Salariëring van kleuterleidsters is hoogst onbevredigend schutting verkoop schutting schutting Ons Buiten opent clubhuis op permanent volkstuincomplex verkoop Ver. van leidsters bij het Chr. Kleuteronderwijs bijeen verkoop 97ste jaargang Maandag 29 september 1958 Tweede blad no. 29556 LEID EN-NUMMER „DE OUD-KATHOLIEK" Het weekblad voor de Oud-Katholieke Kerk van Nederland „De Oud-Katholiek" heeft (in zijn 74ste jaargang) een ge heel nummer van 16 pagina's gewijd aan de Parochie van Leiden. Het is een zeer lezenswaardig num mer, waarin uitvoerig wordt geschreven over Katholiek Leiden voor en na de Hervorming, de diverse gehouden, waar in de kerk in de loop der eeuwen was gehuisvest, over de stichter der Leidse parochie Hugo Franciscus van Heussen het in- en exterieur van het pitoreske witte kerkgebouw aan de Zoeterwoudse Singel, het kerkelyk kunstbezit en de grafkelder van Warmond, waarin ver scheidene Leidse pastoors en kapelaans een laatste rustplaats hebben gevonden. Goede illustraties verluchten de inte ressante tekst. - van de gewijde stof. Spreekster was van oordeel, dat God met de methode van een bijbels verhaal te spelen, Zijn doel kan hebben. Een afbreuk van het heilige mag daarbij uiteraard niet voor komen. Volgens mevr. Van Mierlo zijn er vele gelijkenissen, welke zich uitste kend lenen voor het pantomimisch uit beelden. Hierbij zullen wij veel aan de improvisatie - het onopzettelijke is pri mair - moeten overlaten. In aanslui ting op deze lezing werd de film „De Boom des Levens" vertoond, welke film het gesprokene op menig punt nog ver duidelijkte. Met het zingen van Gezang 284 1 en 2 werd deze dag besloten. De kroon op het werk Wethouder Jongeleenbinnen huidige gemeentegrens geen plaats meer voor tuinen Met een deels door eigen krachten opgetrokken Clubhuis heeft de Volkstuin- dersvereniging „Ons Buiten" zaterdagmiddag de kroon gezet op het vaste volks tuincomplex, dat zich uitstrekt tot aan het einde van de Sumatrastraat. Een modern in vrolijke kleuren gehouden gebouw wij schreven daar reeds uitvoerig over dat in de toekomst kan uitgroeien tot een centrum van allerlei activiteiten. de kolonel maar besluit om de knoop door te hakken. Van de twee aanbidders voelt zij het meest voor Jan. Zij laat hem weten dat hij 's avonds moet bellen en aan de ko lonel de hand van zijn dochter vragen. Jan Rampoen komt 's avonds, maar óók heer Wittebol, en na vele dolle en dwaze situaties komt alles tenslotte tot een goed einde. Ons Toneel heeft ook nu weer laten zien, dat haar amateurtoneelspel opeen aardig peil staat. Jac. Ouwerkerk, als Jan Rampoen oogstte wel het meeste succes. Hij acteerde ongedwongen en vooral het sa menspel met de kolonel aan het eind van het tweede bedrijf was uitstekend. De huisknecht, Matheu Laporte, was veel beter tot zyn recht gekomen, als hij wat minder enthousiast gespeeld had. Het omgekeerde geldt voor Gre Heiligers, die in haar rol van echtge note van de kolonel wat onnatuurlijk aandeed. Aan het eind van de avond werd tevens afscheid genomen van M. van Kampen, die steeds als regisseur „Ons Toneel" gediend heeft, maar nu i.v.m. een verhuizing naar elders zich geheel moet terugtrekken. De heer A. Zaalberg hijst de volkstuinvlag in top. (Foto L.D./Van Vliet) vereniging „Oosterkwartier", de heer Korenhof, voorzitter van de Inkoop commissie van „Ons Buiten", de heer Hofman, oud-penningmeester van de soon, die de sjerp droeg en ook weer in overeenstemming met de rest van de kleding. Lansen en vlaggen wordeu zo gehou den, dat een ritmische afwisseling ont staat. Ook de „fotografisch" tekenende schilders gaven niet alles weer. zoals het was, maar zoals zij het zagen. Latere schilders waagden het om blauw en groen in een gezicht te gebruiken om een karakter uit te drukken. Zij gaven met enkele penseelstreken personen aan, Volkstuindersvereniging „Ons Belang" welke vereniging met „Ons Buiten" een fusie is aangegaan en die uit de „na latenschap" 40 nieuwe stoelen, drie ta fels en een voorzittershamer aanbood en de heer G. Grooten, oud-voorzitter van „Ons Buiten", die enige herinne ringen ophaalde uit de bouwperiode van het clubhuis. Terwijl al deze woorden van hulde en waardering werden ge sproken, hielden de volkstuinkinderen zich vóór het gebouw met kinderspelen bezig. Onder de velen, die deze middag hun gelukwensen aanboden, bevonden zich afgevaardigden van de landelijke Bond van Volkstuindersvereniging en, dc chef van de Plantsoenendienst, de heer A. Galjaard, de chef van de ge meentelijke gebouwendienst, de heer J. Voorbach en vertegenwoordigers van tal van zusterverenigingen, 's Avonds kwa men de leden van „Ons Buiten" nog maals in het nieuwe clubgebouw bijeen, nu om bezig gehouden te worden door het gezelschap van J. Lancel, dat voor een vrolijk programma zorgde. In de middaguren had het muziekgezelschap „De Spotvogels" dit reeds gedaan. Bejaarden - probleem Nederland heeft op het ogenblik on geveer één miljoen inwoners van 65 jaar en ouder en nog vóór 1980 zullen het er volgens de berekeningen ander half miljoen zijn. Door de woningnood en de steeds stijgende kosten van levensonderhoud zijn veel bejaarden in zorgelijke omstandigheden komen te verkeren. Dit is voor de heer E. Bredewout te Zwolle, oud-wethouder van deze stad, aanleiding geweest zich in een uitvoe rige brief tot minister-president dr.. W. Drees te wenden, „om de benarde toe stand, waarin tachtig procent van de be jaarden verkeert" onder zijn aandacht te brengen. „Tehuizen voor bejaarden rijzen als paddestoelen uit de grond, maar de pen- sionprijzen zijn zó hoog, dat ongeveer 80 procent ze volgens de commissie-Horn- stra niet kan betalen," aldus de heer Bredewout. Hij betoogt, dat er een nood- regeling moet komen als bedoeld door de commissie-Hornstra. Een minimale pensionprijs zou zijns inziens gebaseerd moeten zijn op de A.O.W.-uftkering. „Voor het bejaardencentrum .De Kie vitsbloem" te Zwolle werden 476 gegadig den ingeschreven, die 216 goede voor oorlogse woningen vrij kunnen maken. Wanneer nu in de naaste toekomst een 80 procent van onze bejaarden een ge zellig tehuis en goede verzorging kun nen worden aangeboden, mogen we dan niet verwachten, dat er op ongeveer 800.000 gegadigden 300 a 350.000 wonin gen beschikbaar komen?" aldus de heer Bredewout. Hij verzoekt dr. Drees drin gend maatregelen te nemen, opdat aan de huidige toestand zo spoedig mogelijk een einde komt. Officiële puhlikaties GESLOTEN VERKLARING Burgemeester en wethouder van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Grote Havenbrug ln verband met de uitvoering van werkzaamheden aan die brug op 1 en 2 oktober as. van 0.00 tot 6.00 uur is afgesloten vooi het verkeer met alle voer tuigen, ry- en trekdieren en vee. alsmede voor voetgangers, in belde richtingen. Op bijeenkomst in Leiden: Hoe moeten wij schilderijen zien J. SCHULTINK SPRAK VOOR HET HUMANISTISCH VERBOND De Gemeenschap Leiden van het Hu manistisch Verbond begon zijn winter seizoen met een zond agmorgenbi i een- komst in „Ons Centrum" aan de Hooi gracht. De heer J. Schutting sprak hier over „Het leren zien van beeldende kunst". Spreker begon met erop te wij zen. dat het „zien", het analyserend be kijken. van een kunstwerk, zonder zich te bekommeren aan de stijl, de school en dergelijke kunsthistorische feiten, noodzakelijk is om er volop van te kun nen genieten. Vervolgens besprak hij aan de hand van lantaarnplaatjes van bekende schil derijen verschillende compositiegehei men. Een schilderij is een compositie eenheid, waaraan niets kan worden toe gevoegd of weggelaten zondei die een heid te verbreken. Door een aantal min der uitgewerkte delen wordt zij gevoerd raar het uitgewerkte middelpunt, dat de climax vormt. Hierdoor ontstaat een ze kere spanning in het kunstwerk. Verschillende onderdelen, figuren, groepen, e.d. worden in een schilderij herhaald, maar steeds iets gewijzigd. Op een schuttersmaaltijd van v. d. Helst bleek een gedeelte van de witrode sjer pen door de schilder omgekeerd te zijn. Ook waren de kleuren wat warmer of kouder, al naar het karakter van de per die volkomen duidelijk zijn. Maar waar aan men eigenlijk alleen die bijzonder heden kan zien. die de schilder wilde laten uitkomen. Door dit steeds verder door te voeren krijgt men een schilderij met louter geometrische figuren. Voor oudere schilders in de opbouw van hun compositie b.v. vierkanten gebruiken als delen van meubelen, tegels, ramen. e.d„ r.emen de abstracte schilders hiervoor het zuivere geometrische figuur, als een geraamte zonder vlees. Of dit een verrij king betekent, moet geval voor geval worden bepaald. Nog verder gaan de ge heel abstracten. Deze geven door kleur en penseelstreek wat in hun innerlijk roert en gloeit, zonder hiervoor beelden uit de ons omringende buitenwereld te gebruiken. Maar ook zij houden zich aan de compositieregels. Op de inleiding volgde een geanimeer de discussie. De volgende bijeenkomst, wordt zon dag 19 oktober in „Ons Centrum" ge houden. Dan zal dr. J. P. van Praag landelijk voorzitter van het Humanis tisch Verbond, spreken over „Amerika. India en wij". Bij het vertellen van het bijbelse ver haal, moeten wij zelf in dat verhaal be trokken zijn. Steeds weer zullen deze verhalen gloednieuw voor ons moeten zijn. Vervolgens wees spreker erop, dat de kleuterschool voor het kind vaak de eerste vreemde omgeving is, waarin het terecht komt. Veelal komt het voor, dat de kleuter bij het vertellen van een bij bels verhaal zich direct thuis voelt. De kleuter ziet zo'n verhaal als iets van va der, van moederHoewel het ge wenst is, dat wy by een bijbelvertelling afdalen tot het begripsvermogen van de kleuter, moeten wij de grote lijn van een dergelijk verhaal toch vasthouden en niet gaan moraliseren. Tenslotte wees ds. Jager erop, dat de kleuter niet gebruikt mag worden als een proefkonijn voor het pedagogisch inzicht van de kleuterleidster, doch dat haar gehele instelling moet zijn het brengen van de kleuter bij Jezus. Vol gens hem kan reeds in de kleuterklas de aanvang van de eeuwige heerlijkheid liggen. Na de middagpauze hield mevr. J. v. Mierlo-Kuipers een referaat over het dramatiseren van het bijbelse verhaal. Nadat zij eerst enkele opmerkingen had gemaakt over het creatieve spel in het algemeen, trad zij meer in bijzonderhe den over het vertellen - niet voorlezen Ons Toneel bracht „De huistyran" Op vlotte en aardige wijze Verandering van spys doet eten. Was de keuze by de voorgaande uitvoeringen meer op het ernstige genre gevallen, deze keer kwam de Toneelvereniging „Ons Toneel" met een klucht uit de bus en wel „De Huistyran" van de bekende schrijver Godfried Bomans. De opvoering hiervan ging zo vlot en aardig, dat het misschien aanbevelens waardig zou zyn, om in de toekomst weer dit lichte genre op te zoeken. Ons Toneel is op de planken versche nen met haar vaste spelers en zij heb ben geprobeerd, op een enkele uitzonde ring na, het beste van hun rol te maken. Wel was het jammer dat niet allen rolvast waren, zodat vooral in het tweede bedrijf nogal eens hiaten ont stonden. De Huistyran is al vaak opgevoerd en bijna overbekend geworden, hoofdzake lijk omdat de keuze voor de amateur gezelschappen toch al zo moeilijk is en dit stukje van eigen bodem weinig moeite geeft met instuderen en vol dwaze situaties zit, waardoor men het publiek een vrolijk uurtje kan bezorgen. De huistyran, op aardige wyze ge speeld door Maarten Rijnbeek, heeft tijdens de mobilisatie de rang van ko lonel gekregen. Zijn manier van optre den, zoals hij in het leger gewoon is, verstoort de rust in zijn gezin op zeer wreedaardige wijze. Lotte Rijnbeek speelde de rol van de lieftallige dochter van de kolonel, zij is van mening, dat ze op haar 21-jarige leeftijd wel eens een jongen mag heb ben. Haar hart heeft ze geschonken aan Jan Rampoen, maar haar vader wil na tuurlijk niets van papkereltjes weten. Nog moeilijker wordt de situatie als er een tweede aanbidder komt opdagen, n.l. de heer Wittebol, verzekeringsagent, op verdienstelijke wijze uitgebeeld door Wim Harteveld. Tenslotte wordt de situatie zo be- j nauwd, dat de geduldige echtgenote van Geünieerde Loge van Theosophen „Wat is theosofie" Het onderwerp, dat zondag behandeld werd voor de Geünieerde Loge van Theosophen was de vraag: „Wat is Theosofie?" Theosofie, de wijsheid-religie heeft sedert onheuglijke tijden bestaan. Zij biedt ons een beschouwingswijze om trent de natuur en het leven, welke gegrondvest is op de kennis, verworven door de wijzen van het verleden. Haar meer gevorderde beoefenaren getuigen, dat deze kennis niet op verbeelding of bespiegelingen berust, maar dat zij de kennis vormt van feiten, gezien door en bekend aan diegenen, die bereid zijn aan de voorwaarden te voldoen, welke tot het zien en weten vereist worden. Daar Theosofie de kennis van of be treffende God betekent, (niet in de zin van een persoonlijk, antropomorf God. maar in die van geestelijke „God delijke" wijsheid) en daar in het alge meen wordt aangenomen, dat het woord „God" alles, zowel het bekende als het onbekende omsluit, vloeit daaruit voort, dat Theosofie" „de Wijheid" moet behelzen omtrent het Absolute. En daar het Absolute zonder begin en eeuwig is, moet deze Wijsheid altijd hebben bestaan. Vandaar dat de Theosofie ook wel Wijsheid-Religie genoemd wordt, omdat zij van de oudste tijden af ken nis heeft bezeten van alle wetten, die het geestelijke, het zedelijke en het stoffelijke beheersen. De beschouwings wijze, die zij omtrent de natuur en het leven geeft, is er niet een, die eerst speculatief werd opgesteld om daarna bewezen te worden door pasklare feiten of gesohikte gevolgtrekkingen. Maar zij is een verklaring van het bestaan, kos misch en individueel, ontleend aan de verzamelde kennis van eeuwen en duizenden generaties van zieners, wij zen, geestelijk vervolmaakte wezens, die door hun verkregen vermogens in staat zijn achter de sluier van stof te zien. welke de werkingen der natuur voor het gewone denkvermogen ver bergt. Het vermogen om dergelijke wer kingen te aanschouwen en volstrekt te kennen houdt ten nauwste verband met voorschriften, die er van nature onaf scheidelijk aan verbonden zijn en waaraan bij voorbaat onvoorwaardelijk moet worden voldaan. Het is daarom niet mogelijk aan de wereldse mens een algehele, voor hem begrijpelijke uiteen zetting van deze wijsheid te geven, daar hij haar niet zou kunnen begrij pen. Deze kennis handelt over wetten en toestanden van de stof en een vorm van bewustzijn, waarvan de westerse mens nooit gedroomd heeft. Zij kan slechts stap voor stap verkregen wor den .naarmate hij er in slaagt zijn be vooroordeelde begrippen te overwin nen, die aan onwetendheid ofwel aan verkeerde opvattingen te wijten zijn. Slechts door nadenken, zelfkennis en morele zelftucht kan de ziel, die de mens is. opgeheven worden tot het zien van eeuwige waarheden. Sportieve blouse in een fijn ruitje. Open en gesloten te dragen. De prijs? Slechts Breestraat 161 Leiden Veglo is actief De Vereniging van Gerepatrieerden van Leiden en Omstreken (VeGLO), begon zaterdagavond in de Jacobazaal van Den Burcht met een openingsbal voorafgegaan door een ledenvergadering het nieuwe seizoen. In zyn openingswoord wees de voor zitter, de heer Van Tongeren op de moeilijkheden, die er soms rijzen door de nog niet vervulde vakatures in het bestuur. Uit de verslagen van de secre taris en penningmeester bleek, dat de VeGLO een bloeiende vereniging is, die nu reeds 300 leden telt. Men verwacht, dat nog vele gerepatrieerden tot de vereniging zullen toetreden. Een van de takken van de VeGLO is de sportafdeling met een badminton- en korfbalteam. Zij zullen met de competities, die in oktober aanvangen, enthousiast mee doen. Ook de muziekafdeling heeft niet te klagen: uit de VeGLO is, met medewer king van enkele oudere musici, een moderne jazzband ontstaan, die ook zaterdagavond enthousiast optrad. Uit het programma voor het komende seizoen blijkt, dat de VeGLO zich naast het organiseren van enige feestavonden, zich vooral ook op sociaal- en cultuur terrein beweegt. Men heeft leraren aan getrokken om de gerepatrieerden in verenigingsverband in de diverse leer vakken te onderwijzen. Bovendien staat er een Passar Malan, een toneeluitvoe ring en een cabaret, verzorgd door eigen krachten, op het programma. ZILVEREN SCHIJF VOOR „DE SLEUTELTJES" Het Leidse kinderkoor „De Sleuteltjes" van Henk Franke heeft beslag weten te leggen op de door de Stichting „Onze lichte muziek" uitgeloofde zilveren schyf, beschikbaar gesteld voor de beste uitvoering op de grammofoonplaat. Het koor verkreeg deze onderscheiding, met het versje „Stekelvarkentjes Wiege lied" op tekst van Annie Schmidt. Alvorens wethouder A. J. Jongeleen de officiële opening verrichtte, door kruiste een alleraardigste kindercorso het volkstuincomplex en bood de voor zitter van de Leidse Bond van Volks- tuindersverenigingen, de heer A. Zaal berg, het bestuur van „Ons Buiten" een verenigingsvlag aan. Eenmaal binnen in het Clubhuis, waarvan de toegang door de wethouder van Openbare Werken was ontsloten, hebben vele sprekers hun grote bewondering voor de bouw en in richting uitgesproken. Wethouder Jongeleen, die als eerste spreker het woord voerde, bracht hulde aan de zelfwerkzaamheid van de volks tuinders, die naar een ontwerp van de hoofdopzichter by Gemeentewerken, de heer Korswagen, hier een aantrekkelijk geheel deden verrijzen. Een woord van hulde, waarin spreker ook de aannemer, de heer G. A. Nagtegaal te Leiderdorp betrok. Hoewel spreker helaas geen toezeg ging kon doen voor de inrichting van een tweede permanent volkstuincom plex: binnen de huidige gemeentegren zen is geen grong voor volkstuinen meer beschikbaar, heeft de gemeente een open oog voor de belangen van de volkstuinders. Werd niet een bedrag van ruim f. 40.000 voor de bouw van dit clubhuis gevoteerd? Ook in de toekomst zal in nauw over leg met de Leidse Bond van Volkstuin- dersverenigingen gezocht worden naar de mogelijkheden van ontplooiing van het volkstuinwezen. Hiervoor is ver moedelijk een stuk weiland, liggende buiten de gemeentegrens, nog beschik baar. De vice-voorzitter van „Ons Buiten", de heer A. Cats, bracht de wethouder en in hem de gemeente dank voor dit „koninklijke geschenk", waarin spreker een waardering voor het werk van de volkstuinders zag. Voorts dankte spre- ker allen, die aan de totstandkoming van het gebouw hun krachten hadden gegeven, waaronder begrepen de plant soenendienst, welke voor een prachtige buitenversiering zorgdroeg. Mevr. Regeer, die namens de dames van de volkstuinders, felicitaties over bracht, bood vervolgens de reeds aan gebrachte stoffering van het gebouw aan. Spreekster, die hulde bracht aan „de mannen die middels de volkstuin hun gezinnen laten profiteren van de mooie natuur", verwachtte dat dit clubhuis zou gonzen van activiteit, het geen de vereniging ten goede kan ko men. De heer A. Zaalberg, voorzitter van de Leidse Bond van Volkstuindersver- enigingen, wees nog eens op de prach tige vorm van vrije tijdsbesteding in het volkstuinwerk en herinnerde aan de totstandkoming van dit complex, waar voor de thans overleden voorzitter van de Leidse Bond, de heer Zonneveld, reeds in 1945 een lans brak. In gelijke geest voerden o.a. het woord de heer Frank van de Speeltuin- Circa duizend leidsters by het christelijk kleuteronderwijs in ons land waren zaterdag naar Leiden gekomen om daar voor het eerst of bij vernieuwing bepaald te worden bij de taak van dit onderwijs en om haar vakbelangen te bespreken. Hoewel deze leidsters reeds een vereniging bezaten, welke haar gouden jubileum achter de rug heeft, kwamen zij ditmaal byeen ter bijwoning van de eerste algemene vergadering van de Vereniging van Leidsters bij het Christelijk Kleuter onderwijs, een vereniging, die zich onlangs door fusie als landelijke groep heeft aangesloten bij de Prot. Chr. Onderwijzersvereniging. U kiest uit 5 kleuren.U heeft een vest van DRALON> A fitk U betaalt slechts JLJm Breestraat 161 Leiden Deze ruiten rok van zuiver wol heeft het moderne, rechte model. Toch in onze schuttingverkoop Q slechts I Behalve door vele inspectrices van het kleuteronderwijs, werd deze vergadering ook bijgewoond door de heer L. Wielin- ga, vertegenwoordiger van het Ministe rie van Onderwijs, K. en W., de heer H. W. Tilanus, voorzitter van CVO en als vertegenwoordiger van de CH Tweede Kamerfractie, de heer J. C. van Schaik, wethouder van Onderwijs en ds. D. J. Vossers, voorzitter van de Vereniging voor Hervormde Scholen in de Sleutel stad. SALARIËRING ONVOLDOENDE De presidente van de Vereniging, mej A. Tak uit Den Haag, die er haar vreugde over uit sprak, dat ook zovele jongeren deze dag bijwoonden, herin nerde in haar inleidend woord aan de plaats gevonden fusie, waaruit reeds vele nuttige contacten zijn voortgeko men en waardoor men zich sterker voelt staan. Een fout, waaraan het gehele onderwijs mank gaat, zag spreekster - en dit geldt ook voor het kleuteronder wijs - in de te grote klassen. Hierdoor komt ook de kleuter in het gedrang. Vervolgens weidde zy uit over de oplei ding van kleuterleidsters. Hoewel hier bij de praktische vorming reeds een groot accent krijgt, achtte zy deze toch nog onvoldoende. Een langere vormings- tyd is dringend gewenst. Zo zou bijv. de opleiding voor het diploma A zeker op drie jaar gesteld moeten worden. Mej. Tak, die vanzelfsprekend zeer was ingenomen met de totstandkoming van de wet op het Kleuteronderwijs wekte de aanwezigen op om waakzaam te blijven. Zo kan byv. de huidige sa lariëring van het kleuteronderwijs nie mand bevredigen. In dit verband druk te zij er haar teleurstelling overuit, dat de minister vooralsnog er niet toe be reid is hierin enige verbetering aan te brengen. Dat het salaris van een gedi plomeerde hoofdleidster bij het kleu teronderwijs f. 123 per maand lager ligt dan van een onbevoegde onderwijzer bij het lager onderwijs, achtte zij zeer on bevredigend. Voorts vroeg zij aandacht voor de be hoeftige omstandigheden, waarin haar oud-collegae in financieel opzicht ver keren. Velen van hen zien hun levens avond met zorg tegemoet. Dit is een toe stand Nederland onwaardig. Spreekster hoopte, dat hiervoor alsnog op korte termijn een bevredigende oplossing werd gevonden. In dit verband wees zy nog eens op de dringende noodzaak van ge organiseerd te zijn en toonde zij zich een voorstandster van aansluiting bij het Christelijk Nationaal Vakverbond. Tenslotte weidde mej. Tak uit over de mooie taak van een christelijke kleuter leidster, die in haar omgang met de kleuters een levende weergave dient te zijn van onze omgang met Christus. Mej. E. A. Smit riep hierna namens de ontvangende afdeling alle aanwezi gen een hartelijk welkom in de Sleutel stad toe en kreeg op haar beurt een complimentje van de presidente voor al het werk, dat zij, met haar helpsters, voor deze ontvangst had verzet. DE BIJBEL IN EIGEN LEVEN EN DAT VAN DE KLEUTER Ds. Okke Jager, geref. predikant te Almelo, sprak vervolgens over „De bij bel in eigen leven en in dat van de kleuter". Spreker, die begon met te her inneren aan het woord van Jezus: in dien gij niet wordt gelijk een kind, zei- de, dat er tegenwoordig vele bewegen de handen van volwassenen rond het kind zyn, zonder dat kind in het vizier te krygen. En dit zal toch noodzakelijk zijn. Omdat de bijbel .aldus ds. Jager, ons dichter by de peuter brengt, is het belangrijk hoe die bijbel in eigen leven functioneert. Wij zullen niet een school e n de bijbel, doch een school m e t de bijbel moeten hebben. Heel het onder wijs. ook het kleuteronderwijs, moet van de bijbelse gedachte doordrongen zyn. (Advertentie) Breestraat 161 Leiden

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3