Laatste nieuws 'Ged. Staten behandelen bezwaren tegen uitbreidingsplannen Katwijk Bejaardencentrum Hof wij ck te Oegstgeest nadert voltooiing DONDERDAG t OKTOBER 1958 Hedenmorgen zyn in een openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de bezwaarschriften behandeld, die zijn ingediend tegen de uit breidingsplannen van de gemeente Katwijk in de Koestal-Overduin en Nieuw Zuid. Zoals bekend heeft de Leidse Duinwatermaatschappy ernstige bezwaren tegen de bebouwing in haar waterwingebied en hebben verschillende tuinders bezwaren aan gevoerd tegen het gebruiken van hun kostbare tuinbouwgrond voor woningbouw en wegenaanleg. Enkele bewoners van de noordzijde van de Nieuwe Duinweg maken bezwaar tegen de bouw van flats op een kortere afstand dan 40 meter van hun woningen. Nadat gedeputeerde mevrouw mr. C. A. R. de Ruyter-de Zeeuw het betref fende rapport had toegelicht, sprak de directeur van de Leidse Duinwater- maatschappij, dr. ir. P. C. Lindenbergh, V/aarbij hij de bezwaren van de maat- 'schappij nader toelichtte. Met name Iwees hij erop dat de gemeente Katwijk veel overlast zal kunnen ondervinden van het water, wanneer de maatschappij haar gebied moet inkrimpen. Het steeds «a dichter bijkomen van de bebouwing bij het wingebied brengt ernstige bezwaren met zich mee voor de vervuiling van het 8 drinkwater, evenals de nabijheid van iVE sportvelden. Aanvoer van water van el- I ders zou een Delangrijke tariefsverho- ging tot gevolg hebben. Namens de tuinders sprak de gemach tigde. de heer G. Parlevliet, die er nog eens de nadruk op legde dat juist de beste gronden ten offer moeten vallen aan de woningbouw en wegenaanleg. Mr. S. H. Attema sprak namens de boven genoemde bewoners en deelde mede dat men geen bezwaren meer zal hebben wanneer een afstand van 40 meter wordt gewaarborgd. VERWEER Het verweer legen de bezwaarschrif ten werd uitgebracht door wethouder mr. J. van der Plas, die begon met op te merken dal het bedoelde flatge bouw vermoedelijk eerst over 25 tot 30 jaar zal worden gebouwd. De 40 meter zal gehandhaafd worden. De Duin watermaatschappij kreeg de garantie van de wethouder, dat de belangen steeds in acht genomen worden. B. en W. hebben een verordening in voorbereiding ter bescherming van het drinkwatergebied. Binnen zeer afzien bare tijd kan deze verordening vastge steld worden. Hij merkte voorts op dat de tuindersbelangen wel degelijk in het oog gehouden worden, maar dat er nu eenmaal niet aan te ontkomen is. tuin bouwgrond te gebruiken. Het gaat hier overigens over een gebied van 1% ha. De getroffen tuinders is reeds vervan gende grond ter beschikking gesteld dat in cultuur wordt gebracht. Gedeputeerde Staten zullen zich na der over deze kwestie beraden. STADSNIEUWS P. PHILIPPO 45 JAAR BIJ N.Z.H.V.M. Gisteren was het 45 jaar geleden, dat de heer P. Philippo, chef de bureau bij de N.Z.H. alhier, bij deze maatschappij in dienst trad. Ter gelegenheid van dit feit vond ten huize van de Jubilaris (Koninginnelaan 46) een hartelijke hul diging plaats. Hierbij waren tegenwoor dig de heren Th. Hetum, chef van de vervoersdienst, Th. Thomas, chef ver- voerskantoor en J. J. Lambers, inspec teur van het vervoer. De heer Hetum, die het woord voerde, liet zich in zeer waarderende zin uit over de wijze, waar op de heer Philippo zijn taak vervulde. Namens de directie overhandigde hij een geschenk onder couvert. Ook van het personeel van het vér- voerkantoor Leiden, de sportvereniging N.Z.H.T.B., de klaverjasclub N.Z.H.de Ned. Bond van Vervoerspersoneel en van de vereniging „Ontspanning en Ontwik keling N.Z.H." ontving de jubilaris ce- schenken. VIJF-EN-ZEVENTIG-JARIG ZAKENJUBILEUM Dezer dagen was het 75 jaar geleden, dat nu wijlen de heer P. Guldemond in het pand Haarlemmerstraat 66 een zaak in muziekinstrumenten en grammofoons waarvan in die tijd de muziek op was- rollen was vastgelegd, opende. In 1930 nam zijn zoon, de heer J. Guldemond, de zaak, welke in de loop der jaren tal van uitbreidingen onderging, over. Bij zijn overlijden in 1953 zette zijn echtgenote de zaak nog een jaar voort, waarna zij in handen van de heer Gé IHofenk overging. Ter gelegenheid van dit jubileum vond gistermiddag 'n druk be zochte receptie plaats. Behalve zeer vele zakenrelaties en vrienden, bood ook de heer J. H. van der Kloot namens de afd. Leiden van de Kon. Ned. Middenstands bond en de Leidse Middenstandscen trale gelukwensen aan. Een hulde, waarin ook mevr. S. Guldemond1Uljee en de zoon van de heer Hofenk, die in 1955 in de zaak werd openomen, deelden. LEIDERDORP BEVOLKINGSONDERZOEK T.B.C. Het driejaarlijks bevolkingsonderzoek op tuberculose zal gehouden worden van 7 tot 13 oktober, in het Dorpshuis. Evenals vorige malen zal er een rönt genfoto worden gemaakt. In tegenstel ling tot vorige keer zal er geen huisbe zoek worden gedaan ter voorbereiding van het onderzoek. De oproeplngskaar- ten zullen rechtsstreeks verzonden wor den, doch dit zal wel geen bezwaar zijn, omdat zo langzamerhand iedereen wel doordrongen zal zijn van de noodzaak aan dit onderzoek deel te nemen. Slechts wanneer iedereen deelneemt aan het onderzoek zal het volledig effect hebben. De schoolkinderen zullen per klas onderzocht worden op 7 en 8 oktober.. Voor de overige ingezetenen zijn de dinsdagavond (7 oktober), donderdag morgen en -middag, vrijdagmiddag en -avond en maandagmiddag en -avond (13 oktober) gereserveerd. OEGSTGEES7 Hoe verzorg ik mijn uiterlijk? Evenals verleden jaar verzorgde de Commissie voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting een cursus „Hoe verzorg ik mijn uiterlijk", die gegeven werd door mej. De la Marre uit Den Haag, lan delijk lerares van de Commissie Er werden in het gebouw van het Groene Kruis voor iedere vrouw belang rijke onderwerpen behandeld. Nagegaan werden de samenstelling van de huid, de invloed van baden en wassen en die van de voeding, de gymnastiek en de massage. Ook de hygiëne verzorging van de kinderen en andere huisgenoten werd besproken. De juiste en verkeerde hou ding bij het lopen, staan, opstaan en gaan zitten en bij allerlei werkzaamhe den werd gedemonstreerd en aan de hand van vele figuurtjes op het flanel bord duidelijk gemaakt. Het is belang rijk, dat de vrouw beseft hoe een goede houding tijdens alle werkzaamheden energie spaart en tevens in welke hou ding men het best kan rusten en dat het eveneens van belang is tussen de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna, dr. van J. B. Sloos en J. Koet; Ronald, zn. van J. Koekkoek en C. C. Baart; Elisabeth Maria, dr. van C. X. Ruigrok en A. E. M. Jongmans; Jan Dirk, zn van J. D. Bouthoorn en J. Rijlaarsdam Marcella Allse Maria Astrid. dr. van J. J. Postma en J. M. van Stein; Monique Francis Caroline, dr. van R. A. S. Bren- der k Br&ndls en 1. Ebeling; Antonius Henricus Maria, zn. van N. C. A. Huyg en J. A. E. Speel; Prijna, dr. van C. J. de Wolff en P. Ravensbergen; Robertus Jo hannes Maria, zn. van P. M. Verdel en M. M. Hillebrand GETROUWD C. C. Zandvliet en C. Pelt. OVERLEDEN F. J. Mahlman, 64 Jr., man; T. P. J. van Valderen, 78 Jr.. man. huishoudelijke werkzaamheden door op regelmatige tijden rust te nemen. De mode werd besproken, waarbij he handige naaister veel kan bereiken. De te dragen accessoires werden onder de loep genomen, zoals hoeden, handschoe nen, versierselen en schoentjes, terwijl mej. De la Marre het dragen van een stola elegant presenteerde in de stijl van de modeshows. Een juiste voeding om slank te blijven werd besproken, ter wijl bovendien aandacht werd geschon ken aan het schoeisel. Vele pakkende folders, die al deze details uitgebreid be lichtten werden toegelicht. Tot slot werden kleurendia's vertoond. Mevrouw P. H. Smits—Witvliet ver tolkte ieders dank, waarbij zij aan mej. De la Marre een kleine attentie aan bood. Volgend jaar wordt de cursus her haald in de Indische Buurt. BURGERLIJKE STAND Geboren; Yolanda C.. dr. van W. J. Ree en B. J. Langendoen; Stella, dr. van H. ter Harmsel en J B. Tamson; Herman N.. zn. van H. Parschen en J. G. den Heijer; Dirk L., zn. van D. Chr. Dulj venbode en Th. A. J. de Geer Boers; Helena, dr. van J. Heckman en J. T. Post hum a. Getrouwd: P. C. Pettlnga. 27 Jr. en G. P. van Hooven. 21 jr.; J. G. W. Faber. 28 jr. en E. G. Belgraver. 31 Jr.; E. J. J. Wes terhout. 26 Jr. en B. F. Klult. 24 Jr.; J. L. de Boer, 33 Jr. en C. M. Lang ver. 26 Jr.; Th. W. Maarsen. 25 Jr. en J. Geervliet, 22 Jr. Overleden: A. M. A. Jansen, 87 Jr.; J. A. C. Leliveld, 58 jr. Rijkspostspaarbank Gedurende de maand september werd aan het post kantoor ingelegd f. 107.753.19 en terug betaald f. 83.647.49. Medische dienst De dienst wordt van hedenavond 6 uur tot zaterdagmor gen 7 uur waargenomen door de dok toren Hugenholtz sr. tel. 20390 en Hu- genholtz jr., tel. 20396. De Gaulle in Algerije Generaal De Gaulle Is vandaag in Al gerije aangekomen. Hij begint zijn tweedaagse tournee in Tiaret. WASSENAAR Afscheid W. F. de Bree van o.l. school Dinsdag en woensdag heeft de heer W# F, de Bree wegens zijn pensionering afscheid genomen als hoofd van de openbare lagere school aan de Bloem- camplaan. Dinsdagmorgen werd hij met zijn echtgenote van huis gehaald en by de Stoeplaan opgewacht door de ge kostumeerde kinderen, waarna de stoet in optocht naar de school ^ing waar een sprookje werd opgevoerd. Woensdagavond was er in de school een zeer druk bezochte receptie waarop allereerst het woord was aan wethouder loco-burgemeester mr. dr. J. Hazenberg, die !het een voorrecht vond om na !het officiële afscheid in het college van B. en W. nog eens persoonlijk afscheid te nemen. Als men de mensen vroeg, zei spr. waar zijn uw kinderen op scnool, dan was het antwoord altijd; bij De Bree. De Bree was de sdhool wat wel het beste compliment is voor wat men van een school maken kan Hij dankte hem nogmaals voor wat hy' voor het onder wijs te Wassenaar heeft gedaan en vond het een prettig feit, dat hij de gemeente niet gaat verlaten. Dr. P. J. Couvé, rec tor van het Rijnlands Lyceum, zei. dat hij de heer De Bree persoonlijk wéinig had ontmoet, maar hem steeds herkende in de kinderen van zijn school, die een eigen kern vormen en dat zegt wel iets. Als zij hun eerste rapport krijgen vra gen zij of z\j het aan de heer De Bree mogen laten zien. De heer W. C. Valkenburg sprak na mens de kring van schoolhoofden waar van de heer de Bree voorzitter was en als zodanig taktvol leiding gaf waardoor er in de vergaderingen steeds een aan gename sfeer heerste. Hij bood als af scheidsgeschenk een zilveren sigaretten koker en een paraplu aan. De heer J. H. Jaarsma. voorzitter van de ouder-cömmissie sprak namens de ouders en de oud-leerlingen. Men zegt, zei hij, dat niemand onmisbaar is, maar wij zullen De Bree missen die voor zijn vervissinven durfde uit te komen. Hij overhandigde de heer De Bree een som gelds voor het zien van een deel van Europa. Hierna voerden nog een viertal spre kers het woord. ZOETERWOUDb Kleuter liep tegen auto op Gistermorgen stak de 4-jarige Henny Bosman plotseling de Noordbuurtseweg over en liep tegen een juist passerende auto op. Hij werd tegen de grond ge smakt en bloedde aan het hoofd. Dokter Kortmann, die spoedig ter plaatse was, verleende geneeskundige hulp. waarbij bleek, dat het nog vrij gunstig was af gelopen. Een flinke hoofdwonde en en kele ontvellingen aan armen en benen waren het gevolg. Naar het zich laat aanzien heeft hij verder geen ernstig letsel opgelopen. Opening in eerste helft van november Van het Oegstgeester Bejaardencentrum, dat zo fraai gelegen is in de uit breiding van Oegstgeest-Noord, zijn de 46 bejaardenwoningen reeds geruime tijd bewoond. Inmiddels heeft de gemeente gezorgd voor de plantsoenaanleg en het graven van de vyvers. Wie thans door de Hazenboslaan wandelt ziet dat alle bouwketen verdwenen zyn en dat het uit drie woonlagen bestaande pensionhuis zo goed als gereed is. Vóór dit pensionhuis wordt nog een vijver gegraven en de entourage zal in overeenstemming worden gebracht met het fraaie en zo nuttige gebouw, dat plaats zal bicden aan circa 90 bejaar den. Thans vallen duidelijk op de zie kenafdeling, de conversatie- en recrea tiezaal, alsmede de aula. He stichingsbestuur is druk bezig, met behulp van de directrice, alle gagadig- den die reeds geruime tijd waren inge schreven in dé gelegenheid te stellen, hun kamerkeuze te doen. Wij vernemen dat het in de bedoeling ligt tot de officiële ingebruikneming over te gaan in de eerste helft van november. Bij de bezichtiging van de woonver trekken viel ons op de praktische ka- nierindeling. Aan de voor (zon)zijde heeft iedere kamer een terrasje of bal kon. Alle kamers hebben een afzonder lijk gedeelte waarin zich o.m. bevinden een wastafel en een toilet. Het overgro te deel van de kamers zijn éénpersoons kamers. Op iedere verdieping zijn zitjes aangebracht. Vanuit de indrukwekkende hal kan men de conversatiezaal en de recreatiezaal bereiken. Boven de keuken zijn ruime personeelsvertrekken gepro jecteerd. Er is een biljartkamer, een knutselruimte en een bibliotheek. De enorme zolderruimten staan ter be schikking van de bewoners voor het op bergen van kisten, koffers e.d. Iedere bewonei is in de gelegenheid direct aansluiting te krijgen op de draadomroep, de centrale televisie-an temie en op het telefoonnet. De ziekenafdeling omvat een serre voor herstellenden, twee ziekenzalen en twee isoleerkamers. Voor de be handelende artsen is een aparte dok terskamer aanwezig. De recreatiezaal, waarin een toneel is. biedt ruimte voor 110 personen. Zowel de architect, de heer Lamberts, als het Stichtingsbestuur zijn er zonder enige twijfel in geslaagd een prachtig pensionhuis te bouwen dat vele bejaar den een gelukkige levensavond zal kun nen bezorgen. Trieste mijnramp in Joego-Slavië In Oost-Servië (Joego-Slavië) ztfn door een ontploffing circa honderd mijnwerkers ingesloten, meldt Radio- Belgrado. Zeker tien mijnwerkers zyn om het leven gekomen. Het ongeluk is gisteravond gebeurd in een kolenmijn te Padvisnear Knjazevac, 20 km. van de Bulgaarse grens. Onder de grond is een elektrische transforma tor ontploft, waarna brand uitbrak. Uit geheel Servië zijn reddingsploegen naar de plaats van het ongeluk gebracht. De ingesloten arbeiders bevinden zich op 600 meter diepte. Ais men hen niet spoedig bereikt, is er volgens deskundi gen weinig hoop. De brand in de mijn woedt nog steeds. De ontplofte trans formator bevatte 300 liter olie. Fabrieken vernield Diplomatieke kringen hebben uit Me- dan vernomen, dat opstandelingen in de laatste dagen fabrieken van vier Franse en Belgische rubbermaatschappijen in Noord-Sumatra, allen op ca. 200 km. ten zuiden van Medan gelegen, hebben ver nield. Gezegd werd dat opstandelingen in hetzelfde gebied de palmoliefabriek van de Britse onderneming Harrison en Crossfields hadden opgeblazen. Alle ondernemingen liggen in de omgeving van Pematang Siantar. Arbeiders bedolven BIJ GRONDVERSCHUIVING Vanochtend zyn tijdens riolerings werkzaamheden bij de verkeersrotonde aan de Meerssenerweg te Maastricht twee arbeiders bedolven door een grote grondverschuiving, ontstaan doordat de wand van een der gleuven plotseling instortte. Beide arbeiders, van wie een in zorg wekkende toestand, zijn in het zieken huis St.-Annadal opgenomen. Het zijn de 50-jarige H. H. van den Hurk uit Weert en de 50-jarige P. J. Peerlings uit Stamproij. Chrissemeuje 109 jaar! Te Holterbeek, gemeente Eibergen, viert Nederlands oudste inwoonster, de weduwe Christina Karnebeek-Backs, in haar omgeving beter bekend als Chrisse meuje vandaag haar 109e verjaardag. Alhoewel haar gezondheidstoestand er in het laatste jaar niet op is vooruitge gaan, maakte zij het vanmorgen goed. De „Ghanekusl1" had aanvaring op de Garonne BRAND BRAK UIT. In de afgelopen nacht is in de mon ding van de Garonne het Nederlandse vrachtschip „Ghanakust" (4680 t.), van de Hollandsche Stoomboot Mij te Am sterdam in aanvaring geweest met het ruim 10.000 ton metende Spaanse schip „Monte-Urbasa". Men vermoedt, dat de aanvaring het gevolg is geweest van een storing aan de stuurinrichting van de Spanjaard. Het Nederlandse schip voer in de rich ting van de volle zee, met bestemming Afrika. Het werd van achteren door de voorsteven van de „Monte-Urbasa" ge raakt. Kort daarna brak brand uit. Ook de Spanjaard liep zware schade op. Het Spaanse schip heeft de 34 opvarenden van de „Ghanakust" naar Bordeaux ge bracht. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Met behulp van een drijvende brand spuit uit Bordeaux was men het vuur aan boord van de „Ghanakust" snel meester. Het schip is op een zandbank gezet. Het achterschip ligt onder water. Java wil nationalisatie Ned. bedrijven De provinciale raad van West-Java heeft vandaag een aanvang gemaakt met de behandeling van een ontwerp resolutie tot onmiddellijke nationalisatie van de door de Indonesische regering overgenomen Nederlandse bedrijven. Er zijn in West-Java meer Nederlandse cultuur- en handelsondernemingen dan in een van de andere elf provincies van Indonesië. Uit Bandoeng, de hoofdstad van West- Java, werd gemeld, dat alle leden van de provinciale raad in beginsel voor de re solutie zijn. De laatste tijd hebben tal van Indonesische politieke figuren ge pleit voor nationalisatie van de Neder landse bedrijven, onder het beding dat over schadevergoeding alleen zal kunnen worden gepraat als Westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië zal zijn terug gegeven. VOOR 13 MILLE OPGELICHT De Amsterdamse recherche heeft een 59-jarige koopman aangehouden, die er van verdacht wordt een 71-jarige verkoper sedert 1949 voor totaal f. 13.000 te hebben opgelicht. De koopman wist door allerlei^ verhaaltjes de verkoper telkens tot afgifte van geld te bewegen. Van de 13 mille, het hele kapitaal van de gedupeerde, is niets meer over. Gisteren is de Jeugdspaarwet in i legenheid daarvan het eerste spaar- Nutsspaarbank ir werking getreden. Staatssecretaris boekje uit aan de 18-jarige Carline I oudste spaarbank i W. K. N. Schmelzec reikte ter ge*Schadenberg. Dit geschiedde in de I Haarlem, het land. de BEURSOVERZICHT Kon. Olie en Deli vast AMSTERDAM, 2 oktober Certificaten Deli trokken vanmiddag verreweg de meeste aandacht bij de opening van de markt. De zeer vaste stemming, die voor deze papieren giste ren nabeurs inzette en doorging tot de niet-officiële avondhandel, toen f. 126 werd betaald, vond vandaag op dit niveau geen voortgang. Toch werden de certificaten bij de opening van de markt van vanmiddag op circa f. 124, f. 3.50 hoger verhandeld vergeleken bij de vori ge slotprys. Mededelingen van de direc tie van deze maatschappij, die een hausse in deze papieren zouden kunnen rechtvaardigen, bleven ook vandaag uit. In het verdere beursverloop kromp de handel aanmerkelijk in en kwam in de koers niet veel verandering. Kon. Olies waren circa f. 2.50 hoger doch bleven f. 1.50 onder pariteit Amerika. De om zetten voor deze aandelen waren mini maal en vormden een groot contrast met de omzetten van gisteren in Wall- street ad f. 1.600.000 nominaal. De arbitrage in Europa gaf er de voorkeur aan dicht bij huis te blijven, in verband met een te verwachten discontoverho ging alsmede een verhoging van de pro longatie voor de aankoop van effecten, in Amerika. Het geld wordt aldaar steeds duurder gemaakt ter bescherming van de inflatie en om een te sterke koersstijging op de aandelenmarkt tegen te gaan. In verband hiermede bleef de MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 oktober Leidse Coop. Groente- en Fruitveiling: per 100 kg.: andijvie 78; augurken 658; snijbonen 48107; stambonen 25; stokbonen 25 47; kroten 89, idem gekookt 25; rode kool 1013; gele kool 812; postelein 19 23; prei 1012; spinazie 2037; sprui ten A 3856, idem B 2650; tomaten A 2448. idem B 20—50, idem C 20—34; witlof 211,22. Per 100 stuks: meloenen 2480; bloemkool A 1548, idem B 11 32. Idem C 14; knolselderij 1215; kom kommers A 821, Idem B 813, Idem C 8; sla A 410, idem B 3,803,20. Per 100 bos: bleekselderij 19; bospeen 1021; peterselie 250390; selderij 350370. BARNEVELD. 2 oktober Elerveiling QBE: Aanvoer 375.770 stuks, liandel vlot. Prijzen: eieren van 51/60 gr. 11.0114,72; eieren van 60/64 gr. 14,9416,73; eende eieren van 49/57 gr. 5,508; idem van 60/73 gT. 8,8010,88, alles per 100 stuks. Coöp. Veluwse Elerveiling Barneveld Ede: Weekaanvoer 1.200.000 stuks, handel vlot. Prijzen: eieren van 44/50 gr. 8.20 9,80; idem van 50/60 gr. 10,2215,18; idem 60/68 gr. 15.4417,34, alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.950.000 stuks, handel redelijk. Prijzen: eieren van 61/65 gr. 1616,75; algemene prijs 16,40 per 100 stuks. Kiloprijs 3.62. basis 621 gr. Henne- eieren van 57/61 gr. 14,2516; kiloprijs 2.502,62; eieren van 45/57 gr. 914,25, kiloprijs 22,50. Prijsnotering Gelders Overijsselse Ver eniging van Bierhandelaren; grote eieren 62/68 gr. 16—16.50: kleine eieren 56/61 gr. 13,5016; henneeleren 42/49 gr. 810. Twee van de passagiers van dt bij Wezep geramde bus. die zich tijdig in veiligheid konden brengen mevr. B. Heyink-Spronk uit Wezep met haar tienjarig zoontje Jan. Een zevenjarig zoontje van dit gezin moest gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. arbitrage op het Damrak vandaag ook uit de Philipshoek tengevolge waarvan de handel in de Philipspapieren op een dood spoor terecht was gekomen. Het fonds verloor bijna 2 punten. Ook Uni levers stelden teleur met een verlies van circa één punt. Het margarinefonds ondervindt in Nederland nog steeds de concurrentie van de koelhuisboter. KLM had een goede vlucht en werd, ingevolge Wall Street, een halve gulden hoger verno men. Aku was een punt hoger. Van de KPM nog steeds geen nieuws over het dividend. De aandelen van deze maat schappij konden zich ruim een punt verbeteren evenals die van de Holland Amerika Lyn. Van de overige hoofdfondsen op de cultuurmarkt werden Senembah en Amsterdam Rubbers een punt hoger ge noteerd. Het bericht over een actie in Indonesië om de reeds eerder overgeno men Nederlandse bedrijven op West- Java onmiddellijk te nationaliseren, werd op het Damrak terzijde geschoven Staatsfondsen gemakkelijk bij zeer ge ringe omzetten. Aandelen Korenschoof werden op het voorgestelde dividend van 5 (v. J. nihil) circa 2 punten hoger vernomen. Nationale Handelsbank werd een punt lager op 88% geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 oktober. Londen 10.56%—10.56'/»New York 3.77A—3.77aMontreal 3.86%—3.87%; Parijs 89.75—89.85; Brussel 7.58%— 7.59%; Frankfort 90.36—90.41; Stock holm 72.90%—72.95%; Zürich 86.51%— 86.56%; Zürich (vr. fr.) 88.00%—88.05%; Milaan 60.57%—60.62%; Kopenhagen 54.63%—54.68%; Oslo 52.83—52.88; We nen 14.59%—14.60%; Ankara 3.79%— 3.79%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.28. Advertentie Beurs van Amsterdam Donderdag 2 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 79% Ned. '47 3% (3) 92% 92 Ned. '51 3% 94% 94% Ned. '53 (3%) 93% 93y4 Ned. '56 3% 93A 93 Ned. '48 3% 85% 85% Ned '54 3% 88 88 Ned. '55 I 3% 87% 87% Ned. '55 II 3% 91^ 91 Ned. "37 3 88% 89 Dollarlng '47 3 89B 90% Investeringscert. 3 95% 95 A Ned 62-64 3 94% 9414 Cert. NWS 2% 59£ 59 Indië '37 A 3 q97/„ 0234 Grootboek '46 3.... oo£ Ned. WB. 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B. 35% 36 Nat. Handelsbank 80% 88% Ned Handelmi) 176% 176 Amst. Rubber 67 V\ 6811 Deli Mij .en (Ver.) 120.40 123.80 H.V.A 106 105% Java Cult25 26 Senembah 90% 91% Vorstenlanden13 12% A.K.U 215 217 Berkel's Patent (v.) 190 187exd. Calvé Delft cert. 324 322 2 Kon Pap v Gelder 191% 186 Hoogovens cert324 322 Müller en Co. NJ3. 308 307 Ned Kabelfabr 285 285 Philips 348% 345% Philips pref 168 169 Unilever 405% 404% Wilton Feyenoord 192 196% Biliton 2de r 109 170 Dordtse Olie gew. 720exd. 728% Kon Petr (f 20.—173 175.50 idem (50 a f 20.—) 174.35 176.70 Holl Amer lijn 148ys 148% Java China Paket 130 127% K.L.M g9 99 50 Ned Stoomv Mij 145% 146^ Kon Paket My 135% 137 Stoomvaart Mij Ned 130% 136% Nievelt Goudr cert 127 v Ommeren cert 237 235 Kon Rott Lloyd 128 125 Ned Scheepv Unie 13<)^ 129% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94 93% Den Haag 1954 3% 87% Leiden 1947 3% 95B R'dam '37 I-Hl 3% 93% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 96% Premieleningen A'dam '53 3 95% A'dam '51 2% 95% 95% A'dam '56 I 2% 84% 84 A'dam'56 II 2% 94 94 Eindhoven '54 2% 85 84% Enschede'54 2% 84% 84% Den Haag '52 I 2% 83% 94 Idem H 2% 92 93 R'dam '52 I 2% 96 96% Idem n 2% 95% 94% Utrecht '52 2% 98 96% Z.-Holl. 1957 2% 101 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 238% 238% H.B.U. cert208 208 Rott. Bank 196 196 rwentsche Bank 175% 176 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 256 256 Borneo Sum. H Mi) 42% 42% Ned. G en Sp fabr 203% 204 Kon. Ned. Grofsm 122% 122% Internatlo82% 83 Rott. Droogdok Mi) 504 B 506 Tieleman en Dros 8 Ned. MiJ Walv.vrt 80% 79% Spoorwegen Dell Spoorweg MiJ 6% 6 A Amerik. fondsen Canadian Pacific R 29f| 29f| Intern Nickel 84 84 Anaconda 55% 54% Bethlehem Steel 48 47fj Cities Service 60% 60 General Motors 47% 46% Kennecott 96 95% Republic Steel 61% 61 Shell Oil 82exd 82% Union Pacific 31A 31A Un States Steel 78% 78% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 1/10 Edelmet Kon AA 43% 44% Pref wa Idem 52 51% Electrolas B 430 Holl Constructie 456 Ing bur v Bouwnyv 147 Int Kunststof! Ind 42% 42% Leidsche Wolsplnn 155GL 155GB Sikkens Lakfab '53 481 485 Ver Touwf a brieken 192% 193 Wernlnk's Betonm 87 86% Van Wijk Textiel 63GB 63% 89% 99%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9