JUDO Eerste competitiedag zonder verrassingen Haarlem zegevierde in strijd om Wouter Groenesteyn-beker tialfzware TITEL IN REGENBOOGKLASSE VOOR JOHN HOFLAND j MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 Rondom de korf Afgaande op de uitslagen van gisteren zou men kunnen concluderen, dat de onderlinge krachtsverhoudingen in vergelijking met het vorige seizoen weinig wijzigingen hebben ondergaan. In de Zuidhollandse le klasse b.v. kunnen alle uitslagen als normaal beschouwd worden, al is de 106 zege van Vie. Oriëntis op Ons Eibernest misschien voor de Haagse geheelonthouders een resultaat, dat hen wat tegenvalt. Het was een aantrekkelijke, snelle partij korfbal, die beide ploegen de aanwezigen lieten zien. In de beginopstelling waren onze stadgenoten voor de korf beduidend gevaarlijker, hetgeen door doelpunten van Kluts en mevr. C. van Polanen binnen 10 minuten een 20 voorsprong opleverde. Wel hadden de gasten door mej. v. RÜn spoedig een tegenpunt genoteerd (21), doch een afstandschot van Dini Wolring zorgde voor 2 punten verschil (31). In de volgende opstelling scoor de eerst K. Sommeling voor V.O. en daar na Van Opzeeland voor O.E. (42). De beginopstelling was voor V.O. weer gun stig. W. Meyer en H. Kluts brachten de Leidse voorsprong op 6—2, doch de gas ten lieten de moed niet zakken. Door mevrouw N. Vonk en KI. Mulder kwam de ruststand op 64. In de tweede helft behield V.O. deze voorsprong. Kees Som meling maakte er 74 van; mej. N. v. d. Zee scoorde voor de Eibers (75). Ook in de volgende opstelling viel aan beide zijden een doelpunt. W. Meijer voor V.O. 8—5 en Brasser voor de gasten 8—6. In de slotfase viel de beslissing. Wim Som meling bezorgde met 2 goede doelpunten V.O. de zege (106). MOEILIJK DEBUUT Met de uitwedstrijd tegen Het Zuiden maakte Fluks zijn rentree in de le klasse. Een zeer moeilyk debuut derhalve, te meer daar de roodwitten niet de be schikking hadden over Zandvliet (mili taire dienst) en Kukler (ziekte). Zij heb ben zich zo goed mogelijk geweerd, doch uiteraard was Het Zuiden de betere ploeg. De international mevr. Merk gaf de thuisclub reeds na 3 minuten de lei ding. Door Kluit kwam de stand na 18 minuten op 20, doch daarna wist Wim Selier na goed doorzetten tegen te sco ren (21). Direct hierop was het door De Wall reeds 31, waarna de Rotter dammers door een ver schot van Snijder en een goede doorloopbal van mej. N. Wagemakers tot 51 uitliepen. Van Nierop maakte er na een goede combi natie 52 van en vervolgens benutte mevrouw Heinrichs op de juiste wijze een vrije kans. Rust 53. Na de hervat ting werd het na 7 minuten na een mooie aanval door mej. v. d. Berg 63. Hierna overheersten de verdedigingen aan beide kanten de situatie en pas in de laatste 10 minuten kon Het Zuiden door De Wall en mej. N. Wagemakers tot 8—3 uitlopen. GOEDE START De Algemene startte goed in de 2e klasse door een 6—2 zege op Achilles. Het was een aardige vlotte wedstrijd, waarin onze stadgenoten voor de korf beter op dreef waren, althans, nadat zij enigszins ingespeeld waren, want in de eerste 25 minuten gebeurde er niets. Toen opende Van Duijl de score (10), doch Broers zorgde al spoedig voor de vakver wisseling (11). Deze was in het voor deel van onze stadgenoten, die in het laatste kwartier voor de rust door P. Kruit tweemaal scoorden. Rust 31. Cor Harteveld vergrootte de Leidse voor sprong na de hervatting spoedig tot 4—1, waarna Huigwater voor de gasten suc ces had (42). In de laatste 10 minuten stelde De Algemene de zege veilig, door dat eerst Cisca v. d. Pluijm en daarna Piet v. d. Pluijm de Leidse voorsprong tot 62 opvoerden. Ook Zuiderkwartier had een goede start door een 65 zege in de uitwed strijd tegen Actief. Deze wedstryd had een nogal sensationeel verloop. In de eerste opstelling gaven beide teams el kaar weinig toe. Nadat de thuisclub aan vankelijk een 10 voorsprong had ge nomen, werd het door mej. Fakkel spoe dig gelijk (11). Daarna waren onze stadgenoten beduidend sterker. Eerst had Gressie tweemaal succes en vervolgens Baartwijk (ex-De Algemene)) eveneens tweemaal, zodat de rust kwam met een schijnbaar veilige 5—1 voorsprong. Het liep echter anders. Uit 2 strafwor- pen scoorde Actief evenzo dikwijls en toen vervolgens 2 verre afstandschoten door de korf gingen, was het weer gelijk 55. Tenslotte was het Selier, die de geelblauwen toch nog de zege (56) be zorgde. KNS had het pas gedegradeerde Re genboog op bezoek en moest beide pun ten aan de Dordtenaren laten, voorna melijk als gevolg van het falen van de Leidse beginaanval. Dit vak schiep zich wel vele kansen, doch benutte er geen enkele van, zodat Regenboog volop gele- Compelitie CKB Ons Eiland leverde een uitstekende prestatie tegen Vr.schaar, dat met rust pas op een 45 voorsprong stond. De tweede helft was echter voor de Har- tiinxvelder en het werd een geflat teerde 610 zege. Bijzonder goed korl- bal zagen we bij PernixPKC. De Pa- pendrechters hebben een bijzonder sterke ploeg, die geducht zal meetellen. Pernix speelde in topvorm, maar kon deson danks slechts met 87 winnen. Wel stonden de oranjekragen na een kwar tier met 41 voor, maar via 44 was het in de laatste minuten voor rust nog eenmaal raak aan beide kanten (55). Via 65 en 75 werd het een kwartier voor tyd 76. Vijf minuten voor tyd 8—6 en met nog 2 minuten te spelen 87! Daar bleef het bij. Excelsior versloeg in Rotterdam kam pioen R'dam Zuid met 68 en dat was een verrassing van de eerste orde en een teken, dat ook de Delftenaren weer mee gaan tellen. V.E.S. won met 74 van Merwede. Het Haagse spel was echter aan de zeer matige kant. Tenslotte was het T.O.P., dat na verlies nu winst boekte en de 104 zege op D.E.S. rang schikken we eveneens bij de verrassin gen. Ook IA blijft niet zonder sensatie. Het uit de hoofdklasse west gedegradeerde Tonego heeft de tweede nederlaag te pakken. Met 2—6 werd van Or. Nassau verloren en er is ons inziens geen sprake van dat de Wassenaarders een grote rol gaan spelen. Fiks boekte voor de 2de maal winst met 53 op O.D.I. Een succesvol begin. VJE.O. bleef aan de matige kant met 41 op K.V.S. en be halve Fiks en VD.O. kwam ook V.E.S. 2 met de tweede winst te voorschijn. Dat betekende voor Ijsvogels de tweede ne derlaag en wel met 36. In 2A werd oud-eersteklasser War mond door Ons Eiland 2 met 46 ge klopt. en dat belooft ook al spanning. Fluks bleef juist baas over Velocitas 2 met 6—4 en V.E.S. 3 had met 53 suc ces tegen D.E.S. 3. Pernix 3 leed in Voorburg een eer- veile 64 nederlaag tegen V.E.O. 2 in 2B, terwijl hier A.SB.O. met dezelfde cijfers van IJsvogela won. genheid kreeg en deze ook benutte om een 20 voorsprong te nemen. Door een tegenpunt van Schouten was er met de rust nog alles mogelijk (12), vooral toen Eefje Rombout 10 minuten na de thee de gelijkmaker scoorde (22). De derde opstelling was ten gunste van Regenboog, dat tot 24 uitliep en daar het begin- aanvalsvak ook in tweede instantie niet tot scoren kwam, werd het een 42 nederlaag voor de oranjewitten. De Danaiden opende het seizoen met een huiswedstrijd tegen Sperwers, dat verleden jaar nog in de 2e klasse uit kwam. De Rotterdammers waren aan vankelijk beduidend sterker, hetgeen resulteerde in een 03 achterstand voor onze stadgenoten. Yvonne Bremer en Bert Bleyi met een doorloopbal deden de kansen weer enigszins keren (23), doch met de rust was deze alweer wat geringer geworden (24). De Danaiden gaf zich nog niet gewon nen. P. Kop scoorde het derde Leidse doelpunt (34). Na een nieuw Rotter damse doelpunt (35) had B. v. Weele opnieuw succes voor de thuisclub (45), doch hierna liep Sperwers snel tot 74 uit, waarby het bleef. KORFBALUITSLAGEN K.N.K.B. Zuid Holland: Ready—Die Haghe 3—6; Dee tos—Spangen 64: 's Zuiden Fluks 83; Vic. Oriëntis—Ons Eiber nest 106. Zuid Holland IIA: ActiefZuider kwartier 56; ZwerversOlympiaan 64; KNSRegenboog 24; De Alge meneAchilles 62. Zuid Holland IIBOns HuisHou Stand 410: SwiftVelox 112; Quick OSCR 116; MerwedeRozenburg 5—8. Zuid Holland UIA: SuccesCres cendo 510; DKCCharlois 32; WionPams 129; De DanaidenSper wers 47; De RavenOverkanters 73. Reserve le kl.: Zwervers 2Ready 2 45; Deetos 2 Ons Eibernest 2 97; Die Haghe 2De Algemene 2 53. Reserve 3A: Actief 2Gymnasiasten 2 121; Quick 2—Hou Stand 2 63; Ve lox 2Vic. Oriëntis 3 4—7 Reserve 3B: Ons Eibernest 4—Quick 3 9—4; HSV 2—Deetos 4 4—3; Wion 2 Fluks 2 25; 's Zuiden 5Rozen burg 3 52. Reserve 3C: Spangen 2't Zuiden 4 58; AChilles 3Phoenix 2 49; De Algemene 3Regenboog 2 24. LEIDSE KORFBALBOND le kl.: De Algemene 4Vic. Oriëntis 4 44; Vic. Oriëntis 5Crescendo 2 32; De Danaiden 2Fluks 4 56; Zuider kwartier 2—KNS 3 4—3. 2e kl.: Vic. Oriëntis 7Warmond 111; Noorderkwartier 2De Algemene 5 94: Fluks 5Zuiderkwartier 3 27; KNS 4De Danaiden 3 12. Junioren: KNS aCrescendo a 40: Vic. Oriëntis bDe Danaiden a 39; Fluks aVic. Oriëntis a 25; Fluks b De Algemene a 014. Adspiranten: le kl.: De Algemene a Fluks a 214; Zuiderkwartier a KNS a 019; Crescendo aVic. Oriën tis a 42; De Danaiden aMinerva a 10—1. 2e kl.: Morskwartier aDe Danaiden b 6—0; De Algemene B—KNS b 0—12; Fluks bFluks c 16; Warmond a Vic. Oriëntis b 11. 3e kl. A: Fluks eCrescendo b 14; KNS cDe Algemene c 50; Vic. Oriëntis cFluks d 71. 3e kl B: Zylkwartier aVic. Oriën tis d 100; Morskwartier bFluks f 3—0. Koersen Duindigt d'igt gehouden draverijen luiden Groningenprijs: 1. Wanda van Gonny (A. R. Nottelman) (1.28.9); 2. Wilna van Oranje; 3. Wanda. Tot win. f2.20: pl. f 1,40, 2.50. 3.—; gek. f 5.10; cov. f6.20. Mereveldprijs: 1. The Lee (A. S. Tesse- laar) (1.26.7); 2. Tortelduif S; 3. Tea. Tot.: w. f5,80: pl. f2,10, 2,80, 4,90; gek. f 12.10; cov. f6,70. Hilversumprijs: 1. Vanadis (A. R. Not- telmaai) (1.26.2); 2. SJakie Scott; 3. Per- raise. Tot.: win. f 1.20; pl. f 1.10, 1,10; gek. f2.70; cov. f2,70. Kampioenschap van Nederland, met autostart; 1. Theo Messidor (W. H. Geer- sen) (1.20.2); 2. Roland; 3. Double Six M. Tot.: w. f2,10 (stal); pl. f 1,20, 1.50, 1.20; gek. f 11.10; cov. f5,80. Alkmaarprijs1. Tabor (A R. Nottel man) (1.22.7); 2. Sammy Mars; 3. Sir Parisien O. Tot.: w. f 1,10: pl. f 1.10. 1.10; gek. f 1,50: cov. fl.70. Dutndigtpriis; 1. Traviata (J. Ham) (1.22.9); 2. Seigneur Bascom; 3. Query Hanover. Tcft.: w. f3,50; pl. f 1,80, 2,60, 4.50: gek. f9.cov. f8.40. De uitslagen van de rennen luiden: Het Critlerum1. Jolly Peter (A. J. Garrington) (1.52.2); 2. Marialva II; 3. Sir Carston. Tot; w. f 1,50 (stal); pl. f2,10, 3—; gek. f 10.10: cov. f6,—. St. Leger: 1. Paljas (H. J. v. d. Kraats) (3.17 3); 2. Terratius; 3. Irish Doll. Tot.: wn. f 1,40; pl. fl.10, 2.70. 2.90; gek. f4,40 cov. f 10. Beken der Amateurs: 1. Sylvia (J. F. Frowein) (2.44 2); 2. Cornet; 3. Ark low Rock. Tot.: w. f 1.40; pl. f1,10. 1.10; gek. fl.70: cov. f 1.90. Totale omzet f 157.263,50. Gelijk spel (2-2) van Alpliia bij Rijswijk (Van een onzer verslaggevers) Het 22 spel. dat Alphia bij Rijs wijk wist te behalen, was ruimschoots verdiend. Zelfs mocht de thuisclub zich gelukkig prijzen, dat Vrouwe Fortuna de Alphianen de rug scheen toegekeerd te hebben, immers de ke ren, dat het houtwerk de thuisclub te hulp kwam waren niet op de vingers van één hand te tellen, terwijl een maal de op de grond zittende spil op de doellijn de taak van zyn doelman overnam, zonder dat de overigens goed fluitende scheidsrechter een eerlijk verdiende strafschop aan Alphia toe kende. Alphia's achterhoede moest aanvan kelijk alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. De gastheren kwamen ech ter aan een doelpunt, toen Rietveld wat al te vroeg uit zijn doel kwam en de Rijswykse linksbuiten weinig moeite had de bal in het verlaten doel te plaat sen 10. Even later redde de jeugdige goalie echter fraai toen de linksbin nen keihard inschoot. Langzaam wist Alphia de balans meer in evenwicht te brengen en toen Goedhart uit een vrye TENNIS Gonzales toonde zijn kunnen bij vlagen Wereldkampioen der profs, Gonzales, heeft zaterdag en zondag op de MGTS- banen te Scheveningen laten zien d^t hy, als hij wil. een fantastische partij tennis spelen kan. Jammer voor het pu bliek speelde hij niet doorlopend op „oorlogssterkte". Had hy dat wel ge daan, dan zou Sedgman, hoe goed die ook speelde, geen overwinning op hem hebben kunnen noteren. Nu won de Australiër in een boeiend gevecht, waarin hij met zijn meer con stante spel de Gonzales-explosies weer stond met 68, 8—6, 64. In de laatste set stond hij 31 achter! Ook „boss" Kramer heeft het racket gehanteerd. En dat deed hij nog uitste kend. De Fransman Remy, ter comple tering van de groep meegenomen, bood Kramer en Sedgman pittige tegenstand, maar moest tenslotte voor grotere ten- niskunde de vlag strijken, zy het tegen beiden in 3 sets. Kramer bracht Gon zales in de tweede set van hun partij tot wanhoop met zijn prachtig geplaatste drives en volleys. Na verlies van de eerste set met 3—6, wint hij die tweede set met 61Dan gaat Gonzales all-out. Hij serveert sterk en volleert de Kra mer-returns onhoudbaar af. Op 30 krijgt hij een inzinking, die Kramer 3—3 geeft. Dan zijn de dropshots van Gon zales té goed. Kramer loopt er niet eens meer op. Het wordt 63 voor Gonzales. Een prima wedstrijd. In het Olympische sitadion te Hel sinki heeft Denemarken voor 11.000 toe schouwers met 41 van het Finse voet balelftal gewonnen. schop de bal goed doorspeelde naar Hakkebrak, wist deze fraai gelijk te ma ken. 11. Rijswijk bleek hiervan danig geschrokken, waardoor Alphia het heft in handen kon nemen. Na de thee zette Rijswijk weer een fel offensief in, dat na 15 minuten suc ces opleverde, toen Thomasse verzuim de in te grijpen en de midvoor onhoud baar langs doelman Rietveld inschoot: 21. Hiema wist Alphia's achterhoede met Bouthoorn aan het hoofd meerdere malen door krachtig ingrijpen erger te voorkomen. Goed volhouden van de Alphia kanthalfs was oorzaak dat ook deze actie zonder verdere doelpunten voor de thuisclub afliep en toen de druk wat verzwakte, wist Alphia de aanval over te nemen. Het was daarna opnieuw Hakkebrak, die aan een algemene aan val de laatste trap gaf: 22. Alphia kreeg hierna nog de beste kansen op de volle winst, die er echter niet uitgehaald werden zodat bij het eindsignaal de stand nog steeds 22 was. Judo in Voorhout Zondagmiddag zijn te Voorhout op het sportterrein van de Bisschoppelijke Nij verheid School judowedstrijden en de monstraties gehouden, welke voor de Judoclub „Leiden" van de Sportschool „Luiten" een volledige overwinning op leverde. De middag werd geopend door het be stuurslid van de NJJB, de heer H. A. v Polanen. Hierna werd het Judoprincipe gede monstreerd, gevolgd door het Nage-no- Kata, gedemonstreerd door de heren W. Luit en A. Oort. De uitslagen van de Teamwedstrijden waren: Judoclub „Leiden", met 90 pun ten: 2. J. C. Ukemi (Delft) met 41 pnt. en 3. J. C. „Yu-Wa" (Den Haag) 44 pnt. Een aardige afwisseling van het pro gramma was een demonstratie van Jeugd-Judo waarbij leerlingen van de Sportschool „Luiten" het Judo in de vorm van randorie lieten zien en onder ling wedstrijden maakten. Tot slot hier van maakte Arie van Polanen (12 jaar: een wedstryd namens de J.C. Leiden tegen Nico de Vries (12 jaar) van Judo club Ukemi, die met 51 in het voordeel van Leiden werd gewonnen. Tot besluit maakte P. van Leeuwen, le Dan van de Sportschool „Luiten", een competitie speciaal tegen 10 tegenstan ders n.l. 5 leden van het Haagse en 5 leden van het Delftse Team. welke hij van alle 10 tegenstanders in de tijd van 6 minuten wist te winnen. Onze stadgenoot A. Oort. leerling van de Sportschool „Luiten" heeft zaterdag avond bij de zwarte band examens te Amsterdam de 2e Graad in de zwarte band behaald, hetgeen een zeer goede prestatie is. De zwarte banden (mees tergraden) zijn namelijk weer in graden verdeeld en beginnen met de le Dan- graad. Noordwijkse Golfclub Op de banen van de Noordwijkse Golfclub werd gisteren een bekerwed strijd gespeeld voor dames en heren met een handicap van 26 en hoger. De wed strijd werd gewonnen door de heer Flo rentine. Mej. M. Hoos eindigde op de tweede plaats. Nederlands mijlrecord voor Blankenstein (Van onze atletiekmedewerker) De strijd om het Junior-club kampioenschap van Nederland is weer gestreden, maar nimmer zag het talrijke en meer dan geestdrif tige Haagse publiek zo'n felle strijd tussen elkaar niets toegevende ploegen. De 4 x 100 m. estafette was het sluitstuk van deze atletiekkam- pioenschappen. De stand was op dat moment: Haarlem 68 pnt. en AAC, de winnaar van het vorig jaar, 67 pnt., Minerva (R'dam), Union (Nijmegen) en het Leidse „Holland" lagen resp. vier, vijf en zes met 36, 35 en 33 pnt. De 4 x 100 m moest dus de grote be slissing brengen. Het was doodstil op de warme tribunesOp uw plaatsen!" De woorden van de starter waren duide lijk te verstaan. „Klaar?" Zes sprinters richtten zich op in de starthouding. On geveer een seconde later klonk het ver lossende schot. Alle toeschouwers kwa- ben direct overeind om, ieder op zijn manier, van hun aanwezigheid blijk te geven Haarlem nam de leiding gevolgd door Minerva. Vlak daarachter AAC en Hol land. dat na de tweede wissel aanzien lijk afzakte. Haarlem wisselde goed en vergrootte de kostbare voorsprong. Frans Beker gaf de Leidse formatie echter weer snel aansluiting en wisselde uitstekend met Kees Smit. Haarlem was voor iedereen onbereik baar en finishte onbedreigd als eerste in de nieuwe Ned. jeugdrecordtijd van 43.7. Het kranige Leidse „Holland" slaagde er zowaar in op het laatste rechte eind nog drie lopers te passeren, waardoor het toch nog de tweede plaats bezette. Voor iedereen een grote verrassing. AAC ein digde als derde in dezelfde tijd: 45.7. Union werd vier en Minerva vijf Haarlem kon dus, voor de vijfde maal in de geschiedenis de prachtige Wouter- Groenesteyn bokaal voor een jaar in ont vangst nemen, want zij eindigde nu met drie punten voorsprong op AAC. DOS werd derde en daarachter kwamen broe derlijk naast elkaar de ploegen van „Hol land", Union en Minerva. Wel een be wijs, dat er om de puntjes geknokt werd! Eén van de bijnummers was de En gelse (droom)-myl (1609 m.) Het zag er aanvankelijk naar uit, dat het weer een gevecht op het scherp van de snede zou worden tussen Harry Janssen (AAC) en Meindert Blankenstein (Trekvogels), want de 800 m werd door beiden afge legd in 2.01.-. Er hing een Nederlands record in de lucht. Dat scheen de tengere Hagenaar ook in te zien, want even later schoof deze voorgoed langs zijn tegen stander. Meindert haalde nog een ver bluffende eindsprint uit zijn benen en toen hij langs de jurytrap stoof, had hij met een tijd van 4.08.7 een nieuw Ned. record gevestigd, waardoor dat van Wim Slijkhuis uit 1948 (4.09.4) geschiedenis werd. LEIDSE PRESTATIES Frans Beker evenaarde op de 100 m het Leids record van Wim Nota: 11.-. Hij werd hiermee prachtig tweede achter het sprint-fenomeen Noordenbos (10.9). De toekomst voor deze stevige Oegstgeeste- naar ziet er wel bijzonder rooskleurig uit, daar hij het volgend seizoen nóg bij de A-junioren mag starten, omdat hy nog maar 18 jaar isHet Nederlands jeugdrecord ligt zeker binnen zijn be reik (10.8)! Hans Peen won de 600 m in 1.26.4. Kees Smit (300 meter) werd wéér op de streep geklopt, nu door Dekkers (Union) voor beiden evenwel 36.6. In de serie noteerde Smit 36.4. Eli Vermond zorgde voor een aange name verrassing door tweede op de 80 m te worden (9.8). Enkele opvallende prestaties: 110 m horden: Vissers (Haarlem) 14 8. Vèrspringen: Meeuwisse (Haarlem) 6.64 m. 100 m dames A: Joke Byleveld (Cele bes) 12.2. Willem Geersen met Theo Mes-1 kampioenschap. De wedstrijd werd sidor op weg naar het Nederlands te Duindigt gehouden. in handige platte tabakszak gemakkelijk om uit te rollen JUDO shag wordt hierin niet droog JUDO shag breekt niet. Nationale zeilkampioenschappen Romanesko kampioen in Pampusklasse (Van onze zeilmedewerker) Het weertype van het beslissende weekeinde voor de nationale zeil kampioenschappen op de Westeinderplassen was wel uitgesproken i het voordeel van de lichtweerzeilers. Zaterdag en zondagmorgen ee eindeloze drijfpartij met grote veranderingen in de richting van de z nu en dan doorzettende zuchtjes. Soms was dit zelfs 180° gradei Achteraf beschouwd evenwel kan men wel vaststellen dat de kam pioenen door eerlijke harde strijd aan hun titel gekomen zijn, hoew< aan een wedstrijd, zoals zaterdag gevaren werd, weinig waarde voo de maatstaf van een kampioenschap kan worden gehecht. De meest interessanto strijd werd wel gestreden in de Pampusklasse. Henk de Ruyter had na het eerste weekeinde een forse puntenvoorsprong maar onze met verlof uit Curasao in Nederland vertoefende stadsgenoot J. Romanesko voer een uitstekende race op zaterdag en behaalde een overwinning op de Ruyter en G. Biesot. Zondag verbeterde Romanesko in de ochtend wedstryd zijn stand, want nu werd hij na E. A. Labouchere tweede vóór de Ruyter. Met 301 punten voor sprong op Romanesko ging de Ruyter de beslissende middagwedstrijd in. Al dadelijk lagen de rivalen bij elkaar en kruisend hielden zij elkaar goed in de gaten. De Ruyter had een iets betere positie en het was zijn zaak de gevaar lijke geconcentreerd zeilende „verlof ganger" niet uit het oog te verliezen. Romanesko op zijn beurt had deze tak- tiek door en kneep, toen hij hiertoe in degelegenheid kwam, hoog op, om de Ruyfcer te dwingen overstag te gaan. Ieder ging toen zijn eigen koers en die van Romanesko was beter. De volgorde van aankomst was: Romanesko, De Ruyter en Labouchere. Zowel Roma nesko als De Ruyter had nu totaal 4120 punten, maar door het beste resul taat in de laatste wedstrijd was de kampioenswimpel 1958 voor Roma nesko. De Friezen domineerden niet alleen in de vijfde en beslissende race in de Valken maar ook in het totaal. De sterk zeilende Albert Wester wist zich zater dag in de kop te handhaven. In de 2e ronde deed de wind gekke dingen want het ruimde gedurig van N.O. naar het zuiden en later naar het westen. Hier door kwam J. P. J. Bakker juist voor Albert Wester als eerste uit het kruis- rak. Nu zette J. Prins alles op haren en snaren en hij werd nu de leider en win naar, terwijl Wester wederom Bakker te pakken kreeg en kort voor hem als tweede eindigde. Een royale zege in de zondagochtend race besliste de zaak voor Wester die voor Max Breuning en Homme Wester over de lijn ging. A. Wester behaalde totaal 5306 punten vóór Ir. H. F. Zui- derbaan, die het tot 3385 punten bracht. In de Regenbogen stelde John Hof land niet teleur. Tweemaal sleepte hij op knappe wijze een prachtige over winning uit de bus. Vooral in de wedstryd van zondag spande het ge ducht. want steeds wisselde de volg orde. Zaterdag was Do v. d. Hulst de gevaarlijke man voor Hofland, maar toen deze na gelijktijdig met Hofland om het merkteken gegijpt te zijn geen gebruik maakte van zijn nu weer be staand recht tot loeven was de weg voor Hofland vry. Met 5598 punten was nofland een verdiende Regenboogkampioen 1958. In het 12 voetsjollenveld was er even eens de nodige strijd. De zaterdagrace was hier na langdurig varen nietig ver klaard. Hetzelfde gebeurde overigens ook in de Vrijheidsklasse, de 16 M2 Streepklasse en de Sterns. Door een derde plaats achter J. W. van Weel en N. J. Jonker kwam Heieen Hageman op een gelijk aantal punten te staan met N. J. Jonker. Maar ook voor Tom Reyers bestond er nog een kans en deze werd deskundig benut. In de middag wedstrijd van zondag werd Reyers eerste voor J. J. van 't Hoogerhuys en Mej. Hageman hetgeen hem met 3456 punten het kampioenschap opleverde. Ton Amons won wederom het kam pioenschap in de Sternklasse, nota bene in vier wedstrijden. Zijn derde plaats in de zondagmorgenrace achter mej. Koosje v. d. Stadt en E. H. A. Hofkes was weliswaar theoretisch niet voldoen de. maar toen mej. v. d. Stadt niet meer aan start kwam in de vijfde wedstryd, was varen eigenlijk overbodig. Ton I Amons was dus kampioen met 273; punten. Ook Jac, Stap prolongeerde zijd kampioenschap in de Olympiajollen, zd I het na harde strijd met voorname] ijl Sjirk Haaksma. Zaterdag won Haaksmi en werd Stap tweede maar zondag wal het weer voor Stap, die zich daardooi met 3770 punten veilig stelde. C. de Haas, de sterke Vrijheidszeileij had aan een tweede plaats in de vierci I wedstryd, die op zondagmorgen verzeili J werd, voldoende om de absolute meer] I dere te zijn. S. de Jong won deze wed] strijd en achter de Haas finishten Leen Amons en J. de Ruyter. Het puntenaanJ tal dat de Haas het kampioenschap bracht was 3790. Na de vierde wedstrijd in de 16 Ml Streepklasse, die een prachtige zeg« werd voor de in oude stijl varende Jan van Dijk. die voor P. Verhoeven, Jaq Bol en P. Spaargaren, eindigde, warei de kansen zeer redelijk voor Van Dijk Maar Jan Bol bracht de verrassing Hij won de afgekorte wedstrijd vooi Spaargaren en J. Nederveen en Vai Dijk werd.... zevende. Jammer wan1 nu had Bol 3149 punten tegen Spaart garen 2899 en Van Dijk 2639 punten, Ook Bol kan dus de kampioenswimpel 1958 bij zijn pr ij zencollectie voegen. Hard was de strijd in de 12 M2 Shar pies tussen Jan van Staveren, Bari Kraan en Bouw van Wijk. Maar het ging voornamelijk tussen de eerste twee. Van Staveren stond voor in pun ten en Kraan poogde vergeefs deze voorsprong te niet te doen. Wel werd hij winnaar van de wedstrijd van zon dagmorgen, maar door een eerste een tweede en een derde plaats had Van Staveren met 4195 punten de hoogst* zeilerseer verworven. Bouw van Wijl won de zondagmiddagwedstrijd, vóói Kraan en Van Staveren. Het eerste weekeinde op het IJsel- meer bracht de drie Olympische klas sen. Draken, Finjollen en Flyinj Dutchmanklassc voor de nationale kampioenschappen op een Olym pische baan beoosten Pampus. Ei werd zaterdag en zondagmorgen ge varen op een olieachtige, rimpelloze zee. In de Draken en Finnjollen was sprake van een sterk overwicht, wanl Wim van Duvl won driemaal in de Draken en Koos de Jong presteerde het zelfde in de Finnen. Cor Grool werd driemaal tweede achter van Duyl. die er in het volgende week einde weinig moeite meer mee zal hebben. Uit het oogpunt van spanning was de strijd in de Flying Dutchmanklasse het meest interessant. Hier zijn name lijk nog vele dingen mogelijk en het zal veel aan het weer liggen in de 2e week einde hoe de zaak zich verder ontwik kelt. U. Jager uit de Lemmer bereikte met een eerste plaats in de zaterdag wedstrijd, een derde plaats in de wed strijd van zondagmorgen en een tweede plaats in de zondagmiddagrace wel het beste resultaat. De met lichtweer zeer snelle Delftse student F. Kamerling won met zijn eigengebouwde Schilleb'l de middagrace van zondag en in de ochtend werd hij tweede. Door stovr- j boord bakboord werd hij zaterdag uit gesloten. Jac. Kraan nam de zondagmorgen- wedstrijd voor zyn rekening en des middags finishte hij als vierde. De Fransman Jacques Anqueti) heeft de Grote Prijs van Geneve ge wonnen. een rit tegen het horloge die voor de vijfde maal werd gereden. Hij haalde een gemiddelde van 42.211 km u en klopte de Italiaan Ercole Baldini met bijna 15 seconden. De te Hilversum gespeelde tennis- interland tussen Nederland en Monaco is door onze landgenoten met 61 ge wonnen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 8