Oplichter was chef-psycholoog van nieuwe leger in West-Duitsland.... Albert Schweitzer doet opnieuw beroep op de grote mogendheden Londense schilderij enexpositie van „modernen", kinderen en apen Na 50 jaar weer kapitein van Köpenick Dr. dr. dr. Robert Schneider was niet alleen buitengeivoon handig, maar ook nog bekwaam! 07ite jaargang Donderdag 18 september 1958 Vierde blad no. 29547 medewerkers, de Bondspresident Heuss en wie al niet zullen ter sprake komen, omdat zij op een of andere manier ongewild deze illustere figuur een der grootste vervalsers der na-oorlogse jaren de hand boven het hoofd hebben gehouden. Hun allen draaide Schneider een rad voor ogen! En wel zo geraf fineerd, dat de door hem samengestelde voorschriften voor de aanneming en het onderzoek van Westduitse militairen nog altijd gebruikt worden, zo goed waren zy in elk geval wèl! Leven vol bedrog Het was „dr. dr. dr. Schneider", die in zijn hoge legerfunctie 700 officieren opleidde, die volgens zijn richtlijnen niet minder dan 80.000 soldaten onderzoch ten. Dit grote bedrog was het sluitstuk van de „carrière" van een bijzondere oplichter. Schneider mislukte op een Weens gymnasium. Hij nam daarop vrijwillig, na de Oostenrijkse Anschluss, dienst in het Duitse leger, vocht in Polen, kreeg een ijzeren kruis en maakte zijn vroegere leraren wijs, dat hij daar door op grond van een of ander Hitle- riaanse beschikking tóch in aanmerking kwam voor het gymnasium-diploma. Zo begon een leven vol bedrog. Schneider wilde daarna officier van gezondheid in Hitiers leger worden en studeerde van 1941 tot 1945 medicijnen te Berlijn, Würdburg en Giessen. In het voorjaar van 1945 kreeg hij het z.g. artsen-diplo- van 1945 kreeg hij 't z.g. artsen-nooddi- ploma op grond van 'n valse verklaring, dat hij vijf jaar medicijnen had gestu deerd. Maar, zei hij, de bewijzen hiervan liggen onder de puinhopen van Würz- burgHij werd direct militair arts. Als arts werkte hij ook na de oorlog in verscheidene Duitse steden, in Wenen en in Linz. Kerkelijk Leven Ds. A. Offeringa overleden In de ouderdom van 77 jaar is gisteren in Bronovo te 's-Gravenhage overleden ds. A. Offeringa, emeritus-predikant van de Hervormde Gemeente van Sche- veningen. Ds. Offeringa werd 14 december 1880 te Middelstum geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium te Doetinchem en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie. In 1912 werd hij kan didaat in Groningen en 1 juni 1913 aan vaardde hij het predikambt te Schild- wolde. In 1922 vertrok hij naar Huizinga en in september 1928 naar zijn derde en laatste gemeente in Scheveningen, waar hij is werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat in 1946. Daarna is ds. Offe ringa nog enige tijd voorganger geweest van de hervormde evangelisatie te Wad- dinxveen. Zijn stoffelijk overschot zal vrijdag middag om twee uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage worden ter aarde besteld na afloop van een rouwdienst in de Nieuwe Badkapel te Scheveningen, waarin zal voorgaan ds. S. J. van Heerde, hervormd predi kant aldaar. EVANG. BROEDERGEMEENTE ZENDING Het zendingswerk der Evangelische Broedergemeente in Suriname en de Antillen draagt rijke vruchten. Daarover vertelde ds. H. A. Wiersinga in de avondbijeenkomst van het zen- dingsfeest, dat gisteren in de kerk van de Evangelische Broedergemeente te Zeist is gehouden. Ds, Wiersinga heeft een reis van maanden gemaakt over het zendingsveld en verhaalde over het werk in de verschillende gebieden. Ds. Wiersinga liet blijde klanken horen, doch zou, naar hij zei, ook kun nen verhalen over de zorgen en moei lijkheden, die de zendelingen ondervin den. Over deze moeilijkheden hoorde men tijdens de jaarvergadering van het Zendingsgenootschap, die 's middags werd gehouden onder presidium van prof. dr. J. M. van der Linde. Het financiële verslag toonde ernstige zorgen, die onder meer worden veroor zaakt door het feit, dat tegenover de Surinaamse gulden ongeveer twee Ne derlandse guldens moeten worden gezet. Het bestuur van het Zendingsgenoot schap maakte echter met dankbaarheid gewag van de enorm grote steun, die uit alle delen van het moederland wordt geboden. NED. HERV. KERK Beroepen te Kookengen D. van den Berg te Oud-Alblas; door de Generale Sy node als predikant voor buitengewone werkzaamheden (protestantse gemeenten Emmi&stad op Curasao G. H. ter Scheg- get te Vreeland; idem als geestelijk ver zorger luchtmacht E. Zorn, kand. te 's-Gravenhage; idem als geestelijk ver zorger leger J. J. Poort te Oudenbosch. Aangenomen naar Dussen (N.-Br.) G. J. Voortman, kand. te Rijssen, die bedankte voor Mellssant (toez.). Benoemd tot vica ris te Woubaoh M. Jansen, kand- te Leiden. GEREF. KERKEN Tweetal te Bussum (vac. J. L. van der Wolf) S. van Befckum te Monster en L. iWngmalda te Borne. Beroepen te Culem- borg D. Bouwknegt te Wolphaartsdijk; te De Leek (Gron.) (2de maal) U. Elgersma te Nunspeet. Aangenomen naar Wijckel (Er.) A. Groenewegen, kand. te 's-Gra- Venhage. Met glans geslaagd Maar Schneider wilde hogerop. Hij liet zich als theologisch student inschrij ven, stichtte een tehuis voor moeilijke kinderen en pleegde kleine oplichterijen. Hij dook in de zomer van 1955 te Goslar op, arm en berooid, maar met valse papieren. Met die papieren vestigde hij zich als arts en meldde hij zich ten slotte bij het leger. Idealist die ik ben, zei hij tegen de heren van het ministerie van Defensie, ben ik bereid mijn goede praktijk op te geven en het leger te gaan dienen. Schneiders brutaliteit en het gevoel voor aanzien, dat (niet alleen in Duits land!) diploma's en titels genieten, deed iedereen voor hem buigen. Artsen- en andere diploma's, nooit origineel maar altijd als kopieën door notarissen gemaakt naar door hem zelf gemaakte vervalsingen, gingen er bij het ministerie in als koek. De valse arts- psycholoog-neuroloog-psychiater en ju rist op de koop toe was daarbij niet gespeend van een zekere vakkennis. Een proeftijd van drie maanden doorstond hij met glans en op 1 september 1956 kreeg hij de door president Heuss onder tekende benoemingsoorkonde als chef psycholoog van het Westduitse leger. Lagere ambtenaren in Goslar deden hem struikelen Schneider struikelde niet over de grote departementen te Bonn, maar over de nauwkeurigheid van enkele lagere ambtenaren te Goslar. Het was deze opgevallen dat Schneider als Oos tenrijker bij het Westduitse leger werk zaam was en dat was in tegenspraak met de wettelijke bepalingen. Zij won nen inlichtingen in te Wenen en toen bleek, dat Schneider een doodgewone gewoonte-misdadiger was. De steen kwam daarna snel aan het rollen. Op 1 december 1956 werd Schneider gearresteerd en van zyn gehele diploma- „Indien Oost en West elkander blijven wantrouwen, gaan zij samen ten onder".... Er is al veel gewonnen Dr. Albert Schweitzer heeft opnieuw een beroep op de grote mogendheden gedaan hun wantrouwen tegenover el kander af te leggen en afstand te doen van het gebruik van kernwapens. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIHIIHIillllllllllllltllllli Waarom „Prinsjesdag" Naar aanleiding van onze ver klaring van de naam Prinsjesdag schrijft de heer J. C. van Wage- ningen, burgemeester van Wou- brugge, ons het volgende: „De encyclopedische uitleg die door U werd overgenomen is mogelijk origineel (Inderdaad Winkler Prins èn Enci! Red. L.D.), maar zeer afwijkend van de historische betekenis. De spectaculaire opening van het parlement ontstond tijdens de re gering van Koning Willem II (1840—1849). De Koning reed dan te paard van Paleis naar Ridder zaal en was daarbij vergezeld door zijn 3 zonen: de Kroonprins Willem (later Wil lem III); Prins Alexander (overleden in 1848) Prins Hendrik, zomede door zijn broeder Prins Prederik. Deze stoet van prinsen deed de benaming „Prinsjesdag" ontstaan. De ritten met de gouden koets konden eerst ontstaan tijdens de regering van Koningin Wilhelmina, aangezien Haar de koets in 1898 werd geschonken door de stad Am sterdam. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilltillllllHltllllllllllli Commodore Charles S. Williams van het grootste passagiersschip ter wereld, de Queen Elisabeth" ging na 39 dienstjaren bij de Cu- nard Lines met pensioen. De kapi tein wandelt, na zijn functie te heb ben neergelegd, weg van het trotse zeekasteoL In een open brief aan het liberale Zweedse ochtendblad „Morgonbladet" schryft dr. Schweitzer, dat het zijn overtuiging is dat Oost en West elkaar in vertrouwen tegemoet moeten treden, wil men dat de toestanden in de wereld verbeteren. „Zo niet, dan zijn we ver loren", voegde hy eraan toe. Zyn brief was het antwoord op een enkele maanden geleden ingezonden stuk van de hand van de Zweedse pa cifist en oud-journalist Bertil Svahn- ström, waarin deze Schweitzer om op heldering vroeg van enkele punten die in Schweitzers voor de radio gedane pleidooien om wereldvrede voorkwamen. Schweitzer antwoordde, dat naar zijn mening de meeste urgente kwestie de eis is dat proefnemingen met kern wapens onmiddellijk worden gestaakt, „omdat zij rarmpzalige gevolgen voor de mensheid kunnen hebben, voor zowel deze als volgende generaties". Schweitzer schryft, dat de feiten hem in het gelijk hebben gesteld. „Amerika heeft onder druk van de ontwakende openbare mening besloten van verdere proefnemingen af te zien en Engeland heeft het voorbeeld gevolgd. Veel is hiermee gewonnen". „Nu komt het volgende punt: de af schaffing van atoomwapens," zo ver volgde hij. Bij een atoomoorlog zouden zelfs de volkeren, die er geen deel aan hebben, schade lijden van de radio-acti viteit, hetgeen Schweitzer een „duide lijke schending van de internationale rechtsregels" noemde. „Indien alle redelijke mensen zich verenigen in een eis, gebaseerd op de internationale wet, tot afschaffing van atoomwapens, zullen wij dit doel berei ken," aldus Schweitzer. Dit doel kan echter alleen maar „stap voor stap" bereikt worden. Ei* moet „een nieuwe geest" geschapen worden, waarbij de volkeren elkaar kunnen ver trouwen. „Indien Oost en West elkaar blijven wantrouwen zullen zij samen ten onder gaan." Hij besloot met te schrijven, dat het waanzin is om te denken, dat de vrede gehandhaafd zou kunnen worden door een bewapeningswedloop. success Their praise can't be warmer, But her Mink really shows her DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT In de Royal Festival Hall in Londen is een schilderijententoonstelling geopend, hetgeen niets ongewoons is. Minder gebruikelijk is echter, dat tot de exposerende meesters twee chimpansees, een oerang-oetang, een zuigeling van 15 maanden en een knaapje van drie jaar behoren. De gehele zaak is op touw gezet door de Engelse schilder Mervyn Levy, die een appeltje te schillen heeft met de moderne schilderkunst voor zover deze vertegenwoordigd wordt door de school der „tachistcn". De tachisten zyn zij, die hun schilderijen maken door met verf, of zelfs met water, te werpen, te morsen, te druppelen, kortom de schilders in wier werk het „toeval" een niet geringe rol speelt. Vorm als uitdrukking van het symbool komt bij hen niet voor, tenzij dan per ongeluk. Prins en oudste twee prinsessen naar galavoorstelling Het ligt in het voornemen, dat Prins Bernhard, die de Koninklijke galavoorstelling op 2 oktober in het City-theater te Amsterdam zal bywo- nen, vergezeld zal worden door de Prinsessen Beatrix en Irene. Het programma zal bestaan uit de film „Indiscreet", met Ingrid Bergman, en de Nederlandse films „Prijs de zee", van Heiman van der Horst en „Metro- graphic" van Marten Toonder N.V. Tevens is aan het programma toege voegd de nieuwste creatie van Joop Geesink's Dollywood „Story with a beard". De opbrengst van deze voorstelling, waarvoor grote belangstelling blijkt te bestaan, is geheel bestemd voor het Prins Bernhard fonds. Onderzoek naar verliezen De Indonesische minister van Voor lichting, Soedibio, heeft gisteravond verklaard, dat regeringscommissies een onderzoek doen naar de bewering van oliemaatschappijen, dat zy door de prysbeheersing op benzine op de Indonesische markt grote verliezen ïyden. Soedibio voegde eraan toe dat „een onmiddeliyke actie" zal worden on dernomen indien de beweringen on juist blijken te zijn. De Shell Indonesia en de Standard Vacuum hebben enkele dagen geleden een verzoek tot de regering gericht tot verhoging van de benzineprijs met 60 daar zij dagelijks 5 miljoen roepiahs per dag verliezen. Chemische stof in broekzak ontbrand ARBEIDER ERNSTIG GEWOND (Speciale berichtgeving) Op het terrein van het openbaar slachthuis te Rotterdam vloog gister morgen plotseling de kleding van een van de arbeiders, de 67-jarige P. Schilperoord uit de Davidsstraat in brand. Voordat men het vuur had kunnen verdrijven, had de man al ernstige brandwonden aan de rechter- zijde van zyn lichaam opgelopen. Hij had wat van een chemische stof waarmee vlees wordt geconserveerd, in zijn zak gestoken. Nu heeft die stof de eigenschap te ontbranden bij een ho ge temperatuur. Waarschijnlijk heeft de man door het werk getranspireerd, waar door zijn lichaamstemperatuur hoog was opgelopen. De man is naar het Berg- wegziekenhuia gebracht. Mervyn Levy meent, dat met deze stroming de moderne beeldende kunst gedaald is tot beneden ieder denkbaar peil. En zijn tentoonstelling dient ter vergelijking. De naam waaronder de tentoonstelling loopt, is „The lost image". Een kunst die niet meer „weer geeft" en niets symboliseert is volgens Levy grondig de weg kwijt en die weg kan men volgens Levy slechts terugvin den indien men bij het begin begint. Dat begin is dan de argeloze krabbe- larij van kinderen en van apen. Een aantal leerlingen van een acade mie voor beeldende kunsten heeft het vergelijkingsmateriaal geleverd door „tachistische" schilderijen te maken. Een belangrijke exposant van de ten toonstelling is de 4-jarige chimpansee „Congo". Congo heeft geruime tijd mogen schilderen onder toezicht v .n de zoöloog Desmond Morris, in de Lon dense dierentuin. En Congo werd daarbij geenszins tot schilderen aange zet. Hij toonde volgens Morris een uitgesproken artistiek temperament en schilderde alleen als hij er zin in had. De proef met Congo heeft twee jaar geduurd en in die tijd heeft Congo zich duidelijk ontwikkeld, van het al- lerprimitiefste gekras tot klaarblijkelijk ingewikkelder patronen. Hij heeft ten- Dit zijn de twee jonge „kunste naars", wier schilderwerken te zamen met dat van „modernen" en apen, in Londen is geëxposeerd. slotte het stadium bereikt, vanwaar een kind zou verdergaan naar eenvoudige tekeningen en een schilderkundige voorstelling. Maar Congo bereikt die volgende trede op de artistieke ladder niet en begint de belangstelling te ver liezen. Hij gaat zich nu meer voor zijn lichaamskracht interesseren. Tot de geëxposeerde schilderijen be horen ook „werken" van Betsy, een chimpansee in de dierentuin in Balti more. Betsy schildert met haar vingers. Verder is er werk van Alexander, een oerang oetang in de Londense dieren tuin. Levy wees bij de opening van de ten toonstelling op de opmerkelijke over eenkomsten in het werk van de drie groepen zijner exposanten: kinderen, apen en tachisten. „Het verschil is, dat kinderen en apen, zij het onbewust, proberen iets te scheppen; de tachisten proberen, het beeld te vernietigen." (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn is gisteren het proces begonnen tegen een Oostenrijker, Robert Schneider, tot 1 december 1956 chef-psycholoog van het nieuwe Westduitse leger. Hij noemde zich arts, doctor in de medicijnen, specialist in de psychiatrie en de neurologie, doctor in de filosofie, doctor in de juridische wetenschappen. Maar in feite was hy een gesjeesde gymnasiast uit Wenen, die een paar jaar medicynen had gestudeerd. De wereld wil bedrogen worden: het Westduitse ministerie van Defensie liet zich via vervalste documenten en kennelijk vol echt Duitse be wondering voor een man met titels bedriegen op een wijze, die herinneringen oproept aan de kapitein van Köpenick (1906), doch in dit geval is er toch wel sprake van een heel bijzonder geval-Köpenick. Robert Schneiders proces heeft groot opzien verwekt en er bestaat in West- Duitsland grote belangstelling voor. Er zullen niet minder dan 143 getuigen ver schijnen. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, zijn hoogste medische opsomming, van al zijn titels en zyn voor de buitenwereld fraaie leven bleef niets over. Bedrog en fraude, dat was wat restte na een duik in het verleden van de oplichter, die zo veel heeft be drogen, dat hy zich al zyn misdaden niet eens meer kan herinneren. De man bezit grote charme, is uitermate intel ligent en is juist daardoor zo bijzonder gevaarlijk geweest. Tientallen mensen bedroog hy. Een verzekeringsmaat schappij vloog er in 1955 in voor 15.000 Mark. Toen hem te Brussel dure foto toestellen zouden zyn ontstolen, één dag na het sluiten van een hoge verzekering tegen diefstal. Dat is nu juist psycholo gie, zei Schneider later na zijn arrestatie tegen de politie. Géén verzekerings maatschappij komt op het idee, dat een bedrieger, zo doortrapt is om de dag na het sluiten van een verzekering een diefstal aan te geven. Het gros lacht een beetje om dit geval, maar de ernst er van zit in het feit, dat iemand, die hoog spel speelde met diploma's en titels en die een handige prater was, in staat was een hoge trede te bereiken op de ambtelijke ladder, waarop in Bonn toch al gedrang genoeg Russische rijst voor Indonesië De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft vandaag medegedeeld te hopen, dat een overeen komst met de Sovjet-Unie voor de aan koop van 200.000 ton Russische rijst de volgende week zal kunnen worden ge tekend. De rijst zal worden geleverd op commerciële basis, en op kredieten op lange termijn. Minister Soebandrio wilde zich niet uitlaten over de betaling, daar de be sprekingen nog gaande zijn. Indonesië zal dit jaar voor zijn 84 miljoen inwoners 700.000 'ton rijst moe ten importeren.. Indonesische pers laakt Troonrede De in de Troonrede aan Indonesië gewijde passages hebben tot scherpe kritiek van de Indonesische linkse en natioalistische partij-orgaan geleid. „Soeloeh Indonesia" schreef, dat de „beschuldiging dat Indonesië Neder landse eigendommen heeft geroofd, er toe zal leiden, dat de anti-Nederlandse gevoelens weer hoog zullen oplaaien" De linkse ,3intang Timoer" schreef, dat, gezien de halsstarrige houding van Nederland, „voor de regering thans het ogenblik is aangebroken om alle Neder landse bedrijven tot Indonesisch bezit te verklaren". De uitgever van dit blad is tevens lid van de Nationale Raad, die op het ogenblik de positie van de Ne derlandse bedrijven bespreekt. Het van Ned. Nieuw-Guinea afkom stige parlementslid Silas Papare noemde de troonrede „arrogant". (Advertentie) She is feted and loved by the Press They're impressed by her looks and her dress, And as a performer

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11