Londen ziet nog enige lichtpunten bij conflict in liet Verre Oosten K.A.B.-bestiiur kenschetst Troonrede als fantasieloos en perspectiefloos WEERBERICHT C.N. V.„De adviesaanvrage bij de S.E.R. is te laat gekomen LAAKBARE HANDELINGEN IN GROENTIJD TE AMSTERDAM Eisenhowers naaste medewerker Sherman Adams legt functie neer 97ste jaargang DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 No. 29551 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henuy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slngel l- Lelden Glr° 00 67055 Hooldredacteur: J. Brouwer [.750 per kwartaal: f.2.55 per maand; t. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Deze facetten zullen zeker ter sprake komen, nu de Britse minister van Defensie Duncan Sandys schoon zoon van Churchill in Washington vertoeft, waar hri gisteren is aangeko men voor overleg met Amerikaanse defensieleiders. Rol van bescheiden bemiddelaar bij pogingen een ivat normaler atmosfeer te scheppen (Van onze Londense correspondent) Ook in Londen ontkent men niet dat Kroesjtsjefs brief en president Eisen howers weigering om deze te aanvaarden het gevaar van een militaire botsing scherp hebben onderstreept. Beiden balanceren langs de afgrond, een huivering wekkend spel waaraan, hoe langer het duurt, steeds meer risico's zijn verbonden, omdat tenslotte het ogenblik nadert waarop niemand meer terug kan. Desniette min blijft in Londen de overtuiging de overhand houden, dat geen der „pokeraars" het op oorlog wil laten aankomen. In diplomatieke kringen put men een voor zichtig optimisme uit de omstandigheid, dat alle betrokkenen, ondanks het spervuur van woorden, totnutoe wat hun daden betreft, een zekere beheersing blijven tonen. De Amerikaanse Zevende Vloot wacht tot zij aangevallen zou worden, maar gaat zelf niet het eerst tot actie over. Amerikaanse torpedobóotjagers, welke de Chinees-nationalistische bevoorradingsschepen naar Quemoy begeleiden, negeren weliswaar Pekings nieuwe 12-mijlsgrens, maar eerbiedigen de driemijlszone. De Amerikanen hebben eveneens totnutoe de onstuimige Tsjang-Kai-sjek weten te bedwingen. Tsjangs straalbommenwerpers hebben geen enkele keer de rode kust- batterijen of de vliegvelden, waarvan de communistische luchtmacht opstijgt om Quemoy te bestoken, aangevallen. Ook Mao Tse-toeng heeft er totnutoe van afgezien Amerikaanse oorlogsschepen in hetgeen hij thans als territoriale wateren beschouwt, te bestoken. Duncan Sandys voor contactinW asliington Beide partijen zijn nog steeds terug gedeinsd voor de opperste uitdaging, welke waarschijnlijk door elk hunner nog alleen maar met werkelijke oorlogs daden zal kunnen worden beantwoord. Velen geloven hier nog altijd, dat Pekings werkelijke bedoeling is de kwes tie Quemoy zo spoedig mogelijk voorde Verenigde Naties te doen brengen, als een verdere stap naar de erkenning van Rood-Chinadoor de Verenigde Staten. De Britse regering tracht nog steeds achter de schermen de gemoederen tot bedaren te brengen. Al enige jaren was het duidelijk, dat de Chinese kusteilan- den opnieuw een bron van conflict zou den worden. Aangezien deze zeker vol gens Brits inzicht geen oorlog ook geen beperkte, indien zo iets nog mo gelijk is in dit vitale gebied waard zijn, had deze kwestie geregeld moeten worden in de periode van betrekkelijke ontspanning, welke tot een maand ge leden voortduurde. Grenzen van zelfbedwang Londen, dat zichzelf in deze situatie vooral niet overschat, is niet meer dan een bescheiden bemiddelaar in de po gingen om een iets normaler atmosfeer te scheppen, welke naar MacMillans woord, een constructieve oplossing van het conflict mogelijk moet maken. Tot nutoe schijnt Engeland zijn verzoe ningspogingen vooral op Washington te hebben gericht, hetgeen kritiek heeft uitgelokt, omdat te weinig aandacht zou zijn besteed aan de bron van alle ellen de: Moskou en Peking! Men gaat er van uit dat zeker Moskou er veel min der voor voelt om een conflict te for ceren dan Rood-China. Tegenstellingen tussen beide communistische partners, vooral wat de Russische vrees voor Chinese industriële expansie aan de noordwestelijke grens betreft, zijn hier de laatste tijd erg uitgesponnen. De Britse diplomatie, zo redeneren sommigen, behoort vooral de Russische leiders duidelijk te maken, dat het Amerikaanse zelfbedwang grenzen be zit. evenals het geduld van het Weste lijke bondgenootschap als geheel, indien het in een positie gedreven wordt waar van geen terugweg meer bestaat. Zeker zullen de communistische machthebbers niet mogen speculeren op Britse tussenkomst om te verhinderen, dat de Chinees-nationalistische oorlogs macht in volle actie komt. indien Peking slechts met militair geweld zijn doel wil bereiken. Dit alles verklaart het vaag lijkende Engelse standpunt. Enerzijds hoopt Londen dat de kusteilanden zonder prestigeverlies door de nationalisten zul len kunnen worden prijsgegeven, maar anderzijds staat het pal achter de Ver enigde Staten in geval Peking niet voor rede vatbaar blijkt en alles op de kaart zet van een veroveringsactie. Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij zacht, maar zwaarbewolkt weer, met enige regen of motregen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 SEPTEMBER Zon op: 6.28 uur; onder: 18.36 uur. Maan op: 16.59 uur; onder: 2.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.48 en 13.21 uur. Laagwater te 8.49 en 21.12 uur. Dit nummer bestaat uit 12 paglna'a Overleg in Warschau Gisteren hebben de Amerikaanse am bassadeur in Warschau, Beam en zijn collega van Rood-China, Wang Ping- nan, hun derde gesprek gehad. Het duurde bijna twee uur. Na afloop wilde Beam zich niet over het gesprokene uit laten. De onderhandelingen zullen don derdag worden voortgezet. Volgens offi cieuze berichten uit Washington zullen de Amerikanen uiterlijk twee weken willen afwachten of het overleg positieve resultaten oplevert. Deze periode wordt beschouwd als de „eerlijke kans", die president Eisenhower de onderhande lingen wil geven voordat hij zich be raadt over de vraag, of de kwestie aan de V.N. moet worden voorgelegd. Raakt munitie op President Tsjang Kai-sjek van natio- nalistisch-China heeft opdracht gege ven de militairen in de frontlinie op de belegerde eilanden voor de kust van het Chinese vasteland, twee weken ex tra soldij uit te betalen. Het nationalistische ministerie van Defensie deelde vandaag mee dat het niet waarschijnlijk is dat een konvooi er in zal slagen in de komende dagen de Quemoy-archipel te bereiken, omdat het weer in de Straat van Formosa hiervoor te slecht is. De munitie- en andere voorraden van het 100.000 man sterke nationalistische garnizoen op Quemoy zouden opraken. De V.S. hebben de Chinese natibnalis- ten drie tanklandingsvaartuigen ge schonken. Men verwacht dat de sche pen direct zullen worden gebruikt voor de bevoorrading. Het officiële persbureau van nationa- listisch-China meldt uit Quemoy, dat de nationalistische artillerie in de afge lopen drie dagen 25 communistische kanonnen tot zwijgen heeft gebracht. Bebouwde kom zal worden aangegeven Bij de invoering van de maximum snelheid binnen de bebouwde kommen werd aanvankelijk uitgegaan van de ge dachte, dat het begin en het einde daarvan niet op speciale wijze behoefde te worden aangegeven, doch dat ten deze kon worden volstaan met de plaatsnaamborden, die de grenzen der bebouwde kommen aangeven. In de praktijk bleek deze aanduiding evenwel niet voldoende duidelijk te zijn. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te ko men is een wijziging van het wegenver keersreglement in voorbereiding in dier voege, dat het begin en het einde van de zone, waarvoor een maximumsnel heid van 50 km. per uur geldt, moet worden aangegeven door de internatio naal aanvaarde borden, die het begin cn het einde van een snelheidsbeperking aanduiden, aldus de memorie van toe lichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1959. f Autopuzzelrit LD j INSCHRIJVING GESLOTEN i OP MAXIMUM-AANTAL VAN 200 De belangstelling, welke voor de door ons Blad georganiseerde Huts- pot-autopuzzelrit blijkt te bestaan, i heeft onze verwachtingen verre a overtroffen. Toen wij hedenmorgen de balans f opmaakten, waren er enkele tien- f f tallen mcér inschrijvingen binnen- f gekomen dan wij als maximum j) hadden gesteld, aangezien de orga- j f nisatie bij toelating van meer dan 200 deelnemers in het gedrang a dreigt te geraken. Dat kan dus aanstaande zaterdag een spannen- J de strijd worden! Mogen wij voor de laatste maal de deelnemers op het hart drukken het hun thuis gezonden wedstrijd reglement van tevoren terdege te bestuderen. Wanneer U dit advies opvolgt, zult U er ons zaterdag r$s. dankbaar voor zijn!! Scherpe kritiek van vakverbonden De Katholieke Arbeidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben zich gisteren bezig gehouden met de inhoud van de jongste Troonrede en de adviesaanvrage van de regering aan de Sociaal Economische Raad inzake huurpolitiek, landbouwsubsidies, loonstabilisatie, kinderbijslag, weduwen- en wezenverzekering enz. In tegenstelling tot de KAB, waarvan alleen het dagelijks bestuur bijeen kwam, wijdde het CNV hieraan een buitengewone verbonds- raadsvergadering. Geen ruimte voor een hoger inkomen Het dagelijks verbondsbestuur van de KAB meent, dat zowel de Troon rede als de adviesaanvrage van de regering aan de SER moeten worden gekenschetst als perspectiefloos en tegelijk fantasieloos. Zonder pers zijn op deze wijze door te gaan, ook voor de daarop volgende jaren. Volgens de KAB zou de regering ten onrechte haar sociale politiek bouwen op de gedachte, dat praktisch onaan tastbaar zouden zijn: de wijze van ver wezenlijking van een aantal sociale en andere desiderata, zoals deze in de loop van de laatste jaren naar voren zyn ge bracht, alsmede de berekeningen van het Centraal Planbureau inzake de ge middelde toeneming van het nationale inkomen per hoofd van de bevolking ten gevolge van de te verwachte algemene produktiviteitsstijging (de zogenaamde makro-economische produktiviteitsstij - ging). Het consequent volgen van dit uit gangspunt zou in verband met de uitge breidheid van de huidige lijst van so ciale en andere verlangens (het totaal dagelijks bestuur van de KAB prak tisch geen ruimte laten voor een verdere verhoging van het reële in komen van de Nederlandse werkne mers. Zulks niet alleen voor het jaar 1959, maar indien men van plan zou pectief, omdat de in de Troonrede en de adviesaanvrage vervatte sug gesties naar de opvatting van het komt neer op plm. 30 35 procent van rs a rj de loonsom) en de beperktheid van de 'normale produktiviteitsstijging (hoogs- tens 3 procent per jaar) ongetwijfeld tot I gevolg hebben, dat de Nederlandse werknemers nog enige jaren zouden moeten wachten voordat - afgezien van dt zogenaamde autonome verbeteringen -, verlangens zouden kunnen worden ge realiseerd, die een reële verhoging van het werknemersinkomen beogen. Vicieuze cirkel Fantasieloos zijn deze stukken naar de mening van het dagelijks KAB-be- stuur, bmdat men er op regeringsniveau blijkbaar niet in is geslaagd de vicieuze cirkel van te veel wensen in verhou ding tot de beperkte produktiviteitsstij ging te doorbreken. Nochtans meent het dagelijks bestuur van de KAB, dat er tenminste twee verschillende wegen zijn aan te geven, waarlangs de aanval op dit pessimistische toekomstbeeld kan worden ingezet. In de eerste plaats de weg van het serieus opsporen van die onderdelen van de lijst van verlangens, die geheel of ten dele op andere wjjze kunnen worden verwezenlijkt. Gisteren heeft de Amsterdamse wethouder mr. F. H. C. van Wijk de jaarlijkse Firato in 'het RAI- PRINSES SCHREEF W2LHELMINA LEVENSLOOP De particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt mede: dit najaar zal van de hand van Prinses Wilhelmina een boek verschijnen onder de titel „Eenzaam maar niet §1 alleen". In dit geschrift heeft de PAnses weergegeven haar levens- i§ loop en die van het Nederlandse volk in die jaren, in het licht van haar geloofsovertuiging. Het boek zal verschynen bij de uitgeverij W. ten Have N.V. te Amsterdam. gebouw geopend. De wethouder in gezelschap van oud-burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly (links) tijdens de rondgang bij de Zwitserse ro bot. die keurig voor het hoge gezel schap boog. llllllllllllllllUlllllllllllllllillllllllllllllllllllllll lilt Door trein gegrepen Gisterochtend om elf uur is op de on bewaakte overweg in de Buurserstraat te Enschede de 80-jarige wielrijder G. Busschers door een treinstel, afkomstig uit Alstatte (Duitsland), gegrepen. De man was doof en heeft vermoedelijk de signalen van de naderende trein niet gehoord. Hij is in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis „Ziekenzorg" overgebracht, waar hij in de loop van de dag is overleden. Het zendstation Huizen is inder tijd in zijn geheel voor de sloop verkocht. Gisteren werd de eerste houten zendmast omver getrokken. 1 oen het gevaarte was neergestort, bleek er slechts betrekkelijk weinig hout beschadigd te zijn. De mast tijdens de spectaculaire val Aan de Vrije Universiteit Senaat neemt disciplinaire maatregelen De Senaat der Vrije Universi teit te Amsterdam heeft alle leden van de Civitas Academica met een schrijven in kennis gesteld van zijn besluit, de senaat en de novitiaats- commissie van het Studentencorps te berispen en te schorsen in alle rechten als student wegens „ver schillende niet te loochenen laak bare handelingen in de groentijd", waarover de Senaat diep geschokt is. De rector corporis en de praesis van de novitiaatscommissie wor den geschorst voor de duur van vier weken, de overige Senaats leden en leden van de novitiaats commissie voor twee weken. Hij hield voor radio en TV onschuld vol President Eisenhowers voornaamste medewerker Sherman Adams heeft gister avond in een radio- en televisierede bekend gemaakt, dat hy zijn functie zal neerleggen. Er is een lastercampagne tegen mij gevoerd, aldus Sherman Adams, die zei, dat men hem had beschuldigd van pogingen invloed te oefenen op besluiten van regeringsbureaus. „De beste manier om een einde te maken aan die aanvallen is: het doel weg te nemen", aldus Adams. President Eisenhower heeft „met droefheid" Adams' ontslag aanvaard. In een brief aan zyn voornaamste medewerker zegt Eisenhower de omstandigheden, welke tot de ontslagneming hebben geleid, diep te betreuren. iemand die het voorrecht genoot een groot president te dienen. Adams zei zich evenwel rekenschap te hebben ge geven van de uitwerking, die zijn aan blijven zou kunnen hebben. Maandag ochtend had hij de president tijdens een bespreking zyn ontslag aangeboden, dat aanvaard werd. Gedurende de tien minuten, dat Adams voor de radio en t.v. sprak, heeft hij Bernard Goldfine niet genoemd. De giften van deze ryke industrieel, die met Adams bevriend is, zyn de aanlei ding tot de campagne geweest. Adams sprak alle beschuldigingen tegen. Zijn onschuld was, zo zei hij, door een par lementscommissie van onderzoek vast gesteld. „Niettemin werd de lastercam pagne tot op de huidige dag voortgezet door hen, die persoonlijk voordeel van mijn verdwijning uit het openbare leven verwachten. Men wil de regering en de president in moeilijkheden brengen", aldus Adams, die volkomen rustig scheen. De „New York Times" zegt over het ontslag van Sherman Adams, dat „het heengaan van Adams een gapende leegte achter laat bij de staf van het Witte Huis" De „New York Herald Tribune" schrijft: „Wij zijn van mening dat de openbare mening hem toch nog volledig van blaam zal zuiveren door hem tot een ander openbaar ambt te roepen", „Het zal moeilijk zyn hem te vervan gen. Hij stond in een ongekende betrek king tot de president. Dat dit moest gebeuren in een tijd van ernstige crisis in de wereld, betekent voor Eisenhower een nieuwe last", aldus het blad. Men wil de regering in moeilijkheden brengen Adams zelf gaf drie beweegredenen waarom hij drie maanden geleden op het hoogtepunt van het geschil niet was afgetreden: omdat het niet zyn aard lag voor tegenspoed uit de weg te gaan, voorts omdat zijn ontslag toen als een erkenning van gemaakte fouten uitge legd had kunnen worden en tenslotte omdat het een zware beslissing wasvoor In de 'tweede plaats door het beden ken van middelen met behulp waarvan de produktiviteitsstijging belangryk ho- gei zou kunnen uitkomen dan het Plan bureau meent te mogen verwachten. 9 Slot oo pag. 2 De Senaat zal zich bovendien tot 1 november a.s. niet doen vertegen woordigen by officiële ontvangsten van het Corps en de Senaat zal bij zijn officiële plechtigheden geen afvaardi ging van het Corps ontvangen. De nieuw aangekomen studenten kun nen een beroep doen op de rector-mag- nificus wanneer zich de verboden han delingen voordoen, zoals elke vorm van het ontgroenen waarin lichamelyke of geestelijke afmatting of vernedering een rol speelt, alsmede het scheppen van situaties, die gevaar voor lichamelijk en geestelijk letsel meebrengen. De Senaat spre t in zijn schrijven aan de studenten e verwachting uit, dat „de ernstige overweging van zijn besluit de weg zal banen tot het weg nemen van wat aan de waarachtige christelijke geest in het studentenleven in het algemeen en in het studenten corps in het bijzonder in de weg staat". Menon bepleit toelating van Rood-China tot V.N. De Indiase afgevaardigde in de Alge mene Vergadering der Verenigde Nat:es, Krisjna Menon, heeft gisteren als eerste van een twintigtal sprekers het woord gevoerd over de Chinese kwestie. Hij bepleitte toelating van Rood-China tot de volkerenorganisatie. De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge hield zich aan de uitspraak van de agendacom missie om de kwestie dit jaar weer niet te bespreken. De Sovjetrussische minis ter van Buitenlandse Zaken, Gromyko, steunde het voorstel van India en be schuldigde de Ver. Staten van druk op veel V.N -leden zodra de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging ter sprake wordt gebracht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1