STADSNIEUWS Laatste nieuws HEIL BRON SPECIAALZOUT DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 Een kwart eeuw bij de N.V. P. Clos en Leembruggen Hedenochtend is de heer F. Logeman, afdelingsbaas in de twijnerij van de N.V. P. Clos en Leembruggen door de directie ontvangen in verband met zijn vijf en twintig-jarig dienstverband. Mr. C. J. Leembruggen sprak de jubilaris namens de directie toe, waarbij hij hem dankte voor het werkzaam aan deel ,dat hij immer heeft gehad in de vervaardiging van de Leithe-wol. Nadat mr. Leembruggen een geschenk onder couvert had overhandigd, werden nog waarderende woorden gesproken door de voorzitter van het jubileumfonds en door een lid van de ondernemingsraad. De huldiging werd besloten met een gezellig samenzijn, waarbij veel oude herinneringen werden opgehaald. Jubileum W. van Meegen Hedenochtend was het voltallig per soneel van Vroom en Dreesmann Leiden N.V. verzameld in de afdeling heren mode op de eerste etage om de chauf feur-besteller W. van Meegen te hul digen in verband met zijn 25-jarig dienstjubileum. De jubilaris werd met zijn vrouw van buis gehaald en naar de zaak gebracht, waar hij eerst werd toe gesproken door de bedrijfsleider de heer G. M. Gribnau, die hem na zeer waar derende woorden namens het winkel personeel een gasstel en een paar gor dijnen aanbood. Een collega van de jubilaris, de heer J. Stol, overhandigde namens het expeditie- en garageperso- neel een theeservies en een gebakstel. Voor mevrouw Van Meegen waren er bloemen. Nadat alle personeelsleden de gelegenheid hadden gehad de jubilaris geluk te wensen, werd deze in de direc tiekamer ontvangen, waar hem door de directeur, de heer C. A. A. Kerckhoff een enveloppe met inhoud werd geof freerd. Bovendien overhandigde de directeur de jubilaris de grote bronzen legmedaille van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel met het zilveren draaginsigne. Nadat men onder het genot van een kop koffie met gebak nog enige tijd genoegelijk bijeen was gebleven, werd de jubilaris weer thuis gebracht, waar hij verder zijn ju bileum in intieme kring vierde. Raadslid A. van Dijk stelt vragen Over gang van zaken bij aanbesteding Het raadslid, de heer A. van Dijk heeft de raad verzocht de volgende vragen aan het College van Burgemeester en Wet houders te mogen richten: 1. Is het juist, dat na de op 30 mei 1958 gehouden openbare aanbesteding van 221 woningen, waarbij de laagste inschrijver volgens het desbetreffende bestek heeft ingeschreven voor f. 3.767.000 en de opvolgende inschijving f4500 meer bedroeg, door de architect aan B. en W. werd voorgesteld het werk aan de laagste inschrijver op te dragen? 2. Is het juist, dat, aangezien achteraf bleek, dat van de Provinciale Directie van de Wederopbouw slechts toestem ming tot gunning van dit werk zou zijn te verwachten bij een bouwsom, die f. 100.000 lager zou zijn dan het bedrag van de laagste inschrijver, aan laatstge noemde is gevraagd voorstellen te doen om tot een bezuiging van f. 100.000 te komen? 3. Is het juist, dat ofschoon de ge vraagde voorstellen spoedig tijdens een mondelinge bespreking met de architect en de hoofdingenieur der afdeling volks huisvesting van de gemeente Leiden zijn gedaan, aan de laagste inschrijver niet is gevraagd deze schriftelijk in te die nen? 4. Is het juist, dat B. en W. aan de opvolgende inschrijver kennis hebben gegeven dat de Provinciale Directie van de Wederopbouw gunning tot de bouw van de in vraag 1 genoemde woningen zou verlenen, als het bedrag van de laagste inschrijver met een bedrag van f. 100.000 zou worden verlaagd? 5. Achten B. en W. de gevolgde me thode niet in strijd met het aanbeste dingsreglement, dat op deze aanbeste ding in het bestek van toepassing is ver klaard? 6. Is het juist, dat de laagste inschrij ver tijdens een bespreking met B. en W. op 14 juni 1958, dus ruim twee weken voor het einde der termijn, die de aan- besteder zich in het bestek voor beraad had voorbehouden, aan B. en W. heeft aangeboden het werk uit te voeren voor een bedrag, dat volgens de wens der Provinciale Directie van de Wederop bouw inderdaad f100.000 lager was dan haar oorspronkelijke inschrijving, zulks op voorwaarde, dat door onpartijdige deskundigen zou worden bepaald, welke bezuinigingen redelijkerwijze hiertegen over zouden kunnen worden toegepast? 7. Zijn B. en W. niet van mening, dat door de gevolgde methode een nieuwe ondershandse aanbesteding, zij het ook een weinig fraaie, heeft plaats gehad en hierdoor aan de opvolger gelegenheid is gegeven om de laagste inschrijver te on der bieden? 8. Is het juist, dat de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid bij schrijven van 8 juli 1958 aan B. en W. heeft medegedeeld, dat hij de procedure, waarbij na deze openbare aanbesteding aan de twee laagste inschrijvers verzocht werd een nieuwe prijs op te geven voor een plan, waarin door deze inschrijvers mogelijk geachte wijzigingen zouden zijn aangebracht, niet fraai heeft genoemd? 9. Zijn B. en W. niet van mening, dat de gevolgde methode schade kan doen aan de goede naam der gemeente Leiden en dat deze methode bonafide inschrijvers er toe zou kunnen brengen in den vervolge niet meer aan deze aan bestedingen deel te nemen, wat in strijd zou zijn met het belang van een spoedige oplossing der woningnood? Lezers schrijven gevaarlijke oversteekplaats. „Een huisvrouw" vestigt de aandacht der verkeersautoriteiten op het gevaar lijke punt van de Blauwpoortsbrug naar de Morsstraat. Het is bij de stroom van trams, autobussen, auto's, brom fietsen en fietsen uit beide richtingen bijna onmogelijk heelhuids de overkant te bereiken. Verdient het niet dringend aanbeveling om hier een beschermde oversteekplaats voor voetgangers te ma ken? BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren Jan Cornells, zn. van P. Langenberg en M. van Delft; Neeltje Elizabeth Cornelia, dr. van L. Sneeuw en W. J. van As: Jo hanna Clara Bernarda, dr. van J. H. de Koning en C. M. van Rooden; Hendirika Maria, dir. van H. Habraken en G. A. Zonderop: Elisabeth Dlna Barbara, dr. van P. A. Yperlaan en T. Visser; Antonde zn. van L. de Bruin en J. A. Kwakkenbos; Sylvia Sofia, dr. van P. Hermans en G. C. Oexman. Leithen-toemooi Het eerste tiental van Leithen, ge handicapt door drie invallers, kon in de tweede ronde geen zege bij de eerste toevoegen, want het moest tegen VTL met 46 het onderspit delven. Philidor 3 herstelde zich van zijn vorige week ge leden nederlaag en won met 6%—3% van SCL. Wie uiteindelijk dit toernooi gaat winnen is nog met geen zekerheid te voorspellen. De laatste ronde, volgende week woensdag, zal de beslissing moe ten brengen, waarbij wij echter VTL de beste kansen geven! De gedetailleerde uitslagen luiden: LEITHEN—V.T.L.: P. J. PlanjesA. Smit 01; W. Bey- I. Vogelenzang 01; P. StikkelorumH. J. Dingjan 0—1; J. A. F. Planjer—J. H. van Dijk 1—0; J. v. Dissel—P. J. Piket 10; M. Schouten—J. G. L. Tervooren A. MoritebaTh. H. v. d. Zon 10; M. de BockA. v. Haaster J. Ligtvoet—W. F. Smit 0—1; J. v. Kem pen—J. Brugmans 0—1. - Totaal: 4—6. PHILIDOR III—S.C.L.: J. G. Bethe—H. J. Duffels 0—1; J. A. v. d. Meijdenn.o. 10; B. C. de Mik A. J. Jongmans 1—0; H. Meyers—J. J. Verkuil F. v. d. Kaay—J. Kan bier 01; G. P. Sluytsdrs D. Boersma J. de RooyJ. Bonsel 10; G. Teeuw—J. Kriek J. van Houten- n.o. 10; A. LangezaalF. W. Neys 1-0. Totaal; 6%—3%. Tuinbouw en plantkunde opende het winterseizoen Onder voorzitterschap van de heer J. Jonker kwam de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde gisteravond voor het eerst in dit seizoen bijeen. De heer Jonker opende de vergadering, die in een der bovenzalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden werd, met een kort woord van welkom, in het bijzonder gericht tot de spreker van de avond, de heer J. R. N. R. Bijl van Dui- venbode. Enkele nieuwe leden konden aan het begin van de avond worden in geschreven. Voor een functie in het hoofdbestuur werd o.m. de heer J. H. Smit, uit Leiden, kandidaat gesteld. Daar het bestuur van de Leidse afde ling op de komende vergaderingen zo veel mogelijk bloemen wil zien. kwam het met een voorstel voor de dag om huisbroei van bloembollen onder de le den zoveel mogelijk te bevorderen. Nie mand had tegen dit voorstel ook maar enig bezwaar. De heer Bijl van Duivenbode ver telde hiema het een en ander over het behandelen en mishandelend) van bloembollen. Hij legde er in het bijzon der de nadruk op, dat geduld beslist een onmisbare factor is bij de kweek van bloembollen. 0.m. sprak de heer Bijl van Duivenbode over de verzorging van hyacinten, tulpen, narcissen en krokussen. Na de pauze werden licht beelden getoond. De heren W. R. Ouds- horn, N. de Leeuw en A. Wetselaar had den op deze avond de taak de verschil lende ingezonden bloemstukken te be oordelen. Ernstige aanrijding op de Hoge Rijndijk Gistermiddag omstreeks halféén vond op de Hoge Rijndijk nabij de Meerbur gerkade een vrij ernstige aanrijding plaats tussen een bromfiets en een wiel rijder. De 73-jarige D. M. Lam an, uit de Aarstraat, kawam uit de richting Zoe- terwoude fietsen en wilde linksaf de Meerburgerkade inslaan. Van de andere kant naderde een bromfietser, waar door de aanrijding ontstond. De bejaarde wielrijder liep een ern stige hoofdwond en vermoedelijk een schedelbreuk op. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Academisch Zieken huis. BENOEMING LEDEN MONUMENTENCOMMISSIE. Met ingang van 2 september 1.1. zijn de leden van de Monumentencommissie afgetreden. Van de aftredende leden hebben de heren J. H. A. Manders en ir. H. A. van Oerle te kennen gegeven niet meer voor herbenoeming in aan merking te willen komen. In verband Levendiger behandeling Rijksbegrotingen (Van onze parlementaire redacteur) Handhaving van tot sleur geworden gewoonten is in staat zelfs de meest eerbiedwaardige instellingen van hun glans te beroven. Dat zei de voor zitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, vanmiddag ter inleiding van zUn voorstel voor een nieuwe be handeling van de begrotingen van de diverse departementen. Het is de be doeling in de voorlopige verslagen al leen inlichtingen te vragen en het beleid aan de orde te stellen by de mondelinge behandeling. Minister-president dr. Drees had deze wijze van behandeling in overweging gegeven om het ambtelijke apparaat veel werk te besparen en de monde linge gedaehtenwisseling aan levendig heid te doen winnen. De fractievoorzitters zyn ermee ak koord gegaan de proef te nemen. Met frisse moed treden wy het nieuwe zittingsjaar tegemoet, zeide dr. Korten horst, die een spoedig herstel toewenste aan de heer Van Sleen, die wegens ziekte zich niet meer beschikbaar heeft kunnen stellen als tweede voorzitter. Wervelstorm teistert Japanachttien doden en 39 vermisten Japan is vannacht geteisterd door een wervelstorm, die overstromingen en grote schade heeft veroorzaakt. 18 mensen zyn omgekomen en 77 ernstig gewond. Er zijn 39 vermisten. Meer dan 200 bruggen zijn vernield. Grondverschuivingen en overstromingen hebben verbindingen met de hoofdstad afgesneden. Patrouilleboten van de Japanse kust wacht zoeken het zeegebied voor Tokio en Jokohama af naar overlevenden van 75 visserschepen, die gezonken zyn. Aan genomen wordt dat nog 19 schepen met man en muis zijn vergaan. Meer dan 13.000 vissers zijn dakloos, doordat hun huizen zijn ondergelopen of verwoest. hiermede bevelen B. en W. de raad ter benoeming als lid van deze commissie aan de aftredende leden: mej. A. J. van Nienes en de heren L. C. J. Roozen. ir. M. P. Schutte, ir. J. J. Terwen en W. Zwart, allen wonende te Leiden, en in de vacature van ir. van Oerle de heer P. van der Sterre. te Leiderdorp. Met betrekking tot de vervulling van de vacature van de heer Manders komt nog een voorstel. OPDRACHTENWEDSTRIJD VOOR BROMFIETSERS SPANNENDE EINDCONTROLE Na de rijproef, welke voor de deelne mers geen moeilijkheden opleverde (al len behaalden het maximum aantal punten), werd op de tweede avond een puzzelrit gereden. Het Huisman-team maakte geen fouten en behaalde 48 pun ten. Dit was echter lang niet de grootste mogelijkheid, want de Leiderdorpers kwamen 5 minuten later reeds met een route thuis, die hen 65 punten opleverde. De senioren, die hierna arriveerden, hadden een totaal van 58 punten bij el kaar gereden. Als vierde team arriveerden de Rijn dijkers, de leiders van de eerste dag. Na een dubbele controle bleken beide teams precies gelijk te staan. Terwijl er nog geteld werd. kwam het Van Zijp team binnenvallen. Deze ploeg bleek 6 punten meer te hebben behaald dan de vorige, n.l. 71 punten. Hierdoor nam zij met 1% punt de leiding over van het Rijndijk-team. Na vier opdrachten in twee dagen is de stand: 1. Van Zijp-team (V. Veggel. Schaap, Hageman) 165 punten; 2. Rijn dijk-team (B. Heins, Aarts, Belonje) 163 Vè punt, 3. Leiderdorp (Brussee, Pran gers, Verhoom) 159 punt, 4. Senioren (Gussenhoven, Laman, de Roode) 152 punt, 5. Huisman-team (Dieseraad, Van Dijk, Nievaart) 91% punt. OEGSTGEES 7 Volgende week aanbesteding van het dierentehuis Volgende week donderdag zal de aan besteding plaats vinden van het dieren tehuis van de Ned. Vereniging tot Be scherming van Dieren, afdeling Oegst- geest. Morgen, vrijdag, zal voor dit doel een huis-aan-huis collecte worden ge houden, waarna een straatcollecte volgt op zaterdag a.s. BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodorus J., zn. van F. Wey- henike en E. C. van Bellen; Paul J. G„ zn. van P. J. G. Kapteljn en H. J. Streef; Margaretha J.. dr. van A. P. Zuur en L. A. Geerdings. Ondertrouwd: Th. W. Maassen, 25 Jr. en J. Geervliet, 22 jr. Getrouwd: L. H. van Leeuwen. 26 jr. en W. J. Rovers. 25 jr.; J. Bennink, 35 jr. en A. van den Hooff. 31 Jr.; C. M. G. Marks, 29 jn. en Joh. Derogee, 26 jr. Overleden: H. Bouchard. VOORSCHOTEN POSTDUIVENNIEUWS. De Postduivereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Vilvoorde; afstand onge veer 134 km. In concours 98 duiven, ge lost 8 uur met z.o. wind. Aankomst eerste prijsduif 9.47.11 uur, snelheid 1250.20 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 9.56.39 uur; snelheid 1145,45 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: Fr. Hendriks 1, 2, 7; P. N. van Wissen 3, 6; J. P. v. d. Assem 4,5, 8; F. C. van Heusden 9; M. Paardekoper 10. AANBESTEDING. Gisteren heeft in het gemeentehuis in Voorschoten de aanbesteding plaats ge vonden voor de omlegging van de Pa pelaan. Dit betreft de aansluiting van af de Oranjekade aan de nieuwe pro vinciale weg. Er waren 8 inschrijvingen Laagste was de fa Visser te Wassenaar voor f. 43.900; verder: gebrs. Schouls te Lei den voor f. 45.980; J. Stam te Voor schoten voor f. 46.288; fa Visscher te Leidschendam voor f. 46.600; Van Eerden Veldman te Den Haag voor f. 46.900; Stuifzand te Leiden voor f. 47.444; fa Van Splunder te Ridderkerk v. f. 48.900; Westlandse Wegenbouw 'te Rijswijk voor f. 52.000. De gunning is aangehouden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Govert, zn. van G. G. KneiJ- ber en, M. n, Timmerst lima A, M, c&» van A. F. van der Krogt en J. M. van der Zee; Leonarda J. M.. dr. van A. P. van der Hulst en J. J. van Yperen; Llliane M. P., dr. van J. W. Kersten en A. W. A. Kemips; Johannes J., zn. van J. J. Bal- foort en H. J. van der Veld; Tennis, zn. van W. den Hartog en C. J. Nagtegaal: Catharina C.. dr. van Oh. H. Drlessen en H. S. van Schie. Ondertrouwd: P. J. Westgeset en C. J. M. van der Star; D. C. Oudshoorn en J. A. Sollle; W. B. Valk en G. Jongeneel. Overleden: A. J. van der Steen. 51 jr., echtgenote van J. J. P. Tol; M. van der Ploeg. 79 Jr.. echtgenote van H. Marinus; D. E. Beekkerk van Ruth, geb. 30 aug. '58. WASSENAAR J. N. de Graaff gehuldigd VEERTIG JAAR BIJ DE P.T.T. De heer J. N. de Graaff, hoofdemployé le klasse bij de PTT, vierde dinsdag j.l. zijn 40-jarig dienstjubileum. In tegen woordigheid van het gehele personeel werd hij toegesproken door de directeur, de heer G. H. Vaags, die uitvoerig de loopbaan van de jubilaris bij de post na ging en speciaal memoreerde, dat hij in 1946 naar Wassenaar overgeplaatst, al daar door diverse omstandigheden meer malen en lang als waarnemend directeur optrad, en wel op zo verdienstelijke wij ze, dat hem daarvoor een gratificatie werd toegekend. Toen spreker vorig jaar tot directeur in Wassenaar werd be noemd vond hij daar een bekwaam as sistent, volledig bekend met de plaatse- lnke omstandigheden. Voor zijn toewij ding betuigde spreker de jubilaris dank en bood hem namens de centrale direc tie een oorkonde met verguld zilveren speldje aan. benevens een gratificatie. De heer Vaags richtte zich ook met vriendelijke woorden tot mevr. De Graaff, waarna haar door mevr. Vaags bloemen werden aangeboden. Het woord was vervolgens aan de heer W. H. Wamders, waarnemend chef per soneel, die namens het personeel de ju bilaris een vulpen aanbood en mevr. De Graaff bloemen. De heer De Graaff betuigde allen dank. mede ook voor de prettige samen werking. De heer w. J. H. M. Coolen, alhier, is uitgezonden naar Nicaragua, waar hij de directie ontvangt van een nieuwe steriliseerinrichting voor melk. De heer Coolen, die werkzaam was als adviseur voor zuivelinrichtingen. is 15 september naar Nicaragua vertrok ken De duur van de uitzending is ge steld oo twee Jaaa, Er is een apparaat geconstrueerd dat de automobilist moet waarschu wen wanneer hij de grens van 50 of 70 kilometer per uur overschrijdt. Nederlandse straaljager in Zwitserland verongelukt PILOOT BLEEF ONGEDEERD Een F-84-F „Thunderstreak" straal jager van de basis Volkel van de Ko ninklijke Luchtmacht is, naar de Lncht- machtvoorlichtingsdienst ons mede deelt, hedenochtend in Zwitserland na bij Bazel neergestort, nadat het toestel een zogenaamde „flame-out" had ge kregen (afslaan van de motor). De terreinomstandigheden lieten geen noodlanding toe, zodat de vlieger zich genoodzaakt zag, van de schietstoel ge bruik te maken Hij landde veilig met zijn parachute naby het dorp Freiburg ten zuidwesten van Bazel. Het vliegtuig werd bestuurd door de 24-jarige sergeant-vlieger J. W. An- driessen uit Amsterdam. De storing in de motor trad tegen circa tien voor halftwaalf vanochtend- op. Het vlieg tuig is in een onbewoonde streek neer gekomen. Maatregelen tegen nationalistische Chinezen Meer dan 50 Chinese organisaties, die geacht worden in verbinding te staan met de nationalistisch-Chinese „Kwo Mintang"-organisatie, zyn door de stadscommandant van Djakarta verboden. In een bekendmaking van de lijst der verboden organisaties zei de chef staf van het stadsgamizoen, majoor Soebroto, dat zy op politiek, econo misch, sociaal en cultureel terrein activiteiten voeren volgens dezelfde lijnen als de „Kwo Mintang", die eer der verboden werd. Hy voegde er aan toe, dat de activiteiten van de orga nisaties „de nationale belangen vdn het Indonesische volk schaden". Het verbod treft handels-, sport- en jeugdorganisaties, ca. 12 scholen en het gehele ontspanningscentrum „Prinsen park", waarbij vijf bioscopen en de dansgelegenheid „Happy World". De drie bladen, de „Free Press", de .Tiong Hia Siang Poa" en de „Thien Sung Jit Po" werden eveneens verboden. Majoor Soebroto maakte verder be kend, dat alle personen, die eens sedert 1950 lid waren geweest van de Kwo Mintang, zich bij de veiligheidsautori teiten moasten melden. Hun werd ver zocht gegevens te verstrekken over him persoonlijk, zowel roerend als onroe rend, eigendom. Weer bevoorrading van Quemoy door de lucht De nationalistische luchtmacht heeft in de afgelopen nacht Klein-Quemoy- twee keer vanuit de lucht bevoorraad. Een woordvoerder van het Ministerie van Defensie te Taipeh heeft evenwel geweigerd zich over de omvang en de aard van de bevoorrading uit te laten. Hij zei alleen, dat de operatie uitge voerd is met transporttoestellen van het type C-46 en C-47. De woordvoerder zei ook niet, of de nationalisten nu over grotere transportvliegtuigen dan de ge noemde beschikken. Een woordvoerder van het Ameri kaanse verdedigingscommando op For mosa heeft gezegd, dat de Amerikaanse vliegtuigen, ook die welke nationalisti sche bevoorradingsvliegtuigen op weg naar Quemoy dekken, niet door commu nistische Mig-straaljagers zijn bescho ten. Op de vraag wat er zou gebeuren als Amerikaanse vliegtuigen door com munistische toestellen zouden worden aangevallen, zei de woordvoerder, dat in dit geval waarschijnlijk ter plaatse „door de hoogste officier in de lucht" een beslissing genomen zou worden: voorts zou het ook afhangen van de omstandigheden waaronder een com munistische aanval plaats vindt, wat voor besluit genomen wordt. Zuivering op Sumatra Ontploffing fe Padang De reegringstroepen in Midden-Suma- tra hebben een aanvang gemaakt met operaties voor de bevrijding van het nog steeds door de opstandelingen beheerste gebied van Korintji, het zuidelijk deel van West-Sumatra. Zon dag werden de kustplaatsen Taroesan en gelijk gemeld Painan, 90 km ten zuiden van Padang, bezet. aldus een in Djakarta uitgegeven legercom- munipue. Op 12 september werd een hoofd kwartier der opstandelingen in Taroe san door vliegtuigen met mitrailleurvuur aangevallen en gebombardeerd. Ook een vrachtauto, welke munitie vervoerde, werd door een bom getroffen en vloog in de lucht. Negen opstandelingen en zes andere personen werden tydens de operaties gewond. Aan legerzyde vielen geen ver liezen, aldus het communique. In Padang ontplofte zaterdagavond een handgranaat tussen een aantal bioscoopbezoekers. Hierdoor werden twee personen zwaar, en een tiental anderen lichtgewond. Dit was de eer ste bomaanslag na de bezetting van" Padang door de j«— Links de verstelknop, welke de automobilist zelf kan bedienen, rechts de zoemer, die hem moet waarschuwen. In het midden het apparaatdat de zoemer bij een be paalde snelheid in werking stelt. Advertentie Moeders, gebruikt NU voor tafel en keuken met mineralen en sporenelementen BEURSOVERZICHT Philips vast; Ken. Olie beter Amsterdam, 18 september. De handel had vanmiddag op het Damrak een kalm karakter en de koers- vorming voor de aandelen had een ver deeld verloop. Speciale stimulerende factoren waren voor de markt niet aan wezig en gezien de koersstijgingen van de voorafgaande dagen, viel er hier en daar een reactie te constateren. Echter niet voor aandelen Kon. Olie die weder om vast lagen en waarvan de stimulans van Amerika uitging. De aandelen draaiden rond de f 173 en boekten een koerswinst t.o.v. gisteren van ruim één gulden. De pariteit New York bedroeg f 173.10. De arbitrage nam een paar stukjes mee in de verwachting, deze in Wall Street met winst te kunnen slyten. De grootste handel vond vanmiddag plaats in de Philipshoek waar de aan delen op publieke zowel als Amerikaanse vraag opnieuw vast waren. Na een ope ning op 343% trok de koers aan tot 345% tegen de vorige slotkoers 341%. Unilevers daarentegen hadden kennelijk te lyden van de komende concurrentie Directie voor 24 mille opgelicht (Speciale berichtgeving) De recherche te Rotterdam heeft een 28-jarige afdelingschef uit Rot terdam in bewaring gesteld. Het is ge bleken, dat deze man, die een ver trouwenspositie bekleedde bij een scheepsreparatiebedryf te Rotterdam, zijn werkgever gedurende de laatste drie jaren voor een bedrag van f. 24.000 heeft opgelicht. Het geld is opgegaan aan cafébezoek e.d. Verdachte, die zelfstandig inkopen mocht doen, begon met oplichtingen voor kleine sommen gelds. Toen alles van een leien dakje liep werd hij steeds driester,, maar tenslotte is zijn bedrog toch uitgekomen. door de roomboterprijsverlaging waar door gevreesd wordt, dat het marga- rineverbruik aanmerkelijk zai terug lopen. In een zeer kalme handel ver loor het fonds circa 3 punten. Ook Aku's konden zich niet handhaven. Ook hier bedroeg het koersverlies circa 3 punten. KLM werd een paar dubbeltjes lager vernomen. Van de scheepvaart waarden waren Holland-Amerika Lijn wederom gevraagd en liepen op van 151 tot 153 om tegen het sluiten van de beurs op de openingsprijs terug te val len, doch waardoor toch nog een koers winst van ruim 1 punt behaald werd. De overige scheepvaartwaarden lagen verdeeld met een verschil van 1 punt naar beide zijden. Van de cultures ver loren certificaten Deli bijna één gulden, terwijl de overige waarden in deze sec tor vrijwel verwaarloosd werden. Staats fondsen prijshouden tot iets hoger. Aandelen Boeke en Huidekoper wer den 3 lager op 90 laten (93) verno men tengevolge van het passeren van het dividend (v.j. 14 in aandelen uit de agio reserve). Aandelen Fokker, 12 div. (onv.), werden 5 punten lager op 270 vernomen. Curaqaosche Handelmaat schappij een punt hoger op 149 op gun stige mededelingen uit de jaarvergade ring. Het bod op aandelen Soekowono is, aldus een officiële mededeling, ver hoogd van 175 tot 185 De aan delen mochten nog steeds niet worden genoteerd. Aandelen metaalbuizenfabriek Excelsior werden op 72 75 geadvi seerd (70). WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 september Londen 10.55%—10.56%: New York 3.78V4—3.78%; Montreal 3.87%—3.87%; Parijs 89.80—89.90; Brussel 7.59%— 7.60V8: Frankfort 90.33—90.38; Stock holm 72.94%—72.99%; Zürich 86.54 - 86.59%; Zürich (vr. fr.) 88.29%—88.34%; Milaan 60.74%-r-60.79%Kopenhagen 54.60%—54.65%; Oslo 52.78—52.83; We nen 14.58%—14.59%: Ankara 3.79%— 3.80: Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Donderdag 18 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94A 94^ Grootboek obi. 3% 80,. 79% Ned. '47 3% (3) 91H 92 Ned. '51 3% 94% 94% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 88% 88% Ned. '55 I 3% 88 88 Ned. '55 II 3% 91% 91% Ned. *37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 91A 91A Investeringscert. 3 96 96 Ned. 62-64 3 95 95 Cert. NWS 2% 59% 59% Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 388% Ned. W.B. 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 33% Nat. Handelsbank 88% 89% Ned. Handelmij 175 174 Amst. Rubber 67y4 68% Deli Mij .en (Ver.) 123.20 121.60 H.V.A108% 107% Java Cult27 26% Senembah 94% 933,4 Vorstenlanden13% 13% AJC.U220% 217 Berkel's Patent (v.) 190 190 Calvé Delft cert. gew. 325 323 Kon. Pap. v. Gelder 195 195 Hoogovens cert334% 328 Müller en Co. N.B. 317 318 Ned. Kabelfabr285 286% Ph'ÜP5 34iy, 345'/2 Philips pref166 168 5"JJever„ 41014 406% Wilton Feyenoord 195 197 Biliton 2de r171 173 Dordtse Olie gew. 706y4 718% Kon. Petr. (f.20.—{^40 i7o 4 idem (50 f.20.—1712o 172.90 Holl. Amer. lyn 140% 150% Java China Paket 135* {35 k.ljminn qq Ned. Stoomv. Mij. Kon. Paket MyJJVtJ {Si™, Stoomvaart My. Ned CIT/ lan Nievelt Goudr. cert. {09% 127% v. Ommeren cert. -ZIJ2 Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 3% 88 87% Leiden 1947 3% 95B R'dam *37 I-III 3% 93% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 96 Premieleningen 98 96% 96% A'dam '56 12% 85% 85% A'dam '56 II 2% 95 94% Eindhoven '54 2% 85L 84% Enschede '54 2% 84 Den Haag '52 I 2% 94 Idem n 2% 96 R'dam '52 I 2% 95% 95 Idem II 2% 93 94% Utrecht '52 2% 98% 98% Z.-Holl. 1957 2% 101 %L 100% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 233 235 H.B.U. cert207 207% Rott. Bank 196% 197 rwentsche Bank 171 172 Industrie Ondernemingen Albert Heyn252 B Borneo Sum. H. My. 47% 46% Ned. G. en Sp. fabr 207% 20712 Kon. Ned. Grofsm. 118 117% Interna tio86% 86 Rott. Droogdok My. 514 510 Tieleman en Dros 8 8 Ned. My. Walv.vrt. 80% 80% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 6fj Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29H Intern. Nickel 86% Anaconda 54% Bethlehem Steel 48% Cities Service 60% General Motors 45}fl Kennecott97% Republic Steel 61% Shell Oil 82% Union Pacific 30% Un. States Steel 78%exd 6H 29H 86% 48% 60% 46% 96 60% 81% 30 H 78 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref. wa. idem Electrolas B Holl. Constructie Ing. bur. v Bouwnyv. Int. Kunststoff. Ind Leidsche Wolsplnn Sikkens Lakfab. '53 Ver. Touwfabrieken Wemlnk's Betonm. Van Wyk Textiel Zaalberg vu. 17/9 42 43 53 52 425 424 450 147 42GB 41% 148GL 148% 515 520 185 185G 89% 89% 62 64GB 100 100

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7