Doorweekte sterren in „natte" film Prof. Kirkwood gasthoogleraar voor Leidse Lorentzleerstoel HIST0R k srkA k k k k 'is EATEBDAO BO SEPTEMBER 1958 f Eind komende cursus Bij Koninklijk besluit van 9 sep tember j.l. is voor vier maanden be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde prof. dr. John G. Kirk wood, hoogleraar aan de Yale Univer sity te New Haven, Connecticut U.S.A. Prof. Kirkwood, die op 30 mei 1907 te Gotebo, Oklahoma U.S.A. is gebo ren, is de vijfde uit de reeks van voor aanstaande theoretische fysici die de zgn. „Lorentz-leerstoel" gaan bezetten. Van 19381947 was hij Todd professor In de scheikunde aan de Cornell Uni versity en van 19471951 Noys profes sor in de scheikunde aan de California Institute of Technologie en daarnaast in 1947 gasthoogleraar in de mathema- STADSNIEUWS ACADEMISCHE EAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doet. examen schei kunde mej. J. v. d. Berge te Leiden en de heer P. Horst te Den Haag; voor het kand. examen geschiedenis de heer J. B. Kist te Leiden; voor het doet. examen farmacie mej. A. A. Herfst te Leiden; voor het doet. examen Ned. recht mej. J. A. van den Dungen te Oegstgeest en de heer O. W. E. Berg te Wassenaar; voor het doet. examen rechten vrije studierichting de heer F. A. M. Alting von Geusau te Dtrecht; voor het kand. examen klassieke letteren mej. E. J. M. R. Kriek te Leiden en de heer H. Hen- niphof te Dordrecht; voor het doet. examen Ned. recht mej. J. Blitz te Lei den en de heren C. F. Stork te Huizen (N.-H.) en J. H. Geertsema te Wasse naar. PROMOTIES Aan de Leidse Universiteit zyn gepro moveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „A contribution to the chemistry of furoxa- nes and o-dinitroso compounds", de heer R. S. Buriks, geboren en wonende te Den Haag; tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Over structuur en eigenschappen van enige 1.2-dibroom-dekalines", de heer J. A. v. d. Linden, geboren te Den Hel der en thans wonende te Voorschoten. Nabezorging Mocht U een keer de krant niet ontvangen, dan verzoeken w\j U do. 3 0 500 te bellen vóór 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur n.m. (Dus niet het in de telefoongids vermelde nummer van ons bedrijf. Vee-beoordelingswedstrijd De uitslagen van de gisteren in het kader van de Vebo-festiviteiten gehou den veebeoordelingswedstrijd luiden als volgt: De afdeling Zwarbont: la Rijks Middelbare Landbouwschool te Alkmaar 267 pnt: 2a. Rijks Middel bare Landbouwschool te Gouda 244 pnt; 2b. Rijks Middelbare Landbouwschool te Gouda 231 pnt; 2c. R.-K. Middelbare Landbouwschool te Voorhout 229 pnt. De individuele prijzen vielen ten deel aan: la H Kroes te Groot Schermer (N.-H.) 100 pnt; 2a P. Vergeer te Bodegraven 38 pnt; 2b. S. Kalverboer te Noordervoort bij Alkmaar 87 pnt: 2c. W. Boer te Stol wijk 85 pnt; 3a. C. Visser te Zoetermeer 81 pnt; 3b. H. Kapteyn te Stolwijk 80 pnt; 3c. P. Nannes te Warmenhuizen 80 punten. B-afd. Zwartblaar: la. R.-K. Middel bare Landbouwschool te Voorhout 230 pt.; 2a. R.-K. Lagere Landbouwschool te Zoeterwoude 201 pt.; 2b. Chr. Mid delbare Landbouwschool te Hoofddorp 198 pt.; 2c. R.-K. Lagere Landbouw school te Zoeterwoude 194 pt. De individuele prijzen in deze afde ling waren voor: la. L. Onderwater te Zoeterwoude 88 pnt.; 2a. J. Noordam te Haarlemmer meer 81 pnt.; 2b. P. v. d. Hulst te Voor schoten 78 pnt.; 2c. J. v. d. Werf te Zoeterwoude 77 pnt.; 2d. J. Duyven voorde te Rijpwetering 76 pnt. Officiële publikaties SCHOUW Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dab, te be ginnen op maandag 6 oktober 1958. krach tens het bepaalde bij artikel 17 der ver ordening op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, pa den. straten, kaden, pleinen, hofjes, ste gen. sloppen of poorten en gangen, be nevens de daarin gelegen of daartoe be horende bruggen en andere kunstwerken, voor zover die bijzonder eigendom zijn en zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor het pulbLlek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daar van gemaakt, benevens de daartoe beho rende sluizen, duikers, buizen, toegangs kokers en dergelijke werken, voor zover die bijzonder eigendom zijp. Leod'en, 2'0 september 1958. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Frederik Hendrik, zn. van F. H. Perel en A. de Tomlbe; Elisabeth Theresia Ma ria, dr. van A. A. Kluts en P. A. M. Koot; Catharina Elizabeth Helena, dr. van C. J. C. van Dijk en P. J. M. Disseldorp; Theodorus Riohardua. zn. van G. Koort en M. C. Piket; Johanna, dr. van W. M. van Donk en A. van Ti'lburg; Helena Pe- tronella Adriana Maria, dr. van T. W. Schouten en A F. T. Thorn: Raghild Bjorna Désirée. dr. van J. Broerse en W. Walke; Cornells Theodorus. zn. van C. T. Kop en J. M. Hansen; Irene Elisabeth Hendrlka. dr. van J. M. Schonewille en H. Klijn. ONDERTROUWD W. S. van der Leek en A. M. du Prie; C. van KuJJen en M. L. C. O. F. C. L. de Tombe; C. Ligtvoet en G. M. Overdijk; A. J. van der Willigen en P. G. Fasel; G. J. C. Dijksman en A. H. Krul; P. J. Har- tevelt en J. Labordus; J. M. Kooiman en M. L. Verbooij; W. Gijsman en E. B'lok; H. Klein en J T. A. Hudzinga; J. van Oosten en F. Couwenberg; P. A. V. Onofri en M. M. E. C. Lowles; B. Collavino en P. Glazenborg. OVERLEDEN A. Mooten, 69 jr.. man; A. J. Koeken- herg. 77 Jij., weduwe van J. A. van de Geer. tische fysica aan de Princeton Univer sity. Sedert 1951 is hij Sterling professor in de scheikunde aan de Yale Univer sity te New Haven. Prof. Kirkwood zal gedurende het tijd vak 1 april 1959 tot en met 31 Juli 1959 in Leiden verblijven. (Advertentie) Altijd gaat huidje |tl»j POEDER ZALF-OLIE-ZEEP Minister mr. Luns: Verhouding met Indonesië heeft dieptepunt bereikt De verhouding met Indonesië heeft een dieptepunt bereikt, dat geen uit zicht biedt op verbetering van de betrekkingen met dat land in de na bije toekomst, aldus merkt minister mr. Luns op in de memorie van toe lichting op de begroting van Buiten landse Zaken. De onder beheerstelling van de Ne derlandse bedrijven is niet alleen een misbruik van macht, doch betekent tevens een onrechtmatige discrimi natie. Naar het oordeel der regering is de republiek Indonesië tot herstel van onrecht en tot schadeloosstelling gehouden. De Indonesische regering heeft inmid dels niets gedaan om het onrecht te her stellen: zelfs van een aanbod van scha deloosstelling of compensatie in eniger lei vorm is tot nu toe geen sprake. Hoe zeer een en ander in strijd is niet alleen met het internationaal recht, maar ook met de internationale praktijk, blijkt wel uit het feit, dat zelfs de communistische landen in Oost-Europa in principe steeds het recht en schadeloosstelling voor ge nationaliseerde bezittingen hebben er kend, hetgeen in vele gevallen tot een schadeloosstellingsakkoord met de be trokken krediteurstaat heeft geleid. De regering zal haar aandacht blijven ge richt houden op de aanspraken van be langhebbenden tegenover Indonesië. Met het vertrek van het laatste schip, dat medio augustus 1958 in het kader van de versnelde repatriëring uit Indo nesië vertrok, zijn sedert december 1957 ruim 36.000 Nederlanders uit Indonesië gerepatrieerd. Het aantal Neder landers dat thans nog in Indonesië ver blijft kan op ongeveer 10.000 worden geschat. Fokker zoekt afzetgebied In Oostenrijk AANKOOP VAN REGERINGSVLIEGTUIG? (Van onze Weense correspondent) Het twee-moto rige Fokker-vliegtuig F-27 schijnt ideaal te zijn voor het bin nenlandse vliegverkeer in Oostenrijk. Als gevolg van het heuvelachtige terrein zyn namelijk de startbanen in Salzburg, Innsbruck en Klagenfurt zeer kort, maar het Fokkervliegtuig kan zowel starten als landen op een vrü korte baan. Daar het bovendien 32 tot 40 passagiers aan boord kan nemen, is het uitermate ge schikt voor het vliegverkeer tussen de Oostenrijkse steden. De demonstratie, die door vlieger A. P. Mol met dit vlotte toestel op en bóven het Weense vliegveld werd gege ven, is een zo groot succes geworden, dat de Oostenrijkse luchtvaartmaat schappij „Austrian Airlines", graag een aantal van dit type zou willen kopen. Alleen de prijs van het toestel (15 tot 17 miljoen sdhilling dus meer dan twee miljoen gulden) baart nog zorgen. Ook spreekt men in goed geinformeerde kringen over de mogelijkheid, dat de Oostenrijkse staat een F-27 als rege ringsvliegtuig zal aankopen om rege ringspersonen in staat te stellen de ver schillende delen van het land bij be paalde gelegenheden te bezoeken, zon der daarbij veel tijd te verliezen. Ongeluk met sproeivliegtuig GEEN STRAF VOOR HONGAAR? (Van onze Haagse redactie) De Raad voor de Luchtvaart heeft gistermiddag in het gebouw van de Hoge Raad een openbaar onderzoek ingesteld naar het luchtvaartongeval, dat zich op 31 juli van het vorig jaar bjj ons in de Noord Oost Polder voor deed. Een sproeivliegtuig, bestuurd door de Hongaar J. Batorfi, een tijdens de opstand naar ons land gevluchte vlieger, werd daar bij een noodlanding onherstelbaar beschadigd. Niemand werd gewond. Zowel de vlieger als de deskundigen van de Rijksluchtvaartdienst waren het erover eens, dat de noodlanding nood zakelijk was geworden door het afslaan van de motor, welk feit te wijten was geweest aan benzinegebrek. De vlieger voerde aan, dat de meter volgens hem nog een driekwart volle tank aanwees toen hij voor de ontijdig afgebroken sproeivlucht startte. De des kundigen hadden geconstateerd, dat de tank geheel leeg was en dat er aan de meters niets mankeerde. De directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, stelde daarom, dat het ongeluk geheel aan de eigen schuld van de vlieger is te wijten. Daar hij echter in de noodsituatie blijk had gegeven van goed vliegerschap, vele obstakels had vermeden en de noodlan ding zeer kundig had uitgevoerd, wilde hij de Raad voor de Luchtvaart verzoe ken geen straf op te leggen. De Raad zal op 17 oktober uitspraak doen. Politie naastte15.000 roe pi a 's De huwelijksreis werd besloten in de kerkers van Indonesië.... Vreemde ervaringen van Oostenrijks paar (Van onze Weense correspondent) De Oostenrijkse Ingenieur, dr. H. Kru- parz, is dezer dagen met zyn vrouw uit Indonesië teruggekeerd na een af wezigheid van anderhalf jaar. De jon ge geleerde heeft aan de hogeschool van Leoben gestudeerd en is destijds als geoloog door de Indonesische rege ring in dienst gesteld. Alvorens te ver trekken is hij in het huwelijk getreden met een onderwijzeres. Op 28 maart 1957 kwam het jonge echtpaar in Ban doeng aan. Daar begonnen echter onmiddellijk de grpotste moeilijkheden, omdat de be drijfsleiders van de geologische dienst verklaarden, dat een buitenlands em ployé in Indonesië niets te zoeken had. ..Bemoeit u zich niet met onze zaken. Indonesië is ons land", was het enige antwoord, dat de Oostenrijker te horen kreeg, wanneer hij nieuwe onderzoekin gen of veranderingen voorstelde. Na een jaar lang onder de onmogelijkste om standigheden te hebben gewerkt voor al omdat het salaris niet naar behoren werd uitbetaald diende dr. Kruparz zijn ontslag in. Alvorens echter naar Europa terug te keren, wilde hij op eigen kosten een reis door Indonesië maken Op Java, Bali, Soembawa en Flores ging alles nog goed, maar op Timor werd het echtpaar door de militaire politie in de gevangenis gezet, omdat het onder ver denking van ..spion, .age" stond. Dr. Kruparz zelf bracht twee maanden in de kerkers van Soekarno door, zijn vrouw iets korter, doch daarvoor in de plaats werd zij door het plaatselijk hoofd van Qe politie herhaaldelijk lastig gevallen. Brieven en telegrammen aan de Oos tenrijkse diplomatieke vertegenwoordi ger werden niet doorgezonden, totdat ten slotte een list gelukte en het nodige contact tot stand kwam. Aanvankelijk had het diplomatieke protest geen succes, maar toen de Oos tenrijkse zaakgelastigde verklaarde dat hij de geschiedenis aan de andere di plomatieke vertegenwoordigers bekend zou maken, kreeg het echtpaar de ge legenheid om het land te verlaten. Het Is nu in Oostenrijk aangekomen, doch 15.000 roepia's armer, omdat de politie van Koepang dit bedrag eenvoudig heeft „genaast". Geen jazz parade...... (Van onze Haagse redactie) Op het Huygensplein te Den Haag hebben gisteravond een paar honderd teleurgestelde, meest jonge, mensen ge staan. Zy waren daar gekomen omdat de Haagse Jazz Club een „streetparade" zou organiseren. Om acht uur begon géén vrolijke muziek, om half negen ook nog niet en iedereen vroeg zich af waarom niet. Er kwamen meer mensen. Het werd steeds drukker en iedereen vroeg aan iedereen waar de muziek bleef; maar de muziek kwam niet. „Op het laatste ogenblik", zo vertelde Wouter van Gooi namens de Haagse Jazz Club aan de bescheiden menigte „trok de politie de vergunning in. Het spijt me, het mag niet doorgaan. De politie heeft mij gezegd, dat men vrees de voor relletjes tussen blanken en niet- blanken en dit wil de politie voorko men". De omstanders lachten er luid om. De musici uit Zaandam van The New Riverboat Jazz Men bleven zwij gend op de grote vrachtwagen en de op het Huygensplein verzamelde jonge muzikanten klommen er teleurgesteld by. Dagen tevoren had de jeugd zich er op verheugd te kunnen „jazzparaderen", maar het mocht niet zo zijn. Later werd In Extase de schade goed ingehaald. Televisieprijs Prins Bernhardfonds UITREIKING OP 3 OKTOBER. Het bestuur van het Prins Bernhard Fonds heeft besloten, voorlopig voor de periode van drie jaar een „Televisie prijs „Prins Bernhard Fonds" in te stellen. Gezien de algemene doelstel lingen van het Prins Bernhard Fonds, zal de prys betrekking moeten hebben op die Nederlandse prestatie op televi siegebied, waarbij bijzonder fraai en doeltreffend gebruik is gemaakt van het nieuwe medium voor het verbrei den van enigerlei uiting van artistieke of van algemeen culturele betekenis. Voor de beoordeling is een jury in het leven geroepen. Deze prijs, groot f.2000 zal voor het eerst worden uitgereikt op vrijdagavond 3 oktober a.s. te Hilversum. Het Prins Bernhard Fonds wil met de instelling van deze prijs zijn belangstelling tonen voor een goed gebruik van dit moderne communicatiemiddel. Het ziet de prys als een aanmoediging daartoe. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Maartje F., dr. van J. A. Schippers en S. E. Westmaat; Petrus H., zn. van J. van der Hoeven en L. W. Haran- se; Christina, dr. van E. Sleeboom en M. de Bruyn; Theodorus W.. zn. van Th. A. de Boer en M. C. H. van Wierlngen. Getrouwd; A. Zweistra en G. Hogenes; J. Dreef en F. B. Dolstra. VERGADERING NCVB Gisteravond vergaderde de Ned Chr. Vrouwenbond in het Gebouw Eikenlaan De presidente mevrouw Van Stralen, las naar aanleiding van het te behandelen onderwerp, de blinde, uit Lucas 18. erop wijzende, dat in het bijzonder iemand die blind is een zwaar kruis te dragen heeft. In verband met het 100-jarig bestaan van de Plantageinrichting sprak de heer A. Lagerwerf over het leven der blin den, en hoe zy voor zich en de hunnen in hun onderhoud kunnen voorzien. Vroeger was iemand die blind was ge doemd te bedelen. Aan de hand van lichtbeelden liet de heer Lagerwerf de dames zien, hoe en wat de blinde mensen in de Plantage inrichting kunnen. Ongeveer 100 mensen werken er dagelijks. Borstelmaken, stoe- lenmatten, weven, breien, alles handwerk. Er heerst meestal vrolijkheid en er wordt zingende gewerkt. WARMOND KORFBALVERENIGING „FORTUNA '58" De oprichting van een korfbalvereni ging voor rooms-katholieken is een feit geworden. In de vergadering werd una niem besloten de vereniging de naam „Fortuna '58" te geven. Het programma voor de komende da gen luidt als volgt: De A adspiranten spelen zaterdag middag thuis tegen Flux B. Aanvang 15.00 uur. Het eerste twaalftal speelt zondag te Leiden tegen Danaïden 3. Aanvang 12 uur. Nieuw gemaal voor Zwanenburgerpolder Het Is een verheugend teken dat door verschillende instanties, alles wordt ge daan om het natuurschoon zoveel moge lijk in stand te houden. Zo heeft War mond zich met vrees afgevraagd wat er met de bij alle watersporttoeristen be kende molen in de Zwanenburgerpolder zou gebeuren, indien de bemaling zou worden geëlektrificeerd. Het nieuwe elektrische gemaal werd gisteren in gebruik genomen in tegen woordigheid van de ingelanden en vele genodigden. De heer A. Nederburgh, voorzitter van de Zwanenburgerpolder, memoreerde dat begin januari de molen door een defect aan de as stil gezet moest worden. Van de firma Spaans te Hoofddorp werd direct een noodgemaal gehuurd en tevens kreeg deze firma de opdracht om een vijzelgemaal te plaat sen met een vermogen van 10 pk, en een opvoerhoogte van 1.30 m. en een capaci teit van 20 m3 per minuut Hij bracht dank aan allen, die voor een vlotte uit voering zorg hadden gedragen. Namens het gemeentebestuur werd het woord gevoerd door wethouder P. F. Vergeer, die het polderbestuur feliciteer de met deze belangrijke verbetering waardoor een goede waterbeheersing in de polder gewaarborgd is. Hij sprak de wens uit dat de pogingen, die van ver schillende zijden worden aangewend om ae molen voor het Warmondse land schap te behouden, met succes bekroond zullen worden. Na de bezichtiging van het nieuwe ge maal werden in hotel De Stad Rome aan ingelanden en genodigden verver singen aangeboden. RAADSAGENDA Voor de vergadering van de raad der gemeente zijn nog de volgende aanvul lende agendapunten aan de agenda toe gevoegd: instellen van een commissie van advies voor de recreatie en benoe ming van de leden daarvan; aanbieding van de 29e begrotingswijziging, inzake het verlenen van een krediet voor het ontwerpen van een uitbreidingsplan-in - onderdelen voor het gebied van de Zwanenburgerpolder. AANBESTEDING EN GUNNING Voor het maken van een riolering en fundering voor de te maken aanbouw aan het gemeentehuis werd als volgt in geschreven: C. J. Witsenburg f. 4895. P. Schrier en Zn f 4395, W. de Vos f. 3985, Th. J. Leenen f. 3865, Fa. M. Kool f. 3490,. De begroting was f. 3500. Het werk is gegund aan de fa. M. Kool te Warmond. WASSENAAR Het Zeepaardje De Wassenaarse Vereniging van Aqua riumliefhebbers „Het Zeepaardje" hield in het jeugdhuis aan de Schoolstraat een culturele avond, met als spreker by dia's en film, de heer P. A. Florschütz uit De Bilt, over zijn expeditie naar Suriname. De voorzitter, de heer Chr. Theil, heette de aanwezige leden en de spreker welkom, waarna hy er in zyn openings woorden op wees, dat het ledental van 55 veel te weinig is vergeleken bij het aantal liefhebbers in de gemeente. Hy spoorde de leden aan, naar aquarium- houders uit te zien. Bij het geringe aantal aangeslotenen en de lage con tributie is het niet mogelijk steeds goede avonden te organiseren. De heer Florschütz ving aan met de mededeling, dat hij werd uitgezonden door de Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek voor een alge- ineen onderzoek naar de vegitatie op Suriname, welke in drie zones is te ver delen, t.w. dicht bij zee zwampen en ritsen, van 50 tot 100 meter savanna en daarachter het oerwoud. Hij vertelde verder het een en ander over Suriname, dat viermaal zo groot is als Nederland en dun bevolkt, waarna hij overging tot vertoning van zijn plaatjes van planta ges, het ziekenhuis van de Hernhutters, ook van slootjes en vissen. Ten aanzien van deze laatste dia's mericte hij op, dat by het inrichten van een aquarium altyd aan een natuurlyke omgeving wordt gedacht, wat voor Suriname zou betekenen een bak met een laag zand, wat blad en takjes, verder niéts, geen beplanting. De hierna door hem vertoonde film ging over kampongs, dieren enz., waar- by hij toelichting gaf. Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Paulides en Jaarsma. Victor Conseiman bladert in het logboek der Muze In het komende seizoen zal in de Ra- dioscoop-programma's van de AVRO steeds en kwartiertje gereserveerd zijn voor een uitzending waarin „Victor Con seiman bladert in 't logboek der Muze". De opzet van dit programma is de his torische ontwikkeling van de lichte mu ziek in al haar geledingen te belichten In de eerste uitzending, die op maandag 29 september zal plaatsvinden, wordt de aandacht gevestigd op twee zilveren ju bilea: de première van de operette ..Zwei Herzen im Dreirierteltakt" van Robert Stolz en het opnemen van de plaat „Sweet Lorraine" van Joe Venuti and his Blue Six. Een praatje over vocaal groups van 25 jaar geleden en nu zal worden geïllustreerd met opnamen van The Comedian Harmonists, The Bosweil Sisters, The McGuire Sisters. The Mills Brothers en The Hi-Lo's. Repatriëring van communistische Chinezen Een commissie uit het Indonesisch parlement heeft geconstateerd dat een groot aantal Chinezen uit commu- nisitsch China, die in Indonesië leven, zonder vaste middelen van bestaan zyn. De commissie heeft aanbevolen stappen te nemen om deze personen te repatriëren, zo meldt Antara. By een onlangs gehouden registratie van vreemdelingen is gebleken dat een groot aantal communistische Chinezen van de liefdadigheid leefden, via plaat- selyke Chinese organisaties. Een com missie uit het parlement heeft de resul taten van een onderzoek dat heeft plaats gehad nadat de vreemdelingen geregis treerd waren, bestudeerd en zy bevond dat de situatie zo was dat het zelfs niet mogelyk was de vreemdelingenbelasting bij hen te innen. De commissie acht de repatriëring van zulke mensen noodza- kelyk, om te verhinderen dat Indonesië een toevluchtsoord voor behoeftige bui tenlanders wordt. De commissie stelt voor het probleem met de Chinese am bassade in Djakarta te bespreken. De Amerikaan Howard Keel en zyn Britse tegenspeelster Anne Heywood zyn toch eigenlyk wel bly, dat de buiten opnamen voor „Flood of fear" achter de rug zijn. Het valt niet mee om zo'n elf weken doorweekt te moeten rondlopen Iedere ochtend doopte Anne haar lange bruine lokken in een emmer water en meldde zich drijfnat voor de opnamen Iedere ochtend ontblootte de stoere Amerikaan zijn borst, oliede zich in en dook in het water. Het huis, waarin zy beschutting zoch ten, stortte ineen in het water. De boot die Howard dan zal vinden, zonk ondei hen weg. By de opnamen hadden zy ge heel gekkleed door een meer te wa den.. Produk'tieleider Charles Crich- ton filmde drie dagen in de stromendi regen: „Dat is realistischer". Zelfs in de z.g. droge scènes moesten zy vooi iedere opname ingevocht worden. Zowel Howard als Anne hadden iedei precies dezelfde kostuums, maar de gar derobebewerkers hadden iedere dag urer nodig om broeken, truitjes en schoener droog te krijgen. In deze film moest Howard ook dui ken, zwemmen, een deur inhakken, eei vlot maken, zware boomstammen vast binden en drenkelingen redden. En oi het hoogtepunt van de rolprent leverd hy een gevecht met de .schurk" Johi Crawford, waarbij geen bokshandschoe nen of iets dergelijks gebruikt werdei Men ging op de blote vuist en nieman nam de taak van deze sterren over. ,J! ben zeker tien pond afgevallen", zo ze een hese Keel: „maar toch was het ple zierig en ik hoop spoedig nog eens teru te komen". „Ik ben ruim drie centimete smaller rond myn middel geworden," z< voegde Anne Heywood eraan toe. Maa niettegenstaande al die moeilykhede- kon er van beiden nog een glimlach a Trouwens ook Cyril Cusack, die ee rol in deze film heeft gespeeld, is tevn den. Eindelyk heeft hy haar naar zij zin. Driemaal heeft hy in de afgelope twee jaar zyn haar moeten laten veran deren terwille van zijn baantje: film spelen. Tweemaal moest de kapper her millimeteren voor een of andere rol Nauweiyks was zyn haar weer tot dt normale lengte aangegroeid, of weel moest het eraf. Ditmaal voor .Floods oi fear". Maar nu is het welletjes", aldus Cyril, „maar nu houd ik het zo." schilderen kies KLEURLAK aa> b"J Gebr. Schuitemaker, Voorstraat 98, Katwyk aan Ze® A van Dorp, 5 Meilaan 98, Lelden. -J. Dubbeldeman, Koollaan 15, Lelden. Fa. H. P. Jansen, Lange Mare 116, Lelden. „De Verfhoek", Manritsstr. 53, Lelden. N.V. Bleys, Damstr. 37, Leldscbendam. Fa. J. Goudkade. Herenweg 187, Llsse. Fa. G. v. d. Wiel en Zn., Trompstraat 8, Noordwyk Fa. G. Schoneveld en Zn., de Kempenaer- straat 71, Oegstgeest G. C. van Goevorden, Hoofdstraat 205, Sassen helm P. Mokkestorm, Herenweg 75, Rynsater- wonde W. Zandbergen, Vliet N.Z. 64, RUnshurg. BURGERLIJKE STAND Geboren: Agnita H., dr. van A. C. Straat hof en J. A. Noordover: Ward L., zn. van J. A. J. Koevoets en M. C. H. van Dijk; Anna M., dr. H. S. de Visser en J. Ohe- vallier; Catharina H.. en Jacobus R., dr. en zn. van H. F. Luiten en C. H. van der Valk; Aaltje L. M.. dr. van C. de Roode en W. Huijgens; Maria H. E., dr. van A. C. Wensveen en A. M. Ruigrok van de Werve; Monlka J., dr. van J. D. de Vries en G. M. Kroese; Jacobus A. M., zn. van J. C. B. BreCerode en G. H. Hoogenboom; Richard N. J., zn. van A. P. Hoogeveen en J. M. Tap; Amoldus F. J. M., zn. van J. F. Odij'k en M. A. R. van Kessel; Adriana, dr. van A. Slot en E. M. A. Schouten. Ondertrouwd: H. Homan en R. F. E. Laatsch; M. J. Vinju en M. Durrak; J. A. Wasslnk en E. Gerst Pardo: A. J. C. van der Noord en S. B. M. Dominicus van den Bnssche; A. J. A. van der Krogt en C. E. M. van den Barselaar. Gerouwd; J. W. van Steen en J. H. Knijnenburg; H. J. Toet en N. M. van der Cingel. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wy de f7.50 voor hun abonnement gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zo mogelijk vóór 1 oktober a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES die per giro betalen (f2.55) verzoeken wy ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Op de foto ziet men Cyril met Anne van Howard Keel, die tracht zwemmende Heywood zich moeizaam vasthouden aan een ronddryvende boot te bereiken. Zy het dak van een ingestort huisje, terwyi zyn tezamen weggeslagen in een gevaar- zy angstig de verrichtingen gadeslaan lyke vloedgolf. MARKTBERICHTEN LEIDEIN, 20 september. Leidse Coöp. oente- en. fruitveiling. Per 100 kg.: •ulven 148>164, andfivle 7, augurken 460, pronkbonen 1524, snijbonen 33 101, stamibonen 2552, stokbonen 3386, rode kool 1(^—12, groene kool 747, pos telein 9, prei 1015, spinaal© 1227. to maten A 20—33, B 21—36, C 20—21, CC 21. uien 910, waspeen 813, witlof 23 85. Per 100 stuks: meloenen 60126, perziken 1534, bloemkool A 1140, B 1016, komkommers A 1429, B 916, C 8, sla A 3.90—9.10. Per 100 bos: bleek- selderie 8, bospeen 1017, peterselie 2.40 —3.10, selderie 2.10—4.10. BOSKOOP, 19 september Coöp. Ver. De Boskoopse Veiling: Rozen, gr. bloemig 20 6Vuks: Duisburg 1.502.20; Mad. But terfly 1.SO—2120; Better Times 1.60—2.20; Vierlanden 2.003.40; New Yorker 3.60 4.80; Rosalandia 1.301.90 Cath. Pech told 3.002.60; Harley 1.10; Edith Helen 1.70- 2.00. Gemengde rozen 3580. Babyrozen 10 stuks: Else Poulsen 521.00; Ellen Poulsen 44; Sweetheart 701.70; Gloria Mundi 1.00—1.40; Wolfsglorle 651.40; Nimph 3.304.20; Juweeltjes 511.40; Byou 801.10. Diversen per bos; Hyperl- cumtakken 24; Dahlia's in soorten 1116; Herfstasters 27; Vuurpijlen 49-60 Sneeuw- bestakken 2434; Troschrysaniten ln soor ten 4367, ld. groot bloemlg 1.351.90; Clematis DurandM 1.201.60; Slergras 24; Monbretia 610; Physalls Francettl 50 75Pernettyatakken met gemengde bes 1.40—1.90, ld. rode bes 1.10—1.60; Tros- ohrysanten gemengd 3440; Pluimosa- groen 5075; Sydoniataikken met vrucht 50; Gips 10; Asters 9—14; Liatris 20; Diversen per stuk: Varens in soorten 14; Bladbegonia 1423; Begonia's 49; Pern et- tyaplanten witte bes 77125. ld. rode bes 1.40—2.60. LISSE, 19 september Plantgoedvei ling: Voor de plantgoedvellLng van HB.G. bestond grote belangstelling van broelers- en kwekersoyde. Mooie en grote partijen 2e kwaliteit tulpen, alsmede beet plant goed van tulpen en narcissen werden aan geboden. Onderstaande prijzen werden om. besteed: Tulpen zift 10. per 100: Kleurenpracht 1.80/2.10; Clara Butt 155; Parkiet Plerson 2.15; Rose Copland 1.70; Krelage's Triumph 1.80/2.10: Van der Eerden 1.80/2.50; All Bright 2.20; Scarlet Wonder 2.30; Bartlgon 1.05/1.50; Golden Harvest 2.35; Golden Age 2.40; Edith Ed dy 2.20/2.80; Vlammenspel 3.Tulpen per mand: Crown Imperial 50; Edith Ed dy 36; Aristocrat 50; Affection 35; Korne- foros 30; Peach Blossom 40; Krelage's Triumph 24; Bruno Walter 70; Lilac Time 30; Golden Harvest 30; Paul Richter ,f(Jn) 75; Murlllo 50; Basra 60; Fred Moore 50; Couleur Cardinal (filn) 65; Elmus 36; Van der Hoeff 48. Narcissen per mand: Geranium 15; Scarlet Elegance 24; King Alfred 22; Rembrandt 26; Wereld's Fa vourite 25; Twink 16; Golden Harvest 28; Aotaea 20; Carlton 25; Unsurpassable 28; Cheerfullness 20; l'Innocence 20; La Fian cee 16; Sneeuwprinses 25; Flower Record 18; LaurensK 06ter 19; Texas 18. KATWIJK AAN DEN RIJN, 19 septem ber Groenteveiling; bloemkool A (per 100 st.) 3141. Idem B 10—22; bospeen (per 100 bos) 1323; waspeen (per kist) 23,20; andijvie 77,30: sperziebonen 28 39; augurken I 34—35. idem II 613; groene kool 812; zaalulen (per kist) 1.251.35; kervel (per 100 bos» 4,90 5.10; spinazie 1112; peterselie (per 100 bos) 6.307,70: tomaten 2628; rode i kool 11,90'12,10; snijbonen 4850; kro- 1 ten (per kist) 1.101.30; pronkbenen 27 29; breekpeen (per kist) 2.302.40; uien (per kist) 11.30; 6la I (per 100 st.) 6 809.30; sla II 3.206.20. Aanvoeren hoofdproduktenbloemkool 30.000 st.; bospeen 3.000 bos; breekpeen 80.000 kg. TER AAR, lö september Groentevei ling: Kas&nljbonen 6385, Idem stek 26 49; snijbonen 2548; stokprlnse6senbonen 3947; Idem B 25; stampnlnsessenbonen 3042, Idem B 2628; spekbonen 20 26; witte pronkers 1520; tomaten A 25 —42. idem B 3046. idem C 20—23, Idem bonken 2028; andyvie 48; groene kool 7—13; sav. kool 10—11; rode kool 11; uien 7—8; postelein 47; kroten 67; spina zie 1025- waspeen 1013; geile kool 13; augurken B 29. Idem E 56; winterpeen 7. alles per kg. Sla 3—8; bloemkool A28— 37. idem B 17—23, Idem C 1015: kom kommers 13—22; paprika 4. ales per stuk. Bospeen 1011; selderij 3 per bos. Stoofsla 40 per kist. Appelen: Signe Tilllsch 12— 13; Guldelingen 14, alles per kg. Meloenen 11—37 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7