„Buskruit" Lieselotte opkomende Zwitserse „ster" heeft drie namen De zaak van de „sneeuwbalbankier" zal wel met een failliet eindigen xicUtone De Amerikaan Cantor veclit nog steeds voor goedkope schepen Bewijs van gezonde democratie dat de pers tegenwoordig over schandalen durft te schrijven 97ste jaargang Donderdag 2 oktober 1958 Derde blad no. 29559 Films in vier talen Zij is vermoedelijk de enige ster met drie namen. Op de aanplak- biljetten in West-Europa heet ze Lieselotte Pulver. Zij is Lisa Pul ver in Amerika. Haar vrienden noemen haar „Lilo". Jarenlang heeft ze gedroomd van een serieuze rol op het witte doek. Het lot heeft beslist, dat dit niet in haar moedertaal zou zijn. Toen de grote kans kwam, werd deze haar gegeven in de vorm van een contract met Universal Inter national Studio's te Hollywood. Het was de rol van Elizabeth Kruse in „Een tijd van leven en van sterven" de verfilming van Remarque's boek, die kortgeleden in ons land in première is gegaan. Een van de voorwaarden van het contract was natuurlijk, een veran dering van haar naam. Hoe muzi kaal Lieselotte voor Europeanen ook moge klinken, het is te „buiten lands" voor Amerika en zo werd de naam voor Amerika veranderd in het gemakkelijk uit te spreken en te spellen „Lisa". De nadruk leggend op haar be doeling om twee loopbanen te vol gen, één in Amerika en één in Euro pa, zei Miss Pulver: ,,Ik zal beide namen in mijn toneelleven aanhou den. Ik ben niet van plan me in Europa ook Lisa te laten noemen". En aangezien het wel zeker is, dat haar vrienden haar nooit anders dan Lilo zullen noemen ziet, het er dus naar uit, dat ze met drie namen het leven door zal gaan Dit is overigens van minder belang in het druk bezette leven van deze fortuin lijke Zwitserse, die zegt: „Het belang rijkste is, dat ik een doel bereikt heb, waarvan ik nooit gedacht had dat ik het zo vroeg in mijn carrière zou berei ken. „Iedere blijspelspeler droomt er van eens een „serieuze" rol te mogen spelen. Met Lieselotte Pulver was het niet anders. „Ik ben in de wolken" zegt ze, „dat Amerikaanse filmmakers deze mogelijkheid in me hebben ontdekt. Het gebeurt zo dikwijls dat, wanneer een Europese actrice in Hollywood een con tract krijgt, zij ook haar eigen per soonlijkheid verliest". Vrolijke noot Het vreemde in „Lilo's" loopbaan als actrice is, dat toneel- en televisieregis seurs in Duitsland haar aanleg voor ernstige rollen wel zagen, maar dat de filmregisseurs meenden dat Lieselotte in de eerste plaats 'n uitmuntende kracht was voor films met 'n vrolijke of kluch tige noot. Zelfs terwijl ze haar debuut maakte voor de Amerikaanse camera's in „Een tijd van leven en van sterven" werd haar draaischema zo geregeld, dat ze iedere week op het Salzburg Festival kon spelen in de titelrol van Lessing's klassieke drama „Emilia Galotti". Overigens is deze jonge actrice met haar veelzijdige belangstelling en gevoe lens een paradoxaal iemand Hoewel ze haar reputatie opgebouwd heeft in co medies, is ze in wezen nogal zwaarmoe dig en somber, hoewel ze veel lacht. Ze is bekend door een snel opkomende vro lijkheid. Haar plotselinge uitbarstingen zijn bekend als de „Pulver Lach"; het Duitse woord „Pulver" betekent, zo als U weet, buskruit. Wanneer men haar vraagt waarom ze zo plotseling lacht, zegt ze openhartig: „Afweergeschut. Ik rieuze kant te laten zien", houd er niet van de mensen mijn se- De Zwitserse actrice geeft grif toe dat ze niet alleen serieus, maar ook be schouwend van aard is en aan vla gen van grote emotie onderhevig. Ka rakteristiek voor haar is de wijze waarop ze een journalist antwoordde, toen hij vroeg hoe ze over trouwen dacht. „Daar denk ik, eerlijk gezegd, niet veel over na", zei ze. ,,Ik ben er zeker van dat ik wel eens zal trouwen, maar niet met een acteur. Eén tem perament in de familie Is genoeg". Beheerst Het temperament dat ze in haar kunst meebrengt, is van een verfijnd, beheerst soort. „Zonder temperament kun je nooit een diepe emotie vertol ken", zegt ze. „Jammer is, dat mijn En gels zo slecht wordt als ik me kwaad maak, niet alleen in werkelijkheid maar ook op de film." Lieselotte spreekt perfect Engels, maar vertelt dat zij gedurende gespan nen en geemotioneerde scenes weer in haar moedertaal gaat denken en dat ze dan de grootste moeilijkheden heeft om Engels te blijven spreken. Het is overi gens op zichzelf al een prestatie dat z< films heeft gemaakt in het Duits, Frans Italiaans en nu in het Engels en dat ze dit alles even vlot doet. Lisa koestert een droom, afgezien van haar loopbaan, maar een man is daar bij ver op de achtergrond geschoven. Ze hoopt binnenkort een huisje in Zwitser land te kunnen gaan kopen. Erich Ma ria Remarque heeft haar hierover prak tische adviezen kunnen geven over het gebied dicht bij de Italiaanse grens, waar hij nu al jarenlang zelf een cha let heeft. In dit huisje van Lisa zal geen ruimte overblijven voor een man. Ze zal het vullen met geschiedenis boeken. De ster stort zich graag in de feschiedenis en vindt geschiedenisboe- en veel boeiender dan romans. Haar meest gekoesterde bezit is een bronzen medaille voor paardrijden, Ondanks verzet van de grote rederijen wil hij „50 dollar tripnaar Europa (Van onze Brusselse correspondent, thans in de V.S.) Er blijkt in de Verenigde Staten nog steeds belangstelling te zijn voor het plan van de heer H. B. Cantor, president van de „Carter hotels operating corpora tion", een concern van grote hotels in New York en Boston. De heer Cantor, die het vorige jaar Europese havens bezocht, koos Zeebrugge als aanleghaven voor de twee drijvende reuzen-hotels van 90.000 ton per schip, die hij wenst te bouwen om jaarlijks aan 600.000 Amerikanen een reis naar Europa mogelijk te maken voor de ongelooflijke lage prijs van 50 dollar (of iets minder dan 200 gulden). Er is een aantal „hearings" gehouden in de scheepvaartcommissie van het Amerikaanse Congres waar het plan-Cantor, zoals verwacht kon worden, op heftige tegenstand stuitte, o.m. van de United States Lines en andere scheep vaartmaatschappij en Democratisering van het zeetransport aan de orde Wij hadden een gesprek met de heer Cantor in zijn mooie, maar eenvoudige villa te Kew Gardens, een tuinwijk van New York. Hij heeft als expert in het hotelwezen (men noemt hem de genees heer van de 'zieke hotels) in de jongste jaren heel wat zeereizen gemaakt, en verklaarde ons onomwonden dat de gro te rederijen geen verstand hebben van „management". Het eten aan boord is meestal uitstekend, maar te overvloedig. Het systeem wordt niet goed gecontro leerd, en buiten de maaltijden kan de passagier alleen in de bar terecht. De barmannen kopen de drank van de scheepvaartmaatschappijen en serveren de drankjes voor eigen rekening en eigen zoet winst. Een job van bartender wordt dan ook* voor vele duizenden dol lars gekocht! Studenten en militairen Cantor zou aan boord van zijn sche pen allerlei „nickel business" willen in stalleren, zoals die in Amerika zo flo reert. Vele presidenten van universiteiten hebben hem geschreven dat zij van zijn boten gebruik zullen maken om studen ten naar de vakantiecursussen in Euro pa te sturen. Hij rekent ook op de vaste cliëntèle van de in Europa gestationeer de militairen en hun families, die voor 50 dollar de „boys" in Europa zouden willen bezoeken. Ook de Europeanen zouden voor 200 gulden wel naar de Ver. Staten willen varen, te weten in vier dagen van Zee- brugge naar Boston of New York. Thans voert Cantor besprekingen met staalfabrikanten en diverse andere in dustrieën, die bij de bouw van de sche pen zouden worden betrokken. Hij vecht dus moedig verder voor zijn idee. Het totale bedrag van 270 miljoen dollar zou voor meer dan de helft door de betrok ken groepen worden bijeengebracht. Washington zal z.i. dan moeilijk de subsidie voor de bouw van de schepen kunnen weigeren, aangezien thans de meeste Amerikaanse rederijen geld ver liezen en door de regering moeten wor den gesubsidieerd. Bovendien zou de bouw van die schepen in Japan, Italië of Nederland minder dan de helft, ja minder dan een derde kosten van de kostprijs in de Ver. Staten. Met de vak bonden heeft Cantor een plan uitge werkt betreffende de personeelsbezet ting en deze bonden zijn enthousiaste supporters van de Cantor-vloot gewor den. De „democratisering" van het zee transport is aan de orde en in dat op zicht is het plan wel zeer aantrekkelijk. In de winter zou Cantor de schepen ge bruiken als drijvende „convention- halls", d.w.z. voor bijeenkomsten van duizenden leden van organisaties, een typisch Amerikaanse methode om alle leden van een bepaalde maatschappij of organisatie bij elkaar te brengen. Can tor verklaarde ons, dat de schepen voor vijf jaren worden volgeboekt, als met de bouw wordt begonnen. Er is veel tegen stand, maar niemand betwist de juiste visie van deze succesvolle Amerikaanse zakenman. LIESELOTTE PULVER welke ze heeft gekregen toen ze met succes haar eerste examens aan de beroemde Academie voor Paardrij kunst te München aflegde. Ze is verder een vurig liefhebster van mu ziek, verdiept zich graag in psycholo gie en filosofie en zegt eerlijk dat ze zich er zorgen over maakt, dat ze de betekenis van baar eigen dromen niet kan doorgronden. Lisa zal Europa niet in de steek laten; ze is nog^ steeds van plan maar één film per jaar in Hollywood te maken en, zoals van een paradoxale natuur als de hare verwacht mag worden, toen haar gevraagd werd in welke film ze het liefst wilde spelen, ant woordde ze zonder aarzelen: „Een cowboy-film!" Te veel wijn in Oostenrijk Consumptie daalt langzaam (Van onze Weense correspondent) In geheel Oostenrijke verwacht men een buitengewoon goede wijnoogst. De echte wijndrinkers verheugen zich daar mis schien over, doch de wijnboeren, niet. Reeds het recordjaar 1954 heeft een te grote hoeveelheid opgeleverd, namelijk 1,6 miljoen hektoliter, waarvan in door snee slechts 1,2 miljoen hl. wordt ge consumeerd. Deze daling van het ver bruik is niet tegen te houden, ook niet door verlokkende namen als „hemel poortje", „Vlooienpootje" en „katte- sprong". De komende oogst belooft nog beter uit te vallen want men verwacht een produktie van twee miljoen hecto liter. Het is nu natuurlijk mogelijk de consumptie te stimuleren door de prijs te verlagen, maar deze mogelijkheid wil len de wijnboeren niet overwegen, omdat zij ook aan de komende jaren denken en in alle geval de kwaliteit en daarmee de prijzen hoog willen houden. Voor export is de Oostenrijkse wijn in het algemeen minder geschikt. Bovendien heeft de vakorganisatie in deze richting haar voelhorens nog niet uitgestoken en nog minder de nodige voorbereidingen daarvoor getroffen Daar het systeem van doordraaien in de wijnteelt in Oos tenrijk nog niet bekend is, zal men noodgedwongen het teveel aan druiven onmiddellijk aan de detailhandel tegen lage prijs moeten aanbieden. Terwijl in tussen ondanks alle wijnliedjes en de meest verlokkende reclame ook in dit land de wijnconsumptie langzaam af neemt, stijgt de vraag naar likeuren en naarverfrissende alcoholvrije dran ken. Dit laatste staa^ ongetwijfeld in verband met het toenemende autover keer. Waarom ik iMtStOtiC King Size sigaretten prefereer? Het antwoord is eenvoudigik vind, dat ze nooit veranderen van kwaliteit en aroma. Werkelijk, ze zijn alles wat je je in een sigaret maar kont wensen. ïk^jüulshmc Gladstone met of zonder Silk Filter houdt de smaak waarvan U houdt Vier hartaanvallenmaar springlevend! (Van onze Romeinse correspondent) Het schandaal van de „sneeuwbal-bankier" Giuffrè biedt nu al sedert drie weken stof aan de Italiaanse pers, maar wy vrezen, dat de talloze artikelen, die er aan worden gewijd weinig lezers vinden. Ten onrechte stellig, want het gaat om de spaarduitjes van vele duizenden, om de goede naam van een groot aantal eenvoudige pastoors en kloosterbroeders en ten slotte om de vraag, heeft de leiding van de Katholieke Actie een of meer ministers beïnvloed en hebben die ministers een oplichter onder hun bescherming genomen? Dat alles zijn heel ernstige dingen, maar helaas wil de krantelezer, vooral in Italië, iets meer pikants. Als Giuffrè er met een filmster van door was gegaan, zou men hem beslist belangrijker vinden dan nu hy alleen maar voor miljarden lires aan kloosters en vergaderzalen voor de Katholieke Actie heeft laten bouweii. Dat neemt niet weg, dat de berichten opwindend genoeg zyn. De hoofdpersoon, eerst spoorloos verdwenen, heeft daarna links en rechts perscommuniqués uit gegeven en heeft toen een viertal hartaanvallen gehad, zodat het een paar dagen geleden wel byna zeker leek, dat hy stervende was. Doorgaans buiten kennis, toonde hij zich juist in die dagen een verre van gemakkelijk heer! Van zijn ziekbed liet hij bekend maken, dat het geheime memorandum, door een ambte naar van het ministerie van Financiën aan minister Preti in handen gespeeld en later in enkele dagbladen gepubliceerd, niet meer was dan een uittreksel uit een veel omvangrijker document, dat in zijn bezit is en dat hü veilig heeft gedeponeerd op een bank. Welke partij zou chantage plegen De inhoud van het memorandum, ver klaarde hij, is vals, maar de namen die er in geijoemd worden, zijn inder daad namen van personen, die met de zaak te maken hebben (het gaat om de voorzitter van de Katholieke Actie, die van het rooms-katholieke jeugdwerk en nog enkele anderen). Alleen staan er in het originele document tal van andere namen. „Half Italië" is bij deze zaak betrokken. Tevens liet hij bekend ma ken. dat tijdens de laatste verkiezings campagne gevolmachtigden van een be paalde politieke partij hem hadden wil len dwingen op dezelfde wijze, waarop hij gelden verschaft aan kerken en kloosters, ook de campagne voor hun partij te financieren. In geval van wei gering zou men zijn systemen aan het licht brengen! Hij heeft geweigerd. Op welke partij zinspeelde Giuffrè? Dit zal hij bekend maken, wanneer hij de tijd daartoe gekomen acht. Onmiddel lijk na die opzienbarende verklaringen kwam er een nieuwe, zeer ernstige in zinking in zijn gezondheid Zijn familie was reeds voorbereid op het ergste en een van zijn twee stiefzoons (de andere werd in diezelfde dagen gewond bij een auto-ongeluk) maakte bekend. dat hooggeplaatste personen aan zijn vader tal van belangrijke papieren hadden weten te ontfutselen onder belofte hem op de vervaldatum te zullen bijsprin gen bij het betalen van zijn schulden Het enige, voor bepaalde hooggeplaatste personen sterk compromitterende docu ment, dat de „commendatore" nu nog in zijn bezit heeft, zou volgens die zoon, het bewuste „memorandum" zijn. Ministeriële tegenaanval Intussen zit de persoon, tegen wie de aanval in het begin vooral gericht was, minister Andreotti, ook niet stil. In het door hem uitgegeven tijdschrift „Con- cretezza" gaat hij tot de tegenaanval over. Hij richt zich daarbij niet tot zijn ambtgenoot, de sociaal-democratische minister van Financiën Preti, die de zaak aan het rollen heeft gebracht, maar tegen het dagblad ,Giustizia" or gaan van de sociaal-democratische par tij, dat het .memorandum" als eerste heeft gepubliceerd. De minister beschul digt de pers van lichtzinnigheid en gaat zover, dat hij meent te mogen voorstel len om voortaan het publiceren van schandaalberichten strafbaar te ma ken. En daarmee komt hij op het stok paardje van de gehele rechtervleugel der christen-democratische partij en eigenlijk van alle conservatieven: be teugeling der vrijheid van drukpers. In Italië is men nog altijd niet ten volle aan die meest fundamentele van alle vrijheden, de vrijheid der pers, gewend. De journalisten overdrijven aan de ene zijde door het overdadige uitspinnen van allerlei schandalen en schandaal tjes. De behoudende kringen ander zijds nemen het de pers kwalijk, wan neer deze haar plicht doet en de vinger legt op de zere plek zonder aanzien des persoons. Zelfs de gemiddelde burger is al gauw geneigd te zeggen: in de tijd van Mussolini las je toch maar niet over zulke schandalen. Dat het juist een bewijs is van gezonde democratische toestanden, wanneer er wèl over schan dalen geschreven wordt en niet alles in de doofpot gaat, is iets dat weinigen be grijpen. Wanneer dan bij een schandaal ook nog vooraanstaande personen van de Katholieke Actie, en misschien wel regeringspersonen betrokken zijn, is het voor de journalist uiterst moeilijk zijn plicht te doen. Men is in Italië, helaas, reeds zo ver, dat vele journalisten zich zelf beteuge len bij het aan de kaak stellen van mis standen. Bovendien zijn zeer vele van de grote dagbladen het eigendom hetzij van grote industriëlen, hetzij van per sonen die zeer dicht bij regeringskringen staan. Wie voor deze bladen werkt, of de hoop koestert er eens voor te zullen werken, is niet altijd vrij in zijn oor deel. Er is werkelijk geen behoefte aan de strafrechter, waarmee Andreotti dreigt, om te maken, dat de Italiaanse journalist, gesteld voor de keuze: de onverhulde waarheid schrijven of car rière maken, wel eens in de pen laat, wat hij zou hebben behoren te schrij ven Na zijn onverkwikkelijke aanval op de pers, komt Andreotti te spreken over het voorstel van de liberale senator Malagodi om het gehele geval-Giuffrè tot onderwerp te maken van een par lementair onderzoek. Hij zegt daarover: „Het wil ons voorkomen, dat de grootst mogelijke helderheid allen en alles ten goede komt. Elke schaduw, die nog blijven zou, kan alleen maar nadelig zijn. Het gaat hier niet om enkele per sonen, maar er rijst twijfel inzake de meest delicate organen van de Staat, van de schatkist tot de politie, van de mi nister van Financiën tot de ambtena ren van belastingen en accijnzen, van de ministers tot hun meest onderge schikte medewerkers, om niet te spre ken van de pers der verschillende poli tieke partijen, en het is daarom nood zakelijk, dat elk middel om de zaak op te helderen worde aangewend. Zich daartegen verzetten zou naar onze me ning verstandig noch correct zijn". Binnenkort zal het parlement moeten beslissen of het voorstel om te komen tot dat parlementair onderzoek al dan niet in bespreking zal worden genomen. Little Rock krijgt particuliere school De vereniging, die in Little Rock is opgericht om de gesloten openbare scholen als particuliere instituten voor blanke leerlingen te heropenen, heeft gisteren de bevolking gevraagd om financiële bijdragen en gebouwen. De voorzitter van de vereniging, dr. Raney zei gisteren, dat als het Gerechts hof van St. Louis maandag a.s. het verhuren van de openbare school aan de vereniging zou verbieden, onmiddel lijk elders in de stad een particuliere school voor blanken zou worden ge opend. Wij moeten de federale ambtenaren, die met president Eisenhower aan het hoofd samenwerken met de Vereniging voor de Bevordering van de Belangen der Kleurlingen, in ieder geval aan het verstand brengen, dat de koers, die zy gekozen hebben ons land naar de onder gang leidt, zo zei hjj. President Eisenhower heeft naar aan leiding van de uitspraak van het Op perste Gerechtshof in Washington van maandag J.I., waarbij de uitspraak van 1954 werd bevestigd inzake de ongrond wettigheid van rassenscheiding op open bare scholen, nog eens nadrukkelijk verklaard, dat alle Amerikanen, zowel ambtenaren als burgers, verplicht zijn zich aan de uitspraken van het Hoogste Gerechtshof te houden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11