Televisie Paard of „wagen l 1^ wereld van morgen PAGINA 4 Niet alleen ontspanning, veel meer m Legio toepassingen m M van jong medium o ii ui i s b (i a r in de Televisie is niet alleen een door vele miljoenen min of meer gewaardeerd middel tot ontspan ning. Zij is ver meer dan dat Televisie is bezig zich een enorme plaats te veroveren in de moderne wereld. Zij staat nog slechts aan het begin van een grote opmars, die zal leiden naar de verovering van de wereld van morgen. Een wereld, die gere geerd zal worden door een al ziend oog: televisie verlaten. Warenhuizen hebben even eens met succes geëxperimenteerd- met camera's, die voor de ogen van het pu bliek verborgen zijn om winkeldieven te betrappen. En wellicht hebt U al eens iets gelezen over de wijze, waarop kleine camera's diep in de ontoegan kelijke hoeken van vliegtuigvleugels worden geschoven om zo de arbeiders in vliegtuigfabrieken te helpen maxi male accuratesse te bereiken. Het is wel aardig te vernemen, dat een Duitse camera, die drie jaar geleden speciaal voor dit doel ontwikkeld werd, in Ame rika in gebruik werd genomen om tele visie-reporters te helpen de presidents verkiezingen te „verslaan". Maar dat is inmiddels alweer drie jaar geleden en de evolutie van de televisie gaat ontzettend snel. Sedert die tüd zijn de camera's alweer veel compacter, aanzienlijk doeltreffender en wat zeer belangrijk is minder kostbaar geworden. De „kin tel", ont wikkeld door een Amerikaan van Franse afkomst, La Motte T. Cohu ge naamd, is een van de laatste aanwin sten en volgens Cohu is hij even doel treffend als de grote camera, die door de televisiestations wordt gebruikt. Toch is hij zó compact en zó automa tisch, dat één man een gehele televisie- tudio kan bedienen, die met deze „kin tel" is uitgerust. Een specialist geeft toelichting op proefnemingen met een elektro nisch brein", die op een andere verdieping worden genomen en via de televisie naar het leslokaalworden overgebracht. Duidelijker dan ooit wordt dit, wanneer men de gegevens ver zamelt over de rol, die de tele visie nu reeds in velerlei opzicht speelt. Het is slechts een greep. Een aantal van de talloze toepas singen, die mogelijk zijn. Onlangs nog deden artsen in de in richting voor geesteszieken te San José in Californië, een bijzonder opmerke lijke ontdekking. Patiënten, die niet reageerden op persoonlijk contact met hun doktoren, reageerden wel op beelden op het televisieschermHet experiment werd gedaan met de hulp van een kleine camera, de z.g. „kin tel", speciaal ontworpen voor televi sietoepassing buiten de vermaaksfeer. Toen patiënten voor de televisie-ont vanger werden gezet en plotseling wer den geconfronteerd met het gelaat van hun arts op het scherm, werd dat door hen herkend. Maar de neiging om zich terug te trekken, die men gewoonlijk bij ernstige patiënten aantreft bij per soonlijk contact, bleef nu achterwege. Onmiddellijk is gebruik gemaakt van deze belangwekkende ontdekking. Mo menteel is een gesloten tv-circuit on derdeel van de uitrusting van deze in richting en door de ervaringen hier op gedaan, begint de „behandeling per te levisie" steeds meer aanhang te vinden onder de medische staf. Maar nieit alleen hier. Ook op spoor wegemplacementen haken de televisie camera's al aardag ingeburgerd, zoals op het kolossale complex te Chicago, waar uit controlestations op kilometers afstand de goederentreinen geïnspec teerd en geïdentificeerd worden en over het laden en lossen gewaakt wordt. En in gevangenissen Hier zijn de televisietoestellen zo geposteerd, dat de hoofdbewaker op het apparaat in zijn kantoor te allen tijde het gevan genisterrein volledig kan overzien. Te levisiecamera's vervangen bewakers bij ingangen en controleplaatsen van vele installaties, dag en nacht! In ziekenhuizen Ook in ziekenhuizen kunnen hoofd verplegers of verplegers de zalen in de gaten houden zonder hun kantoor te Een groep medici volgt in het Walter Reed Army Hospital een operatie, die elders wordt uitgevoerd. In kleuren verschijnen de handelingen op het scherm In Las Vegas Er is reeds zulk een éénmanssta tion. Het is gevestigd in Las Vegas in Ne vada. De operateur bedient de camera vanuit de controlekamer en wijzigt zijn positie door middel van afstandscon trole, terwijl hij kijkt naar een moni tor, die voor hem staat. En de kosten van zo'n installatie zijn vergeleken bij de normen, die enkele jaren geleden moesten worden aan gelegd, uitzonderlijk laag: 6000 dollar En de toepassingen zijn legio. Niet alleen kan zo'n éénmanssta tion de bevolking van een klein stadje alle mogelijke ontspanning bieden, in wereldsteden als Detroit wordit de politie door een dergelijke installatie geholpen om het verkeer op drukke wegen te regelen. Ook de banken hebben een manier gevonden om de televisie dienstbaar te maken aan het bedrijf. Meer en meer banken .gaan er toe over bandte keningen en rekeningen per televisie te verifiëren. Men verwacht dat tegen het einde van het volgend jaar de meeste banken in de Verenigde Staten televisiecirouits zullen hebben geïn stalleerd. welke het een bediende mo gelijk zullen maken een handtekening op een cheque te verifiëren by het hoofdkantoor door die handtekening rr SOMS gebeurt 't me. dat ik 's morgens na de nieuws berichten kennis neem van de enthousiaste kreten van de optimist, die de scepter zwaait over de ochtendgymnastiek. Dan zie ik al die duizenden, al of niet dikke mannetjes en vrouwtjes voor me in hun (haar) négligé, ik zie ze van minuut tot minuut afvallen en zich de transpiratie van 't hoofd wissen. Kan ik 't helpen, dat er dan visioenen van onsmakelijkheid opduiken, ondanks 't luchtige muziekje, ondanks 't opgewekte stemgeluid? Zeker: er zullen ook wel lieve meisjes bij zijn, met smalle middeltjes en sierlijke trippel voetjes, of jongelui met atleti sche figuren Tweehonderd-ponders komen er nauwelijks aan te pas, want er wordt veel inspanning en energie gevraagd, om alles in het juiste tempo bij te benen. Na 't kwartiertje gymnastiek, komt er nog een „stief kwar tiertje" om de vermoeienissen af te blazen en er weer orden telijk uit te zien. In die tijd heeft zich echter een formida bele geladenheid ontwikkeld, die de deelnemers en deelneem sters de nieuwe dag als een „feest" doet instormen, heerlyk gevolg van diepe kniebuigingen en fantastische rompbewegin gen. IK wil eerlijk bekennen grote eerbied te hebben voor alle mannen en vrouwen, die juichend en springend na diepe slaap het leven herbeginnen. Zo ben ik niet.» Meer zou ik er voor voelen 's morgens vroeg een ochtend- ritje te paard te maken, langs de zee of op de Boulevard, zoals ge dat in Noordwijk zien kunt. Dat moet gezond zijn, liever dan in een kleine kamer voor de luidspreker de commando's uit de ether aan te horen Ook al staan de ramen wijd open! Vooral in deze prachtige herfstdagen zal 't een genot zijn, zich als op „vleugelen" over het strand te bewegen, vrij en frank hoog te paard door de frisse lucht en de briesende vier voeter tot steeds vrolijker galop aan te sporen, waarbij een ieder er natuurlijk voor moet waken, spelende kinderen of zonnende badgasten voor de voet te lopen NU iedereen zich haast om te profiteren van zonnige herfstdagen, de dames de bloeses dragen, die eigenlijk voor de midzomer waren be stemd en de heren hun lichtste pakken en hun shirts met korte mouwen voor de dag toveren, om even voor de winter in te halen wat er in te halen valt, zoekt elkeen op eigen wijze een dosis pure gezondheid binnen te krijgen. De natuur altijd het zegen- rijkste wat er bestaat! helpt gelukkig een handje. Wanneer ik dan m'n vriend, enthousiast paardrijder, bruin gebrand van zijn vroege och- tendrit over de Boulevard naar huis zie komen, verheug ik mij met hem er over, dat er altijd nog mensen zijn, die on danks de „branding van deze eeuw" zich overgeven mogen aan wat aan prettiger en rusti ger tijden herinnert. Hij houdt 't op zijn ochtend- rit en niet op de ochtendgym nastiek, al kost 't hem een lieve duit méér „Alle spieren komen er bij in beweging", daarom heeft hy 't er graag voor over. „Wie éénmaal 't paard be stuurd heeft, kan 't moeilijk laten staan". Een uitspraak, die in dit auto- tijdperk misschien zot klinkt, maar niettemin ten volle waard is overdacht te worden door een ieder, die vast achter het stuur geklonken zit, van wat in deze eeuw tot volkswagen gebombar deerd werd. En daarom bedenkelijke last van zijn spijsvertering gekregen heeft FANTASIO. Foto Will Eiselin, Rijswijk. alleen maar te „tonen" aan de camera en op een knopje te drukken Derge lijke televisiesystemen worden ook ge bouwd in grote warenhuizen. Allerlei handelingen, die op de interne dienst betrekking hebben, kunnen daardoor versneld worden. Parkeerproblemen In een groot winkelcentrum in Zudd1- Oalifornië worden vijfduizend auto's geparkeerd op twee verdiepingen met de hulp van zo'n kin-tel-televisie. Eén man voor de bediening en een stelsel van seinlampen. De seinlampen leiden iemand, die winkelen wil foutloos naar vakante parkeerruimte. En dan nog even terug naar de warenhuizen. Min stens één van de kolossale warenhuizen in New York maakt plannen voor een draagbaar televisiesysteem. Men gaat er vanuit, dat aan klanten inlichtingen en speciale demonstraties gegeven zullen worden vanaf één punt door middel van beeldschermen, die overal in het gebouw en speciaal in de hal geplaatst zijn. En terwijl zo dus steeds meer toepas singen worden ontdekt om het grote publiek te dienen binnen een beperkte ruimte, znjn reeds enorme stappen in andere richtingen gedaan door het be drijfsleven. Enkele voorbeelden hier van. Op een gegeven moment werd ont dekt dat een televisiecamera door een vlam kan heen zien, indien voorzien van optische filters. Deze ontdekking werd prompt toege past in een grote thermo-elektrische fabriek in Pittsburgh, De televisie wordt daar gebruikt om de conditie van elke brander aan te geven en de bediener voor moeilijkheden te waar schuwen. In een fabriek van de U.S. Steel in Chicago heeft de televisie het personeel als het ware „ogen in het achterhoofd" gegeven. Het ziet nu de positie, het aantal en de snelheid van de staven, die „achter de rug" arrive ren. Dat de veiligheid daarmee gediend wordt, behoeft geen betoog. Op besmette plaatsen De televisiecamera's worden ook toegepast op plaatsen, die in atoom- kraöhitinstallaties door straling besmet zijn. De camera vervangt het mense lijk oog op een plek, waar de mens zich niet wenst te wagen. En het oog van geen enkele duiker kan op tegen de televisiecamera. Reeds werden ca mera's gebruikt bij bergingswerkzaam heden. Eén soort camera is ontworpen om op grote diepte langs die bodem ge trokken te worden In de staat Idaho (natuurlijk in Amerika) wordt de te levisie met succes toegepast als hulp werktuig bij de bestrijding van bos branden. En dan uiteraard de belangrijke toe passing van de televisie bij het medisch onderwijs. Slechts één voorbeeld: in de universiteit van Toronto krijgen twee honderd tandartsen in spé gelijktijdig les via de televisie. De studenten zitten per vier man in een kamer voor een monitor. f Er bestaat een wederzijdse radioverbinding, zodat vragen onmid dellijk beantwoord kunnen worden. Door middel van de Zoomar-lens kan een tand over het gehele oppervlak van de monitor worden geprojecteerd. En dat is dan een kleine bloemlezing uit de legio mogelijkheden, die de tele visie biedt. Maar wanneer men deze opsomming volgt, wordt één ding heel erg duidelijk, aan de televisie behoort de toekomst De televisie zal zonder enige twyfel een grote rol spelen in de wereld van morgen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 14