PUZZELRIT L.D BEZORGDE 200 RIJDERS TALLOZE HOOFDBREKENS r f9De beste van het seizoen 97ste jaargang Maandag 29 september 1958 Derde blad no. 29556 Tomeloze stroom van strafpunten J Rustig gleden de wagens voor de startlijn in de Rooseveltlaan om op het sein van starter Binsbergen de tit te beginnen jeugd, die zich hier evenals elders ge roepen voelde om de inmiddels vrij wan hopige en draaierige deelnemers een handje te helpen. Zij wezen de wagens met de start nummers de weg naar beneden. Tot grote ergenis van een pa, die zieh er gens op een zolderverdieping aan het verkleden was. In zjjn interlockje boog hq zich uit raam en deed een beroep op de sportieve gevoelens van zijn kroost: „Joh. dat mot je niet doen, tis toeh een wedstrijd". Zoonlief keek een beetje beduusd maar snapte er kenne lijk nog niets van. Wij hebben hem verder uit de droom geholpen. Het hielp zowaar. voel, dat de grootste problemen achter de rug waren. Jammer, voor hen, die zo dachten. Ze waren er nog niet! Nog twee valletjes stonden voor hen open eer ze via de Hofdijk op de Warmonderweg v/aren aangeland. Die laatste aandui ding: „Na waarschuwingsbord wegver smalling linksaf", kon niet anders dan een formaliteit zijn. Waar het Leidse Hout begint is toch die beruchte weg versmalling. Inderdaad, maar dan had men buiten de waard, of te wel buiten de heren J. Th. Wurzer, F. G. van Leeu wen en N. Steehouwer, die de route had den uitgezet, gerekend. Het bord wegversmalling was verdwe nen en met toestemming van de poli tie was er zolang een bord wegverbre- ding neergezet. Tenminste zo dacht men, maar toen men de route voor de laatste maal controleerde, bleek het bord te zjjn verdwenen. Een onbeken de had het nodig geoordeeld het bij de politie te deponeren. Na enig zoeken kwam men daar achter en nog maar net voor de eerste rijder ter plaatse verscheen had men het weer tegen de paal geplakt. Ter vermeerdering van het straflijstje van legio rijders overi gens Maar toen was het ook werkelijk af gelopen. In de Houtlaan werd de kaart ingeleverd, hetgeen echter talrijke rij ders niet weerhield om meteen maar aan het nakaarten te slaan. Talrijke zeer gezouten opmerkingen vlogen in het rond. maar reeds hier v* as te mer ken. dat men enthousiast was over de rit. Geroutineerde rijders noemden hem j „de besten van het seizoen" Prijsuitreiking En deze lovende klanken kon men 's avonds in de benedenzaal van Avifauna I nog meer beluisteren. Er was bijna geen stoel in de grote zaal onbezet, toen de directeur van het Leidsch Dagblad, de heer J. W. Hennv het podium betrad om de rijders welkom te heten. Hij verheug de zich over de enorme opkomst, een teken, dat deze rit was ingeslagen Hij Bij het gebouw van het Leidsch Dagblad ontvingen de deelnemers hun eerste controlestempel en een aardewerk hutspotje als herinnering aan de re rit. „Na waarschuwingsbord weg versmalling links". Talloze rijders hebben dit onderste door de or ganisatoren van de rit geplaatste bord als zodanig gekenmerkt en misten daardoor de laatste controle op de Warmonderweg. De heer F. G. van Leeuwen gaf in Avifauna een uitvoerig overzicht van de verreden rit. Velen begrepen teen eerst goed. hoeveel fouten ze hadden gemaakt reveld (287 pt). 17. Veldkamp Braams (287 pt). 18. C. Kukler mevr. Kukler (293 pt). 19. F. Simons jr. F. Simons sr. (295 pt). 20. L. F. v. d. Ham PW. v. d. Ham (296 pt). 21. J. L. F. Kamm mevr. Kamm '297 pt). 22. Mevr. Hop man G van Essen (299 pt). 23. Mei. A. B. W. Jonguiére mevr van Stolk <302 pt). 24. Th. Nagel Borghart '305 pt). 25. A. J. van Horken mr. E. G. Sprey (307 pt.). 26. J Witser. mevr. Witsen (308 pt), 27. W. van oer Meij J. J. C. Lucier '311 pt). 28. mei. M. J. Verhoog A. J Kors (311 pt). 29. J A. Hoogstraten P. J. Hoogstraten '315 pt). 30. W. A. van Veen O van Bar- neveld (315 pt). 31. E M de Klerk F. A. Heemskerk <318 pt). 32. G .Zwart mevr. Zwart '320 pt). 33. J. Brons geest mevr. Dt Jong (321 pt). 34 C. Ketel v. d. Wijngaarden (322 pt). 35. P. Bouthan mevr. Bouthan '322 pt). 36. H. J. Kaagstra mevr. Kaagstra (325 pt), 37. Zaalberg A. de Man (327 strafpunten). LEIDSCHE^ TALTOBOXEN Leek zo eenvoudig bracht voorts hartelijk dank aan de con troleurs. tijdwaarnemers en anderen, die zich voor het slagne van deze rit had den ingespannen. Terwijl boven in Avifauna 'n 10-tal per- Ft, l ii sonen (de rekenkamer) koortsachtig aan het werk was om wijs te worden oin de puntenstroom, die op de deelnemers kaarten was terechtgekomen, luisterden in de benedenzaal de aanwezigen met gespannen aandacht naar de heer F. G. van Leeuwen, die gewapend met school bord en krijt, zijn toehoorders nog eens langs de route voerde. Uiteraard had hij vele bijzondere stopplaatsen, daar waar erg handige valletjes waren geplaatst. Telkenmale gleed dan een verbaasd, ver rast of teleurgesteld gemompel door de zaal. Hoe had men dat toch kunnen missen? Ja. dat kan men zich afvragen, maar uit de resultaten, bleek maar al te duidelijk dat het een moeilijke rit was geweest. „Voor de B-klassers eigen lijk te moeilijk", zo zei ons de bekende rallyrijder, de heer C. Bosschart. (Die de route had nagereden en daarbij slechts één controle had gemist!) Het is in ieder geval een troost voor de begin nelingen. Maar we hebben niet de in druk gekregen, dat hun plezier er min der om geweest is. Integendeel Inmiddels was ook de „rekenkamer" gereed gekomen en kon dc heer Hen- ny overgaan tot de prijsuitreiking. In iedere klasse twee radiotoestellen, fo totoestellen, bermlampen, autoplaids, aanstekers, portefeuilles, sloffen siga retten, kaartspelen, wegenkaarten, niet minder dan 45 prijzen werden over handigd. Alle prijzen waren door het Leidsch Dagblad beschikbaar gesteld. Van verschillende zijden waren aan biedingen gedaan, maar deze had men gemeend niet te moeten aanvaarden. Korte tijd later liep de zaal van Avifauna leeg. De Hutspotrally behoorde tot het verleden. De organi satoren bleven nog even zitten. Er werd nog even nageboomd. Niemand had wanklanken gehoord. Enkel lof uitingen. Wij zeiden het reeds, de puz- zelrit van het Leidsch Dagblad werd een succes Toen ging het een tijdje wel. al was er voor df A-klassers nog wel een extra valstrik.ie aan de Loosterweg gedepo neerd. Net. toen men dacht, dat het kruit grotendeels verschoten was, en men dus wel iets rustiger kon kiiken, zag men over het hoofd dat „Zight" niet hetzelfde is als „Zicht", al kan dat in een bepaald lettertype erg veel op elkaar ljjken. Deze nonchalance heeft de straflijst van heel wat deel nemers met dertig punten doen ver meerderen. De directeur van het Leidsch Dag blad, de heer J. W. Henny, wenst de beste A-rijder geluk met zijn behaalde e&rste prijseen radio toestel. Op de achtergrond de ad junct-directeur. de heer E. A. E. van Dishoeck. (Van een onzer redacteuren) Zó dikwijls en van zóveel verschillende kanten hebben wij het zaterdagavond horen beweren, dat wij het nu rustig als een vaststaand feit aan nemen: de door het Leidsch Dagblad uitgeschre ven Hutspotrally is een daverend succes ge worden! Niet alleen door de enorme animo, welke er onder de automobilisten bestond voor deze puzzel- rit. Om niet met de beschikbare tijd in de knel te komen, had men het aantal inschrijvingen maxi maal op tweehonderd moeten stellen. Deze limiet werd verre overschreden. Zeker een vijftig enthousiasten moesten teleurgesteld worden! Maar het was niet alléén deze grote deelname, hoe prettig die op zichzelf ook was. Ook de bijzonder gunstige weersomstandigheden, die maakte dat niemand het erg vond als men een stukje terug moest, wanneer men de verkeerde route had ingeslagen, droeg een stevig steentje b.'j tot het succes. En niet te vergeten de voor treffelijke organisatie. Maar voor alles was het toch de rit zelf. Voor de A-klassers de routiniers in dit soort werk een tocht van ongeveer negentig kilometers, voor de B-klassers de beginnelingen een rit van nog altijd 85 kilometer. En in beide ge vallen was de weg bezaaid met voetangels en klemmen. Zo origineel en zo geraffineerd, dat zij voortdurend de grootste concentratie eisten van bestuurder en kaartlezer. Desondanks is het niemand gelukt zonder figuurlijke kleerscheuren het eindpunt (de Houtlaan) te bereiken. De win naar in de A-klasse had nog altijd 137 strafpun ten. De stille, sportieve, en zo uitermate ple zierige strijd tussen de deelnemers en de personen, die verantwoordelijk waren voor al die valstrik ken, is dus in feite gewonnen door de laatsten. Maar er was niemand, die zich daar druk over maakte. Het was een gezellige middag geweest, het doel was dus bereikt. Intussen gleden de wagens langs de kust en via allerlei moeilijkheidjes naar Katwijk. Voor zover zij toen de draad nog niet kwijt waren maakten zij kennis of hernieuwde hun bekendheid met de penetrante lucht van Katwijks binnen haven en konden daarna weer opnieuw genieten van een flink stuk boulevard. Men kon respect krijgen voor de enorme bouwactiviteit in deze badplaats en reed toen in de richting Rijnsburg. althans als men inmiddels nog steeds de draad van het verhaal te pakken had. Overal vandaan Velen waren die inmiddels kwijtge raakt. Toen wij op de boulevard in Kat wijk stonden te wachten op passanten, zagen wij de wagens uit de onwaar schijnlijkste richtingen komen. ..De eni ge richting, waar ze niet vandaan ko men is uit zee", merkte onze collega te recht op. De wagens snorden heen en weer, kennelijk was men druk bezig te „Nog dertig seconden... Nog tien seconden.... Nog drie seconden.... Nummers 1 en 2, u kunt vertrekken.... Veel succes!" Het was juist twee uur geweest zaterdagmiddag, toen deze woorden van starter E. Binsbergen via de geluidswagen over de Rooseveltlaan werden uitgestrooid. De Hutspotrally 1958 was begonnen. Terwijl deze twee wagens uit het zicht verdwenen, stelden de twee volgende nummers zich op. Eén minuut later was hun uur van vertrek aangebroken. Achter hen formeerden zich de volgende duo's. Rustig en beheerst werd aan de wenken van de politiemensen gevolg gegeven, zodat zonder moeilijkheden althans de startlijn bereikt kon worden. Maar voor sommigen was dat het einde van een zorgeloos tijdperk. Zij zaten reeds enkele honderden meters verder in de perikelen. Het was de bedoeling, dat zij via de Hoflaan en de Da Costastraat naar het Leidsch Dagblad zouden rijden, waar zij hun eerste controlestempel en als herinnering aan deze rit een aarde werk hutspotje in ontvangst konden nemen. Maar velen waren reeds daarvoor de draad kwijt en zochten het in alle richtingen. Voorlopig.behalve in die, waar zij heen moesten. Dankbaar in Leiden Draaierig in Leiderdorp Duizelig in Lisserbroek Desperaat in Noordwijk Draadloos in Katwijk Desolaat in Oegstgeest Diktevreden in Alphen Het zou nog wel erger worden. Wij kunnen uiteraard hier niet alle moei lijkheden opsommen, die de rijders zijn tegengekomen, zij zullen ze zich maar al tc goed herinneren. Hoevelen onder hen hebben de Wilhelminabrug voor twee bruggen geteld? Toch moet dat gebeu ren, want in het woordenboek staat, dat een brug een verbinding is tussen twee vaste punten. En de Wilhelminabrug be staat uit twee volkomen onafhankelijk van elkaar werkende klappen met daar tussen een vast punt! En wie is er niet een beetje draaierig geworden in Leiderdorp. Vooral voor de A-klassers was het voorbij bet viaduct om dol van te worden. En controlepost die van kilometers afstand te zien was en die men tweemaal moest passeren. En intussen maar draaien, draaien en draaien. Maar ja, als men dan uitgedraaid was tn een beetje duizelig zat na te kaarten en wellicht nog een fout-controlepostje in het dorp had aangedaan, kreeg men kans wat bij te trekken om de rechte weg naar Oud Ade. Tenminste, zo leek het. maar daar zat weer een geniepig- heidje tussen. Richting De Kaag is nog wat anders dan richting Kaagdorp. Het kostte velen weer dertig strafpunten, daar zij de controle verder" op de Zijl misten. Een of twee e's En zo gingen we verder langs Roelof- arendsveen. de Ringvaart naar de Lis- serdijk. waar men naar bloembollenkwe kers moest zoeken. Naderhand hebben talrijke rijders ervaren, dat er in de bollenstreek nog talrijke kwekers hun naamplaatjes in de oude spelling en dus met een dubbele e hebben hangen. Dus het tweede bordje „bloembollenkweker" met één e was nergens te vinden, wei een controlepost De meesten hebben die echter niet gezien, zij waren verder ge gaan in de richting van de Keukenhof. Na wat pittig gedraai in Noordwijk- Binnen werd de neus van de wagens lichting zee gezet en weer het leek zo eenvoudig. Het zag er naar uit. alsof men rechtstreek* naar de boulevard kon rijden. Maar dar. had men bij het Duin pad het bordje ..Doodlopende weg" niet zien staan, anders was men tegenover de Quarles van Uffordlaan wel dal on mogelijke klinkerweggetje naar beneden afgegaan en had men de twee jonge mannen met de controlevlag wel gevon den. Het was een moeilijk punt. maar menig oplettende rijder is daar gespaard gebleven voor strafpuntendoor de Dit is de ingang van het bij de rallyrijders inmiddels beruchte klin kerpaadje tegenover de Quarles v. Uffordstraat te Noordwijk aan Zee. Deze deelnemer nam tenslotte toch maar de goede wegmaar hij had er inmiddels heel wat strafpun ten mee opgelopen. trachten opnieuw een aanknopingspunt te vinden. Het was niet alleen daar. dat wij talrijke deelnemers in moeilijkheden hebben gezien. Wanneer wij zo links en rechts de route wat afsneden, kwamen we steeds rallyrijders tegen. Op plaatsen, waar zij langs moesten komen, maar ook, waar ze niet moesten komen. Inge spannen zaten zij dan veelal naar links en rechts te kijken of er mis schien niet iets was, waarop zij zich weer konden oriënteren. Of misschien zagen zij wel een wagen, die zich heter door dc moeilijkheden had kunnen worstelen En velen hebben niet geschroomd de altijd bereidwillige voorbijgangers om raad te vragen. Vaak tot eigen nadeel, want niet alle controleposten, die langs de route stonden opgesteld, moest men aandoen Laatste loodjes Via Rijnsburg naderde men Oegst geest en weer kreeg men het rustige ge- De prijswinnaars A-klasse: 1. H. A. Davidson L. L. v d. Zwet (137 strafpunten), 2. L. Visscher B. Visscher (148 pt), 3. J. B. H. Kroon (157 pt), 4. C. Fellendans I. A. Fel- lendans (188 pt). 5. A. Beekman Beekman (192 pt), 6. R. Brouwer J. Visser (245 pt). 7. P. Beuk '249 pt), 8. H. Geerling A Verbree (262 punten). B-klasse: 1. J. Wijsman A. J. Pol dervaart (157 strafpunten) 2. H. Schoonlingen A. Ellens (227 pt), 3. J. M. Mooten L. van Eisen '232 pt). 4. J. A. M. Feijer P. Kolk (232 pt), 5. G. J. J. Stokker mevr. Freeke <241 pt), 6. J. Verberg G. J. Bogaard '252 ut), 7. J. H. Dullemans J. Ribbe '263 pt), 8. W. J. Maas J. Maas (274 pt). 9. S. Santema H. E Lindeman (278 pt), 10 L. Nijdam H. Haagenbeek '282 pt). 11 A. Hollander F. W. L. Pfeiffer '283 pt.). 12. W. de Jong Kon.Vnian (284 pt). 13. A. Kruit J. van Eemond (284 pt). 14. W. v. 1. Wel Voorham '285 pt). 15. Ir. H. Mi-ijer ir. W A. F.isma '286 pt), 16. Th A, Saat L. J Har-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9