HET TOPMERK Dr. J. A. Goedkoop hoogleraar in neutronenonderzoek der materie Ontvangstzaal van de Academie onderging grondige modernisering ,Schude!'s Jonge Jenever" halSzware Thans werkzaam in Kjeller Huidgenezing Rusland wenst over het staken ministersoverleg der kernproeven DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 Nieuwe Leidse leerstoel De Universiteitsraad van het Leidsch Universiteits-Fonds heeft dr. J. A. Goedkoop, director of physics aan het Noors-Nederlands kern instituut te Kjeller in Noorwegen, benoemd tot bijzonder hoogleraar in de studie van de materie met behulp van neutronen aan de Leidse Universiteit. Het L.U.F. werd zoals gemeld op 22 augustus van dit jaar bij K.b. bevoegd verklaard tot het vestigen van deze bijzondere leerstoel. Dr. Goedkoop heeft deze benoeming aanvaard. Dr. J. A. Goedkoop is 4 juli 1921 te Velsen geboren, bezocht de tweede HBS te Haarlem, begon zijn universitaire studie in 1939 in Leiden en zette deze van 1941 af voort aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, met een onderbreking van 1944 tot 1947. In 1948 deed hij doctoraal examen wis- en na tuurkunde, hoofdvak scheikunde, al daar. Van 1947 af had hij verschillende assistentschappen aan het Laborato rium voor Algemene en Anorganische Chemie te Amsterdam, behalve een pe riode van een jaar, die hij doorbracht als Eli Lilly Fellow aan het Pennsylva nia State College. In 1952 promoveerde hij in Amster dam cum laude tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift, geti teld „Theoretical aspects of X-ray crystal structure analysis". In 1952 trad hij in dienst bij de Stichting voor Fundamenteel Onder zoek der Materie (FOM), welk dienst verband later werd overgedragen aan de Stichting Reactor Centrum Neder land. Sindsdien is hij gedetacheerd bij het (Noors-Nederlandse) Joint Establish ment for nuclear energy research (JE- NER) te Kjeller in Noorwegen, om daar onderzoek op het gebied van de neutro nen-diffractie te doen. Thans is hij daar director of physics. In 1955 is hy ruim een half jaar in dienst geweest by het secretariaat van de Ver. Naties in New York en Genève als wetenschappelijk secretaris by de in dat jaar gehouden conferentie over de vreedzame toepassingen van de atoom energie. Veerfig jaren Ned. Bioscoopbond VELE GELUKWENSEN Vele honderden, die enigerlei contact hebben met de Nederlandse Bioscoop bond, waren gistermiddag naar Am sterdam gekomen om het hoofdbestuur van deze bond hun felicitaties aan te bieden ter gelegenheid van zijn 40- jarig bestaan. Deze gelukwensen voeg den zich by die welk reeds met bloe men waren gezegd; bloemen die de bovenzalen van Carlton met het ge gons der talloze gasten een waarlijk feesteiyke sfeer verleenden. Mi*. D. Bijderdijk maakte zich prak tisch tot de tolk van allen toen hij namens de minister van Binnenlandse Zaken en P.B.O. de Bond complimen teerde die „verantwoordelijk is voor de film in ons land", „de film, die ook hier zulk een belangrijke plaats in de samen leving inneemt". De vertegenwoordiger van de minister bracht dank voor de bewonderenswaar dige wijze waarop „bij vaak uiteen lopende belangen, de onderhandelingen steeds met waardigheid en distinctie zijn gevoerd door een Bond, die toch allereerst zakelijk is gericht, doch die nimmer het oog gesloten hield voor hogere ideële belangen". De Nederlandse Bioscoopbond heeft zich aldus spreker een erezuil op gericht door de stichting van het Bio- vakantieoord, dat voor ons volk een begrip is en waarvan nu in Arnhem een speciaal zusteroord verrijst". „De bond is groot geworden door zijn specifiek Nederlandse deugden: energie, durf, on dernemingslust en naastenliefde". Storm in Japan eiste minstens 683 mensenlevens De storm, die vorige week Tokio en omgeving heeft geteisterd, heeft aan 683 mensen het leven gekost. Er zyn boven dien ruim duizend vermisten. Alleen op het schiereiland Izoe zyn 538 doden en 888 vermisten.. Door de voortdurende regenval wassen de rivie ren daar nog steeds en dreigen nieuwe overstromingen. Er is dysenterie uitge broken. Honderdtwintig mensen zyn al door de ziekte aangetast. kaanse basis te Verdun, hem de rest van zijn straf kwytgescholden en bepaald, dat hij dinsdag oneervol ontslagen zal worden. Powers, die nu 37 jaar is, is voorne mens zich in Parijs te vestigen, vanwaar hij veel aanbiedingen voor werk heeft gekregen. Uit alle delen van het Franse volk is aangedrongen op vrijlating van Powers. Op een bepaald moment kwa men <vp de Amerikaanse ambassade te Parijs ruim 50.000 verzoeken om vrijla ting binnen. Yvette Bleuse deed een be roep op president Eisenhower. Slachtoffers ongeval Wezep Wij ontvingen de volgende officiële opgave van de namen der slachtoffers van het ongeval te Wezep. Omgekomen zijn de 18-jarige mej. Herma Catharina Riesebos, de 30-jarige tegelzetter Albertus Teune en de 78-ja rige Hendrik van Aarst, allen uit Kampen. Zwaargewond is het vijfjarige jongetje P. Meurer, uit Wezep. Gewonden zijn het 7-jarige jongetje A. J. Heyink en de 26-jarige metaalbe werker B. Kalf, uit Wezep, de 22-jarige mevrouw M. JungermanHofmeijer, uit Wezep, haar driejarig zoontje Jan nes en haar tweejarig dochtertje Janna, de 35-jarige tegelzetter R. Kuiken, uit Kampen. m Dr. A. GOEDKOOP Hy publiceerde verschillende artike len in tijdschriften, is lid van de Kon. Ned. Chemische Vereniging, Ned. Na tuurkundige Vereniging, Norsk Fysisk Selskap, American Crystallographic As sociation. Voorts is hij ridder 1ste klas in de Orde van Sint Olav. Advertentie Huldzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Puiol-poeder Saoedi-Arabië wil V.N. - interventie in kwestie-Algerije De afgevaardigde van Saoedi-Arabië, Ahmad Sjoekeiri, heeft gisteren tijdens de algemene beschouwingen in de Alge mene Vergadering der V.N. bemiddeling van secretaris-generaal Hammarskjöld voorgesteld ter oplossing van de kwes- ties-Algerye. Sjoekeiri veroordeelde het referendum in Algerye en eiste, dat Frankrijk zich uit Algerye zal terugtrekken. „Wy zyn bereid een referendum onder auspiciën van de Verenigde Naties te aanvaarden" zo voegde hy eraan toe. Ten aanzien van de Palestijnse kwes tie stelde hy het volgende voor: 1. herstel van de geografische eenheid van Palestina als deel van het Arabische vaderland: 2. repatriëring van de Arabische vluchtelingen naar hun woonsteden in Palestina en repatriëring van de joodse immigranten naar hun landen van her komst; 3. vorming van een democratische Palestynse staat waar mohammedanen, christen en joden geiyke rechten genie ten: 4. algemene demilitarisatie van het land, gewaarborgd door de Verenigde Naties: 5. benoeming van een vertegenwoordi ger van de V.N., die rapport uitbrengt aan de Algemene Vergadering over de vrye toegang tot de heilige plaatsen en hun bescherming. Directeur Nationale Handelsbank in arrest De directeur van de „Nationale Han delsbank/National Tradingbank", de heer G. Schütte is gisteren op zyn kan toor door de militaire politie gearres teerd. Op het arrestatiebevel stond, dat de aanhouding nodig was voor een on derzoek. Een woordvoerder van de bank heeft verklaard, dat de heer Schütte naar de Tjipinang-gevangenis is ge bracht en goed behandeld wordt. De Nationale Handelsbank, een van de grootste in Indonesië heeft enkele da gen geleden meegedeeld, dat zij op grond van een besluit van de directie in Am sterdam in de loop van de vólgende maand alle agentschappen in Indonesië zou sluiten, op het kantoor in Djakarta na. De woordvoerder van de bank ver klaarde, dat de arrestatie verband houdt met dit voornemen. Export-vooruitzichten aardappelen niet ongunstig (Van onze Haagse redactie) De export-vooruitzichten voor aardap pelen zien er niet ongunstig uit. Op het ogenblik verloopt de export rustig en tot nog toe is wat meer uitgevoerd dan ge middeld van vorige oogsten in dezelfde periode. Aldus is gistermiddag meege deeld aan de bestuursleden van het Produktschap voor aardappelen, die in Den Haag vergaderden In Europa wor den regelmatig beperkte hoeveelheden geleverd aan de Amerikaanse, en Britse legers, evenals aan Zweden. De uitvoer naar de Amerikaanse, Aziatische en Afrikaanse landen die tot de vaste af nemers behoren, is eveneens gelykmatig Tengevolge van de gunstige vooruitzich ten zijn de aardappelprijzen in de ex porterende landen reeds hoger dan voorgaande jaren het geval was. Uit een zeer voorlopige oogst verwach ting, welke ter kennis van het bestuur werd gebracht, blijkt dat men aanneemt dat de netto-opbrengst dit jaar aan zienlek hoger zal zijn dan in de twee vorige jaren. OpmerkeUjk is dat de binnenlandse consumptierassen by uit nemendheid, zoals Bevelander en Rode Star sterk terug lopen. Als laatste agen dapunt werd de door de Minister van Landbouw vastgestelde garantieregeling voor consumptie-aardappelen uit de oogst 1958 besproken. De herfstgarantie- prys voor gesorteerde aardappelen be draagt f. 6.75 per 100 kilo, de voorjaars- garantieprys eveneens, met uitzondering van de rassen Bintje, Eigenheimer. Li- bertas, Noordeling. IJsseistar Furore, Meerlander en Bevelander, waarvoor de garantleprys met hoogstens f. 2,— be- waarvergoedlng wordt verhoogd, tot f. 8,75 per 100 kilo De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Pierre Wigny, deed het voorstel, de eilanden voor de Chinese kust te demilitariseren en onder be scherming van de Verenigde Naties te stellen. Hy zei, dat deze eilanden geen strategische waarde hadden, noch voor de ene party noch voor de andere. Het zou ontoelaatbaar zyn als de Chinese burgeroorlog in een wereldoorlog ont aardde. Het Kremlin 'heeft, blijkens een be richt van „Tass", de Britse en de Amerikaanse regering in een nota voorgesteld de besprekingen, die de drie landen binnenkort te Genéve over een staken der proefnemingen met kernwapens zullen houden, door de ministers van Buitenlandse Zaken te laten voeren. In de Russische nota's wordt ver klaard dat een „onverwijlde en algemene beëindiging der proefnemingen met kernwapens een vraagstuk is, dat zon der uitstel moet worden opgelost, daar het van invloed is op vitale belangen van het gehele mensdom". De Sovjet-regering hoopt daarom dat de „partijen ter conferentie alles in het werk zullen stellen om tot overeenstem ming te komen" en dat zij „zo spoedig mogelijk een geëigend akkoord zullen sluiten". Gewoonlijk welingelichte kringen in Washington achten het onwaarachyn- s voorEngeland wel lyk, dat de Amerikaanse regering zal Instemmen met het Russische voorstel. Een offiële reactie was er gisteravond nog niet, maar in Amerikaanse offi ciële kringen werd opgemerkt dat het jongste Russische initiatief werd geno men in het voetspoor van de dinsdag jl. door leden van de Amerikaanse Commissie voor de Kernenergie geda ne mededeling, dat de Sovjet-Unie Kort geleden twee kernwapens tot ontplof fing heeft gebracht. In welingelichte kringen te Londen verwacht men dat Engeland er wel mee zal instemmen de besprekingen op het niveau der ministers van Buitenlandse zaken te houden, maar men wyst erop. dat naar Britse opvatting over de duur van de staking der proeven op de con ferentie zelf moet worden gesproken. De Sovjet-Unie is van mening, dat de conferentie de kwestie van de perma nente staking der proeven tot onder werp moei hebben. Deserteur Powers nu toch vrijgelaten De Amerikaanse soldaat Wayne Po wers, die zich na zyn desertie in 1944 veertien jaar schuilhield in een Frans dorp, waar hy vader werd van vyf kin deren, tenslotte gevonden werd en ver oordeeld tot tien jaar, zal volgende week dinsdag uit de gevangenis van Verdun worden ontslagen. Vandaag krijgt hij een Amerikaans paspoort, dat hem in staat zal stellen vry in Frankrijk te ver- blyven en te trouwen met de moeder van zyn vyf kinderen, Yvette Bleuse. Powers deserteerde in 1944 om by Yvette Bleuse te kunnen blijven in het Noordfranse dorp Mont Dorigny. Hy ging weinig uit en slaagde er zo in uit de handen van de politie te blyven. In maart van dit Jaar werd hy echter ge vonden in zyn schuilplaats onder een trap, toen de politie hem nodig had als getuige van een verkeersongeluk. Toen kwam uit, dat hy een deserteur was en een Amerikaans militair ge rechtshof veroordeelde hem tot tien jaar. Vier dagen later werd de straf te ruggebracht tot zes maanden. Nu heeft brigade-commandant Robert J. Fle ming, da oommandant yan de Ameri- Ghana erkent Guinee Ghana is gisteravond de eerste staat geweest, wiens regering de juist onaf- hankelyk geworden staat Guinee heeft erkend. In een officiële mededeling inzake die erkenning wordt gezegd, dat er diplo matieke betrekkingen tussen de twee staten zullen worden ingesteld, zodra Guinee zyn constitutionele regelingen zal hebben beëindigd ter voltooiing van eyn onafhankelykheid. Dr. Soebandrio ontvangt de heer Hasselman De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft meegedeeld morgen de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta, de heer Hasselman, te zul len ontvangen. Naar in gezaghebbende kringen ver luidt, zal de heer Hasselman by die ge legenheid de arrestatie van de directeur van de Nationale Handelsbank, de heer Schütte, ter sprake brengen. Deze ar restatie heeft in de kleine Nederlandse gemeenschap in de Indonesische hoofd stad grote beroering gewekt. Tyfus op de „Sibajak" Het emigrantenschip „Sibajak" is op zondag 28 september in Wellington in Nleuw-Zeeland aangekomen met zeven niet ernstig zieken aan boord. Men dacht dat zy influenza hadden, zy wer den voor onderzoek in een hospitaal opgenomen en toen bleek, dat vier van hen tyfus hadden. Van de drie andere wordt vermoed, dat zy dezelfde ziekte hebben, maar hierover verkeert men nog in het onzekere. Meer sfeer, meer ruimte (Advertentie) dat het aan een andere wand hangt, want de oorspron- keiyke wand is er ook al niet meer! De wand tussen de twee vertrekken van vroeger werd weggebroken, zodat nu een doorlopende zaal Is ontstaan, modern, fris, ruim, sierlyk-eenvoudig gemeubileerd, in harmonieuze lichte kleuren. In plaats van het trieste mozaiek dat eertyds onder de naam van kleed de vloer bedekte is nu een lichte parketvloer aangebracht, waarop enkele effen kleedjes de strakheid breken. De dientafel voor de dranken by recepties is uit de zaal gebracht naar een keurig aangrenzend keukentje. De dranken worden voortaan door een luik uit de keuken in de zaal gebracht. Door een en ander is niet alleen de sfeer belangryk verbeterd, welhaast ideaal geworden voor ontvangsten na oraties, promaties etc., maar ook de daarvoor beschikbare ruimte. Er wordt nog gezocht naar enkele andere wandversie ringen, die de aankleding moeten completeren. Een schuifgordyn op de plaats van de vroegere muur tussen de oude vertrekken schept de mogelykheid, de ruimte in twee afzonderlyk te gebruiken vertrekken te verdelen. Bygaande foto's brengen de toestand vóór en na de verbouwing in beeld. We behoeven niet te zeggen, welke foto wat voorstelt! Beide foto's werden genomen van dezelfde plaats uit: de plaats by het raam tegenover de hoofdingang van de zaal, waar de gelukkigen zich plegen op te stellen voor het in ontvangst nemen der geluk wensen. i Het Leidse Academiegebouw heeft in Leiden, in het land en in de wereld een zekere faam, een roem verpakt in traditie. Wy zouden, evenmin als welke Leidenaar ook, niet gaarne zien dat men ging besluiten om het hele ge bouw eens grondig te gaan moderniseren. Het befaamde „stempel van de eeuwen" kan niet straffeloos van dit gebouw worden weggevist. Gradus ad Parnassum, Se naatskamer, Zweetkamertje, Curatorenkamer en zovele andere onderdelen künnen en mogen nu eenmaal niet worden gemoderniseerd. Maar dat wil niet zeggen dat het hele gebouw nu maar moet blyven zoals het is, met nu en dan een normaal onderhoud. Het was velen al evenzovele jaren een doorn in het oog, dat de receptiekamer van de Academie eigenlyk nauwe- lyks die naam verdiende. En dit was nu iets, wat, hoe bekend deze kamer ook voor ontelbaren was, bepaald niet in stand gehouden behoefde te worden ten behoeve van traditie en historische faam. Het was een rechthoekige kamer met een doorgang naar een ander rechthoekig kleiner vertrekje. Beide zonder enige smaak of styl ingericht. Na afloop van de vorige cursus kwamen er brekers en bouwers. Thans is deze receptieruimte herboren weer in gebruik genomen. Niet alleen herboren, maar ook onher kenbaar veranderd. Er zyn nog maar twee elementen herkenbaar: de weg naar de receptiezaal is dezelfde ge bleven, en het bekende schilderij van de tiendaagse veld tocht behoort ook nu nog tot de inventaris, zy het ook

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5