In Zweden vormen drie kinderen (11% der huwelijken) een groot gezin Miljoenen Aziaten nemen de vlucht voor de communistische praktijken Regering streeft thans naar een positieve familie -politiek Verbitterd en ontgoocheld Hangar voor zweefvliegtuigen in Langeveld Jeugdoproer in Groningen MAANDAG 29 SEPTEMBER 1958 (Van onze correspondent in Stockholm) Zweden is een land zonder luiers. Natuurlijks zijn er baby's, maar celstof is voor de moeders het toverwoord. Tussen het gummi-broekje en de nog lekkende kraantjes komt een babyverband en zodra men iets ruikt of de kleine een sein geeft, wordt het geval vernieuwd. Het is weliswaar iets duurder dan luiers (90 gulden voor het eerste jaar) maar spaart het aanschaffen van luiers, het wassen en drogen. Bovendien is deze methode zo luchtvry, dat de verschoning zelfs in het bijzin van gasten kan geschieden. Al vele jaren maken de Zweden zich zorgen over de al te langzame groei van de bevolking en men was bly, dat zich gedurende de jaren 1931—1954 ruim 45.000 buitenlanders in Zweden vestig den. Dat was namelijk even veel als de jaarlijkse aanwas. De regering zag enkele jaren geleden in, dat zy een meer positieve familie- politiek diende te voeren. Een commissie werd benoemd en in 1954 kwam na ryp beraad een boekwerk uit de bus, dat nu als richtlijn dient voor de volgen koers. Het omvat 294 pagina's, waarin op alle details wordt ingegaan. Eerst krijgt men een definitie van het begrip „familie". Dat is „een groep mensen, die verenigd zijn door een seksuele band of door verwantschap in rechte lijn naar boven of naar beneden, een gemeenschappelijke woning hebben en een groot gedeelte van de maaltijden gemeenschappelijk innemen". tabak geven de ouders natuurlijk veel meer uit. Tenslotte heeft men dan nog de in een kind geïnvesteerde tijd. Wat is moeders hulp waard? De geleerden clas sificeerden dit werk als zeer eenvoudig en gingen uit van het bedrag, dat men een dienstmeisje zou geven. Maar aan gezien „kost en inwoning" ook een be langrijke factor is en moeder vaak beter zal eten dan een hulp in de huishouding (en wel voor 16002000 gulden, in plaats van 12001525) kreeg men de slotsom, dat moeder-lief van het twee-kinderen- gezin de waarde van haar werk met 3750 gulden per jaar mag berekenen. Waar van dan 50 procent komt op het conto kinderen. De totaal-berekening ziet er dan als volgt uit: een kind kost per nog niet jaar (in guldens) op school Levensmiddelen 375 Kleding, schoeisel 115 Overige individ. kosten 75 Woning 185 Overige gemeenschap. kosten 225 Huish. werk (moeder) 1125 f. 2100 reeds op school 825 265 300 185 225 750 2550 Vrouwenwerken mee aan vergroting van het gezinsinkomen Dan wordt gewezen op de reeds be staande hulp voor het gezin. Die steun lcost een geweldig bedrag: ruim 800 miljoen. Voor ieder kind krijgt men 75 gulden per kwartaal, ook voor de schoolgaande jeugd boven 16 jaar. Grote gezinnen ontvangen, indien nodig, een huurtoelage. Over het hele land worden warme schoolmaaltijden ver strekt. Geen kind behoeft honger te lijden. De schoolboeken zijn gratis. Wie een verre weg naar school heeft wordt door schoolbus of schooltaxi gehaald. Er is studiehulp en een bijdrage voor dege nen, die vanwege de lange afstanden in internaten moeten wonen. Als moeder het werk niet meer aan kan, komt een door Vadertje Staat betaalde hulp in de huishouding. Er zijn bewaarschooltjes voor kleine en nog kleinere kinderen, rusthuizen voor moeder en kind. Ten slotte wordt bij iedere blijde gebeurtenis een bedrag van 200 gulden uitgekeerd, terwijl alle medische bijstand in ver band met de bevalling gratis is. Bijna de helft kinderloos! Desondanks is 42 procent van de huwelijken kinderloos, terwijl 43 procent slechts een of twee kinderen heeft. Drie kinderen 11 procent noemt men reeds een groot gezin, terwijl slechts vier op de honderd echtparen meer dan drie kinderen hebben. De moeilijkheid schuilt in de wens van de moderne Zweedse vrouw om zich behalve met kinderen ook met comfort en luxe te omgeven. Derhalve moet zij ook bui tenshuis werken. Kinderen kosten dan niet alleen geld, maar ook tjjd, en dat is nu juist het probleem, waar de inge nieuze Zweden een oplossing voor heb ben gezocht. Door de kinderen collectief bezig te houden en door schoolmaaltijden spaart men natuurlijk vele uren. De moeders zijn trouwens wat blij, hun kinderen te kunnen „parkeren". In 1954 stonden er 17.000 op de wachtlijst. Het is dus nog moeilijker om voor het kind een P- plaats te vinden dan voor een auto. Vanzelfsprekend zijn er diepgaande berekeningen geweest om de meest rationele wijze van kinderverzorging te vinden. Uitgerekend moest ook worden, wat eigenlijk een kind kost. En dat heeft men dan met Zweedse degelijk heid gedaan. Allereerst is er de post „levensmidde len". Uitgerekend moet worden hoeveel calorieën een gemiddelde familie nodig heeft. Uw verslaggever, journalist van beroep, mag zich rekenen tot de geeste lijk zwaar werkende en heeft, 45 jaar oud, 2900 calorieën nodig. Zijn echtge note kan volstaan met 2100 calorieën. En nu de kinderen. Het eerste levens jaar eist 1000 calorieën, het eerste tot het derde 2000. Dan gaan de jongens meer eten dan de meisjes en het maximum wordt bereikt door de jonge man tussen 16 en 20 jaar, die 3800 calorieën nodig heeft. Tenminste als hij werkt. Het is nu een heel eenvoudig sommetje, want per 1000 calorieën had moeder de vrouw 300 gulden per jaar nodig in 1952. Een bedrag dat nu met 20 procent mag worden verhoogd. Er zijn evenwel nog andere kosten. De Zweden onderscheiden gemeen schappelijke en individuele kosten.. Gemeenschappelijke en individuele kosten Nemen wij het gemiddelde gezin met twee kinderen, dan komt op het conto van deze twee: een derde voer verwar ming, onderwijs (de ouders volgen dik wijls een dure cursus), PTT-kosten (Jan schrijft immers ook een regeltje aan zijn grootmoeder) en gemeenschappelijke reizen. Bovendien mag men het conto van de kinderen wel belasten met de helft van de volgende posten van het familiebudget: meubels, hygiëne, plezier en diversen. En de hulp in de huishou ding is een bedrag, dat geheel onder hoofd „kinderen" moet worden geboekt. Aldus lezen wij. Vervolgens komen dus de „indivi duele" bedragen. Voor garderobe wordt voor ieder gezinslid evenveel uitgegeven. Dit geldt ook voor het budget-bedrag „ziekte". Voor verenigingen, vakantie en Agent slaags met studenten Een agent van politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn saoel moeten gebruiken om een vijftigtal stu denten in de Reguliersdwarsstraat te verdrijven. De studenten waren bij een poging om een perceel binnen te dringen, waar andere studenten een besloten bijeen komst hielden, aan het vechten geraakt. Nederlander 35-miljoenste op Wereldtentoonstelling De Nederlander Willy Jouret. uit de grensplaats Clinge, in Zeeuws-Vlaande- ren, is zaterdagavond als de 35-miljoen ste bezoeker van de Wereldtentoonstel ling te Brussel verwelkomd. De heer Jouret was vergezeld van zijn echtge note. Hij werd overladen met cadeaus. Toen deze berekening op basis van gegevens uit het jaar 1952 werd ge maakt, had het gemiddelde gezin een netto-inkomen van 8150 gulden. Voor het jaar 1958 moeten deze cijfers ge lijk gezegd met 20 procent worden verhoogd. Nu deze factoren allemaal bekend zijn, kunnen de heren der schepping zelf nagaan waarom Zweden geen luiers meer kent en waarom het te om slachtig is baby-voedsel zelf te maken. Gepasteuriseerde groente- en vrach- ten-pap koopt men kant en klaar in kleine handige één-maaltijd-glazen. Alles moet namelijk rationeel zijn. De gespaarde tijd moet moeder dan even wel op andere wijze nuttig besteden, dat wil zeggen, zij moet materieel-produk- 1 tief bezig zijn. In de Houtrustrotonde in Den Haag zijn zaterdag de jaarlijkse na tionale kampioenschappen machine- schrijven gehouden. Deze foto toont enkele van de 56 deelneemsters tijdens de inspannen de strijd. De uitslag wordt zaterdag a.s. bekend gemaakt. Naa cfreprlc rflHpnnlnaa in Iover de tafel en de bedden, als gevolg NOg steeds rattenpic<ag in waarvan men niet tot rust kan komen Haagse Naaldwijkstraat en men - uit angst voor beten - zelfs 1 I moet waken bij de bedjes van de kleine (Van onze Haagse correspondent) kinderen. tt -T ij oi I Dit heeft de bewoonster van het be- Het perceel Naaldwijkstraat 81, te Den wuste perceel thans geschreven aan de Haag wordt nog steeds geteisterd door burgemeester. Zij wyst erop. dat in dit een ernstige rattenplaag. Wel is door de huif tevens onderdak hebben haar twee Gemeentelijke Reinigingsdienst een po- zoons> resp 22 en 24 jaar oudi een 26- gmg m het werk gesteld om aan die jarjge dochter en een dochter met haar plaag een einde te maken, doch deze twee kinderen Van 2 en 3 jaar. De ver- kan als mislukt worden beschouwd. Als delgingSpr0ef. zo deelt zU mede, heeft jonge katten lopen de ratten nog lustig - -- - -* Geruchten gebaseerd op veronderstellingen VERKLARING MINISTER CASEY De Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, heft op een vraag, of er tussen Australië en Nederland een „mondelinge overeenstemming" bestaat over de verdediging van geheel Nieuw- Guinea, het volgende antwoord gegeven: „Ik begrijp niet. waarom er geruchten worden verspreid over iets, dat op ver onderstellingen berust. De Indonesische regering heeft aan de Australische re gering de categorische verzekering ge geven, dat zij op Nederlands Nieuw- Guinea geen militaire aanval zal onder nemen. Wij accepteren deze verzekering. Bijgevolg is het ook niet nodig, een al- spraak te maken als waarop bedoeld gerucht zinspeelt". BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f7.50 voor hun abonnement gedurende het 4e 1 kwartaal van dit jaar zo mogelijk 1 vóór 1 oktober a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES die per 1 giro betalen (f2.55) verzoeken wij 1 ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld i vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen. Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD I Boek over Peter Townsend en Prinses Margaret Prinses Margaret van Groot-Brittan- nië heeft gzworen nooit met iemand anders te huwen dan met kolonel Townsend, aldus blijkt uit een boek van de politieke journalist Barrymaine, dat vandaag in Londen is verschenen. Bar rymaine is een vriend van kolonel Townsend. Volgens dit boek „The story of Peter Townsend" legde de Prinses deze gelofte af op 31 oktober 1955. Da delijk daarna gaf zij haar openbare verklaring uit, dat zij niet met hem zou huwen met het oog op haar plicht te- Als ze maar vrij kannen zijn Miljoenen Aziaten, die van nabij naroezen verhuisden van Noord- naar Zuid-Vietnam sedert de wapenstil- en aan den lijve het communisme hebben meegemaakt, zijn naar de vrije wereld gevlucht, al hun be zittingen achterlatend. Zij gaven hun betrekkingen op en al de dingen waaraan zij ge hecht waren, alleen maar om ergens te kunnen zijn, waar zij vrij kunnen ademhalen, zonder vrees voor de communistische on derdrukkers. Miljoenen vluchtten weg voor het communisme slechts enkele duizenden vluchtten ernaar toe, en velen van deze laatste hebben er reeds spijt van. Hier volgen de feiten, verkregen uit officiële bronnen. China: minstens 4.500.000 Chinezen zijn van het door communisten onder drukte vasteland van China gevlucht, omdat zy niet meer konden leven onder een rood regime. De „Free China Relief Association" in Taipeh schat het werke lijke aantal op minstens negen miljoen, daar vele Chinezen uit communistisch China illegaal het huidige land van in woning zijn binnengekomen en niet ge registreerd zijn; Korea: meer dan 4.000.000 Ko rea nen vluchtten van Noord- naar Zuid Korea; Vietnam: meer dan 700.000 Viet- gens de kerk en het gemenebest. Vol gens Barrymaine wilde kolonel Towns end Prinses Margarets belofte niet aan vaarden. wapenstil stand van 1954. Voordien waren reeds grote aantallen naar het niet-commu- nistische zuiden gevlucht. In deze drie landen lieten de vluchte lingen hun woningen, eigendommen, fa milieleden en vrienden achter. Velen vertrokken met slechts de kleren, die zij aan hadden. Maar zij gaven bewust het leven onder een communistisch bewind op in ruil voor de onzekerheden van een onbekend, maar vrij land. Meer mensen zouden hun communis tisch geregeerd land hebben willen ver laten, indien zij daartoe de gelegenheid hadden. Wanneer een Aziaat maar eenmaal kennis heeft gemaakt met het commu nisme en het heeft meegemaakt, ziet hij dat het niet is wat hij wenst. Een voormalige hoogleraar uit Sjang hai, die thans in Tokio woont, legde het als volgt uit: „Onder de communisten bestaat geen wet. Je hebt geen rechten, geen bescherming. Je bent minder dan een slaaf. Er zouden meer willen vluch ten, indien zij konden. Sommige dach ten dat het communisme iets voor ze was. maar toen zy het leerden kennen, zagen zy te laat, dat zij zich vergist hadden". Uit alle lagen Deze miljoenen Aziatische vluchtelin gen komen uit alle lagen van de maat schappij. Mensen, die in Azië in de vluchtelingencentra werken, wijzen er op, dat er wel zeer krachtige motieven nodig zyn om deze mensen ertoe te brengen hun geboortegrond met al hun bezittingen achter te laten. Zij kennen maar één groot verlangen: weg van het communisme. Tijdens de oorlog in Korea zagen de Amerikanen hiervan een goed voor- beeld. Op 4 december 1950 om 5 uur 's morgens, begon de Amerikaanse Ma rine de ontruiming van Wonsan, een Noordkoreaanse havenplaats, die de Ver. Naties slechts voor korte tijd in handen hadden. De autoriteiten van de V.N. voelden zich verplicht een klein aantal Noordkoreanen, die wellicht als „vijan den" zouden worden gedood zodra de stad weer in handen der communisten zou vallen, te evacueren. Derhalve wer den plannen beraamd om deze Noord koreanen, die met het militaire bestuur van de VN hadden samengewerkt, te evacueren. Plotseling zagen de Amerikanen zich voor een ontstellend probleem geplaatst. In plaats van enkelen, waren er 150.000 mensen die naar een plaatsje op een der schepen hunkerden. Er was slechts plaats voor 7000 perso nen en deze werden meegenomen. Zij wisten niet, waar zij naar toegingen, maar zy gingen aan boord en stonden geduldig op het dek, bereid om waar dan ook naar toe te gaan, als zij maar niet achter moesten blijven om onder een communistisch bestuur te moeten leven. Nog minder. Terwyl miljoenen vluchtten, gingen enkele honderden over naar het com munisme. Thans gaan er nog minder naar landen achter het bamboe-gordijn dan vroeger. Verhalen over het leven onder het communisme zyn intussen rondgegaan onder de Aziaten. Enkele jaren geleden waren er in Sin gapore vele Chinezen, die er naar ver langden communistisch-China te bezoe ken. Vele studenten wilden daar stude ren. Dit is thans anders. Veel van ^icze Chinese studenten uit Singapore en an dere gebieden zyn uit communistisch China teruggekeerd: verbitterd en ont goocheld. Waarnemers hebben zich altyd afge vraagd waarom er in Singapore meer pro-communistisch werd gevoeld dan in Hongkong. Zy ontdekten, dat de sterk- ste-pro-communistische gevoelens het meest gevonden worden op plaatsen en in landen, die het verst van Rood- China zjjn gelegen! Er is maar één con clusie mogelyk: hoe beter Aziaten het communisme leren kennen, hoe minder zij er iets mee te maken willen hebben. In Hongkong is het „officiële ver keer", volgens de Britse autoriteiten, van en naar Rood-China ongeveer ge lijk. Maar dan blijkt het cijfermateriaal, waarover zij beschikken slechts betrek king te hebben op degenen die langs de officiële weg naar of van communis tisch-China gaan. De Britten hebben niet meegerekend de duizenden Chinese vissers, die de af gelopen maanden uit hun land zijn ge- v'uo'iit. Noch hebben zij de tallozen ge- tel!. die illegaal de grens naar Hong kong hebben overschreden. Van communistisch-China, van Noord- Korea en van Noord-Vietnam vluchten nog steeds mensen naar de vryheid. Miljoenen Aziaten, die werkelijk we ten wat communisme is, hebben inge zien dat het niets voor hen is. Zaterdagmiddag heeft commodore C. W. A. Oyens, voorzitter van de afd. zweefvliegen van de KNWL de nieuwe stenen hangar van de Kennemer Zweef vlieg Club op het terrein in het Lange veld te Noordwijk geopend. Op deze voor de zweefvliegerij min of meer gewijde grond, in de nabijheid waai-van nu ruim 25 jaren geleden de Zweefvliegclub voor jongeren haar ba kermat had, is een der idealen van de jonge, enthousiaste vereniging een eigen hangar bereikt. Op 12 april j.l. heeft Jan Koning uit Haarlem, de 5-jarige zoon van een der leden, op de dag dat de Club 12Vfc jaar bestond, voor het eenvoudige maar rui me gebouwtje de eerste steen gelegd en nu na vele moeilijkheden overwonnen te 'hebben waarvoor de heer Oyens aan de voorzitter der club, de heer S. A. Her- tensteijn de legpenning van de KNVVL overreikte, kon de heer Oyens met een jeep de grote papieren afscheiding in de hangaropenins stuknyden. In de nieuwe hangar is ruim plaats voor de 3 toestellen, waarover de Club thans beschikt, de jeeps en de lier. Er is zelfs nog voldoende ruimte voor een vierde toestel, een KA 6 zweefvliegtuig, naar welks komst de Club met verlangen uitziet. De ruim 60 leden van de KZC hebben dit vierde toestel dringend nodig om hun geliefde sport te kunnen beoefe nen en nu de KNWL bij monde van haar voorzitter uitdrukking gaf aan haar bewondering voor de prestaties der club zal de zo noodzakelijke financiële mede werking van de KNWL zeker spoedig verkregen worden. En als dan binnen afzienbare tijd ook de zo noodzakelijke omheining van het veld gereed zal zijn, beschikt de club over een behoorlijk goed geoutilleerd terrein en het nodige materieel. Namens de buurtclub in het noorden de EZZC, bood de heer P. Booy uit Krommenie gelukwensen aan. Burgemeester Van Berckel van Noord- wijk toonde zich verheugd over wat hier uit partioulier initiatief geboren is en sprak zijn bewondering uit voor het werk van de KZC. Ook de heer M. Manting, leider van het Zweefvliegcentrum Teriet gaf van zijn belangstelling over wat zijn oud pupillen hier op het Langeveld bereikt hebben, blijk. De heer Hertensteyn dankte de heer Oyens voor het willen verrichten van de opening en allen, die aan de totstand koming van deze hangar hun medewer king hebben verleend. Hij nodigde de gasten van de KZC uit nu de nieuwe hangar eens vanuit een zweefvliegtuig van boven te bekijken. Als eerste stapte burgemeester Van Berckel in de Rhönlarche PH 234 een twee zitter en in enkele seconden trok de sterke lier het toestel naar 400 meter hoogte. Vanuit Teriet bracht, getrokken door een motorvliegtuig, een tweede tweezitter een gastbezoek aan het Lange veld. KERKFORMATIE KRIJGT WEER TOEGANG TOT KERK tot resultaat gehad, dat wel enige exem plaren zijn gedood, maar deze veroorza ken thans onder de vloeren een on draaglijke stank, waardoor het verblijf in de woning mede onmogelijk is ge worden. Tengevolge van alle ondervon den ellende is zij ernstig zenuwziek ge worden. waarom zij dringend verzoekt een andere woning te harer beschikking te stellen. Staten- en raadsleden van de V.V.D.-bijeen De vereniging van Staten- en raads leden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft zaterdag te Utrecht een vergadering gehouden voor raadsleden uit gemeenten boven de 50.000 inwoners .ter bespreking van de begrotingsvraagstukken en vraagstukken van algemene politieke aard de ge meenten betreffende. Op deze verga dering. die gepresideerd werd door de heer D. W. Dettmeijer, voorzitter van de vereniging, was óok aanwezig prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D. O.m. werd de vergadering bijgewoond door wethouders en raadsleden uit Amersfoort. Amsterdam, Arnhem, Breda Deventer. Dordrecht, Ede. Enschede, 's-Gravenhage, Groningen. Haarlem, Hengelo (O Hilversum, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Rotterdam. Schie dam, Utrecht, Vlaardingen Zeist en Zwolle. (Van onze correspondent) Van ongeveer kwart voor negen tot bij elven heeft de Groningse politie gis teravond de handen vol gehad om een troepje rumoerige straatvlegels tot be daren te brengen. Na allereerst hun plotselinge opstandigheid te hebben af gereageerd op een bakfiets, waarmee de hele straat onveilig werd gemaakt, ver zamelde de woelige jeugdmassa zich voor het politiebureau op het Martini- kerkhof, waar drie ruiten werden inge slagen. De troep moest worden uiteen- geknuppeld en gehouwen met gummi stokken en sabels. De activiteiten begonnen in de Kleine Pelsterstraat, waar de knapen zich meester maakten van een bakfiets. Ze reden met de bakfiets dwars tegen het verkeer in de Herenstraat op. luid krij send en hossend. In minder dan geen tyd werden enkele politieagenten ge alarmeerd. Ze joegen de schreeuwers uiteen, maar het duurde niet lang of de niet meer te houden troep had zich voor de tweede maal op de bakfiets ge stort om er een soort triomfrit mee te maken. Ditmaal wist de politie een der belhamels, een zeventienjarige, in de kuif te pikken. Hij werd op het politie bureau ter afkoeling ingesloten. De aan vankelijk nog ongeorganiseerde groep transformeerde zich nu openlijk in een verzetsgroep. Onder veel kabaal trok men ten strijde op riaar het politiebu reau aan het Martinikerkhof, waar na een paar fikse scheldpartijen, de eerste ruit sneuvelde. Een tweede volgde en pas na de derde deden een aantal poli tieagenten een uitval, gewapend met gummiknuppels en sabels. Een der ru- moerigen werd. uiteraard onder luid I protest het bureau binnen getranspor teerd. waar hij ter beschikking van de Justitie werd ingesloten Tegen elf uur was de rust weergekeerd. Christen-democraten winnen in Sleeswijk-Holstein 'De Christen - Democratische Unie (CDU) heeft zondag bij de landdagver kiezingen in Sleeswijk-Holstein een rui me overwinning behaald. Zij slaagde er evenwel niet in ,de absolute meerder heid te behalen De CDU kreeg 33 zetels, acht meer dan bij de landdagverkiezingen in 1954. Do socialisten kwamen van 25 op 26 zetels .De Vluchtelingenpartij zag haar zetelaantal van tien tot vijf verminde ren. De Vrije Democraten (liberalen) verloren twee zetels en beschikken nu nog over drie zetels in de landdag. De Duitse partij die in de oude landdag over vier zetels beschikte, kreeg niet de vereiste vijf procent van het aantal uit gebrachte stemmen, zodat zij niet in de nieuwe landdag zal zijn vertegenwoor digd. De stemverhoudingen waren als volgt Christen-Democraten 44,4 (in 1954 Socialisten 35.9 (32.2), Vrije De- De president van de Rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend de „Vrij gemaakt hersteld Evangelisch Luterse Kerk in het Koninkrijk der Nederlan den" die een kort geding aanhangig had gemaakt tegen het kerkgenootschap der Zevendedagsadventisten en onmid dellijk toelating eiste tot het door hen gehuurde kerkgebouw, in het gelijk ge steld. De eerste genoemde kerkformatie, waarvan ds. B. E. J. Bik uit Amsterdam voorganger is, maakte op grond van een huurcontract sedert januari 1953 voor 9 haar diensten op zor.dap gebruik van viuchtehniren het kerkgebouw der zevendedagsadven- rnira.en !a P,?,u listen aan de Keireregrach'. tegen een ÏÏSf¥5 7S)' Deense mlndeihe'dS' vergoeding van f. 30,per dienst. Toen de huur werd verhoogd tot f. 90,per zondag en de vrijgemaakt hersteld evangelisch lutherse kerk niet binnen zich tereoht heeft beroepen op de huur- een week op dit voorstel antwoordde, bescherming. De presiden,; gelastte de namen de zevendedagsadventisiten aan zevendedagsadver.tisten hun huurder» datm en niet akkoord ging met de op de eerstvolgende zondag toegang tot nieuwe huur. De huur werd opgezegd. hun kerkgebouw te verlenen, zulks op De president overwoog in zijn uit- straffe van een dwangsom voor elke spraak dat de kebkfonmatie van ds. Bik 1 keer, dat de toegang wordt geweigerd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5