Tegenstanders van ja-woord komen in Algerije thans niet aan bod Grote verschillen tussen De Gaulle en de militaire junta onder leiding van Salan Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 TERWIJL Amerika de handen vol heeft aan het Verre Oosten, waar het probleem-Formosa tot een ge vaarlijke situatie heeft geleid, en ter wijl bijv. ook de economische toestand des lands ondanks alle welvaart nog al tijd reden geeft tot de grootste oplet tendheid, speelt zich in de vakbeweging der Verenigde Staten een bepaald niet ongevaarlijke crisis af. Men herinnert zich. dat de twee grote vakbonden, AFL en CIO, in december 1955 tot één kolos saal lichaam van ongeveer zestien mil joen leden werden samengesmolten, staande onder de leiding van bekwame mannen als Meany en Reuther. Maar grootheid is lang niet alles. Want reeds geruime tijd blijkt, dat er zich in be paalde geledingen van deze mammoet organisatie hoogst ongewenste toestan den voordoen: corruptie en dictatuur van kwalijke elementen zijn verschijn selen, welke nog dagelijks aanleiding ge ven tot ernstige bezorgdheid. Waren het enkele jaren geleden de leden van de bepaald misdadige familie Anastasia, die zich vooral in de havens van New York op schandelijke wijze verrijkten, In de laatste tijd zijn het de Becks, va der en zoon, en James Hof fa geweest, die hun macht op allerlei wijzen ten eigen bate hebben aangewend. ZOALS gezegd: grootheid is ook niet alles. Hoe omvangrijker een orga nisatie is, hoe eerder dubieuze figuren een kans krijgen om zich met niets ont ziende middelen op vooraanstaande po sities te nestelen. Dit geldt bepaald niet voor mannen als Meany en Reuther, maar wel voor de leiders van de zeer invloedrijke Transportarbeidersbond („Teamsters"), voorheen Beck sr. en thans Hoffa. Die Beck sr. heeft zijn corruptie overigens met een langdurige gevangenisstraf moeten bekopen: we gens het verduisteren van duizenden dollars aan vakbondsgelden (het werke lijke bedrag, dat hij in eigen zak stak, moet een miljoen hebben belopen!) werd hij veroordeeld tot maximaal vijf tien jaar, door te brengen in een staats gevangenis. Zijn zoon, eveneens schul dig aan verduistering, heeft het bedrag, waarmee hij zich bevoordeelde, moeten terugbetalen, hij kreeg verder een boete van tweeduizend dollar en hoorde zich bovendien veroordelen tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie Jaar, met onder toezicht stelling van de reclassering. De Becks hebben zich dus niet weten te handhaven, maar James Hoffa, thans voorzitter van de team sters, zet hun droeve traditie op dezelf de voet voort.... HELEMAAL zonder kleerscheuren is ook Hoffa er echter niet afgeko men. Hij heeft zich voor een com missie van de Amerikaanse Senaat aan een langdurig verhoor moeten onder werpen en aangezien dit verhoor naar Amerikaans gebruik door de televisie werd uitgezonden, heeft heel Amerika kunnen vaststellen, welk een pover fi guur hij by zijn verdediging heeft gesla gen, al bezwoer hy herhaaldelijk on schuldig te zijn. Bij rechterlijke uit spraak mag hij nog wel zijn voorzitters functie uitoefenen, maar alleen onder toezicht van een commissie van drie. Deze moet ervoor zorgen ,dat er op gere gelde tijden bestuursverkiezingen wor den gehouden en dat de leden gelegen heid krijgen hun mening over het beleid van de heer Hoffa kenbaar te maken. Voorts zal deze commissie ontoelaatba re praktijken in het beheer van de vak bondsgelden onmogelijk moeten maken, zodat er ook aan corruptie een eind komt. Theoretisch althans OP papier is de misdadige activi teit van iemand als Hoffa dus aan banden gelegd, maar de praktijkDe methoden van dit soort leiders komen doorgaans neer op de grofste chantage, waardoor zij er niet alleen in slagen hun positie te be houden, maar bovendien kans zien zich op uiterst sluwe wijze te bevoordelen en wel zodanig, dat zelfs een goedwillend driemanschap als de thans fungerende commissie van toezicht geen vat op hen krijgt. Bovendien beschikken zij over een groep helpers, die zich, natuurlijk tegen beloning, laten lenen voor het op knappen van allerlei smerige karweitjes, waarmee zij elke tegenstand tegen hun wanbeheer kunnen breken. Naar Euro pese maatstaf zijn dit onbegrijpelijke toestanden, maar men dient niet te ver geten, dat de vakbonden in Amerika er in de eerste plaats op uit zyn zijn ma teriële voordelen voor de aangesloten leden in de wacht te slepen, waarbij middelen worden toegepast, die, geluk kig, in ons werelddeel vrijwel onbekend zijn. Als het bijv. de directies in een bepaalde bedrijfstak mogelijk is de or ganisatie van de arbeiders af te kopen - het geld verdwijnt in de zakken van Hoffa's vrienden - behoeft men er zich niet over te verbazen, dat er aan de top van de vakbonden vreemde dingen ge beuren! NIET alleen de Senaat heeft zich - door haar „racket committee" - met de onfrisse toestanden op vakbondsgebied beziggehouden: ook de AFL-CIO heeft zich allerminst onbe tuigd gelaten. Ofschoon het voor man nen als Meany en Reuther bepaald ver drietig moet zijn geweest, dat hun or ganisatie een grote aderlating moest on dergaan, toch hebben zij enkele krach tige maatregelen genomen. Drie vak verenigingen, namelijk de hierboven ge noemde beruchte transportarbeiders bond van Hoffa, de organisatie van de bakkers en tenslotte die van de arbei ders in de wasserijbedrijven, zyn kort en goed van het lidmaatschap van de centrale organisatie vervallen verklaard. Wanneer men weet, dat deze drie groe pen tezamen ruim anderhalf miljoen le den tellen, dan kan men slechts waar dering hebben voor dit besluit, dat zich keerde tegen „corruptie en gebrek aan democratische verhoudingen". Liever een kleinere maar als zuiver bekend staande organisatie dan een grote met een slechte reputatie, aldus moeten de topleiders gedacht hebben, een stand punt, dat respect verdient, vooral als men bedenkt, hoe hoog Amerikanen te gen „groot" en „machtig" opzien. HELAAS hebben de meer en meer in het zicht komende verkiezingen de zuivering van de vakbonden in sterke mate belemmerd. Het Congres heeft het namelijk niet aangedurfd een wet te aanvaarden, welke juist tegen de misbruiken in de arbeidersbeweging ge richt was. Men weet het: voor verkie zingen hebben Amerikaanse politici een heilige eerbied en zo was het ook in dit geval. Er was geen meerderheid voor deze breideling der corruptie te vinden, omdat de vrees overheerste, dat de voorstemmers- voor „vijanden van de arbeiders" zouden worden aangezien. Een nogal vreemde opvatting, die bo vendien de reputatie van het land grote schade heeft toegebracht. Want een lei dende democratische staat als Amerika kan zich, nu de gehele wereld let op al les wat zich daar aan goed of kwaad afspeelt, geen corruptie-in-de-vakbon- den veroorloven. Intussen zitten de po sitieve krachten niet stil. De pers is voortdurend attent en al malen de Amerikaanse molens vaak wat lang zaam in deze dynamische tijd, toch mag Bij het naderen van de 28ste september (Van onze Paryse correspondent) De laatste restjes vertrouwen in de democratische oprechtheid of, algemener gezegd, in het elementaire politieke fatsoen van de militaire junta, die sinds 13 mei in Algiers alle touwtjes in handen houdt, verdwijnen wel zienderogen nu men verneemt, hoe het referendum voor de nieuwe grondwet van 28 september aanstaande wordt voorbereid en hoe men daar de uitslag bij voorbaat meent te moeten interpreteren. Generaal Salan, die in Algerije officieel uit naam van de regering in Parijs, maar in feite geheel volgens eigen inzicht het hoogste burgerlijke en militaire gezag uitoefent, heeft de campagne voor het ja-woord persoonlijk geopend met een grote rede, waarin de zin van de uitslag op voorhand op zijn wijze werd geïnterpreteerd. Wanneer Algerye in grote meerderheid „ja" zou stemmen, dan betekent zulks dat alle inwoners (Fransen èn mohammedanen) het eens zijn met de politiek van integratie (eenheid), die door Salan wordt voorgestaan. Nu is algemeen bekend, dat generaal De Gaulle niets voelt voor de integratie, die om economische en politieke redenen een onmogelijkheid is, en door hem zou het ja-woord van Algerije dan zeker ook heel anders worden uitgelegd. of illusies, van de integratie huldigen, hebben in Algerye recht van spreken en niogen propaganda voeren, voor de radio en in het land. Zo maakt de ultra rechtse oud-premier Georges Bidault, die pas een nieuwe party heeft opge richt, een grote propaganda-tournee door Algerye, doch woordvoerders van de socialisten en zelfs de radicalen, die niettemin in grote meerderheid - vóór het ja-woord zyn, worden door Salan, wegens hun al te vrijzinnige opvattin gen, stelselmatig geweerd. Van verschil lende zyden is er by de regering en by generaal De Gaulle persoonlyk al op aangedrongen, dat hij Salan tenminste de democratische vormen in acht zal laten nemen, maar tot dusver hebben die verzoeken helemaal niets opgeleverd. Velen geneigd tot sterk scepticisme Dit principiële meningsverschil zou misschien wel ernstig, doch nog niet tragisch genoemd hoeven te worden, in dien in Algerije nu ook maar andere stemmen zich konden verheffen. Dat is echter niet het geval. Alleen party en en organisaties, die de nieuwe grondwet aanvaarden, en bovendien de beginselen. Landgenoot te Corsica verdronken Een Frans Marinevaartuig heeft gis termorgen het stoffelyk overschot van de Nederlander H. Vroom uit 's-Graven- hage geborgen voor de kust van Corsica. De heer Vroom was donderdag op diep- zeejacht gegaan en werd sindsdien ver mist. Gebleken is dat hij is verdronken. De heer Vroom was directeur van een Nederlands bungalowpark te Calvi op Corsica. De stoffelijke resten zyn naar Calvi overgebracht. Salan, Massu en de kolonels in Algiers gaan kalmpjes him eigen weg en in het openbaar waagt generaal De Gaulle het nog altyd niet zyn stem tegen hun fas cistische gedragingen te verheffen. Beste ogenblik ongebruikt voorbij gegaan? Zonder gevaar mag men aannemen, dat De Gaulle's voornemens inzake Al gerije aanzienlijk verschillen van de plannen, die in Algiers zelf worden ge smeed. De grote vraag is echter: zal hy, en zo ja wanneer. Salan en consorten tot de orde_ willen en kunnen roepen? Gaullisten van het liberale slag voor spellen, dat het moment van de Gaulle's ingrypen spoedig na het referendum zal aanbreken, en in dat verband wordt de rede, die de generaal begin oktober in Algiers zal houden, met de allergrootste spanning tegemoet gezien. Andere waarnemers zijn evenwel scep tischer gestemd. De Gaulle zo zeggen zy, heeft de gunstigste tijd ongebruikt laten passeren, want een meerderheid voor de Vijfde Republiek zal door de Al gerijnse junta als een persoonlijke over winning worden uitgebazuind, aangezien in Algiers tenslotte de stoot voor de on dergang van de Vierde Republiek werd gegeven. Bovendien zal De Gaulle zich, volgens de plannen der nieuwe constitutie, spoe dig moeten terugtrekken als president der republiek, een functie die weliswaar, ook politiek, hoogst gewichtig belooft te worden, maar waarby hy het dagelyks beleid toch aan een ander, de premier, zal moeten toevertrouwen. En als zeer serieus kandidaat voor het premierschap wordt nu algemeen als de tegenwoordige minister van Informatie lees: propa ganda Jacquer Soustelle genoemd, die zo zegt men, in de regering in feite de fascistische militairen van Algiers ver tegenwoordigt. Daar Soustelle de actief ste promotor van de integratie-politiek mag heten lykt het twijfelachtig of hy in Algerije ooit een liberaler beleid zou voeren, of zelfs toestaan. Het zyn vooral wel déze vooruitzichten of angsten die vele liberale Fran sen doen aarzelen op 28 september De Gaulle en zyn grondwet het ja-woord te geven O Vervolg van pag. 1 Moord op Wim de la Parra Jas en ceintuur hoorden tezamen Een van de draden, die de politie by de opsporing in handen had, was een ceintuur van een regenjas die vlak by de bewuste plek in het bos te Driebergen werd gevonden. De nu gearresteerde arbeider bleek in hét bezit te zyn van een regenjas, die van dezelfde stof was gemaakt en die aanvankelyk aan een ander had toebehoord. De oorspronkelijke eigenaar, die niets met het misdryf te maken heeft, kon aan de politie een beschryving geven van een reparatie aan deze ceintuur, waarna met zekerheid kon worden vastgesteld, dat jas en ceintuur bij elkaar hoorden. Bij een huiszoeking vonden de rechercheurs bovendien twee volledig bijgehou den zakagenda's van 1957. De blaadjes waarop de datum van 22 juni stond waren er echter uitgescheurd. Verdachte is reeds verschillende malen veroordeeld o.a. wegens zedendelicten. Mr. Overbeek deelde mee, dat yverig en systematisch speurwerk van deRyks- recherche, de gemeentepolitie te Utrecht, de Rijkspolitie te Driebergen en de ge meentepolitie te Zeist tenslotte tot de opheldering van dit misdryf hebben geleid. Uit deze korpsen werd een speciale opsporingsgroep gevormd, die voortdu rend met de officier van Justitie in con tact stond. Na de verdwyning op 22 juni van het vorig jaar had men geen enkel aanknopingspunt. Gegevens, die de politie ontving van mensen, die meenden Wim de la Parra na die datum nog gezien te hebben bleken onjuist. Woensdagavond is degene, op wie de verdenking viel, gearresteerd. Hy wilde niet voldoen aan het verzoek zich naar het politiebureau te bege ven, zodat hy uit zijn woning moest worden gehaald. Gisteravond heeft hy een volledige bekentenis afgelegd. BINNENLAND De 70-jarige heer Oberendorf uit Duchten is op de onbewaakte spoorweg overgang bij Born (Limburg) door een rangeerlocomotief gegrepen en gedood. De spoorlijn, waarop het ongeluk gebeurde leidt naar het haventerrein van Born en wordt slechts weinig gebruikt. Maandag a.s. zal de Belgische minis ter voor Landsverdedigingg, de heer A. Gilson, een bezoek brengen aan minister Staf ter bespreking van verschillende pro blemen, welke thans in de NAVO aan de orde zijn, in het bijzonder de coördinatie van de Belgische en Nederlandse vlieger - opleidiingen. Sonia Gaskell, de directrice van het Nederlands Ballet, is 's avonds op de Rijks weg tussen Den Haag en Amsterdam, ter hoogte van de kruising Aalsmeer,, met haar auto, die zij zelf bestuurde, over de kop geslagen. Het schijnt geen botsing ge weest te zijn, zodat mogelijk de auto ge slipt is. Zy is thans in haar woning on der observatie. Haar toestand zou niet ernstig zijn. Door een druk op een knop heeft gouverneur J. van Tilburg van Suriname gisterochtend het zeer moderne en tot grote hoogte gemechaniseerde bedrijf voor het vervaardigen van spaanplaten van de firma Bruymzeel te Paramaribo, in wer king gesteld. Te Klazlnaveen is gistermiddag" op de Kanaalllnde een vyfjarig jongetje van het gezin Vlnke door een auto gegrepen en op slag gedood. Het jongetje, dat aan de berm speelde, stak plotseling voor een juist naderende auto de straat over. De moeder was in de directe nabyheld aan het aardappelen krabben. Het wereldcongres voor weduwen, weduwnaars en vrijgezellen boven 30 jaar zal gehouden worden op 3. 4, 5 en 6 ok tober te Breda. BUITENLAND Het eerste Amerikaanse ballistische Erojectiel voor middelgrote afstand van et type Thor is gisteren aan de Britse men verwachten, dat de treurige repu tatie van iemand als Hoffa hem bin nen afzienbare tijd zal opbreken. Ge durende enkele jaren kon ook een man als wijlen MacCarthy schijnbaar onge hinderd zijn gang gaan, maar hy stierf in vergetelheid en verachting. luchtmacht overgedragen. In februari hebben Amerika en Engeland een over eenkomst voor de leverantie van deze ra ketten gesloten. De Thor heeft een reik wijdte van 2400 km. Volgens een Birmaans persbericht zijn de laatste tijd duizend leden van de Lawas-stam, die deels in China deels in Birma woont, uit China naar Birma uit geweken. Zij zouden hebben blootgestaan aan represailles van de Chinese troepen, nadat zij geprotesteerd hadden tegen de naar hun mening te hoge belastingen. Het gedenkteken dat de plaats op de Lüneburger Heide aangaf, waar veld maarschalk Lord Montgomery in 1945 de Duitse overgave accepteerde, wordt met instemming van Duitse zijde vla Hamburg naar Engeland overgebracht, waar het in de militaire academie van Sandhurst een plaats krijgt. De graaf van Parijs, pretendent naar de niet-bestaande Franse troon, heeft er by de natie op aangedrongen op 28 sep tember „ja" te stemmen bij het referen dum over de constitutie van generaal Charles de Gaulle. Het alternatief, schrijft de graaf in zijn wekelijks bulletin, is „anarchie en op de lange duur slavernij voor de Fransen en het einde van onze lange geschiedenis als natie". Op het proef terrein in Nevada Is gisteren het eerste kernwapen van een nieuwe serie ontploft. Het is tot ontplof fing gebracht terwijl het op 160 meter hoogte aan een ballon hing. De schok was op vyftlen km. afstand nauwelijks voelbaar. Te Boedapest is van welingelichte zyde vernomen, dat in november a.s. al gemene verkiezingen zullen worden ge houden, de eerste, sinds de communisten, in 1948, ln Hongarije aan de macht kwamen. De commumJstlsohe „Hongaarse socialistische arbeidersparty" is de enige in Hongarije toegelaten politieke partij. Waarnemers in Boedapest achten het waarschijnlijk dat de kiezers slechts op één lijst met kandidaten, wier kandidaatstel ling door de reuring is goedgekeurd, zul len kunnen stemmen! Op de Amerikaanse proefbasis van Cape Canaveral (Florida) Is gisteren een snark gelanceerd vOon een vlucht over de Oceaan. De Snark, een onbemande bom menwerper, heeft een actieradius van 19.000 km. en een snelheid van duizend km. per uur. Volgens de Jongste berichten zyn 48 mensen om het leven gekomen en 113 ernstig gewond door de wervelstorm, die donderdag Tokio en de Japanse westkust heeft geteisterd; 32 mensen worden nog vermist, evenals de bemanningen van 292 kleine visserschepen, die gezonken zijn. Hoofdpijnmaar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtbyeenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Speeltuin ver. „Ons Eiland": Tuinfeest 36 en 7^—77 uur nam. Foyer Stadsgehoorzaal; C.J.V. Jong Leiden. Revue „Hutspotparade". 7.30 uur nam. Warmond. „De Stad Rome": Feest avond Visclub „De Leede" voor 10-jarig bestaan. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttoren studie Jehova's Getuigen. 5£ uur nam. Schouwburg: Het Volkstoneel „Kamer tjeszonde". 8.16 uur nam. Warmond. „De Stad Rome": Feest avond Visclub „De Leede" voor 10-Jarlg bestaan. 8 uur nam. MAANDAG. Hoogl. Kerkgracht 11a: Broederschap van oudpadvinderskring Rijnland. 8 uur nam. Tltus Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. SchouwburgAbonnementsvöorstelling R'dams Toneel „Hotel Het Paradys". 8 uur nam. DINSDAG Kamerlingh Onnes-laboratoriumHer denking 50-Jarig bestaan Ned. Ver. voor Koeltechniek. 10 uur voorm. Lakenhal: Buitengew. alg. verg. Ned Ver. voor Koeltechniek. 2-J uur nam.; receptie te 4 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Hotel Het Paradijs". 8 uur nam. Gulden VliesProt. Chr. Onderwijzers- ver. Spr,. prof. dr. H. C. v. d. Hulst „Ont dekkingen in het heelal". 8 uur nam. Oegetgeest. Witte Huls: Show Modehuis Van Striem 8 uur. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis KerkzaalHalfuur van Bezinning. 12 501.20 uur nam. Breestraat 19; Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. Genestetstraat: Openluchtbyeenkomst Baptistengemeente. 8 uur nam. Oegstgeest. Witte Huis: Show Modehuis Van Strlen. 8 uur. DONDERDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. Van Wijk Heringa. 3 uur nam. Oegstgeest. Witte Huis: Show Modehuis Van Strien. 8 uur. VRIJDAG In den vergulden Turk: Nationaal pro gramma Leldse Smalfilm Liga. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Trianon „Incognito" (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondags: 2.15, 4.30, 7 en 9.16 uur. Rex „Slulpvaart in de Pacific" (14 Jr.) Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondags: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 uur. Casino „Als ouders slapen" (Die Früh- relfen) (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondags: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag „Myn vader en ik". VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. VARA; 14.00 Jazzmuz. 14.25 V. d. jeugd. 15.00 Gemengd koor. 15.16 Boekbespr. 15.35 Radio Phllh. ork. en solist. 16.25 Gaat U geregeld kamperen?, caus. 16.40 Gram. 17.00 Wereldmuziekconcours te Kerkrade. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Pas separtout, caus. 19.40 Machten en men sen. caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.35 Gram. 20.55 Symf.ork. 22.05 Socialistisch comm. 22.20 Cabaret. 22.45 Gram. 28.00 Nws. 23.1624.00 Gram. Hilversum II 298 m. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kron. v. letteren en kunsten. 15.05 Gram. 15.10 Amateursork. 15.30 Gemengd koor. 15.50 Boekbespr. 16.00 V. d. Jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 De springplank. 17.50 Gram. 18.00 Journalistiek week- overz. 18.10 Gram. 18.25 Strijkork. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Radio Fhilh.ork. en solist. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 De gewone man. 20.45 Intern, vocalisten - conc. 1958: Brabants ork. en solist. 21.20 Gramb. 21.55 De Knlpperbolcaus. 22.05 Amus. muz. 22.35 Wij lulden de zondag ln. Aansluitend; Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.22 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie 14.00—16.30 Tenniswed strijden te Parys. AVRO: 17.0017.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Mag ik even?, cabaret. 20.55 Hobby-rubriek. 21.10 Gevar. progr. 21.55 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 21 SEPTEMBER. Hilversum I (402 m.). VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Weer of geen weer. 9.45 Geesteiyk leven, caus. 10.00 Instr. Octet. 10.30 Boekbespr. 10.40 Cabaret. 11.20 Gram. AVRO.: 12.00 Gram. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.05 Med. of gram. 13.20 Verz.progr. v. d. mil. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. en so liste 15.30 Van alle breedtegraden, caus. 15.45 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gram. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en sport journ. VPRO.: 18.30 Ned. Herv. Kerkdienst. IKOR: 19.00 Kln- derdienst. 19.30 De Open Deur. caus. AVRO.: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 De Jacht op de dadecr, hoorsp. 21.20 Weense muz. 21.45 Act. 22.00 Amusjmuz. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II (298 nu). KRO.: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Plech tige Hoogmis. IKOR.: 10.00 25 Jaar varen de Gemeente, klanikb. 10.15 Muz. caus. 10.30 Bijeenkomst v. d. Hervormde Ge meente. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De Kerk ln de spiegel van de pers, caus. KRO.: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Instr. Octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 Chansons. 13.25 Lich te muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 Zang en piano. 14.25 Gram. 15.05 Keizer Karei V, caus. 15.15 Gram. 15.40 Muz. caus. 16.10 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Kerken: 17.00 Geref. kerkdienst. NCRV.: 18.30 Ge- wyde muz. 19.00 Kerkeiyik nws. 19.05 Or- gelconc. 19.30 De Mens en ik. Adam in de liturgie en de kunst, caus. KRO.: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.45 Brabants ork. en solist. 2il.20 Gram. 21.30 Emile, hoorsp. 22.35 Uit het Boek der Boeken. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Radio Bloemendaal: 10 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst op 14-9-1958 om 2 u. nam.). 11.16 uun ds. G. Toornvliet van Bloemen daal (uitzending van de dienst voor be langstellenden, gehouden op 14-9-1958 om 7.30 uur n.m.). 3.45 uur prof. dr. J. H. Bavinok te Amsterdam (rechtstreekse uitzending) TELEVISIEPROGRAMMA. Gez. progr. v. AVRO., KRO., VARA. en VPRO. Eurovisie: 14.3016.30 Tennls- wedstr. te Parys. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service (330 m.) 12.10 Krit. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork.conc. 15.45 Hoorsp. 16.30 Muz. caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Gevar. muz. 19.30 Am. nws.brief. 19.45 Kerkdienst. 20.25 Liefdadigh.oproep. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Pianorecital. 21.50 Klankb. 22.20 Gram. 22.35 Caus. 22.50 Epiloog. 23.0023.06 Nws. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.) 12.00 Verz.progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Hoorsp. 14.16 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.80 Lichte muz. 16.30 Hoor spel. 17.00 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.30 Gram. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Lichte muz. 20.30 Samenzang. 21.00 Ge var. progr. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.50 Meditatie. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 m.). 12.00 Gevar. conc. 13.00 Nws. 13.10 Amus.- muz. 15.00 Verz.progr. 16.30 Dansmuz. 18.15 Symf.ork. 18.50 Bariton en piano. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws. Lido „Liefde wordt duur gekocht" (18 Jr.) Werkd.; 2.30, 7 en 9.16 uur; zon dags: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Jaoht op een scherpschutter" (14 jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondags: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Prentenkabinet Kloksteegfotoexpo sitie H. H. Baudert t/m 4 oktober dage lijks 25 uur n.m., zondagen en feest dagen gesloten BIOSCOPEN Trianon: „Pal Joey" (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De man zonder angst" ("The Sheepman") 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Pittsburgh". Casino: „Cavallerla Rustlcana". 18 Jaar. Vrydag, zaterdag en zondag; maandag t.m. donderdag „Het Woord". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Betaald nachtlogles" 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Frauleln Erlka". 18 Jaar. Werkd.' 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag- 2.30. 4.45, 7 9.15 uur. Te Lelden is geopend Apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406; bovendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur de Zulder-Apotheek, Lammensohansweg 4, tel. 23563. Te Oegstgeest ls geopend Apotheek De dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Dijkstra, Schaefer, Veldhuyzen, Gaasbeek en Kortmann. Te Oegstgeest door dokter Held, tel. 24649. Bij geen gehoor by Cw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. 22.15 Ritm. muz. 23.00 Lichte muz. 23.16 Idem. 24.00 Nws. 0.05 Ork.conc. 1.154.30 Gevar. muz. FrankrUk. 3. (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.30 Hoor spel. 15.40 Nelly, operette. 17.25 Gram. 18.00 Ork.conc. 19.40 Lichte muz. 20.15 Kamermuz. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 23.35 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amusmuz. 13.00 Nws. 14.00 Operamuz. 15.45 Gram. 16.00 Voet- balrep. 16.45 Gram. 17.00 Sportuitsd. 17.15 Gram. 17.45 Sportultsl. 17.52 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Wereld tentoonstelling. 20.00 Amusmuz. 21.30 Gram. 21.50 Idem. 22.00 Nws. 22.16 Gram. 22.50 Gevar. inuz. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dansmuz. 484 m.: 12A5 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Atomium-cocktail14.00 Idem. 16.45 Idem 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Idem, 19*.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Gevar. muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmiuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 22 SEPTEMBER Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.16 Gram. 9.05 Gym. v. di. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Voor de oude dag, caus, 10.05 Morgenwydiing. VAiRA: 10.20 V. d. vrouw 11.00 Gevar. progr. 11.30 Blaaskwlmt. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinfb.meded. 1233 V. h. platteland. 12.36 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. Middenstand. 13.20 Aimus. muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Viool en plano. 1435 Liohte muz. 14.55 Gram. 15.30 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.30 Volksdansen. 16.45 Gram. 17.16 Idem. 17.30 Orgelspel. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dans muz. 18.50 Act. 19.00 Gram. 10.15 Muzlek- kiosk; 19.45 Regeringslidtz.: rapport in zake Nederlands Nieuiw-Gudmea aan de Ver. Naties, door J .J. van der Laan. 20.00 Nws. 20.05 Ernani, opera (gr.). (In de pauzes: plm. 20.50 Voordr., plm. 2135 voordr., plm. 22.10 Socialistische kyk op de atoombom, caus. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Toeristische indrukken. Hilversum II 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag 8.00 Nsw. 8.15 SportJber. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 930 V. d. vrouw. 9.35 Gram, 9.40 Voordr. 10.00 Gram. 10.16 Theologi sche etherleergang 11.00 Gram. 11A5 Me- tropole ork. 12.00 KlaveclmhelrecLtal 1235 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Polltlekapel 15.40 Gram. 16.00 Bijbeliening 16.30 Blaas- kwint. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsuitz.: Rijksdelen Overzee: Kamperen op eilan den ln de Geelvlhkbaal, door Marianne Huis in 't Veld. NORV: 18.00 Orgelconc. 16.30 Sport. 18.40 Vocaal ens. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 10.15 Muz. caus. 19.35 Volk en Staat. caus. 19.50 Gram. 20.00 Radio- krant. 20.20 Orgelconc. 20.50 Een wereld ontwaakt, klankb. 21.25 Omr.örk. en 60- liste. 21.56 Boekbespr. 22.10 Gram. 22.15 Muz. portret. 22.45 Avondlover denking. 23.00 Nws. 28.1524.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) I. Johannes Brahms. 1. Symphonie nr. 2 ln d gr. t. op. 73. Allegro non troppo. Ada gio non troppo, Allegretto grazioso (Quasi andantino) Allegro con spirito, Phllhar- monisch Orkest van Beriyn olv. Karl Böhm. 2. Dubbelconcert In a kl. t. op. 102 voor viool, cello en orkest Allegro, Andan te, Vivace non troppo Poco meno alle gro Tempo primo. Davld Oistrakh, vlooi Pierre Fournier. cello. Philh&rmonla Or kest olv. Alceo Galliera. II. Max Reger Variaties en Fuga over een vrolijk thema van Johann Adam Hll- ler op. 100. Phllharmonisch Orkest van Beriyn olv. Paul van Kempen. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Meridiaan, Journ. 2il.05 Spaanse eni Latyns-Amerikaanse muz. 21.25 Progr. over walvissen en walvisvangst. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 V. d. scholen. 15.00 Hoorsp. 16.30 Gram. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 16.16 Stad en land 18.40 Sport. 18.45 Marsmuz. 19.00 Schots ork. en solist. 20.00 Caus. 20.30 Gevar. progjr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.35 Gram. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Lichte muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Gevax muz. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagfb. 16.45 Ge var. muz. 1780 Nws. 18.00 Gram. 18.30 Nws. 18.46 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en liohte muz. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Liohte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 16.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Klass. muz. 20.25 Der Ehemann vor der Tür, operette. 21.15 Gram. 22.10 Lichte muz. 22.30 Amus. muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.154.20 Ge var. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12,05 Ork.conc. 13.05 Gram. 13.50 Idem. 14.30 Negrospirituals. 15.00 Ork.conc. 16.00 GTam. 17.30 Idem. 17.35 Kamermuz. 19.10 en 19.55 Gram. 20.00 Ork.conc. 22.10 Gram. 23.35 Idem. 23.53 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landto. 12.42 Gram. 18.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamer muz. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.35 Caus. 17.45 Gram. 18.00 Franse les. 16.15 Vlaamse lie deren. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling 20.00 Amus. muz. 20.30 Oiik.oouc. 21.30 Nws. 22.30 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.10 Idem. 14.00 Madame Butterfly, opera (acte I en III) 15.30 en 16.05 Gram. 16.15 Sopr. en piano 16.40 Gram. 17.00 Nws. 17.35 en 18.42 Gram. 19.30 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Kamerork. 22.45 Gram. 22.56 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) |a bp "3 3 ■3 3 t B 8« a?; Helsinki zwaar bew. windstil 13 0 Stockholm onbewolkt windstil 17 0 Oslo zwaar bew. zzo 4 15 0.1 Kopenhagen zwaar bew. ozo 8 14 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 14 5 Londen onbewolkt wzw 4 20 10 Amsterdam regen zzo 5 21 17 Brussel geh. bew. zw 4 23 6 Luxemburg mist zzo 3 18 0.1 Parijs zwaar bew. wmw 6 22 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 26 0 Grenoble mist zzo 1 24 0 Nice onbewolkt nnw 4 24 0 Berlijn mist o 3 18 0 Frankfort mist windstil 16 0.1 München mist zw 2 18 0 Zürlch mist windstil 18 0.2 Genève zwaar bew. windstil 22 0 Locarno zwaar bew. o 1 24 0 Wenen mist windstil 20 0 Innsbruck geh. bew. wow 2 22 0 Rome onbewolkt zo 2 30 0 Ajaccio onbewolkt no 1 27 0 Madrid onbewolkt windstil 31 0 Mallorca licht bew. n 3 0 Algiers onbewolkt windstil 27 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2