ORANJE OVERWINNING ZONDER GLANS Gantoise-stopper Storme miste op beslissend moment strafschop Briljante Jan Klaassens was de ster van het veld 97ste jaargang Maandag 29 september 1958 Vierde blad no. 29556 (Van onze sportredacteur) Storme zou het vonnis voltrekken. Vol zelfvertrouwen kwam de lange Gentse stopper naar voren om de penalty, welke de Hongaarse arbiter Istvan Zsolt de Rode Duivels had toegestaan, nadat Cor van der Hart rechtsbinnen Jurion wat al te stevig van de bal had gedrukt, in een doelpunt om te zetten. De vele tienduizenden Belgen maakten zich gereed om zich juichend van hun plaatsen te verheffen dit zou zonder twijfel de winnende treffer worden, want er waren bij een 22 stand nog slechts zeventien minuten te spelen. Storme wilde niet onderdoen voor Cor van der Hart, die voor de rust een strafschop zo onberispelijk achter doelman Vander- stappen had geschoven. Resoluut nam de Gentenaar zijn korte aanloop.een seconde later klonk een kreet van ontzetting uit de Belgische monden en beukte Storme, één brok ellende, in een tragisch aandoende wanhoop, met beide vuisten op de grasmat van het Antwerp-stadion. Hij had gefaald en zou op hetzelfde moment liefst in rook zijn opge gaan. Ruim een meter was de bal naast het Nederlandse doel gevlo gen. Bij het eindsignaal stonden Storme de tranen nog in de ogen. Het aspect van de wedstrijd veranderde op slag. Een opgelucht Nederlands elftal werd even bezield en slaagde er in enkele goede aanvallen op te bouwen. Tien minuten later schoot Piet Kruiver met een laag en hard schot de Oranjeploeg naar een 2—3 zege. toond, maar toen telde de Nederlandse voorhoede klassespelers als 'n Lenstra en een Faas Wilkes, welke routiniers het spel van Kruiver en Van Wissen in goede banen leidden. Nu moesten de „sjouwers" zelf fantasie in het aanvalsspel brengen en dat kon den zij niet. Hun spel was te statisch, hun tempo was te laag en hen ontbrak het vermogen om met een vloeiende be weging de aanval een verrassende wen ding te geven. Steeds weer opnieuw ver vielen zij in de fout met de bal te gaan lopen en zich in een dode hoek te laten drijven. Naast hen stond een falende Tony van der Linden, de nerveuze DOS- speler, die in zijn eigen club tot briljant spel komt, maar in vertegenwoordigende ploegen zo ver beneden de maat blijft door zijn verschrikkelijke plankenkoorts. En daarmee is het vonnis over het bin nen trio geveld en dat overde vleu gelspelers Coen Moulijn en Piet van der Kuil, die zelden goede passes ontvingen en voortdurend door Kruiver en Van Wissen voor de voeten werden gelopen. Arm aan goed voetbal Deze 87ste ontmoeting tussen de nationale ploegen van België en Neder land is ryk aan sensaties, maar zeer arm aan goed voetbal geweest. Het minst slecht hebben eigenlijk de verliezers het er nog afgebracht. De Rode Duivels waren snel, energiek en kwamen soms tot aanvaardbaar veld spel om dan, voor het Nederlandse doel gekomen, er lustig op los te gaan knoeien. De perioden, waarin de Belgen druk uitoefenden op de Oranje-veste en dat waren er vry veel ontaardden hierdoor in rommelige laaf-aan-lyf- duels voor De Munck's heiligdom. Rommelig, dat was het beeld van de gehele wedstrijd, want wat zwak aan valsspel betreft staken de Nederlanders de Belgen naar de kroon. Het was een strijd zonder tempo en zonder tactiesche hoogtepunten. Achteraf bezien is het haast verbazingwekkend, dat Van der Hart c.s. er nog in zijn geslaagd de ont moeting te winnen. Het experiment van Elek Schwartz, om de in hun club in de halflinie spe lende Kruiver en Van Wissen in de voorhoede op te stellen, is een volslagen mislukking geworden. Beiden hebben in vroegere wedstrijden hun kwaliteit als schakelspelers reeds duidelijk aange- In de kleedkamers Gematigde vreugde bij Oranjeploeg In de Nederlandse kleedkamer heerste gematigde vreugde over de zo o-p het nippertje verkregen zege. En in de vreugde schemerde duide lijk de algemene mening door, dat d.e Oranje-elf eigenlijk iets te veel had gekregen. Cor van der Hart vond dat een ge lijkspel de krachtsverhouding beter zou hebben weergegeven. Onze spil kon er nog niet over uit, dat Hanon het hem geleverd had de bal bij die vrije trap langs het muurtje te wer ken. ,J)e Belgen hadden overigens een voorhoede, waarin meer goede wil dan verband zat", aldus Van der Hart. Ook Frans de Munck was van mening, dat Nederland een géluk kige overwinning had behaald. En dat als resultaat van een slechte interland. „Het was ook helemaal geen echte Holland-Belgie. Het ging anders veel feller toe en het publiek was echt tam vandaag". De Belgische coach Van den Stock, die tevreden was over de tactiek van zijn pupillen, maar minder gelukkig bleek te zijn met de onvoldoende sa menhang van de ploeg, bleek nog steeds een beetje boos over de straf schop tegen Storme. „Dat was geen hands en dat was geen penalty" zei hij geërgerd en zijn jongens stem den er gretig mee in. Storme was het natuurlijk in het geheel niet eens met de strafschop. „Ik kreeg de bal tegen mijn schou der en zonder dat ik me bewoog gleed de bal langs mijn arm af". De beste Nederlander volgens de „Vlaamse reus" was Jan Klaassens. Aanvoerder Mathonet beklaagde zich over zoveel pech. Hij was tevre den over het spel van zijn ploeg en was er van overtuigd na wat meer met elkaar te hebben gespeeld goe de resultaten te kunnen bereiken. „De gevaarlijkste aanvaller van Oranje? Zonder twijfel Moulijn al konden zijn medeaanvallers geen gébruik maken van zijn grote be weeglijkheid". Halfspelers waren het gevaarlijkst Typerend voor de machteloosheid van de beide aanvalslinies was het in de eerste helft al, dat de dreiging van de halfspelers moest komen. Bij de Bel gen bleek linkshalf Hanon een stevig schot in de schoenen te hebben. Hanon, die al eerder een proef van zyn schotvaardigheid had afgelegd, opende in de 24ste minuut de score voor de Rode Duivels uit een vrije trap wegens hands van Cor van der Hart. Kogelhart joeg de Belgische linkshalf het leer door het Nederland se „muurtje" en voor De Munck was er geen redden aan. Op dat vormen van zo'n „muurtje" had de Oranjeverdediging woensdag avond j.l. een heel uur lang ge oefend Bij de Nederlanders kwam de dreiging van rechtshalf Jan Klaassens. De blonde Venlonaar speelde een waarlijk schitte rende wedstrijd. Hij verzette bergen werk, dekte het middenveld bekwaam af en leidde aanvallen in, welke hij in de meeste gevallen zelf met een kogelhard schot afsloot. Jan Klaassens was in feite onze enige aanvaller. Indirect was hij de grondlegger van het Nederlands tegenpunt in de eerste helft. In de 32ste minuut verliet op nieuw zo'n kogel, waarmee doelman Vanderstappen, aanvankelijk wat onze ker, eerder al heel wat moeite had ge had, de schoen van de robuuste VW'er. Het leer werd gestuit door de arm van stopper Storme, die dat niet opzettelijk De honderdste De 3-2 zege op België is niet zo maar een overwinning: het is een jubileumzege, de honderdste in de ruim 53 jaar dat het Nederlandse elftal officiële landenwedstryden speelt. Sedert 30 april 1905 de wed strijdenreeks van het nationale elf tal begon toen, ook in Antwerpen, en ook met een zege - heeft het Oranje-team 234 wedstrijden ge speeld. Hiervan werden er 100 ge wonnen, 42 maal speelde de ploeg gelijk en 92 keren ging de winst naar de tegenstander. De spelers van het Nederlandse elftal scoor den 549 doelpunten, 515 maal moest een keeper van de nationale ploeg de bal uit het doel halen. Tegen de Belgen werden 87 wed strijden gespeeld. Nederland won van die lange reeks 42 ontmoetin gen, speelde er 18 gelijk en verloor er 27. De Rode Duivels scoorden 170 doelpunten en kregen er 214 te gen. De laatste keer dat België in Deurne van Nederland won was in 1954, toen op 24 oktober de Neder landse amateurs met 43 verloren. De acht wedstrijden die sedert de invoering van het betaalde voetbal werden gespeeld tegen onze Zuider buren geven een wel heel gunstige balans voor het Oranje-team. Van de 8 wedstrijden werden er 6 ge wonnen en 2 gelijk gespeeld. De doelcijfers zijn 23-11. JAN KLAASSENS ster van het veld deed. Piet van der Kuil stak onmiddel lijk appellerend de armen omhoog en arbiter Zsolt, die niet altijd overtuigend floot en meerdere malen de draad leek te zijn kwijt geraakt, reageerde direct. Tot grote verontwaardiging van het Belgische publiek wees de Hongaarse scheidsrechter naar de penaltystip. Cor van der Hart benutte de kans onberis pelijk pu treV do stand weer veliik. Paeschen „in zyn zak" had. Iets minder goed was het spel van debutant Hans Kraay, die niet over voldoende tempo en wendbaarheid beschikt en daardoor de snelle rechtsbuiten Piters overi gens de beste man van de Belgische voorhoede nogal eens moest laten gaan. Notermans liet te veel steken vallen en te dikwijls de bal van zijn scheen glyden om voor een voldoende in aanmerking te komen. De Munck maakte «én fout en dat kostte in de tweede helft de Oranje ploeg een doelpunt. Kort nadat Jurion op een pass van de beslist niet onverdienstelijke midvoor Stockmans een „droomkans" op een haast onbe grijpelijke wijze om zeep had geholpen loste in de achtste minuut Hoef een volkomen mislukt, slap schot. De Er is over deze strafschop, evenals over die welke later tegen Cor van der Hart werd uitgedeeld, na afloop van de wedstrijd heel wat gepraat. In beide gevallen vond men de straf, vooral in het geval van de onopzette lijke hands van Storme, te zwaar. In het handsgeval heeft de heer Zsolt kennelijk de Engelse interpretatie ge volgd: die arm hoorde daar niet en dus is het een penalty. Wat de straf schop tegen Cor van der Hart betreft: velen meenden, dat de Nederlandse stopper Jurion met een correcte sliding tot staan bracht. Wij delen die mening niet. Van der Hart drukte, van achter aanvallend, de Belg van de bal en het had veel weg van een nummertje vrij worstelen. Kraay viel wat tegen Cor van der Hart speelde overigens een redelijk goede wedstrijd en werd vooral goed geassisteerd door Roel Wiersma, die de Belgische linksbuiten Munck nam de zaak wat al te non chalant op, liet het leer uit zijn han den vallen en dat was voor de rappe Piters de kans om de Belgen opnieuw aan de leiding te helpen: 21. Slecht Vooral in deze periode ging het bij zonder slecht met de Oranjeploeg. Van Wissen en Kruiver verloren zich in nut teloze dribbelpartyen en Moulijn leek zich volkomen te hebben neergelegd bij de scherpe bewaking van Devogelaere. In deze eerste vijftien minuten van de tweede helft hebben de Belgen een prachtige kans gehad de zege definitief veilig te stellen. Maar al was de druk op het Nederlandse doel soms groot, de Rode Duivels slaagden er niet in tot Het eerste Belgische doelpunt. Kogelhard heeft Hanon het leer door het Nederlandse muurtje ge- jaagd. Sombere gezichten langs de lijn. V.l.n.r. Kees Kuys. Abe Lenstra en Kees Rijvers. Op zware Leidse Hout-sintelbaan Holland stelde Leids record op 4x100 meter scherper Frans Beker loopt 100 meter in 10.9 sec. (Van onze atletiekmedewerker) Voor de aanvang van het eigen lijke programma, de Leidse Junio ren Clubcompetitie, het sluitstuk van het baanseizoen 1958-'59, be gaven vier tot in de punten van hun spikes geladen „Holland"* atleten zich naar hun wisselpunten van de 4 x 100 m. estafette. Het leek hoogst onwaarschijnlijk, dat zij in hun opzet, het verbeteren Een van de vele spannende mo menten voor het Nederlandse doel. Jan Notermans maakt een nood landing op Piters en De Munck heeft moeite het leer weg te werken. sluitend aanvalsspel te komen. Het resulteerde slechts in rommelige, soms zeer forse lijf-aan-lyf-duels in het Oranje-doelgebied en de Belgische toe schouwers, die voor de rust al niet zui nig waren geweest met afkeurende fluitconcerten, begonnen met steeds meer geestdrift de rode aanvallers te beschimpen. Op het middenveld was Klaassens nog steeds de grote figuur en de briljante Venlonaar gelukte het tenslotte het spel weer wat te verplaatsen. En zowaar eindelijk in de vijftiende minuut toonde Van der Linden, dat zyn faam als gevaarlijk schutter niet uit het sprookjesboek stamt. Van de rand van het strafschopgebied loste de DOS-spe- ler een verrassend, onverwacht schot en dat bracht de partijen weer op gelyke voet, want de reactie van Vanderstap pen kwam veel te laat: 22. Vijf minu ten later loste Klaassens weer een van zijn befaamde kogels, maar deze werd op zeer fraaie wijze door Vanderstappen uit het doel geslagen. En toen kregen we het drama-Storme, waarover we in de aanhef reeds schre ven. De strijd kreeg een ander beeld. Het binnentrio, dat er vyf kwartier lang niets van terecht had gebracht, kwam plotseling tot enkele verrassende aan vallen en in de 38ste minuut kon de op rechts ongedekt staande Kruiver op een pass van Van Wissen de balans defini tief in het voordeel van Oranje laten doorslaan. De beslissing was gevallen. Zeven mi nuten later was de zege-zonder-glans een feit. KIN V B-toto Het was te verwachten dat de enorme inzet van de vorige week niet zou worden gehaald, laat staan overtroffen. Ook in vorige seizoenen bleek het duidelijk, dat buitenlandse wedstrijden bij het pool- leger niet in trek zyn. juist daarom is de inzet van deze week f, 228.212,— zo verheugend. De Engelse clubs hebben de 165.923 deelnemers voor bijna onmo gelijke problemen gezet, want er wei-den van het zeer scherp staande Leidse record van 44.5zouden slagen, want de omstandigheden waren er nu niet bepaald naar. Allereerst lieten alle andere ploegen verstek gaan, zodat het echte wedstrijd element ontbrak en ten tweede was de baan niet alleen zwaar van de regen van de afgelopen dagen, doch ook slecht on derhouden. Dat Piet Selier, Carel van Veneticn, Frans Beker en Kees Smit er uiteinde lijk tóch in geslaagd zijn beneden die 44,5 te blijven, pleit voor hun conditie.. Het werd zelfs 44.-!! Ook dat record bleek dus niet tegen de tijd bestand, ook al waren de makers indertijd (1948) Wim Nota, Dick Nota, Harry Kips en Carel van Venetiën. Nauwelijks 60 minuten later klonk het schot voor de 100 m. jun. A. Frans Beker maakte zich na tien meter al los van het veld, Kees Smit incluis, en rof felde in een krachtige, maar toch soe pele stijl naar alweer een nieuw Leids record! Voor het eerst in de geschiedenis heeft de Leidse atletiek een junior op kunnen leveren, die de 100 m. in 10,9 sec. loopt: Frans Beker, een lange, doch ook stevig gebouwde 18- jarige knaap. Hij verzekerde ons, dat het het vol gend jaar 10,7zou worden! Nu de Oegstgeestenaar deze winter wèl vast van plan is hard te trainen, is deze moge lijkheid stellig niet uitgesloten, gezien het feit, dat hij het vorig jaar werke lijk niets heeft gedaan! Kees Smit noteerde 11,1. Drie maanden geleden een unicum, doch nu een knappe tijd. De topverrichtingen bleven elkaar ver dringen. De jeugdige Ton Huigslcpt (Holland) stootte de 4 kg kogel precies 13 meter van zich af en dat betekende het derde Leidse record van deze mid dagOok in deze C-junior steekt ta lent. Dat is trouwens eveneens het geval met het sportief-atleetje Henny Pauw, die de 60 m. meisjes C won in 8,5 sec.! Een nieuw clubrecord. VEELBELOVEND. Veelbelovend waren ook de verrichtin gen van Cor van Wageningen (80 m. jun. C in 10.-). EU Vermond (100 m. j. B in 11,8) en vooral van Roel Röhner, die pas 2 weken aan atletiek doet en de 100 m. nu al in 12.- sec. loopt! Beppie Kikkert (Sportief) sprong 1,25 m. hoog by de C-meisjes en Gerda Kraan (Bataven) won de 100 m. dames B in 12,8; voor beiden ook al een club record De 4 x 100 m. jun. A ging in 45,5 naw de Holland-junioren en dat betekende tevens een derde plaats op de Neder* landse ranglijst! DE BALANS. Toen na 3 uur atletiek eindelijk de balans kon worden opgemaakt, bleek dat Sportief bij de meisjes en Holland bij de junioren de beste verenigingen waren. Vooral van Sportief een grote verrassing. De Bataven vielen op beide fronten wel heel erg tegen. ENKELE UITSLAGEN. 100 m. heren A: 1. Hofstede (AAC) 11.-; 2. Peters (Trekv.) 11.-; 3. C. van Venetiën (Holl.) 11,4. 600 m. jun. B: 1. H. Peen (Holl.) 1.28.6; 2. C. Booy (Holl.) 1.30.8. 800 m. heren A/B: 1. L. v. d. Berg (Holl.) 1.58.9; 2. Koppelaar (Sliedrecht Sp.) 2.00.1. 3000 m. heren A: 1. Vergeer (A. V. '47) 8.45.8; 2. Wagenvoort (F.I.T.) 8.51.-; 3. D. v. d. Linden (W.I.K.) 8.54.6. Kogel meisjes A: 1. A. Wilschut (N.- Brunh.) 10,55 m.; 2. H. de Jong (Sport.); 3. L. v. d. Boogaard (Nw. Brunh.) 8.74. Discus meisjes B: 1. T. v. d. Holst (M.S.V.) 24.42 2. H. de Jong (Sport.) 21.39. zeer veel verrassingen genoteerd. Daar om zal de stryd voor de eerste prys f. 63.900,— en de tweede prys van f. 27.385,— zeer spannend zijn. Tot van morgen waren op het bondsbureau 9 meldingen binnengekomen van 13 pun ten. Rommelige en slechte derby in Antwerp -stadion

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11