Algerijnse rebellenregering hoopt op erkenning door dertig landen N.V.V.: „Geen steun aan regerings maatregelen" WEERBERICHT ycor beter* bont. AmerikaItalië en ook Tunesië en Marokko zien zich geplaatst voor een moeilijke situatie Dulles noemt Verre Oosten zeer gevaarlijk en uiterst ernstig koop o.u.b. geen voor 1 oktober Moordenaar van Wim de la Parra is na anderhalf jaar gegrepen 97ste jaargang ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 No. 29549 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J w Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 255 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Duizenden kilometers verwijderd van Algerije, waar een half miljoen Franse soldaten nu reeds bijna vier jaar lang in hevige gevechten gewikkeld zijn, hebben de Algerijnse opstandelingen gisteren officieel een „regering" geproclameerd, welke gehuisvest is in een splinternieuw gebouw van vijf verdiepingen in de Egyptische hoofdstad Cairo. Dit gebouw is een schenking van de Verenigde Arabische republiek aan de Algerijnse nationalistische beweging en het staat aan de rand van Cairo's villawijk. Deze schenking en de vestiging van het voorlopig bewind van de voormalige apotheker Ferhat Abbas op Egyptisch grondgebied betekenen de feitelijke erkenning door de regering van Nasser. Intussen hebben ook Marokko, Tunesië, Libië, Irak en Jemen de Algerijnen-in-ballingschap erkend en de verwachting is, dat het nieuwe bewind (dat zich, volkenrechtelijk gezien, in staat van oorlog met Frankrijk beschouwt) nog door dertig andere staten zal worden erkend: landen van de Arabische Liga en het Sovjetrussische blok. Noor wegen en IJsland hebben intussen ontkend, dat zij bereid zouden zijn de afge kondigde regering van Ferhat Abbas te erkennen. Ook de Engelsen denken er niet aan daartoe over te gaan, aangezien het bewind geen regeringsmacht uit oefent in Algerije. twee kampen in het noordelijk deel van het schiereiland van Sinai, dus op Egyptisch gebied. Algerijnen, en ook Frans-sprekende Libanezen, volgen twee tot vier weken durende cursussen in sa- botage-techniek. Wanneer hun oplei ding is voltooid gaan zij via Algerije naar Frankrijk. De opleiding zou niet Franse maatregelen worden nog scherper Parijs zal erkenning van de Alge rijnse rebellenregering als „een on vriendschappelijke daad jegens Frank rijk" beschouwen, aldus is officieel me degedeeld. Een dergelijke erkenning kan tenslotte leiden tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Frankrijk en een land, dat de regering erkend heeft. Diplomatieke waarnemers verwachten intussen, dat sommige landen door het uitroepen van de regering-Abbas en het vraagstuk van al of niet erkenning in een moeilijk parket zullen komen. Een „vrije" regering, die, naar men verwacht, vandaag door het Nationale Bevr ij dings-Front (F.L.N.) in Cairo zal worden bekend gemaakt, zou echter, voegden politieke waarnemers daaraan toe, ook de Ver. Staten in een moei lijke positie kunnen brengen. Want Amerika is nu voor het di lemma gesteld om öf het nieuwe be wind van het F.L.N. te erkennen en daardoor een slechte verhouding tot stand te brengen met zijn oudste bond genoot Frankrijk, of anders de rebellen regering te negeren, wat het risico met zich brengt, dat de regering van Eisen hower terrein verliest bij haar pogin gen om de Arabische naties in het kamp van het Westen te lokken, resp te hou den. Er bestaat echter weinig twijfel bij de Parijse officiële personen, dat de Ver. Staten Frankrijk niet voor het hoofd zullen stoten. Italië verkeert in een soortgelijke positie als Amerika. Ook Italië's pro bleem is, dat het met Frankrijk zeer goede betrekkingen heeft en wil hou den, doch aan de andere kant erop uit is, de betrekkingen tot de Arabische wereld te verbeteren. Premier Fanfani gaat binnenkort op officieel bezoek in Cairo, en Italië heeft de laatste tijd de rol van bemiddelaar tussen het Wes ten en het Midden-Oosten geambieerd, weigert nu, de rebellenregering te er kennen, dan betekent dat 'n stap terug op die weg. Erkent het Ferhat Abbes echter, dan zal Frankrijk dit als een „onvriendelijke daad" beschouwen. Wat Marokko en Tunesië betreft, deze gevoelen zich niet hele maal gelukkig door het uitroepen van een Algerijnse regering. Zij hebben die reeds erkend, maar dat is, volgens des kundige waarnemers, niet van harte geschied. Deze vroegere Franse protectoraten worden nu de volledige bondgenoten van de F.L.N. Het gevolg daarvan kan zijn, dat de Franse diplomatieke be trekkingen met Marokko en Tunesië af gebroken zouden moeten worden, waar door beide Arabische landen beroofd zouden worden van de zozeer benodigde Franse financiële hulp En het gevolg daarvan zou weer kunnen zijn, dat Ma rokko en Tunesië, die op het ogenblik pro-Westers zijn ingesteld, onvermijde lijk ertoe gedwongen zouden worden, met Gamal Abdel Nasser en zijn Pan- Arabisohe beweging samen te gaan, waarvoor Bourguiba noch de Koning van Marokko veel voelen. Algerijnse rebellen worden in de Sinai getraind Volgens Israëlische bladen worden Al gerijnse opstandelingen getraind in Advertentie Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger uitsluitend bü Egyptenaren berusten. De bladen vermelden niet welke nationali teit de andere instructeurs dan wel hebben. Oorspronkelijk werden kampen gebruikt voor de opleiding van Egypti sche commando-troepen in de strijd te gen Israël. Onze Parijse correspondent telefo neert over de activiteit der Algerijnse rebellen in Frankrijk zelf het volgende: Alleen in Parijs zijn al een drie k vierhonderdduizend Algerijnen geves tigd, van wie een honderdduizendtal nauwelijks over middelen van bestaan beschikt. Er is zo een ruim reservoir van desperado's aanwezig die, tegen een geringe vergoeding, best bereid zijn tot iedere daad en elke moord, en deze ge willige werktuigen zijn nu door de FLN in Frankrijk zelf geactiveerd. De Franse regering is wel verplicht de handschoen op te rapen. Er zijn vijf tienduizend extra-manschappen orde troepen gemobiliseerd en er zullen ver moedelijk Franse soldaten uit Duitsland moeten worden teruggeroepen. Neemt de terreur in Frankrijk nóg gevaarlijker vormen aan, dan zal de regering wel genoodzaakt worden óók troepen uit Algerije naar Frankrijk over te plaat sen. Door een gelijktijdig offensief in Algerije en Frankrijk hoopt de FLN dan te zijner tijd het Franse leger toch klein te krijgen. Zover is het natuurlijk nog lang niet. Maar de politieke gevolgen van de ver hoogde terreur zijn toch nü al duide lijk voelbaar. Met die aanslagen en moorden bedoelt de FLN een antwoord te geven op de politiek der kolonels in Algiers, die, onder de leuze der integra tie en verbroedering, de „terroristen" Het eerste KLM-vliegtuig dat via de Noordpool naar Schiphol reist, is gis teravond om zes minuten voor 7 Ne derlandse tijd vertrokken van het vliegveld van Anchorage in Alaska. Het vertrekuur was 2 uur vervroegd, aangezien verwacht wordt dat het toe stel, de „Koraalzee", iets langer over de route zal doen dan aanvankelnk verwacht was. De vastgestelde tsV voor de aankomst op Schiphol, van middag om half twee, blijft gehand haafd. Het toestel bevond zich vannacht te 1.52 uur boven de geografische noord pool. Er werd toen op een hoogte van 5000 meter en met een snelheid van 49b kilometer per uur gevlogen. De hemel was bewolkt en er werd zwakke tegen wind ondervonden. van de rest van het Algerijnse volk po gen te isoleren. De Franse regering heeft al tal van uitzonderingsmaatrege len tegen de Algerijnen moeten nemen, die 's avonds niet meer op straat mo gen komen. Bij duizenden worden ze opgepakt en in het Velodrome d'Hiver vastgehouden. Zodra de nieuwe grond wet zal zijn aanvaard, zullen er nóg verder strekkende maatregelen kunnen worden afgekondigd. Men spreekt al van concentratiekampenHet einde van deze heilloze worsteling is nog niet in zicht. TenzijDe Gaulle na het referendum de „nationale persoonlijk heid" van Algerije zou erkennen om zo de weg tot onderhandelen met de FLN té openen. Zolang de generaal dat ma gische woord „onafhankelijkheid" je gens de Algerijnen niet heeft gespro ken, moet worden gevreesd dat de bur geroorlog haar verborgen karakter steeds verder prijs zal geven Vannacht hevig bombardement op Queinoy De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft Se toestand in het Verre Oosten gisteren „uiterst ernstig en zeer gevaarlijk" genoemd, nog ernstiger dan hij donderdag in zijn rede in de Algemene Vergade ring der V.N. wilde laten uitkomen. Aan een lunch die hem te New York door Ie vereniging van correspondenten bij de V.N. werd aangeboden, sprak hij de boop uit, dat het oorlogsgevaar zal worden overwonnen. Hij geloofde dat dit zal gebeuren maar men kan er niet absoluut zeker van zijn. Over de Chinees-Amerikaanse ambassadeursbesprekingen in Warschau zei hij dat het beste wat men ervan kan verwachten, een oplossing van bepaalde praktische problemen zou kunnen zijn, maar geen overeenstemming over be ginselkwesties. Zevende „waarschuwing" van communistisch China Communistisch-China heeft gisteren een „zevende ernstige waarschuwing" gericht tot de Verenigde Staten naar aanleiding van het binnendringen van vyf Amerikaanse oorlogsschepen in China's territoriale wateren. Volgens het persbureau „Nieuw China" is dit Minder gunstig weer De Bilt verwacht tot morgenavond. Een depressie, die ten noordoosten van de Azoren tot ontwikkeling komt, zal de komende 36 uur het weer in ons land na opklaringen opnieuw doen ver slechteren. De matige tot krachtige wind komt in de zuidwesthoek. De temperatu ren blyven gematigd. 21 SEPTEMBER Zon op: 6.23 uur; onder: 18.43 uur. Maan op: 15.23 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 9.23 en 22.03 u. Laagwater te 4.45 en 17.13 uur. (22/9 hoogwater te 10.55 en 23.37 uur; laagwater te 6.04 en 18.40 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel Melksubsidie en huurverhoging Lasten treffen eenzijdig de werknemer gisteren geschied bij vijf verschillende gelegenheden. De geschonden territoriale wateren waren die van het gebied van Foekien en de gebieden bij Quemoy en Paitsjoean, „eilanden in de Chinese wateren" (hetgeen door Amerika niet wordt erkend, zoals men weet, Red. L.D.). Het communistisch kustgeschut heeft, blijkens een mededeling van het natio- nalistisch-Chinese ministerie van Lands verdediging, tussen vrijdag middernacht en hedenochtend zeven uur plaatselijke tijd, 1.400 granaten op Quemoy afge vuurd. Nationalistische vliegtuigen heb ben gisteren onder een hevig vuur der communistische luchtdoelartillerie. Klein Quemoy vanuit de lucht bevoorraad, zonder verliezen te lijden. Woordvoerders der nationalistisch- Chinese regering bevestigden, dat de communisten ook fosforgranaten gebrui ken. Er zijn reeds personen, met door fosforgranaten veroorzaakte brandwon den, naar Formosa overgebracht. Advertentie „Namens het NVV kan ik ver klaren, dat de regering voor de door haar noodzakelijk geachte maatregelen zoals omschreven in de adviesaanvrage aan de SER op onze medewerking niet be hoeft te rekenen. Men zal ons misschien verwijten, lat wjjterwijl de adviesaanvrage der regering zelfs nog niet in behandeling is genomen in de S.E.R., nu reeds een standpunt kenbaar maken. Maar Je omstandigheden dwingen ons tot spre ken. omdat wjj aan onze leden voor lichting moeten geven omtrent het standpunt, dat wij als vakbeweging in deze sivuatie moeten innemen en om dat wil de regering op een moment, waarop wellicht nog een andere koers mogelijk is, willen waarschuwen voor de gevolgen", aldus de voorzitter van het N.V.V., de heer C. van Wingerden in een gisteravond gehouden radio rede, waarin hij het standpunt van het N.V.V. uiteenzette over het advies, dat de regering aan de S.E.R. heeft gevraagd over geheel of gedeeltelijke afschaffing van consumentensubsidie op melk en een verdere huurverhoging. „Het valt op", aldus de heer Van Wingerden, „dat de regering, gesteld voor een groot begrotingstekort, niet zelf de maatregelen aangeeft, die dienen te worden getroffen om dit tekort zoveel mogelijk in te perken, maar dat zij over een aantal posten op die begroting een advies vraagt aan het bedrijfsleven. Verdert valt op, dat de regering, die een gedeelte van het begrotingstekort van ruim 1.400 miljoen wil opvangen door het aangaan van leningen, voor een ander ongedekt gedeelte zo een bijzondere keuze heeft gemaakt. De maatregelen waarover de regering advies vraagt en waarvan zij dus blijkbaar verwacht, dat daaruit een aanwijzing zal komen in welke rich ting kan worden bezuinigd, dragen .allemaal hetzelfde karakter en heb ben alle iets te maken met de levens omstandigheden van de werkende be volking. Men zal zelfs met een ver grootglas tevergeefs zoeken naar een aanduiding, dat er door de regering tegelijk advies wordt gevraagd over vraagstukken, waar andere bevolkings groepen direct mee te maken hebben", aldus de voorzitter* van het N.V.V. Teleurstelling „Deze boodschap der regering aan de werknemers van Nederland en aan hen, die van een klein inkomen moeten leven heeft een diepe teleurstelling bezorgd. Naar aanleiding der toelichting op de miljoenennota, waarin gesproken wordt over mogelijkheden van een nieuwe op gaande lijn, van nieuwe welvaartsmoge lijkheden, mochten wij verwachten, dat gezocht zou zijn naar oplossingen, waar door de bestedingsbeperking ook voor hen zoveel mogelijk zou worden terug gedraaid". „De adviesaanvrage aan de S.E.R. is een tweede verzoek om te willen advi seren over een bepaalde bestedingsbe perking; een verzoek om aan te geven op welke wijze er een verdere beste dingsbeperking tot stand kan komen, maar volstrekt eenzijdig gericht naar de kant der werknemers". Eenzijdig „Als de regering er toe zou besluiten tot huurverhoging over te gaan en de subsidie op melk af te schaffen zou dat betekenen, dat de werknemers in Ne derland nu reeds gedurende een paar jaren geen enkele vermeerdering van hun welvaart hebben gezien, zij inte gendeel een stuk van hun welvaart hebben moeten prijsgeven als gevolg van de bestedingsbeperking. En daar zou dan, na de verhoging van de suiker prijs, nu nog eens een verhoging van de melkprijs van 6 êi 7 cent per liter bij komen. Terwijl tegelijkertijd door mid del van een huurverhoging de huiseige naren in de gelegenheid zouden worden gesteld een deel van het nationale inkomen te consumeren, waarop de werknemers na de offers die zij de laatste jaren hebben gebracht beslist meer recht hebben dan de huiseigena ren", aldus de voorzitter van het N.V.V. CITRO E N Nieuwe boodschap van Moskou De Sovjetrussische premier, Kroesjts- jef, heeft in een nieuwe nota aan presi dent Eisenhower over de toestand in het gebied van Formosa verklaard, dat een aanval op communistisch-China gelijk zou staan aan een aanval op de Sovjet- Unie. China zal annexatie van een deel van zijn grondgebied nooit dulden en nog minder, dat vreemde strijdkrachten op dit gebied worden geconcentreerd met de bedoeling het aan te vallen. Kroesjtsjef eist, dat alle Amerikaanse strijdkrachten uit het gebied van For mosa worden teruggetrokken. Er is geen andere manier om een stabiele vrede in het Verre Oosten te bereiken. Indien de V.S. dit niet doen, dan zou er voor China niets anders overblijven dan de „indringers" uit zijn gebied te verjagen. „Er moet eens en voor al een einde komen aan de inmenging in de binnen landse aangelegenheden van China". Agendacommissie der V.N. verwerpt Indiaas voorstel De agendacommissie van de Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft gis- termddag een voorstel van India ver worpen om de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging bij de Ver. Naties op de agenda te plaatsen. De commissie nam met elf tegen zeven stemmen bü drie onthoudingen een Amerikaanse In Londen heeft een groep Franse mode-ontwerpers een show ge geven van katoen kleding. Dit is een van de getoonde creaties, een opvallende avondjapon bestaande uit stroken katoenen popeline, slechts onderbroken door een tur quoise sjerpdie de verhoogde tail le accentueert. (MÉÉSTE |73*TEL23337] resolutie aan om op de huidige zitting de kwestie niet te behandelen. Voor de Indiase resolutie stemden Roemenië, de Sovjet-Unie, Ceylon, Tsje- cho-Slowakije, Indonesië, Ierland en NepaL Tegen stemden Pakistan, Enge land, de Ver. Staten, Uruguay, Australië, Nationalistisch-China, Ecuador, Salva dor, Frankrijk, Japan, Libanon en Nederland. Griekenland en Mexico onthielden zich van stemming. Fabelachtige schatten in graftombe uit de Ming-tijd Na opgravingen die twee jaar in beslag hebben genomen, heelt men in China op twintig meter diepte de graftombe van Keizer Wang Li, een lid van de Ming-dynastie die in 1620 overleed, teruggevonden. Behalve de stoffelijke resten van de Keizer en zijn twee vrouwen bevatte het graf fabelachtige schatten in de vorm van zijde, staven goud en zilver, rijk met juwelen versierde ornamenten van tin en porselein en kostbare ge bruiksvoorwerpen van goud, zilver en jade. Dit meldt het communisti sche persbureau ,Jfieuw China". Worgdood opgelost De achtjarige Wim de la Parra uit Utrecht, die vorig jaar 22 juni spoorloos verdween, blijkt te zijn vermoord. De dader van de moord is gearresteerd. Dit is gistermiddag meegedeeld door de officier van Justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, die voorts bevestigde, dat het kinderlijkje, dat dit jaar augustus in de bossen bij Austerlitz onder Driebergen is gevonden, is geïdentificeerd als dat van de verdwenen jongen. De man, die het misdrijf heeft begaan is een 28-jarige Utrechtse arbeider. Deze heeft verklaard, dat hij het jongetje op de bewuste dag op zijn bromfiets had meegenomen naar Driebergen. Daar had hij zijn slacht offer gewurgd. Hij ontkleedde het lijkje en keerde de volgende dag terug om het te begraven. Op zijn aanwijzingen heeft de politie gister morgen op enige afstand van de plaats van het misdrijf de kleertjes van het jongetje opgegraven. Het omgekomen jongetje was de zoon van mr. T. M. de la Parra, oud-officier van Justitie in het voormalige Neder- lands-Indië. De jongen verdween toen hij op weg was van de ouderlijke wo ning aan de Dickenslaan naar de Utrechtse Cineac. Alle sindsdien ge dane opsporingspogingen bleven vruch teloos. Toen deze zomer in een afgele gen dennenaanplant het lijkje van een kind werd gevonden door een wandelaar uit Driebergen werd al vrij spoedig verband gelegd tussen deze vondst en de verdwijning van Wim de la Parra. Daar het lichaam, zo stelden deskun digen vast, al zeker een jaar daar on der de grond had gelegen en omdat er bovendien geen kledingstukken meer op waren, was het voor de politiedeskun digen dr. Hulst en dr. Zeldenrust echter moeilijk om de identiteit van h felljk overschot vast te stellen. Intussen ontkende de vader, mr. De la Parra, dat het gevonden lichaam dat van zyn zoon was. Zijn zoon zou name lijk tengerder zijn geweest dan het kind, waarvan de stoffelijke resten gevonden waren. Wel deelde de heer De la Parra mede, dat over zijn gezin steeds de schaduw had gehangen van een wraakoefening van de zyde van mis dadigers in Indonesië, die een tegen stander in deze voormalige officier van Justitie hadden gevonden. Ver- ooordeelden zouden hem toegevoegd hebben, dat zü hun wraak zouden vinden, al was het over twintig jaar. Uit het onderzoek is tot dusverre niet gebleken, dat wraak de aanleiding tot deze moord is geweest. Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1