Gemeente Alplien bood Leiden tegeltableau in 50 K.V. Station aan Verbondenheid tussen de beide gemeenten gesymboliseerd H. van Woudenberg nam afscheid van Stedelijke Lichtfabrieken DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 Gistermiddag heeft de burgemeester de heer Z. Bruins Slot namens het ge meentebestuur van Alphen in de trappenhal van het 50 K.V. station, als bewijs van dankbaarheid, aan het gemeentebestuur van Leiden een in deze hal aange bracht tegeltableau aangeboden, voorstellende de verbondenheid van Alphen met Leiden wat betreft de energievoorziening. Bij deze officiële gebeurtenis waren o.m. naast burgemeester Bruins Slot aanwezig de Alphense wethouders A. J. Dekker. J. v. d. Berg en Ph. H. Rogaar, de commissie van bijstand voor de bedrijven, de wethouder der bedrijven te Leiden, de heer S. M. Stolp, de direc teur van het Leidse bedrijf ir. Y. Ykema, ir. F. F. J. Meuwese, ir. W. van Tussen broek en de directeur van het bedrijf te Alphen, de heer A. J. Heemskerk. Staande in de trappenhal sprak bur gemeester Bruins Slot het gezelschap toe, waarbij hij zijn dank uitsprak namens Alphen, voor de in gebruik neming van dit 50 K.V. Station, vorig jaar december, waardoor de stroomvoor ziening voor Alphen en omgeving geen probleem meer is en tal van moeilijk heden met één slag waren opgeheven. De ingebruikstelling van dit station was dan ook voor de ontwikkeling van Nieuwe Catena-leden Gisteren is de kennismakingstij d van de Leidse studentenvereniging Catena begonnen. Er hebben zich 31 nieuwe le den aangemeld. PHILIDOR VERGADERDE Gisteravond hield de schaakvereni ging Phiüdor haar algemene ledenver gadering, die ditmaal veel tijd in be slag nam, omdat op de agenda de voor stellen van de jubileumcommissie, be treffende het 40-jarig bestaan, ter ta fel kwamen. Over het „feestvieren", dat het begin van het volgend jaar zal plaatsvinden, werden nog geen defini tieve beslissingen genomen. Na de in deling van de onderlinge competitie, de samenstelling van tientallen en de be noeming van groeps- en tientallenlei- ders, bracht de heer Schuss de plan nen naar voren om ook ditmaal een toernooi voor Huisschakers te organise ren. Daarna werden de prijzen uitge reikt. H. J. W. Elemans ontving de kampioenschapsbeker, A. Koevoet de Philidor-afvalbeker, A. Barkema de „bokkenbeker" en de heren Koet jr., Koevoet, Teeuw, Etmans en Preenen individuele prijzen. Als afgevaardigden voor de vergade ring van de Leidse Schaakbond werden de heren A. J. H. v. d. Meulen en W. F. Schuss benoemd. De clubcompetitie begint op maan dag 22 september en zal op 29 juni 1959 eindigen. CONCERT VAN DER WERFPARK. Morgenavond geeft het Leidsch Po litie Muzekgezelschap in het Van der Werfpark een concert. Het programma is als volgt samengesteld: 1. The Standard of St.-George, mars, K. J. Alford; 2. Sirius Ouverture. F. Wright; 3. Gladia tormars, Sousa; 4. Imperial Echoes mars A. Safroni; 5. San Remo, mars, J. Meister; 6. The Land of the ever young ouverture, Granville-Bantock; 7. Natio nal Embleem, mars M. Viot en .88 Flo- rida,mars A. Duroc. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Maatje Cornelia Susanna, dr. van J. J. Abrahams en A. de Laaf; Johanna, dr. van P. van Riet en J. van der Maas; Eli sabeth Sophia, dr. van G. N. StLkkelorum en S M. van der Tuin; Johanna Allda, dT. van H. Heikoop en J. A. Rijteen; Pie- ter Jan Jacobus, zm. van A. C. Hooger- werf en M. Hassefras; BernandAne Maria Geertrulda, dr. van H. L. de Grijs en G. E. van der Maat; Robert Paulus, zn. van P. C. van Tongeren en P. C. Tegelaar; Paulus Anton lus Cornelius, zn. van J. L. Staudenmaljer en M. A. van Berge Hene gouwen; Catharina, dr. van J. H. Leuerlng en W. Offerman; Hendrikus Cornells Aloyslus Maria, zn. van H. C. Gottenboe en A. H. C. M. SWkikelman. GEHUWD. A. Webbers en J. J. Lepelaar; H. Zwart en E. M. Heerschop; F. C. N. M. Dieben en E. W. Paddenburg; L. J. P. Janson en J. M. Hoogduin; J. G. van Beek en 8. M. L. de Water. OVERLEDEN. W. E. van Leeuwen. 70 j. weduwe van S. Verstraaten; G. C. Naves. 46 J.. man; H. vanderTuyn, 72 J., weduwe van C. Dreef; J. van Dubvenivoorde, 81 J., man; J. van Rhyn, 80 J., man; M. P. van Hooidonk, ou j., men. Alphen van zeer grote betekenis, aldus spreker. Op verzoek van burgemeester Bruins Slot schoven vervolgens de heren Koumans administrateur en Couvee technisch ambtenaar der bedrijven het •gordijn voor het fraaie tegeltableau weg, dat als bewijs van erkentelijkheid ver volgens aan het gemeentebestuur van Leiden werd aangeboden. GEEN ANNEXATIEPLANNEN Dit fraaie geschenk werd vervolgens namens het gemeentebestuur van Leiden door wethouder S. M. Stolp in dank aanvaard, waarbij hij de betekenis van dit 50 K.V. Station voor de gehele Rijn streek en Alphen In het bijzonder, nog even onderstreepte. WU hebben geen annexatieplannen ten opzichte van elkaar, merkte de heer Stolp op, maar uit deze voorstel ling blijkt de verbondenheid tussen beide gemeenten heel sterk. Hij sprak daarbij de wens uit, dat de ontwikke ling van Alphen in de toekomst zo mag zijn, dat binnen niet al te lange De directeur van de bedrijven te Alphen, de heer A. J. Heemskerk geeft uitleg van de voorstelling op het tegeltableau. Links de wethou- der van Leiden de heer S. M. Stolp vervolgens de heer Heemskerk, ir. Y. Ykema, burgemeester Z. Bruins Slot en de wethouder der Alphense bedrijven, de heer Ph. H. Rogaar. tjjd ook dit station weer te klein zal blijken. Spreker zegde tot slot nog toe, dat ook het gemeentebestuur van Leiden het plan heeft aan Alphen een passende herinnering aan deze ingebruikstelling aan te bieden. Ir. Ykema sprak nog enkele woorden van dank voor dit fraaie geschenk, waarbij hij opmerkte met voldoening geconstateerd te hebben, dat er zoveel waardering is voor het werk van de Leidse lichtfabrieken. Spreker gaf de verzekering, dat dit tableau de verzor ging zal hebben die het waard is. Hierna gaf de directeur van het Alphense bedrijf, de heer Heemskerk, een uiteenzetting van de betekenis van het in de Goudse bakkerij van de fa. Goedewagen vervaardigde kunstwerk, waarin de wapens voorkomen van Lei den en Alphen met de energie-ontwik keling links, via het krachtstation naar Alphen en de bedrijven, met een voor stelling van het verzorgingsgebied alhier. Na deze overdracht begaf het gezel- i schap zich naar hotel Toor waar verver- i singen werden aangeboden. Vliegerwedstrijd bij Torenflat Vergezeld van vele supporters waren, ondanks dreigende wolken, gisteren twintig jongens met hun vlieger naar een terrein nabij de Torenflat gekomen. Eerst verschenen de jongsten aan de start. Zij waren bijna allen vergezeld door vader, oom en zelfs in één geval door opa. Het keuren van de vliegers op degelijke afwerking leverde geen moei lijkheden op. Bij de grotere jongens was de afwerking over het algemeen beter, dan bij de kleinsten. Geholpen door hun „grote" assisten tie, werden de kleine jongens naast el kaar opgesteld. Zij mochten gelijk be ginnen. Hansje Montanus (5 jaar) wei gerde echter alle medewerking, zelfs die van zijn moeder, 's Middags nog was hij erin geslaagd zijn vlieger alleen op te krijgen, doch de drukte om hem heen speelde hem ditmaal parten. Zijn vlieger kreeg hij niet staande. De 5-jarge Ronald Erades liet zich wel door zijn vader helpen en deze slaagde erin het eerste boven wind te komen, mede doordat twee zeer ernstige concurrenten elkaar hinderden. De uitslag was als volgt: 1. Tony Abswoude 8 jaar 34 pnt; 2. Ronald Era des 5 jr 33 pnt; 3. Wim Aalbersberg 8 jr 31 pnt; 4. Peter Blikman 7 jr 30 pnt. Onder de grotere jongens bleken veel goede „vliegeniers" te zitten. Rudi Roor- da en Wim v. d. Zeijden lieten hun vlieger uit de hand opgaan, hetgeen hun veel punten opleverde. Ook Tony Her- reur bracht het er heel goed af, maar beleefde de schrik van zijn leven, toen zijn grote vlieger, die al reeds heel hoog stond, door breuk in het touw bul ging. zyn nog bijna gave vlieger werd later bij de Wilhelminaburg op de Roombur- gerweg teruggevonden. Dit incident kostte hem wel wat punten, maar Tony had nog nét een vijfde prijs. De uitslag by deze groep was: 1. Rudi Roorda 13 jr 36 pnt; 2. Wim v. d. Zeij den 15 jr 33 pnt; 3. Jan Ossevoort 16 jr 31 pnt; 4. David v. d. Burg 11 Jr 30pnl; 5. Tony Herreur 13 jr 27 pnt. OVERLEG NEDERLANDSE DIPLOMATEN IN MIDDEN- EN ZUID-AMERIKA Op 9 en 10 oktober zullen de hoofden van Nederlandse diplomatieke vertegen woordigingen in Midden- en Zuid-Ame rika te Willemstad, Curasao onder lei ding van minister J. M. A. H. Luns voor algemeen overleg bijeen komen. De mi nisters-presidenten van de regeringen van Suriname en de Ned. Antillen zijn uitgenodigd tot deelneming aan dit overleg. „De kolonel", de beste dahlia van i Leiden op de internationale dahlia- binnenlandse oorsprong, waarmede tentoonstelling te Haarlem een zil~ de firma J. G. Ballego en Zonen te j veren wisselbeker verwierf. I (Foto L.D./Van Vliet) Ruim halve eeuw in overheidsdienst Gisteren was voor de heer H. van Woudenberg, werkzaam als adminis tratie}? hoofdambtenaar A by de interne controle van de S.L.F., het tijdstip aangebroken om na een periode van 51 jaar in overheidsdienst dit energiebedrijf met pensioen te ver laten. In de directiekamer sprak de wethou der voor de Bedrijven, de heer S. M. Stolp, namens het Gemeentebestuur zijn dank en waardering uit voor de wijze, waarop de heer Van Woudenberg steeds zijn taak had opgevat en vervuld. Spre ker wenste hem het beste toe voor de komende jaren. Ook de directe chef, de heer Boersma, getuigde van zijn lof voor het werk van de scheidende functionaris. Daarna verplaatste het gezelschap i zich naar de kantine, waar zich reeds het voltallige bestuur en alle commissies van de personeelsvereniging hadden verzameld. De heer Van Woudenberg heeft namelijk gedurende 12% jaar het voorzitterschap van de personeelsver eniging vervuld. H. VAN WOUDENBERG De directeur, ir. Y. Ykema, sprak als eerste de scheidende voorzitter toe en dankte de heer Van Woudenberg voor het vele werk door hem verricht in het belang van het personeel en het bedrijf en voor de prettige wijze waarop de heer Van Woudenberg vaak voor hem zijn taak als directeur had vereenvoudigd. MAAKTE PERSONEELS VERENIGING GROOT Hierna voerde de nieuwe voorzitter, de heer A. de Vries, het woord. Deze memoreerde het feit, dat de personeels vereniging juist op 14 september j.l. 12% jaar bestond. Terugziende op deze perio de, aldus spreker, met zijn diverse hoog tepunten, o.a. 100 jaar Gas en 50 jaar Elektriciteit, mogen wij er trots op zijn thans een bloeiende vereniging te bezit ten, waar het gehele personeel lid van is. Dit is mede te danken geweest aan het vele werk, de tact en het juiste inzicht van de scheidende voorzitter. De heer De Vries bood mevr. Van Wouden berg bloemen en de heer Van Wouden berg een geschenk aan. Spreker sprak de wens uit de heer Van Woudenberg nog menigmaal op de komende perso- neelsavonden te mogen begroeten. De heer Witternaar bood namens het bestuur twee boeken aan ter herinnering aan de prettige onderlinge samenwer king. Namens de Alg. Bond van Ambtena ren sprak de heer J. H. Schüller de scheidende functionaris toe en onder streepte zijn woorden met een attentie. De heer Dool haalde tenslotte nog enkele aardige herinneringen op. Na al deze blijken van vriendschap en waardering dankte de heer Van Wou denberg mede namens zijn familie allen hartelijk voor de ondervonden belang stelling by zijn vertrek, waarna vele personeelsleden en gepensioneerden ge bruik maakten van de geboden gelegen heid om persoonlijk van de heer Van Woudenberg afscheid te nemen. Plechtig schrijden de hoogleraren uit het koor naar het schip van de Pieterskerk voor het aanhoren van de rede van de aftredende rector magnificus prof. dr. S. E. de Jongh. I heden, maakte deze entree van de In deze statige entourage, die doorsenaat een bijzondere indruk, de eeuwen heen getuige is geweest (poto L D /Van Vllet) van zovele Universitaire plechtig" Britse pers achter vonnis Vele vooraanstaande Britse dagbla den hebben zich vandaag geschaard achter de veroordeling van negen jon gelieden van zeventien tot twintig jaar tot ieder vier jaar gevangenisstraf we gens hun aandeel in de botsingen die zich in het Londense district Notting- hill tussen hen en kleurlingen hadden voorgedaan. De veroordeelden waren schuldig bevonden aan het aanvallen van vijf kleurlingen en zy hadden (zo als wij gisteren reeds in een deel van onze oplage mededeelden) erkend schul dig te zyn. Pensioenregeling in de advocatuur Tijdens de op 19 september te Rotter dam te houden vergadering van de Nederlandse Orde van Advocaten zal de ouderdomsvoorziening in de advo catuur aan de orde worden gesteld aan de hand van twee pre-adviezen, van mr. J. Hollander en mr. H. M. Voetelink. Het pre-advies van de heer Hollander gaat uit van de onmogelijkheid in de advocatuur tot een collectieve regeling te komen en bepleit verdere activiteit die tot een vergroting van de belasting- faciliteiten zou kunnen leiden ten be hoeve van individuele regelingen (hoge re aftrek voor premies van lyfrentes en verzachting van de fiscale druk op de overdracht van praktyken tegen een recht op lyfrente). Het pre-advies van mr. Voetelink stelt een pensioenregeling voor, analoog aan die voor notarissen, waarby echter niet zou worden uitgegaan van wat de ge pensioneerden redelykerwyze zouden moeten ontvangen, maar van wat de werkende advocaten aan premie zouden kunnen opbrengen. Uitgaande van een pensionering op 70-jarige leeftyd, stelt de heer Voetelink een premie van 4 pet. van het beroepsinkomen voor en nog eens een contributie van 5 tot 10 pet. over de salarissen van curatoren en bewindvoerder in faillissementen en surseances. Het op deze wyze te vergaren kapitaal zou in de eerste plaats voor een pensioenvoorziening moeten worden gebruikt, maar daarnaast ook voor ondersteuning aan niet meer werken de advocaten, die niet in staat waren een oudedagsvoorziening te treffen. Uit een door de heer Voetelink inge stelde enquête blykt, dat 36 pet. der geënqueteerde advocaten op het ogen blik niet in staat blijkt zelf een oude dagsvoorziening te treffen. Onderwijzers in 1957 Uit de zo juist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cyfers biykt, dat in 1957 bij het Lager Onderwijs (V.)G.L.O., U.L.O. en B.L.O.) 5475 onderwijzers (hoofden hieronder begrepen), dat is 10.3 van de bezet ting op 16 januari 1957, nodig waren voor het bezetten van vakante plaatsen (1956: 5408). De behoefte ontstaan door vertrek of overlyden van onderwijzers (vervan gingsbehoefte) bedroeg 3964 of 7.5% (1956: 3570). Wegens uitbreiding van het lager onderwijs waren 1511 onder wijzers of 2.9% (1956: 1838) nodig. In de totale behoefte kon door aan stelling van 5092 onderwijzers voor 93% worden voorzien (1956: 94.4%). Van degenen, die het lager onderwijs verlieten, was 39% jonger dan 30 jaar en 14% 65 jaar of ouder. De in 1957 aangestelde onderwyzers waren voor 56% jonger dan 25 jaar, ter- wyl 716 gehuwde vrouwen (22.5% van alle aangestelde onderwyzeressen) naar het onderwUs terugkeerden. Met baby voor de klas Een wel zeer eigenaardig geval van personeelstekort bij het onder wijs doet zich voor aan de Prinses Wilhelminaschool te Vlaardingen. Elke morgen kunnen de inwoners van de haringstad mevrouw Schol ten-Van der Meer met haar zeven maanden oude zoontje Wimmie in de kinderwagen naar school zien rijden, waar moeder als gehuwde onderwijzeres in de eerste klas les geeft. Wimmie wordt elke dag in de kinderbox gezet, die in de spreekka mer van het hoofd der school staat opgesteld. Af en toe moet mama de les onderbreken om de kleine een schone luier aan te doen en als da leerlingen hun flesje schoolmel\ nuttigen, wordt ook de kleine Wim mie, voor de klas, gevoed. Niet al leen mevrouw Scholten-Van der Meermaar ook haar vader (73) staat als gepensioneerd schoolhoofd weer voor de klas. Wanneer men zo omhoog zit met personeelstekort neemt men, om een gehuwde onder wijzeres te krijgen en een klas kin deren niet naar huis te moeten stu ren, de baby van de onderwijzeres gaarne op de koop toe!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4