VOOR 15-JARIGEN EXTRA KANS IN JEUGDSPAARWET Twee spaarperioden, twee premies Labour is tegen nationalisering van de landbouw - - SE» - aSSfSS* - 1 Nieuwe spanningen op Cyprus 97ste jaargang Woensdag 1 oktober 1958 Vierde blad no. 29558 Niet voorziene mogelijkheid (Van onze parlementaire redacteur) Met ingang van vandaag is voor de jongemensen van 15 tot 20 jaar de gelegenheid geopend voortaan te sparen met tien procent premie over het gespaarde bedrag, plus de rente, aan het einde van de spaar periode, die ten minste zes jaar moet duren en ten hoogste negen jaar mag duren. Bij huwelijk kan het gespaarde (met premie) reeds worden opgenomen na drie spaarjaren. Per jaar moet gemiddeld ten minste 30 gulden worden ingelegd. Ten hoogste mag 200 gulden per jaar worden ingelegd voor het sparen met premie. Nog wel moeite Vooruitzichten, ook voor de propaganda Jongens of meisjes, die in militaire dienst zijn geweest, mogen tot hun 24ste jaar nog een jeugdspaarovereen- komst sluiten, maar ook zij mogen in geen geval langer sparen dan tot het einde van het jaar waarin zij 29 jaar zijn geworden. Niemand mag twee spaarovereenkom- sten tegelijk hebben lopen. Daar wordt eontrole op uitgeoefend. Alleen 15- Jarigen kunnen, na volledig van de voordelen van hun eerste spaarover- eenkomst te hebben geprofiteerd, na zes jaar opnieuw een spaarovereen- komst sluiten. Want voor het aantal spaarjaren geldt het verstrijken van het aantal oudejaarsavonden na de eerste inleg. De thans 15-jarige, die voor het einde van 1958 een jeugdspaarovereenkomst sluit, is op 1 januari 1964, wanneer zes oudejaarsavonden zijn verstreken, nog geen 21 jaar. Hij wordt pas 21 jaar in de loop van 1964. Wie dus op 15-jarige leeftijd tot het spaarplan toetreedt, kan na zes oudejaarsavonden een eind maken aan de overeenkomst, premie innen en opnieuw beginnen, zolang hij nog geen 21 jaar is (dus tussen 1 januari 1964 en de datum van zijn verjaardag in dat jaar). Datzelfde geldt natuurlijk, telkens met verschuiving van een jaar, voor de 15-jarigen die in 1959 of volgen de jaren tot het spaarplan toetreden. Wie dus op 15-jarige leeftijd begint te sparen heeft een extra kans op voor deel van de Jeugdspaarwet. In het parlement is bij de behandeling van de Jeugdspaarwet die extra kans niet voorzien en is er totaal niet over ge sproken, maar de mogelijkheid van het extra voordeeltje zit er in. Aantrekkelijk gemaakt Het sparen wordt voor de jongemen sen wel aantrekkelijk gemaakt omdat de particuliere spaarbanken en ook de Rijkspostspaarbank een iets hogere rente dan de normale 3 procent zullen verlenen. De meeste banken zullen wel een kwart procent meer geven. Zij kun nen dat doen omdat zij weten in het algemeen tenminste zes jaar over het spaargeld te kunnen beschikken. De verwachting is, dat over tien jaar ruim een half miljoen jonge mensen zullen deelnemen aan de bijzondere spaarrege ling volgens de Jeugdspaarwet. Het woord „Jeugdspaarwet" heeft bij sommigen de indruk gewekt, dat er sprake is van een wettelijke verplichting tot sparen. Daar is echter geen sprake van. De vrijwilligheid staat voorop. Daarom zal de regering een propagan dacampagne voeren met advertenties, een revers-speldje als geschenk en?. Knapen in Apeldoorn aangehouden wegens brutaal vandalisme Acht Apeldoornse knapen, die zich aan wangedrag en vandalisme heibben schuldig gemaakt, zijn door de politie aangehouden en opgesloten. Zondag avond meldde een bewoner van de Griftstraat te Apeldoorn, dat enige jon gelui een grote ruit in deze straat had den ingegooid. Kort hierna meldde zich op het politiebureau een lantaarnopste ker van het Gemeentelijke Gasbedrijf, die kwam vertellen, dat hij op Marialust door enige jongelui ernstig was lastig gevallen. De jongens hinderden hem in zijn werk en draaiden de lantaarns weer uit, waardoor er enkele defect raakten. Daarna joegen zij de man van Maria lust af. Bij een direct in de omgeving ingesteld onderzoek konden drie jongens worden aangehouden. Ondertussen bleek, dat deze knapen samen met enkele andere kornuiten ook een verloofd paar hadden lastiggevallen. Een van de twee perso nen werd vry ernstig mishandeld en o.m. in het gezicht geslagen. De knapen hadden zakdoeken voor het gezicht ge bonden om niet herkend te worden. De jongverloofden konden niets anders doen dan op de vlucht slaan omdat het overwicht van de knapen te groot was. Bij het met kracht voortgezette onder zoek konden in de loop van de volgende dag nog vijf jongens worden aangehou den, in de leeftijd variërend van 14 tot 18 jaar. Gebleken is, dat de jongens, waarvan er enkele nog een valse naam aan de politie hadden opgegeven, zich de laatste tijd aan vandalisme hadden schuldig gemaakt en vernielingen pleeg den. Twee ton uit een erfenis verdwenen (Van onze correspondent) Een uitgebreid onderzoek is thans gaande naar een bedrag van f. 200.000 aan waardepapieren, die vermist wor den uit de nalatenschap van een on langs gestorven echtpaar te Laren. Het echtpaar vertoefde deze zomer met vakantie in Duitsland en werd daar, toen het een autorit maakte met een Duits echtpaar, het slachtoffer van een ernstig verkeersongeval. De echtelieden waren vrijwel op slag dood. Daar zij kinderloos waren, gaat de erfenis nu naar broers en zusters van het echt paar. Bij het regelen van de nalaten schap is thans aan het licht gekomen, dat voor een bedrag van ongeveer twee ton aan Nederlandse effeoten zoek is. Botsing tussen auto en trein Op de Reedijk te Rotterdam-zuid is gistermiddag de locomotief van een treinstel, bestaande uit 31 oliewagons, in botsing gekomen met een personen auto. waarin alleen de bestuurder, de 52-jarige A. van Os uit Rotterdam, zat. De auto trachtte op een onbewaakte overweg nog voor de trein langs te komen, maar werd bij deze manoeuvre gegrepen en ongeveer tien meter meege sleurd. De bestuurder kon zijn auto, die van achteren bijna totaal vernield werd, ongedeerd verlaten. De locomotief werd niet beschadigd. (Advertentie) Dat wordt wel nodig geacht want een onderzoek van de Rijkspsychologische Dienst heeft aan het licht gebracht, dat het» nog wel moeite zal kosten de moder ne jongelui tot sparen te brengen en de ouders te bewegen mee te werken indien de kinderen hun loon thuis afdragen. Het is gebleken, dat de meeste jongelui niet weten hoe hun ouders voor hen sparen (voor woninginrichting bij huwe lijk enz.). De spaarcampagne wordt gevoerd on der de leuze: „Het ideaal-spaarplan de zilvervloot", om duidelijk te maken dat het niet gaat om willekeurig sparen, maar om volgens een bepaald plan, waarbij idealisme en vasthoudendheid worden vereist om dat plan te doen slagen. Het woord „Zilvervloot" moet de historische binding geven met iets avon tuurlijks, dat in het nationaal belang succes heeft gehad. Aldus wil men het sparen uit de sfeer halen van gierigheid en schraapzucht en het een sportief karakter geven. Van belang wordt geacht, dat met de Jeugdspaarwet de particuliere ban ken nu iets hebben waarop zij hun spaaracties kunnen richten. Dat opent voor de propaganda vooruitzichten, die nog niet zyn te bekijken. Spanning tussen leiding en vakbonden (Van onze Londense correspondent) Labour deinst terug voor nieuwe nationaliseringen. Het partijcongres in Scar borough keerde de gedelegeerden, die naasting van landbouwgrond bepleitten, zonder veel omhaal de rug toe. De partijleiding betoogde, dat nationalisering van het land politieke zelfmoord zou betekenen. Alle kansen op een Labour-overwin- ning bjj de eerstvolgende algemene verkiezingen zouden er door verkeken worden. Labour, dat in zyn beide bewindsperioden na de oorlog een hele reeks nationali seringen heeft ingevoerd, vindt al lang, dat het welletjes is. Alleen heeft de party zich destyds verbonden om de staalindustrie en het wegvervoer, waarvan de natio nalisering door de conservatieve regering ongedaan is gemaakt, opnieuw tot over- heidsbedryf te maken. Maar de socialisten hebben openiyk erkend in een aantal gevallen de nationaliseringsplannen onvoldoende doordacht te hebben en men betwüfelt thans of algehele naasting van een bedryfstak wel de juiste vorm is van gemeenschapsbeheer. In elk geval heeft men bitter ervaren, dat nationaliseringen op de middengroep van het kiezerskorps, welke nog altijd de doorslag geeft in de Engelse politiek, werken als een rode lap op een stier. Tom Williams, de vroegere, uiterstbe- kwame minister van Landbouw in de Labourregering, betoogde, dat nationa lisering van de landbouw geen sikkepit zal veranderen aan de produktie. Wel wil Labour, als het weer aan de macht komt, de vroegere, verouderde markt- systemen voor groente en fruit en be staansmogelijkheden voor het platteland in het algemeen verbeteren. Bjj de bestuursverkiezing verloor me vrouw dr. Edith Summerskill, die veer tien jaar van het partijbestuur had deel uitgemaakt, haar zetel. In haar plaats kwam Jenny Lee, de echtgenote van de wegens de nadere verkiezingen gemuil korfde leider van de linker vleugel, Aneurin Bevan. Ook de strijdvaardige mevrouw Betst Bradock kreeg een plaats in het bestuur. De linksgerichte me vrouw Barbara Castle, die zo goed als zeker tot partijvoorzitster voor het ko mende jaar zal worden gekozen, ging in stemmenaantal vooruit. Zes van de zeven plaatsen der politieke sektie van het uit 27 personen bestaande partij bestuur, werden zoals gewoonlijk weer door aanhangers van de linker vleugel bezet. Zoals men weet. vormt de La- bourparty een federatie van de politieke partyen, vakbonden en socialistische vrouwenbeweging De uitslag van de bestuursverkiezing vormt een symptoom van een verschui ving naar links van de grote vakbonden, welke niet langer meer de steun en toe verlaat vormen voor de rechtse politieke leiders. Dat bleek ook uit de felle aanval op het particuliere onderwys met name op de z.g. „public schools" de duurste onderwysinstellingen ter wereld -, welke door het congres als onaanvaardbare symbolen van klassebevoorrechting wer den gegeseld. De Labourleiding sloeg deze aanval echter af. De socialisten willen wel het onderwys verder demo cratiseren, maar wensen de „public schools" te laten voortbestaan. Het is voor Labour een netelig vraagstuk. Vooraanstaande figuren uit de partij zoals Hugh Gaitskell zijn zelf de bril jante produkten van het luxe-onderwijs en zy sturen ook in vele gevallen hun eigen kinderen daar heen. &usltaW «roel j, \00.000ste Nc «e bereA-; o^;«= bevende d .migranten emig,T Wiilt bcteld n°g toekomst «e M een nieuv*e ne\ Inlichtingen worden verstrekt door de Algemene Emigratie Centrale, Javastraat 96, 's-Gravenhage, de Christelijke Emigratie Centrale, Heulstraat 3, 's-Gravenhage, de Katholieke Centrale Emigratie stichting, Badhuisweg 91's-Gravenhage. en hun bijkantoren, alsmede -W- rl'» Gewestelijke Arbeidsbureaus. Engeland heeft gisteren het voorstel van aartsbisschop Makarios om Cyprus onafhankeiykheid te verlenen voorlopig verworpen. Het heeft evenwel meegedeeld, dat het, samen met eventuele andere voorstellen, kan worden overwogen als het om een definitieve oplossing van de kwestie-Cyprus gaat. Engeland verwerpt voorstel van Makarios Engeland treft maatregelen in verband met de inwerkingtreding (vandaag) van zyn de e lge nootschapsplanMilitairen worden op kritieke punten samengetrok ken In Nicosia worden de barricaden tussen de Griekse en Turkse wijk ver sterkt. Gistermiddag kwam in Parijs de Navo-raad bijeen om te trachten nog een compromis tot stand te brengen. Een speciale bijeenkomst van het Griekse kabinet werd met het oog daarop uit gesteld. De Griekse pers spreekt van „een grote nationale crisis". Koning Paul van Griekenland heeft besloten zijn vakantie in Oostenryk af te breken en vandaag naar Athene terug te keren. De vorst nam dit besluit nadat hy telefonisch met premier Karamanlis over de jongste ontwikkelingen had ge sproken. De EOKA kondigde gisteravond een 24-uurstaking af voor woensdag als pro test voor de aanstelling door Turkije van een regeringsvertegenwoordiger in het kader van het nieuwe Britse plan voor het eiland alsmede voor de inwerking treding van dit plan. Duizenden Grieks-Cyprische arbeiders zyn gistermiddag in staking gegaan als protest tegen Engelands jongste plan voor het eiland. Men weet niet hoelang de staking zal duren Het paleis van de verbannen aartsbisschop Makarios in Nicosia werd gisteravond door politie doorzocht. Verscheidene priesters zouden zijn gefouilleerd. Een woordvoerder van de politie noemde later de huiszoeking in het aartsbisschoppelyke paleis een routine- onderzoek; er was niets gevonden. Gemaskerde mannen hebben een po litiepost te Kambos, op Zuidwest-Cyprus aangevallen en in brand gestoken. Enkele deelnemers aan de Niga~ bij hun aankomst gefotografeerd, riaanse constitutionele conferentie Op de voorgrond "Chief" James welk op het ogenblik tn Lancas- Okdsi II, "OBI" van Onitsha. een ter House in Londen wordt gehou- onofficiële adviseur ter conferentie, den in hun sehikkcachtige kledij Westelijke nota's over Duitse kwestie De V.S., Engeland en Frankryk heb ben in geiykluidende nota's aan de Sov jet-Unie het Westduitse voorstel voor vorming van een vier-mogendhedencom- missie ter bespreking van de hereniging van Oost- en West-Duitsland door mid del van vrije verkiezingen onderschre ven. Zy verwierpen een Oostduits plan om een vredesverdrag door vertegen woordigers van de Oostduitse en de Westduitse regering te laten uitwerken. De westelijke nota's vormden een ant woord op een Russische nota van 18 september, waarin de Sovjet-Unie het Oostduitse plan steunde. Volgens het Westen zien de mensen van alle leien van Duitsland het Oostduitse regime te recht als een bewind dat door een bui tenlandse mogendheid is opgelegd en door vreemde troepen wordt gehand haafd. De drie westelijke mogendheden deden ook een beroep op de Sovjet-Unie te antwoorden op hun voorstel betreffende een uit vijf punten bestaande algemene agenda voor een topconferentie. Een oer agendapunten zou de Duitse kwestie moeten zijn. Guinea wil banden met Frankrijk De 36-jarige premier van Guinea, dat zich pas uit de Franse Unie heeft ge stemd, heeft gisteren op een persconfe rentie verklaard, dat Guinea onafhan kelijkheid wenst en alle gevolgen aan vaardt. Maar Guinea wil ook banden handhaven hetzy rechtstreeks met Frankrijk of met de Franse gemeen schap, die door de nieuwe Franse grondwet is geschapen. Guinea zou wil len profiteren van het artikel in de grondwet met betrekking tot de oprich ting van een verbood van vrije volken. (Het artikel waarop premier Sekoe Toe- re zich beroept, stelt de Franse Repu bliek of de Franse gemeenschap in staat, overeenkomsten aan te gaan met sta ten, „die met haar een soort associatie willen aangaan ter ontwikkeling van hun beschaving". Waarnemers zyn van oordeel, dat de bedoeling van het arti kel is, een band tussen Frankrijk en de onafhankelijke staten van Marokko en Tunesie mogelijk te maken). Premier Toere zei nog, dat Guinea binnenkort een delegatie naar Frankryk zal zenden als het er zeker van is. dat deze delegatie ook ontvangen wordt. Guinea zou in de de eerste plaats by Frankrijk om bijstand aankloppen, maar als het werd „teleurgesteld" zou het zich tot anderen wenden- Frans-Guinea telt 2.500.000 inwoners. De beëindiging van de Franse financiële hulp zal moeten worden gecompenseerd door ontginning van ryke bauxietlagen, cie in het gebied zijn gevonden. De bau- xietwimning is in handen van Amerika nen. SCHAKEN. Fide-landentoernooi Nederland start tegen Rusland Gistermiddag is te München het 13de Fide-landentoernooi officieel geopend. Nadat de ongeveer 200 schakers uit 36 landen in het raadhuis waren ontvangen, opende de voorzitter van de Fide (Inter nationale Schaak Federatie) in het Duits Museum officieel het toernooi. Vervolgens legden drie vertegenwoor digers van de deelnemende landen de olympische eed van de schaakspelen af en daarna geschiedde de loting. Deze had het volgend resultaat: Groep 1: 1. Frankryk, 2. Ierland, 3. Denemar ken, 4. Porto Rico, 5. Rusland, 6. Ne derland, 7. Oostenryk, 8. Bulgarye, 9. Italië Groep 2: 1. Ver. Staten, 2. Noorwegen, 3. Iran, 4. Finland, 5. Israël, 6. Zuid-Afrika, 7. West-Duitsland, 8. Spanje, 9. IJsland. Groep 3: 1. Hongarye, 2. Argentinië, 3. Enge land, 4. Schotland, 5. Libanon, 6. Oost- Duitsland, 7. Philippynen, 8. Columbia, 9. Polen. Groep 4: 1. Portugal, 2. Zuid-Slavië, 3. Canada, 4. België, 5 Tsjecho-Slowakye, 6. Tune sië, 7. Zwitserland, 8. Zweden, 9. Grie kenland. De 3 best geplaatsten van elke groep gaan over naar de finalegroep. De Nederlandse ploeg, bestaande uit dr. M. Euwe, J. H. Donner, L. Prins, H. J. Kramer, C. B. van den Berg en F. Roessel, krijgt het in de eerste ronde niet gemakkelyk. Dan zullen onze land genoten het nl. moeten opnemen tegen Rusland. PAARDESPORT. Draverij en Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen lulden: 't Gooi-prijs: 1. William Z (J. Zeeman) (1.33.4); 2. Wally Parlsien; 3. Valuta. Tot.: w. f8,—; pl. f2,20, 1,40, 1,70; gek. f 10,20; cov. f4,10. Bossen-prijs, eerste serüe: 1. Umberto van Oranje (J. v. Dooyeweerd) (1.26.8); 2. Ugoldman K; 3. Type Erebus. Tot.: w. f5,70; pl. f 1,70, 1,50, 2,10; gek. f8,60; oov. f 7,50. Tweede serie: 1. Urania (P. A. ©trooper) (1.27.0); 2. SJakie Scott; 3. Rita Bond. Tot.: w. f 3—pl. f 1,70, 1,80; gek. f 10,30; oov. f 5, Finale: 1. Umberto van Oranje (J. v. Dooyeweerd) (1.26.4); 2. Urania; 3. Rosa- munde. Tot.: w. f 3,30; pl. f 1,50, 1,30, 3,10; eek. f 4,80; oov. f 4,30. Helde-prijs: 1. Virginia (J. Zeeman) (1.29.9); 2. Souveralne Malre; 3. Tassel Friezin. Tot.: w. f3,20; pl. fl,60, 4,80, 2,70; gek. f 15,90; oov. f 25.60. Weide-prijs: 1. Tomlbola (A. Slderlus) (1.28.11); 2. Victor Alsvln; 3. Thundera. Tot.: w. f 6,70; pl. f 1,80, 1,70, 3,30; gek. f 11,80; cov. f5.10. Tuinstad-prljs: 1, Rudolf G (C. van Huissteden (1.26.5); 2. Rudl Trothan; 3. Oranje Nassau. Tot.; w. f5,80; pl. f2,40 5,—. 2,70; gek. f 13.—; oov. f 17,20. Totale omzet f 75.523.60 Feyenoord verloor van F.C. Köln Te Rotterdam is voor het toernooi om de Vriendschapsbeker een wedstryd gespeeld tussen Feyenoord en F. C. Köln De ontmoeting, die door 25.000 toeschouwers werd bijgewoond, eindig de in een 52 overwinning voor de gast heren. Ondanks heit knappe en solide veld spel van Köln slaagde een sterk aanval lend Feyenoord erin de Duitse verde diging ruim een half uur onder druk te zetten. In de 29ste minuut strafte links buiten Fendel een fout van Kerkum af (01) en vier minuten later scoorde Fendel opnieuw, nadat Pieters Graaf land de bal na een schot had laten val len (02). Na 11 minuten goed voetbal na de hervatting vielen drie doelpunten bin nen twee minuten. Cor van der Gyp scoorde met een kopbal (12), Fendel schoot vervolgens een van de lat terug komende bal in (13) en Mouhjn maak te er 23 van. Na 26 minuten benutte Storm een door Kerkum veroorzaakte strafschop (24) en tenslotte strafte Brungs na 40 minuten de derde fout van Pieters Graafland met een doelpunt af (2—5). Europese voetbalbeker Voor het toernooi om de Europese voetbalbeker is te Gothenburg de wed stryd Ifk GoetefoorgJeunesse Esch sur Elzette (Lux) gespeeld. De Luxemburgse ploeg won de ontmoeting met 10, een stand, die by de rust reeds was bereikt. Aangezien de eerste wedstryd in een 21 zege voor de Zweden was geëindigd en het doelpunt gemiddelde thans 22 is, zal een derde wedstryd de beslissing moeten brengen. DUIVENSPORT P.V. De Rijnklievers De P.V. „De Rynklievers" hield haar laatste concours in 1958 op St.-Chrislain H, afstand 197 km, met oude en jonge duiven. In concours 190 duiven, welke om 7.55 uur met z.o. wind in vrijheid werden gesteld. De 1ste duif werd ge constateerd om 10 uur 26 min. 7 sec. met een snelheid van 1305,40 meter per mi nuut; de laatste prijswinnaar om 10.39.19 uur met 1189,63 per minuut. Uitslag: dhr. v. d. Pluym 1; M. Jongeleen 2; W. Hoogervorst 310; C. de Ridder 46; L, Klein 5; F. Hoogervorst 7; J. Rot mensen 8 en P. Belt 9. De kampioenschappen werden als volgt behaald: Vitesse: 1. C. M. van Dam met 491,38 punten; 2. Chr. v. d. Pluym met 480.55 punten; 3. H. J. Kettenis 454.99 punten. Fond: 1. P. v. Griensven met 263,94 punten; 2. A. Rooda met 240.26 punten; 3. Truijers jr. met 222.47 punten. Van Esschen tot Bordeaux: 1 Chr. v. d. Pluym met 700.84 punten; 2. H. J. Kettenis met 624.39 punten; 3. W. Hoo gervorst met 604.37 punten. Jonge duiven: l.M. A. v. d.. Wilk met 393.41 punten; 2. Trunjers jr. met 372.78 punten; 3. A. v. d. Dop met 369.82 punten. Oud en jong:: 1 Ohr. v. d. Pluym met 358.16 punten; S. M. Jongeleen met 333.37 punten; 3. M. Reierse met 293.95 punten. Kampioen Generaal: 1. Ohr. v. d. Pluym met 1268.43 punten; 2. H. J. Ket tenis met 1154.81 punten; 3. M. Jonge leen met 1147.07 punten TUNESIE EN MAROKKO IN ARABISCHE LIGA Tunesië en Marokko zullen zich van daag in de gelederen van de Arabische Liga scharen, waarmee de invloedssfeer van de Liga van de Perzische Golf tot de Atlantische Oceaan wordt uitgebreid. Daarnaast heeft het sjeikdom Koeweit aan de Perzische Golf het lidmaatschap aangevraagd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11