Aanslag op de top van Eiffeltoren (gisteravond om 7 uur) mislukt Spaak (NAVO) op zoek naar een oplossing voor kwestie-Cypros GEEN UITWASSEN TIJDENS GROENTIJD TE GRONINGEN WEERBERICHT AFSCHUWELIJKE TAFERELEN IN HET BOS VAN AFKADOE Bom vertoonde grote gelijkenis met projectielendie gevonden werden in Algerijns depot Weer vuurgevechten Telegrammen buiten Europa duurder Nieuw plan van aartsbisschop Makarios allerwegen afwijzend ontvangen Dr. W.Drees antwoordt prof. Gerbrandy: „Wapenleveranties aan Indonesië, een zaak, die ons niet aangaat" Alle lichamelijke methodes uitgebannen Volgens secretaris van „kolonel" Amiroesj in totaal zevenhonderd slachtoffers Een waar knekelhuis Kwestie-Cliina niet op de V.N.-agenda 97ste jaargang WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 No. 29552 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SLue 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Telefoon Directie en (Van onze Parijse correspondent) Het heeft maar weinig gescheeld of de Eiffeltoren, of tenminste een flink stuk van zfjn top, was gisteravond om zeven uur in de lucht gesprongen. Op dat moment stond namelijk de wekker afgesteld, die verbonden was met een elek trische draad, die weer een helse machine in werking had moeten stellen, welke bijna twee kilo dynamiet bevatte. Die hoeveelheid was voldoende geweest, zo hebben de deskundigen van de Parijse politie verklaard, om de derde en de vierde etage van het beroemde ijzeren bouwwerk volkomen te vernietigen. Op de aller hoogste verdieping is het zendstation van de Franse televisie geïnstalleerd, die gisteravond juist het laatste programma in de campagne voor het referendum van zondag aanstaande uitzond. Het was de communist Jacques Duclos, die het Franse volk inviteerde zondag „nee" tegen generaal De Gaulle te zeggen. Het is aan de koelbloedige oplettendheid van een toerist te danken geweest, dat Parijs zijn trouwe Eiffeltoren nu toch nog mag behouden. Op de derde verdieping ontdekte die bezoeker, wiens naam door de politie streng geheim wordt gehouden, twee elektrische draden, die naar een plaats achter de fonteintjes leidden. Hij vond dat verdacht, waarschuwde een suppoost, die op zijn beurt weer de politie van de vondst in kennis stelde. Een goed uur na de ontdekking was de bom gedemonteerd. Er bevonden zich nog vrij veel Franse en buitenlandse toeristen op de toren, wier leven zo eveneens kon worden gered. De verdenking van de politie richt zich vanzelfsprekend op de Algerijnse terroristen, die bij de dag steeds op vallender stunts op hun programma zouden hebben geschreven. De bom van de Eiffeltoren zou grote gelijkenis ver tonen met de projectielen, die vorige week zijn ontdekt in een depot, dat de opstandelingen in Frankrijk als arse naal gebruikten. Die munitiebergplaats was men weer op het spoor gekomen, doordat de politie een twintigjarige Ma rokkaan had aangehouden, die twee zwarte metalen hulzen vervoerde. In de politieauto zag de Marokkaan echter kans de aders van een zijner polsen door te snijden en om te voorkomen, dat hij doodbloedde, werd hij toen on middellijk in een ziekenhuis opgenomen. Met behulp van zijn lakens pleegde hij 's nachts zelfmoord, zodat deze Marok kaanse medeplichtige van de Algerijnse verzetsbeweging, die in het Midden- Oosten op zijn taak zou zijn voorbereid, door de Franse politie niet meer kon worden ondervraagd. De lege projectie len die hij transporteerde, waren vol gens de politie echter van hetzelfde mo del als die welke gisteren de Eiffeltoren tot explosie had moeten brengen. Ove rigens weigerden de autoriteiten enige mededeling over deze mislukte aanslag op de Eiffeltoren te doen. Wel is be sloten geen bezoekers meer toe te laten tot de bovenste verdiepingen. Tot zover onze Parijse correspondent. Een groep Algerijnse verzetslieden heeft een opslagplaats van het Franse leger in een voorstad van Marseille aan gevallen met drie handgranaten en ma- chinepistoolvuur. Wachtposten schoten terug en de handgranaten ontploften in open terrein en richtten geen schade aan. Niemand werd getroffen. De poli tie in Parijs deelde verder mee, dat zon* dag in het gebied van Parijs vier per sonen zijn gedood en vtff gewond door aanslagen van Algerijnen. In die tijd werden vijf verzetslieden gedood, vijf gewond en negentien gearresteerd. Bij een vuurgevecht tussen politie en Algerijnse_ terroristen in de Parijse Aanzienlijke uitbreiding van de textieljaarbeurs Besprekingen tussen de Koninklijke Jaarbeurs en de Stichting Nederlandse Textieljaarbeurs hebben ertoe geleid, dat de Textieljaarbeurs tijdens de komende voorjaarsbeurs de beschikking krijgt over alle parterregebouwen van de Jaar beurs aan het Vredenburg. De voorlichtingsdiensten van de EVD, het CIHAN, de Duitse, de Belgische en Britse Kamer van Koophandel zullen elders worden ondergebracht, zodat de Jaarbeursbezoeker bij het binnentreden van de Jaarbeurs reeds direct gecon fronteerd wordt met hetgeen de Neder landse textielnijverheid te bieden heeft. De architectengroep Buor te Laren heeft inmiddels opdracht gekregen een bouwplan te maken, waardoor alle hal len harmonisch met elkaar worden ver bonden. Op de Nederlandse Textieljaarbeurs, die van 9 t/m 14 maart wordt gehouden, zullen alle sectoren van de textielnijver heid vertegenwoordigd zijn. zodat de binnenlandse- en buitenlandse inkopers tijdens één beursperiode hun zaken kun nen doen. Algerijnen om het leven gekomen. Een politieman werd gewond. De Algerijnen openden met machinepistolen het vuur op een patrouillerende politiewagen. De inzittende politiemannen beantwoord den het vuur en doodden twee Algerij nen. De derde Algerijn werd later neer geschoten. Het bezoeken van Algerijnen in Fran se gevangenissen is dinsdag om veilig heidsredenen verboden. Om dezelfde re denen zullen de Algerijnse gevangenen tot nader order niet meer als zij onder vraagd moeten worden, van de gevange nissen naar het paleis van Justitie in Parijs worden overgebracht. (Van onze Haagse correspondent) De PTT heeft de tarieven voor tele grammen naar landen buiten Europa verhoogd. De nieuwe tarieven gaan 1 oktober a.s. in. Ook de tarieven van de brieftelegrammen zijn verhoogd. Telegrammen, die thans naar be paalde landen kunnen worden gezonden tegen 81 cent per woord, gaan vanaf de volgende maand 98 cent per woord kos ten. Telegrammen die nu 98 cent per woord kosten komen dan op fl.17 per woord te staan. Voor de brieftelegrammen wordt het tarief van f 9.05 als minimum opgetrok ken tot f 10.80 en dat van f 10.80 tot f 13.Volgens de PTT is de tariefsver hoging noodzakelijk door de hogere ver goeding die de telegraafmaatschappijen in de betreffende landen zijn gaan heffen. Vandaag zou de secretaris-generaal van de NAVO, Paul-Henri Spaak, in de NAVO-raad in Parijs te kennen geven, wat er naar zjjn mening gedaan moet worden om de kwestie-Cyprus dichter bij een oplossing te brengen. Spaak keerde gisteren uit de Griekse hoofdstad Athene naar Parijs terug. Met de Griekse premier Karamanlis heeft hjj het vraagstuk uitvoerig besproken. Karamanlis noemde Spaaks bezoek een „gelukkige gebeurtenis". Gisteravond verklaarde Spaak, dat de toepassing van het Britse plan voor Cyprus een van de elementen is, die de toestand moeilijk maken. Foot houdt voet bij stuk Intussen heeft aartsbisschop Makarios tegenover de vice-presidente van de Britse socialistische partij, mevr. Castle, een nieuw plan ter sprake gebracht. Dit plan zou onafhankelijkheid behelzen, gegarandeerd door de Verenigde Naties, eventueel binnen het Britse Gemene- voorstad Boulogne zjjn vannacht drie1 best en met uitsluiting van „enosis" Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gerbrandy over de Amerikaanse wapenleveranties aan Indonesië, heeft de minister-president, dr. W. Drees, mede namens de minister van Buiten landse Zaken geantwoord, dat de Ne derlandse regering op de hoogte was, toen op 13 augustus j.l. tussen de Ver enigde Staten en Indonesië een overeen komst werd gesloten, waarbjj Amerika zich verbindt Indonesië van militair ma teriaal te voorzien op een nader overeen te komen basis. Indonesië verplichtte zich daarbij, dat materiaal uitsluitend voor handhaving der binnenlandse veiligheid te bestem men en voor wettige zelfverdediging, overeenkomstig de doelstellingen en de beginselen van het Handvest van de Verenigde Naties, en voorts om van deze wapenen geen afstand te doen aan der den zonder dat beide regeringen daar omtrent overeenstemming zullen heb ben bereikt. In verband met de in de overeenkomst opgenomen verzekeringen inzake de be stemming der te leveren wapens mag niet worden verondersteld, dat deze wa penen worden misbruikt voor directe of indirecte agressie tegen Nederlands Nieuw-Guinea. Het gebruik van deze wapenen bin nen Indonesië is een aangelegenheid, welke behoort tot de competentie van de Indonesische regering en derhalve bui ten de bemoeienis van de Nederlandse regering valt. (aansluiting bjj Griekenland) en deling in een Turks en Grieks deel. Van ver schillende kanten is dit plan-Makarios evenwel verworpen. Bisschop Kyprianos van Kyrenia, die indertijd tezamen met Makarios van Cyprus werd verbannen, heeft in de Griekse pers Makarios' voorstel „onaan vaardbaar" genoemd. „Wij willen het Britse plan door te strijden dwars bomen, niet door concessies te doen. Makarios' voorstel is een belediging voor het prestige van de ethnarchie (het politieke lichaam van de Cyprische kerk) en verbreekt de eenheid van de Cyprioten. Het is ook tegen 's lands ver langen naar eenheid met Griekenland. De enige die het recht heeft over onze politieke toekomst te oordelen is het Cyprische volk zelf". Ook in officieuze Britse kringen is de suggestie van Makarios, voor Groot- Brittannië en nog te meer voor Turkije, onaanvaardbaar genoemd. De Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, verklaarde gisteren in een radiorede voor de Britse troepen op het eiland, dat Engeland vasthoudt aan het „deelgenootschapsplan". „Toen wij onze nieuwe politiek voor Cyprus bekend maakten, zeiden wij dat wij ons niet door geweld of iets anders ervan zouden laten weerhouden het plan uit te voe ren, dat wij juist achtten. Wij meenden wat wij zeiden", aldus de gouverneur. Jonge vrouw veroordeeld Een negentienjarige Grieks-Cyprische vrouw is gisteren tot twaalf jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens onwettig bezit van bommen. Deze werden in juni in haar huis gevonden. De vrouw, Eka- terina Soterioe, wiegde haar baby in haar armen, toen de rechter het vonnis uitsprak. De verdediger verzocht om clementie op grond van het feit, dat de beklaagde een getrouwde vrouw is. maar de rechter wees dit verzoek van de hand. Pokkenepidemie: 500 doden Volgens de dagblad enin Djakarta zou den op het eiland Boeroeng, nabjj de zuidelijkste punt van Celebes, 500 per sonen zijn omgekomen als gevolg van een pokkenepidemie. Het Rode Kruis ter plaatse heeft een beroep gedaan op Djakarta om vaccin en medicijnen te zenden. In Tervueren heeft prinses Liliane van Belgie een bezoek gebracht aan het centrum, waar de Kongolese fa milies, die naar Belgie kwamen voor medewerking aan de Expo, een onderdak hebben gevonden. Deze foto laat zien hoe de prin ses de hand drukte van de Kongo lese, die de leiding heeft van de kinderbewaarplaats, terwijl de kleuters rustig hun spel voortzetten (Van onze correspondent) Een Amsterdams ochtendblad bracht vandaag een sensationeel verhaal over de groentijd bij het Groninger Studenten Corps V.a.P. Volgens dit bericht zouden twee jongelui met een hersenschudding zijn opgenomen, van wie er een in levensgevaar zou verkeren, ter wijl een derde groen met een bek kenfractuur in het ziekenhuis zou liggen. Van laatstgenoemde werd nog meegedeeld, dat deze vermoe delijk van de betonnen trap in het sociëteitsgebouw is gevallen. Dr. J. A. R. van Bruggen, deelde ons mede. dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen en dat er geen woord van waar is. De jongen, die in het ziekenhuis ligt, heeft geen bekkenfractuur, hij is ziek geworden, heel normaal. Dat heeft niets met enige groenmaatregel te maken. Verder is er van hersenschuddingen ook niets bekend. Hoofdinspecteur Woldring van de gemeentepolitie, deelde ons ook mede, dat de politie nog een onderzoek had ingesteld, maar dat dat onderzoek niets had opgeleverd. Er zjjn geen uit spattingen geweest. Dr. Van Bruggen vertelde ons verder nog, dat de groenen in Groningen geheel vrij zijn om tegen Plaatselijk enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Iets lagere temperaturen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde westelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 september Zon op 6.29 uur; onder: 18.34 uur. Maan op: 17.24 uur; onder3.54 uur. Hoogwater te Katwjjik te 1.42 en 14.06 uur. Laaigwaiter te 9.47 en 22.05 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Op de plaatsen in Parijs, waar politiemannen de wacht houden, zijn in verband met de voortduren de aanvallen van Algerijnen, waar bij reeds vele politiemannen werden gedood of gewond betonnen scher men geplaatst, waarachter de pos ten zich in geval van gevaar kun nen verschuilen De foto toont een Parijse politie man achter zijn beschutting bij het politiebureau aan de Place Sulpice. Gisteren zjjn in Algiers meer bijzonderheden bekend geworden over de ontdek king van een massagraf in het afgelegen bos van Afkadoe, dat nabij de rivier de Soeman, in de bergen van Kabylië, ten oosten van Algiers, is aangetroffen. Het blijkt thans, dat de Fransen werden gewaarschuwd door een voormalige secretaris van de rebellen-„kolonel" Mohammed Amiroesj, die vreesde dat het zijn I beurt was om door de doders van Amiroesj te worden afgeslacht. Hij meldde zich I bij officieren van de Franse post te Tizioezoe, ongeveer tachtig kilometer ten oosten van Algiers, en zei: „Ik roep uw hulp in tegen de doders van Amiroesj. Ze verdenken mij nu ook en ik wil niet, zoals de anderen, worden afgeslacht". bevatten van vierhonderd deerlijk ver minkte en verbrande lijken. Eén soldaat verklaarde later: „Het was een gruwelijk gezicht. De lijken waren slechts gedeeltelijk begraven ge weest en zij waren 's nachts door jak halzen weer opgedolven. De dode lichamen waren verminkt. Van de meeste was de keel doorgesne den, doch er waren er ook, die met ko gels waren doorzeefd. Sommigen waren verbrand." f Van Franse militaire zijde is medege deeld dat de omgeving van het hoofd kwartier van Amiroesj, dat hier was ge vestigd, was bezaaid met martelwerk tuigen. In de ruggen van een aantal slacht offers was met een mes het kruis van Lotharingen, het zinnebeeld van De J ----- Gaulle's „vrije Fransen" in de tweede een kilometer uitstrekte en de resten wereldoorlog, gegrift. De gevluchte secretaris deelde de Franse officieren mede dat Amiroesj in juni j.l een „zuivering" onder zijn on dergeschikten had gelast, die totnutoe aan ruim zevenhonderd van zijn man nen het leven had gekost. „Ik was er bij, die nacht, dat een „krijgsraad", onder voorzitterschap van Amiroesj, meer dan tachtig strijders liet doden", aldus de gevluchte secretaris. Hierop trokken vierduizend man Franse troepen het door de vluchteling aange wezen gebied binnen. Na enige scher mutselingen met de opstandelingen werd de ontdekking gedaan, die de gruwzame bevestiging vormde van de mededelin gen van de gevluchte secretaris: een waar knekelhuis, dat zich over bijna hem, als controle-arts, op de gedragin gen in deze groentijd, te zeggen wat ze willen. Dag en nacht kunnen zij bij hem terecht, zonder bang te zijn, dat een of andere commissie van hun klach ten iets gewaar wordt. Het toezicht en de controle op de gedragingen zijn in Groningen zeer scherp. Er bestaan hoge boetes met vermelding van de namen van hen. die zich misdragen hebben in de sociëteit, als maatregelen tegen uit spattingen. Juist in Groningen is men druk bezig, om alle lichamelijke dingen in de groentijd met wortel en tak uit te roeien en dr. Van Bruggen, zelf oud-lid van V.a.P., heeft overal toegang om te kijken, of men zich aan de vastgestelde regels houdt. In het Groningse studen tenleven is men dan ook zeer onaange naam getroffen, dat een Amsterdamse courant nu deze onware berichtgeving brengt. Juist nu men dit jaar bezig is, nog minder dan in andere jaren, licha melijke ontgroeningsmethodes toe te passen. Dr. Van Bruggen vertelde ons ten slotte nog, dat men er in Groningen nu ook weer naar toe wil, om het kaalscheren af te schaffen en weer helemaal terug te gaan naar „de ver plichte kennismaking", zoals die in vroeger jaren altijd heeft bestaan. Alle onaangename dingen, die in de loop der tfjd, z\jn binnengeslopen, zul len er met kracht en wfjs beleid, weer uit worden verwijderd. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteren de aanbeveling van haar agendacommissie om de kwestie van China's vertegenwoordiging in de vol kerenorganisatie in deze zitting niet te bespreken, met veertig tegen 29 stem men, b(j 12 onthoudingen aanvaard. Vorig jaar was de stemverhouding bjj dezelfde kwestie 48 tegen 27 stemmen, bü zeven onthoudingen. Evenals toen was ook nu India het land, dat de actie voor bespreking van de Chinese kwestie leidde. De Amerikaanse ambassadeur op de besprekingen in Warschau tussen de V.S. en communistisch-China dringt aan op een wapenstilstand als eerste voor waarde voor verder overleg, zo meldt het Pekingse blad „Ta Koeng Pao". Het blad noemt dit een diplomatieke list, bedoeld om het Chinese volk te dwingen zijn soevereine rechten op Formosa en de eilanden voor de Chinese kust op te geven. In zeer gezaghebbende nationalistische kringen in Taipeh is vandaag verklaard, dat nationalistisch-China een commu nistisch aanbod tot staken van het vuren in het gebied van de Quemoy- eilandengroep zou aanvaarden, maar de archipel niet zal opgeven. „Sabre" straaljagers van de Chinese nationalisten hebben hedenochtend ty- dens een serie gevechten op grote hoog te elf ,Mig"-straaljagers der communis ten neergeschoten en zes „beschadigd en misschien neergeschoten". Dit heeft een officiële nationalistische woordvoer der verklaard. De V.S. zullen de levering van moder ne wapens aan Formosa versnellen, zo meldt het regeringsblad van nationalis tisch-China „New Life". Hiertoe is een overeenkomst bereikt tussen de opper bevelhebber van de Amerikaanse strijd krachten in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal Feit, en Tsjang Kai- sjek, president van nationalistisch China, aldus het blad.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1