Japan geteisterd door wervelstorm „Ida% hevigste in kwarteeuw WEERBERICHT Tenminste 250 doden en enorme materiële schade Tokio werd overvallen door een zondvloed Fa. D. KRET Zn. DE GAULLE DEED LAATSTE OPROEP JA" TE STEMMEN MINISTER LUNS KLAAGDE INDONESIË AAN IN V.N. 'rnrheterknt, Verkeersongeval hij Delft kost een jong echtpaar het leven 97ste jaargang ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 No. 29555 DSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Tenminste 250 personen zijn gisteren om het leven gekomen, toen Japan geteisterd werd door de hevigste wervelstorm sinds een kwart eeuw. Bovendien worden nog vele honderden vermist. Een half mil joen huizen zijn onder water komen te staan, 160 stuwdammen zijn doorgebroken en 82 bruggen werden door het water meegesleurd. Op zee zijn achttien schepen gezonken. Aan de wervelstorm, die de welluidende naam „Ida" droeg, gingen slagregens vooraf, die op hun beurt aardverschuivingen tengevolg ehadden. Er zijn helikopters inge schakeld om de mensen te redden, die in de overstroomde gebieden geïsoleerd zijn. Vannacht nam de kracht van de storm af en van ochtend regende het niet meer, maar nu dreigen de rivieren ten noorden van Tokio buiten hun oevers te treden. Op tal van plaatsen is bevel tot evacuatie gegeven. Met het oog op de nadering van „Ida" had de Japanse raad voor de veiligheid ter zee alle grote buitenlandse vracht- en passagiersschepen in de havens van Tokio en Jokohama gelast zee te kiezen. Alle binnenlandse luchtverbindingen en veer diensten in de Japanse Zee zijn gestaakt. Wind raasde met een snelheid van 200 km In 's werelds grootste stad, de Japanse hoofdstad Tokio, waar de wervelstorm voortraasde met een snelheid van 200 km. per uur, knapten de palen van de elektrische hoogspanningsdraden als lu cifers af, overstromingen sleurden huizen mee en regenvlagen deden gisteravond bijna 45 centimeter water op de stad vallen: de hevigste zondvloed, die men in Tokio heeft geregistreerd sinds men er in 1876 de meteorologische waarne mingen begon. Een leger van zestien duizend politieagenten en brandweer lieden en van twintigduizend spoorweg beambten stond gereed om het hoofd te bieden aan eventuele rampen. De trams reden niet meer en sléchts enkele bus sen waren nog in dienst. In vele delen van de stad, waar het reeds vroeg zeer donker werd, gingen de lichten uit ten gevolge van gebroken elektrische ver bindingen. Intussen stijgt het waterpeil in de vele kanalen en rivieren in de Japanse hoofdstad nog voortdurend. Men vreesde vanochtend grote overstro mingen. Huisvrouwen werd aangeraden blikken voedsel en drinkwater in voor raad te nemen. Advertentie Britse generaal op Cyprus op nippertje aan de dood ontsnapt In Nicosia is gisteren een aanslag ge pleegd op generaal Kendrew, die de lei ding heeft van de operaties tegen de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie Eoka. Een langs elektrische weg tot ont ploffing gebrachte mijn sloeg een gewel dig gat op de plaats, die de generaal en kele seconden tevoren in zijn auto had gepasseerd. Twee Britse soldaten, die de generaal in een andere auto begeleidden werden evenwel zwaar gewond. De mijn ontplofte onder hun voertuig. Een draad liep naar een nabijgelegen huis, waar de mijn tot ontploffing werd gebracht. De betrokken wijk werd onmiddellijk afgezet. Het was bekend, dat Kendrew de volgende maand naar Londen ver trekt, waar hij een nieuwe functie zal gaan vervullen. De Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft te Nicosia verklaard dat hij zich voorstelt „zeer binnenkort" een speciale commissie in het leven te roepen, die „in gebieden, waar de plaat selijke omstandigheden dit gewenst ma ken, geheel uit Turken of uit Grieken samengestelde gemeenteraden moet op richten". Men ziet dit te Nicosia als de eerste stap tot inwerkingstelling van het Britse deelgenootschap voor Cyprus. Schat sieraden in auto achtergelaten Twee dieven nu gegrepen (Van onze correspondent) De Kerkraadse politie heeft twee bouwvakarbeiders uit Kerkrade gearres teerd, die ervan worden verdacht in de nacht van 21 op 22 juli j.l, uit een auto een monster-cassette te hebben gestolen met juwelen, ter waarde van 27.000 gulden. De auto stond geparkeerd in de Wil lemslaan te Kerkrade en behoorde toe aan de in Zeist wonende vertegenwoor diger van een Amsterdamse goudsmid. In genoemde straat had de man bij kennissen de nacht doorgebracht. Hij had de wagen afgesloten^ maar toen hij de volgende morgen zijn scheerapparaat wilde halen, bleek de cassette te zijn verdwenen met haar kostbare inhoud, o.a. bestaande uit 600 gouden ringen, 300 gouden armbanden, colliers, oor knoppen en sierhangers. Onmiddellijk ideed de vertegenwoordiger aangifte bij de Kerkraadse politie, die aanvankelijk meende dat de dieven met de buit over de Duitse grens 'waren gevlucht, zodat men Interpol inschakelde. Spoedig bleek, dat dichterbij gezocht moest worden, maar de dieven speelden hun spel zo handig, dat het de politie eerst gister middag gelukt is hen ie arresteren. Terwijl de dieven hun slag sloegen, werden zij gestoord. Zij moesten een tas imet andere kostbaarheden laten liggen. Het onderzoek naar wat de man nen gedaan hebben met de gestolen schat, duurt nog voort. C I T R O N Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond toenemende depressie-activiteit op de Oceaan. Een depressie ten westen van Ierland koerst in noordoostelijk rich ting. Maar het regengebied van deze de pressie zal ons land morgen nog niet bereiken. Morgen zullen dan ook aan vankelijk zonnige perioden voorkomen, later is wat meer bewolking waarschijn lijk. Voor vannacht lagere temperaturen met plaatselijk mist. (Opgemaakt te 10 uur) 28 SEPTEMBER Zon op: 6.34 uur; onder: 18.26 uur. Maan op: 18.31 uur; onder: 7.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.30 en 15.47 u. Laagwater te 11.41 en 23.58 uur. (29/9 hoogwater te 4.02 en 16.19 uur, laagwater te 12.13 uur). Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Nog dit jaar een alarmoefening (Van onze Haagse correspondent) De legerleiding zal nog voor het eind van het jaar een alarmoefening houden voor enkele parate onderdelen. Het eer ste legerkorps en de vierde divisie zul- ler hierbij worden betrokken. Ook zal op kleine schaal een aantal klein-ver- lofgangers voor de oefening worden op geroepen. De oefening zal van gelijke omvang zijn als die, welke onder de naam „To renklok III" het vorig jaar is gehouden. Deze oefening wordt onder de naam „Carillon" gehouden en zal binnen Ne derland verlopen. Toekomst van Frankrijk op het spel" In Toulouse moest gisteren gaullistisch propagandist zijn actie met dood bekopen (Van onze Parijse correspondent) De campagne voor de nieuwe grondwet, die met een grote rede op 5 september j.l. op de Parijse Place de la Republique door generaal Charles de Gaulle geopend werd, is gisteravond door de minister-president voor de radio en de televisie gesloten met een laatste vibrerend beroep op het Franse volk bij het referendum morgen „ja" te stemmen. Op zijn eigen langzame en nadrukkelijke wijze betoogde de generaal, terwijl zijn stem weer enkele malen uitschoot of oversloeg, dat de uitspraak van morgen een veel wijdere strekking heeft dan enkel de beoordeling van een grondwetstekst. De hele toekomst van Frankrijk staat nu op het spel en het is het volk, zo riep hij uit, dat in plaats van het partijen-regime nu een nieuwe republiek zal instellen. Uit naam van Frankrijk, van hemzelf en van zijn regering, verzocht De Gaulle zijn landgenoten dus morgen in grote meerderheid het ja-woord te doen weerklinken. Intussen is gistermorgen de stemming al begonnen in verschillende delen van Algerije. Wegens de onmogelijkheid voor het leger de orde in het hele land gelijk tijdig bij de stemming te verzekeren, had het opperbevel in Algiers namelijk besloten 'de stemming drie dagen, van gisteren tot en met zondag, te doen duren. Onder leiding van de vroegere Franse ambassadeur bij de Verenigde Naties Hoppenot was er tevoren een controle-commissie opgericht, die met 8000 leden tegen onregelmatigheden in de ruim 1200 stembureaus in Algerije en de Sahara te waken heeft. Er hebben zich gisteren echter geen incidenten in Algerije voor gedaan en de opkomst van Fransen en ook van mohammedanen wordt zeer groot genoemd. V oorspellingen komen neer op twee- tierde meerderheid De campagne in Frankrijk zelf zou de laatste twee weken van een bijna geza pige kalmte zijn geweest, indien de fel- lagha's en ook de communisten niet voor incidenten hadden gezorgd. Er zijn bijna dagelijks gewonden en zelfs doden gevallen. Ook gisteren heeft, en wel in Toulouse, een gaullistisch propagandist zijn actie met de dood moeten bekopen. De zoon van een bekende professor van de universiteit van Toulouse, tevens voorzitter van het plaatselijke „comité van algemeen welzijn", werd door com munistische tegenstanders aangevallen en gedood, toen hij pro-affiches op wilde plakken Ondanks deze en andere incidenten kan toch niet worden ge tuigd, dat de strijd tussen ja- en nee- zeggers een bijzonder hartstochtelijk en vooral algemeen karakter heeft gehad. In een deel, en het beste deel van de Franse pers en in intellectuele kringen is er soms een pathetische gewetens- strijd over de dubbele inzet van het re ferendum de grondwet en de figuur van generaal De Gaulle gevoerd, maar de bredere lagen van het volk hebben aan die botsingen der menin gen, lijkt het, toch nauwelijks deelgeno men. Voor de grote massa van het pu bliek leken de stukken vrij eenvoudig en overzichtelijk te liggen. De Vierde Re publiek en haar steriel partijgekonkel, haar schandalen, kuiperijen, leugens, corrupties, lafheden en haar eeuwige regeringscrisis wil niemand ooit meer terugzien, en daarom zal de grootste meerderheid morgen zeker stemmen voor De Gaulle. De voorspellingen draaien nu rond 60 65 procent ja- stemmers en het is inderdaad waar schijnlijk, dat tegen ieder negatief biljet twee positieve antwoorden zullen worden uitgebracht. De vraag of Frankrijk met de nieuwe grondwet niet van de regen in de drup dreigt te geraken, wordt door de grote massa, als opgemerkt, niet gesteld. Men stemt voor de persoon van Charles de Gaulle, in wie men vertrouwen heeft. De grondwetstekst, waarvan 40 miljoen exemplaren over het gehele land en in de overzeese gebieden zijn rondgestuurd, zal door weinig mensen zijn gelezen. Frankrijk begint een nieuw hoofdstuk van zijn bewogen geschiedenis en voor het ogenblik wil men slechts vurig ho pen, dat het beter, waardiger en vooral positiever hoofdstuk blijken zal. Topleiders van rebellen in Frankrijk gearresteerd De politie te Parijs heeft gisteren be kend gemaakt, dat zij de leiders van een Algerijnse nationalistische organisa tie in het midden en het zuiden van Frankrijk heeft gearresteerd. Deze ille gale organisatie werd geleid door de strijdlustige F.L.N, en was onder meer werkzaam in Toulouse, Saint-Etienne, Lyon en Marseille. Onder de gearresteerden zjjn acht van de hoogste FLN-leiders. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft meege deeld, dat er ook wapens en belangrijke documenten in beslag zyn genomen, Temidden van haar medestuden ten wacht Prinses Irene (op achtergrond in het midden) in de gang van de Rijksuniversiteit te Utrecht op haar installatie als lid van de Utrechtse vrouwelijke stu dentenvereniging. Bedrij f sdirecteur Bach verlaat K.L.M. De heer J. A. Bach (53), be drijfsdirecteur vluchtproduktie, zal op eigen verzoek op 1 november a.s. de dienst der KLM verlaten. Het ontslag uit de KLM-dienst zal aan de heer Bach, die sinds 1924 een grote staat van dienst in de luchtvaart heeft verworven en aan wie in mei 1955 de leiding van de vluchtproduktiegroep werd toe vertrouwd, op de meest eervolla wijze worden verleend. Met ingang van 1 november a.s. is d® heer J. J. Mulder, thans onderdirecteur, benoemd tot bedrijfsdirecteur vlucht produktie van de KLM. De heer Bach is, na lang beraad, tot de overtuiging gekomen met het neer leggen van zijn functie zowel het belang van de maatschappij als dat van hem»? zelf te dienen. De heer Bach was uit hoofde van zijn functie nauw betrokken bij de salarisconflicten in de laatste jaren. Tenslotte werd een oplossing uit de moeilijkheden gevonden, die niet ge heel zijn instemming had. Sinds 1924 maakte hij een grote staat van dienst in de luchtvaart. Zijn opvolger is sedert 1936 in dienst van de KLM. Amerikaanse geniesoldaten uit Libanon teruggetrokken Er zyn donderdag 140 Amerikaanse geniesoldaten per vliegtuig uit Beiroet vertrokken naar hun vroegere garni zoenen in West-Duitsland. In juli j.l. waren deze militairen wegens de poli tieke spanning in het Midden-Oosten van Duitsland naar Libanon overge bracht. Dit zijn de eerste militairen van het leger, die uit Libanon worden terug getrokken. Eerder hadden reeds drie ba taljons Amerikaanse mariniers Libanon verlaten. Het zware materiaal van de geniesoldaten is vrydag te Beiroet aan boord gebracht van drie vrachtschepen. Duizenden aanhangers van de (recht se) Falanx hebben gisteren te Beiroet gedemonstreerd tegen de nieuwe rege ring van Karami. Zij begaven zich naar het hoofdkwartier van hun leider, Zje- majel, en hoorden van hem het ver zoek naar huis te gaan en de zaak aan hem over te laten. De Falangisten hiel den ook gisteren nog de wacht op de barricaden, die hun wijken van de an dere delen van de stad scheiden. Vol gens de Falangisten blijkt uit de samen stelling van de nieuwe regering, dat de linkse opstandelingen het pleit hebben gewonnen. Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Overstromingsramp in Mexico: 50 doden Tengevolge van de overstromingen, die de afgelopen weken grote gebieden van Mexico hebben geteisterd, zijn circa vijftig mensen om het leven gekomen en werden 150.000 ha. grond verwoest. Men schat de schade op ongeveer 50 miljoen dollar. Het water is gisteren be gonnen te zakken. Bezorgd over de gevolgen Grote Nederlandse schade door berovingen „Wij zijn ervan overtuigd, dat de onwettige daden van de Indo nesische regering jegens mijn land gevolgen kunnen hebben voor an dere in ontwikkeling achtergeble ven landen". Dit heeft de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gisteren in een rede in de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties over de internatio nale toestand verklaard. Minister Luns, die de leden van de Verenigde Naties een overzicht gaf van de anti-Nederlandse maatregelen van Indonesië en de gevolgen daar van, herinnerde aan de Nederlandse bijdrage tot het instellen van het speciale fonds voor steun aan onder ontwikkelde gebieden, dat begin vol- |BREESTI?.I73*TEL.23337P Te Delft is gisteravond op de provin ciale weg naar Den Haag-west een ern stig ongeluk gebeurd, waarby een echt paar uit Delft vrijwel op slag werd ge dood en een autobestuurder uit Den Haag ernstig werd gewond. De slacht offers zyn de 27-jarige F. C. Etienne en zijn 25-jarige echtgenote J. C. Turken- burg. Zij waren anderhalfjaar getrouwd en hadden een baby van zes maanden. Te omstreeks halfnegen reed de heer Etienne o,p zijn scooter met zijn vrouw op de duo, in de ridtitimg Den Haag. Nog onder de gemeente Delft kwam hen een personenauto, bestuurd door de 30- jarige Hagenaar, tegemoet. Plotseling maakte de bestuurder van de perso nenauto een scherpe bocht naar links en reed de scooter in de flank aan. Deze werd in de berm geduwd en geheel ver nield. De berijder en zijn duopassiagiere moeten vrijwel opslag gedood zijn ge weest. De personenauto reed nog enige meters door en kwam in botsing met een vrachtauto, bestuurd dooi* een fruit handelaar uit Den Haag. De bestuurder van de personenwagen moest ernstig ge wond naar het St.-Hipplolytus Zieken huis te Delft worden overgebracht. Zo wel de personen- als de vrachtauto werden zwaar beschadigd. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Verdachten roofoverval hebben thans bekend De twee mannen (21 en 32 jaar), die na een uitgebreid onderzoek in samen werking met de centrale recherche te Amsterdam door de Rijkspolitie te Haarlemmermeer zijn gearresteerd, ver dacht van het plegen van een overval op een alleenwonende 58-jarige land bouwer in de Haarlemmermeer in de nacht van zondag op maandag j.l. heb ben thans bekend zich schuldig te heb ben gemaakt aan deze overval. gend jaar zyn werkzaamheden zal beginnen en zeide: „Het onrecht, dat Indonesië ons heeft aangedaan heeft geen wijziging gebracht in ons stand punt jegens de noodzaak van hulp verlening aan in ontwikkeling achter gebleven gebieden. Het is echter duidelyk, dat zowel in ternationaal als nationaal, economische samenwerking niet blijvend kan zijn zonder een minimum aan goed gefun deerd vertrouwen, in politiek en econo misch opzicht. Indien landen, die steun behoeven, enerzijds afbreken wat ander zijds is opgebouwd, dan brengt een der gelijke houding het concept van collec tieve welvaart waarvoor Nederland in het verleden zo herhaaldelijk en krach tig heeft gepleit, in gevaar. Het is ook daarom, dat ik zeer bezorgd ben over de slechte gevolgen voor de zaak van inter nationale bijstand, die mijn regering zo warm steunt". Schendingen Minister Luns zeide, dat sedert de vorige Algemene Vergadering er ver scheidene voorbeelden zyn van overtre dingen en schendingen van de beginse len van goed nabuurschap. „Enkele van deze voorbeelden zyn ons allen goed be kend, andere hebben de wereld minder geschokt. Het is mijn taak als minister van Buitenlandse Zaken van Nederland voor een daarvan in het byzonder uw aandacht te vragen". De minister bracht daarop de gebeurtenissen in Indonesië ter sprake, waardoor bijna 40.000 Neder landers hun huizen hebben moeten ver laten en voor een waarde van ongeveer vyf miljard gulden aan eigendommen van particuliere Nederlandse firma's en personen zijn afgenomen. „Deze bero vingen hebben natuurlyk myn land ern stige economische en financiële schade toegebracht. Maar dat is niet de enige reden, waarom ik er hier melding van maak. Een van de andere redenen is, dat in de gemeenschap van landen be dreven onrecht naast de aantasting van het wezen van internationaal recht, vrede en veiligheid ondermynt. Daar voor zyn wy onder de bepalingen van het Handvest allen gezamenlyk verant- woordelyk". Bijdrage Na te hebben gewezen op het grote belang, dat Nederland hecht aan het beginsel van de „rechten van de mens" betoogde minister Luns dat het lid maatschap van de V.N. met zich mee brengt dat Nederland voort zal gaan met aan te dringen op een veel grotere en meer uitgebreide activiteit van de VN-gemeenschap in de economische en sociale sector. „Myn delegatie hoopt, dat het uit gebreide programma van technische bijstand geleidelijk zal groeien tot een plafond van 40 miljoen dollar. Voor het jaar 1959 heeft de Nederlandse regering besloten een bydrage te leve ren van 14 miljoen gulden in conver teerbare valuta".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1