Nieuw accent ontwikkeling op de vraag van de der kapitaalmarkt RECLASSERING: WINST VOOR INDIVIDU EN SAMENLEVING f(gsp7)j) Naar stijging van rentestand? Ambtenarenkorps moet dringend sterk worden uitgebreid hetgeen maatschappij kosten bespaart Een nieuw pand voor de Ned. Ver. tot Rheumatiekbestrijding 97ste jaargang Zaterdag 20 september 1958 Derde blad no. 29549 Beurzen NewYork en Amsterdam weer hoger (Van onze financiële medewerker) Het is merkwaardig dat de staatsbegroting dinsdag j.l. haar meest sprekende reactie heeft gevonden in een lichte koersstijging van de Nederlandse staats fondsen. Een koersstijging van obligaties immers vindt doorgaans haar oorzaak in een verruiming van de kapitaalmarkt en een daling van de rentestand, of althans in de verwachting dat deze verschijnselen zich binnenkort zullen voordoen. Het voornemen van de regering om het tekort op de begroting voor 1959 grotendeels door het sluiten van geldleningen te dekken kan echter moeilijk als een aan wijzing voor een daling van de rentestand worden beschouwd. Te minder, omdat ook de gemeenten, al zijn ze vooreerst door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aan nieuw geld geholpen, in de naaste toekomst nog belangrijke bedragen zullen moeten opnemen. beschouwingen over de begroting van verschillende kanten gewezen door een inkrimping van de sterk uitgedijde staatszaken de kasbehoeften van het De vlottende schuld van de gemeen ten is wel van ruim f2 miljard op het einde van 1957 tot ca. f VA miljard ge daald, maar er bestaan bovendien nog grote financiële verplichtingen en op consolidatie van de vlottende schuld zal derhalve voortdurend het deel gericht moeten zijn. Tot dusver loopt het met de finan ciering van de staatsuitgaven nog tame lijk vlot, ook al is de rente voor dag geld van 2 tot 2 1/4 pCt. verhoogd. Het Rijk heeft éénjaars schatkist papier kunnen plaatsen tegen 3 1/8 pCt. maar het tegen dat percentage aangeboden be drag is niet groot geweest. Men zou hieruit kunnen concluderen dat de ban ken met het vastleggen van geld op wat langere termijn uitermate voorzichtig zijn en rekening houden met de moge lijkheid dat na verloop van tijd een ho gere rente kan worden bedongen. Aan de andere kant is het duidelijk, dat de regering erop bedacht is de ren te zo laag mogelijk te houden, nu het in haar voornemen ligt eerlang met een le ning op de kapitaalmarkt een beroep te doen. Vandaar dat zij niet bereid was voor het jaarpapier een hoger disconto dan 31/8 pCt. te betalen. Mogelijk ook heeft zij de staatsfondsenmarkt enige steun verleend om te voorkomen dat de indiening van de begroting een koers daling zou veroorzaken. Hoe dit zij, tot dusver is die koersdaling achterwege ge bleven, maar de vraag hoe de geld- en kapitaalmarkt zich in de naaste toe komst zal ontwikkelen heeft door de ge wijzigde dekkingspolitiek van de rege ring ongetwijfeld een nieuw accent ge kregen. De regering heeft met voldoe ning geconstateerd dat de besparingen in ons land weer toenemen, maar zich er toch ook wel rekenschap van gegeven dat de betrekkelijke ruimte op de kapi taalmarkt voor een goed deel het ge volg is van de verminderde investerin gen bij het bedrijfsleven. In de toelichting op de begroting komt een grafiek voor, waaruit blijkt dat de afschrijvingen en de besparingen in 1956 f Va miljard kleiner zjjn geweest dan de investeringen en dat 1957 in dat opzicht nog een overschrijding van f l,/4 miljard heeft doen zien. Hier lag een van de oorzaken voor do krappe kapitaalmarkt en de stijgende rente. Voor het lopende jaar werden de besparingen en de afschrijvingen echter f 1 miljard groter geraamd dan de investeringen, tengevolge waarvan dan ook de kapitaalmarkt is verruimd. Hoe de toestand zich in 1959 zal ont wikkelen hangt echter van verschillende factoren af en niet het minst van de vraag in hoeverre in de naaste toekomst op een gunstige wending van de con junctuur valt te rekenen. In de V.S. ziet men reeds het verschijnsel dat de nieu we conjunctuursopgang, welke de New- yorkse beurs blijkt te fascineren, met een stijging van de rentestand gepaara gaat. De meeste banken hebben nu het disconto van 1 3/4 tot 2 pCt. verhoogd en het rentetarief voor eerste klas kre dieten van Vh op 4 pCt. gebracht Het schijnt dat de Amerikaanse bedrijven weer moed vatten en bereid zijn hun kapitaalsuitgaven te vergroten voor de verbetering en de vernieuwing van hun produktieapparaat .Een stijgende geld en kapitaalmarkt in de V.S. laat uiter aard ook de markten in Europa niet on beroerd en ten onzent wordt in finan ciële kringen dan ook algemeen aange nomen dat de daling van de rentestand vooreerst tot een eind is gekomen en in de naaste toekomst allicht enige stijging valt te verwachten. Als inderdaad ook in ons land een economisch herstel intreedt, zoals de regering meent te mogen verwachten, zou het wel eens kunnen zjjn dat het beroep op de kapitaalmarkt door Rijk en Gemeenten samenvalt met een herleefde vraag naar kapitaal bjj de bedrijven. Zou dan ter wille van de gewenste economische expansie door het Rijk aan de bedrijven de voorrang worden gelaten, dan zullen de kapi taalbehoeften van het R(jk op korte termijn moeten worden gefinancierd, waaraan het gevaar is verbonden dat. als de banken niet voldoende midde len voor de aankoop van schatkistpa pier beschikbaar hebben, op de Ne- landsche Bank een beroep zal moe ten worden gedaan. Hetgeen een in flatoire financiering zou betekenen. De regering zal zeer zeker pogen dit te voorkomen, maar heeft tenslotte de ont wikkeling van de geld- en kapitaalmark' niet in de hand. Zij kan alleen en op de dringende noodzaak daarvan is in de „Pionierskorps" voor aanval op Nieuw-Guinea De secretaris-generaal van het na tionale front voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea, brigade-ge neraal Moestopo, heeft volgens een bericht van het Persbureau Antara gisteren de leden van een „pioniers korps" geïnstalleerd en hun gezegd bereid te zijn „West-Irian aan te val len met hulp van de strijdkrachten". Volgens Antara zou de generaal heb ben gezegd, dat het korps zo nodig zou kunnen dienen als een soort „menselijke bom", daar zij leden bereid zijn zich- self op te offeren en de dood onder ogen te zien. De geïnstalleerde leden van het nieuwe korps lazen een verklaring voor, waarin zij uitdrukking gaven aan hun vastberadenheid om te vechten voor het terugkrijgen vai West-Irian, aldus voegde het persbureau hier nog aan toe. Het pionierskorps staat onder een presidium, een uitvoerende raad en een plenaire raad. Rijk beperken, waardoor dan echter ten aanzien van lonen en prijzen nieuwe spanningen zullen ontstaan. Of men in de kringen van de Neder landse belegger met het oog daarop in de toekomst een nieuwe waardevermin dering van de gulden verwacht, dan wel of men ten aanzien van het economisch herstel optimistische verwachtingen koestert, wij weten het niet. Een feit is echter dat de Nederlandse aandelenmarkt, mede onder invloed van de stijgende koersen in New York, haar vaste stemming handhaaft en het koerspeil van vele aandelen ook deze week weer is gestegen. Het vooruitzicht dat straks ook het Rijk weer een beroep op de kapitaal markt zal doen, heeft blijkbaar reeds enkele ondernemingen genoopt om tot versterking van hun financiële positie over te gaan. De Groninger Industriële Kredietbank komt met een 5 1/4 procent dertig jarige obligatielening van drie miljoen, welke tegen 99 procent wordt aangeboden. Van Berkel's Patent komt (Advertentie) ZILFA PLEET modern bestek I. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. I. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. I. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN In het Groothandelsgebouw te Rot- teridam is gisteren de Jaarvergadering ge houden van de Nederlandse Orde van Ad- ?e,LdiJÏSSt»JK.i-1?X JPgS SSS- _2t Se,' a 140 procent, emissies, zeker niet onwelkom zullen zijn. Buitenlandse dienst zal worden ingekrompen Bij het samenstellen van de begroting van Buitenlandse Zaken 1959 is rekening gehouden met nieuwe vestigingen van de buitenlandse dienst in Port of Spain Dakar. Accra, Lagos en Tunis: met de oprichting van consulaten-(generaal) te Algiers en Houston (U.S.A.). alsmede met de oprichting van een gecombineer de Nederlandse vertegenwoordiging bij de EEG en EGA. Ondanks bovenbedoelde uitbreiding van vertegenwoordigingen is het aantal functies met 8 verminderd tot in totaal 352. Dieren in Artis worden door publiek overvoerd De grote drukte in Artis te Amster dam als gevolg van de lagere toegangs prijzen in de septembermaand is ver heugend voor de exploitatie van de dierentuin, maar kan voor een aantal dieren beslist rampzalige gevolgen heb ben. Gewoonlijk wordt per persoon twee tot drie ons voer meegebracht, hetgeen op drukke dagen betekent, dat twee tot drie ton extra voer aan de dieren wordt verschaft. Dit is een hoeveelheid, die onmogelijk boven het normale menu verwerkt kan worden. Als gevolg van dit voeren op zondag j.l. zijn twee schaapjes overleden. Bij sectie bleken de dieren zo afgrijselijk vol voedsel te zitten, dat de maagwand was gebarsten. Niet alleen voedsel kwam er te voorschijn maar n.b. ook enkele I plastic zakken Wil men dierenlevens sparen, voer de beesten dan niet. Het is J de eenvoudigste en goedkoopste vorm 1 van dierenbescherming, zo adviseert Artis zijn bezoekers. (Van een onzer redacteuren) De wereld is niet volmaakt. Dat is een gemeenplaats welke zo op het eerste oog weinig zin heeft. Het merkwaardige is echter, dat de consequenties van deze waarheid-als-een-kudde-koeien heel wat min der snel worden onderkend als de waarheid wordt onderschreven. Een van die consequenties is het belang van de reclassering: uitvloeisel van het maatschappelijk ontsporen van de mens maar zeker in even sterke mate uitvloeisel van het ontsporen van de samenleving tegenover de mens. Daarom is reclassering een kwestie die allen aangaat. Het is nuttig daarop nog eens te wijzen in een tijd, dat meer dan gewone aandacht voor de reclassering wordt gevraagd alom in den lande, een verhoogde belangstelling die culmineert in de nationale reclasseringsdag op zater dag 27 september a.s. In de naoorlogse jaren is het reclasseringswerk in vele opzichten stormachtig gegroeid, maar niettemin kunnen de reclasseringsinstellin- gen terecht een beroep doen op de samenleving om de belangstelling (ook in materiële hetekenis) nog aanzienlijk op te voeren. Hoewel men over de oorzaken van de criminaliteit nog weinig positieve gege vens heeft, staat toch wel vast dat onder meer milieu-invloeden op zeer jeugdige leeftijd en maatschappelijke invloeden Gemeenschap mede schuldig! Dezer dagen hebben wij tijdens een te Leiden gehouden persconferentie veel over het werk van de reclasseringsin- stellingen en de betekenis daarvan voor individu en gemeenschap gehoord uit de mond van mr. E. L. M. H. Speyart van Woerden, voorzitter, en prof. mr. J. M. van Bemimelen bestuurslid van de Ver eniging van Reclasseringsinstellingen en mr A. van Mazijik, directeur van de Prèt. Christelijke Reclasseringsverenii- ging. Hierbij werd nadrukkelijk gesteld, dat men reclassering niet alleen mag zien als een kwestie van Christelijke naasten liefde, doch minstens evenzeer als een plicht van de maatschappij tegenover haar leden en ook tegenover zichzelf. invrijheidstelling, beide strafvormen die in groce mate enerzijds het men selijk leed verzachten en anderzijds de ontwikkeling van maatschappelijk ver antwoordelijkheidsbesef stimuleren. Wat dat laatste aangaat wees prof. Van Eemmelen op het wonderlijke verschijn sel, dat de samenleving iemand, die door misdaad toont te weinig verantwoorde lijkheidsbesef te bezitten, pleegt op te sluiten in een gevangenis' waar hij voor geruime tijd van iedere verantwoorde lijkheid ontheven wordt doordat hem alle vrijheid wordt ontnomen. Na zijn straftijd wordt hij weer in de maat schappij geplaatst met een daardoor nog weer verminderd verantwoordelijkheids besef En dan pleegt die maatschappij verbaasd en verontwaardigd te zijn, wanneer deze mens opnieuw ontspoort. Voor het toezicht en het uitbrengen van rapporten op grond waarvan voor waardelijke maatregelen mogelijk wor den is een uitgebreide staf van reclasse- ringsambtenaren nodig, die in hun werk gesteund worden door duizenden vrij willige krachten Him aantal is in de naoorlogse jaren reeds aanzienlijk uit gebreid: van 41 kort voor de oorlog via 72 in 1947 naar ruim 250 ambtenaren nu, naast naar schatting tienduizend vrij willigers. Maar het ambtenarenkorps behoeft dringend uitbreiding zeker tot het dub bele van thans. Eén ambtenaar: winst van halve ten Dat is, hoe merkwaardig dit op het eerste ogenblik zou lijken, bepaald geen kostbare geschiedenis, integendeel. Prof ■«r n dat een zeer belangrijke rol spelen. In ver- Van Bemmelen rekende ons voor, band daarmee moet men stellen, dat de iedere reclasseringsambtenaar de ge- samenleving zelve mede schuldig is aan m eenschap veertig duizend gulden be- het optreden van misdaad En zelfs j spaart! Immers een gevangene kost de wanneer men zowel die „schuld als de gemeenschap dertig gulden per dag of eis van naastenliefde niet sou willen n,im tienduizend per jaar. Wanneer wij onderschrijven dan nog blijven er ge noeg motieven over om de reclassering een maatschappelijk belang en een maatschappelijke rechtvaardigheid te achten. Voorwaardelijke straffen De reclasseringsinstellingen hebben in de naoorlogse jaren zeer veel gedaan niet zien dat door rapporteurswerk en het toezicht van slechts één ambtenaar per jaar zeker vijftig mensen uit de ge vangenis kunnen worden gehouden, be tekent dit een besparing van zeker veer tig duizend gulden. Verdubbeling van het huidige ambtenarenkorps zou dus een „besparing" tien miljoen gulden per jaar opleveren! Dit is uiteraard een eenvoudige bere- voor uitbreiding van het instituut der j kening waarin vele factoren buiten be- meer geld en meer tijd voor de reclas- voorwaardelijke straf en voorwaardelijke I schouwing zijn gelaten doch er blijktsering levert financiële, morele, maat- Tirol Ilifr zlol Rem op mogelijke uitbreiding Het aantal voorwaardelijke straffen en invrijheidstellingen kan afgezien van de beperkingen door de omvang van het ambtenarenkorps ongetwijfeld worden uitgebreid. Op het ogenblik wordt slechts over ruim vijftien procent der verdachten door de reclassering ge rapporteerd. Uitbreiding van dit per centage is bij de huidige staf van de re classering niet mogelijk. Bij slechts een derde van de vonnissen is sprake van een geheel of gedeeltelijk voorwaarde lijke straf op grond waarvan toezicht nodig wordt Ook het toezicht kan door het huidige ambtenarenkorps niet wor den uitgebreid. Toch leren de cijfers, dat het percentage van geslaagde reclasse ring bij dergelijke straffen zeer hoog ligt, zeker en waarschijnlijk zelfs aan zienlijk boven de 70 procent, terwijl al gemeen genomen het percentage van het recidivisme op circa vijftig procent ligt. Dienst aan wetenschap Zeer belangrijk is ook een ander as pect van een uitbreiding van het korps reclasseringsambtenaren. Het weten schappelijk onderzoek naar de oorzaken van de criminaliteit vindt in de dossiers van de reclassering een zeer belangrijke bron van gegevens, doch het putten daaruit wordt door de overbelasting van het ambtenarenkorps onmogelijk. Om een voorbeeld te noemeneen Leids uni versitair onderzoek naar de relatie tus sen criminaliteit en het kopen op afbe taling moest worden gestaakt doordat niet voldoende van deze dossiers kon wor den gebruik gemaakt. De reclasserings instellingen zouden bij een mindere be lasting door uitbreiding in staat zijn niet alleen de helpende hand te bieden aan ontspoorden maar tevens (wat uitein delijk toch veel belangrijker is zowel menselijk als maatschappelijk) kunnen helpen de oorzaken der ontsporingen te ontdekken en wellicht deze gedeeltelijk voorkomen. En aangezien (met een andere ge meenplaats gezegd) voorkomen nu een maal beter is dan genezen, moet dit een van de belangrijkste bijdragen van de reclassering aan de maatschappij geacht worden, een bijdrage die thans niet kan worden geleverd. In het kort komt het hierop neer: (ld en meer tijd voor de reclas- wel uit dat de reclassering niet een voor de gemeenschap kostbaar maar juist winstgevend werk is, alleen reeds op het materiele vlak, nog afgezien van de enorme morele winst door het besparen van onnoemelijk veel menselijk leed. Dit zijn geen orgelpijpenmaar de straalpijpen van een der motoren van de Boeing 707. het straatver keer svliegtuig dat in november a.s. een regelmatige dienst tussen Ame rika en Europa zal gaan onderhou den. Het 124 ton wegende toestel zal 190 passagiers kunnen vervoe ren met een snelheid van 950 km per uur. schappelijke en wetenschappelijke winst van grote waarde op. Het is te hopen, dat dit door zeer velen wordt ingezien en dat de komende nationale reclasse ringsdag een bewijs wordt van dit in zicht. En 460.000 t an „Wie opent de kluis"-actie (Speciale berichtgeving) Het netto-resultaat van de AVRO-actie „Wie opent de kluis" bedraagt f 1.380.780.—Evenals de beide andere instellingen Koningin Wilhelminafonds en Prinses Beatrix poliofonds kreeg het Nationaal Rheumafonds hiervan f 460.260.toebedeeld. Dit deelde vanmorgen de voorzitter van de Ned. Vereniging tot Rheumatiekbestrijding, mr. W. J. Geertsema, mee ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw van deze 32 jaar oude organisatie in de J. P. Coenstraat 31 te Den Haag. De Ned. Ver. tot Rheumatiekbestrijding, waarin kruisverenigingen, ziekenfondsen en werknemersorganisaties op federatieve basis samenwerken, is belast met de verdeling van het aan de rheumabestrijding toekomende bedrag. Naast deze organisatie en het Nationaal Rheumafonds wier respectievelijke besturen uit dezelfde personen zijn samengesteld, hetgeen een hechte samenwerking waarborgt vecht aan dit front nog het Rheuma fonds dr. Jan van Bremen, dat zich bezighoudt met het bevorderen van het wetenschappelijk onderzoek. Na een moeilijk begin, waarbij de Ned. Ver. tot Rheumatiekbestrijding haar kwijnend bestaan toch wist ie bestendi gen, kondigden zich vrij plotseling en kele gebeurtenissen aan, die niet alleen het zó hard nodige geld in het laadje brachten, maar er ook zorg voor droe gen. dat het publiek met deze narionale riood werd geconfronteerd. Het begon in 1955 met een actie, die ruim 2 miljoen gulden opbracht. Deze werd gevolgd dóór de grootscheepse in zameling in het kader van „Wie opent de kluis". Als derde mijlpaal, zo stelde mr. Geertsema, is er nu de opening van een bureau bestaande uit twee étalages met een aantal comfortabele en modern L-igerichte vertrekken, die wel bijzonder scherp afsteken met de beide kleine ka mertjes, waarmee men zich totnogtoe te vreden heeft moeten stellen. „Voor het eerst in ons bestaan hebben wij thans een behoorlijke huisvesting", zo ver klaarde de voorzitter. Nu de vereniging de ruimte heeft om een afdoende admi nistratie op touw te zetten, zal zij 2ich gaan bezighouden met de landelijke uit bouw, met inbegrip van de vorming vai; plaatselijke comité's. Het dankzij de AVRO-actie ontvangen bedrag heeft de Ned. Ver. tot Rheuma tiekbestrijding toegedacht aan de Fede- 1 ratie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken te Utrecht (f47 870.-) en aan de R.-K. Vereniging van ver pleeghuizen te Den Haag (f45.(M5.— Beide organisaties omvatten geznmen- lijk circa 500 reuma-patiënten. Aan de Nederlandse Vereniging van sanatoria, voor- en nazorginrichtingen etc. „Zonne. straal" te Hilversum werd een bedrag van f50.000.aangeboden ten behoeve van deinrichting der fysio-therapeu tische afdeling, "oorts kregen de «Stich- ting Rheuma-tHbuizen" te Rotterdam f 100.000,de stichting „Verpleeg- en rusthuizen Midden Zeeland" te Middel burg f 25.000.de Ziekeninrichting „Benvenuto" te Rotterdam f 25.000,en het Instituut voor fysische therapie te Groningen f17.500.Er blijft thans nog een bedrag van 1 149.845,over. zo deel de mr. Geertsema mee. doch dit zal worden verdeeld over de nog te ver- waohten aanvragen van inrichtingen. Lefthe schaakver. 9hT lidor besprak viering 40i%Hab«staavi.... eva2 'm Warworn! viert ,0e teecte" worden bestaan.. voor leder dfe onder jAJ» IS m «nde Ver.v.Hwisvrou- wenhadiprettiqe openings vntdeUq, er was lw lelden voor lichtingsavond VOO** cursus jeugdActle... de Natuurvriend had weer ledenver gadering

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9