Gouden K.O.-medaille uitgereikt aan Philips' fysisch laboratorium Bij gouden jubileum van Ned. Vereniging voor Koeltechniek Wat de Raad van Leiderdorp vrijdag te behandelen krijgt S& DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 Bekroning voor groepstverk De herdenking in Leiden van het 50-jarig bestaan van de Neder landse Vereniging voor Koeltechniek begon hedenochtend met een bijeenkomst in het Kamerlingh Onnes Laboratorium voor de uitreiking van de gouden Kamerlingh Onnesmedaille aan het Natuurkundig Laboratorium der Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, wegens zijn bijdrage aan de ontwikkeling der koeltechniek door de constructie van een koudgaskoelmachine. Daarbij waren onder meer aanwezig ir. F. J. Philips, president van de raad van bestuur en circa twintig medewerkers van het Philips Laboratorium, ir. J. Ligthart namens het Kon. Instituut van Ingenieurs, de president-curator en de rector-magnificus van de Leidse Univer siteit resp. dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en prof. dr. H. J. Lam, de directeur van het Kamerlingh Onnes Laboratorium prof. dr. C. J. Gorter die tevens de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen ver tegenwoordigde, prof. ir. J. B. Westerdijk als rector-magnificus van de Technische Hogeschool te Delft, prof. ir, W. L. A. Schmid namens de senaat van de Technische Hogeschool te Eindhoven, en uiteraard bestuur en vele leden van de jubilerende vereniging. Het belang van groepswerk In het Kamerlingh Onnes Laborato rium sprak vanochtend als eerste de voorzitter van de vereniging, prof. dr. L. Vóhl, die een welkomstwoord richtte tot de aanwezigen, herinnerde aan de fundamentele arbeid van Kamerlingh Onnes en aan de uitreiking van de naar hem genoemde medailles aan personen, die zich door hun arbeid belangrijke verdiensten op het gebied van de koel techniek hebben verworven. Het is thans voor de eerste maal, dat de me daille toegekend wordt aan een groep van personen die in samenwerking een byzondere vooruitgang tot stand hebben gebracht. Het groepswerk is in de laatste decennia sterk op de voorgrond getre den. Dit betekent geenszins, dat de massamens zijn intrede heeft gedaan in het zuiver wetenschappelijk en het gericht speurwerk, hetgeen overigens geen tegenstrijdige aspecten van de wetenschap als geheel zijn. De voornaamste factoren van het groepswerk zijn de organisatie van het wetenschappelijk onderzoek, de midde len die ter beschikking staan, de kwa liteit van de wetenschappelijke werkers en de persoonlijke gaven van de weten schappelijke leider. Prof. Vahl ging die per in op deze factoren, om vervolgens te constateren, dat ook in dit groeps verband de eisen die aan wetenschappe lijke werkers gesteld moeten worden zo als begaafdheid, intelligentie, toewijding, inventiviteit en „gelukkige hand" ge handhaafd blijven, nog uitgebreid met de geschiktheid tot samenwerking met anderen en het kunnen beleven van vreugde aan gemeenschappelijk met an deren volbrachte resultaten. Voorts zette prof. Vahl uiteen, op welke gronden het teamwerk van het Philips Natuurkundig Laboratorium be kroond is met de gouden Kamerlingh Onnesmedaille. Prof. Vahl reikte de medaille uit aan ir. H. Rinia, die haar, tezamen met de oorkonde, namens het Philips- laboratorium aanvaardde. Dank en waardering Ir. Rinia sprak vervolgens zyn dank uit voor de verleende onderscheiding, die het gehele laboratorium met trots en voldoening vervult. Hij legde de na druk op het belang van groepswerk en vertelde iets over de ontstaansgeschie denis van de koudgaskoelmachine die bij Philips is ontwikkeld, op grond waarvan de medaille werd toegekend. Dr. J. W. L. Kohier, eveneens van het bekroonde laboratorium, gaf daarna daarmee tevens het groepswerk symbo liserend een meer technische uiteen zetting met betrekking tot de fysische aspecten van de ontwikkeling der koud gaskoelmachine. Ontvangst in Burgerzaal Nadat in de koffiekamer van het la boratorium enige verversingen waren genuttigd, vond in de burgerzaal van het stadhuis een ontvangst plaats door het gemeentebestuur. In tegenwoordig heid van de vier wethouders sprak bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot een begroetingsrede uit, waarin hij de dank van het gemeentebestuur uitsprak voor het feit, dat deze belangrijke jubi leumvergadering in de geboortestad van de vereniging werd gehouden. Zijn wel kom werd met een dankwoord beant woord door prof. V&hl. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Peter Jan, zn van P. A. Stenz en T. E. Seffinga, Maria Helena Jacoba, dr van H. G. B. van Berkel en J. J. van Wouw, Wilhelmina Antonetta, dr van F. Overdfjk en S. van der Linden, Johannes Maria, zn van A. J. Goddijn en A. J. Wolvers. Mar- garetha, dr van H. Verlind en J. Fakkel. Rosita Charlotte, dr van O. J. Sannes en H. T. E. Seip, Catharina Maria Josephina dr. v. d! Segaar en M. J. H. de Graaf, Cor nells. zn van W. J. Rijlaarsdam en P. Pe ters, Dirk, zn van D. Pracht en G. Koene, Edward Jack Nicolaas. zn van N. Jansen en J. Remmelzwaal, Adrianus Wilhelmus Martinus Gijsbertus, zn van W. A. van Engelen en M. A. van der Leeden, Jacoba Elisabeth, dr van J. Bouwmeester en C. E. de Jager, Johanna Maria Gemma, dr van A. J. van Schagen en G. M. Vink, Johan na. dr van T. Bink en J. Kiel, Corinne Gertrude, dr van F. Muizelaar en W. van Beelen, Hendrikus Thomas Mattheus, zn van T. van Schalk en M. F. PleiJ, Elisabeth Henriëtte Anna. dr van S. L. Verheus en A. M. Holtzappel, Jacob, zn van J. Glas bergen en L. Sip. Cornells, zn van J. Guijt en A. van der Plas, Jacobus, zn van G. van Rijn en A .Schuitemaker. Elisabeth Catharina, dr. van C. Flippo en C. Flan- derhijn, Gertrud Henriette Alida Maria, dr van C. J. de Jong en M. Tetteroo. GETROUWD H. C. M. Peterse en M. J. Diels, D. J. Le- poeter en A. M. Muiselaar, T. van der Zwet en K. W. Eldering, C. B. Paddenburg en W. T. de Wit, W. L. van der Wel en J. van Striên, L. van Wijk en G. G. HeJJns. OVERLEDEN C. van Klaveren. 57 Jaar. man, G. van der Plas, 55 Jaar. echtgenote van K. van der Plas, J. G. van der Haven, 3 dagen. zn. C. M. de Haas, 74 Jaar, echtgenote van G. A. Meijers, P. Hoogenboom, 86 jaar. man. W. J. de Jong, 80 Jaar, man, L. van der Laan, 72 Jaar, vrouw, Na een ontvangst door het gemeente bestuur ten stadhuize en een gezamen lijke lunch in Het Gulden Vlies werd de viering van het jubileum des middags in De Lakenhal voortgezet met een buitengewone algemene vergadering. Daarbij waren nog aanwezig vertegen woordigers van O. K. en W., de heer J. H. Bannier namens ZWO en dr. M. van Eekelen namens voedingsorganisatie van TNO. Dankbaarheid jegens Kamerlingh Onnes Dr. K. Reitsma verdeelde zijn toe spraak in een woord over de persoon van prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, een korte herinnering aan de periode tot en met de tweede wereldoorlog en een be schouwing over de nieuwste geschiede nis van de vereniging. Na een levensbeschrijving in vogel vlucht van Kamerlingh Onnes ver diepte dr. Reitsma zich in de vraag, hoe een bij uitstek wetenschappelijk onder zoeker er toe kwam zich te interesseren voor de toepassing van ae koeltechniek buiten het laboratorium. Daarvoor zijn twee redenen aan te geven. In de eerste plaats had hij zich na zijn studie niet afgewend van de studentenmaatschappij, mede waardoor hij levendige belang stelling bleef behouden in maatschappe lijke vraagstukken. Daaruit vloeide zijn streven voort tot een nauwer verband te komen tussen de zuivere en de toe gepaste wetenschap. Daarmee kon de volkswelvaart worden bevorderd zowel door verbetering van de volksvoeding en daarmee de volksgezondheid als door rationalisering van de produktie-, be- warings- en transportmiddelen op dit gebied. In de tweede plaats vertegen woordigde o.m. Kamerlingh Onnes ons land bij het eerste internationale con gres voor de koeltechniek te Parijs in 1908. Hij streefde er toen naar de toen gelegde internationale banden te be houden in organisatorische vorm, waar toe ook een nationale organisatie nood zakelijk was. Zo werd op 13 juli 1908 te Leiden besloten een vereniging voor koel- Prof. Vahl (links) reikt de gou~ j Philips Natuurkundig Laboratorium den Kamerlingh Onnes medaille uit aanvaardde. aan ir. Rinia, die haar namens het (Poto L.D./van viiet) Jaarlijks wordt met ingang van 1 ok tober een commissie van advies terzake van het vorderen van woonruimte dooi de gemeenteraad benoemd. De door de raad vastgestelde verordening, regelende de samenstelling en werkwijze der com missie, laat de mogelijkheid open af tredende leden terstond opnieuw te be noemen. B. en Wgebruik makende van deze mogelijkheid, doen ter benoeming van een nieuwe commissie de volgende, dubbele aanbeveling: I. mevr. B. SeretCruden. H. Kuilen- berg, A. Mol, E. J. Veldhuyzen, D. P. Weyers. II. mevr E. M. E. M. Bennink- Star, J. A. Braakman. A. G. van Osna- brugge, Jac. v .d. Bosch, J. Nievaart Op de eerste aanbeveling staan de namen van de thans zitting hebbende leden. De voorzitter wordt door B. en W. aangewezen, terwijl de commissie zelf een secretaris met plaatsvervanger aanwyst. In de toekenning van pensioenen aan gewezen wethouders, werden op 31 juli 1957 enige wijzigingen gebracht, o.a. een wijziging inzake de berekening van het pensioen. Het pensioen wordt van de laatstelijk als wethouder genoten wedde berekend. Van die wedde moet nu het deel, dat daarin zit wegens compensatie van de verschuldigde Algemene Ouder- domsverzekering, buiten aanmerking blijven. Momenteel is in de wedde van de wethouders deze compensatie niet begrepen. Direct hiermee in verband staat de wijziging van art. 9, van de verordening. Het begrip wedde in dit artikel blijft door deze wijziging gelijk aan dat in het te wijzigen art. 3. waar door dus voor de berekening van de in te houden pensioenbijdrage eveneens de compensatie A.O.W. buiten aanmerking blijft. B. en W. stellen nu de raad voor de Pensioenverordening wethouders met ingang van 1 oktober te wijzigen. Een ander agendapunt vermeldt het voorstel tot wijziging der „Verordening tot het verlenen van tegemoetkomingen voor vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte" In de raadsvergadering van 29 augustus 1958 werd besloten het verzoek van de heer Muilwijk hem te gemoetkoming te verlenen in verband met het vrijwillig beschikbaar stellen van woonruimte, aan te houden om B. en W. gelegenheid te geven deze aan gelegenheid te geven deze aangelegen heid nader te overwegen. Het gevolg hiervan is. dat B. en W. hebben gemeend de raad te moeten voorstellen enige wijzigingen in de ver ordening tot het verlenen van deze tegemoetkomingen aan te brengen. In de eerste plaats wordt voorgesteld aan de verordening terugwerkende kracht te verlenen en wel tot 19 no vember 1957. de datum, waarop de cir culaire van de minister van Maatschap pelijk werk, die aanleiding tot vaststel ling der verordening is geweest, is ge steld. Hierdoor wordt zelfs de schijn vermeden, dat bij het vaststellen van de verordening, die een algemene regeling inhoudt, tegelijkertijd rekening is ge houden met concrete gevallen, namelijk I met aanvragen, die reeds waren ontvan gen voor de raad terzake een voorstel werd gedaan. Als tweede wijziging stellen B. en W. i voor aan art. 4 der verordening een tweede lid toe te voegen, waarin de mo gelijkheid van beroep van door B. en W. j genomen beslissingen, op de raad wordt opengesteld. Doel van deze wijziging is, dat in het geval als voornoemd, waarin de belanghebbende zich na een hem niet bevredigende beslissing tot de raad wendt, deze zich terzake onbevoegd dient te verklaren, voor zover mogelijk op te heffen Daar de heer Muilwijk reeds op 30 september 1957 een vergunning voor verbouwing aanvroeg, en geen woon ruimte afstond, maar bedrijfsruimte tot woning verbouwde, stellen B. en W. de raad voor om het beroep van reclamant ongegrond te verklaren. Ter financiering van reeds voltooide of nog in uitvoering zijnde kapitaalswer- ken (consolidatie van vlottende schuld) heeft de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten wederom een vaste lening aangebo den, groot f30.000. tegen 4%% 'sjaars, halfjaarlijks te voldoen met een loop tijd van circa 12 jaar. Aangezien deze aanbieding B. en W. accptabel voor komt, en de stand der vlottende schuld het noodzakelijk maakt, stellen deze de raad voor de aanbieding te aanvaarden. Aangaande de huurvaststelling voor het sportveld aan de Hoogmadeseweg, heeft de praktijk uitgewezen, dat deze een kleine correctie behoeft. Dit veld wordt n.l. vrij veel gebruikt door de scholen. Hierdoor is het billijk dat de Voetbalvereniging RCL f 100 minder zal moeten gaan betalen. Nog een ander agendapunt handelt over de verkoop van bouwgrond uit complex V De Zuid-Hollandse Bouwonderneming te Den Haag heeft verzocht enkele per celen bouwgrond te mogen kopen, ge legen langs de Mauritssingel- Hier moe ten 13 eengezinswoningen worden ge bouwd. B. en W hebben een prijs be dongen van f 74.000. t.w. voor de langs de singel komende woningen 5 x f 6 000 f 30.000. voor de achter dat blok ko mende woningen 8 x f 5.500 f 44 000. B. en W. stellen de raad voor tot ver koop te besluiten. techniek in het leven te roepen. Op 20 september 1908 vond de oprichting van de Ned. Vereniging voor Koel techniek plaats ten huize van Kamer lingh Onnes, die voorzitter werd en deze functie tot zyn dood in 1926 op een buitengewone en allerzyds ge waardeerde wijze bekleedde. Secretaris werd ir. J. F. H. Koopman, die tot 1936 als zodanig optrad. Voorts noemde spreker nog de medeoprichter de heer E. S. Kerkhoven, thans als ere lid bij de jubileumvergadering aanwezig, wiens naam voorts blijvend verbonden is met de stichting in 1948 van het Ka merlingh Onnes Fonds tot uitreiking van gouden erepenningen voor uitzon derlijke verdiensten op het gebied van de koeltechniek. De Nederlandse koeltechnici kunnen niet dankbaar genoeg zyn, dat Ka merlingh Onnes niet ingekapseld werd door zijn wetenschappelijke beslom meringen, noch het beneden zich achtte om zyn gehele kunnen en kennen in te zetten voor de ontwik keling van de koeltechniek in de ruimste zin en de toepassing daarvan in het maatschappelijk leven. Voor de historie van de vereniging van de oprichting tot het einde van de tweede wereldoorlog verwees dr. Reits ma naar de herdenkingsredevoeringen van prof. dr. M. de Haas, prof. dr. W. H. Keesom en dr. ir. W. J. Muller resp. bij het .25-jarig, het 30-jarig en het 40-jarig bestaan. Herrijzenis leidde grote bloei in Na de jongste oorlog herrees de ver eniging door de grote ijver en tact van haar toenmalige voorzitter prof. dr. C. F. van Oijen, om zich bij het veertig jarig bestaan in 1948 opnieuw te pre senteren en te bezinnen op haar be langrijke taak in de maatschappij. Na dien werden in vergaderingen, publika- ties en andere activiteiten zeer vele onderwerpen aan de orde gesteld, waar van spreker een min of meer gerubri ceerde opsomming gaf. Hoogtepunten waren na de oorlog de plechtigheden waarbij de Kamerlingh Onnesmedaille werd uitgereikt aan prof. Simon, prof. Plank en prof. Collins. Be langrijk was voorts, dat in 1957 een sindsdien zeer actieve werkgroep koel techniek onder leiding van de hoog leraren Vahl en Taconis werd opgericht, welke groep zich bezig houdt met het wetenschappelijk onderzoek op het ge bied van de koeltechniek. De „Mededelingen" van de vereniging verschijnen thans zes maal per jaar. Op den duur zal een scheiding tussen re dactie en secretariaat daarvan niet kun nen uitblijven. Het archief en de bibliotheek van de vereniging gingen verloren bij de ramp van het Bezuidenhout te Den Haag in 1945. De bibliotheek wordt thans stap voor stap weer opgebouwd en het archief wordt regelmatig verrijkt door giften van belangstellende leden. Internationaal bestaat er een regel matig contact met de zusterorganisaties. Voorts bracht dr. Reitsma nog in her innering, dat de voorzitter prof. Vahl sinds 1952 de koeltechniek onderwijst aan de Technische Hogeschool te Delft en de tweede voorzitter prof. Taconis sinds 1954 als bijzonder Leids hoog leraar in de koeltechniek aan het Ka merlingh Onnes Laboratorium is ver bonden. Dr. Reitsma eindigde met een citaat van ir. G. Ferguson, waarin erop wordt gewezen, dat de arbeid van de huidige generatie gezien moet worden als een dankbaarheidsplicht tegen over het voorgeslacht, welke aan het nageslacht dient te worden ingelost. COLLECTANTEN NODIG VOOR RECLASSERINGSCOLLECTE Zaterdag wordt in Leiden een huis- aan-huis-collecte gehouden voor de re classering. Er zijn nog veel collectanten nodig. Deze kunnen zich o.a. aanmel den bij dr. P. L. Schoonheim, Hoge Rijndijk 14a. OEGSTGEEST Vrachtauto reed na aanrijding door Gistermiddag omstreeks kwart voor vier had op de Ryksweg no. 4 ter hoogte van het Groene Kerkje in Oegstgeest een aanryding plaats tussen een vrachtauto en een personenauto, be stuurd door de Fransman R. L. Frantz uit La Garenne Colombes. De vracht wagen, die in de richting Den Haag reed, sneed de Fransman tijdens het passeren, waardoor een botsing niet vermeden kon worden. De personenauto kwam in een berm- sloot terecht, tengevolge waarvan de echtgenote van de bestuurder vrij ern stig werd gewond. De vraohtauto is na de aanrijding doorgereden in de rich ting Den Haag. De groepscommandant der Rijkspoli tie te Oegstgeest verzoekt ieder die inlichtingen over dit ongeval kan geven zich met hem in verbinding te stellen of met de politie in zijn of haar woon plaats. AANBESTEDING DIERENHUIS Vrijdag a.s. vindt de aanbesteding plaats van het Oegstgeester dierenhuis, waarvoor terrein besohikbaar is aan de Haarlemmertrekvaart. Het bestuur streeft er naar, dat er twintig hokken komen voor het opnemen van honden. Of dat thans reeds mogelijk zal blijken is afhankelijk van het bedrag, dat vrij dag a.s. uit de bus zal komen. Dat de Oegstgeester burgerij voor de plannen voelt is wel tot uiting gekomen tijdens de gehouden collecte van j.l. vrijdag en zaterdag. Er werd n.l. een bedrag van f. 737/77 bijeengebracht. AUTO'S BOTSTEN Op de driesprong Terweeweg-Wal deck Pyrmontlaan-Emmalaan vond gis termiddag omstreeks halféén een aan rijding plaats tussen een bestelauto uit de Haarlemmermeer en een auto, be stuurd door een Leidenaar. De bestuur der van eerstgenoemde wagen verleende geen voorrang. De klap kwam zo hevig aan, dat de bestelwagen kantelde. De materiële schade was aanzienlijk. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. WASSENAAR DE GEVLEUGELDE VRIENDEN De Postduivenvereniging „De Gevleu gelde Vrienden" hield zondag de laatste wedvlucht in dit seizoen met oude en jonge duiven van uit Roermond. Af stand plm. 155 km. Er waren 105 vogels in concours, die om 8 uur werden gelost. De eerste was retour om 10.1,32 uur. Uitslagen: J. H.. Groeneveld 1, 3, 6, 7, 9, 10; J. M. Brederode 2; J. M. de Wit 4; A. J. Visser 5; J. H. M. Brouwer 8. De Staatssecretaris van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen heeft een commissie van advies ingesteld voor de toekenning van de Professor van der Leeuwprys in 1958. In deze commissie heeft o.m. zitting onze plaatsgenoot W. van Otterloo. Het overlijden van ir. P. Hoogenboom HAD VAN 1909 TOT 1919 ZITTING IN DE RAAD. Ir. P. Hoogenboom, wiens overlijden wij gisteren nog in 't kort konden be richten, was van 1905 tot 1935 als inge nieur verbonden aan het Hoogheem raadschap Rijnland. Naast zijn werk zaamheden bij dit Hoogheemraadschap heeft ir. Hoogenboom de gemeente Lei den in verschillende functie gediend. Zo was hij o.a. van 1909 tot 1919 voor de Liberale Staatspartij lid van de ge meenteraad. Bovendien maakte hij van 1929 tot 1953 deel uit van de Voogdij raad. was hij een groot aantal jaren voorzitter van het Kon. Genootschap M.S.G., in welke kwaliteit hij bij het 150-jarig bestaan van dit genootschap de herdenkingsrede uitsprak. Voorts was hij van 19121921 bestuurslid van de Vereniging „De Ambachtsschool" en van 1920—1931 lid van de Commissie van Toezicht «op het M.O. Daarnaast had hij zitting in tal van commissies, o.a. in de Bijzondere Commissie voor geor ganiseerd overleg in personeelszaken van de Rijkswaterstaat en de Dienst van deZuiderzeewerken. In al deze functies heeft ir. Hoogenboom zich doen kennen als een zeer verdienste lijk en actief werker, wiens oog steeds openstond voor de belangen van de door hem vertegenwoordigende licha men en inrichtingen van onderwijs. Prof. dr. H. Brunsting terug van opgravingen in Griekenland Dezer dagen is prof. dr. H. Brunsting, conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden en buitengewoon hoogleraar in de archeologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, terug gekeerd van archeologische opgravin gen in Griekenland. Deelneming daar aan werd hem mogelijk gemaakt door een subsidie van de Nederlandse Orga nisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. Voordien deed prof. Brun sting opgravingen in de omgeving van het klassieke Pylos, tweemaal op Kreta en thans wederom bij Pylos. Deze op gravingen geschiedden onder auspiciën van het Grieks Archeologisch Genoot schap. De opgravingen bij Pylos, zo vertelde prof. Brunsting bij zijn terugkeer, had den ten doel om de vroegere Myceense bewoning (1450-1100 v. Chr.) in dit landschap te leren kennen. Wist men dertig jaar geleden van de Myceense bewoning van het landschap Pylos vrij wel niets af hoogstens was het be staan van een enkel graf bekend de laatste decenniën is op dit terrein pio nierswerk verricht, waarbij Griekse archeologen nauw samenwerken met hun collegae van de American School of Classical Studies in Athene. Dr. N. G. van Kampen hoogleraar te Utrecht Onze oud-stadgenoot dr. N. G. van Kampen is benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de theoretische kernfysica. Dr. Van Kam pen is thans als lector aan de Utrecht se Universiteit verbonden. Gedurende het laatste academische jaar was hij gasthoogleraar aan de Columbia Uni versity te New York. STRUCTUURPLAN Het lid van de raad, de heer C. J. Piena, heeft zich met de volgende vra gen tot het College van B. en W. ge wend: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de mededeling in de pers van ir. Lem over een nieuw structuurplan?; 2. Waren B. en W. hiervan op de hoogte?; 3. Achten B. en W. het juist, gezien de voorbarige publicaties bij het eerste structuurplan, dat deze mededeling in de pers verschijnt voordat de raad hier van heeft kennis genomen?; 4. Wat hebben B. en W. gedaan of welke maat regelen denken zij te nemen om derge lijke ontijdige publikaties te voorkomen? Onze stadgenote, mej. M. M. A. Winkelman is geslaagd voor het exa men Duits MO-B. MeJ. V. M. van der Banden alhier, is benoemd tot lid van de commissie, welke in 1958 belast is met het afnemen van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor het geven van lager onderwys in de huishoudkun de. Twee roofovervallen nog net voorkomen (Van onze correspondent) De Rotterdamse politie heeft met de arrestatie van een 26-jarige decorateur en een 28-jarige matroos twee roofover vallen voorkomen. Zij waren gearres teerd voor een inbraak in een sportcen trum in Rotterdam. Tydens een scherp verhoor bekenden zy nog achttien in braken. Bij huiszoeking werden niet alleen gestolen artikelen aangetroffen maar ook twee schetsjes. Uiteraard toonden de rechercheurs een grote be langstelling ervoor. Eerst wilden de arrestanten er geen woord over zeggen, maar tenslotte gaf een van hen toe, dat hij ze had gemaakt. Het ene betrof de situatie in en voor een pand aan de St. Jobsweg en het andere had betrekking op een kantoor aan de Schiekade. De decorateur, die reeds verscheidene ma len met de politie in aanraking is ge weest, en de matroos hadden gedurende vele uren de gang van zaken in de kan toren geobserveerd. Zij wisten precies wanneer er een wisselloper met geld vertrok of wanneer de kassier alleen was. Op de schetsjes was zelfs aangege ven welke route de wisselloper nam.. Het was de bedoeling de loper te over vallen en neer te slaan en bij de kassier binnen te dringen en ook hem geld te ontstelen.. Om een goede introductie te hebben by de kassier had de decorateur op een wit kartonnen kaart een legiti matiebewijs van de politie nagebootst. BEURSOVERZICHT Ongeanimeerde markt AMSTERDAM, 23 september De marktstemming van vandaag was ongeanimeerd. Er waren dan ook geen stimulerende factoren aan te wfjzen, die het marktbeeld gunstig hadden kunnen beïnvloeden. De slotkoersen van Wall- street vielen tegen en Amsterdam was aldaar niet van de in Amsterdam voor gekochte stukken afgekomen. Een en ander leidde er vandaag toe, dat de arbitrage er niet aan dacht de posities verder uit te breiden. Aangezien ook het publiek geen blyk gaf van grote activi teit, bleef de handel over vrijwel de ge hele linie zeer minimaal en brokkelden de koersen af. De internationale waar den waren merendeels fractioneel lager. Aandelen Kon. Olie schommelden rond f. 170 tegen f. 171.50 de vorige slotkoers en f. 171.10 pariteit New York. Aande len Unilever, die in de morgenuren wer den verhandeld van 402 tot 405%, deden vanmiddag circa 404 en verloren een half puntje. De buitenlandse aankopen voor aandelen Philips bleven vanmiddag achterwege en dat betekende voor de aandelen een verlies van circa 2 punten. Aku's, die de vorige dag 4 punten had den verloren, hadden een* goede start op 213%, plus één punt, doch by het voort- schryden van de beurs, kon deze koers niet gehandhaafd blijven en liep terug tot 211%. KLM werd een halve gulden lager vernomen. De scheepvaarten ondergingen over de gehele linie een verdere, zy het beschei den, koersdaling. De malaise in de vrachttarievenmarkt voor de zeeschepen, was mede oorzaak, van het afbrokkelen van de koers in deze sector.. Cultures vrijwel onveranderd. Staatsfondsen prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 september» Londen 10.5610.56%, New York 3.77%3.77%, Montreal 3.87H—3.88A, Parijs 89.80—89.90, Brussel 7.58%—7.58%, Frankfort 90.34%90.39%, Stockholm 72.94%72.90%, Zürich 86.52%—86.57%, Zürich (vt. fr.) 88.13%— 88.18%, Milaam 60.58%—60.63%. Kopenhagen 54.61%— 54.66%, Oslo 52.78%—52.83%, Wenen 14.58%14.59%, Ankara 3.79%—3.80 nom., Praag 52.84-52.94, Lissabon 13.26% —13.28. Beurs van Amsterdam Dinsdag 23 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers Ned '53 3% Grootboek obl. 3% Ned '47 3% (3) Ned '51 3% Ned 53 (3%) Ned '56 3% Ned. '48 3% Ned '54 3% Ned '55 I 3% Ned '55 II 3% Ned "37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Cert. NWS 2% Indië '37 A 3 Grootboek '46 3.... Ned W.B 6% koers v heden 93%L 93% 79% 9iia 91% pas;, 94% 93% 93% 92 93 86% 86 88 87% 87% 87% 90% 91 89 88% 91 91 95 95% 94H 94A 59 A 9" 92A 88% 109 vs 109% ACTIEVE AANDELEN 31 Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmtf Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. NJB. Ned. Kabelfabr. 1/6 67 119.20 106 26 91% 13% 212% 190 320 194 320 317% 284 170 404% Philips 346 Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20.— idem (50 A f.20.— Holl. Amer. lijn Java China Paket KIM Ned. Stoomv. Mi). Kon Paket Mij Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr cert v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie 711% 171.40 171.50 147% 132% 98.50 148 138% 140L 127% 241 127 129 118.30 104% 91 13% 211% 321% 190% 320 315 279 343% 169% 400% 196 167% 700 169.70 144% 130 98.20 144% 136% 139L 125% 235 127 127% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 3% Leiden 1947 3% R'dam *37 I-Hl 3% 87% 95B 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 94% 94% Premieleningen 87 95% 96 A'dam '56 I 2% 85% 85% A'dam '56 II 2% 93% 93% Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 83% 83L Den Haag '52 I 2% 93% 93% 93% 93 R'dam '52 I 2% 94% 96 93% 93% Utrecht '52 2% 98% 98% Z.-Holl. 1957 2% 100% 100% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 240 H.B.U. eert209% Rott. Bank 204% Twentsche Bank 174% 244 208% 204% 175 Industrie Ondernemingen Albert Heyn252B Borneo Sum. H. Mij. 46 Ned. G. en Sp. fabr. 205 Kon. Ned. Grofsm. 120% Internatio85 Rott. Droogdok My. 505 Tieleman en Dros 8 Ned. My. Walv.vrt. 79% Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel 6% Anaconda 53% Bethlehem Steel 47% Cities Service 59A General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 45% 95% 60% 79% 31 78% 44% 204 121 81% 501 79% 6H 30A 85% 53% 47% 59% 45% 95 60 80% 77% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving 93% Aandelen VK. 22/9 Edelmet. Kon AA 44 45 Pref. w.a. idem 53 434GB 434 Holl. Constructie 458GB 458 Ing. bur. v Bouwnyv. 147 Int. Kunststoff. Ind 43GB 43GL Leidsche Wolsplnn. 150GL 153 3ikkens Lakfab '53 511 512 Ver. Touwfabrieken 184 193GB Wernink's Betonm 88 90 Van Wyk Textiel 67GB 66% 99%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9