mm, flicyiü/riMü Schneider schilderde zelf zijn leven vol bedrog en oplichting Strauss maakt zich belachelijk door conflict met verkeersagent Met een enkel woord Agenda ft VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 Rechters schudden hun ivijze hoofd De verdedigers willen andere president Voor de rechtbank te Bonn, waar de 39-jarige Robert Schneider, ex-chef van de psychologische dienst van het West- duitse leger, terechtstaat op beschuldi ging van bedrog en het onbevoegd voe ren van een academische titel, heeft de beklaagde zelf zyn levensloop geschil derd. Hij zei als zoon van een expediteur in Wenen geboren te zün. HU had in zün jeugd geen grondig onderwijs genoten. Tot 1938 wist hü zich in het leven te houden als employé van een reisbureau. In 1938 meldde hü zich als vrijwilliger voor het Duitse leger. Intussen had hü ijverig avondlessen gevolgd en zodoende zyn gemis aan voldoende elementair en middelbaar onderwüs in zekere zin inge haald. De rechters schudden hun wijze hoofd over hetgeen de man hierna vertelde: Schneider wilde in de tijd, dat hij op de academie voor militaire artsen en aan de universiteit te Würzburg doorbracht, zoveel kennis vergaard hebben, dat hij in 1944 tegelijk zijn doctoraal medicijnen en het doctoraal examen filosofie kon afleggen. Is hij hierin geslaagd? De verklaring van Schneider dat de hoogleraren, die hem geëxamineerd hadden, inmiddels allen gestorven zyn, kon de rechtbank natuurlijk niet zonder meer aanvaarden. In de slotfase van de oorlog was het hem, zo zei hij, op grond van verlichte eisen gelukt een verklaring te bemachtigen, dat hij met goed gevolg zijn studie voor arts had voltooid. Na de oorlog heeft hij in Wenen tege lijkertijd praktijk uitgeoefend als arts, psychiater, en leider van een instituut. GEFINGEERDE NAAM Omdat hij werkte onder de gefingeer de naam van dr. Ing. Brandstatter en mensen had opgelicht met het doel voor het geld onderzoek op psychologisch ge bied te doen, werd Schneider in hechte nis genomen en tot 15 maanden gevan genisstraf veroordeeld, Na zijn vrijlating trachtte hü zich in 1953 met valse papie ren in Kiel te laten inschrijven als stur dent in de theologie. In september 1955 solliciteerde hij naar een functie bij de Westduitse strijdkrachten. Hij gaf hier bij op dat hij ook rechten had gestu deerd, doch viel, naar zijn zeggen, op dit punt door de mand toen hij aan de tand werd gevoeld. Schneider verklaarde steeds weer, dat hü slechts valsheid in geschrifte had ge pleegd om te voorkomen dat men ont dekken zou dat hij in de gevangenis had gezeten. Hü had zich slechts een nieuwe bestaansmogelijkheid willen verschaffen. Hij zei zich niet meer precies te kun nen herinneren, welke methode hij had toegepast bü zün vervalsingen. ANDERE PRESIDENT De verdedigers van Schneider hebben gisteren verzocht om een andere presi dent van de tweede strafkamer van de rechtbank te Bonn, omdat de huidige, Herbert Schroder, vooringenomen zou zijn. De strafkamer kwam daarna onder een andere president bijeen, maar heeft over het verzoek van de verdediging nog geen besluit genomen. Besloten werd de behandeling van de zaak hedenochtend voort te zetten. Van de zyde van het parket werd ver nomen, dat eventuele vervanging van de voorzitter tot gevolg zal hebben, dat de zaak maandenlang verdaagd zal moeten worden, omdat een nieuwe president zich eerst in de kwestie zal moeten inwerken. In de motivering van hun verzoek zei den de verdedigers, dat de president de Weer een dreigbrief voor Sovjet-ambassade in Londen De Sovjetrussische ambassadeur in Londen heeft een anonieme brief ontvangen waarin een „Amerikaan se piloot" dreigt dat hij vandaag vrijdag, boven Sovjetrussisch gebied een atoombom zal neerwerpen. Voorts zal er een waterstofbom op Polen worden geworpen, aldus de brief, die de ambassade gisteren heeft gepubliceerd. Het is de vierde maal sedert juli, dat de ambassade een dergelijke dreigbrief ontvangt. De brief, in blokschrift geschreven, is dinsdag in Ipswich, Suffolk, gepost. De am bassade heeft een fotokopie van de brief aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gebonden. De brief luidt: „Ik ben een Amerikaanse piloot die een vriend heeft verloren die boven Oost-Duitsland vloog. Ik ben van plan mijn wraak te nemen door een atoombom op Sovjetrussisch gebied te werpen. Een of twee van mijn bemanningsleden zullen Britse piloten zijn. Wij zullen van Milden- hall, Suffolk, starten. Kijk uit, vrij dag a.s. T. W. J. „P.s. Mijn vriend zal met zijn be manning een waterstofbom op Po len werpen". Een woordvoerder van het ..Foreign Office" (Buitenlandse Zaken) verklaar de, dat de brief op het eerste gezicht" een „grove grap" schijnt te zijn. Scot land Yard is met een onderzoek belast. Een lid van de Sovjetrussische ambas sade heeft het origineel van de brief aan een functionaris van het ministerie laten zien. Hij heeft het origineel ech ter weer meegenomen. Ook de originelen van de vorige dreigbrieven heeft de Sov jet-ambassade behouden. Daar kunnen functionarissen van het „Foreign Office" de brieven inzien als zij dat willen, doch de politie zal niet toegelaten worden. De woordvoerder geloofde niet dat de trieven door Amerikaanse piloten zijn geschreven. Een 34-jarige landarbeider heeft onlangs verklaard, dat hij de schrijver van de brieven is. De man had zich willen wreken omdat hij geen werk loosheidsuitkering had gekregen. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Jenden verklaarde don derdag. dat de brief een vervalsing moet zijn. In Britse kringen merkt men op dat er geen vliegtuigen voor atoombom men met gemengde Brits-Amerikaanse bemanning bestaan! beklaagde meermalen het woord heeft ontnomen en de verdedigers op ruwe en ongepaste wüze heeft bejegend. Ver der gaf Schroder te kennen, dat hij zich reeds een definitief oordeel over de zaak heeft gevormd, aldus de verdedigers. Van welingelichte züde werd vernomen, dat één van de verdedigers een tüdlang als ambtenaar bü Schroder heeft ge werkt. Andorra is veertig jaar bij de tijd ten achter President Cairati van Andorra, het republiekje in de Pyreneeën, heeft meegedeeld, dat zijn land zich niet meer in staat van oorlog met Duitsland bevindt. Deze aankondi ging komt niet dertien, maar veer tig jaar te laat! De toestand waarvan Cairati sprak, heeft namelijk betrekking op de eerste wereldoorlog, die van 1914 tot 1918. Het republiekje heeft toen het Duitse keizerrijk officieel de oorlog verklaard, maar aangezien men vergeten had Andorra op de vredesconferentie van Versailles uit te nodigen, bestond de oorlogstoe stand officiël nog altijd. Niemand heeft daar echter iets van gemerkt. Per Jilerfla f 6,95 17 «a CoojroanirproductJ Westduitse minister van Defensie zet de strijd tegen Hahlbohm onverdroten voort Onbelangrijk delict krijgt wanstaltige afmetingen (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Defensie, Strauss, voert een soort koude oorlog te gen de Bonner politieagent Hahlbohm, die in april j.l. de chauffeur van de mi nister bekeurde wegens gevaarlijk auto rijden op last van Strauss zelf. Zelfs in het officiële orgaan van de Westduitse regering, het Bulletin, is Strauss dezer dagen van leer getrokken. De minister beweert bij hoog en laag, dat hij niet sportief behandeld is. De agent, aldus Strauss, is niet op zipi plaats voor het ambtbureau van Adenauer, waar het incident zich destijds afspeel de, en de desbetreffende ministeries van de deelstaat Noordrijn-Westfalen behan delen de minister niet zoals het behoort. Strauss beweerde gisteren in bovenge noemd Bulletin, dat hij nieuw belastend materiaal tegen de politieagent heeft verzameld. Ook andere automobilisten, zegt hij, zouden bezwaren gemaakt heb ben tegen het optreden van Hahlbohm. Het vervelende voor de minister is, dat de gehele openbare mening in West- Advertentie Duitsland zich achter de agent heeft ge plaatst; de voortgezette koude oorlog van Strauss vergroot slechts de sympathie voor Hahlbohm! De om zijn agressiviteit en krachtige maatregelen bekende, doch zeer jonge minister Strauss is door dit alles steeds dieper in het moeras terecht gekomen. Nog te meer, nu van sociaal democratische zijde, waar men dit geval met graagte uitpluist, reeds gezegd is, dat Strauss wil proberen van Hahlbohm een communist te maken. Volgens soci aal-democratische persberichten is van de zijde van de CDU (waarmee de CSU, de partij van Strauss, nauw samenwerkt) betoogd, dat Hahlbohm behoort tot een afdeling van de SPD (de socialistische partij) te Beuel nabij Bonn, welke afde ling door de opneming door communis ten sterk geradicaliseerd zou zijn. Van bepaalde CDU-zijde zou men het ver- keersconflict nu zelfs op zijn politieke kanten willen onderzoeken!!.... Maar de minister van Justitie van Noordrijn- Westfalen, de CDU-er Dufhü, heeft deze suggesties van de hand gewezen; ook hij staat volkomen achter de agent en tegen over de ministerVoor Strauss be gint het onbelangrijke verkeersdelict wanstaltige afmetingen aan te nemen, die hem lichtelijk bespottelijk dreigen te maken. Uitgaansverbod op Cyprus voor Griekse jongemannen Voor Nicosia is gisteravond voor on bepaalde tyd een uitgaansverbod afge kondigd naar aanleiding van enige in cidenten waarby o.a. de Amerikaanse vice-consul op Cyprus werd gewond. De Amerikaan werd driemaal beschoten. In niet ernstige toestand werd hy in een Brits hospitaal opgenomen .Een lid van de Britse luchtmacht werd in een bui- tenwük van de Cyprische hoofdstad bij een aanslag gewond. Binnen de om muurde stad liepen twee Turkse Cyprio ten schotwonden op. Later werd bekendgemaakt, dat het uitgaansverbod vandaag by zonsopgang zou worden opgeheven met uitzondering voor Grieks-Cyprische mannen van vyf- tien tot 25 jaar. Deze moeten tot nader order binnenblyven. De leider der Turkse gemeenschap op Cyprus, dr. Kutchuk, heeft via de radio 'n beroep op zijn volgelingen gedaan om ondanks een aanslag op twee Turkse Cyprioten door de Eoka kalm te blijven. Bisschop Anthimos van Kitium, de plaatsvervangende Etnarch van het ei land, zou vandaag naar Atnene gaan voor dringende besprekingen met aarts- bischop Makarios over het Britse plan voor Cyprus waarvan de uitvoering op 1 oktober begint. Zoals bekend hebber de aartsbisschop en de- Griekse regering dit plan afgewezen. Vragen over studietoelagen Het Tweede Kamerlid de heer Gortzak heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelijk gevraagd of het juist is, dat een aantal aanvragen van studenten by het hoger onderwijs voor een toekenning van een studietoelage voor het jaar 1953- 1959 nog niet is afgehandeld en dat daardoor een aantal studenten, nu het studiejaar reeds is begonnen, nog in het onzekere verkeert of op hun aanvragen gunstig zal worden beslist. Kan de minister mededelen wat de oorzaak vormt van de vertraging in de afhandeling der aanvragen en is de mi nister bereid te bevorderen, dat aan de onzekerheid, waarin een aantal aanvra gers zich bevindt, zo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt? Is de minister bereid te bevorderen, dat in de toekomst uiterlijk vóór 1 sep tember van het jaar, waarvoor de stu dietoelage wordt gevraagd, .over deze aanvraag zal zyn beslist en hiervan aan de aanvrager mededeling zal zijn ge daan? Communistisch raadslid naar politiebureau De politie te Zaandam heeft gister middag het communistisch raadslid J. Hesselman naar het politiebureau ge bracht en daar tegen hem proces-verbaal opgemaakt wegens wederspannigheid je gens de politie tijdens een huisuitzet ting. De heer Hesselman poogde name lijk door de afzetting van de politie te komen toen deze bezig was een weduwe wegens huurschuld uit een woning te zetten, waarin zij clandestien haar intrek had genomen. Nadat de heer Hesselman door de politie-afzetting heen was, ging hy zich bemoeien met het vervoer van de meubelen der weduwe naar het ter rein van de gemeente-reiniging. In de loop van de middag heeft hij tegenover de politie zijn spijt over dit gebeuren uitgesproken. „Zeeslag" tussen vissen De bevolking van het Italiaanse plaatsje Gravedona is getuige geweest van een zware „zeeslag" tussen vissen in een meer in de buurt. Een school van ongeveer veertig snoeken stootte mid den op het meer op een dubbel zo groot aantal steuren. Geen der partüen was van plan een centimeter uit te wyken en nadat zü in formaties waren ge zwommen. die recht tegenover elkaar lagen, begon het geveeht. Al spoedig zag men bloed en dode vissen naar de oppervlakte komen. Vissers maakten dadelük van de gelegenheid gebruik om zo op een gemakkeiüke manier aan een goede vangst te komen. Eén meldde een vangst van ruim dertig pond snoek en twintig pond steur. Wie de stryd gewonnen heeft is niet duidelyk gewor den. Het aantal dode vissen werd ge schat op tachtig. t 7 ti e 3 A t S 1' VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Pro menade ork. 18.50 De puntjes op d« 1, caus. 19.00 Voor de kind. 19.10 Kinderkoor VPRO: 19.30 Leven ln Nederland, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.15 Bas en piano. 20.35 Benelux, caus. 20.45 De mensen in het Heelal, caus. VARA: 21.00 Vakantieverhalen en muziek. 21.55 Bultenl. weekoverz. 22.10 Jazzclub. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30—24.00 Ballroomork. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.05 Lichte muz. 18.25 Bariton en plano, 18.50 Cursus Openbaar Kunst bezit. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nw6. 19.15 Regerlngsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 VVD. pol. caus. 19.35 Gram. 20.05 Idem. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Amus. muz. 21.20 Philharm. en Bau cis, hoorspel. 22.20 Tenor en piano. 22.50 Een nieuwe ruimte, caus. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Jazzmuz. VOOR ZATERDAG 20 SEPTEMBER Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nw6. 8.18 De ontbijtclub. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Wa- terst.) VPRO: 10.00 Tydelyk uitgescha keld. caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Cabaret. 11.30 Buitenl. weekoverz. 11.45 Omr.koor. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 VA BINNENLAND P ostpakketten voor Nieuw-Zeeland waarvan het de bedoeling ls dat zij ge adresseerden vóór Kerstmis bereiken, moe ten, indien van. de rechtstreekse verzen ding over zee gebruik wordt gemaakt, uiterlijk 25 september ter post worden bezorgd. Het Nederlands Instjtuut van Ac countants houdt op zateroag 27 septem ber a.s. in het Kurhaus te Scheveningen de jaarlijkse accountantsdag. Het Nederlands oudheidkundig con gres van de Rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek zal op 2 en 3 januari 1959 ln Amersfoort gehouden worden. Tijdens een diner, dat is gegeven na de opening van het nieuwe Scandinavi sche zeelleden-hotel te Rotterdam, ls de consul-generaal van Denemarken, de heer W. van der Vorm. onderscheiden met de Zweedse Orde van Vasa. De directie van de N.V. „Timex", een kunstwolfabriek te Hengelo, heeft bekend gemaakt, dat wegens verminderde toe komstmogelijkheden voor haar prödukt. o.a. door de sterk toegenomen toepassing van synthetisch vezelmateriaal, voortzet ting van haar bedrijf niet langer verant woord ls. Bij de Tweede Kamer ls ingediend het ontwerp voor een nieuwe boswet. In hun toelichting zeggen minister Vonde ling en Staatssecretaris Hoppenen, dat zij bij de voorbereiding van het ontwerp er ln de eerste plaats naar hebben gestreefd het minder overzichtelijke beeld, dat het samenstel van geldende wettelijke bepa lingen met betrekking tot de bosbouw en de houtteelt biedt, te vervangen door een zo eenvoudig mogelijk regeling onder ver mijding van perfectionisme. Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ls Ingesteld een commissie, welke tot taak zal hebben de minister te adviseren omtrent de wenselijkheid van een reorga nisatie van de onderwijsprogramma's, zo als deze aan de onderscheidene pluimvee- teel/tvaksdholen zullen dienen te worden gegeven, en het leerplan van de lagere landbouwscholen, voor zover dit betreft het terrein van de boer-plulmveehouder. Tot voorzitter dezer commissie is be noemd lr. C. A. M. v. d. Hout, Inspecteur van het Landbouwonderwijs te 's-Gra- venhage. De Nederlandse Bond van Grondbe zitters zal op donderdag 25 september ln Groningen züjn 25-Jarig bestaan vieren. De minister-president van Suriname mr. S. D. Etmanuels. zal gevolg geven aan de uitnodiging van de minister van Buitenlandse Zaken van Nederland om de op 9 en 10 oktober te Willemstad te hou den bijeenkomst van de hoofden van de Nederlandse diplomatieke missies in de Midden- en Zuidamerlkaanse landen bij j te wonen. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zal dr. J. Ohir. I Hubach, hoofd afdeling vliegerkeuriingen van de Stichting Nationaal Luchtvaart- Geneeskundig Centrum in Soesterberg, deze maand afscheid nemen van zijn werkkring. Morgen zal een afscheidsre ceptie worden gehouden in het officiers- casino Kampweg 1 Soesterberg. Prins Bernhard zal zich op deze receptie doen vertegenwoordigen door Commodore H. F. G. Holtz van de Kon. Luchtmacht. BUITENLAND Eisensteins klassiek geworden film De pantserkruiser Potemkln" is te Brus sel op een internationaal filmhistorisch congres tot „beste film aller tijden" uit geroepen. Na deze Russische produktle uit 1925 bezette Chaplins ..Gold rush" uit hetzelfde jaar de tweede plaats, gevolgd door de Italiaanse neo-reallstische rol prent „Fietsendieven" van Vittorio de Sica uit 1948 als derde. Drie gemaskerde bandieten hebben donderdag een overval gepleegd op post beambten die in Zuid-Londen een post auto laadden. In nog geen minuut slaag den de overvallers erin met 5.200 pond sterling in contanten en stukken ter waarde van 2.000 pond in totaal circa 75.000 gulden te ontsnappen. Een maatschappij, gevestigd In Jo hannesburg, heeft kolonel Peter Townsend de functie van perschef aangeboden tegen een salaris van 12.000 pond sterling (cir ca 127.000 gulden) per jaar. Prof. Fritz Heepe van de Universiteit van Munster heeft verklaard, dat nage noeg een op de drje Inwoners van de Duitse Bondsrepubliek aan vroegtijdige uitputting van de hartspier lijdt. De oor zaak daarvan is nog niet voldoende be kend. zei hij. Op 26 en 27 september wordt ln Munster door circa honderd antsen uit binnen- en buitenland van gedachten ge wisseld over aandoeningen van de hart spier. Onder de dienstplichtigen, die zich donderdag voor hun eerste oefening in Leonsberg (W.-Duitsland) moesten mel den. bevond zich ook een 19-jarlg meisje. Zij had nJ. een oproep voor militaire dienst ontvangen en zij had er gehoor zaam gevolg aan gegeven. Haar voornaam, Almuth. had de ambtenaar waarschijn lijk doen geloven, dat het hier een Jongen betrof. Aangezien aan haar werkelijk ge slacht niet viel te twijfelen, ls zij onmid dellijk met „groot verlof" gezonden. Een elektricien lm Zenicla in Bosnië (Joego-Slavië) heeft een radio-actieve ko- baltnaald gestolen en deze Isotoop zonder beschermende mantel in een lade ln de ijzer- en staalfabriek waar hij werkte, verborgen. Het gevolg is, dat de man ern stig ziek ls en dat zeventien andere ar beiders, die ln het vertrek met de on beschermde Isotoop waren geweest, in een ziekenhuis zijn opgenomen, aldus werd gisteren tilt Belgrado gemeld. Het meren deel van deze zeventien arbeiders had hoofd- of maagpijn. De Noorse minister-president. Ger- hardsen. zal van 26 september tot 3 ok tober een bezoek brengen aan Joego-Sla vië, waar hij ontvangen zal worden door president TIto en besprekingen zal voe ren met Joegoslavische leiders over kwes ties van algemeen belang en de betrek kingen tussen belde landen. De premier van Ghana, dr. Nkroe- mah. heeft ln een artikel in het Ameri kaanse tijdschrift „Foreign Affaire" ver klaard. dat Afrika, als het niet van het Westen ln voldoende mate de economische hulp krijgt die het nodig heeft voor zijn ontwikkeling, het zich tot anderen zal moeten wenden. Hij bedoelde dit niet als een bedreiging; het ls een verklaring van de politieke werkelijkheid, zei hij. De pre mier gelooft, dat de Westelijke mogend heden een nieuwe, zeer belangrijke rol ln Afrika kunnen spelen. De groep V.N.-waamemers ln Liba non zal binnenkort worden vergroot, zo ls in New York en Beiroet meegedeeld. De groep telt op het ogenblik 239 offi cieren en 46 onderofficieren. Een drletraps „Atlas"-raket van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren an derhalve minuut nadat zy van op de proefbasls te Gape Canaveral was gelan ceerd, in de luont ontploft. Het was de bedoeling, dat de grote raket een afstand van 9.000 kilometer zou afleggen, aldus werd onofficieel vernomen. Bij eerdere proeven met dit rakettype waren de ra ketmotoren Ingesteld voor een afstand van 5.000 kilometer. De „Atlas" ontplofte op een hoogte van ongeveer 15.000 meter. De Noorse vissers in de noordelijke wateren klagen erover, dat Britse, Russi sche en Portugese treilers „moedwillig" vistuig van hen hebben vernield. Een Britse treiler had zelfs een Noor. die schadevergoeding vroeg, willen rammen. Een 44-Jarige Fransman. Perenyl. ls gisteren bij een poging het Hongaarse ge zantschap te Parils binnen te dringen, ge wand geraakt, doordat een bewaker ln het gebouw drie schoten op hem loste. Perenyl ls naar een ziekenhuis overge bracht met twee schotwonden in zijn rechterarm. Hij wilde de politie niet mee delen wat hij met zijn optreden beoogde. Hij had geen wapens bij zich. maar wel een bedrag van 2.500 gulden in francs. Strijd om vernieuwing (Van onze t.v.-medewerker) De fanfares rondom de nieuwe Neder landse speelfilm „Fanfare" zijn nog niet gedempt om straks tegen de datum van de première, tweede helft vanokto- ter en hopelijk lang daarna weer op nieuw op te steken of wéér wordt ons vergund in de filmkraamkamer een blik te slaan, waar een trotse regisseur in de persoon van Fons Rademaker zijn celloloïd borelingske vertoont. Er zit leven in de brouwerij en in het „Dorp aan de Rivier". We zullen het vlug ge noeg merken, want gisteravond werd het geboortefeest gevierd door vertoning in het publiek van de naar het boek van Anton Coolen gemaakte rolprent. Laten we op een gunstig gesternte hopen, want dat is iets, wat de vaderlandse film industrie nodig heeft als brood. Dit num mer vormde met de prettige blokfluit en guitaarmuziekjes wel de ruggegraat van de kunstrubriek van de VARA. Een strijd om vernieuwing en verbete ring op een heel ander front werd ons daarna vertoond. „Mensen als Maria" was de titel van een gedramatiseerde reportage van het werk van de Wereld Gezondheids Organisatie. Met alle waar dering, meer nog eerbied voor deze gi gantische arbeid op een onmételyk werk terrein smaakte dit verhaal ons toch niet al te best. De harde en kundige werkers in de gebieden met versnelde sociale ont wikkeling (een naar onze smaak wat zoetelijke naam voor de onderontwik kelde gebieden, waar het juist gaat om een achterstand ook op sociaal terrein in te halen) brengen enorme offers aan comfort, maar wat ons werd voorgezet was teveel glamour. Het vlotte uni formpje van het lieve verpleegstertje leek ons meer karakteristiek voor een jeugdige KLM-gastvrouwe dan voor een dappere jonge martelaresse, die haar glansjaren slijt in de dorre woestijnen, waar de Indianen wonen en ploeteren om in leven te blijven. De naakte waar- en werkelijkheid werd versuikerd gepre senteerd door een regie, waarvan de pretentie om het zacht uit te drukken geen maat kende. Natuurlijk kan de VARA daaraan niets veranderen en het mag zeker geen reden zyn om ons een blik op een andere wereld te onthouden, maar ergens schuilt er in dit goede land toch wel een fout, want al mag het verdiend zijn om de naam van een in Afrika aan de malariabestrijding wer kende arts vier keer te noemen, waarom daarnaast de Nederlander, die de stoot gaf om de builenpest in Burma onder de knie te krijgen, anoniem mag blij ven. dat begrijpen we echt niet hele maal of duidelijker gezegd: dat ergert ons. En we kunnen er ook niets aan doen, dat de strijd tegen de malaria in Nieuw Guinea onder aanvoering en op aanwijzingen van de Leidse hoogleraar Van Thiel telkens door onze gedachte speelde en daarom willen we die strijd om vernieuwing van een toegewijd land genoot ook even hardop memoreren. Het slot van de avond was vol charme. Hans Snoek presenteerde bekwaam en geestdriftig een talentvol danspaar, dat ons onthaalde op droomgestolten op zwerftocht, geen grapje, zoals geannon ceerd werd, maar schone ernst van won derlijke diepte en lichte gratie en verder RA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sport - 15.00 Gemengd koor. 15.15 Boekbespr. 15.35 Radio Philh. ork. en solist. 16.25 it U geregeld kamperen?, caus. 16.40 Gram. 17.00 Wereldmuziekconcours te Kerkrade. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en oomm. 18.20 Lichite muz. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Pas separtout, caus. 19.40 Machten en men sen. oaus. 19 55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.35 Gram. 20.55 Symf.ork. 22.05 Socialistisch comm. 22.20 Cabaret. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbrneded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kron. v letteren en kunsten. lo.05 Gram. 15.10 Amateursork. 15.30 Gemengd koor. 15.50 Boekbespr. 16.00 V. d. Jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 SDortpraatle 17.30 De springplank. 17 50 Gram. 18.00 Journalistiek week overz. 18.10 Gram. 18.25 Strijkoik. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Radio Phllh.ork. en soldst. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 De gewone man. 20.45 Intern, vocallsten- conc. 1958: Brabants ork. en solist. 21.20 Gramb. 21.55 De Kniooerbolcaus. 22 05 Amus. muz. 22.35 Wij lulden de zondag ln. Aansluitend- Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.22 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie 14.00—15.30 Tenniswed strijden te Parijs. AVRO: 17.0017.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NORV: 20.20 Mag lk even?, cabaret. 20 55 Hobby-rubriek. 21.10 Gevar. progr. 21.55 Dagsluiting. Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.25 Filmmuz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Gram. 14.10 Hoorsp. 15.10 Schots ork. 16.30 Caus. 17.00 V .d. kind. 17.55 Weeriber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land 18.45 Gevar muz. 19.30 Symf.ork. en so list. 20.15 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebeden. I 0023.06 Nws. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12 00 Lichte muz. 12.30 Nws. 12.45 Sport. 13.10 Gevar. muz. 14.00 Lichte muz. 14.25 Sportprogr. 18.00 Gitaarclub 18.30 Jazzmuz. 19.00 Journ. 19.24 Sport 19.30 Nws en gevar. progr. 20.30 en 21.30 Nws. 21.31 Symf.ork. en soliste. 22.00 Damsmuz. 22.30 Nws. 22,40 Dansmuz. 23.00 Gram. 23.30 Nws. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Licht pro gramma 19.00 Nws. 19.35 Koor- en volks- muz. 20.00 Lichte muz. 20.10 Gevar. pro gramma. 21.45 Nws. 22.10 Ork.conc. 23.00 Jazzmuz. 24.00 Nws. 0.05 Lichte muz. 1.00 Idem. 2.155.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12,06 Ork.conc. 13.05 Idem. 14.30 Idem. 16.00 Cosl Fantutte, opera. 19.00 Belgische muz. 19.30 Kamermuz. 20.35 Voordr. en muz. 22.50 Gram. 23.53 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Muz. kaleldoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Gram. 15.15 Idem 15.45 Idem. 16.00 Ork.conc. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dag klapper. 17.20 Gram. 18.00 Gevar. muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereld tentoonstelling. 20.00 Ork.conc. 21.00 Gram. 21.15 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dans muziek. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Ato- mlum-cocktail. 14.15 Gram. 15.15 Ato- mlum-cocktail; 16.00 Gram. 17.00 Nws. 18 42 Gram. 19 30 Nws. 20.00 Gevar. pro gramma. 221)0 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. een vertoning, rijk aan onconventionele hevige bewegingsdynamiek van Argen tijnse origine, gedeeltelijk op primitieve, maar makkelijk aansprekende basis.. Ook deze worsteling om vernieuwing en ver jonging leek reeds rype vrucht te dragen. De Harmonie. Receptie 45-Jarig bestaan Wbv. „Ons Belang". 810 uur nam. Speeltuin ver „Ons Eiland": Tuinfeest. 711 uur nam. In den Vergulden Turk: Werkavond Leidse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Stadhuisplein: K. en O.-excursle naar het Westland. 9 uur voorm. ZATERDAG Speeltulnver. „Ons Eiland": Tuinfeest 36 en 7J77 uur nam. Zaal Maria Gyzensteeg (naast de Over dekte) Dahlia- en frulttentoonstelling „Prof. ir. Sprenger". 3 uur nam. Foyer Stadsgehoorzaal; C.J.V. Jong Leiden. Revue „Hutspotparade". 7.30 urn nam. Warmond. „De Stad Rome": Feest avond Visclub „De Leede" voor 10-Jarig bestaan. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttoren studie Jehova's Getuigen. 5i uur nam. Schouwbrug: Het Volkstoneel „Kamer tjeszonde". 8.16 uur nam. Warmond. „De Stad Rome": Feest avond Visclub „De Leede" voor 10-Jarlg bestaan. 8 uur nam. MAANDAG. Hoogl. Kerkgracht Ha: Broederschap van oudpadvtnderskrlng Rijnland. 8 uur nam. Tltus Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Hotel Het Paradijs". 8 uur nam. DINSDAG Kamerlingh Onnes-laboratorium: Her- bestaan Ned 1 uur voorm. Lakenhal: Bultengew. alg. verg. Nedi Ver. voor Koeltechniek. 2-J- uur nam.; receptie te 4 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Hotel Het Paradijs". 8 uur nam. Gulden VliesProt. Ohr. Onderwijzers ver. Spr. prof. dr. H. C. v. d. Hulst „Ont dekkingen ln het heelal". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. DONDERDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. Van Wijk Heringa. 3 uur nam. DE BIOSCOPEN Trianon „Incognito" (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondags: 2.15, 4.30, 7 en 9.16 uur. Rex „Sluipvaart ln de Pacific" (14 Jr.) Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondags: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.16 uur. Casino „Als ouders slapen" (Die Früh- reifen) 013 Jr.) Werkd.; 2.30. 7 en 9.15 uur; zondags: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag „Myn vader en lk". Lido „Liefde wordt duur gekocht" (18 Jr.) Werkd.; 2.30, 7 en 9,16 uur; zon dags: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Luxor „Jacht op een scherpschutter" (14 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.16 uur; zondags: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Tentoon stel! lrig^tej>anse penseeltekeningen (t.ejm Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo- Ïie van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Prentenkabinet Kloksteeg: fotoexpo sitie H. H. Baudert t/m 4 oktober dage lijks 25 uur n.m., zondagen en feest dagen gesloten. BIOSCOPEN Trianon: „Pal Joey" (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De man zonder angst" ("The Sheepman") .14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclua „Pittsburgh". Casino: „Cavalleria Rustlcana". 18 Jaar. Vrydag, zaterdag en zondag; maandag t.m. donderdag „Het Woord 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Betaald nachtlogles" 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Frëuleln Erika". 18 Jaar. Werkd.r 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt waargenomen te Leiden door Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge woerd 171, tel. 20502 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. Bü geen gehoor bü Dw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 3 Pi lg x'S ca ja bb •a 3 u 3 a S'So fiSJ Helsinki zwaar bew. wnw 1 17 0 Stockholm zwaai' bew. windstil 17 0 Oslo half bew. o 2 16 0 Kopenhagen zwaar bew. ozo 4 14 2 Aberdeen regen z 2 16 11 Londen motregen zwaar bew. zw 4 21 0.4 Amsterdam zo 4 17 0 Brussel half bew. z 5 18 0 Luxemburg mist windstil 19 0 Parijs zwaar bew. zo 3 21 0 Bordeaux zwaar bew. ozo 2 24 0 Grenoble geh. bew. windstil 17 0 Nice onbewolkt n 4 24 1 Berlyn geh. bew. windstil 13 0.3 Frankfort motregen windstil 18 1 München geh. bew. windstil 18 4 Zürloh mist wnw 2 20 0 Genève licht bew. wnw 2 19 2 Locarno zwaar bew. windstil 23 0 Wenen geh. bew. windstil 18 4 Innsbruck geh. bew. o 2 20 7 Rome zwaar bew. windstil 23 0 Ajaccio onbewolkt w 2 27 0 Madrid onbewolkt windstil 30 0 Mallorca onbewolkt nno 2 29 0 Algiers onbewolkt zw 2 33

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2