Vierdaags koninklijk bezoek aan hoofdstad gistermiddag begonnen De versnelde repatriëring kostte ons land bijna 34 miljoen gulden POLITIE EN STUDENTEN IN UTRECHT SLAAGS GERAAKT 97ste jaargang Donderdag 25 september 1958 Derde blad no. 29553 Juigend Amsterdam begroette vorstin Blik geslagen op de toekomst van de stad Het vierdaagse Koninklijk be- roek aan Amsterdam is gistermid dag om half drie begonnen» toen de Koningin en Prins Bernhard aan de gemeentegrens bij de Hart- veldsbrug verwelkomd werd o.a. door mr. G. van Hall» burgemees ter van Amsterdam. De Koningin was gekleed in een beige mantelkostuum» waar van de mouwen afgezet waren met bont. De korte begroetingsplechtig heid werd door duizenden Am sterdammers, waaronder zeer veel schoolkinderen, die het Koninklijk Paar hartelijk toejuichten, gade geslagen. Na enige minuten werd de tocht voortgezet naar de Zuiderkerk, waar de Koningin en de Prins maquettes van de tuinsteden Geuzenveld, Sloter- meer, Slotervaart en Osdorp, van de oude binnenstad met de aankoop van de IJtunnel en het nieuwe stadhuis, alsmede foto's en wandkaarten van het centrum van de stad in de be staande en de toekomstige toestand bezichtigden. Met een bewonderenswaardige vrij moedigheid bood de enkele turven hoge Annette van den Berg, dochtertje van de Amsterdamse gemeentesecretaris, Koningin Juliana een fraai boeket veld bloemen aan, zodra het gezelschap om precies kwart voor drie de drempel van de historische Zuiderkerk aan de Zand straat had overschreden. Na de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de vorstelijke gasten had be groet, en nadat de burgerlijke en mili taire autoriteiten aan Vorstin en Prins waren voorgesteld, heette burgemeester Van Hall in een speciaal daartoe inge richte gehoorzaal de hoge gasten welkom in zijn stad. Ontwikkeling der stad Voor de aandachtig luisterende Konin gin en de Prins gaf mr. G. van 't Huil, wethouder van Publieke Werken, daarna een uiteenzetting van de ruimtelijke structuur der stad en van de ontwikke ling die daarbij wordt nagestreefd. Hij besprak o.m. het algemeen uit breidingsplan, dat gebaseerd is op circa 1 miljoen inwoners en waarvan ver wacht werd. dat het in het jaar 2000 zou zijn gerealiseerd. Dit zal echter reeds eerder het geval zijn. Sprekend over het uitbreidingsplan-noord zei hij vurig te hopen, dat op korte termijn de bouw van de IJtunnel, de voor de Am sterdamse welvaart zo onmisbare ver- keersschakel, weer ter hand zal kunnen worden genomen. Amsterdam heeft hieraan al bijna een jaar gewerkt en er bijna 22 miljoen in geïnvesteerd. Economische kracht „Stedebouwkundigë mogelijkheden van een stad kunnen niet los worden gezien van haar economische kraoht", zo sprak vervolgens de voorzitter van de Amster damse Kamer van Koophandel, mr. D. A. Delprat tot de hoge gasten. „Anders- zijds is de evolutie van het bedrijfsleven in sterke mate afhankelijk van factoren van stadsontwikkeling". Kenmerkend voor het Amsterdamse bedrijfsleven noemde spreker de wel haast verbluffende veelzijdigheid. Als remmende factoren noemde mr. Delprat vooral de in vergelijking met voor de oorlog verzwakte financiële positie van Nederland en niet minder de in het vorige jaar acuut geworden crisis in de verhouding tot Indonesië. Bij het zoeken naar nieuwe mogelijk heden (industrialisatie, Euromarkt, enz.) hangt veel af van de ontwik keling der Amsterdamse haven, die zich na de oorlog in een snel tempo heeft ontwikkeld, de laatste jaren ook wat betreft het massagoed. Alle aan dacht zal moeten worden besteed aan de verbindingen met het achterland. Tenslotte wees mr. Delprat op het ge brek aan ruimte voor het vestigen van kleinere industrieën. Daardoor worden de randgemeenten werkelijk voorste den. die in het industrialisatieproces en de huisvesting een belangrijke rol zullen spelen. midden van een groepje mannelijke en vrouwelyke raadsleden en hoorde de antwoorden aan op haar vragen over het probleem van de bejaarden en de aanpassing van de ouden van dagen in de nieuwe woningen in de westelijke tuinsteden, toen haar blik viel op een geknield liggende Prins, die met aan dacht door een soort periscoopje een blik in vogelvlucht sloeg op de uitge strekte maquette van het toekomstige Amsterdam. De Koningin riep „Wat een leuk stukje speelgoed heeft myn man daar. Mag lk dat ook eens bekijken?" Direct kreeg zjj gelegenheid eenzelfde horizontale blik over de maquette te werpen, hetgeen haar een uitroep van verrassing ontlokte: „O, wat een aardig gezicht". Senaatskroegjool Verdere uitleg Gedurende meer dan een uur hebben de Koningin en de Prins zich in de kerk na de redevoeringen laten voorlichten door de wethouder en meest deskundige ambtenaren van de gemeente, over tal rijke facetten van de hoofdstad. Op een gegeven moment stond de Vorstin te- Om vijf uur arriveerden de hof auto's met de Koningin en Prins voor 't paleis op de Dam waar zich op dat spitsuur een grote menigte verzameld had. Ter wijl het Koninklijk paar uit de wagen stapte, zette de Marinierskapel met tamboers en pijpers o.l.v. de kapitein directeur H. C. van Lijnschooten het Wilhelmus in. Daarna inspecteerden de Koningin en de Prins de kapel en de erewacht bestaande uit vier pelotons van de verbindingsdienst der Koninklijke Marine onder commando van luitenant ter zee der eerste klasse jhr. A. W. van Holthe. De Prins droeg het uniform van luitenant-admiraal der Kon. Marine. Kort nadat het Vorstenpaar door de hoofdingang naar binnen was gegaan, verscheen het op het balkon van het paleis, waarop de schare toeschouwers op de Dam terstond begon te juichen. Gisteravond werd een diner in het paleis gegeven, waaraan provinciale en gemeentelijke autoriteiten aanza ten. Om elf uur bezocht de Prins de studentensociëteit „Nos Iungit Amici- tia", waar hy werd ontvangen door de Senaat van het Amsterdams Studen tenkorps. Daarna werd een Senaats kroegjool gehouden. Schneider komt terug op aanvankelijke bekentenis Op de vijfde dag van het proces in Bonn tegen Robert Schneider, die ervan beschuldigd wordt zich ten onrechte als arts te hebben uitgegeven, hetgeen hem hielp bij het verkrijgen van een hoge functie by de medisch-psychologische dienst van het Westduitse leger, is de beklaagde van zyn bekentenissen, die hy in het vooronderzoek had afgelegd, teruggekomen. Hij verklaarde nu dat de politie hem, onder meer door langdurige verhoren, onder druk had gezet, zodat hij had bekend. Naar aanleiding van de veelvuldige klachten van de beklaagde over de on juiste wijze, waarop hij door de politie zou zijn behandeld, merkte de president van de rechtbank op dat hij dan maar eens moest uitbeelden, hoe een correct handelende politiebeambte zich by het vooronderzoek moest gedragen. Gevechten in Little Rock tussen blanken en negers In en bjj Little Rock zijn gisteren vechtpartijen uitgebroken tussen jeug dige negers en blanken. Bij een ge vecht in de buurt van een school voor blanken werden drie blanke jongens ge wond. De politie tracht een gewapende neger op te sporen, die een blanke vrouw in haar woning zou hebben aan gevallen. De advocaat van de Amerikaanse ver eniging voor de vooruitgang van kleur lingen (NAACP), heeft gisteren een stap gedaan, die moet leiden tot mis lukking van het plan van gouverneur Faubus van Arkansas, die, zoals bekend, wil voorkomen, dat op de scholen van Little Rock integratie wordt toegepast. De advocaat heeft een verzoek gede poneerd bij de betrokken rechtbank, waarin wordt verzocht de onderwijs commissie van Little Rock niet het recht toe te kennen de vier middelbare scholen van Little Rock, die in op dracht van Faubus gesloten zijn, te ver huren aan een groep particulieren, die de scholen op particuliere basis willen heropenen. De advocaat vraagt boven dien om toepassing van de integratie- bepalingen, zo de scholen toch op par ticuliere basis heropend worden. Aan de Tweede Kamer is een wets- met in totaal f. 33.901.000. De belang- ontwerp tot wijziging van de begroting I rykste verhogingen betreffen periodieke 1958 van het ministerie van Maatschap- en overige uitkeringen aan of ten be pelyk Werk aangeboden, waarin een ra ming wordt gegeven van de kosten, ver bonden aan de versnelde repatriëring van Nederlanders uit Indonesië. Deze versnelde repatriëring maakt een verhoging van de gewone dienst nodig Detailhandel ongerust over lokprijzen roomboter (Van onze Haagse correspondent) Het Bedrijfschap Detailhandel in Melk en Zuivelprodukten heeft in een schrijven aan het Produktschap voor Zuivel van haar ongerustheid doen blij ken over een, volgens haar .steeds ver der gaande euvel", dat van het als lok middel aanbieden van roomboter. Het doet zich vaak voor in de vorm van koppelverkoop, waarbij een pakje room boter onder verplichte mede-afname van bepaalde andere artikelen tegen prijs van bijvoorbeeld 50 cent wordt aangeboden. Volgens het bedrijfschap neemt het euvel eerder toe dan af. Steeds meer bedrijven gaan er toe over, dat zij boter tegen lokartikelprijs verkopen. Hierdoor verwacht men, dat de zorg voor het produkt zal verslap pen en dat de afzet van de boter als ge volg daarvan zal verminderen. De botercommissie van het produkt schap zal samen met het bedrijfschap onderzoeken, welke stappen hier tot verbetering kunnen leiden. hoeve van uit Indonesië gerepatrieerden (12.056.000 gulden) en uitgaven ten be hoeve van Nederlanders in Indonesië (12.5 miljoen gulden). Er werd voor f. 1.270.000 aan meubelvoorschotten meer gegeven dan eerst geraamd. In de memorie van toelichting deelt de minister mede, dat van de naar schatting 45.000 Nederlanders, die zich op 1 december 1957 nog in Indonesië bevonden, er tot 1 juni 1958 rond 33.000 vertrokken waren. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f7.50 voor hun abonnement gedurende het 4e kwartaal van dit jaar zo mogelijk vóór 1 oktober a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES die per giro betalen (f2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen, i Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD ik Istonr King si Toen probeerde, werd ik spoedig overtuigd van hun uitmuntende (sublieme) kwaliteit, en bovendien bun zacht, voldoening schenkend, heerlijk aroma. Echt, ie zijn onvergelijkelijk. Gladstone met of zonder Si& Filter houdt de smaak waarnam U Size Virginia sigaretten voor het eerst Nachtelijke veldslag Student met hersenschudding in ziekenhuis In de afgelopen nacht tussen half een en een uur is het tot een botsing gekomen tussen acht manschappen van de Utrechtse politie en een honderdtal eerstejaarsstudenten van de studentenvereniging „Unitas" te Utrecht. Een student uit Zeist werd gewond; hij kreeg een hersenschudding en is naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht over gebracht. Omstreeks half een vannacht werd in de sociëteit van „Unitas" het verbroede ringsfeest gevierd. Traditiegetrouw wer den de juist geïnstalleerde eerstejaars naar buiten gelokt. Daarna werd de deur van de sociëteit gebarricadeerd en moesten de eerstejaars maar zien dat ze binnenkwamen. De pogingen hiertoe gingen met het nodige lawaai gepaard. Omwonenden waarschuwden de politie. Er verscheen een surveillancewagen met twee agen ten die probeerden de orde te herstel len. Zij wilden dat de studenten de sociëteit binnengingen en niet buiten de a'e tot de nok gevulde hooiberg, wordt geschat op rond een ton. De srhade wordt door de verzekering gedekt. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken uit een brandend wa terfornuisdie op het rieten dak zijn terecht gekomen. Omstreeks negen uur konden reeds enkele brandspuiten het ter rein verlaten, waarna met de na blussing kon worden begonnen. De hooiberg moest worden leegge haald. nachtelijke rust verstoorden. Toen hier aan niet direct gevolg werd gegeven trachtte de politie zich toegang te ver schaffen tot de sociëteit om de senaat te bewegen de eerstejaars naar binnen te halen. Politielezing Volgens de lezing van de Utrechtse politie zou een der studenten toen een agent met een fietspompje te lyf wil len gaan. Onmiddellijk werd assisten tie ingeroepen. In totaal acht agenten hebben toen de joelende groep uiteen gejaagd waarbij gebruik werd gemaakt van de wapenstok. Toen de rust hersteld was vond men, aldus de politie, 25 meter van het strijdtoneel de gewonde student op de grond liggen. De politie kon niet mededelen of de verwondingen die deze student had opgelopen het gevolg waren van slagen met de wapenstok. Oordeel van senaat De senaat van „Unitas" heeft van nacht tal van studenten die by de rel betrokken waren gehoord. Naar aanlei ding hiervan deelde de senaat het vol gende mede: „Terwijl omstreeks een uur vannacht tijdens het verbroederingsfeest, dat jaar- lyks na afloop van het novitiaat gevierd wordt, zojuist geïnstalleerde eerstejaars zich op straat bevonden om gezamenlijk volgens traditie de sociëteit binnen te dringen, is de Utrechtse politie op een naar de mening van de senaat niet ver antwoorde wyze opgetreden. Enkele per surveillance-wagen ge arriveerde agenten sommeerden de eerstejaars binnen twee minuten in de sociëteit te verdwijnen. Enige secon den later sloegen de agenten zonder verdere waarschuwing met de knup pel op de eerstejaars in, die zich niet in de inmiddels door de oudejaars ge barricadeerde sociëteit konden bege ven. Eerstejaars, die verward raakten tussen de voor de sociëteit geplaatste fietsen werden afgeranseld. Een van hen werd ongeveer 25 meter achterna gezeten en terwijl hy op de grond lag nog geslagen. Hij werd vervoerd naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis, alwaar een her senschudding werd geconstateerd. Een lid van de novitiaatscommissie, dat bij de agenten trachtte te bemiddelen, werd door vier van hen met de knuppel be werkt. De senaat onderzoekt de zaak verder en overweegt de te nemen maatregelen". Jaarcongres Alg. Kath. Werkgeversver. Gistermiddag heeft de voorzitter van de Algemene Katholieke Werkgevers vereniging ,mr. F. J. F. M. van Thiel, te Maastricht he jaarcongres geopend, dat in deze stad in combinatie met de achtste lustrumviering van de Lim burgse Katholieke Werkgeversvereniging wordt gehouden. In „yn openingsrede zei de heer Van Thiel onder meer, dat de Nederlandse ondernemers van de beperkte herleving Gomoelka tegen „Vaticaanse invloed in de R.-K. Kerk De Poolse communistische partijlei der, Gomoelka, heeft de Rooms-katho- lieke kerk van Polen ervan beschuldigd zowel openlyk als in het geheim tegen de regering te ageren. Maar in zijn toe spraak tot onderwijsdeskundigen van de partij voegde Gomoelka eraan toe, dat de regering niet van plan is haar over eenkomst van eind 1956 met de kerk op te zeggen. De facultatieve catechisatie lessen op school zullen gehandhaafd blijven. Destijds had een groot deel van de bevolking tegen de instelling van deze facultatieve lessen geprotesteerd, aldus Gomoelka. Gomoelka omschreef de houding van de regering tegenover godsdienstonder richt als „verdraagzaam met handha ving van het lekenkarakter der school". Maar ten opzichte van godsdienstige emblemen en handelwijzen staan de za ken anders: in het akkoord met de kerk was niet over kruisbeelden en gezamen lijke gebeden gesproken, welke allengs in het schoolbeeld waren verschenen en het een religieuse aanschijn geven. Op dat punt kan de staat niet toege ven, aldus Gomoelka. Niet overal had men het bevel van de minister van On derwijs tot verwijdering van deze sym bolen onverwijld opgevolgd, maar Go moelka herhaalde met nadruk geen strijd met de kerk te zoeken. „Wij zul len echter een bepaald deel van de kerkelijke hiërarchie, onder invloed van Vaticaanse kringen, welke vijandig staan tegenover volks-Polen en niet-re- ligieuze doeleinden nastreven, geen ge legenheid geven om de wettelijke staat te ondermijnen", aldus de Poolse leider. Spaak zou vandaag weer de kwestie-Cyprus bespreken Secretaris-generaal Spaak heeft giste ren de permanente NAVO-raad verslag uitgebracht over zijn besprekingen met Griekse leiders over de kwestie-Cyprus. Een woordvoerder verklaarde na afloop van de vergadering, die twee en een half uur duurde, dat de raad vandaag weer bijeen zou komen. Hy wilde niet zeggen of Spaak bepaalde voorstellen had ingediend. Voorts ontkende hy dat er, zoals in persberichten was gemeld, zware druk op Engeland zal worden uit geoefend om de tenuitvoerlegging van het Britse plan voor Cyprus op te schor ten. Spaak, die dinsdag in Athene bespre kingen heeft gevoerd, zou vanavond naar de V.S. gaan voor een bezoek van drie weken. Nabezorging Mocht U een keer de krant niet ontvangen, dan verzoeken wy C no. 3 0 5 0 0 te bellen vóór 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur J| n.m. (Dus niet het in de telefoongids vermelde nummer van ons bedrijf. van de investeringsaftrek in belangryke mate kunnen en dienen te genieten. Cher 't verzoek der regering aan de Soc. Economische Raad om advies inzake de subsidies op zuivel en de huren, wilde de voorzitter geen verdere beschouwin gen wyden, behoudens de opmerking „dat het vooraf vastleggen van stand punten over de genoemde materie niet in overeenstemming is met onze opvat ting omtrent het publiekrechtelijk ka rakter van de Sociaal Economische Raad". De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, hield na een gelukwens een rede over „Persoon en functie van de ondernemer in oe hedendaagse maatschappij" Parfum-proces voor Hof (Van onze Haagse correspondent) Voor de civiele kamer van het Haagse Gerechtshof zyn de pleidooien gevoerd in de zaak tussen een Haagse fabrikant van haarwater en de Staat. De fabrikant eist teruggave van een vergunning voor het maken van haar- water-met-parfumlucht. Deze vergun ning was hem in 1954 per ongeluk ver leend. Bedoeld geweest was een vergun ning voor het maken van haarwater zonder parfum. Haarwater wordt ge maakt met accynsvrije gedenatureerde alcohol. Indien parfum wordt toege voegd, moet men echter wèl belasting betalen. Dankzij de vergissing bij het afgeven van de vergunning, kon de fa brikant haarwater-met-parfum maken, dat gebruikt werd als eau de cologne, voor f. 6.60 de liter. Alle andere fabri kanten moeten per liter alleen al f. 7.50 accijns betalen. Toen de fabrikant vergunning vroeg voor het toepassen van een nieuw de- naturatieproces, hield de inspecteur der belastingen prompt de oude vergun ning in. De nieuwe vergunning was al leen voor haarwater zonder parfum. Toen de fabrikant een overtreding be ging ,werd hij geverbaliseerd. De mi nister trok daarop beide vergunningen in, de oude zowel als de nieuwe. Voor de fabrikant pleitte mr. J. A. Schxiring. Hij meende, dat de inspec teur zijn bevoegdheid te buiten was ge gaan door de eerste vergunning in te trekken. Voor de Staat trad op mr. J. Veegens, die stelde, dat het intrekken mogelijk werd gemaakt doordat de fa brikant een andere vergunning ge vraagd had. Het hof zal op 29 oktobe? uttepraefc doMV Hedenmorgen is de kapitale boer derij van de heer A. Kranenburg in de Lage Waard. Landlustweg 18. te Alphen in één uur tijd tot de grond toe afgebrand. Omstreeks zeven uur ontdekten landarbeiders nabij de woning van de veehouder Kranenburg, dat het rieten dak van de boerderij in brand stond. De onmiddellijk gewaar schuwde veehouder heeft direct, ge tracht het vuur met eigen middelen te blussen. Nauwelijks tien minuten lotat pakte reed* dt Alphmt» brandweer onder leiding van de commandant, de heer A. Korver met veel matei iaal het. fel door de wind aangewakkerde vuur. aan. Spoedig bleek, dat er weinig van de boerderij te redden zou zijn. Huisgenoten en omwonenden had den inmiddels het grootste gedeelte van de inboedel kunnen redden. Burgemeester Bruins Slot kwam zich persoonlijk op de hoogte stel len, alsmede het hoofd van de po- litie-inspecteur N. G. Gronthuijse. De waarde ma de boerderij, met

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9