FILTRA Rectoraatsoverdracht aan overige Nederlandse universiteiten MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 Groningen: Bezorgdheid over eindexamens BU de rectoraatsoverdracht te Gronin gen heeft prof. dr. W. J. W. Koster na mens de rector maginificus prof. dr. F. H. L. van Os (die door een ongeval zijn taak niet kon uitvoeren) bezorgdheid uitgesproken over de gebleken neiging jot verlaging van de eisen voor het eind- fa amen. Dit zou betekenen dat de Universiteit daardoor optredende tekorten moet aanvullen, terwijl juist algemeen het streven naar studieverkorting bestaat op grond van maatschappelijke over wegingen. Dit laatste vergt van de studenten toch reeds een intensiever werken, ter wijl de universitaire capaciteit alleen al (sterk vergroot moet worden met het oog pp het opvangen van de grote toevloed yan studenten tegen 1970: dan zal het jjantal studenten in ons land verdubbeld lijn. I Tijdens de plechtigheid van de rec toraatsoverdracht aan prof. mr. H. J. icheltema werd aan de heer J. Boersma pen gouden medaille uitgereikt voor be- entwoording van een Universitaire prijs- Utrecht: Wetenschap buiten Universitair verband In Utrecht heeft de aftredende rector jnagniflcus prof. dr. L. Seekles bij de overdracht aandacht gevraagd voor het terschijnsel, dat steeds meer fundamen teel wetenschappelijk onderzoek buiten pniversitaire verband wordt verricht. Dit moet als uitvloeisel van de ont wikkelingsgang der moderne maat- "f schappjj worden beschouwd, doch er vloeien tevens problemen uit voort die schade kunnen doen aan de Universi teit als centrum voor scheppende we- f*"chappelflke arbeid. aanzien van de Varsity merkte Jeekles op, dat het tot voldoening dat de Kon. Ned. Studenten Roei- jereid is geweest tot het ontwer- in maatregelen om bepaalde mis- n bij dit sportevenement te voor- Prof.' Seekles droeg het rectoraat over lan prof. dr. J. Jongbloed. Amsterdam eil Financiële zorgen ifAan de Amsterdamse Universiteit werd ft rectoraat niet overgedragen. Wel gaf j rector magnificus prof. dr. M. W. toerdeman een verslag van de lotgeval- i der Universiteit waaraan hij de op- srking verbond, dat het uitblijven van ildelijke steun van het Rijk aan de ge- eente ten behoeve van haar Universi- >it ernstige ongerustheid en ontevre- tnheid heeft gewekt in Universi- Ire kring. De moeilijke financiële positie van de gemeente maakt het onmogelijk, zon- rjJ der hulp van het Rijk de Universiteit de voor haar ontwikkeling noodzake- jjJ Idke middelen te verschaffen. msOver de levenswijze van sommige werk- ,va|tu<ienten toonde de rector zich weinig oopthouisast. Hij was van mening dat ve len van hen niet behoefden te werken leifls zij zich de luxe van het bezitten van röiromfietsen, scooters en auto's zouden .rptizeggen. ..Het is verontrustend, dat erJen groep studenten na Pasen geen col- >dfges meer bezoekt om een tijdelijke Ieierkkring te aanvaarden voor deze doel- «Delft: Studierendement daalt De rector magnificus van de Techni- jjuChe Hogeschool te Delft prof. dr. O. die eveneens als rector aan blijft, toonde zich in zijn jaarrede niet ptimistiseh over wat hij noemde „de JDelftse studieresultaten in het alge- i«n". en Hij toonde aan, dat het aantal inge- pe; nieursdiploma's, dat kan worden uit gereikt, dalende is en hij meende dat irJ bevestigd wordt, dat, na hoeveel jaar art dan ook, niet veel meer dan de helft ieJ van wie een studie aanvangen deze ook voltooien. injVan de generatie van 1950, toen 870 J ;nten werden ingeschreven, heeft na acht jaar 39 procent het in- ïursdiploma behaald, 27 procent frtirok zonder enig geslaagd examen. 6 ocent na het benalen van het eerste amen tien procent heeft het nog niet rder gebracht van het tweede propae- mtische examen! Er werden in het af- felopen jaar 457 ingenieursdiploma's uit gereikt tegen 500 in het jaar daarvoor daaraan voorafgaande eningen Schadelijke tradities s Prof. ir. W. de Jong. de rector magni ficus van de Wageningse Landbouw- hogeschool, toonde zich niet optimistisch Over de verdere noodzakelijke uitbrei dingen van de hogeschool voor het in slopen van de onstane achterstand. Hij zich er over, dat nihilisme bij Wageningse studenten vrijwel geen "tl speelt. Daarnaast moest echter ge- ïstateerd worden, dat de studenten- janisaties dikwijls nog te veel aan hadelyke tradities hangen, tradities ie te weinig rekening houden met ener zijds de veranderde maatschappij en an- 'irzijds de andere maatschappelijke Ingen waaruit de hedendaagse student te voortkomt. Van nagemaakte gouden munten is niets bekend Naar aanleiding van geruchten omtrent ie pet in omloop zijn van „valse" goud stukken, vernemen wij, dat by de Ne- -derlandse Bank geen klachten zijn bin nengekomen over nagemaakte Amerl- - kaanse en Duitse niet-gangbare gouden munten, die met het oogmerk van be drog in ons land verhandeld zouden Worden. Een onderzoek naar de oor- ilfprong van in omloop zynde geruchten - hieromtrent wordt Ingesteld. ie In bevoegde Belgische kringen ver- ij klaart men van deze zaak volstrekt niets u ff te weten. Wel wordt gezegd, dat er 't «nds het begin van de wereldtentoon stelling een twintigtal valse bankbiljet- ten (en geen stukken) van 20 dollar in 0 beslag genomen zün. Het is de enige *aak van uitgifte van valse dollars waar van men kennis heeft. Rotterdam: Werkstudenten Het rectoraat van de Economische Ho geschool te Rotterdam werd door prof. dr. Ch. Glasz overgedragen aan prof. dr. H. W. Lambers. Ook hier wees de af tredende rector op het probleem van het werkstudentschap. Helaas wordt volgens hem deze weg te makkelijk gekozen. De hogeschool overweegt die werkstudenten van wie het aannemelijk is dat zij emst met hun academische studie willen ma ken, de gelegenheid te bieden om op voor hun omstandigheden geschikte wij ze in werkelijk contact met de hoge school te staan. Een selectie onder de werkstudenten zal hierbij onvermijde lijk zijn. Tilburg: Baccalaureaat Prof. dr. P. P. van Berkum, de aftre dende rector van de R.-K. Economische Hogeschool te Tilburg vroeg in het bij zonder aandacht voor de baccalaureaats- studie. De resultaten daarvan zijn zowel kwalitatief als kwantitatief teleurstel lend. Vrijwel geen enkele student meldt zich met de uitdrukkelijke bedoeling deze studie te volgen. In de regel gaan zy hiertoe over na aandrang van de exa minatoren op grond van de reeds be reikte studieresultaten. Prof. Van Ber kum droeg het rectoraat over aan prof. dr. F. J. H. M. van der Ven. Geschenk uil Ontario door Koningin Juliana (Van onze Haagse redactie) Koningin Juliana zal donderdag a.s. te Soestdyk uit handen van de Cana dese ambassadeur in Nederland, Tho mas A. Stone, een geschenk ontvangen dat bestaat uit fruit en groenten. De schenking is gedaan door de Canadian Horticultural Council en de Ontario Fruit and Vegetable Growers Associa tion. Het geschenk is tevens een betuiging van dank voor de vele Nederlandse im migranten, die zich in Ontario hebben gevestigd en daar veel hebben bijgedra gen tot de ontwikkeling van de fruit- en groente-industrie. Het belangrykste centrum van deze Nederlands-Canadese activiteit ligt ten noorden van Toronto in Holland Marsh. Dit gebied hebben de Nederlanders ge maakt tot een van de rijkste fruit- en groentestreken van Canada. Het voor Koningin Juliana bestemde fruit en de groente zullen vandaag door Betty Horlings, de dochter van een der eerste Nederlandse immigranten worden overhandigd aan de consul-generaal in Toronto, de heer J. Polderman. Daarna zal het geschenk door de K.L.M. naar Nederland worden overge vlogen. Oude dame door tram gedood In het ziekenhuis Bergweg te Rotter dam is overleden de 81-jarige mevrouw H. J. Thyssen-van Zoest uit de Raap horststraat. Zy is op de Bergselaan te Rotterdam door een tram gegrepen en meegesleurd. De bestuurder had de vrouw zien oversteken en toen hij belde, bleef zij staan. Maar toen de tram alchterby was gekomen, wilde de vrouw op een draje nog voor de tram langs lo pen. Dit gelukte niet en zy werd gegre pen. Onzekerheid over koers in Lutherse Kerk Remt activiteit De heer M. Ruppert heeft in zyn kwaliteit van voorzitter van de Neder landse Bond „Maarten Luther" op een te Utrecht gehouden vergadering van deze Bond de algemene toestand van de Lutherse Kerk als niet goed gekwalificeerd. Als oorzaken hiervan noemde hij de onzekerheid over de koers van de kerk en de slechte finan ciële positie. Gedurende een reeks van jaren, aldus de heer Ruppert, is in de Lutherse Kerk belangryke arbeid verricht voor de bewustmaking van het Luthers-zijn, de verdieping van Luthers bewustzijn en de bevordering van kennis van de Lutherse belijdenis. In die periode groeide ook het mede leven met en in de kerk. Nog voordat deze herbezinning op de Lutherse belijdenis in kerk en gemeen te had doorgewerkt en enigermate was geconsolideerd hebben, aldus de heer Ruppert, degenen, die tot leiding-geven in de Lutherse Kerk zijn geroepen, de koers gewyzigd. BESPREKINGEN MET N.H. KERK Besprekingen, die met de Ned. Herv. Kerk werden geopend, hebben geleid tot een gemeenschappelijke verklaring over het heilig avondmaal, waaraan de naam consensus is gegeven, doch die, volgens de heer Rupprt, deze naam nauwelijks verdient. Niettemin zijn aan deze zo genaamde consensus officiële consequen ties verbonden, zoals kanselruil, inter communie en intercelebratie. Volgens de heer Ruppert had men, alvorens zodanige besluiten te nemen, het gesprek met de Ned. Herv. Kerk moeten voortzetten en niet alleen over het heilig avondmaal, doch ook over de woordverkondiging en de algemene richting waarin de Ned. Herv. Kerk zich beweegt. In plaats daarvan is, vol gens hem. op een zeer merkwaardige wijze een andere consensus tot stand gekomen, handelende over de heilige doop. De gelegenheid om deze consen sus in de gemeenten te overdenken en bespreken, heeft, volgens de heer Rup pert, ontbroken. Thans, zo deelde spreker mede, staan besprekingen met de remonstranten op het programma. Dit alles heeft, naar zijn mening, in de kerk een ge voel van onzekerheid geschapen, dat de activiteit remt. De gemeenten weten niet meer, in welke richting ge koerst wordt. De heer Ruppert zeide overtuigd voorstander te zijn van samenwer king tussen protstantse kerken. Deze samenwerking dient evenwel, vol- samenwerking dient evenwel, volgens hem, niet tot stand te komen op de basis van verdoezeling van belang- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Midsland op Terschelling J. de Bruin, kand. te Leeuwarden. GEREF. KERK OXDERH. ART 31 K.O. Beroepen te Zaandam L. Douw te Zuld- wolde (Dr.). CHR. GERF. KERKEN Bedankt voor Nieuw-Amsterdam J. J. Rebel te Murmerwoude; Voor Zaandam J. M. Visser te Dokkum. rUke confessionele geschillen, doch op de grondslag van der erkenning der geschillen en met de volledige be reidheid het gesprek daarover voort te zetten. TE GERINGE OFFER VAARDIGHEID. Volgens de heer Ruppert wordt intus sen de toekomst van de Lutherse Kerk in Nederland nog door een andere fac tor bedreigd, nl. de tè geringe offer vaardigheid der Lutheranen. Het wekt volgens hem. be- en ver wondering. dat het mogelijk is. dat de penningmeesters der Lutherse Kerk het huishouden der kerk nog kunnen voort zetten met zulke geringe inkomsten. Indien de Lutheranen niet bereid zijn hun biidragen aan de kerk belang rijk te verhogen, zal, volgens de heer Ruppert. de Lutherse Kerk binnen af zienbare tyd belangrijk moeten inkrim pen. Veteranen Legioen Nederland vergaderde „Het is verheugend te kunnen consta teren dat de negatieve opvattingen iet het Veteranenlegioen Nederland de laatste tyd in positieve richting zijn omgebogen", zo sprak de voorzitter van deze vereniging, de heer B, H. J. Doppen, zaterdagmiddag op de alge mene ledenvergadering te Utrecht. Andere winstpunten die in het afge lopen jaar zijn behaald noemde spreker de Koninklyke goedkeuring op de sta ten en de waardering die de Minister van Oorlog en de Generale Staf in ge sprekken met het hoofdbestuur voor het Veteranenlegioen hebben uitgesproken. De heer Doppen zag als een van de huidige taken van het legioen het naar buiten uitdragen van de weerbaarheids gedachte. het bestrijden van het in Ne derland bestaande defaitisme o.a. ten opzichte van Nieuw Guinea. Ook de kwestie van de herdenking op 4 mei bracht de voorzitter ter sprake. Hii wees hierbij op het standpunt van de vereniging dat deze herdenking niet al leen de verzetstrijders maar ook de na de oorlog gesneuvelde Nederlandse mi litairen moet gelden. Het dagelijks bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter de heer B. H. J. Doppen, eerste secretaris de heer C. H. Cornegoor, tweede secretaris de heer R. Terol, commissarissen: mr. W. J. Span jaard. ir. A. G. Koopsdekker, mr. dr. H P. Schaap en de heer A. J. M. Roos winkel. De vergadering aanvaardde een motie waarin besloten werd dat het hoofdbe stuur zal trachten voor de Nederlandse oud-strijders faciliteiten te verkrijgen bij de huisvesting. Vader redde zijn kind en verdrenk zelf Bij het redden van zijn vierjarig doch tertje is de 39-jarige Th. van der Meulen uit Huizum verdronken in de Langemecr onder Suawoude. Het meisje was van het dek van een kajuitzeilboot gevallen. Toen de vader, die het kind was nage sprongen, zyn dochter overreikte aan een schipper zonk hy zelf weg in de diepte. Pas na uren dreggen werd zyn lichaam opgehaald. Franse socialisten en radicalen achter premier De Gaulle (Van onze Pary'se correspondent) Het afgelopen weekeinde heeft voor generaal Charles de Gaulle ook in de binnenlandse politiek een nieuwe over winning gebracht. Zowel de socialisten als de orthodoxe en de afgescheiden ra dicalen hebben op hun partij-congressen met vrij ruime meerderheden besloten op 28 september a.s. De Gaulle's grond wetsontwerp by het referendum te aan vaarden. By de socialisten werd deze beslissing met 70 procent en by de or thodoxe radicalen met 57 procent meer derheid der stemmen genomen. By de afvallige radicalen was de tegenstand vrijwel miniem. De officiële radicale party heeft bovendien de jonge oud- premier Felix Gaillard met 4/5 meer derheid tot voorzitter-opvolger van de 74-jarige Eduard Daladier uitgeroepen. Op beide congressen (van de radica len in Lyon en van de socialisten in de Paryse voorstand Issy-les-Moulineaux) is het niettemin heet toegegaan. Of schoon de socialist Guy Mollet. die staatsminister is van De Gaulle, zyn zetel van secretaris-generaal der SFIO nogmaals wist te behouden, sloeg de op positie 'n veel fellere toon aan en enkele belangryke kopstukken, onder leiding van de oud-minister De Breux, zouden vandaag zelfs nog de partygelederen verlaten. Hun verzet heeft ook sporen in de slotmotie nagelaten, want de so cialisten eisen nu van de Franse rege ring, dat onmiddeliyk geheime bespre kingen met de Algerynse rebellenleiders geopend moeten worden. Deze eis. waar bij dus ook Mollet zich neer heeft moe ten leggen, belooft de betrekkingen tus sen Parys en generaal Salan in Algiers zeker niet te verbeteren. Ook de radi calen hebben, en byzonder op aandrang van Pierre Mendès France, de nodige slagen om de arm gehouden en zo wordt er eveneens van deze kant in de eind- motie met kracht op gewezen, dat de democratische beginselen in Algerije op de kortst mogeiyke termyn in ere dienen te worden hersteld. Atlas afgevuurd Een intercontinentale Atlas-raket is zondagochtend te Cape Canaveral in Florida afgevuurd. Later werd bekend gemaakt, dat de proef, waarbij de At las een afstand van 3.000 myl zou af leggen, een volledig succes is geworden. Men verwacht, dat binnen een paar weken een nieuwe proef met de Atlas de krachtigste oorlogsraket van de Wes telijke wereld zal worden genomen, waarbij het de bedoeling is. dat hij de volledige afstand van 6325 mijl aflegt. Mikojan wil handel met de Amerikanen Anastas Mikojan, een der eerste- vice- premiers van de Sovjet-Unie, heeft in een te Moskou gefilmd televisievraagge sprek verklaard, dat de Sovjet-Unie wil onderhandelen over een handelsover eenkomst met de V.S., indien Amerika de bestaande belemmeringen uit de weg wil ruimen. Het vraaggesprek, uitgezon den door de „National Broadcasting Company", is het eerste van vyf van dergelyke interviews met Sovjetrussische leiders. De dingen, die wy willen kopen, zyn niet van militaire betekenis. Wat wa pens betreft: wy hebben er genoeg, wy kunnen de Amerikanen er nog enige verkopen, indien zy ze willen hebben, aldus Mikojan, die eraan toevoegde, dat de Sovjet-Unie uitrusting en gehele fabrieken voor de produktie van con sumptiegoederen wil kopen. Oliemaatschappijen in Indonesië lijden verlies van vijf miljoen roepiah per dag Tal van pompen sinds zaterdag gesloten De in Indonesië werkende oliebedry- ven, welke geheel in de binnenlandse behoeften van Indonesië voorzien, wer ken op het ogenblik met een verlies van ongeveer 5 miljoen roepiah per dag, sinds de monetaire bepalingen, waarvan zy aanvankelyk vry waren gesteld, en kele maanden geleden ook op hen van toepassing werden verklaard. De Kon. Shel-groep, die voor tweederde deel in de binnenlandse behoeften voorziet, verliest volgens een woordvoerder van dit bedryf meer dan drie miljoen per dag. terwyi de Amerikaanse Standard Vacuum Oliemaatschappy een dagelyks verlies ïydt van ongeveer anderhalf miljoen roepiah. Beide ondernemingen hebben gewaar schuwd niet ln staat te zullen zyn aan de binnenlandse vraag te biyven vol doen, als de regering niet toestemt in een prijsverhoging. De benzineprijs is op het ogenblik rp. 1.04 per liter (d.w.z. een dollarcent op de zwarte markt). De oliemaatschappijen hebben om een prijsverhoging van 65 roepiahcent ge vraagd, doch de regering heeft tot dus ver elke prijsverhoging geweigerd. „Eoka" (Cyprus) dreigt met lukraak schieten De Griekse verzetsorganisatie Eoka op Cyprus heeft gisteren in strooibiljetten gedreigd de eerste de beste Engelsman te zullen doden als de nieuwe Engelse ondergrondse organisatie „Cromwell" een of andere actie tegen Cyprioten onder neemt. Dit is het antwoord van de Eoka op Britse pamfletten, ondertekend door „Cromwell", waarin men de Britten aan spoort terug te slaan op daden van de Eoka. Een Brits militair voertuig is zater dagnacht op westeiyk Cyprus in een hin derlaag gereden. Daarby kwam een sol daat om het leven en werd een andere door geweerkogels gewond. Een Griekse Cyprioot werd op de vlucht doodgeschoten nadat hy twee Britse soldaten met een dolk had aange vallen en verwond. 'i&m tj& Prins Bernhard bij zijn aankomst I Hij zal in Engeland een conferentie I van het westen in op het vliegveld van Manchester.] bijwonen tijdens welke problemen] worden besproken NavO'Verband In ambtelyke kringen wordt gevreesd, dat prysverhoging voor benzine en pe troleum een verdere inflatie tot gevolg zal hebben. Intussen ondervond het verkeer in de hoofdstad vandaag in sterke mate de gevolgen van dit prUsverschil. Voor de benzinepompen, die toevallig nog open waren, stonden lange ryen auto's uren lang te wachten, doch tal van pompen zyn sinds zaterdag gesloten. De minister van Financiën, Soetikno Slamet, heeft vandaag verklaard dat het verzoek van de oliemaatschappyen door het kabinet zal worden overwogen. De beslissing zal afhankeiyk zyn van de totstandkoming van een nieuwe mynwetgeving. Het nieuwe ontwerp daarvoor is nog niet by het parlement ingediend. Ook uit de buitengewesten werden berichten ontvangen over een toene mend tekort aan benzine in verschillen de gebieden. Rode blokkade van Quenioy doorbroken Een nationalis'tisch-Chinees bevoorra dingsschip is er gisteren in geslaagd de communistische blokkade te doorbreken. Zy slaagde erin ondanks zwaar aanvals- vuur van de communisten, op het strand van Quemoy munitie uit te laden. Het vrachtschip stond onder bescherming van een Amerikaans-Chinese vlooteenheia. Vanochtend werd in de Formosaanse hoofdstad Taipeh meegedeeld, dat Ameri kaanse jagers op grote hoogte dekking verschaffen voor nationalistische vlieg tuigen, die voorraden boven de Quemoy- eilanden afwerpen. Zaterdag hebben de Chinese commu nisten hun vyfde waarschuwing laten horen aan het adres van de V.S. zy beschuldigden de Amerikanen van schending van de territoriale wateren van Rood-China. President Eisenhower heeft zaterdag in antwoord op een boodschap van Kroesjtsjef een beroep op de Sovjet- Unie gedaan om zijn invloed op Rood- China te gebruiken, opdat dit land zal afzien van het gebruik van geweld in het gebied van Formosa en vreedzame onderhandelingen begint. Indien de Chi nese communisten ertoe gebracht kun nen worden vertrouwen in onderhande lingen te krijgen, zullen de Ver. Staten streven naar een vreedzame oplossing voor de kwesties in het gebied van For mosa. De politie van Hongkong stelt een on derzoek in naar herhaalde klachten van patrouillevaartuig een vloot van een en vissers, dat een communlstisch-Chinees veertig visserjonken by Tan Kon-Sjan (12 myi ten zuiden van het schier eiland van Hongkong) heeft beschoten. In een der jonken vond men het ont zielde lichaam van de visser, die een schotwond in zyn hoofd had. Dit is het eerste incident sedert Peking bekend maakte zijn territoriale wateren tot 12 myl te zullen uitbreiden, waar de meeste wateren bfj Hongkong onder vallen. Verduistering van f 30.000 (Speciale berichtgeving). Een 43-jarige boekhouder uit Rotter dam wordt ervan verdacht ten nadele van zyn werkgever, een aannemer van heiwerken, f. 30.000.— te hebben ver duisterd. Voor zover men heeft kunnen nagaan hebben de knoeieryen in de boe ken zich over een periode van 21:< jaar uitgestrekt. De politie heeft de voortvluchtige boek houder kunnen arresteren. Hy had. zo zei hy, van het geld goede sier gemaakt. Tankschepen in aanvaring aan ingang Perzische Golf Tweeentwingtig doden en vermisten vormen de balans van een aanvaring in de nacht van Vrijdag op zaterdag tussen de Liberiaanse tanker „Melika" (20.500 ton) en het Franse tankschip „Fermand Gilabert" (10.000 t.). Beide schepen vlo gen in brand. Het vuur op het Franse schip zou thans bedwongen zyn, nadat een ploeg Britten van het Britse vlieg- kampschip „Bulwark" waren overgezet. Ook op de „Melika" zyn Britten aan boord gegaan; zy waren erheen gebracht door een helikopter en een fregat. Acht zwaargewonden vier Fransen en vier Italianen zijn zondagochtend per vliegtuig naar het Britse luchtmachthos pitaal op het eiland Bahrein overge bracht. In totaal 64 opvarenden van beide tankboten zijn door verschillende schepen gered. Vooral de Zweedse tanker „Ceres" heeft bij de redding een be langrijke rol gespeeld. Het schip pikte zaterdagochtend tal van zeelieden met ernstige brandwonden uit zee op. 225 jaar Dobbelman HERDENKING TE NIJMEGEN De oud-ministers Steenberghe, Van den Brink en Van Thiel en voorts de Commissaris van de Koningin der pro vincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, vertegenwoordigers van departementen, gemeentebestuur en bedrijfsleven, heb ben de herdenkingsbyeenkomst bijge woond, die zaterdag ter gelegenheid van het 225-jarig bestaan van de Dobbelman zeepfabriek te Nymegen is gehouden. De president-directeur van de Castella-fa- brieken, mr. R. A. H. M. Dobbelman, heeft tydens deze byeenkomst een rede gehouden, waarin hy memoreerde hoe het streven van de staf van medewer kers van de directie in de loop der lange jaren erop was gericht, technisch che misch en commercieel de samenstelling en fabricage der zeepprodukten te ver volmaken. Voorts sprak de minister van Econo mische Zaken, prof. zyistra, waarna een dankwoord werd gesproken door de pre sident-commissaris van de N.V., prof. ma. C. Romme, lid van de Tweede Kamer. Deze dankte de leden van de staf van Castella en alle werkers die zich geheel gaven aan de bloei van de fabriek, welke ook de Euromarkt-handelsmoeilijkheden wel zal weten te overwinnen. De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, heeft namens de Koningin en op voordracht van Economische Za ken de onderscheiding van ridder in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer W. M. Markus, lid van de directie van de N.V. Dobbelman, die al 38 jaar de belangen van de N.V. Dobbelman ge diend heeft, van jongste bediende af. Vragen over de ramp Abadan te De heer Ritmeester, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van Ma rine de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het regel om de Marmer vlieg- boten van Biak voor groot herstel naar Nederland te zenden, omdat zodanig herstel in Bialk niet mogelijk is? 2. Zo ja, hoeveel vliegiboten hebben deze reis dan al gemaakt en hoeveel dagen hebben zy als regel daarover ge daan? 3. In welke toestand verkeren de thans nog in Ned. Nieuw-Guinea aanwezige vilegboten? 4. Kan de zekerheid worden gegeven, dat deze aldaar niet zo lange tyd in dienst worden gehouden, dat een terug zending naar Nederland meer dan nood zakelijk riskant wordt? 5. Was de vliegboot, die thans by Abadan dat zo droevige ongeluk heeft gehad, voor groot herstel aangewezen? 6. In welke toestand verkeerde dit vliegtuig by vertrek uit Biak. hoe lang heeft het over de reis tot Abadan ge daan en zo er reeds moeiiykheden onder weg waren, waarin bestonden deze dan? 7. Is het juist, dat aan de oorspron- kelyke bemanning opdracht is gegeven de boot te Abadan achter te laten en dat daarna maar eerst vier weken later een herstelploeg naar dat vlieg veld le gezonden? 8. Welke overwegingen hebben dan ertoe geleld om deze beslissing zo laat te nemen? 9. Moet uit het feit dat te Abadan twee nieuwe motoren in de vliegboot werden geplaatst, worden afgeleid, dat de oude motoren op waren? Zo ja," was het. dan wel juist om het vliegtuig uit Biak de verre tocht te doen aanvaarden? 10. Kan niet als vaststaand worden aangenomen, dat de commandant van de vliegboot de tocht van Abadan naar Nederland niet zou hebben aanvaard, zo hU niet volstrekt overtuigd zou zyn geweest, dat de boot inderdaad geheel vliegwaardig was en dus geen kostbare mensenlevens onnodig zouden worden geriskeerd of was hy aan een zekere tyd van terugkeer gebonden? 11. Wil de minister voorts alle in- Bij zyn aanhouding bestond zyn gelde- lichtingen geven die voor een juist in- ïyk bezit uit slechts een paar honderd zicht in het gehele verloop van dit tra- gulden. I glsche gebeuren van waarde zijn?

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9