12?5 ONDANKS ZORGEN EN LASTEN GETUIGT TROONREDE TOCH VAN OPTIMISME £Jj><HViARK Pullovers Peek&Cloppenburg Een gevaarlijk spel in Indonesië Elke woensdag U' Twee alternatievenregeren zonder of door de communisten 97ste jaargang Dinsdag 16 september 1958 Tweede blad no. 29545 Hedenmiddag heeft Koningin Juliana de nieuwe zitting van de Staten Generaal geopend met het uitspreken van de volgende Troonrede tot de leden der volksvertegenwoor diging die in verenigde zit ting in de Ridderzaal waren bijeengekomen. Herstel Het jaar, dat achter ons ligt, heeft in de wereld geen ontspanning gebracht. Meer dan ooit heeft ieder volk de plicht bij te dragen aan het behoud van vrede en vrijheid op de grondslag van het recht. Onze taak is het, ervoor te zorgen, dat Nederland een gezonde partner is, zowel in een hecht verband van het Koninkrijk als in het wijdere kader van de internationale samenwerking. De sociaal-economische ont wikkeling in ons land ver toont zowel gunstige als min der gunstige aspecten. Het verstoorde evenwicht in onze nationale economie is mede ten gevolge van de getroffen maatregelen in be langrijke mate hersteld. De goud- en de deviezen reserves hebben een welkome versteviging ondergaan, al blijft een verdere aanvulling gewenst. In het afgelopen jaar zijn de kosten van levensonderhoud niet geste gen. Werkloosheid niet alarmerend De ontwikkeling van de werkgelegenheid wordt thans echter met name door de aarzelende internationale conjunctuur voelbaar beïn vloed. In het algemeen is niettemin, nu ook de in febru ari 1958 aangekondigde maat regelen ter bestrijding van de werkloosheid hun uitwerking doen gevoelen, de omvang van de werkloosheid niet alarmerend. De styging is tot staan gekomen. Speciale zorg blijft vereist voor een aantal gebieden, waarop zich dan ook in het bijzonder het industrialisatie beleid en de politiek der aanvullende werkgelegenheid richten. Reeds getroffen en inmid dels aangekondigde fiscale maatregelen met betrekking tot de investeringen zullen aan de werkgelegenheid ten goede komen. Bevordering van de exportontwikkeling is van vitaal belang. Al is de overbesteding voor het moment tot staan ge bracht, zo ziet ons volk zich niettemin geplaatst voor de oplossing van een aantal moeilijke financiële, econo mische en sociale problemen. De ontwikkeling in Indo nesië legt bijzondere lasten op nationale economie en rijksbegroting. Subsidielast zwaar Belangrijke subsidieposten, met name de huursubsidies en de zuivelsubsidies, druk ken zwaar op de begroting en beperken daardoor zeer, wel haast te zeer, de financiële bewegingsvrijheid. De rege ring heeft besloten advies te vragen aan de Sociaal-Econo mische Raad over de vraag of, en zo ja op welke wijze tot een verantwoorde beper king van de subsidielast kan worden gekomen. De regering zoekt overigens in overleg met het bedrijfsle ven naar middelen om het moeilijke vraagstuk van de aanpassing der melkproduk- tie aan de vraag naar zuivel- produkten, zo mogelijk in samenwerking met andere landen, tot een meer bevre digende oplossing te brengen. Een andere factor, die het huidige uitgavenpeil in ster ke mate beïnvloedt, is de omstandigheid, dat het Rijk Mede ten gevolge van de maatregelen tot het herstel van het economisch en finan cieel evenwicht is de woning- produktie thans weer stijgen de, zodat verwacht mag wor den, dat zowel in 1958 als in 1959 met de bouw van 80.000 woningen een aanvang zal worden gemaakt. Tenslotte ondervindt het uitgavenpeil de gevolgen van onze snelle bevolkingsgroei en in 1959 voor het eerst weer de volledige last der finan ciering van de woningwet- bouw te dragen krygt. Weer naar 80.000 woningen De hoge woningproduktie in het achter ons liggende jaar was een bemoedigende factor in de voortdurende strijd tegen de woningnood. De teruggang van de econo mische ontwikkeling heeft echter tijdelijk een ongun stige invloed uitgeoefend op het aantal in aanbouw geno men woningen. de daarmede gepaard gaan de economische, sociale en culturele activiteiten, met name ook ten behoeve van investeringen voor woning- oouw, onderwijs, wegen, kana len, waterwerken enz. Een hoog niveau van be sparingen voor het welzijn van ons volk nu en in de toe komst is dringend geboden. Het beleid zal daarop dan ook gericht blijven. Ook bij de uitwerking van het be- zitsvormingsbeleid op onder scheidene terreinen zal met deze omstandigheid rekening worden gehouden. Tekort eist verlenging belastingverhogingen De begroting 1959 vertoont een tekort. Dit is in de hui dige situatie van de conjunc tuur binnen zekere grenzen aanvaardbaar, al is grote voorzichtigheid geboden. On danks het tenslotte toch hoge totaalbedrag van de uitgaven is bij de voorbereiding van de begroting sterke beperking betracht. Een beroep op de kapitaalmarkt ter financie ring van het mede door de genoemde factoren veroor zaakte begrotingstekort is noodzakelijk. Dit beroep en daarmede de omvang van het begrotingstekort zal zijn grenzen dienen te vinden in de eisen, die aan de kapi taalmarkt uit anderen hoof de zullen worden gesteld. Daarbij valt, naast de be hoeften van het bedrijfsle ven, meer in het bijzonder te denken aan die van de ge meenten, die hun kapitaal uitgaven ook in de toekomst slechts met langlopende leningen zullen mogen finan cieren en bovendien nog staan voor de noodzaak van een geleidelijke consolidatie van hun vlottende schuld. Deze noodzakelijke begren zing van het beroep van het Rijk op de kapitaalmarkt en dus ook van het begrotings tekort heeft het gevolg, dat niet te ontkomen valt aan verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen. Stabiel loonniveau Handhaving van onze con currentiepositie op de inter nationale markten blijft een van de fundamentele voor waarden voor een evenwich tige economische ontwikke ling, vooral met het oog op de werkgelegenheid. Derhalve is ook in het komende jaar een zo stabiel mogelijk loon niveau noodzakelijk. Internationale samenwerking De steeds groter wordende onderlinge afhankelijkheid van landen en werelddelen gebiedt een actief beleid op het terrein van de internatio- nationale samenwerking. Naast het werk van de Ver enigde Naties steunt de rege ring derhalve krachtig alle pogingen tot nauwere samen werking van de vrye wereld. Historisch gezien is in korte tijd veel bereikt, maar nog steeds treden de vrije landen onvoldoende eensgezind op. Verdieping en uitbreiding der samenwerking is noodzake lijk. De regering streeft met alle kracht naar het tot stand komen van een vrijhandels zone, die in aansluiting aan hetgeen op het gebied der economische samenwerking in Europa reeds tot stand werd gebracht een zo vrij mogelijk handelsverkeer over een zo ruim mogelijk gebied zou kunnen bevorderen. Indonesische rechtsschennis De Republiek Indonesië heeft met schending van alle rechtsregelen een reeks van maatregelen tegen Ne derland en Nederlanders ge troffen, waardoor het verblijf van onze landgenoten in In donesië vrijwel onmogelijk is gemaakt. Bedrijven en bezit tingen zijn zonder enige ver goeding in beslag genomen. Verplichtingen worden niet nagekomen, zelfs indien zij voortvloeien uit na de soe vereiniteitsoverdracht ver leende kredieten en gesloten overeenkomsten In het afgelopen jaar repa trieerden 37.000 landgenoten. Velen spannen zich op lof waardige wyze in om hen zich bij ons thuis te doen voelen en nieuwe werkgele genheid hier en elders voor hen te vinden. Samen met Australië Voor de toekomst van Ne derlands Nieuw-Guinea hecht de regering grote waarde aan de samenwerking met Austra lië, welke tot uitdrukking is gekomen in de Nederlands- Australische verklaring van november 1957. In gemeen schappelijk overleg gaan bei de regeringen thans na welke praktische maatregelen ge boden zyn om de doelstellin gen van deze verklaring waaronder het streven naar zelfbeschikking te verwe zenlijken. Opgaande lijn Het afgelopen jaar is in menig opzicht moeilijk ge weest. Toch is er reden voor erkentelijkheid. De grote spanningen, waaraan onze volkshuishouding was onder worpen. zijn voor een belang rijk deel verdwenen. Daar mede is voor ons land ten zij internationale ontwikke lingen dit onverhoopt door kruisen de grondslag ge legd voor een hervatting van een opgaande lijn van pro- duktie en welvaart. De ontwikkeling der kern energie voor vreedzame doel einden, ten aanzien waarvan ook de eigen activiteit van Nederland groeiende is, kan voor de toekomst van groot belang zijn. Zy zal hoge eisen stellen met betrekking tot investeringen, vorming van wetenschappelijke krachten en waarborgen voor de volks gezondheid. Dat althans op dit gebied ook in wereldwijd verband vruchtbaar overleg mogelijk blijkt, is een verheu gend element in de interna tionale verhoudingen. De wyze, waarop aan de tegenslagen, die ons land hebben getroffen, het hoofd is geboden, was weder getui genis van de veerkracht en het weerstandsvermogen van ons volk. Bij een goede samenwer king tussen regering en volks vertegenwoordiging zullen ook de nog bestaande moei lijkheden kunnen worden overwonnen. Terwijl de finan ciële toestand tot voorzich tigheid noopt ten aanzien van nieuwe overheidsuitga ven en van kostenverhogende maatregelen in het bedrijfs leven, zal het ongetwijfeld mogelijk blijven een beleid te voeren, dat de geestelijke, economische en sociale ont plooiing van onze volkskracht stimuleert. Met de bede, dat God U wijsheid moge schenken bij de vervulling van Uw verant woordelijke taak, verklaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Advertentie Zö'n warme, sterke trui die elke jongen graag heeft, koopt U het voordeligst op de P&C Jongensmarkt zware zuiver wollen Nkwaliteit is mooi, blijft 'mooi, kan tegen een stootje houdt model, ronde hals rekt niet uit royale snit keuze uit 8 moderne, sportieve kleuren Leeftijd 6 jaar stijging per maat Prijzen dahliatentoonstelling te Haarlem De jury, die de inzendingen op de dahliatentoonstelling in het Krelage- huis te Haarlem had te beoordelen, heeft de medaille van Koningin Juliana toegekend aan C. S. Weyers en Zn. te Hillegom, die van Prins Bemhard aan de firma K. Maarse Dzn. te Aalsmeer en de medaille van het Ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning aan C. Geerlings te Heemstede, alle met decoratieve opstelling. De beste g. ootbloemige bloem „Colo nel". was. zoals gemeld, van de firma J .G. Ballego uit Leiden; de beste mid delgrote was de castus ..Pretty Lass" van de firma D. Bruidegom uit Baam, en de beste witte pompon „Baby Daugh ter" van de firma Ballego. Jhr. D. C. Röell eredoctor In de gistermiddag gehouden plech tige zitting van de Senaat der Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam ter gelegenheid van de opening van het nieuwe studiejaar, heeft prof. dr. J. Q. van Regteren Altena buitengewoon hoogleraar in de kunstgeschiedenis van de middeleeuwen en van de nieuwere tijd aan de genoemde universiteit tot eredoctor gepromoveerd: jhr. D. C. Röell, directeur van het dit jaar 150 jaar bestaande Rijksmuseum in de hoofdstad. Prof. Woerdeman deelde de talryke aanwezigen, onder wie de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester en het bestuur der universiteit, mee, dat de senaat dit eredoctoraat verleende we gens „de grote verdiensten van jhr. Röell op het gebied der kunstgeschiede nis". Nadat de eredoctor de roodzijden cappa om de schouders was gelegd en hem de bul was uitgereikt, zeide de promotor prof. dr. J. Q. van Regteren Altena: „Men kent U als degene, die het thans 150 jaar oude Rijksmuseum na de oorlog grotere betekenis heeft gegeven in binnen- en buitenland dan ooit in de jaren daarvoor. U hebt de wetenschap, die heden ten dage on misbaar is geworden daar waar kunst schatten beheerd worden, in ruime mate aangetrokken om permanente kunstwerken onder optimale omstan digheden. te doen bestuderen". U hebt van het Rijksmuseum een centrum van wetenschapsbeoefening gemaakt." De promotor roemde ook het werk Methode van dr. Moerman tegen kanker afgewezen De commissie, belast met het onder zoek naar de betekenis van de methode van dr. C. Moerman, arts te VI aard in- gen, inzake de genezing van kanker en aanverwante kwalen, heeft de methode van genoemde geneesheer afgewezen. De commissie, bestaande uit dr. C. H. Delprat, dr. J. Gerbrandy, dr. M. Straub, prof. dr. J. H. ten Thije en dr. G. van der Waal. heeft ten deze een uit voerig rapport over de methode van dokter Moerman gepubliceerd. De commissie wil o.a. niet ontken nen, dat dokter Moerman wellicht tij delijk een goede invloed gehad kan heb ben op het algemeen welbevinden van verschillende patiënten, maar van wer kelijke genezing van aandoeningen van beslist kwaadaardige aard is geen sprake. De stelling van dokter Moerman: „De ervaring heeft aangetoond, dat het aantal van de op deze manier van kan ker genezen patiënten zodanig is, dat elke twijfel, die geneigd is de oorzaak daarvan in iets anders te zoeken vol komen kan worden buitengesloten" is onjuist. De stelling van dokter Moerman, dat de oorzaak van en de therapie tegen kanker thans bekend zijn en men dus kan zeggen, dat voor de clinicus het kankerprobleem is opgelost, is even eens onjuist, aldus de commissie. Wat de methode van dr. Moerman betreft het volgende: Dokter Moerman is als empirist uitgegaan van de ver onderstelling, dat kanker ontstaat op basis van een déraillement in de stof wisseling. Bij zijn behandeling van kankerpatiënten gebruikte hij stoffen, die bij voor kanker niet-vatbare proef dieren een optimale gezondheid ver wekken, aangevuld met nog enkele an dere stoffen en een bepaald dieet. Dit complex van stoffen en dieet leidde volgens hem tot een tot staan brengen van de tumorgroei, gevolgd door een atrofie der pathologische weefsel vormingen, resorptie van kleinere me- tastasen en vertakkingen, waarbij pri maire en grotere tumormassa's tot af- kapseling kwamen, geïsoleerd en of goed operabel werden, dan wel werden afgestoten, meestal na verweking. van jhr. Röell bij het organiseren van talryke beroemd geworden exposities. Na zyn dankwoord jegens de senaat gaf dr. Röell enige beschouwingen over de ontwikkeling der kunstmusea in de laatste halve eeuw en sprak speciaal over de opstelling der kunstwerken. Naar steeds chaotischer toestand Hoe lang loopt Nasoetion aan de leiband? (Van onze Haagse redactie) Djakarta zit in de put. Er heerst in de hoofdstad van Indonesië een gedrukte stemming. Het nog jonge, onstuimige politieke leven wordt thans gekenmerkt door passiviteit, een voorzichtige terughoudendheid. Ergens in de binnenlanden van Midden-Sumatra zit nog steeds de „Banteng"-raad, die enkele maanden geleden de tegenregering voor Indonesië proclameerde. Zijn openlijk verzet tegen de centrale rege ring is als grootscheepse militaire manoeuvre neergeslagen. Maar zowel in de omgeving van Boekittinggi en het Tobameer als in de Minahassa woedt nog steeds een slopende guerillakrijg, waaraan dagelijks hon derden ten offer vallen. Indonesië's bekwaamste voormannen, thans actief en passief staande aan weerszijden van een principiële scheidslijn, zien voorhands geen directe weg uit de impasse waarin zij zijn geraakt. Intussen wordt de situatie in het land economisch chaotischer. Binnen- en buitenlandse handel nemen af. Het produktie-proces stagneert. Het interinsulair verkeer is tot het minimum toelaatbare teruggelopen. Voor de communisten blijft het in dit troebele water goed vissen. Aan het politieke schaakbord dat de Indone sische Archipel is geworden, blyft president Soekamo nog de domine rende speler. Met in eerste instantie het behoud van eigen positie voor ogen, tracht de president als een dictator op zyn ei gen wijze het land uit het dieptepunt dat het heeft bereikt, op te werken. Langs de weg die hy „geleide demo cratie" noemt en die in wezen is ont leend aan de methoden waarvan hij de uitwerking aanschouwde bij zyn bezoeken aan de Sovjet Unie en de Chinese Volksrepubliek, waarvan Soe kamo diep onder de indruk geraakte. Nasoetion: de medespeler Een belangrijke medespeler vindt pre sident Soekarno nog in de militair ontegenzeggelijk kundige chefstaf van de strijdkrachten. Nasoetion. Nasoetion is niet bevattelijk voor het commu nisme en heeft in zijn land veel aan populariteit gewonnen. De wyze waar op de generaal de acties van Djakar ta tegen de in opstand gekomen ge bieden van Sumatra en Noord-Cele- bcs dirigeerde, hebben hiertoe zeker bijgedragen. Als de belangrijkste stukken waarmee zij hun thans even vastgelopen spel kunnen voortzetten, vinden de beide op dit ogenblik meest op de voorgrond tre dende figuren op het schaakbord ener zijds de nationalistische partij PNI en anderzijds de communistische PKI. Het Islamitische blok. waarvan de Masjoemi \ooral kwantitatief het grootste ge wicht vormt, is in het spel uitgeran geerd. In hoeverre kan echter op deze stuk ken worden gerekend? In de PNI be staan thans drie stromingen, met elk haar eigen overtuiging van de wijze waarop orde op de binnenlandse zaken moet worden gesteld. De drie stromingen hebben ook in het leger een niet te onderschatten invloed. De communisten zien hun PKI steeds groeien. De partij telt thans zes miljoen leden en heeft in haar arbeidersbond Sobsi met drie miljoen leden een mach tig instrument, waarmee in de vorm van stakingen een invloed kan worden uit geoefend op het economische leven, die Djakarta, nu zeker, hoogst ongewenst moet zijn. De stukken waarmee Soekamo zijn spel wil uitspelen zijn onberekenbaar. Onberekenbare factoren Vele andere, nog meer onberekenbare factoren zijn er echter om rekening mee te houden. Factoren waarvan er enkele in een westers doordacht politiek spel wellicht van veel minder invloed zouden zijn geweest, maar die gelet op het Oos terse. vol mystiek zittende, geestesleven zelfs wel van doorslaggevende aard kunnen zijn. Daar is in de eerste plaats, om nog even op de Westers te berede neren grootheden door te gaan. wier houding thans niet anders dan vaag ge noemd kan worden, de voormalige vice- president Hatta. Moh. Hatta heeft zich openlijk uitgesproken tegen het gebruik van geweld bij de inspanningen Indo nesië een andere koers te doen varen. Dat er een andere koers moet worden gevaren, daarvan is evenwel ook Hatta overtuigd. Tegenover de weg die de uit geroepen tegenregering wenst te gaan, kan Hatta in principe en in grote lij nen niet gekant zijn. Met dien verstan de, dat hij geen voorstander is van het separisme en een overtuigd voorvechter blijft van de Indonesische eenheidsstaat. Hieruit zou zijn passieve houding zijn te verklaren, toen de leiders op Sumatra openlijk met Djakarta braken. Het gro te voordeel hiervan is echter, dat Hatta wanneer hij eenmaal nog zal worden geroepen tot het vervullen van een lei dende positie, acceptabel zal zijn voor beide thans scherp tegenover elkaar staande partijen. Als invloed zeker mee tellend is verder de afnemende popula riteit van president Soekamo, waarvan deze zich zelf goed bewust is. De presi dent ontdoet zich de laatste tyd onmid dellijk van de figuren, aan wiens volle dige aanhankelijkheid hij ook maar even twijfelt. Zijn stafchef Nasoetion is hiervan kort geleden ook haast het slachtoffer geworden, 's Mans groot aanzien heeft Soekarno er waarschijn lijk van weerhouden de generaal te ver vangen. Hoelang zal Nasoetion echter nog aan de presidentiele leiband blijven lopen? Er kan 'n moment komen, dat de ge neraal zich zo sterk voelt, dat hij zijn eigen rol kan openbaren en dan zou er in de gehele ontwikkeling een on verwachte wending kunnen komen. Wy behoeven daarbij slechts te den ken aan de persoonlijke vriendschap van Nasoetion en de kolonel Kawila- rang, die thans met zyn onderbevel hebbers Warouw en Soemoeal met 10.000 man troepen de illegale stryd in de Minahassa aanvoert. Soekarno neemt zijn maatregelen President Soekamo neemt hiertegen zijn maatregelen. Hij omgeeft zich met personen van wie hij zeker is. Groten deels jongeren, leden en oud-leden van de Tentara Pel ad jar Indonesia, het stu- dentenleger van de revolutie Rekening houdend met de kaarten, zoals die thans in Djakarta liggen, tracht de tegenregering tijd te winnen, overtuigd van het feit dat er ergens een bom moet barsten. Intussen houden haar guerillatroepen vele eenheden van de centrale strijdkrachten vast. Zelfs de burgerluchtvaartmaatschappij Garoeda. die het interinsulair verkeer toch al nauwelijks met de vereiste frequenties kan onderhouden, moet nog regelmatig vliegers en toestellen afstaan voor mili tair gebruik. Hetzelfde geldt voor de schepen, die da verbinding tussen de eilanden zo goed en zo kwaad als het gaat, onderhouden. Want ook de tegen regering voert nog regelmatig luchtaan vallen uit op de troepen van de centrale regering en haar aanvoeren. De vlieg tuigen van de in opstand gekomen troe pen stijgen op van bases buiten Indo nesië. De tegenregering heeft uit de burger oorlog gezien, waar zij misrekende. Men had er op Sumatra niet in geloofd, dat Djakarta daadwerkelijk met de wapens toe zou slaan. De beschikbare fondsen hebben de in opstand gekomenen daar om aangewend voor de aankoop in het buitenland van kapitaalsgoederen t.b.v. de wederopbouw Men heeft zich hierom onthouden van de aankoop van oorlogs materiaal, waardoor de eigen troepen een veel geringere gevechtswaarde hiel den dan die van Djakarta. De grote misrekening De ln opstand gekomen troepen, waar bij zich vele Javanen bevinden, zagen aan het begin van het militair treffen hun tegenstanders uit Djakarta in feite als broeders, waar men de wapens niet tegen mocht heffen. Hieruit zou moeten worden verklaard, dat deze troepen zich op Sumatra onmiddellijk terugtrokken, wanneer er Djakarta-eenheden in de nabijheid kwamen, hoewel deze numme- riek dikwijls in de minderheid waren. Deze houding veranderde naarmate er meer slachtoffers vielen. Voor de groot scheepse militaire manoeuvres was het toen echter te laat. Verder liet de passieve houding van vooraanstaande politici in Djakarta, on der wie Soetan Sjahrir van de socialis tische PSI, niet na haar invloed uit te oefenen op de groepen op Sumatra. De commandant van Zuid-Sumatra. over ste Dachlan Djambek. belette het al thans zich openlijk achter de tegenrege ring te scharen, met de onder zijn be vel staande divisie. Een grote misrekening moet voor de tegenregering zi.in geweest, dat de V.S. besloten. Djakarta zijn wapenleveranties niet te onthouden. Bij een weigering van Washington zou Indonesië, zo rede neerde de tegenregering, zich ongetwij feld hebben gewend tot de Sovjet Unie. Dit zou voor Wachington dan weer aan leiding moeten worden, de in opstand gekomen troepen van wapens te voor zien. K.M.K. OOGSTTE SUCCES IN HET BUITENLAND De Koninklijke Militaire Kapel en het jachthoomkorps van het Garderegiment Jagers zijn na een twaalfdaagse buiten landse reis in Nederland teruggekeerd. In vier Dakota's kwamen zij gistermid dag op de vliegbasis Ypenburg aan. Onder leiding van majoor-directeur R. van Yperen hebben zij geconcerteerd te Hamburg tijdens de Nederlandse week aldaar, te Chichester in Sussex en te Londen. Overal behaalden zij een groot succes. SCHIP NA AANVARING GEBROKEN Gisteravond om half zes is het uit de Waalhaven te Rotterdam komende Duitse Rynschip „Seydlitz" in aanva ring gekomen met het 314 ton metende sleepschip „Anna Maria II", dat door de sleepboot „Louise"' dezelfde haven werd binnengebracht. De „Anna Maria II" werd aan stuurboordzijde midscheeps- geraakt, brak daardoor in tweeën en zonk. Het had 314 ton amoniakpoeder als lading aan boord. Het schip had een opvarende, de 43- jarige schipper W. Kleine uit Rotter dam, die aan het roer staande het onge val zag aankomen en een reddingboei had omgedaan. Toen de „Anna Maria II" zonk nam hy de scheepshond in zijn armen en sprong te water. Het tweetal werd veilig door de sleepboot opgepikt. Niet te overzien Zo wordt in Indonesië het spel ge speeld, dat geen van zijn leiders voorshands meer overziet. Het spel, waarin president Soekarno nog de enig duidelyke speler blyft. Waarin verder het economische leven wordt ondermynd, de krachten worden ver snipperd. Waarin ieder, maar vooral de communist, zijn eigen rol vervult. Waarvan niemand nu weet. waarheen het zal leiden. Waarvan de bevolking slechts merkt, dat haar lasten zwaar der worden, de rijst in 4 maanden van Rp. 5.— per liter oploopt tot Rp. 7.50 Rp. 8.en de roepiah zelf t.o.v. de Straits Dollar van 1 op 23 is terugge vallen tot 1 op 33. De mening wint steeds meer veld, dat er, om uit de impasse te geraken, slechts keuze Is uit twee alternatieven: zonder de commu nisten of door de communisten. Intussen kost het spel kapitalen, die steeds moeilijker bijeen zyn te garen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3