j RgY&l TYPISTES „Dorp aan de rivier", geen grootse film - maar wel een met beloften OLIEROOK EN HAARDBRANDOLIE A. DE WIT'S HANDELSHUIS - OUDE VEST 111 Kerkelijk Leven Belangrijkste fragment geen hoogtepunt Fons Rademakerseerste film heeft warmtedoch mist tempo Bloemen uit de voorhof van de modetuin 540ste STAATSLOTERIJ 4e klas 17e lijst MANNELIJK PERSONEEL VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 (Van een medewerker) De verfilming van Antoon Coolen's roman „Dorp aan de rivier" een hachelijke onderneming. De vermaarde romanschrijver is een boeiende verteller, die zich meer door zijn onderwerpen laat meeslepen, dan dat hij denkt aan zijn compositie. Het ene tafereel na het andere volgt, fragmentarisch gaat het leven van de ruige zonderlinge dokter Tjerk van Taeke aan de lezer voorbij. Een bijzonder mens in het goede en het kwade. Brokstukken uit het leven van deze Fries, neergestreken in het Bra bantse dorpje Lith maken nog geen filmvertelling. Fons Rademakers, die Hugo Claus scenario als het raam, waarin de film is gespijkerd, heeft aanvaard, zal dan ook moeite genoeg gehad hebben om van deze brokstukken met een film voor de dag te komen. ontsnapping van Den Dove, een ruime plaats is ingedeeld is mogelijk een concessie van de regisseur, die het dra matisch gebeuren heeft willen opvrolij ken met een pittig tafereel, dat de lachlust kon opwekken. Is het ernst of toeval, dat het gieren de publiek een spiegel wordt voorgehou den door het te confronteren met het brullende publiek in de rechtzaal, dat de ontsnapping van Den Dove moet aanhoren? Hoe het zy, deze confrontatie was verrassend. Het belangrijkste fragment uit de roman is in het filmverhaal geen schokkend gebeuren geworden. Tjerk van Taeke, die de rivier met het kruien de ijs moet over steken en niemand kan vinden die hem helpen wil, zelfs de grootste grootspreker van de lijkwake niet, waagt zijn leven, om het kind te halen en de vrouw te redden, die in barensweeën ligt. Wy hebben geen machtige rivier ge zien met de het leven bedreigende schotsen. Geen worsteling op het ijs, die een hartbeklemmende spanning heeft teweeg gebracht. De bid dende menigte was geen menigte. Dit lag zeker niet aan Max Croiset. Het zat er wel in, doch de regisseur heeft het er niet uitgehaald. Deze scène alleen zou een epos hebben kunnen zijn. dat zijn moeder niet op het kerkhof ligt begraven, en de dokter. Goed getypeerd Even fragmentarisch als Coolens roman De première van „Dorp aan de rivier", de nieuwe Nederlandse film, waaraan meer dan een jaar is gewerkt, is gis teren te Amsterdam met grote belang stelling ontvangen. Van de Nederland se films, die wy hebben gezien, be hoort die van Fons Rademakers tot de best geslaagden. Er zit warmte en bloed in deze film, wat goed moet maken, wat er aan ontbreekt: vaart, tempo. Het aaneenrygen van de schakels der gebeurtenissen gaat te langzaam en kent geen overgangen. Veel van wat er gebeurt zal de toe schouwer niet duidelijk zyn. De rol prent kent een gedurfd realisme, dat zelfs macaber en toch boeiend kan zyn. De grote speler in deze film is Max Croiset als dokter Tjerk van Taeke. Het is niet zijn schuld, dat hij slechts één zijde van deze dokter, de goede, de bizarre heeft uit te beelden, zodat men een zekere eenvormigheid van type krygt. Waarom deze dokter zulk een grote vriendschap heeft voor de een zame stroper Cis den Dove (Bernard Droog) kan alleen hem duidelijk wor den, die de roman heeft gelezen. Het amoureuze avontuur met de zigeunerin (Tamara Garcia) heeft ongetwijfeld het temperament daar waar het moet zijn, in het dorpje, dat leeft onder de druk van de burgemeester en dat zijn dokter, ondanks zijn bemindheid laat gaan, na 25 jaar zijn zegenrijke werk te hebben gedaan op een wijze, dat zijn figuur een legendarische is geworden. Macaber hoogtepunt De macabere nachtwake, biddend en drinkend bij het lijk van Van Lent, die zelfmoord heeft gepleegd, is even lugu ber als realistisch. Het is zelfs een hoog te-punt in de film geworden. Het ge murmel der gebeden, onderbroken door het drinkgelag en sterke verhalen leiden tot een climax, die later zijn ontwikke ling krijgt. Dat aan een scène als de Maatschappij Ontwikkeling Midden-Oosten De Raad van Commissarissen van de onder leiding van de heer Paul Rij kens staande en in maart 1958 opgerichte maatschappij tot bevordering van de economische ontwikkeling van het Mid den-Oosten (Midec S.A. te Luxemburg) is, naar de maatschappij meldt, uitge breid met vertegewoordigers van Saoe- di-Arabie, Egypte. Syrië, Perzie en Libanon, terwijl eerlang ook Irak, de Soedan en Koeweit vertegenwoordigd zullen zijn. De maatschappij beschikt thans over 830.000 Zwitserse franken aan kapitaal en 81.000 Zw. franken aan reserves. Nato-oefening „Ship Shape" begonnen Gisteren is in het zeegebied ten westen van Engeland en in het oostelijk ge deelte van de Atlantische Oceaan de Nato-oefening „Ship Shape" begonnen, waaraan zowel oorlogsschepen als vlieg tuigen van Engeland, België, Frankrijk, West-Duitsland, Portugal en Nederland deelnemen. De oefening wordt gehouden zowel in de boven- als onderwater oorlogvoering, in het mijnenvegen en de convooibe- scherming. Van Nederlandse zyde wordt aan de oefening deelgenomen door Hr. Ms. on derzeeboten „Zeeleeuw" en „Walrus", een aantal mijnenvegers van squadron 123 en 127, benevens door Lockheed Nep tunes van vliegtuigsquadron 320 van de Marineluchtvaartdienst. Ontroerend spel Ontroerend daarentegen was zijn spel in het samenzijn met zijn vrouw (Mary Dresselhuys, die hem haar angst voor de dood onthult. Ook Mary Dresselhuys als de zorgzame vrouw en moeder, die niet weet doch wel ver moedt, dat zij spoedig sterven zal. ont roerde even zeer. Een bijzonder fijn en doorvoeld tafereel, dat weer een winst punt voor de film opleverde. Een sterke FONS RADEMAKERS filmdebuut rol is die van Louis van Gasteren, als Pale Pie, die de eed zweert, Mammeke, de geheimzinnige dorpsfiguur, te ont maskeren. De jongens van de dokter zijn niet die straatschendertjes, die Coolen heeft ge tekend, zij zijn te netjes. Aan deze keu righeid echter danken wij de warme scène tussen de oudste zoon, die weet, De burgemeester, door Jan Teuling uitgebeeld, was een ogensohynlyk ach tenswaardige, doch goed getypeerde huichelachtige figuur, die door de dok ter onverschrokken aan de kaak werd gesteld. Jan Retel gaf een voortreffelijke dorpskastelein, onbewogen by het on derzoek door de marechaussee, en onbe holpen, geslagen by de smartelyke bevalling van zyn vrouw. wy hebben het dorp aan de rivier, Lith aan de Maas, leren kennen, de kleine gemeenschap, eenvoudig in vroomheid, aaneengesloten in het rodde len, enerzijds vol waardering en liefde voor de dokter, anderzyds klein in het gebaar. Deze rivier stroomt wel door de film, als een rustig waker echter, dat in zyn weerbarstigheid nergens zijn grommen doet horen, zelfs by ysgang niet. MARY DRESSELHUYS moeder van te nette jongens Bewondering kan men hebben voor het knappe camerawerk van Ed. v. d. Ende, de muziekjes van Jurriaan Andriessen zijn verdienstelijk, doch niet overrompelend. Fons Rademarkers' filmdebuut houdt een belofte in voor schoner werk in de toekomst. „Dorp aan de Rivier" is geen grote film geworden, doch wel een film, waarin het spel aan kwali teit gewonnen heeft. Het is een film, die ons ruim anderhalf uur heeft kunnen boeien. VARIA Ongelukkige advertentie De Oostduitse filmmaatschappy „Defa" wordt op het ogenblik overstelpt met kritiek, omdat zy in een advertentie een „jong, aardig en gelukkig meisje" heeft gevraagd, dat een rol zal moeten ver tolken in een nieuwe film. Een derge- lyke wyze van adverteren heeft vol gens de communisten aangetoond, dat de leiding van de filmmaatschappy het slachtoffer is geworden van „het gebrek aan cultuur in de Westerse wereld". In plaats van te adverteren hadden verte genwoordigers van de filmindustrie naar een fabriek moeten gaan om daar een meisje uit te zoeken voor het ver tolken van een filmrol. De meisjes, die hebben gereflecteerd op de annonce zitten echter niet min der in het schip. Volgens het jeugdblad „Jonge Wereld" zijn de 800 meisjes, die zich kandidaat hebben gesteld niet „het slag natuurlyke meisjes zoals de Repu bliek dat kent". Het zouden slechts meisjes uit miljoenen zyn, die het leven van iedere dag trachten te ontsnappen. Van verschillende communistische zy- den is raad gegeven in de kwestie. Er is geadviseerd, dat de meisjes een boek over de helden van de socialistische wereld ter lezing wordt gegeven en toe komstige officieren van het volksleger hebben aanbevolen, dat de meisjes naar de fabriek of een collectieve boerdery worden gestuurd om „een socialistische kyk op het leven" te krygen. Na de galapremière in het City theater te Amsterdam had er een huldiging plaats van de hoofdfigu ren. Op deze foto ziet men van links naar rechts Anton Coolende auteurJan Teulings, Mary Dres selhuys en Max Croiset. 10 jaar wegens doodslag op kinderen Tien jaar gevangenisstraf met af trek van de byna acht maanden pre ventieve hechtenis wegens doodslag luidde het vonnis, dat de rechtbank te Amsterdam vanochtend heeft geveld over een 30-jarige glazenwasser uit Amsterdam. Deze was ervan beschul digd in de nacht van donderdag 23 januari op vrijdag 24 januari j.l. in zyn woning aan de Kattenburgertus- senstraat de gaskraan te hebben open gedraaid. waardoor binnen enkele uren tijds zijn drie kinderen om het leven kwamen. De rechtbank achtte de primair ten laste gelegde moord niet bewezen en sprak de man daarvan vry. De officier van Justitie had moord wèl bewezen geacht en tegen de man 18 jaar geëist. Ds. J. Kamphuis benoemd tot hoogleraar De generale synode van de Geref. Kerken (art. 31), heeft in haar te Bun schoten-Spakenburg gehouden jaarver gadering ds. J. Kamphuis, predikant te Delfshaven, benoemd tot hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen. GEEN HERSTEL IN HET AMBT VOOR DS. A. A. LEENHOUTS Ds. A. A. Leenhouts, leraar by het Chr. M.O. te Amsterdam, die in januari j.l. vrijwillig zijn ambt als predikant bij de Geref. Kerk van Castricum heeft neergelegd heeft zich thans tot de classis Haarlem, onder welke de kerk van Castricum ressorteert gewend met het verzoek om ambteherstel. De classis heeft op dit verzoek afwijzend beschikt op grond van het feit, dat ds. Leenhouts zyn ambt geheel vrijwillig heeft neer gelegd en omdat hy geregeld voorgaat in allerlei diensten, die niet van de Geref. Kerken uitgaan. GEREF. KERK (ART. 31) WIJST ACTIEF VROUWENKIESRECHT AF In haar zittingen van woensdagavond en donderdagmorgen heeft de generale synode der Geref. Kerken (art. 31) de vraag onder ogen gezien, of er termen aanwezig waren terug te komen op het besluit van de generale synode van Arnhem 1930, waarbij aan de vrouwe- lyke lidmaten der gemeente het kies- V en D legt de nadruk op de Empire-lijn (Van een speciale medewerkster) Onder het motto ,La corte della moda" (De voorhof van de modetuin) toonden gistermorgen en -middag vier mannequins de nieuwe najaars modellen hij V. en D. Het waren stuk voor stuk bloemenuit de voorhof van de Italiaanse en Franse modehuizen. Tezamen vormden zij een herfstbouquet van goudbruine en dieprode chrysanten, absinthgroene dahlia's en felkleurige orchideën. De fraaie stoffen waren ruwharig bouclé, mohair en tweed voor mantels. Voor japonnen en rokken werd eveneens veel tweed gebruikt in vaak verras sende kleurencombinaties, zoals groen blauw en rood-zwart. Wol met zyde en jersey bleken ook nog steeds geliefde stoffen. Voor namiddagjaponnen is flu weel zeer modieus en voor geklede doel einden satin duchesse. EMPIRELIJN De collectie was er op gericht om te laten zien wat de Franse modehuizen bieden en dus was de Empirelyn goed vertegenwoordigd. Dit model is n.l. lang niet geschikt voor iedereen en zal de slanke dames het best kleden. De taille is zeer hoog, de aangebrachte ruimte valt vlak onder de buste, wat een wyd- uitstaand effect geeft. Een gryszwart geruite japon, met een geheel geplooide rok in deze styl, had veel succes. Bijzonder fraai vonden wy een zwarte imprimé-japon, met een ingenieus ver werkte gedrapeerde rok, die aan de zoom weer glad viel. De achterkant was geheel doorgeknoopt. Ook voor cocktail- japonnen is de Empirelyn zeer geschikt, zoals de stijlvolle groene satynen met wit kanten japon met strikgarnering. De mantels in deze lyn waren zeer opvallend. Heel chic was een nacht blauwe mantel met diep-ingezette plooien, waarby een beeldige gebroken witte hoed werd getoond. Een dieprode recht in de kerk niet toegekend werd. De synode besloot aan dit verzoek niet te voldoen. Dit geschiedde met 24 tegen 7 stemmen en 1 onthouding. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oudehorne (Fr.) H. We-g'gemans. kand. te Hilversum die be dankte voor Lollum (Fr.). Moordrecht en voor Wlt.ka.rsum. GEREF. KERKEN ONDERH. ART 31 K.O. Beroepen te Gees en te Nyverdal A. Koers. kand. te Hoogkerk. Aangenomen vaar Oosterbeek-Velp J. R. Kamerbeek, kand. te Amersfoort. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-west I. de Bruijne te. Rotterdam-centrum; te Vee- nendaal B. Bijleveld te Noordeloos. mantel gegarneerd met zwart persianer bont, waarbij een zwart hoedje werd getoond, kreeg een warm applaus. Dat het klassieke model ook nog steeds geliefd is, bleek wel uit het suc ces, dat een antracietkleurig pakje oogstte. Hierby werd een beeldig wit hoedje met grote veer gedragen. Mantels vormden een groot onderdeel in deze show, zowel effen als geruite stof in verschillende kleurennuances. Bij de soms wat sobere kleuren brachten de hoeden en accessoires de vrolyke noot b.v. in de combinatie gryskorenblauw of koningsblauw met cerise. Dat modieus niet altyd duur behoeft te zyn, zagen wy by een flessengroene bouclé-mantel met ruime rug met platte plooien uit de kraag. Een groene mantel in het trapezium model, met lage horizontaal aange brachte zakken, gegarneerd met een bontkraag van zeehond, was bijzonder mooi. De getoonde rokken waren glad of gerimpeld, omdat de stoffen merendeels ruig zijn en dan niet zo goed plooi hou den. Hierby werden popeline-blouses en jersey-jumpers gedragen. Iets nieuws in deze jumpers is de ruime rug met aan de onderkant een strikje. Ook de vry korte rokken van de Japonnen zyn vaak ruim aangezet. De glad vallende doorknoopjurk is evenwel ook nog steeds en vogue. Een linde groene japon met blousende rug in een pied-de-coq-ruitje, had veel succes. Enkele beeldige cocktailjaponnen in zyde en fluweel, w.o. een geheel geplooid model in ivoorkleurig satin duchesse, behoorden werkelyk tot de haute cou ture. De korte kanten bruidsjapon, ge heel met zilverdraad bewerkt, was even eens snoezig. De accessoires waren wederom met zorg gekozen. Een aardig modesnufje is de fluwelen of goudkleurige haarbandeaus, die bij avondkleding gedragen wordt. By het bruidstoilet zouden wy evenwel liever een kapje gezien hebben. De getoonde hoeden waren over het algemeen vry klein. Men zag zowel clochemodellen als hoeden met opgesla gen randen. Heel mooi waren de als turban verwerkte hoeden.. Nieuwe modellen Italiaanse schoenen o.a. in de nieuwe kleur oiyfgroen, wer den eveneens gebracht. JONGEMAN 22 jaar, v.g.g.v, i.b.v. diploma avond H.T.S., met werkplaats en tekenkamerervaring, zoekt passende werkkring. Brieven letter H., Boekh. Emeis, Voorschoten. Brieven op advertenties welke naar onze mening niet bonafide op de inhoud reage ren (o.a. drukwerken) wor den niet aan de stellers door gegeven, doch zonder meer vernietigd. zyn onafscheideiyk maar dan geleverd door de OLIESTOOKSPECIALIST. wy leveren U stookapparaten voor alle doeleinden, met of zonder afvoer. 2000 tot 20.000 calJi. PURFINA FLAMAZUR, de veredelde haardbrandolie voor Uw oliestook in elke hoeveelheid. BEL DUS 25328. ACCOUNTANTSKANTOOR te Den Haag vraagt beginnende- en meer gevorderde in het bezit van mulo-diploma. Ook voor pas afge studeerden een aantrekkelijke opleidingspositie. Brieven onder no. 6718 aan het bureau van dit blad. HOGE PRIJZEN 400 14581; 80 19111 met premie van 3000 PRIJZEN VAN ƒ80.— 3193 3305 4269 6281 9120 10876 12712 13736 13863 14249 14419 14738 15152 15439 16151 17431 17629 19791 21708 NIETEN 1328 1433 2347 2441 2763 2765 3084 3188 3475 3584 3724 3782 4187 4216 4455 4591 4979 5146 5S65 5963 6271 6482 6627 6860 6865 7001 7666 7722 7834 8025 8252 8328 9102 9296 9664 9861 9948 10002 10147 10219 11109 11474 11661 12274 12465 12554 12668 13921 14572 14631 14782 14988 15389 15395 15945 16061 16440 16651 16775 16882 16933 16969 17712 18269 18488 18692 18881 18918 18981 19095 19139 19169 19551 20097 20950 21021 21340 21515 21717 DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN III .§2 Een betere auto voor minder geld bij de ELAM N.V. Haarlemmerweg 24 (hoek Maresingel) Telefoon 33141 - (k 1710) Off. Ford-dealer voor Leiden en omstreken en de Bollenstreek. 2 Fords Taunus 15M 1956/1957 3 Fords Taunus 12M 1956/1958 2 Volkswagens 1955 Opel bestelwagen 1955 Oldsmobile 98 Ds Hyd 1954 Opel Rekord 1956 Ford Fairlane 1955 Fiat 1400B 1957 Renault Dauphine 1957 Fiat 600 1957 M Deze deskundig gekeurde automobielen worden met volledige garantie geleverd. Financiering Inruil H= Zaterdags geopend tot 6 uur. Volkswagen bestelw. '55 Volkswagen st. car '53 Ford Taunus comb. w. 1956 Ford Squire comb. w. 1957 Ford Custom 1955 Ford Anglia 1955 Citroën 11 Norm. 1951 Ford Consul 1954 Goliath 1956 Ford Mercury overjarig. mi| ml ROYAL McBEE NEDERLAND N.V. zoekt in verband met uitbreiding van haar schrijfmachinefabricage Een technische opleiding of ervaring op het gebied van montage van schryf- machines of van fabricage van onderdelen is niet vereist. In het bedrijf bestaat gelegenheid tot scholing. Zy, die prys stellen op een prettige werkkring met gunstige lonen en goede sociale voorzieningen in onze snel groeiende onderneming, waar reeds 1400 mensen werkzaam zijn. worden verzocht te solliciteren. Reiskosten worden geheel of gedeeltelyk vergoed, toetreding tot de Royal McBee pensioenregeling is mogelyk, terwyl een sociaal voorzieningsfcnds aanwezig is. Sollicitanten kunnen zich elke dag van 912 en van 25 uur en bovendien ook dinsdagsavonds en vrijdagsavonds van 79 uur wenden tot de personeels afdeling van ons bedryf, dat gevestigd is aan de Oosterkerkstraat 11 Lelden. Op telefonisch of schriftelyk verzoek zenden wy U gaarne eerst een sollicitatie formulier toe. ROYAL McBEE NEDERLAND N.V. Oosterkerkstra at 11 Leiden. Tel. 0 1710—31545

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4