. Prof. Riccardo Galeazzi-Lisi is de lijfarts van de Paus. In gezaghebbende kringen is verno men, dat de bloedsomloopstoornis een vorm van trombose is. De Paus kon bijna niet praten en geen vast voedsel gebruiken. Hij is op het ogenblik buiten gevaar, doch zijn toestand blijft ernstig, aldus deze kringen. De bulletins over de Paus worden door Radio-Vaticaan in 28 talen uitgezonden Blijft voortuitgaan Voorts wordt in gezaghebbende krin gen vernomen dat men besloten heeft, de Zwitserse dr Paul Niehans te laten komen, de specialist, die de Paus enige jaren geleden heeft behandeld met le vende cellen. Omtreeks vijf uur brak een hevig on weer boven Castel Gandolfo los. Door zware regenval kwam een deel van het plein voor het paleis blank te staan. In talrijke kerken te Rome hebben gelo vigen de nacht biddend doorgebracht. Het Vaticaanse persbureau maakte hedenochtend bekend dat de toestand van de Paus blijft vooruitgaan. Men kon een bericht dat de Paus op nieuw de hik had gekregen bevestigen noch ontkennen, maar hij had een rus tige nacht gehad en enige uren vrij goed geslapen. Algerijnse leider Ferhat Abbas thans in Tunesië Ferhat Abbas, leider van „de voorlo pige regering van de Algerijnse repu bliek" is maandagochtend uit Caïro naar Tunesië vertrokken, waar hij, naar uit goede bron is vernomen, ..belangrijke besprekingen" zal hebben met de Tu nesische autoriteiten in verband met de voorbereidingen voor de bijeenkomst van het „permanente secretariaat van de conferentie tan Tanger", die 14 ok tober in Rabat begint. De Franse veiligheidspolitie heeft 21 Algerijnse opstandelingenleiders, onder wie vier die betrokken zijn bij de aan slag van vorige maand op de minister van Voorlichting. Jacques Soustelle, ge arresteerd, zo maakt het Franse minis terie van Binnenlandse Zaken bekend. De gerresteerden zijn leden van een speciale groep van de FLN, die in het gebied van Parijs opereert, aldus een communiqué. Sedert de volksstemming is het ver zet in Algerije aanzienlijk minder in tensief. De opstandelingen hebben met een tekort aan wapens te kampen en de verzetsdaden nemen in aantal af, zo heeft een officiële woordvoerder gister avond in Algiers verklaard. In de vorige week hebben Franse veiligheidstroepen in Algerije niettemin nog 488 opstande lingen gedood of gevangen genomen en 246 vuurwapens buitgemaakt. Nationalisatie der Nederlandse banken? Naar Antara meldt, heeft de Centrale Raad van de Vakvereniging van Bank bedienden in Indonesië besloten bij de regering aan te dringen op nationalisa tie van de Nederlandse banken in de Republiek. Gespannen toestand op Cyprus houdt aan Britse militairen hebben gisteren in Lefkonica een Griekse Cyprioot dood geschoten na een bomaanslag op hun auto. Bij Tsadha, in het westen van het eiland, zjjn gisteren vier Britten gewond geraakt bij een aanslag. De toestand van een hunner is ernstig. In de voornaamste steden geldt een uitgaansverbod. Te Karmi in het noor den, waar zondag een Britse soldaat werd gewond zijn 200 mensen aange houden. Vrouwen en moeders zjjn in Kyrenia komen klagen over de ruwe behandeling van de gearresteerden. Zij brachten als bewjjs met bloed bevlekte kledingstukken mee. De gouverneur van Cyprus, Foot, heeft de instelling bekend gemaakt van een commissie van drie, die de oprichting van afzonderlijke Griekse en Turkse ge meenteraden zal voorbereiden in plaat sen waar dit wenselijk wordt geacht. Engeland is begonnen de uitzendin gen van Radio-Athene te storen, zo is officieel medegedeeld. Brug ingestort: 30 Columbianen gedood Ongeveer dertig mensen zjjn omgeko men door het bezwijken van een brug onder het gewicht van een zware vrachtauto nabü Core or na in de Colum- biaanse provincie Antiquia, aldus te Bogota ontvangen berichten. Ruim 7500 minder werklozen In de afgelopen maand is het aantal werkloze mannen gedaald van 59.476 tot 54.593, De geregistreerde arbeidsreserve, welke behalve de werkloze mannen ook op de aanvullende werken geplaatste werknemers omvat, daalde van 71.195 tot 63.577. Het trendcufer, dit is het voor normale seizoenschommelingen gecorri geerde cüfer van de geregistreerde ar beidsreserve, daalde van 98.000 tot 96.000. Het aantal werkloze vrouwen steeg in september van 6.718 tot 7.228 Van de 61.821 als werkloos geregi streerde mannen en vrouwen waren er 12.669 op sociale werkvoorzieningsobjec ten geplaatst zodat het aantal mannen en vrouwen die in het geheel geen werk hadden per eind september respectie velijk 42.479 en 6.673 bedroeg.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1