mB Bijna f 11.000 voor inrichting nieuwe Rudolf Steinerseliool HOE AF TE KOMEN VAN DE MELK- EN HUURSUBSIDIES? Kievietkerk in Wassenaar is nu geheel gerestaureerd S7ste jaargang Dinsdag 16 september 1958 Derde blad no. 29545 T' Voorstellen aan Leidse raad Tal van benoemingen en ontslagen O O Het bestuur van de Rudolf Steinerschool heeft het College van B. en W. ver zocht om beschikbaarstelling van de nodige gelden voor de aanschaffing van leermiddelen en meubilair, zulks vooruitlopende op de eerste inrichting van een nieuw schoolgebouw, voor de stichting waarvan de raad by besluit van 26 april 1955 medewerking verleende. De school is thans nog gehuisvest in het pand aan de Langebrug 87. De financiële consequenties van het bovengenoemde medewerkingsbesluit wer den nog niet geregeld. In verband hiermede geven B. en W. de raad in over weging, tot het thans nodige bedrag een krediet te verlenen. De kosten van aanschaffing van het meubilair en de leermiddelen worden geraamd op f 10.950. Onder de overige voorstellen, welke betrekking hebben op de onderwijspara- graaf, is een voorstel om een bedrag van f 25.000.— beschikbaar te stellen voor het verbeteren van de centrale verwar mingsinstallatie in de openbare school voor g.l.o. aan de Zuidsingel, voorts om aan het gebouw Pieterskerkgracht 13, dat is verhuurd aan het Kon. Genoot schap M.S.G., herstellingen te verrich- AANGAAN VAN DRIE GELD LENINGEN Van de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten te Den Haag hebben B. en W. een aanbieding ontvangen tot het aan gaan van een drietal geldleningen, resp. ad f 191.000.—f400.000.— en f318.000 tegen een rente van 4% 7c. Een van deze geldleningen is bestemd voor de finan ten tot een bedrag van f6.900; idem een ciering van de bouw van een openbare bedrag van f 12.200 voor het treffen van voorzieningen in het schoolgebouw ei het gymnastieklokaal aan de Boom markt, thans in gebruik bij de R.-K. school voor V.G.L.O. Verder stellen B. en W. de raad voor om zijn medewer king te verlenen voor de aanschaffing van leermiddelen voor de herv. ulo school aan de Asserstraat en de r.-k. ulo-school aan de Haarlemmerstraat. HERZIENING BEZOLDIGINGS REGELING 1954 Voorts krygt de raad, die maandag middag a.s. om twee uur bijeenkomt, een voorstel te behandelen, dat beoogt een wijziging te brengen in de bezoldi- gingsregeling-1954 van het gemeente- personeel. In de laatste tijd, aldus B. en W. in hun toelichting op dit voorstel, zijn door de regering enige maatregelen genomen tot verbetering van de sala riëring van het Rijkspersoneel. De mi nister van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie beveelt de gemeentebesturen aan overeenkomstige maatregelen ten aanzien van het gemeentepersoneel tot stand te brengen. Aangezien de salaris regeling van het gemeentepersoneel ge heel is afgestemd op die van het Rijks personeel, ligt het voor de hand om, overeenkomstig die aanbeveling, de be doelde verbeteringen ook voor het per soneel van deze gemeente in te voeren. B. en W. willen echter de opmer king niet voor zich houden, dat de verbeteringen hen voor het lagere en middelbare personeel geenszins vol doende voorkomen. Het is evenwel niet mogelijk om van de voor het Rijkspersoneel vastgestelde regeling met enige kans op succes af te wijken. Het laatste woord over deze aangele genheid schijnt echter nog niet ge sproken; de mogelijkheid van een verder gaande verbetering in de sala rispositie van dit personeel moet niet uitgesloten worden geacht, zodat B. en YV. t.z.t. wellicht met nadere voorstel len ten aanzien van dat personeel kunnen komen. In afwachting daarvan stellen B. en W. de raad voor er thans mede in te stemmen, dat voor een of meer, door B. en W. aan te wijzen, gemeentelijke dien sten en bedrijven of onderdelen daar van, met ingang van een tijdstip, gele gen vóór 1 januari 1959, de regeling van de wedde zal plaatsvinden, met toepas sing van werkclassificatie en prestatie beloning, overeenkomstig de ter zake voor het Rijkspersoneel geldende rege len; de salarissen van het personeel der gemeente, voor zover zijn wedde is ge regeld op de staten F. G en J van de Bezoldigingsregeling 1954, met ingang van 1 april 1958, op de voor het Rijks personeel geldende voet, te verhogen met een tijdelijke toelage van 3 met dien verstande, dat deze toelage vervalt voor het personeel, voor hetwelk wordt overgegaan tot regeling van de wedde met toepassing van werkclassificatie en prestatiebeloning, zulks met ingang van het tijdstip, waarop tot die invoering wordt overgegaan. SUBSIDIES INSTELLINGEN SOCIAAL-HYGIËNISCH GEBIED Aangezien nog enkele voorzieningen moeten worden getroffen t.a.v. de sub sidiëring aan instellingen op sociaal- hygiënisch gebied over het jaar 1955, doen B. en W. de raad het volgende subsidie-voorstel: Vereniging tot Bestrij ding der Tuberculose f 23.995.88; St.- Margarita v. Cortonastichting f2000. Vereniging Chr. Jeugdhulp f 1200.—; Protestantse Vereniging voor Gezond heidszorg „Het Groene Kruis" f 17.964.76; R.-K. Vereniging voor Gezondheidszorg „Het Wit-Gele Kruis" f31.264.17; Me disch Opvoedkundig Bureau f1230.—; Centraal Genootschap voor Kinderher stellingsoorden en Gezondheidskolonies f1635.—; Vrijzinnig Chr. Gezondheids kolonie „Naar Buiten" f287.25; Vereni ging Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom „Haarlem" f2293.50; Ver eniging voor Chr. Gezondheidskolonies in Nederland f535.50; Stichting Na- zorgwerkplaatsen a. voor de nazqrg f3439.23; b. voor de tewerkstelling f 13.414.42; c. voor de avondverzorging f6067.62; d. voor de kinderuitzending f 415.50. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 september Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: druiven 74—76; andijvie 7—9; augurken 6—60; pronkbonen 21—24; snijbonen 64 98- kroten 11; kroten gekookt 17; rode kool'1112; groene kool 10; postelein 16 18- prei 1217; spinazie 1929; toma ten A 27—37. idem B 20—38. idem C 14 21 idem CC 12; waspeen 1315; wit lof 4088. Per 100 stuks: Meloenen 60 102- perziken 1426; bloemkool A 18 44. 'idem B 14—22: sla 4,70—11.40. Per 100 bos- Bospeen 1216; peterselie 3,70; sel derij 2—3,20. LEIDEN, 16 september Vette var- kensmarkt: Aanvoer 173 stuks. Notering: zwaar f 183186; licht f 187190; sla gersvarkens f 190193; zeugen f 167170. Handel vlot, prima's een cent boven no tering. BODEGRAVEN. 16 september Aan voer 124 partijen; le soort f 22.10; 2e soort f 1.85—1.99; extra f2.11—2.40. Han del flauw. ROTTERDAM, 16 september Vee markt: Aanvoer in totaal 2832; weekito- taal 4423; vette koelen en ossen 320; ge- bruiksvee 832; vette kalveren 230; gras kalveren 417; nuchtere kalveren 291: var kens 110; biggen 26; paarden 73; veulens 41; schapen of lammeren 466; bokkenk en geiten 26. Notering: Vette koeien le kw. 300/330. 2e kw. 280/295. 3e kw. 260/270: vette kalveren 280/300. 250/280. 200/250 per kg. Graskalveren 450. 400. 280; nuch- tere kalveren 80. 70. 60; biggen 60, 45. 40 van 1959 belopen een bedrag van in to per stuk. Slachtpaarden 220. 200, 190 per taal rond 380 miljoen, terwijl daarnaast k ÏSlS^VS: M&75i.!o°: 670 rnioen suWen voor woninc- 960 850; melkkoeien 1180. 960, 850: vare lagere school aan de Sumatrastraat Voorts zal de raad in deze zitting ook een regeling treffen voor het aangaan van kasgeldleningen gedurende het vierde kwartaal. Verder komt op de agenda een voor stel voor om een bedrag van f3000.— beschikbaar te stellen ten behoeve van het aanbrengen van een nieuwe centrale verwarmingsketel in het woonhuis aan de Geversstraat no. 56, te Oegstgeest, bewoond door de geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichtingen „En degeest" c.a.; idem om een bedrag van f 5750.beschikbaar te stellen voor het treffen van enige voorziening in ruim ten van het Stadhuis, in gebruik bij de dienst van gemeentewerken; het bren gen van een wijziging in de gemeente begroting en van de bedrijfsbegrotingen voor 1957; idem van het brengen van een wijziging in de statuten van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, idem in de Verordening van 27 oktober 1947, houdende het reglement voor de Gem. Werkplaats en het instellen van de nodige onteigeningsprocedures in zake het onteigeningsplan „Leiden VoorschoterwegTrekvliet". BENOEMING EN ONTSLAG Een groot aantal benoemingen moet voorts in deze zitting worden gedaan. Voor de benoeming tot leden van de kredietbeoordelingscommissie doen B. en W. de volgende aanbeveling: lid, tevens voorzitter: de heer mr. dr. H. D. M. Knol; leden: mej. A. C. Bekker, mevr. mr. J. E. Glastra van Loon-Boon en de heer J. C. J. Lambermont. Verder ko men de volgende benoemingen aan de orde: alsnog met ingang van 1 septem ber 1958, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1958—1959 te benoemen aan het Rem- brandt-lyceuma. de heer C. Kivit tot tijdelijk leraar in de handelswetenschap pen; b. de heer R. Landheer tot tijde lijk leraar in de Franse taal en letter kunde; voor de periode van 1 septem ber 1958 tot en met 31 juli 1959 te be noemen tot leraar metselen aan de ge meentelijke bedrijfstechnische school, de heer W. Zwikker; alsnog met ingang van 1 september 1958, tot wederopzeg gens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 19581959, te benoemen aan de Hogere Burgerschool voor Meisjes met 6-jarige cursus en afdeling Middelbare Meisjesschool: 1. de heer J. A. van Gel deren tot tijdelijk leraar in de wis kunde; 2. mej. M. L. A. Groenhof f tot tijdelijk lerares in de Engelse taal en letterkunde; 3. mevr. E. S. F. de Jong- Feteris tot tijdelijk lerares in de Neder landse taal en letterkunde; 4. de heer A. Menalda tot tijdelijk leraar in de wiskunde; 5. mej. D. T. F. M. Savelkoul tot tijdelijk lerares in de wiskunde; 6. mevr. J. M. W. Spijker-Van Weerlee tot tijdelijk lerares in de Franse taal en letterkunde; 7. mevr. N. A. J. Strack- Hageman tot tijdelijk lerares in de Duitse taal en letterkunde; 8. dr. J. B. VOORSCHOTEN Twee ziekenauto's kwamen tevergeefs Gistermiddag om ongeveer halfvijf is een 7-jarige jongen uit de Molenlaan, in de Treubstraat onder een bromfiets f gekomen. Het knaapje bloedde uit een oor en is op advies van dokter Thies per ziekenauto naar een ziekenhuis in Leiden vervoerd. Vanochtend om ongeveer 9 uur is een bromfietser, uit Wassenaar, op de hoogte van de Dobbeweg in aanrijding geko men met een auto, bestuurd door iemand uit Leiden. De bromfietser (vermoedelijk met een beenbreuk) werd per ambulance naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. In beide gevallen heeft de politie een ambulance laten komen, maar onbeken den hebben hetzelfde gedaan, zodat in de lerares iets maken voor het jeugd- geefs kwam. De Rijkspolitie wijst er daarom na drukkelijk op, dat in geval van een on geluk alleen de politie, in overleg met een arts. een ambulance laat komen, en dat burgers moeilijkheden veroorzaken als zij hetzelfde doen. WARMOND BEJAARDENSOCIËTEIT. Woensdag as. zal de Bejaardensocië teit weer geopend worden. Het bestuur hoopt, dat weer vele oudjes de soos zul len bezoeken. Ubbink tot tijdelijk leraar in de natuur kunde; 9. dr. J. Th. Vermeulen tot tij delijk leraar in de staatswetenschappen; 10. mej. R. C. Vogel tot tijdelijk lerares in het tekenen; 11. mej. J. G. M. Vriens tot tijdelijk lerares in de aardrijkskunde en 12. mej. M. C. Wemelsfelder tot tij delijk lerares in de wiskunde; aan te wijzen als gem. gedelegeerden: 1. de heer J. C. van Schaik in het bestuur der vereniging „De Ambachtsschool"; 2. de heer J. C. van Schaik in het bestuur der vereniging „Vakschool voor Meisjes voor Leiden en omstreken"; 3. de heer J. W. J. Wiertz in het bestuur van de Zita- vereniging, afd. R.-K. Vakschool voor Meisjes; 4. de heer J. W. J. Wiertz in het bestuur van de R.-K. Technische School „Don Bosco"; 5. de heer H. Zun- derman in het bestuur van het Genoot schap „Kennis is Macht"; 6. de heer H. Zunderman in het bestuur van de ver eniging tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker (Leidse instru- mentmakersschool)7. mr. J. Drijber in het bestuur van het Genootschap „Ma thesis Scientiarum Genitrix" en 8. de heer P. S. Harmsen in het bestuur van de vereniging voor Christelijk Nijver heidsonderwijs voor Leiden en Omstre ken; ter voorziening in een vacature van onderwijzer in de lichamelijkeoefe- ning bij het openbaar uitgebreid lager onderwijs, bieden B. W. de raad de vol gende voordracht aan voor de benoe ming, in vaste dienst, van een onder wijzer in dat vak. 1. de heer J. L. Ha- genoorn te Hoogeveen én 2. de heer A. Lagerwey te Weesp; idem de herbenoe ming van de heren K. F. de Bree en J. G. Hagens tot lid van de raad van het bestuur van het Industrieschap de Grote Polder; idem van de heren A. J. Jon- geleen (voorzitter), S. Menken (vice- voorzitter), J. van Iterson, H. D. van Weizen, J. H. Schüller en J. Verloop (leden) van de Huurcommissie; de be noeming van een lid van de Commissie voor de Strafverordeningen (vacature M. van Aken); idem in de Commissie voor het Oud-Archief ivacature-M. van Aken) en van vier leden van de te vor men Commissie voor de Gem. Werk plaats. Eervol ontslag wensen B. en W. te verlenen aan prof. dr. E. W. Schallen- berg uit zijn betrekking van leraar in het Nederlands aan het Rembrandt Ly ceum; aan mej. M. N. Overwater, hoofd leidster van de openbare kleuterschool aan de Lorentzkade; aan dr. J. H. M. M. Loenen, leraar in de klassieke talen aan het Gymnasium; de heer W. F. v. Weizen, hoofd van de openbare lagere Montessori-school aan de Roodenbur- gerstraat; de heer H. Kors, onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Zuidsingel en mej. J. van der Reijden, onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Haverstraat. S.E.R.-ADVIES GEVRAAGD Zien (Van onze t.v.-medewerker) Met deze op het eerste gezicht wel licht wat vreemd aandoende woord speling wil gezegd wezen: probeert U de opening van de Staten-Generaal door Hare Majesteit de Koningin op het t.v.- scherm zich niet te laten ontgaan. Zet er alles op om te kijken, want het is zeer de moeite waard. Wij hebben van middag een uurtje by elkaar gesnipperd om U een voorproefje te kunnen geven, dat tevens in zekere zin een handleiding bedoelt te zijn. Indien alles volgens pro gramma verloopt en in de telerecording geen coupures worden aangebracht, dan zult U het volgende kunnen aanschou wen: 8 uur 20: een blik op het Binnenhof met een rustig en goed geformuleerd commentaar van Siebe van der Zee. Even trad een storing op, die U van avond wel bespaard zal blijven. 8.25: overzicht van de aanwezigen in de Ridderzaal, Eerste Kamervoorzitter, Jonkman, de commissie van in- en uit geleide en een close-up van het 86-jarige lid der Eerste Kamer prof. Anema, die door anciënniteit was uitverkoren Hare Majesteit te mogen binnenleiden. 8.30: De stoet is op komst, tegen 8.35 komt de Gouden Koets in het beeld en klinkt het Wilhelmus op. De ministers van Economische Zaken, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Volks huisvesting en Bouwnijverheid hebben de Sociaal Economische Raad verzocht advies uit te bren gen, hoe het mogelijk is binnen afzienbare tijd tot een volledige afschaffing of althans een dras tische beperking van de prijssub- sidies waaronder vallen de subsidies voor de woningbouw te komen. Dit alles in het kader van een aanvaardbare loon- en prijspolitiek. De ministers wijzen in hun verzoek om advies op de miljoenennota, waar uit blijkt, dat de internationale situatie, de snelle bevolkingsgroei en de alge mene economische, sociale en culturele ontwikkeling van ons land de overheid voor een reeks van uitgaven plaatst, die onvermijdelijk in omvang toenemen. In dit verband vormt de sterk toegenomen subsidielast een zorgelijk probleem. Hoewel het streven van de regering er altijd op gericht is geweest deze hetzij te beperken, hetzij op den duur geheel af te schaffen, zijn deze subsidies door onvoorziene omstandigheden tot zeer grote hoogte gestegen. Om de essentiële staatszaken niet op onaanvaardbare wijze in het gedrang te brengen, is het daarom noodzakelijk te komen tot een wezenlyke verlaging van deze subsidie- last. Maar daarbij doen zich nogal problemen voor. Het loon- en prijspeil mag niet in beweging komen, vooral met het oog op de ontwikkeling van de export. De ministers geven duidelyk aan, dat het hun te doen is om advies inzake de consumentensubsidie op de melk en de bedragen, die gemoeid zyn met de wo ningbouw. De subsidies in de exploita tie van de woningen op de begroting koeien 820. 775. 600; vaarzen 875, 800, 600; pinken 6O0, 500, 400 per et-uk. nog 670 miljoen gulden voor woning wetvoorschotten is uitgetrokken. Zonder maatregelen zullen deze bedragen nog hoger worden. Op grond van een en ander zal er rekening mee gehouden moeten wor den, dat een verdere verhoging van de huren, gepaard gaande met een geleidelijke liquidatie van de woning- bouwsubsidies, onvermijdelijk zal zijn. Immers, nog steeds is de afstand tus sen de rendabele huren voor nieuwe woningen en de feitelijke huren van bestaande woningen zó groot, dat alle nadelen van verschillende huurniveaus duidelyk zijn blijven bestaan. Boven dien blijft, zolang in een zo belangrijk onderdeel van de kosten van levens onderhoud als de huisvesting met kunstmatige middelen wordt voorzien, een te grote onzekerheid bestaan met betrekking tot het loon- en prijspeil. STADSNIEUWS R.-K. Middenstanders openden seizoen Gisteravond heeft de afd. Leiden van de Interdiocesane Katholieke Midden standsbond de eerste vergadering van het seizoen gehouden. Omdat op deze vergadering de oprichting van een stu dieclub voor Leiden en omgeving werd besproken waren ook de leden van af delingen uit de omgeving van Leiden uitgenodigd. De voorzitter, de heer J. C J. Lam bermont. sprak in café-restaürant „In den Vergulden Turk" een openings woord, waarin hy een overzicht gaf van het programma voor het komende sei zoen, dat o.m. onderwerpen» in behan deling brengt als: Middenstand in de randstad Holland en middenstand en de politiek. Als sprekers zullen o.m. optre den de heer Jaci Peters en dr. Schuyt. De kerstavond wordt gehouden op 16 december, vastenavond wordt georgani seerd door eigen krachten. De heer J. van Zonneveld sprak ver volgens over de middenstandscursussen, die onder de motto's: levensrecht, le vensplicht en levensvreugde door de N.R.K.M. worden georganiseerd. Een en ander zal worden toegelicht met licht beelden en films. De heer Van Zonneveld legde er de nadruk op, da>t de lessen in een zeer prettige sfeer gegeven wor den. Er zijn twintig lessen. In oktober wil men met deze cursus starten. Reeds -tijdens de vergadering gaven zich deel nemers op. Na de pauze vertoonde de Leidse ci neast Herman Kleibrink, enige films van eigen hand: „De fatale druppel", „Van het een komt het ander" en „Hol lands Duin", die het talent van deze bekwame cineast bevestigden. f45.000.— door een in de komende da gen te houden inzameling misschien wel geheel zal worden weggewerkt. Spreker wenste ds. Wiersma Gods zegen toe en droeg de kerk aan het college van kerk voogden over. De heer P. G. Meyer, president-kerk voogd, dankte de bouwcommissie voor het gedane goede werk. Over het nog weg te werken tekort zei hy, dat hy dit vol vertrouwen aan de wykgemeente De Kievit wilde voorleggen, daaraan de beste wensen voor de komende inzame ling toevoegend. Dr. H. J Honders, voorzitter van de centrale kerkeraad wenste mede namens de twee zustergemeenten geluk, vooral ds. Wiersma, die van de vernieuwing, waarbij is teruggegrepen op de klassieke lijnen van kerkbouw, de motor is ge weest. Hy sprak de wens uit, dat de ver nieuwing zal bijdragen tot innerlijke vernieuwing van de mensen. Ds. Barnhoorn bracht de gelukwen sen over van het moderamen van de classicale vergadering te Den Haag. Wethouder mr. dr. J. Hazenberg felici teerde namens het gemeentebestuur. Ds. Wiersma sloot na een overzicht van de belangrijkste veranderingen en woorden van dank met gebed. De dienst van zondag droeg een feestelijk ka- Zaterdagmiddag werd in tegenwoor digheid van vele genodig'Vn r'e in wendig geheel vernieuwde Kievietkerk door tie bouwcommissie overgeuragtn aan de kerkvoogden en door dit col- Ige weer ter beschikking gesteld van de wijkgemeente. De voorzitter van de bouwcommissie, de heer W. J. Rote, sprak na een be groeting woorden van hartelijke dank voor de financiële steun en medewer king. Hij merkte op, dat de kerk al vele jaren geen bedehuis meer was naar de opvattingen van deze tijd, maar thans onder leiding van architect Chr. Nielsen is geworden tot een Godshuis in de ware zin des woords. Spreker betuigde de heer Nielsen en het aannemersbedrijf fa. H. van Bergen van Henegouwen dank, voorts ook ten zeerste aan de heer S. G. A. Doorenbos, oud-directeur van de Haagse Plantsoenendienst, die een ontwerp maakte voor een tuin rond de kerk, hetwelk kon worden verwezenlijkt door een gift van een gemeentelid. Spreker stelde vervolgens de vraag cf het verantwoord was tot de restauratie over te gaan zonder dat het met de financiën geheel in orde was. Bezuini gingen zouden het aspect hebben ge schaad. De bouwcommissie heeft het vertrouwen, dat het tekort van plm. rakter. De aankomst van Koningin Juliana Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irer.e bij de aankomst in de Ridderzaal. 8.37: Hare Majesteit stapt uit, groet en het vaandel der Mariniers en gaat de Ridderzaal binnen. Zij is in gezelschap van Haar Gemaal en Haar twee oudste dochters. 8.39: Aanvang van de Troonrede, waarbij de regie zich even de vrijheid permitteert een blik op het Binnenhof j te slaan, naar ons idee ten onrechte, want het leidde af van de hoofdzaak. Om 8.47 is H. M. gevorderd tot de pa- j ragraaf over de rechtschendingen door Indonesië tijdens het laatste zittings jaar bedreven (waarbij opviel, dat de stem in een sombere toon overging). 8.50 wordt de zitting voor geopend verklaard, waarna mr. Jonkman het sein geeft tot een driewerf hoera. Uit geleide van het Koninklijk gezin. 8.57 terug met de camera op het Bin nenhof. Om 9 uur komt de Gouden Koets weer voorrijden en terwyl de Marine piipt, zien we het vertrek van de stoet. Het weer was minder dan matig en dat zal aan de kwaliteit van de buiten opnamen wel danig zijn te merken. Maar als U kans mocht zien te kij ken, dan zult U met velen ervaren, dat U erbij bent en misschien wel beter al les ziet dan de minister-president. BEURSOVERZICHT Oplopende markt AMSTERDAM, 16 september De beurs was vandaag in een vaste stemming en de gisteren geleden koers verliezen werden, voor de internationale waarden, ruimschoots ingehaald. Het Damrak werd hiertoe psychologisch ge steund door Wallstreet, dat met hogere slotkoersen was afgekomen en waar het all-time hoogterecord van het Dow Jones koersgemiddelde voor industriële aandelen radicaal werd doorbroken en scherper gesteld. De handel op de aan delenmarkt had een kalm karakter. In ternationaal kon de arbitrage weinig uitrichten en de vraag, waartegenover hoegenaamd geen aanbod stond, kwam van publieke zijde. De Troonrede werd gunstig ontvangen. Het beroep, dat ge daan zal moeten worden op de kapitaal markt ter dekking van het begrotings tekort, vormde een punt van bespreking. De obligatiemarkt en speciaal de staats obligaties waren prijshoudend tot eerder iets hoger. De handel in deze papieren was belangrijk groter dan de voorgaan de dagen, doch verliep kalm. Aandelen Kon. Olie openden op f. 165.70, liepen daarna op door wat publieke aanko pen tot f. 166.80 om vervolgens terug te vallen tot f. 166.20 tegenover de vorige slotkoers f. 163.60 en een New Yorkse pariteit van f. 165.10. Aandelen Philips konden het verlies van de vorige dag niet helemaal inhalen en bleven hier een half puntje onder. De koers winst voor vandaag bedroeg circa 3 pun ten. Unilevers waren op circa 410, 7% punt hoger. Aku's verbeterden van 218 tot 220, doch vielen terug tot 219, waar bij een koerswinst resulteerde van bijna 4%. KLM werd onveranderd vernomen op f. 100. Van de Scheepvaarten lagen aandelen Holland-Amerika Lijn en aandelen KPM het beste in de markt met een koers winst van circa 2%. Ook de overige waarden boekten door elkaar 1% winst. In de cultuurmarkt vroegen certificaten Deli de grootste aandacht en liepen op van f. 122.50 tot f. 123.40 tegen de vorige dag als slotprijs f. 122. Ook Senembah's boekten een koerswinst van bijna 37c. Daartegenover moesten Amsterdam Rubbers 1% prijsgeven. De markt sloot op het hoogste punt van de dag met een tamelijk levendige affaire. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 september Londen 10.55%10.56%; New York 3.78%—3.78%.; Montreal 3.86U—3.86f|; Parijs 89.80—89.90; Brussel 7.59%— 7.60%; Frankfort 90.32—90.37; Stock holm 72.95%—73.00%; Zürich 86.54— 86.59; Zürich (vr. fr.) 88.29%—88.34 Milaan 60.74%60.79%, Kopenhasen 54.60—54.65; Oslo 52.78%—52.83%We nen 14.58%—14.59%; Ankara 3.79%— 3.80; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Dinsdag 16 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94% L 94 ft Grootboek obl 3% 80L Ned. '47 3% (3) 91« 91% Ned '51 3% 94% L 94% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 9211 93% Ned. '48 3% 87 L 87 Ned '54 3% 88% 88ft Ned '55 I 3% 88% 88% Ned '55 II 3% 90 91% Ned *37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert 3 95 j J 96 Ned 02-64 3 94 li 94% Cert. NWS 2% 60 59% Indië '37 A 3 92% 92^ Grootboek '46 388% Ned WH 6% 1091H 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en lnd. B. 33% 33 Nat. Handelsbank ..90 89 Ned. Handelmij 173 174 Amst. Rubber 68 67 Deli My.en (Ver.) 122 123.20 HV.A107% 106% Java Cult26% 27 Senembah 92' 94% Vorstenlanden 13^ 1314 A.K.U 215% 218% Berkel's Patent (v.) 192 190 Calve Delft cert 324 324% Kon Pap v Gelder 190 193 Hoogovens cert 329 330 Müller en Co N.B 315 314% Ned Kabelfabr 283 283 SSP® 333% 336% Philips pref 164 165 Umlever 402% 4093' Wilton Feyenoord jgjjü Biliton 2de r 1fiox/ 1fio.v Dordtse Olie gew I™," Jmij Kon Petr <f20-) Vg4 20 166.50 gem «50 a f 20 16360 166 10 Holl Amer iyr 14S 147^ Java China Paket 132% 134 K.L.M inn inn Ned Stoomv My J??,, JVJ,, Kon Paket My "J," [1° 3 Stoomvaart My Ned ïln,: i4f,, Nievelt Goudr cert 10974 v Ommeren cert 9o4 Kon Rott Lloyd uw fooi Ned Scheepv Onie jöj,: NIET-ACTIEVE OBLIGATIES ^rov en Gem leningen Adam 47 13 3 93% 93% Den Haag 1954 87% 1 iden 1947 3% 95D R'dam *37 I-HI 3% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96 Premieleningen 98 96% 96% A'dam '56 I 2% 85% 86 A'dam '56 II 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 85% 85% Enschede '54 2% 84% 85% Den Haag '52 I 2% 95% 94% Idem II 2% 94 96 R'dam '52 12% 96 95 95% L Utrecht '52 2% 98% 98% Z.-Holl. 1957 2% 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 229% 230 HB.U. eert206 206% Rott. Bank 195 196 Twentsche Bank 171 171 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 248 249 B Borneo Sum. H. My 48 48 Ned G. en Sp fabr 204% 206 Kon. Ned Grofsm 121 120 Internatio 88 89% Rott Droogdok My 516 514 Tieleman en Dros 8% 8 Ned. My. Walv.vrt. 81% 80% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 7B 7B Amerik. fondsen Canadian Pacific Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel Nog enkele Tondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pref w.a idem Electroias B Holl Constructie Ing our Bouwnyv Int Kunststof! Leiasch Sikkens Ver Iouwtaörieken Wermnk's Betonm Van Wijk Textiel Zaalberg 100% 28 ft 29% 84% 86 52 ft 54% 46%. 48% 59% 59%ex.d. 44U 45% 93% 96% 59 61% 81% 82% 29% 30% 77 79% Ind Wolspinn L.akiab 53 V K 15/9 41 41% 62 433 449 146 147 43% 42% 150%. 149% 505GB 51' GB 183% 184% 89 89 69GB 642 100% 100%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5