BEVA TV i PA Minder dan halve prijs! LIGTVOET .Vele ambtenaren in Bonn zouden „boter op het hoofd" hebben.... Politiespeurhond „Bas" gaf een demonstratie in de rechtszaal VAKKLEDING Met een enkel woord over Agenda VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 Bedreiging van Adenauers veste Pruisische onomkoopbaarheid verdwenen door reclame-agenten en verkoopleiders (Van onze correspondent ln Bonn) Het ls ongetwijfeld te boud om te spreken van een soort angst-psychose, welke thans sou heersen onder bepaalde ambtenaren van diverse Westduitse ministeries in Bonn. Maar dat er verscheidenen zijn, wier hart na de arrestatie van Adenauers voormalige persoonlijke assistent Hans Kilb wegens corruptie bepaald niet gerust klopt, mag zonder meer worden aangenomen. Want het staat vast dat gesproken kan worden van een soort corruptie-complex in de Westduitse hoofdstad. De bal werd enige maanden geleden in Koblenz tydens een proces wegens omkoperij aan het rollen gebracht. By de verkiezingscampagne in Noordryn- Westfalen, de afgelopen zomer, maakte de socialistische minister van Justitie van dit land, Biernatt, gebruik van inlichtingen over onderzoekingen inzake corruptie. Volgens Biernatt ging het om niet minder dan 180 personen, allen ambtenaren van ministeries te Bonn. Of Kilbs arrestatie nu de eerste is van een hele ry, ls nog niet duideiyk. Zelfs is al weer gesproken over vryiating van Kilb, omdat wel vast zou staan dat hy toch niet zou vluchten. Het kan een roerige tijd worden in de hoofdstad Over de arrestatie zelf is men bijzon der geheimzinnig geweest. Zelfs de ge vangenisambtenaren wisten niet wie Kilb was, want deze werd slechts als „nummer zoveel" binnengeleid. Een toe val maakte de arrestatie publiek, toen een gerechtsdienaar Kilb de gevangenis zag ingaan en dit aan een kennis, een journalist, vertelde. Het moge ironie van het noodlot zijn, dat Kilb bij de Euro pese atoomgemeenschap te Brussel se dert enige maanden werkzaam was als hoofd van de afdeling „veiligheid en orde", maar met die veiligheid en orde onder de Westduitse ambtenaren is het in bepaalde gevallen blijkbaar niet geheel pluis. Dat ligt onder meer, zoals gemeld, aan het befaamde Westduitse wirtschaftwunder. Hoge en middelhoge ambtenaren komen nu eenmaal bijna dagelijks in contact met directeuren van grote ondernemingen of met de „public relations'-mannen van dergeiyke bedrij ven. Het begint met een kopje koffie, een klein etentje, een jachtpartijtje en het eindigt met een koelkast thuis be zorgd, of, zoals in het geval-Kilb, met twee auto's, elk ter waarde van 16.000 mark. Vele ambtenaren in West-Duitsland zijn tegen deze verleiding wel bestand. Zoals het in het oude Pruisen een mis daad, althans een zware belediging was om een ambtenaar zelfs maar een sigaar aan te bieden, zo achten deze recht schapen voorbeelden van ambtelijke on- berispeiykheid en onomkoopbaarheid het een belediging als hun iets door welke industrie-godheid ook wordt aangeboden. Overal een vriendje Maar anderen struikelen in het war net van de reclame-agenten, die het dan niet oneerlijk mogen bedoelen, maar die het bekende „goede klimaat" voor hun onderneming willen scheppen, een „goed contact" willen leggen en hier en daar zoals dat in vakkringen heet wat laten „vallen". De ambtenaar trapt er in: vaak argeloos, omdat hij niet door heeft dat het aanvaarden van welk cadeautje ook voor hem, die geen enkel voordeel uit zyn dienstverband behalve zijn salaris mag trekken, een misdaad is. Jaren, tientallen jaren geleden gierde men in de Duitse theaters om de ope rettes en toneelstukken, waarin de spot Mogelijkheden voor Nederland met oog op de Euromarkt Vertegenwoordigers van de Neder landse financiële pers hebben door de Vereniging Nederlands Fabrikaat gele genheid gehad kennis te nemen van de mogelijkheden voor de Nederlandse export naar de Euromarktlanden. Zij kwam in contact met de bevoegde in stantie in Den Haag en met de bestu ren van de Kamers van Koophandel in Frankfort, Milaan en Parijs. Zoals onze correspondent indertijd uitgebreid heeft uiteengezet, kwamen de Nederlandse journalisten tot de conclu sie, dat West-Duitsland Nederland nog grote exportmogelijkheden biedt. Tal rijke terreinen op de Westduitse markt liggen nog braak De verlaging van de douanetarieven, waartoe in het raam van die Euromarkt zal worden overgegaan, zali naar de mening van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Italië ongetwijfeld de Nederlandse uitvoer naar Italië verge makkelijken, niet alleen van de zeer dure produkten waarbij invoerrechten overigens een minder belangrijke rol spelen, maar vooral wat de algemene verbruiksgoederen betreft. Hoewel men (huiverig is voorspellingen be doen, acht men het zeer wel mogelijk, dat de Ne derlandse industrie van algemene ver bruiksgoederen in de toekomst concur rerend zal kunnen worden op de Ita liaanse markt. Opgemerkt wordt overi gens. dat de Italiaanse industrie, die de behoeften van de eigen markt groten deels zelf dekt, feitelijk veel te hoge winsten maakt, hetgeen haar in de toe komst, wanneer de invoerrechten om laag moeten gaan. de gelegenheid biedt haar prijzen te verlagen en zodoende de buitenlandse concurrentie een stap voor te blijven. De handelsbetrekkingen van Neder land met Frankrijk zullen als gevolg van de totstandkoming van de Europese Gemeenschap radicaal veranderen, zo was het oordeel in Parijs. Het vraag stuk van de kwantitatieve beperkingen blijft voorlopig nog wel nummer één. De Nederlandse prijzen liggen gunstig op de Franse markt, maar de afschaf fing van de Franse invoerliberalisatie heeft voorshands iedere expansie van onze export naar dit land onmogelijk gemaakt en zelfs een niet onbelangrijke daling van de uitvoer veroorzaakt. Het is niet te zeggen, of en in hoeverre Frankrijk zich aan zijn Euromarkt ver plichtingen zal houden. gedreven werd met de omkoopbaarheid van Turkse, Bulgaarse en dergeiyke Balkan-bureaucraten uit de goede oude tüd. Thans is die omkoopbaarheid, zy het met de geraffineerde methoden van de moderne reclame en psychologie, doorgedrongen tot in de veste van Bondskanselier Adenauer, die zelf hèt voorbeeld van onomkoopbaarheid is, maar niet in staat om zyn medewer kers te beschermen tegen de invloed van reclame-agenten, verkoopleiders en „public relations"-mannen. Terecht is men in Bonn verontwaar digd en eist men hard optreden in deze kwesties. Want indien niet ingegrepen zou worden, zou het spel pas goed be ginnen en zou de sprong van het kleine cadeautje via de „geleende auto'" naar de openiyke corruptie om grote op drachten te krijgen, in een handomdraai gemaakt worden. Er zal een rem gezet moeten worden op het ijverige „contac ten leggen", op het geraffineerde spel van lieden, die in Bonn op elk departe ment „hun vriendje" hebben. Het Duitse geval-Kilb is niet gelijk aan het Amerikaanse geval-Sherman Adams, maar ergens is er toch een over eenkomst, namelyk die van twee amb tenaren, op wie het licht van de open baarheid schijnt en die op kritieke ogenblikken zonder echt oneerlijk te zijn, een ontstellend gebrek aan onder scheidingsvermogen aan de dag legden. Het kan een roerige, onrustige tyd wor den in Bonn voor hen, die boter op hun hoofd hebben. En dat zyn er, volgens de toch gezaghebbende voormalige minister van Justitie van Noordrijn-Westfalen, velen, te weten ten minste 180 K.L.M. breidt vloot uit met 3 DC7C's De K.L.M. heeft de optie, welke zij op drie vliegtuigen van het type DC-7C had, thans bij de Douglasfabrieken te Santa Monica (Califomië) omgezet in een definitieve bestelling. Met het oog op de te verwachten grotere verkeers stroom, in het bijzonder over de Noord- atlantisóhe Oceaan in het seizoen van 1959, heeft de directie van de maat schappij gemeend haar aandeel in het non-stop-verkeer tussen de Verenigde Staten en Europa te kunnen handha ven of te vergroten door het inzetten van het modernste materieel, dat thans voorhanden is. Ook de toenemende vraag naar passagebiljetten in de eco- nomy-klasse heeft tot dit besluit ge leid. De eerste vliegtuigen, die een geza menlijke waarde van f.25 miljoen ver tegenwoordigen, zullen nog in, de loop van dit Jaar worden afgeleverd. De vol gende namen zijn gekozen: „Bering Zee", „Japanse Zee" en „Barentszee". Gevecht op Britse treiler De bemanning van een Britse treiler is gisteren in gevecht geraakt met acht Uslanders, die aan boord waren geko men, gebruik makend van de omstan digheid, dat een Brits fregat een ziek bemanningslid van de treiler naar een IJslandse haven bracht en dus de trei ler niet kon bewaken. De IJslanders wonnen de strijd, waarin aan beide kanten een gewonde viel. Terwijl zij de treiler naar een IJs landse haven wilden brengen, kregen de Uslanders van het hoofd van de kust wacht echter opdracht het schip te ver laten. Deze functionaris handelde weer op bevel van premier Jonasson, die niet de indruk wilde wekken, dat hij het Britse fregat om louter tactische rede nen toestemming had gegeven de zieke aan land te brengen. Vergeefse moeite Een 40-jarige pedicure uit Gro ningen verscheen in het politie bureau aan het Leidseplein te Am- I 1 sterdam en deed het wat vreemde 1 verzoek om te worden ingesloten, 1 omdat hy „van alles af wilde". Er i was op dat moment echter geen j i enkele reden voor de wachtcom- i mandant om de man in te sluiten en de Groninger moest het bureau verlaten, doch toen dreigde hij een I 1 steen door de ruiten te zullen I 1 gooien. Prompt voerde hy deze be- dreiging uit en de man, die enigs- zins onder invloed was, kreeg toen j l wel zijn zin. Later, nadat proces- l verbaal tegen hem was opgemaakt, i is de Groninger op vrije voeten ge- steld. Een ryksspeurhond, de herder „Bas" heeft gisteren onder leiding van wacht meester Van Houten uit Waddinxveen voor de rechtbank in Den Haag sorteer- proeven afgelegd. De president van de rechtbank ,mr. H. Stoffels, de beide rechters en de officier van Justitie, mr. E. Hilten, waren de proefkonijnen en de hond „Bas" moest het staafje dat de president had vastgehouden uit vele staafjes zoeken. Deze demonstratie geschiedde in een zaak tegen een 34-jarige Haagse chauf feur, die ervan werd beschuldigd op 8 februari j.l. in een winkel in Delft te hebben ingebroken en er twee sloffen sigaretten te hebben gestolen. De man, die dit ontkent was door een speurhond aangewezen by proeven op negen fe bruari j.l. In het huis boven de winkel waren negen afgebrande lucifers gevon den, die van de inbreker afkomstig moesten zijn. Een speurhond werd lucht van deze lucifers gegeven en bij de sor- teerproef wees het dier de chauffeur aan. Maar er waren enige getuigen - o.m. de vroegere echtgenote en een vriendin van de chauffeur - die verkla ringen aflegden waaruit bleek dat de man die avond geen tijd gehad kon hebben om de inbraak te plegen. De president stak gisteren ook negen lucifers aan. De wachtmeester deed de stokjes in een plastic zakje en daarna zat de rechtbank een minuut of tien kleine metalen staafjes vast te houden. In de gang van de rechtbank moest hond „Bas" sorteren. De eerste maal pakte hy niet het staafje van de pre sident. de daarop volgende vier keer nam hij zonder aarzeling het staafje van mr. Stoffels in zyn bek. Na de proef nam de Officier van Jus titie requisitoir. Hy vond het resultaat van de proef wel merkwaardig, maar hij had toch niet de overtuiging gekregen dat de chauffeur de inbraak had ge pleegd. Hij vroeg daarom vrijspraak. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. (Advertentie) ze& BINNENLAND Omstreeks half vijf gistermiddag ls de 38-jarlge vertegenwoordiger J. Braeken te Maastricht in de kelder onder de win kel welke door zijn echtgenote wordt ge dreven, door elektrische stroom gedood. De politie onderzoekt onder welke omstandig heden dit ongeval heeft plaats gehad. De Nationale tentoonstelling „Voe ding en Hygiene die ter gelegenheid van het 100-Jarlg bestaan van het overheids toezicht op de levensmiddelen met ge bruikmaking van wetenschappelijke me thoden van 10 tot 18 oktober ln het RAI- gebouw te Amsterdam zal worden gehou den. zal een instructief en educatief ka rakter dragen. Maar het wordt ook een expositie aldus de organisatoren om „van" en „erop" te smullen. Gistermiddag ls op de vliegbasis Woensdrecht de sergeant-elektricien F. W. Krinkels van de Koninklijke Luchtmacht tijdens werkzaamheden aan een Gloster Meteor straaljager van de Jachtvllegoplei- dlng in een motor gezogen en ernstig ge wond. Hij werd opgenomen in het Burger- gasthuis te Bergen op Zoom. Het slacht offer verkeert bulten levensgevaar. Pia Beek vertrekt 30 december met het s.s. „Statendam" voor een toemee door Amerika, Curasao, Venezuela en Havana. In verband met het feit, dat Neder land en Honduras hebben besloten hun diplomatieke missles te 's-Gravenhage en Tegucigalpa te verheffen tot ambassade, is binnenkort de benoeming te verwachten van Jhr. mr. E. V E. Telxeira de Mattos. tot dusverre gezant tot buitengewone en gevolmachtigd ambassadeur in Honduras met standplaats Guatemala. Naar wij vernemen ls binnenkort de benoeming te verwachten tot Nederlands ambassadeur in Monrovia (Liberia) van de heer L Noe. thans chef der Directie Af rika en Midden Oosten ten departemente van Buitenlandse Zaken. Met de geboorte van de zes pond wegende Wilhelmlna Alida Marianne Pen- nlngnieuwland is het Inwonertal van Dor drecht op 80.000 gekomen. Het kind ls woensdag geboren en gistermiddag door de vader officieel aangegeven in een bijeen komst, die men daartoe op het Dordtse stadhuis had belegd. De heer Penning- nieuwland kreeg van het gemeentebestuur voor zijn vierde kind een spaarbankboekje met f 100, BLITENLAND Na uitgebreide proeven in de Mid dellandse Zee en elders met een prototype van een reddingsboot van glasvezel, ls thans medegedeeld dat de „Orlana", een nieuw vlaggeschlp van de Orient Line, dat over enkele maanden te Barrow-ln-Furness te water zal worden gelaten, het eerste passagiersschip zal zijn dat volledig met reddingsboten van glasvezel zal worden uitgerust. De Orient Line heeft twintig van deze boten besteld. Ze z(1n 40 meter lang en kunnen 145 personen bevatten. Zij worden uit één stuk gevormd en worden aangedreven door luchtgekoelde Armstrong Slddeley dieselmotoren. Tien conservatieve leden van het Britse Lagerhuis hebben de oprichting van een drie miljoen man sterke, met kern wapens uitgeruste Internationale politie macht voorgesteld als en stap naar Inter nationale ontwapening. De politiemacht zou geleidelijk Ingekrompen kunnen wor den, met behoud van de kernbewapening, naar gelang van de voortgang der ontwa pening ln de landen. U hoeft niet langer te zoeken naar een iasje voor Uw dochter of zoon, want nd kun» U profi teren van een werkelijk tensatio- neel koopje bij Coster. Echt leuke kinderjasjes van een prachtige, heerlijk warme, wol len stof. Om hun gezondheid nog extra te beschermen zijn ze ge heel teddy gevoerd (ook de capu chon!). Deze kinder jasjes, in moderne Italiaanse dessins, me» leren knopen en onberispelijke afwerking, kosten normooi 34.25. l'TJUlO Bij de tijd (Van onze t.v.-medewerker) Niet alleen omdat de klok weer pre sent was, maar ook uit het NTS-jour- naal bleek, dat men in Bussum precies wist hoe laat het was. Geopend werd met een fraaie repor tage van de storm, die gisteren onze stranden bestookte. Daarna kwam het nog steeds forse en van een krachtige persoonlijkheid getuigende handschrift van H.K.H. Prinses Wilhelmina, waar mee de titel van haar op 15 november te verschijnen boek was geschreven, op Maar wij kregen ze voor een werkelijk spotprijsje omdat enke le stuks in de voering een vrijwel onzichtbaar weeffoutje hadden. Daarom hebt U, alléén morgen, een koopje zonder weerga, want deze jongens- en meisjes jasjes, kosten, nd in alle maten van 2-8 jaar, 75 slechts Zolang de voorraad strekt. LEIDEN: Haarl.straat 25, fel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. Goudsesingel; Ka- tendr. Lagedijk hk. Dorps weg: W. Kruiskade 35. De Amerikaanse luchtafweer heeft met goed gevolg een geleid projectiel van een type „Bomarc" geprobeerd. Het pro jectiel achterhaalde na een vlucht van 120 km een doel, dat op 14.400 m hoogte met een snelheid van 1600 km per uur vloog. De Sovjetrusslsche regering ls terug gekomen van het ln augustus genomen besluit om aan Joego-Slavlë niet de twee honderdduizend ton graan te leveren, waarop Joego-Slavlë krachtens overeen komst recht heeft, zo wordt uit de omge ving van de Russische ambassade ln Bel grado vernomen. De Russische handelsat taché zou de Joegoslavische regering heb ben meegedeeld, dat het graan onverwyid zal worden geleverd. Acht uitgevers uit Europese landen (Frankrijk. Italië, Zweden. Engeland. Spanje. Portugal. Nederland en West- Dultsland) hebben op de boekenbeurs in Frankfort de Europese uitgeversgemeen schap „Edlteuropa" opgericht. Zij zullen gezameniyk in hun talen boeken uitgeven, die de Europese gedachte en het Europese denken moeten dienen. De Britse eilanden hebben gisteren te lijden gehad van een hevige storm, waar in windstoten van 130 km per uur voor kwamen. Op vele plaatsen ging de storm vergezeld van zware regenval. Hier en daar deden zich overstromingen voor. Red dingsboten kwamen een Jacht ln het En gelse Kanaal te hulp en er werd een zieke van een lichtschip ln de baal van More- cambe. ln Noordwest-Engeland. gehaald. De vleugel van een Comet vier straalpassaglersvliegtuig de Britse ri vaal van de Amerikaanse Boeing 707 biykt opzetteiyk beschadigd te zyn ln de fabriek van De Havllland Hatfield. Dit zou echter de aflevering van het toestel niet vertragen. Een week geleden heeft men ook reeds opzetteiyke beschadiging van vleugels aan andere Come te geconstateerd. VRIJDAG Kantine Wernink (HoutlaanOfficiële ingebruikneming t.b.v. Nieuwbouw Dlaco- nessenhuis". 7.30 uur nam. In den verbidden Turk: Nationaal pro gramma Leldse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Rehoboth. Hulshoudeiyke vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Schouwburg. K. en O. Ned. Comedie. ,.'n Tik van de zon". 8 uur nam. ZATERDAG Volkstuin „Ons Buiten" (Sumatxastr.) Opening clubgebouw. 3.30 uur nam. Halte Posthof HTM. Excursie Kon. Ned, Natuurhistorische Ver. 1.56 uur nam. Schouwburg. K. en O. Ned. Comedie. „Wie ls Janus". 8 uur nam. Boisotkade 2a. K. en O. Excursie Ge meente-Archief en Pilgrim Fathers-huisje. 2.30 uur nam. St-Antonius-clubhuis. Uitvoering „Ons Toneel". „De huistiran". 8 uur nam. Volkshuis. Seizoenopening met mede werkers en medewerksters. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Feestavond van Wbv. „Ons Belang". 7.30 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal). Ledenvergade ring Ver. van Gerspatrleerden. 8 uur nam, Pieterskerk. Taptoe K. en G. 9 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Luxor-theater. Bijzondere kerkwerk Herv. Gemeente. Spr. de heer H. J. Timer. 10.30 uur In den Vergulden Turk. wydingsdlenst voorm. Rozekruisers-Genootschap. 10.30 u. voorm. Hooigracht 84. Humanistisch Verbond. Spr. J. Schaltink. 10.30 uur voorm. Steenschuur 6. Geünieerde Loge van Theosofen. 11 uur voorm MAANDAG Levendaal 1. Wasdemonstratle Huish Voorlichtingscie. 2.30 uur nam. flicwiü/rutui V J (J f f J V VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. VARA; 18.00 Nws. 18.15 P. v .d. A.. caus. 18.25 Lichte maiz. 18.50 De puntjes op de i. caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Mu- sette-ork. en solist. VPRO: 19.30 Het plat- tetland nu, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Expo *58. 20.25 Theaterkron. i 20.35 Caus. 20.45 De mensen en het Heelal, caus. VARA: 21.00 Vakantieverhalen. 2d.55 Buitenl weekoverz. 22.10 Gram. VPRO: I 22.40 Zorg om de mens. causerieën. VARA I 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. i Hilversum II 298 m. NCRV; 18.00 Accord, muz. 18.20 Stem- 1 men van Overzee. 18.35 V. d. Jeugd. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Nat. Reclasseringsdag, caus. 19.15 Regerlngsuitz.De nationale reclas- I seringsdag 1958, door prof. mr. I. A. Die penhorst. 19.25 Gram. 19.36 Negen avcm- I turen met de wereld, oaus. 20.00 Radio- krant. 20.20 Die verkoutte Braut, opera (plm. 21.50 Kunstrubriek). 23.00 Avond overdenking. 23.15 Nws. 23.30-24.00 Gram. VOOR ZATERDAG 27 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Nationale reclasseringsdag. causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vr. 11.05 Lichte muz. 11.20 Buitenl. week overzicht .11.35 Sopr. en piano. 12D0 Or gelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Hammond-trio. 13.45 Sportpraatje. VARA: 14.00 Lichte muz. 14.25 Fries progr. 14.50 Harmonle-ork. 15.15 Boekbe spreking. 15.35 Kamerork. 16.35 Van de wieg tot het graf, caus. 16.50 Gram. 17.20 Gram. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.50 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout. caus. 19.40 Machten en mensen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 20.40 Metropole- ork. en soliste. 21.20 Socialistisch comm. 21.35 Cabaret. 2205 Trombone-ene. 22.30 Waar biyft de tijd. 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewyde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgenge bed, en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de Jeugd. KRO: 14.00 Voor de jeugd. 14.10 Gram. 14.20 Ork. conc. 14.45 Kron. v. letteren en kunsten. 15.20 Gram. 15.40 Boekbespr 15.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.20 Voor de Jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Idem. 18.00 Jour nalistiek weekoverz. 18.10 Strljkork. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. Tltus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Speeltulnver. „Oosterkwartier" (Borneo- straat)Dahlia-avond Bloemistenver. D.E.V. 8 uur nam. DINSDAG Ambachtsschool (Haagweg 4): Uitrei king van diploma's. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht). Heropening Sociëteit Ouden van Dagen NW en PvdA. 2 uur nam. Breestraat 19. Ledenvergadering „Arjos". Spr. G. van Beveren over het Deltaplan. 8 uur nam. Gerecht 10. K. tn O.-cursus bloemschik ken voor beginners. 3 uur nam Stadszaal (grote zaal). K. en O. lezing mr. drs. Th. Regout „Tot de uiterste gren zen der aarde". 8 uur nam. Houtlaan. Eerste paal Nieuwbouw Dla- conessenhuis. 2.30 uur nam. Gulden Vlies. Ver. voor Pedagogiek. Spr. mej. M. M. Goedman „Kinderangst". 8 uur nam. WOENSDAG Gerecht 10. K. en O.-cursus bloemschik ken voor beginners. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis. (Kerkzaal). Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Breestraat 19. Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. Pieterskerk. Zangdienst „Ex Animo' ter Inleiding 3 Oktoberfeest. Spr. dr. J. Rie- mens. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De Circusheid". (A.l.) Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Re\: „Het kamp op het Bloedeiland". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9 15 uur. Donderdagcyclus „Rose Marie". Casino: „Hamlet". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 6.45 en 9.30 uur. Zondag: 2, 4.30, 6.45 en 9.30 uur. Lido: „Overtreding art. 251 bis". (18 Jaar). (Die Ehe dr. med. Damwitz). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I,u\or: „Als de dauw hangt komt er re gen. (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m 11 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark l Tentoonstelling geolo- ?le van Nederland Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Prentenkabinet Kloksteegfotoexpo sitie H. H. Baudert t/m 4 oktober dage lijks 25 uur n.m., zondagen en feest dagen gesloten De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen door: Apotheek Van üriesum, Mare 110. telef 20406; te Oegstgeest door: Apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, telef. 26274. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. het scherm. Tenslotte verdient nog een prachtige reportage van een in de mid dag uitgebroken brand in de Betuwe, waarbij een kapitaal veilinggebouw ver loren ging, afzonderlyke vermelding. Daarna kreeg de NCRV het heft in handen. Ze manoeuvreerde er tegelyk leerzaam en verkwikkend mee, om te be ginnen door het brengen van een uitge breide en scherp geschoten reportage van de eerste Bienhale, een eens in de twee jaar te houden tentoonstelling van moderne christeiyke kunst in Salzburg. Nederland is het enige onder de twaalf landen die inzonden, dat naast katho lieke kunst ook werkstukken van pro testantse kunstenaars bijdroeg en de samenstellende regisseur Ab van Roon toonde zich een modem en ruimdenkend mens door een deskundige van de Jan van Eyck-academie in Maastricht de toelichting te laten verzorgen, die in het beschouwende deel wat hoog greep, maar bij de afzonderlijke kunstwerken een uitermate verhelderend commentaar gaf, niet zonder kritiek op voortbrengselen uit eigen geestessfeer en complimenteus jegens de verwanten van de uitzendende vereniging, kortom een coördinatie op een even hoog niveau als de reportage zelf. De film over Jordanië hoorde niet geheel in dit actuele programma thuis, was een beetje uit de tijd, hoewel het geval met Duitse grondigheid was be keken en in de Nederlandse toelichting een streven merkbaar was om toch wel by te zijn. Jelle de Vries en Dick van Bommel hebben een lofwaardige poging tot ver nieuwing vol beloften ingezet door in „Scherzo" eens wat anders te brengen. De kracht van De Vries, een grote kracht .schuilt in zijn levensliedjes, vol van verrassende gedachten en pakken de melodietjes. Bovendien had hy een paar originele hobby-isten naar binnen getroond. Ver boven het gemiddelde steeg deze rubriek uit tegen het slot, toen een mengsel van film- en disco grapjes werd vertoond, die zo vol kolder zaten, en ondeugend op zó overtuigende wyze, dat het ons innig deugd deed. Als de samenstellers zich in deze richting verder specialiseren en niet schromen ballast over boord te gooien, kan dit nummer een van de beste rubrieken worden, die t.v. ons schenken kan. Dan zal eens de dag aanbreken, waarop de kyker zegt: Vanavond de NCRV. dan kun je lachen, gieren, brullen. Het kan verkeren, het zal verkeren, omdat ze proberen bij te blyven, omdat ze tonen bij de tijd te zyn. Advertentie PHILIPS RADIO Gangetje 12 TELEFOON 23005 - LEIDEN 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, oaus. 19.35 Kamerork. en solist. 20.30 Ja, met my. 20.35 Gevar. progr. 21.55 De knipperbol, caus. 2205 Amus. muz. 22.35 wy luiden de zondag in. 22.35 Gram. 22.40 Uit het Boek der Boeken. 22.50 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Weekendshow. 21.10 Film- kron. 21.35 Quiz. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.25 Filmmuz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Gram. 14.10 Hoorspel. 15.10 Ork. conc. 16.30 Onbekend. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.45 Gevar. muz. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorspel. 22.30 Gram. 22.40 Avondgebeden. 23.00— 23.06 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. (Om 12.30 Nws.). 12.45 Sport. 13.10 Ork. conc. 13.45 Film. 14.10 Lichte muz. 14.40 Sport. 15 05 Gram. 15.15 Sport. 15.20 Gram. 15.30 Sport 18.00 Gitaar-club. 18.30 Jazzmuz. 19.00 Journ. 19.24 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. (Om 20.30 en 21.30 Nws.). 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.00 Gram. (Om 23.30 Nws.). 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfnnk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ham mond- orgelspel. 13.30 Jazzmuz. 14.00 Lichte muz. 15.30 Licht progr. 16.30 Ge var. muz. 17.30 Schlagers. 19.00 Nws. 19.30 Koormuz. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.10 Symf. ork. en so list. 22.35 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.05 Lichte muz. 1.00 Idem. 1.15—5.30 Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 1205 Ork. conc. 13.05 Gram. 13.53 Ork. conc. 14.40 Nationaal ork. 15.46 Ork. conc. 16.28 Idem. 19.02 Nationaal ork. 19.40 Gram. 20.30 Hoorsp. 22.00 Gram. 22.50 Ork. conc. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Ac cord. muz. 15.15 Rltm. muz. 15.45 Accord, muz. 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Gram. 18.00 Wereldtentoonstelling. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Omr, ork. 21.00 Gram. 21.15 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 m. 12.15 Gram. 12.54 Idem. 13.00 Nws. 13.10 Atomium-cocktail. 14.00 Hoor spel. 16.00 Zang en plano. 17.00 Nws. 18.42 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Gevar. muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). a fl ag bö 3 1 •ïl S a| sa 3 cS Helsinki regen ono 7 14 3 Stockholm geh. bew. no 4 15 4 Oslo zwaar bew. n 6 12 0.3 Kopenhagen zwaar bew. w 4 12 4 Aberdeen zwaar bew. nnw 3 14 0.1 Londen onbewolkt w 3 17 u Amsterdam regen wnw 10 16 4 Brussel licht bew. w 4 17 1 Luxemburg zwaar bew. w 4 13 2 Parijs licht bew. w 4 18 0 Bordeaux mist windstil 21 0 Grenoble zwaar bew. nnw 8 25 0 Nice zwaar bew. n 5 23 0 Beriyn regen wzw 8 18 0.8 Frankfort zwaar bew. vzw 6 21 0 München zwaar bew. w 6 21 0 Zürich zwaar bew. zw 1 21 0 Genève onbewolkt windstil 22 0 Locarno mist windstil 22 0 Wenen zwaar bew. wnw 7 23 1 Rome half bew. z 2 27 0 Ajacolo onbewolkt no 2 26 0 Madrid onbewolkt windstil 32 0 Mallorca zwaar bew. w 3 29 0 Algiers mist zw 2 29 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2