Exprestrein uit Zwolle greep bij Wezep op de rails staande autobus WEERBERICHT Drie doden en zeven gewonden op een onbewaakte overweg Gesprek Luns-Dulles leverde generlei concrete feiten op P. v. d. A.-motie over Nieuw Guinea door Tweede Kamer verworpen De feestklok op 3 oktober j 97ste jaargang DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 No. 29559 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte singel l- Leiden Gir° Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Rampzalig ongeluk Slachtoffers lagen tussen cle wrakstukken (Van onze correspondent) Om twee minuten over zes gisteravond heeft de uit Zwolle komende exprestrein op een onbewaakte landelijke overweg in Wezep een autobus gegrepen, die ongelukkigerwijs juist op de rails stil was blijven staan. Van de 46 passagiers konden er in de laatste seconden nog 36 hals over kop het voertuig verlaten en zich terzijde van de spoorbaan in veiligheid brengen. De overige reizigers konden echter aan de met een snelheid van 110 kilometer per uur aanstormende trein niet meer ontkomen. Drie van hen werden gedood, 1 zwaar en 6 licht gewond. De bus werd door de elektrische locomotief meegesleurd en tot een hoop verwrongen staal gerammeid. Na enige tientallen meters brak het voorste deel van de bus af door de botsing met de portalen ter zijde van de spoorbaan. Tussen de wrakstukken van dit deel werden de slachtoffers gevonden. Het achterste stuk van de bus werd nog 300 meter voor op de bumper van de locomotief meegesleept. bij het station het groene licht bran den. Er kwam dus een trein aan, dacht ik, maar ik reageerde toen nog niet. In tussen reed de bus zachtjes vooruit. Toen de bus voor ongeveer tweederde de rails was gepasseerd, stond de bus plotseling stil. Waarom weet ik niet. Een kleine, bejaarde werkman bij mij in de buurt riep luid: „de trein komt, eruit". De meesten verdrongen zich zo snel mogelijk naar de middenuitgang, enkelen probeerden achter in bij de nooduitgang te komen. Ik kan niet zeg gen, dat er paniek ontstond. Het ge beurde allemaal in tien seconden. Ik sprong er zelf als twintigste of zo uit. Terwijl ik naar buiten sprong, zag ik de trein door de bocht bij het stationnetje aankomen. Hooguit 200 meter weg. Ik liep de trein al zwaaiende tegemoet, maar dat was natuurlijk nutteloos. Ik zag, hoe de trein op de bus afstormde. Op het laatste ogenblik wierp zich nog een vrouw uit het voertuig. Zij viel voor over in de berm, maar bleek later niets te mankeren. Toen greep de locomotief onder vreselijk lawaai de bus en nam het gevaarte als het ware op de horens. Onverantwoor delij ke wegomlegging Dit rampzalige ongeluk is in eerste instantie te wijten aan een onverant woordelijke wegomlegging, waardoor de bus op het traject Apeldoorn Kampen verplicht was een landelijk overweggetje te gebruiken op korte afstand westelijk van het station Wezep, waarlangs de normale route loopt. De locomotief, die ondanks de ge weldige schok in de rails bleef, liep geen zware schade op. Evenmin werd iemand in de trein gewond. Wel was het spoorverkeer op de belangrijke route noord-west gedurende de gehele nacht gestremd. Dank zy de nabij gelegen Margriet kazerne was geneeskundige en tech nische hulp reeds na weinige minuten aanwezig. Om half zeven werden de slachtoffers met ambulance-auto's naar het R.-K. ziekenhuis te Zwolle overgebracht. In tien seconden Een kapitein van de genie, die er de voorkeur aan geeft, dat zijn naam on genoemd bljjft, vertelde ons gisteravond in zijn woning te Kampen het volgende: „Zoals ik al vijf jaar doe, nam ik ook gistermiddag tegen zessen de bus van de lijndienst ApeldoornKampen. Ik stapte in bij de Margrietkazerne, waar ik overdag werk. Daar de Stationsstraat opgebroken en volslagen onberijdbaar was, moest de VAD-bus een omweg ma ken. Via de Margrietweg kwamen wij enige honderden meters westelijk van het station Wezep, bij een kleine, door ijzeren hekken beveiligde overgang, welke anders alleen door in de buurt wonende landbouwers wordt gebruikt. Het hek stond open, maar de chauf feur stopte toch even voor hij de rails opreed. Wij keken allemaal naar beide kanten. Rechts zag ik op een seinpaal Even later brak de bus door de botsing totaal middendoor. De ontvluchte pas sagiers stonden verspreid in de heide- bosjes aan de noordkant van de rails. Na de botsing ben ik dadelijk naar de kazerne gehold, die ongeveer 500 meter weg was. In de mess belde ik de ge neeskundige dienst op. De twee aanwe zige artsen waren al enkele minuten later ter plaatse. O Slot op pag. 2 Weer incidenten op Cyprus De inwerkingtreding van het Britse deelgenootschapplan voor Cyprus is met enkele incidenten gepaard gegaan. Ter wijl de Turkse Cyprioten de vlag uit hingen, voerde de Griekse gemeenschap protest-stakingsacties. In een dorp op noordelijk Cyprus moesten Britse troe pen met traangas een betoging uiteen drijven en in Famagusta gooiden twee verzetslieden bommen naar een militair voertuig, evenwel zonder schade aan te richten. Ook elders in deze stad werden schoten gewisseld. In Lamaca hielden betogers een protestmars door de stad. In verband met het feest van J Leidens Ontzet zal ons Blad morgen J 5, niet verschijnen, terwijl onze kan- f toren de gehele dag gesloten zullen zijn. Neemt Amerika geen positieve houding aan? De Nederlandse minister van Buitenlandse Zeken, mr. Luns, heeft zijn voor gisteren te Washington gearrangeerde persconferentie afgelast, omdat, naar een zegsman van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken meedeelde, hij niets concreets te melden had. Minister Luns heeft te Washington besprekingen gevoerd met minister Foster Dulles en al diens naaste medewerkers. Hij heeft de Amerikaanse rege ring gewaarschuwd voor de gevolgen van voortzetting der wapenleveranties aan Indonesië, en Amerikaanse steun gevraagd voor de Nederlandse klacht tegen het door Indonesië overnemen van Nederlandse eigendommen. ,,Er is wat deze zaken betreft geen volledige overeenstemming geweest", werd van officiële zijde vernomen. Nadere inlichtingen werden echter niet verstrekt. Naar uit welingelichte kringen verno men wordt heeft minister Luns tot dus ver van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en van minister Dulles zelf weinig medewerking ont vangen. Minister Luns, zo wordt verno men, koestert de hoop, dat de Ameri kaanse regering een weg zal vinden om een positiever houding aan te nemen met betrekking tot de „overname" in Indo nesië. In het verleden Iran en Egypte bij voorbeeld heeft de Amerikaanse re gering wèl duidelijk verklaard, dat der gelijke confiskeringen onwettig zijn, zo zou minister Luns verklaard hebben. Minister Luns heeft voet bij stuk gehouden: de Nederlandse regering heeft recht op enige satisfactie in deze aangelegenheid, aldus de zegslieden. Men acht het in dit verband niet onbelangrijk, dat ook de Australische minister van Buitenlandse Zaken op het ogenblik te Washington vertoeft. Dit bewijst, zo menen diplomatieke waarnemers te Washington, dat er tus sen Australië en Nederland in de kwestie Indonesië aanzienlijke solida riteit bestaat. Zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen, later enkele opkla ringen en voornamelijk in de kustpro vincies enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) Het weer op 3 oktober Onafhankelijk van het bovenstaande, algemene weerbericht hebben wij tot het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in De Bilt het verzoek gericht een spe ciale prognose op te stellen voor het weer op 3 oktober in de onmiddellijke omgeving van Leiden. De Biltse voorspelling voor onze con- itreien luidt: „Zuidwestelijke wind met dezelfde temperaturen (17 a 18°C). Zonnige perioden, welke in de middag uren de overhand krijgen, maar ook enkele buien, vooral langs de kust." Moge deze profetie in vervulling gaan •behoudens het gestelde in de laatste zinsnede! 3 OKTOBER Zon op: 6.43 uur; onder: 18.15 uur. Maan op: 21.08 uur; onder: 12.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.06 uur en 18.21 uur. Laagwater te 1.59 en 14.08 uur. (4/10: hoogwater te 6.42 en 18.57 uur; laagwater te 2.29 en 14.41 uur). DM i bestaat uit 20 pagina's. Belang voor liet Westen in het algemeen (Van onze parlementaire redacteur) De motie van mr. Burger (P. v. d. A.), waarin van de regering wordt gevraagd de Tweede Kamer, bij voorkeur door middel van een nota, in te lichten omtrent de mogelijkheid van een Nederlands beheer over Nieuw-Guinea in opdracht van de V.N., is gisteravond verwor pen met 45 tegen 77 stemmen. Alleen de leden van de P. v. d. A. stemden voor de motie. Uit de lange tekst van de motie had prof. Romme (KVP) de indruk gekregen dat het zo ongeveer de bedoeling is van de P. v. d. A. op het eiland Nieuw-Guinea een bord te plaatsen: „Te koop, te huur, te leen of cadeau, te bevragen: mr. Burger, Wasse naar, Holland"! (gelach). Bijzondere verantwoordelij kheid De P. v. d. A. klaagt over de onzekere positie van Nieuw-Guinea. Maar het inwinnen van inlichtingen bij be vriende mogendheden over wat zij de beste bestuursvorm voor Nieuw-Guinea zouden vinden, zoals de motie wil, zou juist door dit initiatief van Neder landse zijde de twyfel aan de huidige positie versterken, aldus prof. Romme, die zich niet aan de indruk kon ont trekken dat de ondergrond van de motie is, dat de P. v. d. A. Nieuw- Guinea kwyt wil. Louter zakelijk beoordeeld, zag mi nister-president dr. Drees er wel voor delen in van Nieuw-Guinea af te zien. Maar er zijn nog andere factoren, rei hy. Wü hebben de verantwoordelijk heid voor de bevolking van Nieuw- Guinea, waarvan de positie van be lang is in de stryd van het commu nisme tegen het Westen. Door de grote invloed van de communisten in Indonesië, zou prijsgeven van Nieuw- Guinea strijd tengevolge hebben en het communisme tot aan de grens van Australië (in Nieuw-Guinea) brengen. Nieuw-Guinea is in de stryd tegen het communisme een buiten post van het Westen. Nieuw-Guinea is dus allerminst uitsluitend een Ne derlands belang, maar een belang van het Westen in het algemeen. Wy hebben de verplichting, vervolgde dr. Drees, naar wegen te zoeken om Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te bren gen en wij moeten het zo in een inte_- nationale positie stellen, dat het niet alleen een Nederlandse zaak is, In dit Opzicht Bit dB regering niet sta Er to Prinses Margaret van Engeland met baron Vaxelaire van de ont- vangstdienst van de Expo in een schuitje van de kabelbaan der We reldtentoonstelling. Dr. Hatta: „Hard werken"! De v.m. vice-president dr. Moh. Hatta heeft, sprekend over „de economische moeilijkheden en de chaos" in Indonesië verzekerd dat elk ander land onder der gelijke omstandigheden al ineengestort zou zijn „Maar het Indonesische volk kan nog'werken en lachen alsof er niets gebeurd is. Dit komt omdat ons land ontegenzeglyk rijk is", zei hy. Hatta sprak in Pontianak op zijn reis door Borneo. Hij meende dat alles beter zou worden als de bevolking hard werkte en trachtte een oplossing voor de moei lijkheden te vinden. regeringspartijen iets beter of rustiger waren. Maar voor de oorlog heerste er ook niet altijd een prettige sfeer tussen de samenwerkende partijen. Er is dus geen zekerheid van grotere eensgezind heid „als je die ellendige Partij van de Arbeid maar uitsluit". Het zou laf zijn als het kabinet zyn taak zou neerleggen op het ogenblik dat er moeilijkheden zyn. De indiening van het wetsontwerp in zake de administratieve rechtspraak zal spoedig gebeuren. Het is de minister raad reeds gepasseerd. Waarschijnlijk zal ook spoedig een voorstel kunnen worden verwacht over de gemeentelijke indiening van de Noord-Oostpolder. Het is niet de bedoeling om de behan deling van de algemene kinderby slag verzekering te vertragen. Dr. Drees ontkent uitlating Platteel In zyn antwoord op de algemene poli tieke beschouwingen in de Tweede Ka mer heeft de minister-president dr. Drees, verklaard dat de gouverneur van Nieuw-Guinea dr. Platteel, heeft mee gedeeld niet te hebben gezegd, hetgeen hem in de mond is gelegd in een Reuter - bericht uit Port Moresby. De gouverneur van Nieuw-Guinea heeft bericht in het betreffende persgesprek dat niet werd bügewoond door een vertegenwoordiger van Reuter, ontwijkend te hebben geant woord op een vraag over de wenselyk- hedd van een Nederlands-Australisch defeasiepaci Onze welvaart op een na laagste in OEEC Koopkracht gulden 76 boven wisselkoers dollar Daar de wisselkoers geen geschikte omrekeningsfactor is voor een verge- lyking van de welvaart in verschil lende landen heeft de Organisatie voor Europese Economische samenwerking getracht voor acht Europese landen •en meer „reële" wisselkoers te bere- cenen door na te gaan. welke de koop kracht was van eenzelfde geldeenheid (de dollar) in elk dezer landen in 1950 en 1955, zo deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek in zyn jongste maandschrift mede. Voor dit doel is gebruik gemaakt van de cyfers, die betrekking hebben op de Europese goederenpakketten. Volgens deze gegevens blykt de koopkracht van de Nederlandse gulden, gemeten ten opzichte van de gemid delde prys van het Nederlandse goe derenpakket in de V. S. equivalent te zijn aan 0,461 dollar en niet, zoals men uit de officiële wisselkoers zou aflei den 0,262 dollar. De koopkracht van de gulden vergeleken met die van de dollar blykt dus 76% groter te zyn dan blykt uit de officiële wisselkoers. Uit de resultaten van diverse bereke ningen blykt voorts, dat de welvaart, gemeten aan de hand van de hoe veelheid goederen en diensten, die be schikbaar is per hoofd van de bevol king in Nederland in 1956 lager was dan In de andere Westeuropese lan den, behalve Italid. Dr. Drees verklaart: Loonsverhoging bij huurverhoging (Van onze parlementaire redacteur) Ter voorkoming van misverstand heeft dr. Drees gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat de re gering ervan uitgaat dat een huur verhoging gepaard moet gaan met loonsverhoging. De uitspraak dat de rust in de lonen noodzakelijk is, geldt dus niet in het geval van huurverhoging. De regering is zich bewust van het grote belang van overleg met de orga nisaties van werkgevers en arbeiders over kwesties, waarby lonen en prijzen in het geding zyn. Daarom is over af schaffing of verlaging van de subsidies advies aan de SER gevraagd. Het is niet de bedoeling het levenspeil te drukken, maar het behoud van de werkgelegen heid voor de groeiende bevolking stelt grenzen aan de lonen. Het behoud van de werkgelegenheid is een centraal punt van het regeringsbeleid. De noodzake- lyke voorzichtigheid met sty ging van de lonen inverband met onze concurrentie positie op de wereldmarkt sluit ook in voorzichtigheid met werktydverkorting. Met de gedachte staatszaken zoveel mogelijk over te laten aan de organisa ties van het maatschappelijk leven, ver klaarde dr. Drees in te stemmen. Men moet echter oppassen dat het belang van de consumenten niet in het ge drang komt, mits men bepaalde zaken over laat aan het georganiseerde be drijfsleven. De onsamenhangende samenstelling van kabinetten is in Nederland onver mijdelijk, al zou dr. Drees ook willen dat de politieke verhoudingen tussen de zg. Een beeld van de verwoesting welke werd aangericht toen giste ren de sneltrein Zwolle-Amersfoort bij Wezep op een bus vloog, waar bij passagiers van de bus om het leven kwamen. samenwerking met Australië, dat nooit een militair bondgenootschap sluit, maar ook Engeland nooit in de steek heeft gelaten. Amerika verzet zich principieel tegen iedere gebiedsuitbreiding met ge weld. De Amerikaanse wapenleverantie aan Indonesië houdt in dat Amerika meer dan te voren de morele verplich ting heeft een aanval van Indonesië op Nieuw-Guinea te voorkomen. Met het betoog van dr. Drees konden zich de heren Oud (VVD), Bruins Slot (AR) en Tilanus (CHU) volkomen ver enigen. Zy meenden dat de motie alleen was ingediend als gevolg van de ver deeldheid in de P. v. d. A. over Nieuw- Guinea. Maar de P. v. d. A. moet haar inwendige moeilijkheden niet afreageren op de regering door een nota te vragen over de bestuursvorm voor Nieuw- Guinea. 7.00 uur voorm. Reveille bordes Stadhuisplein. j 7.30— 9.30 90 Uitdeling haring en wittebrood, Waaggebouw. 2 8.00 Koraalmuziek Van der Werfpark. 8.00—10.00 ,0 Militaire mars (défilé Stadhuis 9.30 uur). J 8.30—10.30 M Kortebaandravery Levendaal. 8.30— 9.00 99 90 Poppenkastvoorstelling Stadhuisplein. 9.15— 9.45 99 90 Maresingel hoek Pasteurstraat. 10.00—10.30 90 90 90 5 Meiplein. j 10.00—11.30 99 Springen fontein Vismarkt. 10.00—12.00 „De Lakenhal" geopend. j 10.30 9, Herdenking Pieterskerk (Voorg. ds. J. de Wit). 1.00— 4.00 ,9 nam. Muzikale maskerade „Een en al muziek". 7.30 90 Schouwburg „Potas, Perlemoer en de Pekinees". 4 7.30 99 Wykgebouw Levendaal Chr. Oranjevereniging. 8.00—10.30 n 99 Cabaret Stadszaal. 11.00 99 Vuurwerk Schuttersveld. 9.00 uur voorm.—12.00 uur nam.: Lunapark Schuttersveld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1