Goede vooruitzichten voor export lOiiald Lewis - geen „glamour-boy" Ligtvoet RYNBENDE'S NIEUW ROOD MOSKOU SPEELT BISMARCK NU UIT TEGEN ADENAUER Gangetje 12 Verenigingsleven ligt nu stil Ifite Jaargang Vrijdag 19 september 1958 Vijfde blad no. 29548 Jong acteur bouivt aan carrière ia Sims is de tegenspeelster van lonald in "The Freshman loop nu naar de dertig. Het dt hoog tijd, dat ik mijzelf nu serieus ga nemen". Zulke woor- klinken bepaald vreemd in de id van Ronald Lewis. Al wordt hij entig. vermoedelijk zal hij zich- nooit ernstig nemen. Daar staat lover, dat hij zijn werk ac- n steeds zo ernstig heeft ge- jen, dat hij er bijzonder aan toe- ijd is. Vanaf het moment, dat hij de eerste maal op het toneel cheen. En dat was in 1951. Ronnie nu precies aan die le voor het acteren gekomen is? weet het zelf niet. Hij kan het zeggen. Van zijn familie heeft het zeker niet. Zover hij kan na- i, was er nooit een voorouder, dch op de planken heeft gewaagd, vader was accountant. De man ide in Port Talbot in Wales, waar nie ook zijn jeugd doorbracht, r niets wees er toen op, dat hij toneel- en filmloopbaan zou gaan en. Hij was een volbloed „Wels- vrolijk, gezellig, goed ge- enrd en volmaakt eerlijk maar lieke neigingen kon men van nd in deze familie toch eigenlijk verwachten. waren zij er en zij ontplooiden lijn eerste ervaringen deed Ron- in de Royal Academy of Drama- De goede opleiding, die hij moot heeft hij in de daarop vol- jaren meteen stevig aan de prak- ■toetst. Vele grote en kleinere n Engeland zullen hem en eaties op de planken nog wel wen. Zo opvallend waren zijn verrichtingen, dat ook de filmmensen beslag op hem legden. Maar zijn eerste liefde het theater heeft nog steeds zijn hart. Zodra ook de opnamen van de film, waar hij momenteel aan bezig is, The Freshman, voltooid zijn, gaat hij weer voor een seizoen naar Old Vic. Al wil dit helemaal niet zeggen, dat hij dan voor de filmwereld is verloren. WARME PERSOONLIJKHEID Integendeel. De belangstelling voor hem neemt nog steeds toe. De jeugdige bewonderaarsters dwepen met hem. Een van die meisjes noemde hem eens „verschrikkelijk knap". Ronnie hoorde deze vleiende beschrijving, maar hij had wel door de grond willen zakken, zo vertelde hij later. Der-gelijke dwe perij past niet bij hem. Want belang rijker dan zijn uiterlijk is zijn warme persoonlijkheid. Hij lijkt jonger dan hij is bijna dertig en daarom kon hij nog met veel overtuiging een stu denten rol spelen in „The Freshman", waarin hij samenwerkt met Hardy Kruger en Sylvia Sims, „met veel over tuiging" is hier ongetwijfeld de juiste uitdrukking, want Ronald Lewis staat zijn mannetje, waar het film spelen be treft. Reeds heeft hij volgens des kundigen de basis gelegd voor een carrière, die hem naar het laat aan zien rechtstreeks naar de top van de Britse filmwereld kan voeren. Ronnie geeft zich dan ook met hart en ziel aan zijn werk. Hij houdt er van. En zijn vrolijke, ogenschijnlijk vrijbuiterige houding is slechts een camouflage. Hy heeft een diepdoor dachte mening over zichzelf en hij weet precies, wat hij wil. „Ik wil acteren. Niets meer. maar ook niets minder". „En ik voel er helemaal niets voor om voor glamour-boy te spelen of iets dergelijks. En dan mijn tijd verder te verdoen met het nemen van fraai geposeerde foto's en het toestaan van allerlei onbenullige in terviews. Niets van dat alles". ALLEEN ALS ACTEUR Sommige van zijn vrienden, die diep overtuigd zijn van het belang van pu bliciteit voor artiesten, hebben getracht hem de overtuiging bij te brengen, dat het noodzakelijk is zijn naam steeds onder de neus van het publiek te wrij ven. De pogingen bleven zonder resul taat. Ronnie meent, dat het dan voor bepaalde „artiesten" een noodzaak is, dat daarvan alleen hun populariteit af hangt, voor hem mag dat niet gelden. Hij wil daar niet aan meedoen. "Als ik mijn brood niet kan verdienen door mijn talenten als acteur dan schei ik er liever mee uit", zo zegt hij zeer na drukkelijk. Hij wil door het publiek louter en alleen door zijn capaciteiten herkend worden. Wat dat betreft is hij zeer koppig en wenst hij geen water in de wijn te doen. En het ziet er naar uit, dat hij de sceptici onder zijn vrienden hun ongelijk gaat bewijzen. De houding van Ronald Lewis werpt reeds zijn vruchten af. Niet alleen in Engeland, maar ook ver daarbuiten, wordt men zich bewust van de talenten van deze jonge acteur, die steeds meer aandacht voor zich opeist. Zonderling politiek spel (Van onze correspondent te Bonn) De Sovjet-Unie speelt de laatste dagen een heel zonderling spel met West- Duitsland. Ter ene zjjde is een nota overhandigd, waarin opnieuw wordt gezegd dat de Bondsrepubliek vliegvelden ter beschikking heeft gesteld voor „een Amerikaanse aanval op het Midden-Oosten". Ter andere z(jde drong de Russische ambassade te Bonn aan op een gemeenschappelijke Duits-Russische actie voor „vrijheid en veiligheid". den probeert een ïw schoolsysteem gels zonder leerboek s correspondent in Stockholm) En vakantie van haast drie maan- n ook de Zweedse scholen weer an de gang. De meeste kinderen het wel welletjes en begonnen zier. Maar meer opgetogen dan ideren zijn de 770 kinderen van mhagsschool te Linköping, die in geen zorgen meer zullen ken- int zij krijgen geen rapporten Deze school zal bij wijze van irfgens een geheel nieuw systeem „bijzondere Rijks Experiment- zoals het officieel heet, zal zich set grootste psychologische en pedagogische onderzoek bezig- d&t ooit in Zweden is gelan- En dat wil veel zeggen. Uit 1600 van verschillende leeftijd m er 770 uitgezocht die aan deze uilen deelnemen. De scholieren 28 verschillende klassen onder- en naast 44 onderwijzers zal psycholoog in volle dienst aan Dl zijn verbonden, een lange lijst van proeven die nemen. Er zal worden nage- e de verhouding moet zijn tus- ividueel- groep- en klaswerk. til men 'binnen iedere klas met groepen werken, nder probleem is een methode Hwijs, waarbij verschillende vak- litijdig worden behandeld. Ten- il men ook nagaan wat liet re is, als de rapporten worden af zien het hier een zogenaamde School" betreft, zullen de leex- Wi klassen te doorlopen hebben, eda in het begin zodra de kin- «en en schrijven hebben geleerd, ook Engels krijgen. Maar dan serboek! Mien zal de taal eerst «ken. kleintjes die woorden goed ln en zal men gebruik maken van Jfinachlne. Zo vroeg mogelijk I leren typen waardoor men hun ns de spelling van moeilijke spelenderwijs kan by brengen. Ier van het hele experiment, do- taquist, gaat zo in zijn taak op, enkele kosten uit eigen zak wil els het Rijk moeilijkheden zou Hij is er zeker van. dat enkele En van kleinere orde reeds van waarde zijn dat hierdoor het tperiment kan worden gefinan- ffij wil bijvoorbeeld „woord kinderen zo vroeg mogelijk in lale groep bijeen brengen. 'Ie experiment zal natuurlijk En duren. Eerst over 3i jaar de eerste resultaten worden md. maar ©r zullen wel 1012 •heen gaan, voordat men een Moerig rapport kan uitbrengen nu ingeleide onderzoek. Veel weerklank vindt dit alles te Bonn nu bepaald niet. Men is meer geconcen treerd op de ellende in Oost-Duitsland, de vluchtelingenstroom, de druk op de Oostduitse bevolking en de Oostduitse dreigementen dan op de nuances van nieuwe Russische contact-pogingen. De Russische ambassade te Bonn vond aanleiding in het drie-jarig bestaan van de Duits-Russische diplomatieke betrek kingen om een gemeenschappelijke actie van beide landen voor te stellen met als doel vrede en veiligheid. Beide landen zouden intiem moeten samenwerken om te komen tot een ontspanning in de we reld. Op welke wijze, werd er niet bij ge zegd. Met veel nadruk werd gezegd dat Duitsland profijt trekt van het Russisch- Advertentle RADIO GRAMMOFOON TELEVISIE BANDRECORDER Duitse handelsverdrag en dat er meer ln zit voor de Westduitse Industrie dan de tot dusverre verstrekte Russische orders in de chemische sector. Het meest zonderling is de passage over het verleden van Duitsland. De Russische ambassadeur te Bonn, Smirnoff, merkte namelijk op dat vroe gere Duitse staatslieden, zowel uit de 19e als het begin van deze eeuw, zoals Bismarck, Von Bülow, Ratenau en Stre- semann, er altijd op uit zijn geweest om de politieke mogelijkheden van een nau we samenwerking met Rusland aan te tonen. De ervaringen van het verleden, aldus Smirnoff, leveren het bewijs dat deze samenwerking een historische noodzaak is. Zonder er één moment naar te verwijzen, dat er ten tijde van Bis marck nog geen sprake was van een communistisch, maar alleen van een tsaristisch Rusland, schreef Smirnoff. „Deze Duitse staatslieden ontkenden wel iswaar in principe de staatsvorm van Sovjet-Rusland en de communistische levensbeschouwing, maar zij begrepen dat men zich in de grote politiek door het verstand en niet door het gevoel moet laten leiden". Deze platonische liefdesbetuiging staat in scherpe tegenstelling van de nieuwe Russische nota over net Amerikaanse gebruik maken van in Duitsland gele gen Navo-vliegvelden voor de landings operaties in het Midden-Oosten. Bonn heeft reeds enige tijd geleden hierover te Moskou het zyne gezegd. De nieuwe Sovjet-nota zal waarschijnlijk niet eens worden beantwoord. Ronald Lewis met Belinda Lee in "The secret place" Drukke tijd in Boskoop Het verkeersplein Hoe dient een verkeersplein bereden te worden? Dit vraagstuk heeft twee kanten: Formeel Juridisch wordt de ringvor mige rybaan van een verkeersplein blijkens een beslissing van de Hoge Raad, beschouwd als één weg. HET VERKEERSPLEIN FORMEEL Rechts rijden op een verkeersplein. Inholen bij zijwegen toegestoon zo vlotte en zo veilig mogeiyke afwikkeling van het verkeer, zo meent de A.N.W.B. Naar deze opvatting is het gewenst, dat het snelverkeer (afhankelijk van de breedte van de rijbaan), met zn tweeën of drieën naast elkaar rijdt, om de af buigende manoeuvres, die op een ver keersplein kunnen voorkomen, zo gelei delijk mogelijk te doen geschieden. De juridische en de verkeerstechnische zienswijze zijn hier dus niet met elkaar in overeenstemming. De dagelijkse ry- praktijk laat echter gelukkig zien, dat men de werkelijke functie van het ver keersplein volledig inziet. Wat het aangeven van richting be treft meent de ANWB, dat dit alleen dient te geschieden wanneer men liet plein gaat verlaten, dus niet bij hét op rijden van het plein. In dit laatste geval kan men immers slechts één richting volgen. De najaarsexport in Boskoop begint zijn schaduwen reeds nu voor uit te werpen. Op de meeste kwekerijen staat men gereed om met het oprooien van het leverbare plantgoed te beginnen. Dit jaar is voor Boskoop zeker wel weer gunstig te noemen. Rijst elk jaar weer de vraag, hoe het zal lopen met de export van boom- kwekerijprodukten, toch blijkt de vraag naar sierteeltprodukten onver minderd te zijn. Weliswaar loopt deze vraag in enige landen iets terug en vertonen de exportcijfers naar sommige landen wel eens merkwaar dige verschillen, toch kan men spreken van een steeds stijgend debiet. De intensieve teelt op de veelal niet eens zo grote bedrijven blijkt meestentijds toch niet op te kunnen tegen de enorme vraag. Dit doet zich in bijzondere mate voor bij bepaalde soorten van planten. De natuurlijke gesteldheid van het land, waarheen de produkten worden verscheept is uiteraard bepalend voor de gevraagde produkten. Zo zal in Canada z.g. winterhard goed worden gevraagd, zulks in tegen stelling tot Zuid-Frankrijk, waar men aan winterharde planten niet zo dringend behoefte heeft. INFORMEEL Rijwijze wordt gericht op het punt woor het plein wordt verloten V tfL'l/'." keersplein: deze is namelijk: een Deze zienswyze houdt in, dat men op deze ringbaan „rechtuit" heet te rijden en dat men vanaf deze baan alleen naar rechts kan afslaan. De aftakkingen zijn dus „zijwegen naar rechts". Volgens deze opvatting dient men dus steeds zoveel mogelijk de rechterzijde van de weg te houden; naar links mag worden uitgeweken om bijvoorbeeld een voorligger te passeren. Verkeerstechnisch strookt deze op vatting met het doel van een ver- Rapport aan de V.N. over Nieuw-Guinea De Nederlandse regering heeft over Nederlands Nieuw-Guinea over het Jaar 1957 ingevolge artikel 73 E van het Handvest aan de Verenigde Naties een uitvoerig rapport uitgebracht. Hierin kan men lezen, dat behalve door de Ned. Nieuw-Guinea Petroleum Mij. voor Industriële doeleinden nog geen belangrijke investering van parti culiere zijde werden gedaan. Over de ontwikkeling van het onder wijs wordt gezegd, dat de grote belang stelling, die de bevolking voor het onderwijs toont, maakt, dat er geen aanleiding is voor invoering van de leerplicht. Het percentage analfabeten voor de leeftijdsgroep van 15 jaar en ouder bedroeg in 1957 voor het gehele gebied 75 procent en wanneer men zich bij de berekening van het onder bestuur gebraohte gebied beperkt, 50 procent. In het rapport wordt voorts nog me degedeeld, dat 1. het aantal geregistreerde Papoea's in het onder bestuur gebrachte gebied in de laatste vyf jaar is gestegen van 262.609 (1953) tot 340.450 in 1957, een toename van 30 procent. 2. De waarde van de totale uitvoer toename van 27.4 miljoen gulden in 1956 tot 29.2 miljoen in 1957. doch de hoe veelheid terugliep van 372.250 ton tot 341.520 ton (ruwe aardolie inbegrepen). 3. De uitgaven van het gouvernement ln Nieuw-Guinea in 1957 f. 135.679.000 bedroegen, gedekt door eigen middelen Hoewel natuurlijk internationale ver houdingen bepalend zijn voor een vlot verloop van de export, zijn toch de perspectieven voor de Boskoopse boom kwekerij zeer gunstig te noemen. Nooit kan men echter juichen, voordat het exportseizoen teneinde is. Zo is het enige jaren geleden voorgekomen, dat de Engelse havenstakingen de export naar dit land vrijwel lam legden; het kwets bare plantenmateriaal kan niet onbe perkt goed worden gehouden en de kans op verbroeiing is dan ook groot. Toch is men erin geslaagd methoden te ontwikkelen waardoor broei zoveel mogelijk wordt' tegengegaan Grote drukte Het exportseizoen brengt grote drukte met zich mee, waarbij vrijwel heel Boskoop wordt betrokken. Vergade ringen worden uitgesteld tot na de „paktijd" en zodoende is er op vereni- gingsgebied in Boskoop tijdens deze periode niet veel te doen. De expe diteurs komen in deze tijd handen en wagens te kort om aan de vraag naar vervoersmogelijkheden te voldoen. Toch wordt een belangryk deel van de produkten per trein vervoerd. Dit geldt met name voor de export naar de Europese landen, waarvoor rechtstreeks in de wagen wordt geladen Ook wordt veel gebruik gemaakt van laadkisten, zodat regelrecht vanuit de pakloods kan worden geladen. Verder wordt een zeer belangrijk deel verpakt in kisten en kratten, voor zover de produkten niet „met kluit" worden geleverd, waaronder men ver staat, dat de wortels met omgevende grond wordt ingenaaid in jute. In het laatste geval wordt veel gebruik ge maakt van manden. Mandenmakers en timmerlieden hebben dus in deze tyd ook hun handen vol om in alle forma ten en afmetingen aan de vraag te voldoen. Ongeveer zestig tot tachtig exporteurs houden zich bezig met deze export De kwekers aan land. zo genoemd, omdat zij zich met de export niet direct in laten, zorgen voor de aflevering van him produkten, die vooraf door bomen- zoekers inkopers voor de exporteur zijn besteld aan de pakloodsen, waar sortering en' verpakking plaats vindt. Moeilijkheden Dit werk eist uiteraard zeer grote vakbekwaamheid en het laat zich dan De jaren drukken minder dan die Rheumatische Pijnen Drijf toch tenminste die pijnenuit Doe een bloedzuiverende kuur Iedere morgen de sleine. dosis Kruschen en ge voelt U een heel ander mens. 't Is of mét de pijn ook de jaren van U afvallen, naarmate Kruschen's heilzame werking zich aan Uw organen mededeelt, Begin morgen met Kruschen en gij zult al gauw ervaren, hoe goed 't U doet. nog wel eens schadelijk zijn, omdat de planten dan niet tijdig aan hun „win terslaap" beginnen. Anderzijds kan een snel invallende koude of vorst of ern stige regenval de export sterk belemme ren. De Boskoopse exporteur vergeet niet spoedig de situatie van twee jaar gele den toen een strenge en vroeg inval lende vorstperiode de export volkomen verlamde. Nadien wist men door het inzetten van alle krachten en het wer ken in continudienst nog een groot deel •te redden, doch dit blijft altyd de ris kante factor in dit bedrijf. Hoewel dus de Boskoopse cultures al tijd de nodige risico's met zich dragen, blijft de sierteelt toch zijn grote aan trekkingskracht uitoefenen. Dit blijkt wel uit de grote belangstelling, waarin de Chr. Tuinbouwschool zich mag ver heugen, waar de kwekers van morgen hun opleiding genieten. Ook de Middel bare Rykstuinbouwsohool levert veel mensen af die zich met de boomkwe kerij gaan bezig houden, temeer nu In donesië hun geen toekomst meer biedt. De exportcijfers vertonen sedert de oorlog een steeds stijgende lijn; er worden goede prijzen gemaakt en hoe wel er hard voor moet worden ge werkt, de belangstelling voor de Bos koopse produkten op de buitenlandse markt blyft op een goed peil. Met destemeer vertrouwen ziet men in Boskoop ook de toekomst tegemoet. Blijft prof. Heuss Bondspresident ook begrijpen dat allerwege wordt ge vraagd om los personeel om de contin genten op tyd de deur uit te krijgen. Een warme nazomer kan in dit verband NIEUWE OOGST 1/1 literfles f 6.70 (excl. glas) zonneschijn met volle teugen! tot een bedrag van f. 69.701.400 en een Ryksbydrage van f. 65.977.600. 4. De invoer in 1957 voor 27 procent werd gedekt door de uitvoer tegen 32 procent in 1956. 5. Op 31 juli 15.901 Papoea-arbeideTS waren ingeschakeld in het Westers ge oriënteerde arbeidsproces, onder wie 946 vrouwen. Het aantal Nederlanders in 1957 ruim 16.500 bedroeg. 7. Het aantal ambtenaren en beamb ten van Papoea-landaard in dienst van het gouvernement van Nieuw-Guinea in 1957 1439 bedroeg, onderwyzend perso neel inbegrepen, een stijging van by na 150 ten opzichte van 1956. m Nabezorging J Mocht U een keer de krant niet J g ontvangen, dan verzoeken wy U g no. 3 0 5 0 0 te bellen voor 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur B J n.m. g (Dus niet het in de telefoongids 2 vermelde nummer Derde kandidatuur overwogen (Van onze oorrespondent in Bonn) In leidende CDU-kringen en onder vele socialistische politici in Bonn zou de bereidheid aanwezig zyn om artikel 54 van de Westduitse grondwet te wiyzigen, waardoor prof. Heuss ook voor de derde maal zou kunnen kandideren voor het Westduitse Bondspresidenitschap. Tot dusver verbiedt dit artikel, dat iemand meer dan twee maal president wordt. Heuss werd in 1949 en in 1954 gekozen. zyn tweede ambtstermijn loopt tot september 1959. Naar het Bonner blad General Anzei- ger meldt, willen vele Bondsdagleden aan Heuss de kandidatuur voor de derde maal aanbieden. Men twijfelt er geen ogenblik aan dat de bondsvergadering, bestaande uit alle bondsdagafgevaar digden en 500 door de parlementen der deelstaten gekozen kiesmannen, volgend jaar Heuss zou willen herkiezen, als deze zich opnieuw kandidaat zou stellen. Men is er namelijk algemeen van over tuigd, dat prof. Heuss van het presi dentschap iets zeer positiefs heeft ge maakt, dat hy zich politiek neutraal ge houden heeft en dat zowel het aanzien van hemzelf als dat van zijn ambt door zyn optreden aanzienlijk is gestegen. Wel zou van socialistische zijde Heuss bekritiseerd worden omdat hij tijdens de wilde debatten in het afgelopen voor jaar in de Bondsdag over het atoompro bleem zyn macht niet voldoende heeft laten gelden. Men meent dat hij rem mend had kunnen optreden inzake de veel te grove parlementaire uiteenzet tingen van enkele maanden geleden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7