J. M. Hoekstra nam afscheid van Leidse Raad van Arbeid Duizend arbeiders nodig voor de verbouwing van de „Willem Ruys" Na bijna veertig jaar Het personeel van de Raad van Ar beid heeft vanmorgen afscheid geno men van de heer J. M. Hoekstra. Deze gaat de dienst na bijna veertig jaar ver laten. De heer Hoekstra begon zijn werkzaamheden als ambtenaar bij de Raad op 1 juni 1919 en heeft sindsdien niet alleen de belangen van de dienst, maar ook van de ambtenaren op eer lijke wijze voorgestaan. De afgelopen 12 jaar heeft de heer Hoekstra de functie van chef de bureau vervuld. Als eerste spreker richtte in een der loka len van het kantoor de voorzitter van de Raad van Arbeid, mr. D. J. Gorter, woorden van dank en waardering tot de scheidende functionaris. Hij wees er o.m. op, dat de heer Hoekstra het ge hele bedrijf van de Raad zowel van bin nen als van buiten kent en dat hij zich in het bijzonder op het gebied van de invaliditeitswetgeving een expert heeft getoond. De parate kennis van de heer Hoekstra is ongetwijfeld van invloed ge weest op de goede gang van zaken, al dus spreker. Verder roemde mr. Gorter de scheidende ambtenaar om zijn aan geboren organisatiegaven. Bovendien heeft de heer Hoekstra zich steeds een uitstekend selector van personeel ge toond. Als secretaris op de vergaderin gen van het Raadscollege heeft de scheidende zich eveneens zeer verdien stelijk getoond. Tot besluit van zijn toe spraak dankte de voorzitter de heer Hoekstra voor de prettige samenwer king, waarna de overhandiging van een woordenboek en een fraaie pijp als af scheidsgeschenken plaats vond. Als opvolger chef de bureau sprak vervolgens de heer A. G. de Kier woor- K. G. dertig jaar Temidden van de Leidse hervormde gemeente in een stampvolle Pieters kerk is gisterochtend ook enige aan dacht geschonken aan het zesde lustrum van het Chr. Tamboers- en Pijperkorps K. en G. Ds. D. J. Vossers, die in deze dienst voorging, sprak over „Een overwinning, alleen door muziek" en ging daarbij uit van het tekstwoord Richteren 7 20 „zo bliezen de drie groepen op de horens, braken de kruiken stuk en hielden in de linkerhand de fakkels en in de rech terhand de horens om te blazen en rie pen: Het zwaard van de Heer en van Gideon". Bij de uitwerking van dit tekstwoord legde spreker de nadruk op het feit, dat wy in God meer dan over winnaars zyn, dat wy ook in de muziek de grote daden van Gods overwinning kunnen verkondigen. De fluitafdeling van het jubilerende korps verleende aan deze dienst haar medewerking. In een vertolking van enkele geestelijke liederen gezang 232, 174 en 149 kwam de geoefendheid van deze afdeling zeer goed tot haar recht. De gemeentezang werd ditmaal mede begeleid door het Haags Koperkwartet, dat ook nog een uitvoering van Psalm 138 gaf. Zaterdagavond maakte K. en G. een rondgang door de stad, welke besloten werd met een zeer geslaagde en door velen bijgewoond taptoe op het Pieters kerkplein. Brandende fakkels gaven aan mars en taptoe een alleraardigst effect. EIGENAARDIGE COLPORTAGE-METHODE Bij een ingezetene in Leiden vervoegde zioh dezer dagen een colporteur, die een abonnement op een boekenserie aan bood. Toen men op deze aanbieding niet inging vroeg de man, onder het voor wendsel van onbekendheid ter plaatse, aan zijn „cliënt" haar naam en adres op te schrijven. Prompt werd enkele dagen later een contract op de boekenserie aangeboden. Men zij dus gewaarschuwd NEDERLANDSE KUNST IN WARSCHAU Van 15 oktober tot half december wordt in het Nationale Museum te War schau een tentoonstelling gehouden van het Nederlandse landschap in de 17de eeuw. De tentoonstelling is samenge steld door de directeur van „De Laken hal", de heer J. N van Wessem. In het clubhuis aan de ten Kate- straat organiseerde de speeltuinvere niging „Wesöerkwartier" zaterdagmid dag een poppenkastvoorstelling voor de (kleuters. De kinderen hebben hartelijk meegeleefd met de spannende avon turen. De afd. Leiden van de Chr. Ver. „Zedenopbouw" (secr. Zoeterwoudse Singel 42) organiseert evenals het vorige iaar in het a.s. winterseizoen een sexuo- ogische oriënteringscursus, waarin hu welijks- en gezinsmoeilijkheden zullen worden behandeld. Aan de Ned. Economische Hoge school te Rotterdam zijn geslaagd voor het propaedeutisch herexamen in de economische wetenschappen de heer H. G. van Buren, R. Feitkamp en D. Libot, alhier. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Leonardus Johannes, zn. van J. P. Aal- bregt en H. T. Maassen; Catharina Elisa beth. dr. van F. Crama en C. Brouwer; Alexander Marinus, zn. van J. Spijker en S. M. de Geus: Michel Onno, zn. van R. H. J. Landegent en; K. Ekkerman; Jacoba Klazina. dr. van L. Verdoes en W. van Duijn; Paulus, zn. van P. Mulder en M. Gijsman: Arnold, zn. van H. J. van Dam en A. Koetsier: Ingrid Alida Francina, dr. van A. Krouwel en J. M. Hogewonlng; Helena Susanna, dr. van S. F. van Gor- kum en S. M. M. Ouwerkerk; Clemens Maria, dr. van N. C. J. van Valderen en J. Verschoor; Herman Johan. zn. van H. Kuilenberg en E. de Jong; Marie José. dr. van A. P. van Wouw en H. H. M. den Dubbelden; Johannes Quirlnus Anthonlus zn. van D. Wijsman en M. W. Devilee. ONDERTROUWD S. Rozemond en T. M. Berg; H. Peters en S. M. Kloots; J. L. A. T. P. Deuss en A. C. Oostrom; J. A. Cras en A. A. M. Frissen; J. C Huijsman6 en A. J. M. La- feber; A. C. Nleuwkerk en H. Velthuilzen; F. Hollander en A. M. van Es; J. H. W van Meekeren en G Smit; P. Hillebrand en M. Webbers; J. Crispijn en C. W. Oli vier; J. A. Heemskerk en C. Logeman; M Monfils en J. J. Meiler; C. van Lellveld en E. Kleiin: J. A. van der Blom en H. M. Nagtegeller. De lijst vafi 20 september j.l. dient als niet gedaan te worden beschouwd. GETROUWD A. W. Hartevelt en J. H. Heutink. OVERLEDEN M. van der Neut. 61 Jr.. man; H. van Elk. 63 Jt., man; M. van der Woerd, 81 Jr. wed. van J. Stoute, C. Vet, 17 Jr„ dochter. den van lof tot de heer Hoekstra, die er mede voor gezorgd heeft, dat de Leidse Raad een goede naam heeft gekregen. De voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer C. Strijk, bood naast zijn gelukwensen een boekwerk aan. Een oud-collega van de scheidende ambte naar, de heer J. van Santbrink, sprak eveneens een enkel woord. De heer Hoekstra dankte allen voor de hulde hem gebracht. „Ons Belang" zet jubileumfeest voort De festiviteiten ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Woning bouwvereniging „Ons Belang" werden zaterdag voortgezet met een feestavond in de Stadsgehoorzaal. De voorzitter van de jubileumcom missie, de heer A. Gerritsen jr., mocht bij de opening een volledig bezette zaal verwelkomen, waaronder wethouder A. J. Jongeleen met echtgenote, hoofden en ambtenaren van diverse gemeentelijke diensten, waarmede de vereniging steeds in verbinding staat, zusterverenigingen uit Leiden en wijde omgeving en vele andere organisaties. Spreker was verheugd dit feest aan allen te mogen aanbieden uit dank voor het vele werk, dat voor de vereniging is gedaan, ook door leveranciers en leden, waarbij hij het geschenk van de pas onthulde vijver en fonteinen in her innering bracht. Hierna deed de heer Gerritsen een beroep op het medeleven van de aan wezigen met de leerlingen van de Dr. Van Voorthuysenschool, waarvoor ty- dens de pauze een collecte zou worden gehouden. Later in de avond werd het resultaat van de collecte, ruim f 116. bekend gemaakt Ook de heer J. Gerritsen sr., voorzit ter van „Ons Belang" sprak nog een woord van welkom. De verdere avond werden de aanwe zigen toevertrouwd aan de zorgen van het Ned. Theater Bureau, dat o.a. „De drie Jacksons" presenteerde, die de aan wezigen deden meezingen met hun top hits. De charmante cabaretière Katja Berndsen deed in verschillende kostuums de diverse chansons sinds 1907 herleven. Rif Gerardi liet de zaal huiveren met zijn evenwichtskunsten en acrobatiek. De grote illusionist Crochet (vroeger sprak men van goochelen), gaf een show van alle mogelijkheden welke deze tak van kleinkunst biedt. Op geestige wijze bond Jan Blaaser als conferencier de diverse nummers aan elkaar. Het was een genoeglijke avond met als slot een bal o.l.v. de heer J. Alphe- naar mjn.v. het Ballroomorkest. MEDEWERKERSAVOND LEIDSCHE VOLKSHUIS Nu ook het Leidsche Volkshuis met al zijn activiteiten weer start, werd zater dag in het Volkshuisgebouw aan de Apothekersdyk een medewerkers (sters)- avond gehouden. Deze samenkomst, welke een zeer ge> zellig karakter droeg, werd ingeleid door de directeur van het Volkshuis, de heer H. van Duijne, die het Leidsche Volks' huiswerk in drie perioden verdeelde. Ten eerste de tijd waarin er van vrije tijd nog nauwelijks sprake was, waarin de arbeiders van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de fabriek stonden. In die tijd strekte de arbeid van het Volks huis zich uit tot ae vrouwen van de ar beiders en tot de meer geschoolde ar beiders. Toen kwam de periode van de verkorte arbeidstijd, de arbeiders kregen de beschikking over vrije avonden. Ook toen weer waren het voornamelijk de meer geschoolde arbeiders die deze pas verworven vrye tijd goed gingen gebrui ken. Het was de bloeitijd van het volks ontwikkelingswerk in de volkshuizen. De mensen waren gretig om allerlei ont wikkelingscursussen, lezingen en lessen te volgen. Tenslotte onze huidige tijd, die niet vandaag begonnen is maar al 10, 20, 30 jaren geleden zyn intrede heeft gedaan. Een sterk toegenomen massificatie in het arbeidsproces. Maar vooral ook een sterk toenemende mas sificatie in de vrije tijdsbesteding. Na dit inleidend woord werden ach tereenvolgens de diverse facetten van het Volkshuiswerk, w.o. schimmenspel, film, muziek, naar voren gebracht. Bo vendien kregen de aanwezigen een in druk van de arbeid van de werkgemeen schap „De Ratel" en hoorden zij iets over het vrouwenwerk. OEGSTGEES 7 Geslaagd Voor het propaedeutisch examen ec. wetenschappen slaagde te Rotterdam onze plaatsgenoot P. van Veen. Advies deskundigen over structuurplan In het begin van dit jaar is het struc tuurplan vor de Leidse agglomeratie in de verschillende gemeenten ter tafel gekomen. Dit basisplan is toen alge meen aanvaard. Om het verder uit te werken werd een werkgroep ingesteld, waarin alle betrokken gemeenten ver tegenwoordigd zijn. Het uitwerken van een dergelijk plan is geen gemakkelijke bezigheid en daarom heeft men dan ook nog een commissie van deskundigen ge vormd, bestaande uit de planologen van de verschillende gemeenten, die aan de werkgroep advies moesten uitbrengen. Blijkens een mededeling van burge meester K. van Diepeningen in de raad van Leiderdorp van vrijdag JJ. is het advies van de deskundigen gereed geko men en aan de leien van de werkgroep toegezonden. De werkgroep kan nu ver der aan het werk gaan, waarna de plannen verder doorgezonden kunnen worden aan de colleges van burgemees ter en wethouders en later aan de raad. Er is tot nu toe dus alleen binnens kamers gewerkt, en dat zal ook nog wel enige tijd zo blijven, doch uit de be treffende mededeling blijkt wel dat er wel „söhot in de zaak zit". HENGELSPORT Visvereniging PBOV organiseerde zaterdagmiddag haar derde wedstrijd te Voorhout. Na twee maal 1% urn- vissen was de stand als volgt: 1. T. Hoppecibrouwer 195 gr.; 2. H. de Hogen 190 gr.; 3. A. v. Berkel 185 gr.; 4. C. Sira 155 gr.; 5. P. Eradus 145 gr.; 6. J. Molenaar 120 gr.: 7. P. v d. Berg 120 gr.; 8. N. Glasbergen 100 gr.: 9. A. v. Eygen 85 gr.; 10. H. Verstraten 80 gr. Visverenieing WWV. hield haar der rie wedstrijd in de Leede met bootjes. Het weer was goed. maar de vangst viel tegen. Na 2 x 1% uur vissen was de stand als volgt: 1 P Eradus 438 gr. extra nr. gr. voorn. 2 C. v Velzpn 433 er3 C v. d Voort 37» °r d Klink hamer 355 gr.. 4. R. Klootwijk 322 gr., 6. Chr Mohtagne 277 gr., extra pr. gr. blei. 7 S Hoisw-'lder 226 gr.. 8. C. Colpa ?17 gr.. 9 G Keizer 215 gr.. 10. J. v. Munsteren 110 gr. VOORSCHOTEN Grote taptoe van „Benvenuto" Het 60-jarig bestaan van de Voorscho- tense Harmonievereniging „Benve nuto" is zaterdagavond ingeluid met een groots opgezette en byzonder ge slaagde taptoe op de Speelweide aan de Prinses Margrietlaan. Aan deze taptoe werkten zes harmoniekorpsen met hun drumbands mede, n.l. het jubilerende Benvenuto, St.-Jeanne d'Arc uit Noordwijkerhout, de harmo nie van de H.T.M. uit Den Haag, Forum Hadiani uit Voorburg, Con cordia uit Leiden en de Laurentius- harmonie uit Voorschoten. De namen en de kwaliteiten van deze verenigingen zijn zo algemeen goed be kend, dat waarschynlijk ook daarom enkele duizenden toeschouwers rondom de speelweide stonden, toen (helaas een half uur te laat) de dirigenten zich meldden bij burgemeester C. J. v. d. Hoeven, die met wethouder Dekker en gemeentesecretaris De Bres het gemeen tebestuur vertegenwoordigden. De drumband van Benvenuto kwam als eerste onder de schijnwerpers met een uitstekende openingroffel, waarna bij toerbeurt de zes harmonieverenigin gen optraden, een uitstekende indruk achterlatend. De gezamenlijke drumbands kwamen, nadat ze zich afzonderlijk gepresenteerd hadden, onder leiding van de instructeur van Benvenuto, de heer De Ruyter. De show van de dames „tamboer- maitres" was byzonder goed. Benvenuto had bovendien voor een aardige noot gezorgd, door een paar nummers te spelen in het kostuum van 1898: de dirigent gekleed met hoge hoed en in pandjesjas, verschillende muzikanten eveneens hooggehoed of ge woon in overhemd met bretels! Natuur lijk sloeg dit nummer geweldig in. Toen het publiek daarna in het don ker kwam te staan en iedereen dacht aan kortsluiting, kwam de drumband van Benvenuto op met lichtjes op hun petten. Ook deze attractie viel geweldig in de smaak. Een voorstelling als deze heeft Voor schoten nog nooit beleefd en het is zeker, dat Benvenuto hiermede haar jubileumfeesten op aantrekkelijke wijze heeft ingeluid en dat de verwachtingen voor verder hoog gespannen zijn nu deze avond zo goed geslaagd is. Voor duur van vijf maanden Daarna bestemd voor dienst rond wereld Om een indruk te krijgen van wat er zoal komt kyken by het verbouwen van een schip als de „Willem Ruys", deelt Wilton-Feyenoord mede, dat het nodig zal zyn om regelmatig met meer dan duizend arbeiders van de Schie- damse werf tegelijkertijd aan het object te werken. Daarbij komen dan nog honderden arbeiders van onder- leveranciers, die b.v. moeten zorgen voor de airconditioningsinstallatie, de elektriciteitsvoorziening, het leggen van vloeren, het inrichten van de salons en het bik- en schoonmaakwerk, om maar iets te noemen. Zoals men weet heeft de „Willem Ruys" na het vrijwel uitvallen van In donesië een geheel andere bestemming gekregen. Zy gaat dienst doen op de lijn Australië en Nieuw-Zeeland, een passa- giersdienst die reeds door het m.s. „Si- ba jak" wordt onderhouden. In feite on derhoudt de .Sibajak" een dienst rond om de wereld, n.l. in westwaartse richting via het Panamakanaal naar Nieuw-Zeeland en Australië en vandaar, steeds westwaars varend, via het Suez- kanaal naar de thuishaven Rotterdam terug. De „Willem Ruys" nu zal na de verbouwing deze dienst geheel in oost- waartse richting onderhouden, dus de uitreis ondernemen via Suez en terug keren via het Panamakanaal. Volgens de door de Rotterdamsche Lloyd ontworpen olannen zal de passa giersaccommodatie met ongeveer 300 plaatsen worden uitgebreid. Er komen nieuwe sportdekken, twee volkomenmeer zij". nieuwe trappenhuizen met liften, twee nieuwe rooksalons met bar voor de toe ristenklasse, verdere een nieuwe bio scoopzaal, een bibliotheek en een grote kinderkamer met eigen speeldek. Voorts wordt het noodzakelijk geacht een grotere verdampingsinstallatie voor het verkrijgen van zoet water in te bouwen. Het silhouet van heo schip, waarvan de twee schoorstenen worden verlengd, zal door de verbouwing een aanzienlijke verandering ondergaan, doch men neemt aan dat het uiterlijk van de „Willem Ruys" er niet minder om zal worden. Als de onderaannemers op tyd hun opdrachten uitvoeren, rekent men by Wilton-Feyenoord erop de verbouwing in vyf maanden tyds gereed te kun nen hebben. Het schip is 20 september j.l. op de werf gearriveerd en zou dus 20 februari van het volgend jaar moe ten worden opgeleverd. Teneinde het aantal verliesuren zoveel mogelijk te beperken is de „Willem Ruys" onmiddellijk na aankomst in het vaste dok no. 7 gezet. Daar het zal blij ven tot de werkzaamheden geheel gereed zijn. Er zyn eigen ingangen met por tiersloges, prikklokken, kantoren enz. aangebracht. Uiteraard wordt volgens de werf de grootste aandacht besteed aan de toegangen tot het schip, de brand beveiliging, het verwarmen tijdens de wintermaanden, was- en kleedgelegen heden voor de arbeiders en „wat dies Op maandag 6 oktober aa wordt 's avonds om 8 uur in het Gezondheids centrum aan de Wijngaardenlaan door het Oranje-Groene Kruis een Moeder- cursus gegeven. De leidsters en leiders van alle Voorschotense padvinders(sters)groepen houden a.s. zaterdag en zondag in de Kimshoeve een koempolan. Daaraan nemen deel de N.P.V., N.P.G., R.-K. Gidsen en V.K.J.B. Dit weekeinde zal schipper De Groot door de Oubazen A. de Groot en J. P. Peeters geïnstalleerd worden tot leider van een zeeverken- nersstam. WARMOND UITSLAG P.V. „WARMOND" Wedvlucht vanaf „St.-Ghislain-Hor- nu. 201 km, gelost 7.55 uur met zuid zuidoosten wind. In concours 62 duiven. Ie duif 10.35.18. Laatste prijsdulf 10.45.57 uur. J. Kortekaas 13; J. de Weerd 2. B. Oskam 4; dr. J. Venker 5—7; A. de Vroomen 68; J. v. Niekerk 9; J. v. Seg- gelen 10. WASSENAAR Geref. jeugdappèl Zaterdagavond werd in de gerefor meerde kerk aan de Zijllaan een jeugd appèl gehouden voor leden van gere formeerde jeugdverenigingen uit Wasse naar en omliggende gemeenten. Ds. P. A. E. Sillevis Smitt sprak over „Onze Tijd" en ds. G. M. Lammens over „Onze Taak". Het Wassenaarse Jongens koor onder leiding van Gerard Akker huis verleende medewerking. De zeer druk bezochte bijeenkomst werd geopend met een welkomstwoord door Jaap Zijl stra. Ds. Sillevis Smitt voerde hierna net woord. Wij leven in een lugubere tijd vol spanning, welke op vier manieren zijn stempel heeft gezet op de jeugd: fatalisme, genotzuchtig materialisme, een gevoel van eenzaamheid, een soort god loosheid. Als wij nog een taak willen zien, een God die onze zwakke krachten aanvaarden kan, dan kunnen wij nog zeggen: geef ons deze tijd maar. Ds. Lammens sprak van een tijd van vereenzaming. Er zijn massa's eenzame mensen. In Amerika is de behoefte aan een gesprek zó groot, dat het beroep van luisteraar is ontstaan. De eenzaamheid' van zovelen is eigenlijk het gevolg van liefdeloosheid en voor de christen ligc hier een taak. God heeft in de bybel antwoord gegeven op alle vragen, als men er maar de tijd voor neemt het antwoord te vinden. Voor hen, die zon der verwachting zijn, verwees spr. naar Nineve, dat door bidden gespaard bleef. Nadat het Jongenskoor zich nog eens had laten horen, sloot ds. Lammens met gebed. Nieuw groepshuis van de Monties Zaterdagmiddag is op een terrein tus sen de Deylerweg en de Rijksstraat weg het nieuwe groepshuis van de Mon ties geopend door wethouder loco-bur gemeester mr. dr. J. Hazenberg. Na het aantreden van de groep, het hysen van de vlag en het lezen van de padvinderswetten begroette de voorzit ter van de groepscommissie mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk de Vele ge nodigden en speciaal de heren Hazen berg, A. J. Bolten, directeur van ge meentewerken, ds. H. Beker en G. J. Molijn, assistent-districtscommissaris, vertegenwoordiger van het hoofdbe stuur. Hij memoreerde, dat de groep een jaar geleden de zolder van de school aan de Zijllaan uit vrees voor instorting moest ontruimen. Nu be schikt de groep over een groepshuis, dat een juweel is te noemen. In de eer ste plaats komt hiervoor dank toe aan de gemeente en speciaal aan de heer Hazenberg, die veel voor de totstandko ming van het huis, een kostbaar bezit, deed. Spr. betuigde voorts dank aan ongenoemde medewerkers en gaf zijn waardering te kennen voor de jongens uit de groep, die met bevriende rela ties, de heren T. v. Keppel en P. van Rooijen, zelf veel werk verzetten. Na ook nog de heer Bolten te hebben be dankt voor zijn hulp verzocht spreker de heer Hazenberg het gebouw te ope nen. Alvorens daartoe over te gaan zei de heer Hazenberg, dat vaak bij de ge meente om hulp en financiële steun wordt aangeklopt. Het is niet de taak van het gemeentebestuur om hieraan voetstoots gevolg te geven, maar als de betrokkenen zélf de handen uit de mou wen steken, zoals in het onderhavige geval, dan is de gemeente niet ongene gen om over de brug te komen. Het ging met de groep in de laatste tijd niet goed maar uit het kwade is het goede voort gekomen en daarmee feliciteerde hij de groepscommissie en hopman Korbee. Nadat de heer Hazenberg de beide in gangen met een met linten versierde sleutel had geopend, werd het keurige gebouw van binnen bekeken. PLATTELANDSVROUWEN HOORDEN OVER CORSICA Voor de dames van de afdeling Was senaar, Voorschoten en Omstreken van de Nederlandse Bond van Flattelands- vi-ouwen begon in het Deylerhuis het nieuwe seizoen met een mooie avond over Corsica, verzoi'gd door de heer en mevrouw Van der Harst. Zij werden spe ciaal begroet door de presidente, mevr. A. StammesBrouwer, die de hoop uit sprak, dat de avond een stimulans zou zijn voor het bondswerk. Mevr. Van der Harst begon met de oude geschiedenis van het stukje aarde ter grootte van een derde van Nederland waarom door de verschillende volken door de eeuwen heen is gevochten, van af de Liguriers en Etrusken tot de bezet ting in de laatste oorlog dooi Italianen en Duitsers. Zij vertelde over het land schap met zijn bossen, bergen, dieren en over de bewoners die elk een eigen huis hebben van rotsblokken met de typisch kleine vensters om het binnen koel te houden. Na een pauze was de beurt aan de heer Van der Harst voor het vertonen van een reeks dia's. Geslaagd Voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschap pen aan de Economische hogeschool te Rotterdam onze plaatsgenoten G J. Jonker. H. A. C. Kerckhoff, D. O. van Kregten. B. J. S. van Rijn en J. M. Wil- lemse. Geslaagd Voor het propaedeutisch examen slaagde aan de landbouwhoge school te Wagenlngen de heer S. P. W. Franses, alhier. ZOET ERW OUDE Voor het ingenieursexamen veeteelt slaagde aan de landbouwhogeschool te Wageningen de heer J. F, M. van Leeu wen, alhier. BEURSOVERZICHT Teruglopende markt na vaste opening AMSTERDAM, 29 september De beurs zette vandaag de nieuwe week in met tamelijk vaste koersen by de opening. Dit was toe te schrijven aan de resultaten van het Franse referen- Ook in Utrecht in museum ingebroken (Van onze correspondent) Niet alleen in het Rijksmuseum, ook in het Nederlands Goud- en Zilvermu seum „Keur en Ambacht" en Klokken museum aan de Lange Nieuwstraat 38 te Utrecht heeft zaterdagnacht een op zienbarende inbraak plaats gehad. De waarde van het gestolene bedraagt tussen de f. 80.000 en f. 100.000. De da der (s) heeft (hebben) een handig ge bruik gemaakt van de verbouwing die daar op het ogenblik plaats heeft. Daardoor was een achterdeur met een balk afgesloten. Veel moeite om die balk te verwijderen, had men niet, waar na zonder verdere hindernissen de bin nenplaats kon worden bereikt. Ook al als gevolg van de plaatshebbende ver bouwing lag daar een ladder, die goed te pas kwam. De ladder werd tegen de gevel geplaatst en beklommen tot men een venster had bereikt. Enkele ruitjes daarvan werden ingedrukt waardoor de spanjoletsluiting bereikt kon worden ei. weggeschoven. Het gebouw kon toen ongehinderd betreden worden. De Stich ting Museum voor Tijdmeetkunde te Amsterdam houdt in het Utrechtse mu seum een expositie van kostbare gou den en zilveren horloges, en van horlo ges die om een of andere reden een grote kunstwaarde hebben. De inzen ding was ondergebracht in een aantal vitrines. Vier vitrines werden geheel leeggehaald waarbij ongeveer honderd horloges werden buitgemaakt. De dief stal werd door personeel van het mu seum ontdekt. Van de dader(s) ont- bieekt tot nu toe elk spoor. Wel wordt er verband gelegd tussen deze diefstal en die in het Rijksmuseum te Amster dam. De beide vitrines in het Rijksmuseum waaruit de voorwerpen zijn gestolen zyn op schandalige wyze vernield. Merk waardig is, dat alleen de gouden pen ningen en de beker zyn ontvreemd, en dat de dief de andere kunstvoorwerpen heeft laten staan. Het is dus kennelyk om het goud te doen geweest. De kunst historische waarde is uiteraard veel gro ter dan de goudwaarde. Niet uitgesloten wordt geacht, dat de gestolen kunst voorwerpen inmiddels reeds zyn omge smolten. Het is vooralsnog raadselachtig hoe de dief ondanks de uitstekende voor- zorgs- en beveiligingsmaatregelen erin is geslaagd ongemerkt in en uit het museum te komen. Het grote gebouw is des avonds en des nachts rondom door natriumlampen verlicht, in het gebouw patrouilleren gedurende die tijd bewa kers met honden. Het is, voor zover be kend, de eerste geslaagde diefstal uit dit museum. De enkele pogingen, die in de loop der tyd zyn gedaan, werden alle veredeld. dum voor de nieuwe grondwet, die pre mier De Gaulld een eclatante overwin ning brachten, ook in Algerije. In dit gebied heeft de Koninglijke Shellgroep grote belangen liggen. De stemmenuit- slag zou ongetwijfeld van grote invloed zyn geweest op aandelen Kon. Olie ware het niet, dat de Paryse beurs alleen vast was voor de eien aandelen. Toch noteer den Kon. Olies vanmiddag bij de opening f. 169.30 ex f. 1.50 interim dividend. Vrijdag bedroeg de slotkoers f. 169.80 cum dividend. De vaste stem ming voor aandelen Kon. Olie moet dan ook hoofdzakelijk worden toegeschreven, dat het Damrak van mening is, dat het interim dividend spoedig zal worden ingelopen. Ongunstig voor deze aande len was het bericht uit Kuweit, dat dit gebied zich zal aansluiten bij de Arabi sche Liga. De arbitrage hield zich dan ook afzijdig in de oliehoek. Hierdoor was de handel minimaal. In het verdere beursverloop liepen Olies terug tot f. 169. Philips was een punt hoger evenals Unilevers. Voor Aku's bestond zeer goe de vraag waardoor deze aandelen op een prijs van 214 ruim 5 punten boven de slotkoers van vrydag uitkwamen. Toen de vraag was opgedroogd liepen de Kunstzijde-aandelen snel terug tot 210% om op circa 211 te sluiten. KLM, waarvan de directie ontkent, dat deze maatschappij voor 27 pet zal deelnemen in de Oostenrijkse Luchtvaartmaat- schappU, werden een paar dubbeltjes hoger geadviseerd. Op de Scheepvaartmarkt werd het gepubliceerde bericht over 8 pet divi dend (vorig jaar 11 pet) van de KPM druk besproken. By nadere informatie wilde de directie op dit bericht geen commentaar geven. Mogelyk, dat na de vergadering van de raad van commis sarissen, die vanmiddag gehouden wordt nabeurs een dividend door de directie van de KPM zal worden bekendgemaakt. De aandelen, die de laatste tyd zwak in de markt lagen, ondergingen een verlies van circa 4 punten. 8 pet dividend wordt door de beurs als een ongunstige factor voor deze aandelen beschouwd. Ook Scheepvaartunies, als houdstermaat- schappy van de KPM moesten met een verlies van 2 punten genoegen nemen. De overige aandelen in deze sector waren verdeeld. Van de Cultures her stelden certificaten Deli zich aanvanke- lyk tot f. 118.10, doch liepen terug tot de openingsprys van f. 117.50, onveranderd by vrijdag. Van de Staatsobligaties was de Staf- fejlening zeer vast. Dit was het gevolg van het feit, dat de verplichte f. 200.000 vraag voor deze papieren geen tegen partij kon vinden zy het. alleen tegen hogere prijzen. De overige obligaties ondergingen weinig verandering verge leken by de vorie slotkoers. Claims Van Berkel werden onveranderd op f. 63 vernomen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 september. Landen 10.55%—10.56%, New York 3.77 A—3.77H, Montreal 3.87—3.87%, Parys 89.9090.00, Brussel 7.59% 7.59%, Frankfort 90.36—90.41, Stock holm 72.91%—72.96%, Zürich 86.51— 86.56. Zürich (vr. fr.) 88.11%—88.16%, Milaan 60.58%60.63%, Kopenhagen 54.62—54.67, Oslo 52.79—52.84, Wenen 14.59%—14.60%, Ankara 3.79%—380, Praag 52.84—52.94, Lissabon 13.26%— 13.28. ebrZOET Hoofddealers van PLYMOUTH va f13.480 DE SOTO va f 14.140 CHRYSLER v a f 22.950 IMPERIAL v a f 37.200 MARKTRERICHTEN Rotterdam 29 september Veemarkt. Aanvoer in totaal 1912. Weektotaal 1251. Varkens 661. Notering; Vette koeien le kw. 300/320, 2e kw. 275/295, 3e kw. 255/ 265; varkens (lev. gew.) 106, 194», 192 per kg- DEN HAAG - KONINGINNEGRACHT 1 B - TEL. 112090 Beurs van Amsterdam Maandag 29 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 79% Ned '47 3% (3)91% 92A Ned. '51 3% 94%B 94%B Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93 93A Ned. '48 3% 85% 85% Ned '54 3% 87a. 87% Ned. '55 I 3% 87 87Vi Ned. '55 n 3% 91 91 Ned. *37 3 88 88% Dollarlng '47 3 91 1 91 Investeringscert 3 95 a- 95% Ned. 62-64 3 94JL 94% Cert. NWS 2% 59?* Sdië.K37,A.J V— 92V4 92% Grootboek '46 3.... oo&t Ned. WJB 6% 1^% 109H ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 33% 35% Nat. Handelsbank 88 89% Ned. Handelmy 176% 177% Amst. Rubber 66% 67 Deli My.en (VerJ 117.50 117.60 H.VA105% 105% Java Cult25 V4 25% Senembah 89% 90 y4 Vorstenlanden12% 13 A.K.U208% 211 Berkei's Patent (v.) 190 Calvé Delft cert. 319 319 Kon. Pap. v Gelder 188% 190 Hoogovens cert323 323 Mtiller en Co. N3. 313 312 Ned. Kabelfabr280 285 ESffiPS 342% 344 s. Philips pref 167 164 yt Unilever 398% 399% Wilton Feyenoord 191 19014 Billton 2de ri68y4 169 Dordtse Olie gew. 700% 706 Kon Petr. (Ï.20.—170_ Wem <50 a t. 20.—) 16980 160.30e.d. HoU. Amer. iyn 144 145% Java China Paket J31 137 99.— 99.50 Ned Stoomv. My 1441; Kon Paket My 136™ n4y. Stoomvaart My Ned J37 137 Nievelt Goudr cert. 125x4 12514 v Ommeren cert. 233 234?i Kon. Rott. Lloyd \26 125 Ned. Scheepv Unie 127% 126% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93Y4 Den Haag 1954 3 87% Leiden 1947 3% 95B R'dam 37 I-H3 3% 93% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 94% Premieleningen 94% 96% 95 y« A'dam '56 I 2% 84% A'dam '56 II 2% 94% 94 Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 82% 84% Den Haag '52 I 2% 93% 93% Idem II 2% 93% R'dam '52 I 2% 95% 94% 95% 94% Utrecht '52 2% 97% 97% Z.-Holl 1957 2% iooa 100 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 238Y4 238 H.B.Ü. eert207% 207 Va Elott. Bank 197 Va 196 rwentsche Bank 174% 174% Industrie Ondernemingen Albert Heyn254 Borneo Sum. H. My. 43% 43 Ned. G. en Sp. fabr 202% 206 Kon. Ned. Grofsm 122 120 Internatio 82% 83% Rott. Droogdok My 508 Tieleman en Dros 8 Ned. My. Walv.vrt. 79% 80 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 6% 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 38A 30 Intern Nickel 83% 84 y4 Anaconda 54 y4 55 A Bethlehem Steel 47% 47% Cities Service 59% 58% General Motors 47A 47A Kennecott95% 95% Republic Steel 60% 60% 8heU OU 82% 82 Union Pacific 30% 31 Un. States Steel 77 y8 77% Nog enkele fondsen nit Leiden en omgeving Aandelen VK 26/9 Edelmet Kon AA 44 44 Pref. wa idem 53 51 Electrolas B 434 Holl Constructie 458 Ing. bur v Bouwnyv 147 Int. Kunststoff Ind 42GB 42 Leidsche Wolsplnn 155 155 Sikkens Lakfab '53 512 490L Ver Touwfabrieken 192 192 86 Wernink's Betonm 86 Van Wyk Textiel 65GL 62 100L 98L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7