RUST OP LOONGEBIED KOMEND JAAR ABSOLUUT NOODZAKELIJK WEERBERICHT Amerika moet Formosa verlaten, eist minister Gromyko opnieuw SCHUIMPLASTIC MATRAS Nationalistische Chinezen te Djakarta zijn in opschudding Minister Suurhoff dringt aan op de uiterste voorzichtigheid Moskou verrast het Westen met nota over de Duitse hereniging 97ste jaargang VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 No. 29548 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie 21507 Japan dringt aan op meer zelf beheersing Nadat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, gisteren in de Algemene Vergadering der Ver. Naties had laten weten, dat de Verenigde Staten zo nodig bereid zijn de kwesties van het Verre Oosten voor het forum der volke renorganisatie te brengen, antwoordde de Sovjet-Unie bij monde van minister Gromyko met het herhalen van de eis, dat de Amerikaanse regering haar troepen van Formosa terugtrekt. Gromyko zei wederom, dat de Russen bereid zijn „te allen tijde communistisch China te helpen om gezamenlijk de aanvallers af te slaan". De Russische minister wilde ook weten wanneer de Amerikaanse strijd krachten uit Zuid-Korea zullen worden teruggetrokken. Voorts eiste hij de on middellijke terugtrekking van de Amerikaanse en Britse troepen uit het Midden- Oosten. Vliegtuigen in actie De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Foedjijama, deed een beroep op de leden der V.N. om bij het bespreken van de toestand in het Verre Oosten „voorzichtigheid en zelfbeheersing" te betrachten. Zijn regering behield zich het recht voor haar oordeel over de kwestie te geven als het een punt op de agenda van de V.N. zou worden. Hij drong er bij beide partijen in de crisis om Formosa op aan, geen geweld te gebruiken en naar een redelijke op lossing te streven. Voorts herhaalde Foedjijama de Ja panse opvatting, dat men snel tot op schorting van de kernproeven moet ko men, nog voor andere ontwapenings kwesties worden geregeld. Hij sprak ook even over het „geschil tussen Indonesië en Nederland, dat onopgelost blijft". Indonesië en Nederland moeten vol gens hem „hun wijsheid en geduld be wijzen en alles doen om tot vreedzame regeling van hun geschillen in een at mosfeer van verzoening te komen". Luchtduels bij Quemoy In een communiqué van de Chinese nationalisten wordt meegedeeld, dat gis teren bij een luchtgevecht nabij Que moy vijf Mig-straaljagers der Chinese communisten zijn neergeschoten toen een dertigtal een aanval deed op na tionalistische straaljagers die bevoorra dingsschepen begeleidden. De nationa- Nederlandse nota aan Indonesië Mogelijk toenadering? De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Za ken heeft vandaag medegedeeld, dat het hoofd van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Dja karta, de heer A. H. Hasselman, kort geleden een nota aan de Indonesische regering heeft overhandigd. De heer Hasselman, die een drietal weken dienstbesprekingen in Den Haag heeft gevoerd, was de vorige week in Dja karta teruggekeerd. De woordvoerder was niet bereid op de inhoud van de nota in te gaan, terwijl ook de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging daarover geen inlichtin gen wenste te verstrekken. Het nationalistische dagblad „Soeloeh Indonesia" meldde echter, dat het hier een „protestnota" betreft, die kan wor den beschouwd als een vervolg op eer dere Nederlandse protesten tegen de Indonesische campagne voor de bevrij ding van westelijk Nieuw-Guinea en de behandeling van de Nederlandse bedrij ven in Indonesië. Het blad had van diplomatieke krin gen vernomen, dat de nieuwe nota niet zo scherp was gesteld als de vorige nota's en dat Nederland mogelijk toe nadering verlangt. Aan de andere kant echter heeft de Indonesische regering in een radio uitzending van het Ministerie van Voorlichting Nederland beschuldigd van aantasting van Indonesië's goede naam. In een commentaar op een verklaring van de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, dat er geen vooruitzicht bestaat op verbetering der betrekkingen tussen de beide landen zo lang Indonesië al zijn internationale overeenkomsten met Nederland blijft schenden en niets doet om tot enigerlei regeling met betrekking tot de aan de Nederlanders ontstolen eigendommen te komen, werd in de uitzending gezegd: „Verbetering in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zal in grote mate afhangen van de houding van Ne derland inzake Westelijk Nieuw-Guinea". listen leden geen verlizeen, aldus het communiqué. Volgens het communistische persbu reau „Nieuw China" hebben vliegtui gen van de communisten gisteren zes tien vliegtuigen der nationalisten die operaties boven het vasteland uitvoer den, aangevallen. Een straaljager van de tegenstander werd neergeschoten en een beschadigd, aldus het persbureau. Circa 10 mijl van de baai van Liaoloe op Quemoy is gisterochtend een pa trouillevaartuig van de nationalisten door kanonvuur van de communisten getroffen, aldus een communiqué van het nationalistische ministerie van De fensie. Het beschadigde vaartuig is bui ten het bereik van de communistische kanonnen gesleept en later hersteld. Twee landingsvaartuigen hebben onder bescherming van Amerikaanse en na tionalistische oorlogsschepen goederen gelost op Quemoy, aldus het communi qué. Advertentie EEN VAN ONZE SCHLAGERS UIT DE NIEUWE SHOWROOM 1 persoons 42.50 HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Gisteren is bij Paleis Soestdijk de aan HM. Koningin Juliana door een Zweedse autofabriek geschon- auto door de Koningin aan het Ne- cierlandsche Roode Kruis overgedra gen. De auto werd de Koningin geschonken tijdens haar staatsiebe- zoek aan Zweden in mei 1957. Op de foto de bezichtiging van de vrachtauto door de Koningin en de bij de overdracht aanwezige autori teiten. Aanslagen van Algerijnen in Frankrijk gaan voort De Parijse politie heeft gisteravond een Noordafrikaan met machinepistool- vuur doodgeschoten en twee anderen over de daken van de huizen nagejaagd, nadat er was geschoten op een patrouil lerende politieauto. Geen der politie agenten werd getroffen. In een ander deel van Parijs heeft de politie op een Noordafrikaan geschoten, die een revolver trok, toen htf werd aan gehouden voor controle van zijn identi teitskaart. De man werd gewond. Gewapende bewakers hebben nabij Metz een aanslag van Noordafrikanen op een gashouder bij een fabriek verhin derd. Er werd een vuurgevecht geleverd waarin één van de bewakers werd ge wond. De aanvallers, verscheidene man nen, namen de wijk, toen zij tegenstand ontmoetten. Waakzame postbeambten, die in een pakketje getik hoorden hebben voorko men, dat het hoofdpostkantoor van Marseille werd opgeblazen. De terstond gewaarschuwde politie maakte de tijd bom in het pakket onschadelijk. Weer een dode op Cyprus Op de markt van Limassol is heden ochtend een Griekse Cyprioot door on bekenden neergeschoten; een andere werd gewond. Nieuwe samenwerking Nederland-Engeland Er is een nieuwe vorm van Engels- Nederlandse economische samenwerking tot stand gekomen, doordat vooraan staande Engelse en Nederlandse zaken lieden een „Trade Council" (handels commissie) hebben opgericht ter bevor dering van de handel tussen belde lan den. Dit werd gisteren door de vroegere president-directeur van Unilever, ar. Paul Rijkens, aangekondigd in aanwezig heid van de vice-president van de Coun cil, Duncan Oppenheim, president van de Britsh American Tobacco Company te Londen. Zowel de Federatie van Britse indus trieën als de Vereniging van Britse Ka mers van Koophandel hebben een actief aandeel gehad in de organisatie van deze council. Er wordt de nadruk op gelegd, dat zij geen subsidie ontvangt van de regeringen der beide landen. Men beschikt reeds over voldoende middelen om de werkzaamheden gedurende drie jaar voort te zetten. Zij zijn de facto „statenloos" geworden De gisteren in Djakarta genomen ingrijpende maatregelen tegen Chinezen, die lid z\jn van organisaties welke geacht worden de regering van Formosa vriend schappelijk gezind te zijn, hebben in Chinese kringen in de hoofdstad grote opschudding verwekt. Het nieuws van het verbieden van 52 organisaties ver spreidde zich snel door de Chinese wijk. De Chinese bevolking in Indonesië wordt geschat op drie miljoen personen, die voornamelijk in de grote steden van Java en Sumatra zijn gevestigd, waar zij een groot deel van de handel be heersen. De minister van Justitie, Maengkom, verklaarde kortgeleden dat het op de weg der militaire autoriteiten zou lig gen om de Kwomintang tot een illegale organisatie te verklaren. De linkse pers reageerde hierop onmiddellijk, door te schrijven dat de verklaring van Maeng kom een wenk moest zijn voor de plaat selijke militaire commandanten om de Kwomintang te verbieden. Voorts had Maengkom gezegd, dat er „duidelijke bewijzen" zijn, dat agenten van de Kwomintang betrokken waren in activiteiten, die neerkwamen op „inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van Indonesië". Hij zeide dat zij de opstandelingen in Sumatra en Noord- Celebes hadden gesteund. Het plaatsvervangend hoofd van de immigratiedienst in Djakarta verklaarde gisteren, dat alle Chinezen die geen In donesisch staatsburger zijn geworden en die niet over een paspoort van de (door Indonesië als wettige regering be schouwde) Chinese Volksrepubliek be schikken, als „de facto statenloos" wor den beschouwd. Hij maakte bekend, dat zij van nu af aan niet meer naar In donesië zullen mogen terugkeren, als zij het land eenmaal hebben verlaten. Tevens verklaarde hij, dat de uitgifte van paspoorten aan deze Chinezen door de minister van Justitie is „opgeschort". Tenslotte zeide het hoofd van de im migratiedienst, Alwi Soetan Oesman, dat tot dusver geen „statenloze Kwo- mintang"-Chinezen zijn uitgeweken. Nevelig De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele overdrijvende wolkenveldenen op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige wind uit zuidelijke rich tingen en dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur.) 20 SEPTEMBER Zon op: 6.21 uur; onder: 18.45 uur. Maan op: 14.38 uur; onder: 23.35 uur. Hoogwater te Ka/twijk te 8.11 en 20.41 uur. Laagwater te 3.49 en 16.08 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. Meer dan 8000 jongeren namen deel aan jeugd schietwedstrijden in Zurich. Onder hen bevond zich Prins Konstantyn van Griekenland Zijn verrichtingen werden met spanning gadegeslagen door het Griekse Koningspaar, dat met va~ kantie in Zwitserland vertoejt. Herhaling bestedingsbeperking voorkomen In de toelichting op de begroting van Sociale Zaken voor 1959 herinnert minister Suurhoff aan zijn in 1956 gegeven waarschuwing, dat het ook in tijden van hoogconjunctuur noodzakelijk blijft maat te houden bij de vervulling van wensen en behoeften. Daaraan voegt hij thans toe: de Nederlandse volksgemeenschap is er onvoldoende in geslaagd het maathouden te verwezenlijken en de gevolgen (de over- besteding) zijn niet uitgebleven. Het is derhalve een eis van algemeen belang hieruit de les te trekken en voortaan voorzichtiger te zijn. Dit betekent, dat na de op een aperte achterstand berustende loonbeslis- singen voor de landbouw, het bouwbedrijf en de Spoorwegen, rust op het loongebied beslist noodzakelijk is en dat met de invoering van nieuwe of de uitbreiding van bestaande maatregelen op sociaal terrein voorlopig een grote mate van voorzichtigheid geboden blijft. Minder emigratie Het spreekt vanzelf, zegt minister Suurhoff, dat een beleid van rust in de lonen en voorzichtigheid met de invoering van sociale maatregelen, slechts uitvoerbaar en te verdedigen is wanneer een zelfde beperking ook op andere terreinen wordt betracht. Minister Suurhoff constateert, dat de politiek van beteugeling van de overbesteding is geslaagd, maar hij waarschuwt dat het sociale beleid er rekening mee moet houden dat een nieuw omvangrijk beroep op de be schikbare nationale middelen weer dezelfde ongewenste verschijnselen van overbesteding zou oproepen als in de periode 1956—1957 met alle drei gende gevolgen van een grotere werk loosheid dan nu. Het snelle herstel van onze econo mische positie in de wereld is gepaard gegaan met een vermindering van de werkgelegenheid. De mogelijkheid van een zeker evenwicht van de werkloos heid op het huidige peil of zelfs enige nieuwe stijging van de werkloosheids cijfers is vooralsnog niet uitgesloten te achten. Zou zulk een ontwikkeling zich onverhoopt metterdaad voordoen, dan zou de aanwending van de door de be stedingsbeperking verkregen ruimere Luchtdoelraketten voor onze kruisers V.S. betalen 120 miljoen Zeer binnenkort wordt een defini tief voorstel van Amerikaanse zijde tegemoet gezien, waarbij de Amerik. regering aan Nederland de volledige installaties, ter waarde van ongeveer 120 miljoen gulden, zal aanbieden voor luchtdoelraketten op onze beide kruisers „Zeven Provinciën" en „De Ruyter". De kosten van verbouwing, die naar voorlopige raming ongeveer 20 miljoen gulden per schip zullen bedragen, zullen voor Nederlandse rekening moeten komen. Daarvoor wordt goedkeuring van het parlement gevraagd. Het gebruik van luchtdoelraketten aan boord van de kruisers wordit nood zakelijk geacht teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de snelle ontwikke ling van de aanvalsteohniek van de moderne vliegtuigen. Een studie,, in samenwerking met Amerikaanse tech nische specialisten, heeft uitgewezen, dat het mogelijk is wapenen voor lucht doelraketten aan boord van de kruisers te installeren. De Russische luchtmacht en de Rus sische kruisers vormen een ernstige be dreiging voor de NAVO-zeestrijdkrach ten en koopvaardijschepen. Deze drei ging moet worden bestreden door sche pen, die enerzijds over krachtige lucht- afweermiddelen beschikken en ander zijds over geschut van voldoende kali ber om met succes tegen de Sovjet- kruisers te kunnen optreden. Het type schip, dat aan deze uiteenlopende eisen het beste voldoet, is de kruiser, aldus minister Staf in de toelichting op zijn Defensiebegroting voor 1959. De beide Nederlandse kruisers vormen daarom een waardevolle schakel in de opper vlakte- en luchtverdediging van het NAVO-gebied. economische armslag voor een krach tige politiek tot vermindering van de werkloosheid zeer hoge voorrang moe ten hebben, aldus minister Suurhoff, die er aan toevoegt dat de nog steeds zeer ongunstige vooruitzichten van de Rijks begroting, daarbij helaas niet buiten beschouwing kunnen worden gelaten. Tussen verschillende departementen wordt overleg gepleegd inzake het op het ministerie van Sociale Zaken voor bereide wetsontwerp tot overdracht van wettelijke bevoegdheden op het gebied van de loonvorming (thans bij de Rijks bemiddelaars) aan organen van het be drijfsleven (Sociaal Economische Raad) en Bedrijfschappen). Na afsluiting van het overleg zal het wetsontwerp aan de Sociaal Economische Raad om advies worden gezonden. Minder bereidheid tot emigratie De stand van de werkloosheid onder gaat de nadelige invloed van de sinds 1956 jaarlijks verminderende geneigd heid tot emigreren. De voornaamste oorzaken zijn de afgenomen economische bedrijvigheid en grotere (winter) werk loosheid in Canada, het wegvallen van de door de Verenigde Staten geboden extra emigratiemogelijkheden en de zich in Australië in bepaalde gebieden voor doende lichte economische spanningen, alsmede het voortdurend van het zich aldaar voordoende zeer nijpende huis- vestingsvraagstuk. De Nederlandse adspirant-emigrant is in het algemeen geneigd zich bij zijn besluitvorming in sterke mate te laten leiden door de berichtgeving omtrent de toestand in Canada en Australië van het ogenblik. Op grond daarvan meent de minis ter dat de in ons land verminderde economische activiteit en de in ver band daarmee toegenomen werkloos heid, op korte termijn slechts weinig invloed op de omvang van de emigra tie zal uitoefenen. Hij verwacht, dat in 1959 het aantal emigranten niet boven de 30.000 zal uitgaan. Mede door de repatriëring uit Indonesië zullen voor de eerste maal sinds 1950 meer werkzoekenden ons land binnenkomen dan er vertrekken. Volledige keer in de Duitse politiek van het Kremlin Kansen niettemin gering (Van onze correspondent in Bonn) De Sovjet-Unie stemt in met een Oostduits voorstel, dat de vier grote mogend heden een commissie vormen, welke een vredesverdrag met Duitsland moet voor bereiden. Dit standpunt is vervat in een nota, die gisteren aan de Oostduitse am bassadeur in Moskou is overhandigd. Nota's van dezelfde inhoud zijn overhandigd aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Amerika en West-Duitsland. Het bedoelde Oostduitse voorstel is op 5 september gedaan en werd reeds door het Westen verworpen. In Bonn toonde men zich gisteren ver rast. Men beschouwt het als verbazingwekkend, dat de vier grote mogendheden verantwoordelijk zijn voor de vreedzame oplossing van het Duitse herenigings probleem. In Bonn en ook in Kiel, waar de CDU haar congres houdt, werd zelfs gesproken van een volledige keer in de Duitse politiek van de Sovjet-Unie. Ove rigens wees men erop, dat de Westduitse regering er niet aan denkt te trappen in de Sovjetrusische val om langs een grote omweg, zoals de Russische nota aan geeft, toch met de communistische Oostduitse regering te gaan praten. Ingrijpen in crisis? Het is in Bonn voorts bekend, dat men in Londen, Parijs en Washington op het standpunt zal blijven staan om voor alles vrije verkiezingen in geheel Duitsland te doen houden als eerste stap op de lange weg naar een vredes verdrag. Tenslotte ziét men in de Rus sische nota een aanwijzing voor een soort ingrijpen van de Russen in de Oostduitse crisis, welke de laatste tijd een hoogtepunt bereikte tengevolge van het grote aantal vluchtelingen. Welke verrassing dit olies ook in Bonn heeft veroorzaakt, men ziet zó weinig heil in de Russische eis om vóór de hereniging van Duitsland en dus ook vóór de al gemene verkiezingen eerst een vredes verdrag te sluiten, dat men de Russi sche nota weinig hoop geeft op een se rieuze behandeling.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1