TV ftiwigm/tul CAVA SEUL schudel s cnnoE citroen Peking agressief tengevolge van binnenlandse Chinese spanning? Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 In Rood-China zou een interne revolutie gaande zijnschrijft Neivsiveek Het Amerikaanse tydschrift „Newsweek" zoekt achter de oorlogscrisis in de Straat van Formosa, veroorzaakt door communistisch-China, een grote binnenlandse strijd op het Chinese vasteland. Volgens het blad is in China een „grote interne revolutie" gaande, een trans formatie, waarbij het communistische regime zijn leven op het spel heeft gezet. Het brengt in herinnering dat Mao Tse-toeng zich verleden jaar uit het openbare leven terugtrok om „langdurig te mediteren" en dat hij vervolgens een uitge breide rondreis van zes maanden door het gehele land maakte. „Het resultaat van deze intensieve studie is het ontstaan van de „commune", die Mao een geheel nieuwe grondeenheid van de maatschappij noemt", aldus het blad, „en de communalisatie van China, die in juli begon, is reeds bezig 's werelds dichtstbevolkte land tot op zijn grondvesten te schudden". „Dodelijke slag voor het eeuwenoud familie-systeem" „De „commune" is in wezen een staat-in-een-staat, met absolute macht over zijn leden. Tegen november, zo be weert Peking, zullen China's 500 mil joen boeren niets anders bezitten dan de kleren die zij dragen. Zij zullen hui zen noch kookpannen, tuinen noch huisdieren, hun eigendom mogen noe men". „China's massa's worden thans geor ganiseerd, aldus het regime, overeen komstig militaire lijnen, onder een militaire discipline, om collectieve levens te leiden gewijd aan produktie". Volgens Newsweek zyn de collectieve boerderijen vervangen door de com munes en zijn deze de middelen waar mee Rood-China van plan is een „grote sprong voorwaarts" te maken op alle terreinen van de produktie. „Industrie, landbouw, handel en elk overblijfsel van individueel leven, zijn onderworpen aan het almachtige „com- mune-hoofd". De loontrekkende „com munards" kunnen dus overal te werk worden gesteld, op de akkers zowel als in de gedecentraliseerde fabrieken. Werk-brigades" kunnen in een hand omdraai worden getransformeerd in een gewapende militia voor strijd tegen „buitenlandse vijanden". De Gaulle einde van dit jaar naar Bonn? (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondskanselier Ade nauer heeft tijdens zijn gesprek te, Colombey- les- deux - Eglises met de Franse minister-president De Gaulle deze uitgenodigd voor een bezoek aan Bonn, aldus parlementaire kringen in Bonn. Adenauer zelf sprak gisteren op een persconferentie over de volle ka lender van De Gaulle, die voorlopig bezet zou zijn tot december. Men con cludeert hieruit dat de Franse rege ringschef eventueel tegen het einde van dit jaar een bezoek aan de West duitse hoofdstad zal brengen. Adenauer verklaarde dat De Gaulle een heel andere man is dan men denkt en dat hij beslist geen nationalist is; deze verklaring heeft een zekere op luchting te Bonn veroorzaakt. Men ge looft dat Adenauer en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, uit Frankrijk zijn teruggekeerd met de vaste overtuiging dat het Frankrijk van De Gaulle een goede partner zal Zyn in de Europese gemeenschappen en dat het politieke heroptreden van de gene raal dus geen bedreiging vormt voor de Europese politiek. Men hecht ook veel waarde aan Adenauers opmerking, dat wanneer het gesprek te Colombey-les- deux-Eglises slecht uitgevallen zou zyn, dit catastrofale gevolgen zou kunnen hebben gehad, waaruit men concludeert, dat er bij het treffen veel op het spel is gezet door beide regeringschefs. Naar de Frankfurter Allgemeine Zei- tung schrijft, is de bondskanselier niets meer welkom dan een sterk en solide Frankrijk, wanneer het maar een Euro pees gezind Frankrijk is. Hij zou er thans van overtuigd zijn, dat het dat wordt. Onderzoek delfstoffen op Nieuw-Guinea Zoals gemeld zal in 1959 een aan vang worden gemaakt met een eco- nomisch-geologisch onderzoek in Ned. Nieuw-Guinea, waarby bijzondere aandacht zal worden gewijd aan het eventueel voorkomen van nucleair belangrijke delfstoffen. Een commissie van advies heeft een voorstel voor de organisatie en de uitvoering van het onderzoek ontworpen, dat de regering heeft goedgekeurd. Minister Helders deelt in de Memorie van Toelichting op de begroting voor 1959 van het ministerie van Zaken Overzee nog mede, dat het onderzoek van Nederland uit zal worden geleid, daar in Ned. Nieuw-Guinea de nodige faciliteiten ontbreken en de medewer king van wetenschappelijke instellingen in ons land onontbeerlijk is. De uit voering zal worden opgedragen aan een in Nederland te vestigen stichting, die nauw zal samenwerken met de diensten in Ned. Nieuw-Guinea. Er is reeds be gonnen met de geologische luchtfoto interpretatie, omdat de resultaten hier van van belang zyn voor het bepalen van de gebieden, waarop het onderzoek zich verder zal richten. Hierbij wordt medewerking verleend door het interna tionaal opleidingscentrum voor lucht- kartering in Delft. Geologen, een mine raloog en een fysico-chemicus zullen in 1959 in Ned. Nieuw-Guinea een oriënte rend onderzoek instellen. Minister Hel ders verwacht, dat in 1960 het program ma voor het onderzoek volledig in uit voering zal zyn. Italianen op Sumatra zwaar gewond Opstandelingen op Sumatra hebben zaterdag het vuur geopend op een auto waarin twee Italiaanse artsen zaten. De Italianen werden zwaar ge wond en bevinden zich thans in het militaire ziekenhuis te Djakarta. Van diplomatieke zijde werd verno men dat de beide artsen Piero Gamondi (40), en Pier Parenso Oafarelli (30), in een hinderlaag nabij Sawahloentoh (in het steenkoolgebied op Midden-Suma- tra) waren gereden. Gamondi werd in armen en benen getroffen, terwijl Oafa relli aan mond en armen werd gewond. Zij waren op weg naar Djakarta na af loop van him driejarig contract met de Indonesische regering. De boeren krijgen hun kleren van centrale depots, eten in gemeenschap pelijke zalen, zenden hun kinderen naar communale verpleeg-inrichtingen. Voor China's eeuwenoud familie systeem, ondermynd door het commu nistische regime, is dit een dodelijke slag", aldus Newsweek. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wy de f7.50 voor hun abonnement gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zo mogelijk vóór 1 oktober a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES die per giro betalen (f2.55) verzoeken wy ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Particuliere scholen in Little Rock Het gerechtshof van Little Rock heeft zyn goedkeuring gehecht aan een „Ver eniging voor particuliere scholen in Litt le Rock", die de opheffing van de ras senscheiding op de openbare scholen in Little Rock wil omzeilen door namelyk van die scholen particuliere instituten te maken. Volgens gouverneur Faubus is de door het Opperste Gerechtshof in Washing ton bevolen opheffing van de rassen scheiding op de openbare scholen niet van toepassing op particuliere scholen. Op zyn aandringen is dan ook de ver eniging voor particuliere scholen opge richt, die met steun van de staat scho len kan exploiteren die alleen door blan ke kinderen bezocht zullen worden. President Eisenhower heeft onlangs verklaard, dat een dergelijke actie tot ,.heel wat processen" zou leiden. Een van ce vragen, die men zich kan stellen is, of de staat Arkansas kan volhouden dat scholen particuliere instellingen zijn al* zij door de staat financieel gesteund worden. Men verwacht, dat de openbare mid delbare school van Little Rock, die door gouverneur Faubus is gesloten toen de opheffing der rassenscheiding niet mocht worden uitgesteld, door de nieu we vereniging als particuliere school voor blanken zal worden geopend. Een hof van beroep heeft geweigerd in te stemmen met uitstel van de ras senintegratie op twee openbare scholen te Charlottesville in Virginië. Men ver wacht dat gouverneur Almond het voor beeld van zijn collega uit Arkansas zal volgen en de scholen zal sluiten. Het schooljaa~ zou op deze scholen op 22 september moeten beginnen. Een districtsrechter heeft de middel bare school in Arlington County, een voorstad van de federale hoofdstad Was hington, bevolen met ingang van 1 jan. vier negerleerlingen toe te laten. Hij verwierp echter de verzoeken van 26 ne gerleerlingen om overplaatsing naar ver schillende scholen die tot dusver alleer voor blanken openstaan. In Madisonville is een 44-jarige negei tot vijf dagen gevangenisstraf en een boete van 25 dollar veroordeeld, omdat Gevechten op Cuba Ongeveer 200 Cubaanse rebellen heb ben gisteren een gevecht geleverd met regeringstroepen. Te Havanna werden berichten ontvangen over een opmars van zes colonnes opstandelingen om de regering omver te werpen; 26 opstan delingen zijn gesneuveld. Het gevecht zou zich hebben afge speeld bij Santa Cruz del Sur aan de zuidkust van het eiland. Santa Cruz del Sur ligt in de provincie Camaguey. Tot dusver opereerden de opstandelin gen. die onder leiding staan van Fidel Castro, in de provincie Orienfe. Een maand geleden hadden de op standelingen meegedeeld vanuit het oosten te zullen oprukken om de rege ring van president Bastista uit het zadel te werpen. Felle democratische actie tegen regering-Eisenhower De Amerikaanse Democratische partij heeft de Republikeinse regering onder leiding van president Eisenhower ervan beschuldigd het land de ergste econo mische achteruitgang sedert de tweede wereldoorlog, een dodelijk oorlogsgevaar en overal in de wereld nederlagen te hebben gebracht. Volgens de partij zal het by de aan staande verkiezingen in november gaan om de buitenlandse politiek, „het gebrek aan leiding van de president", de cor ruptie en de economische achteruitgang. In de „Democratie Digest" van giste ren werd gezegd, dat de Republikeinse party het land geen leiding heeft gege ven met als gevolg een conservatieve binnenlandse politiek en een verouderde, niet-realistisch buitenlands beleid. De Amerikaanse buitenlandse politiek is tot zo'n laag niveau gézakt, dat de Ver. Staten hun toevlucht moeten ne men tot brute kracht (zoals het zenden van troepen naar Libanon) om de wereld bijeen te houden, aldus de „Democratie Digest" (En Korea dan, onder de Democratische president Tru man? Red. L.D.). De Ver. Staten hebben in het buitenland vrienden verloren doordat zij zich achter achterlijke en in diskrediet geraakte heersers in het Midden-Oosten en Azië hebben ge plaatst, terwijl de Russen zich voordoen als vrienden van de Arabische en Azia tische volkeren; de Amerikanen ver waarlozen de problemen van de Zuid- amerikaanse landen, zodat Amerikaanse vertegenwoordigers in die landen met stenen worden bekogeld en worden uit gejouwd en voorts zijn de Ver. Staten doorgegaan met proeven met grote \Vaterstofbommen, aldus de Democrati sche partü. Geen autobotsingen meer in de toekomst Een professor, die zich onder auspiciën van de Columbia univer siteit bezig houdt met de verkeers veiligheid, heeft voorspeld dat de Amerikaanse auto's in de toekomst zullen worden uitgerust met elek tronische instrumenten die botsin gen of andere ongevallen voorko men. Wanneer de bestuurder be schonken is zal de auto, die een elektronische installatie heeft welke het coördinatievermogen en der halve de „nuchterheid" van zijn berijder controleert, weigeren weg te rijden. En mocht de man deson danks kans zien te starten en on derweg moeilijkheden krijgen, dan zal zijn auto de kant van de weg opzoeken en stoppen, om niet meer te starten zolang geen nuchtere chauffeur achter het stuur heeft i plaatsgenomen. Dit zijn voorspel- j lingen van dr. James L. Malfetti, directeur van het ..Verkeer svoor- lichtingsproject" aan de universiteit van Columbia. hij tijdens relletjes bij een school waar dit jaar voor het eerst negerkinderen worden toegelaten, een blanke vrouw met een mes bedreigd zou hebben, toen zij met andere vrouwen trachtte te ver hinderen dat vier negerleerlingen het schoolgebouw betraden. De veroordeelde zal in hoger beroep gaan. (I c i fl tV 1' VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Radio Philharm. ork. 21.00 Vraaggesprek. 21.15 Planorecital. 21.45 Act. 22.00 Dans- muz. en gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.1624.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.05 Lichte muz. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 CHU, pol. caus. 20.00 Radio krant. 20.20 Promenade ork., koor en sol. 21.15 Gram. 21.25 Kind'ren overal van daan, komen bij elkander staun, caus. 21.40 Strijkkwart. 22.00 Tydachriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 GTam. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu 20.30 Spiegel der kunsten. 21.00 Film. 21.45 Argentyns danspaar VOOR VRIJDAG 19 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wat;erst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Luitspel. 11.35 Amus. muz. AVRO: 12.00 Lichte muz 12.20 Regeringsultz.: Landb.rubriek: De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb-meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Anita, muzieksprookje. 14.30 Voordr. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.40 Voor de Jeugd. 17.10 Gram. 17.35 Orgelspel. VARA- 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Pro menade ork. 18.50 De puntjes op de 1, caus. 19.00 Voor de kind. 19.10 Kinderkoor VPRO: 19.30 Leven ln Nederland, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.15 Bas en piano. 20.35 Benelux, caus 20.45 De mensen ln het Heelal, caus. VARA: 21.00 Vakantieverhalen en muziek. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Jazzclub. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3024.00 Ballroomork. Hilversum II, 298 m. KRO- 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Amus. muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14 00 Zang en plano. 14.30 Lichte muz. 14.50 Gram. 15.00 Schoolradio 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 17.00 V. d jeugd. 17.15 Kinderkoor en gram. 17.40 Beursber. 17.45 Chansons. KRO: 18.05 Lichte muz. 18.25 Bariton en piano. 18.50 Cursus Openbaar Kunst bezit 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Regeringsultz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 VVD, pol caus. 19.35 Gram. 20 05 Idem. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Amus. muz. 21.20 Philharm. en Bau cis, hoorspel. 22.20 Tenor en plano. 22.50 Een nieuwe ruimte, caus. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Jazzmuz. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e l(jn van 1820 uur) I. Daniel Amber, Ouverture Fra Diavolo. L'Orohestre de la Société des Concerts du Conservatoire de Paris o.l.v. Albert Wolff. II. Oharles Gounod. 1. uit .Faust": Bal letmuziek. Allegretto (Valse) - Adagio - Allegretto - Moderato maestoso - Mode rato con moto - Allegretto - Allegro vivo. Philharmonlsch Orkest van München o.l.v. Fritz Lehman-n. 2. uit „Philemon et Bau- cds": a. Au brult des lourds marteaux Prijs met premie van f 30.000 In de 540ste staatsloterij. 4e klasse, 16e lijst is de laatste hoge prijs ad f 1500.— met de premie vam f30.000,gevallen op nr. 9963. Advertentie Advertentie Uw koper glanst als goudl Een paar druppels £a-va-seul metaal poets enroetsUw kandelaar, huisbel of gaskraantje glimt als nooit tevorenEn het blijft veel lènger mooi 54 ct. NV DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN BINNENLAND Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft besloten een sub sidie van f 1250,te verstrekken aan het Instituut voor VeeteeltkuncLig Onderzoek ln Schoonoord. Dit instituut wil n.l. een onderzoek instellen naar de invloed van licht op de kleur van het vlees van kist kalveren. De algemene ledenvergadering van de Nationale Woningraad zal worden ge houden op vrijdag 26 en zaterdag 27 sep tember in de Stadsschouwburg te Arn hem. 29 studenten uit 16 landen zijn in geschreven voor het zevende academie jaar van het Institute for social studies in Den Haag, dat gistermiddag officieel door de rector, prof. dr. E. de Vries, ln het Paleis Noordeinde te Den Haag is ge opend. De cursussen omvatten een twee- Jarige 6tudie ln de sociale wetenschappen en een studie van zes maanden in so ciale welvaartspolitiek. De Britse minister van Landbouw. John Hare. heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Oostelijk Flevoland en de Noord -Oostpolder Admiraal Prins Axel van Denemar ken, lid van het hoofdbestuur van de ver eniging voor Scandinavische zeemanshui zen in het buitenland, beeft gistermiddag het bijzonder fraaie Scandinavische zee manshuis aan het Willemsplein te Rot terdam geopend. De Prins, die hiertoe speciaal uit Denemarken was overgeko men. deed dit, nadat de voorzitter van de vereniging, de Noor A. Mathiese, een overzicht van de totstandkoming van het zes verdiepingen tellende pand had ge geven. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Ar gentinië: m.s. „Waterland" (22/9): Aus tralië: ts. „Leipzig" (23/9); Braziliëma. Bras 11 Star" (23/9): Canada: ma. „Prins Willem van Oranje" (22/9): ma. „Noor- dam" (25/9); sa. „Statendam" (27/9); Chili: vla New York (27/9): Indonesië: ma. .Poelau Laut" (25/9): Ned. Antillen: ma. .Oranje Nassau" (25/9): Ned. Nw. Guinea: s.s. ..Rempang" (25/9); Nieuw Zeeland' vla Engeland (27/9): Suriname: 8 s. Tiberius" (23 9); Unie van Z.-Afrika en Z. W.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (27/9); Brits Oost Afrika: sa. „Ferdinand <ie Le&sepe" (27/9). Vandaag heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en PBO, mr. A. A. M. Struycken, het nieuwe raad huis en dorpshuis van Zuidlaxen, de ge restaureerde havezathe „Laarwoud" ge opend. In zijn rede betoogde mr. Struyc ken dat het te klein worden van het Zuid- laarder gemeentehuls een symptoom lis van de enorme groei en ontwikkeling die het gewest Drenthe, vooral ln de Jaren na de oorlog, te zien heeft gegeven. BUITENLAND Het vooraanstaande Joegoslavische dagblad Polltlka heeft Albanië „recht streekse inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Joego-Slavlë en op rui-ng tot revolutie verweten". Dit is een van de ernstigste beschuldigingen die Z.-Slavlë ooit tegen een communistisch land heeft geuit sedert vjjf maanden ge leden het jongste conflict met Moskou begon. Polltika schreef dit naar aanlei ding van een stuk in het Albaanse blad Baksiml waarin de Allbaanse minderhedd in Joego-Slavlë tot „opstand wordt aan gezet". De eerste sneeuw van het nieuwe winterseizoen is gisteren gevallen in de bergstreek bij Klruna in Noord-Zweden. De pieken van de Kebnekajse en de Abisko zijn nu met sneeuw bedekt. Langs de spoorlijn tussen Klruna en Narvik ste ken nog bloemen boven de sneeuw uit. Joegoslavische bladen hebben met grote bewondering melding gemaakt van het feit, dat een 88-Jaxlge Schotse dame een gepensioneerde onderwijzeres die sinds 1921 in Joego-Slavië woont er in geslaagd is de hoogste berg van Joego slavië. de 3200 meter hoge Trdglaf. te be klimmen. De Slclliaanse politie heeft vijftien Maffia-leden gearresteerd, die de hand hebben gehad ln een twaalftal moorden, welke sedert februari van dit Jaar in het gebied van Corleone naby Palermo zijn gepleegd. Rivaliteit tussen de leiders was de drijfveer. In Cairo is vandaag een reusachtig feest gegeven ter viering van de bruiloft van emir Mohammed, een zoon van Kroonprins Felsal van Saoedl-Arabië en Moena. een dochter van Azzam pasja van Egypte. Op het menu voor de tweedui zend gasten staan o.a. duizend gerooster de lammeren en tonnen fruit die uit Sa oedl-Arabië zyn aangevoerd. Het toezicht op de Hongaarse advo caten is by decreet verscherpt. Zij moeten speciale Identiteitsbewijzen hebben en elk jaar van het ministerie van Justitie toe stemming vragen om hun werk voort te zetten. Het aantal advocaten dat praktyk mag uitoefenen, was de laatste tyd al aanzienlijk verminderd. 1 Op de plaats waar 120 Jaar geleden de voortrekkerleider Piet Retief door de Zoeloes werd vermoord, gaan de Neder duits Gereformeerde Kerken van Trans vaal en Natal een zendingskerk bouwen als teken van welwillendheid der blanken tegenover de Zoeloes. De kerk zal 400 zit plaatsen hebben en de totale kosten zul len f 100.000 bedragen. De kerk kxygt de vorm van een traditionele Zoeloe-kraal. Het derde en laatste deel van het Journaal van de grondlegger van de blanke nederzetting aan Kaap de Goede Hoop Jan van Rlebeeck, Ls dezer dagen versche nen. Dit betekent het einde van een lang en zorgvuldig werk door de Van Rlebeeck - vereniging, die verantwoordelijk is ge weest voor het verwerken en de vertaling ln Afrikaans en Engels van dit werk. In de „Neue Sammlung" te München ls een tentoonstelling geopend, waarin de Invloed van de in 1917 ln Nederland ont stane „Stijl "-beweging op de architectuur en de vormgeving van gebruiksvoorwerpen wordt getoond. Er zyn archlteotuur-foto's en maquettes uit de Jaren '20. houten en metalen zitmeubelen van Rietveld en foto's van de wederopbouw van Rotter dam. Het Stedelijk Museum heeft zyn - Ongeveer 130 afgevaardigden uit 13 landen, waaronder Nederland, zullen deel nemen aan de achtste algemene vergade ring van het Europese Verbond voor de Studie van Vluchtelingenvraagstukken, die vandaag in Wenen geopend is. De des kundigen zullen de maatregelen bestu deren die genomen zyn om de vraagstuk ken op te lossen, die verband houden met de 180.000 vluchtelingen, die na de Hon gaarse opstand van 1956 Oostenrllk zyn binnen gestroomd De Comet-4, een passagiersvliegtuig met straalmotoren van de Britse De Ha- villand-fabrlek. heeft een proefvlucht van Hatfield (Engeland) naar Gander (New foundland) in vyf uur en 47 minuten vol bracht. Met dit toestel hopen de Britten de Amerikanen de loef af te steken wat betreft het transatlantisch passagiersver voer met straalvliegtuigen. De Amerikaan se tegenhanger is de Boelng-707. - Noerltdina Moeohitdinof, een lid van het presidium van de Sovjetrusslsche com munistische party, ls voor een bezoek van tien dagen ln Cairo aangekomen als gast van president Nasser. Hy kwam met een TU-104 straalvliegtuig en werd door le den van het Egyptische kabinet welkom jeheten. Hy ls ook eerste secretaris van le partij in Oezbekistan. Moechitdinof. die op uitnodiging van Nasser naar Egyp te is gekomen, ls een van de belangrijkste persoonlij kheden van het Kremlin. Weifelende waardering (Van onze t.v.-medewerker) Het toneelstuk „Sprechstunde" van de Duitser Harald Bratt heeft een won derlijke weg afgelegd, want twee Britten hebben er een t.v.-spel van gemaakt en dat geval is door Alfred Pleiter in het Nederlands vertaald. De KRO heeft het onder regie van Luc van Gent in een uitstekende bezetting gisteren de lucht in gezonden en zo kwam het in onze huiskamers te land. Om de trits te land- ter zee en in de lucht te completeren, kunnen we erbij zeggen, dat het niet in het water is gevallen. Het is een stuk met een tamelijk wel sluitende hande ling in en voortreffelijke dialoog en van een spanning, die zich soms snijden laat. Het begaafde duo Droog en Schmitz gaf schitterend spel te zien en te horen en dat Fientje Berghegge het er met ere bij uithield, is een regelrecht compli ment. De regie haalde er alles uit wat er in zat. tenminste die indruk maakte de uitvoering op het eerste gezicht en we twijfelen er geen moment aan. dat het bij herhaling niet anders zijn zou. Oog en oor hebben dus wel het volle pond gekregen en de KRO zou dus haar taak naar behoren hebben verricht, ware het niet, dat er ergens diep in ons nog gewaarwordingen werden opgeroepen, die ons in onze waardering aan het wei felen brachten cf om eerlijk te zijn een ernstige twijfel hebben doen rijzen aan de juistheid van deze repertoire-keus. Wij geven daarvan niet de schuld aan auteurs of spelers, maar menen, dat de KRO ons iets zeer essentieels heeft ont houden, waardoor zij deze voorstelling geheel had kunnen rechtvaardigen. VPRO met ..Advocaat pro Deo" en VARA met „Bekentenissen" hebben ons probleemstukken vertoond, die appel leerden aan algemeen menselijke gevoe lens en waar een ieder dus maar op ei gen kracht moest zien uit te komen. Maar de kaarten lagen gisteravond anders, omdat het stuk een sluitend ge heel was. waarvan de afloop niets te raden liet. Doch ditmaal was het de hele teneur van het stuk, waar de problema tiek in schuilde en waar een leek niet zonder deskundige voorlichting uit kan komen. Wij willen onmiddellijk aanne men, dat het stuk medisch verantwoord was, al hadden we dat wel graag door deskundige mond bevestigd gehoord, maar wat ons puzzelt is of het grote pu bliek met de vraag opgescheept mag (Lied: van Vulcam, le bedrijf) Fernando Corena, bas. L'Orchestra de la Suisse Ro- mande o.l.v. James Walker, b. Que les eonges heureux planant sur votre tête (Berceuse Jupiter, le bedrijf) Gérard Souzay, bariton. The New Symphony Or chestra o.l.v Paul Bonneau. 3. uit „Ro meo et Julietta": a. Mab. la reine des mensonges (Ballade de la Reine Mab, Mercutio, le bedrijf) Gérard Souzay, ba riton. The New Symphony Orchestra o.l.v. Paul Bonneau. b. 1'Amourl'amour! Ah! léve toi, soleil (Cavatine Roméo. 2e be drijf) Nicolad Gedda, tenor. Philharmo- nia Orkest o.l.v. Alceo Galliera. III. Eduard Lalo. Rhapsodie Norvéglenne L'Orchestre des Concerts LamouTeux o.l.v. Jean Fournet. IV. Jacques Offenbach: 1. uit „La Grande Duchesse de Gérolstetn": A cheval sur la discipline (Generaal Boum, le be dryf) Fernando Corena. bas. L'Orchestre de la Suisse Romande o.l.v. James Walker. 2. uit „Les Contes d'Hoffmann": a. C'est moi Coppélius (Air Coppélius, 2e bedrijf) Gérard Souzay, bariton. The New Sym phony Orchestra o.l.v. Paul Bonneau. b. Belle nudt. o nult d'amoux (Barcarolle 3e bedrijf) Gré Brouwenstijn. sopraan. Lidy v. d. Veen. mezzo-sopraan. Nederlands Opera Koor. Radio Philharmonlsch Or kest o.l.v. Paul van Kempen, c. ScintiLle Diamant (Chanson Dapertutto. 3e bedrijf) Theo Baylé. bariton. Radio Philharmo nlsch Orkest Hilversum o.l.v. Paul van Kempen. V: Jules Massenet: 1. Scènes Alsacien- nes. Dimanche matln. Au cabaret. Sous les Tilleuls, Dimanche soir. Orchestre du Théatre National de l'Opéra Comique o.l.v. André Cluvtens. 2. uit „Grisélidis": Jusqu"id sans dangers. J'al pu vivre in visible Lena de sa femme qu'on est bien! (Le Diable. 2e bedrijf) Fernando Corena, bas. L'Orchestre de la Suisse Romance o.l.v. James Walker. 3. uit „Le Jongleur de Notre Dame": La Vierge entend (lé gende de la San se) Gérard Souzav. bari ton. The New Symphony Orchestra o.l.v. Paul Bonneau. VI. Henri Rabaud: uit ..Marouf, Save- tien du Caire": Balletmuziek. I' Orchestre des Concerts Lamoureux o.l.v. Jean Four- net. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Onk. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 The Brains trust. 13.55 Inter mezzo. 14.00 Gevar. muz, 15.00 Ooggetui geverslag. 15.30 Vragenbeantw. 16.00 Gram. 16.15 Fllmprogr. 17.00 Voor de kind 17.55 Weerber. 1800 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 19.00 Klankb 19.30 Ork- conc. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. 21.45 These foolish things. 22 15 Gram. 22.30 Pol. comm. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koer sen. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en Variété ork. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw, (Om 14.30 Nws.). 15.00 Ork. conc. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 16.45 Orgelspel. 17.00 Idem. 17.15 Pianospel. 17.30 Nws. en gevar. muz. 18.00 Gevar. muz. (Om 18.30 Nws.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.24 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en discussie. 21.15 Gevar. muz. (Om 21.30 Nws 22.30 Nws. 22.40 Oude dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Volksliederen. 17.00 Nws. 17.40 Dansmuz. 19.00 Nws. 19.20 Gevar. muz. 21.00 Symf. conc. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Ork. conc. 14.00 Idem. 20.05 Jenu- fa, opera. 23.10 en 23.35 Gram. 23.53 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Ork. conc. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Orgel spel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldten toonstelling. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Omr. koren en instr. ens. 22.55— 23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.00 Ork. conc. 14.45. 15.00, 15.15, 16.05 Gram. 17 00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Gram. 19.25 Idem. 19.30 Nws 20.00 Ork. conc. 22 00 Nws. 22.10 Gram. 22.25 Chan sons. 22.55 Nws. worden of en in hoeverre bij de straf rechtspraak rekening moet en mag wor den gehouden met psychologische en psychiatrische achtergronden van de verdachte. Op dat punt hadden we be paald behoefte aan een duidelijke voor lichting in eenvoudige woorden door een man van de praktijk met een solide we tenschappelijke achtergrond. Dit nu is ons onthouden en we moeten ons dit scherp voor ogen stellen en ons voora. geen zand in deze organen laten strooi en door de afloop van het stuk. waaruit bleek, dat de man, die een moord onbe wust, immers ten gevolge van een door in de oorlog opgelopen shock gespleten persoonlijkheid, welhaast bedreven moest hebben als resultaat van stom toevallige omstandigheden tenslotte juist niet deze misdaad had gepleegd. We zijn met een schone en boeiende schijn ge woonweg in de mist gestuurd. Het beeld op het scherm moge aan helderheid niets te wensen hebben overgelaten, de projectie is in geestelijk opzicht o.i. te kort geschoten. De KRO heeft een prachtige gelegenheid tot volksontwikke ling in diepere zin ongebruikt voorbij laten gaan. DONDERDAG Hoogl. Kerkgracht 44. Opening Herv. Jeugdgebouw „In de Moriaen". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7£ uur nam. VRIJDAG De Harmonie. Receptie 45-Jarlg bestaan Wbv. „Ons Belang". 10 uur nam. Speeltuin ver „Ons Eiland": Tuinfeest. 711 uur nam. In den Vergulden Turk: Werkavond Leldse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Stadhuisplein: K. en O.-excur&le naar het Westland. 9 uur voorm. ZATERDAG Speel tuimver. ..Ons Eiland": Tuinfeest 36 en 7J77 uur nam. Stationsplein (halte H.T.M.)Excursie Ned. Chr. Re is ver. naar Meyendel. 1.45 uur nam. Zaal Maria Gijzen6teeg (naast de Over dekte) Dahlia- en fruittentoonstelling „Pnof. ir. Sprenger". 3 uur nam. Warmond. „De Stad Rome": Feest avond Visclub „De Leede" voor 10-jarlg bestaan. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttoren studie Jehova's Getuigen. 5i uur nam. Warmond. „De Stad Rome": Feest avond Visclub „De Leede" voor 10-Jarlg bestaan. 8 uur nam. MAANDAG. Hoogl. Kerkgracht 11a: Broederschap van oudpadvlnderskring Rijnland. 8 uur nam. Titus Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. DINSDAG Kamerlingh Onnes -laborator! umHer denking 50-Jarig bestaan Ned. Ver. voor Koeltechniek. 10 uur voorm. LakenhalBuitengew. alg. verg. Ned Ver. voor Koeltechniek. 2£ uur nam.; receptie te 4 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Tentoon- stelling^tepanse penseeltekeningen (t.e.m. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Prentenkabinet Kloksteeg: fotoexpo sitie H. H. Baudert t/m 4 oktober dage lijks 2—5 uur n.m., zondagen en feest dagen gesloten. BIOSCOPEN Trianon: „Pal Joey" (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De man zonder angst" ("The Sheepman") .14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Pittsburgh". Casino: „Cavalleria Rusticana". 18 Jaar. Vrijdag, zaterdag en zondag; maandag t.m. donderdag „Het Woord". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Betaald nachtlogies" 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fr&uletn Erlka". 18 Jaar. Werkd.* 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt waargenomen te Lelden door Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, WiLhelminapark 8. tel. 26274. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 til H CS wind m/s. si Sa C cs Helsinki geh. bew. w 4 13 0 Stockholm zwaar bew. windstil 13 0 Oslo geh. bew. zo 2 18 0 Kopenhagen zwaar bew. ono 9 17 0 Aberdeen zwaar bew. zzo 5 17 0 Londen mist windstil 21 0 Amsterdam geh. bew. ono 4 19 0 Brussel mist windstil 20 0.1 Luxemburg zwaar bew. n 1 18 0 Parijs mist windstil 19 0 Bordeaux mist windstil 23 0 Grenoble geh. bew. nw 7 20 0.1 Nice half bew. nnw 5 24 0 Berlijn Frankfort geh. bew. ono 4 16 0.6 geh. bew. o 1 20 0 München motregen n 1 18 10 Zürich motregen wnw 2 18 1 Genève motregen zwaar bew. windstil 20 0.1 Locarno windstil 20 16 Wenen zwaar bew. windstil 21 0.3 Innsbruck regen windstil 22 12 Rome licht bew. windstil 27 0 Ajacclo zwaar bew. nno 1 27 0 Madrid onbewolkt windstil 27 0 Algiers licht bew. zw 5 30 0.1

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2