DE LEIDSE SCHOUWBURG KAN NU WEER ENKELE JAREN MEE BE in de pijp! Tal van voorzieningen getroffen met het oog op brandveiligheid KONINKLIJKE RIJTOER IN DUNNE, DRENZENDE REGEN Teel verbod voor aardappelen in vele gemeenten rond Leiden 97ste Jaargang Woensdag 17 september 1958 Tweede blad no. 29546 Nieuwbouw laat op zich wachten Als vanavond K. en O. het Leidse toneelseizoen in de Schouwburg opent met een opvoering van ,,'n Tik van de Zon" (De Nederlandse Comedie), zal toneelminnend Leiden in de Schouwburg enkele veran deringen aantreffen. Veranderingen, welke op last van de brandweer zijn aangebracht en die verband houden met het langer bespeelbaar moeten blijven van de Schouwburg. Aantal plaatsen met tachtig verminderd Zoals bekend had in 1953 de brand weer beslist, dat de Schouwburg, met het oog op de voor hedendaagse begrip pen gebrekkige accommodatie en de wei nige uitwijkmogelijkheden voor de be zoekers bij een eventuele brand, in 1958 gesloten moest worden. Inmiddels wer den enkele provisorische verbeteringen aangebracht en toog onder leiding van de heer H. de Wilde een commissie aan het werk, die de plannen voor de nieuwe Schouwburg, waarvoor een plaats op het Schuttersveld is gereserveerd, con crete vorm gaf. Bij de uitwerking van ae plannen is het echter gebleven. De bestedingsbeperking is oorzaak, dat het bouwen van een nieuwe schouwburg ook al had men daarvoor vijf jaar de tijd achterwege moest blijven. In middels schrijven wij 1958 en zou uit voering moeten worden gegeven aan het voornemen om de Schouwburg aan de Oude Vest te sluiten. Na advies van de commandant van de brandweer, de heer S. W. Hage- doom, die een aantal noodzakelijke voorzieningen voorstelde en in nauw overleg met het Leidse Schouwburg bestuur, dat de financiën beschikbaar stelde, is „het leven" van de oude schouwburg thans weer met enkele ïaren verlengd. De belangrijkste veranderingen, welke Chans zijn aangebracht, vonden plaats in de parterre, waar men nu vergeefs zal zoeken naar de orkestbak, die ge heel is weggebroken. Een en ander houdt verband met de door de com mandant van de brandweer gestelde eis. dat er méér ruimte moest komen tussen de hier geplaatste rijen stoelen en een verbreding van het langs de parterre lopende wandelpad. Teneinde het aantal plaatsen in de parterre te handhaven en toch aan deze voorwaar den te voldoen, is nu de orkestbak weg gebroken. Voor het geval men in de toekomst behoefte heeft aan een groot orkest, kan de eerste rij stoelen worden weggenomen. Ook in de koffiekamer is de veran- Teneinde meer ruimte te verkrijgen in de parterre is de orkestbak afge broken. (Foto L.D./Van Vliet) dering opvallend. Alle stoelen en tafels zijn uit deze ruimte verdwenen. Slechts een beperkt aantal, in de grond vast gezette. stoelen is langs de wanden ge plaatst. Een en ander komt de sfeer in dit vertrek, welke toch al niet bepaald ge zellig mocht heten, stellig niet ten goede. Ter compensatie is aan de wan den een aantal schilderijen van onze stadgenoot Will Tweehuysen opgehan gen. RUIM 80 PLAATSEN MINDER. Het toch al geringe aantal zitplaat sen in totaal 672 is met name op de galerij en de tweede rang drastisch verminderd, mede in verband met brandveiligheid. Circa tachtig plaatsen uiteraard de slechtste zijn hier verwijderd, waardoor de totale schou- burgcapaciteit tot 588 zitplaatsen is te ruggebracht. De toneelruimte is op last van de brandweer vergroot. Kasten zijn weg gebroken. terwijl alle oude decors zijn opgeruimd. Bovendien zijn in deze ruimte vier nieuwe drukslanghaspels. ieder met 30 meter slang, geplaatst. Deze haspels staan voortdurend onder druk. zodat ieder moment water kan worden gegeven. Tenslotte zijn op voorschrift van de brandweer enkele voorzieningen getrof fen op de gangen, is de elektrische ver lichting geheel nagezien en is een vei- ligheidsrek aangebracht op de balus trade voor de loges. Hoewel ook na het aanbrengen van al deze voorzieningen de wenselijkheid van een nieuwe schouwburg dringend urgent blijft, is het gevaar van een schouw burg-loos tijdperk weer voor enige Jaren afgewend. Feestmarkt in Leiden De zaterdagmarkt in Leiden trekt iedere week gemiddeld 35 a 40.000 bezoe kers zowel uit de Sleutelstad als uit de omliggende gemeenten. De Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel alhier rekent erop, dat zaterdag aan staande een nog groter aantal personen langs de vele tientallen kramen zal trekken. Immers de .Leidse" stand werkers men zou deze welbespraakte marktkooplieden ook de advocaten van de straat kunnen noemen hebben het plan opgevat om hun domein tegen het einde van deze week een feestelijk aan zien te geven en extra attractief te ma ken. Een en ander ook in verband met de Vebo-festiviteiten, welke deze week in onze stad plaats zullen vinden. Het ligt in de bedoeling om er een „feestmarkt met „punten" van te maken. Voor elk kwartje dat by één van de aan deze actie deelnemende kooplieden wordt uit gegeven, ontvangt de marktbezoeker nl. een punt. Vier punten tezamen geven recht op een prijsje. Men mag de prij zen. welke voornamelijk bestaan uit speelgoederen, huishoudelijke artikelen en textielgoederen. zelf uitzoeken. Na zeven uur des avonds komen de door het publiek verzamelde punten echter te ver vallen. Het is dus zaak om in ieder ge val vóór dat tijdstip naar een van de prijskramen op het Stadhuisplein te trekken. Men kan van een ruime keus gedurende de gehele dag verzekerd zijn Wethouder S. M. Stolp is bereid ge vonden om de markt 's morgens om tien uur officieel te openen. Prinses Beatrix en Prinses Irene gefotografeerd tijdens de rijtoer door Den Haag. Leidse Jeugd Tour OPDRACHTEN WEDSTRIJD VOOR BROMFIETSERS Onder auspiciën van de Leidse Jeugd Tour werden opdrachten wedstrijden voor bromfietsers gehouden. De eerste opdracht bestond uit een gelijkmatig- heidsproef. met een remproef tussen stopstrepen Deze opdracht werd door het Rijndijk-team met 12V2 pnt. gewon nen. De andere vier teams behaalden ieder 12 pnt. Hierna moesten de vijf Herdenking gevallenen van „Mariner"-ramp op vliegkamp Valkenburg Ter herdenking van de om het leven gekomen marinebemanning bij de ramp van de Martin „Mariner" te Abadan op woensdag 10 september j.l. is vanmorgen op het Marinevliegkamp te Valkenburg een gezongen Mis van Requiem opge dragen door de hoofd-vlootaalmoezenier mgr. J. F. M. de Sain. Bij deze plech tige mis, die om half elf begon, waren, behalve enige familieleden van de om gekomen bemanning, vele marine-auto riteiten aanwezig, onder wie de vlag officier van de Marineluchtvaartdienst, schout-bij-nacht vlieger J. M. van Olm de commandant Marineluchtvaartdienst Nederland, kapitein ter zee vlieger A. J. de Bruyn. Ook vele marinemannen van Valkenburg woonden de herdenking bij. Gedurende de plechtigheid werd de predikatie gehouden door pater A. Even MSF, vlootaalmoezenier van het vlieg kamp Valkenburg. Als Schola Cantorum fungeerde het zangkoor van de OLV van Fatima-parochie uit Den Haag. Morgen zal op het vliegkamp Valken burg een protestantse dienst ter nage dachtenis van de om het leven geko men bemanning worden gehouden, welke door de vlootpredikant van dit vlieg kamp, ds. W. P. Kramer, zal worden geleid. teams de volgende opdracht uitvoeren: i „Rijdt een route van maximaal 35 km. In deze route moet U 10 bewaakte brug- gen van de Rijks- of Prov. Waterstaat overgaan. U mag geen der bruggen twee maal passeren. Breng bewijzen mede. dat U de route werkelijk gereden hebt". Deze route was vergezeld van de pun- tenwaardering voor de verschillende on derdelen. Vol moed begonnen de vijf teams aan de routes. Het Huisman-team kwam het eerst in moeilijkheden. Reeds de eerste brugwachter (aan de Haagsche Schouw vertelde dat in die richting geen 10 bruggen te vinden waren. Toen zij een maal op de goede weg waren, klapte een band en dit kostte hun zoveel tijd, dat zy slechts 18 pnt verzamelden. Zij zul len de tweede avond proberen de opge lopen achterstand weg te werken. Als tweede meldde zich de Van Zijp- ploeg. die de opdracht goed had uitge voerd en elf bewijsstukken meebracht. Dit leverde 67 punten op. Met enige variatie kwamen de se- niorenploeg en het Leiderdorpse team tot hetzelfde aantal punten. Het Rijn dijk-team, dat de eerste opdracht al met een half puntje had gewonnen, was iets anders begonnen als de andere teams. Het gevolg hiervan was, dat zij aan het einde van de rit een brug te kort kwamen. Dit noodzaakte hen om met een kleine omweg ook de brug aan de Haagsche Schouw in hun route op te nemen. Voor deze omweg brachten zij twee bewijzen meer mede dan de andere teams. Daar ieder bewijs van routerij- den ook 2 punten opleverde, kwamen zij 4 punten boven de andere teams. De totaalstand na twee opdrachten is nu: 1. Rijndijk-team <B. Heinz, P. Aarts, N. Belonje» 83V6 pnt., 2. 3. en 4. Van Züp-team (Hageman, Schaap en v. Veggel) 79 pnt.. Leiderdorp-team (Brussee, Prangers. N.N.) 79 pnt.. Se nioren-team (Gussenhoven, Laman, G. de Roode) 79 pnt., 5. Huisman-team (v. Dijk, Nievaart, Dieseraad) 30 pnt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maarten, zn. van H. A. Bloemtak en F. Coenen; Amtontas Diederik Paudus, zn. van P. Ouwerkerk en J. C. de Romijn; Wilma Cornelia, dr. van J. van Harskamp en W. W. Kwakernaak; Geertrui, dr. van G. J. Blok en M. M. Broers; Sylvia Agatha, dr. van T. C. Stuivenberg en J. C. Thierrij; Cathartaa Mathilda, dr. van J. T. Seijse- ner en M. W. van Dijck; Marjolein Hen rietta. dr. van H. W. Pera en M. J. den Heetan; Jan. zn. van T. Zijlstra en J. de Haan; Armand Robert Edwin, zn. van J. L. Hübner en M. H. J. Elklmizen; Eric Fietar. zn. van A. W. Scbreurs en S. P. van Staden. Toch in open calèches Officiële publikaties Burgemeester en wethouders van Leiden brengén ter openbare kennis, dat zij heb ben besloten voor de volgende wegge deelten een wachtverbod vast te stellen: a. de Rijnsburgeretagel, voor zover gele gen tussen de eerste wegkrommlng. ge zien van de Stationsweg af. en de schei ding van de percelen 16 en 17, voor de zijde der bebouwing; b. de Rijnsburgersingel. voor zover gele gen tussen de scheiding van de perce len 16 en 17 en de Marislaan. Een afschrift van dit besluit is ge zonden aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer aan gewezen verenigingen, behartiging van I verkeersbelangen tan doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. (Van onze Haagse redactie) Prins Bernhard had nog maar net een verse sigaar opgestoken toen hij om vijf minuten over vier gistermiddag op het bordes van het Huis ten Bosch verscheen en de lucht inspecteerde. Die beloofde niet veel goeds en bracht ook inderdaad korte tijd later een naalddunne maar doornat-makende regen. Het besluit om de traditio nele rijtoer op Prinsjesdag toch in open calèches te maken was toen echter al gevallen. De tot op het allerlaatste moment gereed gehou den auto's werden opzij gema noeuvreerd en de koetsen reden voor. De Koningin en de Prinsessen Mar griet en Marijke stapten met Prins Bernhard in de eerste, de Prinsessen Beatrix en Irene in het tweede rij tuig. Nog even deed de Prins met zichtbaar welbehagen een paar trek ken aan zijn rokertje, terwijl hij vro lijk wuifde naar enkele kennissen, die op het overigens vrijwel lege voorplein stonden, toen draaide de calèche de oprijlaan van het Huis ten Bosch in de richting van de Bezuidenhoutse- weg op en moest Zijne Koninklijke Hoogheid afscheid nemen van zijn sigaar. De officiële rijtoer was be gonnen. De Koningin droeg dezelfde groen blauwe japon, die zij 's middags bij de opening van de Staten-Generaal had gedragen en ook de beide oudste Prin sessen en de Prins waren nog gekleed als tijdens de rit in de gouden koets. De jongste Prinsessen hadden hun man teltjes aan, hetgeen bij het kille som bere weer geen overbodige voorzorg was. Trouwens, toen de stoet na onge veer drie kwartier weer bij het Huis ten Bosch terugkeerde had de Koningin een paraplu opgestoken en droegen de oudste Prinsessen bontcapes. Tot de eersten, die de Koninklijke stoet met de vele volgrijtuigen en voor afgegaan door de hoofdcommissaris van politie en diens adjudant aanschouw den. behoorden 320 noodwachters en -wachtsters, die met de B.B.-drumband uit Deest een erehaag langs de oprijlaan vormden. Op de Bezuidenhoutseweg stonden de eerste drommen publiek. Zij had den er meer dan een uur wachten voor over gehad om de Koninklijke Familie in de rode landauers te zien passeren, maar hun enthousiasme bleek onder het nare weer niets te hebben geleden: golven van gejuich begeleidden de stoet. Een detachement van de bereden brigade van de Haagse politie in gala uniform besloot de stoet. Een beeld van de rijtoei van het Koninklijk Gezin door Den Haag. Rechts het Koninklijk Paar. 'inks Prinses Margriet en achter haar. nog even zichtbaar. Prinses Ma rijke. Dl PLOMAZ WEMMEN „DE LEIDSE WATERVRIENDEN" In de Overdekte hebben vele leden van de Leidse Watervrienden voor hun di ploma gezwommen. Voor diploma A waren er 30 kandidaten van wie één kandidaat werd afgewezen. Voor diploma B waren 30 kandidaten van wie er 3 werdn afgewezen. De namen der ge slaagden zijn: Diploma A meisjes: Inge de Kruis, Annemieke Jurgens, Ria v. Saarloos, Lenie Vonk. Anneke Planje, Ria Hoedemakers, Willy Rietkerken Francis Nieuwenhuizen, Eef Beekman, Mieke Rijnsburger. Anneke Rietkerk. Jannie de Water, Nel Waasdorp, Greet Sjardijn, Anneke Boehlee. Diploma A jongens: Juul v. d. Leek, Hans Gorthuis. Frans Kalthoff, Bram Pont, Hans v! Tongeren, Sjaak Disselveld, L. v. Doorn Wim Beekman, Theo Bakker. Adri Stafleu. Nico v. Weizen, Tonny Heems kerk, Johnny Halvemaan Gerard v. d. Blom. Diploma B meisjes: Lenie Halve maan, Nelleke Brugman. Greetje Wee- da. Trien Prins, Trudy Sommeling, Corry v. Nood. Ineke v. Wijk Lies Lepelaar, Lydia Sdhouten, Ineke Been, Tony v. d. Mey, Yvonne Jonk, Jozet Hoedemaker, Jannie Onderwater, Rionne Neuteboom Diploma B jongens: Ben Delsasso, Eddy Giesen, Siem Weeda, Adri Nekeman. Hans Neuteboom, Fred Beerenfenger', Hans Heemerik, Bert Veldhuyzen. Wim Flippo. Menno Arbouw, Hans Onderwa ter. Sjaak v. Bemmelen. De in de afgelopen week in Leiden gehouden collecte voor .Draagt Elkan ders Lasten heeft ruim f. 1800 opge bracht. Inbrekers aan het werk BUIT: GELD EN SIERADEN Gisteravond tussen 7.50 en 9 uur is in gebroken in een woning aan de Rijns- burgerweg. De daders wisten zich toe gang tot het huis te verschaffen via een ruit van de achterkamer. Behalve dit vertrek werd ook de voorkamer geheel doorzocht. Uit een bureau, dat in deze kamer stond, werd een bedrag van dui zend gulden ontvreemd. Uit een nacht kastje in de achterkamer stalen de on genode gasten ee** gouden damespohshor- loge, een gouden armband, een gouden broche met briljanten, een gouden ket ting met hanger en een zilveren broche Advertentie Een rib uit z'n lijf... Boter wordt eerder duurder dan goedkoper (Van onze Haagse redactie) Er bestaat geen enkele behoefte om de boterprijs drastisch te gaan verlagen. Berichten waarin gesproken wordt van een verlaging van de boterprijs in de komende weken missen iedere grond, zo deelt men ons van de zijde van het Produktschap Zuivel desgevraagd mede. De tendens voor deze winter zal wat de verse boter betreft eerder omhoog dan omlaag wijzen. Het boterprobleem dat voortdurend de aandacht van het be stuur van het Produktschap Zuivel heeft, wordt minder groot geacht dan verleden jaar. Douwe Egberts echte Friesche HEEREN-BAAI een beproefde D.E. melange Noodzakelijke maatregel De teelt van aardappelen is in Katwijk en verre omgeving gedu rende de laatste jaren, en wel voor namelijk sinds 1920 tot 1933 toen er aan de groenteveiling Katwijk en omstreken ca. 3000 halen van 50 kg. per dag werden aangevoerdzeer sterk ingekrompen. Een van de oor zaken was wel dat deze teelt niet voldoende lonend meer teas. In- plaats van aardappelen ging men zich hoe langer hoe meer toeleggen op de verhouw van bos- en waspeen, iie zo langzamerhand de hoofdpro- dukten van de Katwijkse veiling zijn geworden. Maar er is nog een andere, en veel belangrijkere reden, waardoor de teelt van aardappelen op de achtergrond kwam. namelijk de zgn. aardappelmoe heid, een ziekte die veroorzaakt wordt door de aanwezigheid van het aardap- pelcistenaaltje, een kwaad dat groot ge vaar oplevert voor onze export en dan voornamelijk in de bloembollenstreek. Op gronden, waarin deze aaltjes voor komen. komt de aardappelplant niet tot volle wasdom, waardoor het poten van aardappelen voor de tuinder geen zin meer heeft. Doordat de aaltjes gemak kelijk van het ene naar het andere per ceel kunnen worden overgebracht is de directie van de Plantenziektekundige Dienst er enige jaren geleden reeds toe overgegaan om een verbod uit te vaar digen voor de teelt van aardappelen op sommige percelen en in enkele streken, voornamelijk in de bollenstreek. ALGEHEEL VERBOD Deze maatregel blijkt echter niet af doende te zijn geweest, zodat genoemde dienst zich thans genoodzaakt heeft ge zien om, met ingang van 1 januari 1959 iu een aantal met name genoemde ge meenten in de bollenstreek een algeheel verbod uit te vaardigen voor het telen van aardappelen. Hiertoe behoren alle gemeenten ten westen en ten noordwes ten van Leiden, dus ook Katwijk. Voor andere streken, o.m. het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal, zullen later nadere mededelingen vol gen. Voor gedeelten van de gemeenten in het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal en voor bedrijven waar voor de aardappelteelt van groot econo misch belang is. is 'n ontheffingsrege ling in voorbereiding. Maar voor alle gemeenten in de bollenstreek te weten Wassenaar, Voor schoten. Valkenburg. Katwijk, Oegst- geest. Rijnsburg, Warmond, Sassenheim, Voorhout. Noordwijk, Noordwijkerhout. Lisse, Hillegom. Bennebroek, Zandvoort, Bloemendaal, Heemstede. Haarlem en Velsen, zullen genoemde maatregelen per 1 januari a.s. volledig van toepas sing zijn. VOLKSTUINDERS GETROFFEN Economisch zal de tuinbouw in Kat wijk niet zwaar door het teelverbod worden getroffen, evenals de bollen streek, daar in dit gebied de verbouw van aardappelen gedurende de laatste jaren sterk werd ingekrompen. In 1957 bedroeg de totale aanvoer aan de Katwijkse veiling 380.000 kg., tegen 445.000 kg. in 1956. Hierbij kan nog een quantum worden gevoegd dat niet aan de veiling wordt gebracht. Vergeleken met 1936, toen nog 1.778.030 kg. werd aangevoerd (waarvan 373.400 kg. werd doorgedraaid), zeer lage cijfers. Niette genstaande deze inkrimping echter zul len er nog velen zijn die door de nieuwe maatregel worden getroffen, namelijk de grote categorie personen die uit sluitend voor eigen gebruik telen, de zgn. volkstuinders van wie velen al werden gedupeerd doordat op vele percelen slechts eenmaal in de drie jaar aardappelen mochten worden geteeld. Hoe onprettig de nieuwe maatregel ook mag zjjn, men moet deze zien als noodzakelijk in het licht van de bloem bollenexport, waarvoor de besmetting met het aardappelcistenaaltje een ern stige belemmering kan vormen. Van deze export hangt namelijk veel af en ook het buitenland spreekt in deze een woordje mee en kan eisen stellen, waar aan niet is te ontkomen. Op de gemeente Leiden en de ten noorden van Leiden gelegen plaatsen is het verbod niet van toepassing.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3