mm,.,. Nationale lijfrente DE ROTTERDAM KAN 1400 PASSAGIERS VERVOEREN Bevrijdt U mwrnm Met een enkel woord jjtcfiüMfUi, KAUWEN Agenda MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 Vervolg van pag. 1 Schoorstenen, die op laadbomen lijken Even voor half 5 begaf de Koningin zich te voet van het hoofdkantoor naar de lift van de Koninklijke tri bune. Haar verschijning verwekte een spontaan gejuich. Tot tweemaal toe klonk het bei- signaal op de tribune als teken, dat men onder het casco gereed was en dat niets het lossen van de klink meer in de weg stond. Men zag hoe ir. Van der Pols de Koningin een laatste uit leg gaf, voor zü voor de microfoon plaats nam. En toen gebeurde het. De korte doopformule, de wens voor een behouden vaart, het knallen van de fles champagne en de kleine bijl, die even fel in het zonlicht flitste. En dan die kleine rommelende doffe klap onder het schip en de romp, die direct in beweging kwam. De „Rotter dam" liep van stapel. Driekwart mil joen kilogram kettingpeur deden feilloos hun plicht. De laatste peuren waren nog van zware ankers voorzien, die een eventueel nog te snelle tewatergaan af remden. Ook zij hebben hun plicht ge daan, want op nog geen tweehonderd meter met de boeg uit de wal lag de reus reeds gestopt dwars in de rivier, schoten de sleepboten toe die in een oogwenk de trossen, die van het casco werden gevierd, oppikten en op hun beting belegden. De boeg boog wat stroomopwaarts, maar de sleepboten dwongen reeds en begonnen het ge vaarte naar de afbouwkade te dwingen. De tribunes stroomden leeg. Vreugde en dank Meer dqn drieduizend genodigden verzamelden zich daarna in de grote scheepsbouwloods. Daar stond het 14 meter lange model van de Rotterdam, zag men voor het eerst de bouw en de lijnen van het schip, lijnen die wel af wijken vooral, wat de schoorstenen be treft, van wat totnutoe op de zeeën te zien is geweest. De directeur van de HAL, de heer De Monchy gaf de Ko ningin hierbij een toelichting. Cham pagne werd rondgediend, tot stilte werd verzocht voor de eerste spreker, ir. K. van der Pols van de RDM, die namens allen, die een aandeel hadden in de bouw van dit trotse schip, aan Hare Majesteit de Koningin erkentelijkheid betuigde, dat zij de laatste draad, die het schip aan de helling kluisterde, op de klassieke scheepsbouwerswijze heeft willen verbreken en daarbij het schip de naam van de stad Rotterdam heeft ge geven en haar heilwens erover heeft willen uitspreken. Als bescheiden sou venir bood ir. Van der Pols de Koningin het in een sierlijk omhulsel gevat zil veren bijltje aan, dat zo zojuist zo vaar dig had gehanteerd. Logische opbouw Namens de directie van de HAL zeide de heer W. H. de Monchy de Koningin dank voor haar bereidwilligheid om naar Rotterdam te komen om de be langrijke handeling van het wegnemen der laatste beletselen voor het van sta pel lopen van het s.s. Rotterdam te ver richten en het schip een naam te geven. De heer De Monchy zeide verder, dat het uiterlijk van het schip zeker on orthodox genoemd mag worden, hoewel er nooit naar is gestreefd iets bizars te ontwerpen. Integendeel, deze vormen zijn ontstaan uit een logische opbouw van hetgeen de eisen van de moderne tijd aan een schip stellen. De heer Van der Pols, zo besloot de heer De Monchy, heeft een dronk uit gebracht op het mailschip Rotterdam, op de HAL en op ons vaderland. Laat ik u mogen vragen, met mij te drinken niet alleen op de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, doch ook op de stad, waarop wtf trots zyn en waarvan ons nieuwe vlaggeschip de naam draagt: op onze stad Rotterdam. De heer De Monchy besloot zijn toespraak met onze nationale kreet: „Leve de Koningin waarmee alle aanwezigen van harte in stemden. De „Rotterdam" Het geheim over het aanzicht van de Rotterdam is thans opgeheven. Zater dagmiddag, na de tewaterlating, zag de Koningin als eerste van de genodigden, die de ontvangsthal van de RDM betra den, het model van het schip. En van gisteren af is op het Raadhuisplein te Rotterdam dit model voor iedereen te zien. De voornaamste kenmerken: geen schoorsteen van het klassieke model, al of niet op minder fraaie manier ge stroomlijnd, op midden- of achterschip. Dat de afvoerkanalen voorkook en gas sen ergens op het achterschip zouden moeten komen, stond wel vast. Het was namelhk geen geheim, dat de machine kamer in de achterste helft van het schip werd aangebracht. Men is op het eerste gezicht geneigd de gestroomlijnde verhoging boven het sloependek in de midscheeps als schoor steen aan te zien, maar bij een nadere beschouwing komt men daarop direct al terug. De verhoging, waarop de naam Rotterdam" is aangebracht, is de kap van een liftkoker. Maar daarachter staan dan de twee schoorstenen, die men vooral van enige afstand zou kunnen aanzien voor twee naast elkaar geplaatste wat omvangrijke laadmasten. Zij zijn ongeveer tien meter hoog. Even beneden de top zijn zij met elkaar ver bonden door een kleine brug, waarop in het midden een mastje is geplaatst, naar wij mogen aannemen voor het voeren van het achterste toplicht. Veel lawaai om niets. Een schoenwinkelier uit Rotterdam zuid, die zaterdagmiddag was uitgegaan kreeg de schrik van zijn leven, toen hu weer thuis kwam. De voordeur van zijn zaak, waarbij hü ook woont, was met tafels en stoelen gebarricadeerd en toen hij met veel moeite binnen was geko men. bleek zijn kasregister, waarin f. 1200 zat, van de toonbank losge schroefd en verdwenen te zijn. Hij alarmeerde direct de politie, die aangezien de winkelier pertinent wist zijn deur gesloten te hebben, onmiddel lijk aan het werk ging. Men dacht aan iemand, die met een valse sleutel zou zijn binnengekomen, 's Avonds kwam onverwacht de oplossing. Zijn buurman, de drogist, had tot zijn verwondering de deur van de schoenwinkel zien open staan toen hij op het punt stond in zijn autootje te stappen. Hij stapte de win kel binnen en uit voorzorg barricadeer de hij de deur, schroefde het kasregister los en verdween door de achterdeur naar zijn eigen huis, waar hij het appa raat zo lang neerzette. Thuisgekomen, was zijn eerste gang naar de buurman, die geheel onkundig was van wat er zich tijdens zijn afwezigheid had afge speeld. De politie kon toen haar moeLe staken....- Twaalf dekken Aan het model kan men zien dat het schip twee boven elkaar gelegen prome nadedekken zal hebben. Aan elke zijde heeft het schip negen reddingboten, maar zij zijn niet in één rechte lijn op gesteld. Men heeft eigenlijk twee sloe- pendekken. Vijf boten staan aan elke zijde op het sloependek boven het pro menadedek. De vier achterste sloepen zijn een dek lager opgesteld. Het ach terste deel van het boven-promenadedek is dus sloependek geworden. Het schip krijgt twaalf dekken, zal accommodatie voor 1400 passagiers bieden, die ondergebracht worden in twee klassen. Vrijwel alle hutten zijn voorzien van een eigen toilet en bad' kamer. In voor- un achterschip bevln den zich laadruimten en enige koel ruimten. Voor de verzorging van de ventilatie en de air-conditioning zijn meer dan 50 fankamers geprojecteerd. Drie zeewaterverdampers zorgen voor 700 ton zoet water per etmaal. De be manning van de Rotterdam zal uit 750 koppen bestaan. De bioscoop biedt plaats aan 600 passagiers. Er komen verder twee zwembaden. (Advertentie) van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apotheèk en drogist f0.95, f2.40, f8.88 Comet IV in 16 uur Hongkong-Engeland (Van onze Londense correspondent) Engelands nieuwste straalpassagiers- vliegtuig, de Comet IV, de grote con current van de nieuwe Amerikaanse Boeing, heeft gisteren een record-pres tatie geleverd door op een proefvlucht de afstand van 12.800 km. van Hong kong naar Hatfield, het vliegveld van de Havillandfabrieken, in Engeland, in zestien uur 16 minuten af te leggen. Dit is de langste en snelste vlucht ooit door een leeg vliegtuig gemaakt. De ge middelde uursnelheid bedroeg 779,2 km. met tussenlandingen mee was de tijd 18 uur 22 minuten. De Cornet, onder commando van de beroemde invlieger-groepskapitein John Cunningham, steeg bij zonsopgang in Hongkong op en landde in Engeland zondagmiddag om half zes, twee uur voor zonsondergang. Het is hoogst op merkelijk om zoals de Comet IV gedaan heeft, rond een derde van de aarde te vliegen en de zon praktisch bij te hou den. Het was een zeer vlotte tocht, vol komen vrij van trillingen. Slechts twee tussenlandingen werden uitgevoerd, n.l. in Bombay en Cairo. Op een normale passagiersvlucht van dit toestel zou de tocht inclusief tussenlandingen in on geveer 22 uur kunnen worden volbracht, dit is een winst van 11 uur vergeleken met het tijdschema van het andere zo succesvolle toestel van de Britse lucht vaart, de Britannia. De Cornet zal nog 40 uur moeten vliegen om in aanmer king te komen voor het certificaat van luchtwaardigheid. Woensdag vertrekt het toestel op een van zijn laatste proefvluchten naar Canada en de Ver. Staten. De Comet IV zal waarschijnlijk reeds half november in dienst komen op de BOAC-lijn van Londen naar New York. Adat-congres en Nieuw-Guinea Het Sumatraanse Adat-congres heeft gisteren aangedrongen op landelijke mo bilisatie. Een groep Sumatraanse leiders zei dat Indonesië bij zijn streven naar Nieuw-Guinea zijn militaire kracht rnoet verdubbelen. Het congres laakte Nederlands pogingen om Nieuw-Guinea te internationaliseren". NIEUWE VLIEGVELDEN OP BORNEO Op Borneo zullen zes nieuwe vliegvel den worden aangelegd, zo heeft een In donesische militaire woordvoerder te Balikpapan meegedeeld. Met Ottertoe stellen zal men de velden als verbinding tussen de steden met het binnenland ge bruiken. Gratieverzoek oud wnd. gezaghebber afgewezen Het gratieverzoek van de heer P. Croes, oud-waarnemend gezaghebber van Aru ba is afgewezen, evenals dat van zijn echtgenote, doch tegelijkertijd heeft de heer Croes de mededeling ontvangen dat ook het huisarrest dat hem was op gelegd is opgeheven, aangezien hij de tijd van zijn veroordeling negen maanden met aftrek inmiddels onder huisarrest heeft „uitgezeten". Het is een enorm feest op Aruba ge worden waarbij de heer Croes in een op tocht van meer dan 50 auto's door zijn politieke aanhangers in triomf werd rondgevoerd. Of de heer Croes zijn functie van ge deputeerde weer zal opnemen staat nog niet vast. Hij bekleedt officieel deze functie nog wel. De Comet IV is de opvolger van de vroegere Cornets, waarmee men destijds zoveel tegenslag heeft ondervonden, zo dat toen algemeen werd verwacht dat Engeland dit toestel zou opgeven. tra tra tra tra f£j t°t tol tg: tol tsi tel t 21 t si 1=1 t"i tïU tra tra tra tra tra j?jTtb.vTITe^zórg7Torg voor geesl. minder «lid. Een meisje van drieënder tig jaar won in de vorige B\jstand-actie een woon huis. Waarde vijfentwin tig duizend gulden. Zij liet een huis bouwen en ont vangt haar gehele leven van haar zwager en zuster, die het huis bewonen, meer dan tien gulden huur weke lijks. Zjj kocht 2 Bijstand- loten en verleende bijstand. Verzeker u-zelf ook van een dergelijke lijfrente en ga nog vandaag naar uw Bij stand-winkelier en ver leen óók bijstand. Een kwart miljoen gulden aan prijzen waaronder wéér vijf woonhuizen. Eén van deze huizen nu bovendien geheel aangekleed met ge schenken van het Neder landse bedrijfsleven. 01800-50000 tra tfi tj t-i tal t?l t«l t_i rsi tcJ tel t-1 t£t O t®l 151 tuil tsi t^i til t5rl r BINNENLAND De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft zaterdagmiddag het tot fyslco- therapeutische afdeling herbouwde prof. Henri ter Meulenpaviljoen op de terrei nen van het sanatorium „Zonnestraal" ln Hilversum geopend. Het rapport van de studiecommissie voor de bouwkundige voorzieningen van het gevangeniswezen, waarvan oud-minis ter 's Jacob voorzitter is. zal binnenkort aan de minister van Justitie worden aan geboden. Drie gezinnen met in totaal 10 kin deren zijn vannacht omstreeks 1 uur ijlings verwijderd uit twee percelen van vier verdiepingen in de Jac. van Lennep- straat te Amsterdam, nadat omstreeks middernacht van het reeds jaar gele den geheel ontruimde belendende perceel met een daverende klap, die tot ver in de omtrek te horen was alle plafonds waren ingestort. De 10 kinderen werden bij buur genoten ondergebracht. Op ver zoek van ambtenaren van Bouw- en Wo ningtoezicht zette de politie vannacht het betrokken deel van de Jac. van Len- nepstraat voor leder verkeer af. De Stichting herdenking Gesneuvelde stoottroepers zal op zondag 12 oktober de Jaarlijkse algemene dodenherdenking houden op het symbolisch ere-kerkhof te Leeuwen-feeneden Gld.) De ambassadeur van Groot Brittan- nlë te 's-Gravenhage. sir Paul Mason, heeft ter ambassade aan mr. H. C. Fr ij link de versierselen uitgereikt, behorend bij de onderscheiding van officier van de „Most excellent order of the British empire". Mr. Frijllnk kreeg deze onderscheiding voor zijn werk als leider van het lnge- nleurstèam. belast met het hydraulisch onderzoek van de Westerse Delta en de rivieren Niger en Benue in Nigeria. Bij het zwemmen ln de Waal by Zaltbommel is verdronken de 16-jarige Q, van Eek, die de zwemkunst MWnltfa niet voldoend* mesh«8 Zaterdagmiddag is bij Egmond a/Zee de 10-Jarige A. Boften uit Heilo ln zee verdronken. De Jongen was samen met twee vriendjes ln zee, toen hij weggleed op een zandbank en in een diep gedeelte terecht kwam. Zijn vriendjes werden ge red. Zaterdagmiddag heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., mr. A. A. M. Struycken. daar toe gemachtigd door H.M. de Koningin, de zitting der Staten-Generaal gesloten. BUITENLAND In Montmartre (Parijs) heeft zater dag een Noord-Afrikaan gevuurd op een politieman, die ernstig werd gewond. De dader is gearresteerd. Volgens persberichten uit Mexico zijn daar een miljoen mensen door waters nood dakloos geworden. Honderden hui zen ln de stad Acambaro en andere kleine plaatsen zijn weggespoeld.. Er is geen mel ding gemaakt van slachtoffers. Premier Grotewohl van Oost-Duits land heeft zondag een gedenkteken ont huld voor de 56.000 mensen die ln het concentratiekamp Buchenwald om het leven zyn gekomen. Hy noemde de plech tigheid een demonstratie voor ontwape ning. De Britse regering heeft besloten Jordanië voor het lopende financiële Jaar een miljoen pond (ruim tien miljoen gul den) steun te geven. Het bedrag is be doeld om evenwicht te brengen Ln de Jordaanse begroting. De twee Russische ..ruimtehonden" Beljanka en Pestrala, die op 27 augustus met een raket 450 km. ln de ruimte wer den geschoten en behouden op de aarde zijn teruggekeerd, verkeren in goede wel stand. Dit werd meegedeeld door het tijd schrift „Ogonek". dat nadere byzonder- heden over de vlucht geeft. By Gravedona. in de omgeving van Como (Noord-Italië) is zaterdag het ver keer uren gestremd geweest, doordat hon derdduizenden bijen waren afgekomen op een hoeveelheid honing, die een passe rende boer had verlorgp. Een vijftigtal tensei) proesten zloh onder dokterdbe- Reclasseren is sociaal werk (Speciale berichtgeving) In het kader van de Nationale Re- classeringsdag, welke op 27 september s.s, wordt gehouden, heeft het Nationaal Bureau voor Reclassering, zaterdagmid dag in de strafgevangenis te Rotterdam een provinciale bijeenkomst gehouden. Dr. J. van der Grient, inspecteur van het gevangeniswezen, sprak over „Woord en beeld in de reclassering". Reclassering is een gespecialiseerde vorm van sociaal werk geworden aldus tir. Van der Grient, dat beoogt, iemand die gevangenisstraf heeft ondergaan, te reclasseren, d.w.z. voor hem wederom een plaats inruimen in de samenleving, waarop hij overigens het volste recht heeft. De reclasseerder heeft tot taak, de „beeldenaar" te ontdekken in de misda dige medemens. „Recht doen", aldus dr. Van der Grient, is niet alleen maar straffen zon der aanziens des persoons. Elk jaar worden er door de Nederlandse recht banken ongeveer 16.500 voorwaarde lijke veroordelingen opgelegd. Ruim 90 procent van de betrokkenen komt niet meer in botsing met de justitie. Op deze voorwaardelijk veroordeelden oefenen de reclasseringsinstellingen toezicht uit. Tussen de onvoorwaarde lijk veroordeelden en de samenleving staat de gevangenismuur. Er zijn er, die soms die muur kunnen overklim- men, maar dr. Van der Grient ver klaarde zich een overtuigd tegenstan der van scherpe maatregelen jegens gevangenen", aangezien daardoor po tentiële vijanden van de samenleving worden gekweekt". Gevangeniswezen en reclassering gaan tegenwoordig hand in hand en die sa menwerking beschermt de maatschappij. Dr. v. d. Grient beschreef de houding van de reclasseerder tegenover de delin quent. waarbij hij opmerkte dat de mis daad vaak is ontstaan als een poging uit een conflict-situatie te geraken, omdat men geen uitweg meer ziet. Toch dient de reclasserder hem altijd als mens te erkennen en herkennen, teneinde hulp verlening te kunnen bieden. Minister Klompé voor radio en telvisie De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé zal zich, nu de meeste repatrianten uit Indonesië in ons land zijn aangekomen, vanavond via de radio en televisie over de repa triëring tot het Nederlandse volk rich ten. De radiotoespraak kan gehoord worden op Hilversum 1. 402 meter, om kwart over zes en op Hilversum 2. 298 meter om tien over zeven. De televisie uitzending heeft plaats in het journaal van hedenavond 8 uur. Maengkom beschuldigt Chinese nationalisten De Indonesische minister van Justitie, G. A. Maengkom, heeft in Medan ver klaard, bewijzen te hebben, dat Chi nese nationalisten zich in de Indone sische politiek hebben gemengd, aldus Antara. De Chinese nationalisten had den de Indonesische opstandelingen geholpen met wapens en manschap pen. De Indonesische regering neemt thans maatregelen om te verhinderen, dat Chinese nationalisten illegaal de repu bliek binnenkomen, aldus Maengkom. Volgens Antara heeft de minister te kennen gegeven, dat Djakarta het cen trum is van nationalistisch-Chinese ac tiviteit. VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsultz.: Hare Excellentie dr. M. A. M. Klompé, spreekt over de repatriëring uit Indonesië. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Kinderkoren. 19.45 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Act. 21.30 Stryktrlo. 22.10 Logboek München 1938, 22.30 Accord, muz. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York 23.16 24.00 Gram. Hilversum II 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Vocaal ens. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 De repatrlërenden uit Indonesië, caus. 19.20 Kamermuz. 19.40 Volk en Staat, caus. 19.55 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Jeugdork. 20.50 De gouden veerdienst, klankb. 21.40 Gram. 22.05 Boekbespr. 22.20 Mezzo-sopr. en plano. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Attentie. 21.00 De bekente nis, éénakter. 21.40 Waar hun hart naar hunkert, rep. 22.00 Dagsluiting VOOR DINSDAG 16 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubriek. De paardententoonstelling in Utrecht. NATIONAAL PROGRAMMA: 12.30 Nws. en land- en tuinb.meded. 12.45 Rep. Opening der Staten Generaal. 13.15 Troonrede door H.M. Koningin Juliana. AVRO: 13.45 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Cello en piano. 15.30 Meded. of gram. 15.35 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Voor de Jeugd. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 18.55 Gram. 19.00 Gram. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Herhaling troonrede door H.M. Koningin. Juliana. 20.25 14 april 1912 23.40 uur. hoorsp. 21.45 Act. 22.00 Gram. 22.10 Pla norecital. 22.35 Omr. ork., gemengd koor en sol. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Oude muziek. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Dans- muz. NATIONAAL PROGR.: 12.30 Nws. en land- en tuinb.meded. 12.45 Rep. v. d. Opening der Staten Generaal. 13.15 Troonrede door H.M. Koningin Juliana. KRO: 13.45 Gram. 14.35 V. d. vrouwen van het platteland. 14.45 Chansons. 15.10 Gram 15.30 Idem. 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Ryksdelen Overzee: De Joodse bevolkingsgroep ln Su riname, door Ph. A. Samson. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 KVP, pol. caus RVU: 18.30 Verdraagzaamheid, door dr. j Sperna Weiland.. (3e lezing). 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Gram. 20.10 Idem. 20.15 Radio Phllh. ork. en solist. (In de pauze: Act. en gram.). pl.m. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: NAT. PROGR.: 13.00—13.40 Prins jesdag; rep. v. d. opening der Staten-Ge neraal. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NTS: NAT. PROGR.: 20.20—21.00 Her haling v. d. rep. v. d. opening der Staten- Generaal. NTS: 21.0022.30 Film. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schots ork. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Gram. 15.00 On bekend. 15.30 Hoorsp. 16.00 Ork. conc. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Koor zang 19.00 Operamuz. 19.45 Caus. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. 21.45 Pianotrio. 22.15 Hoorsp. 22.45 Voor dracht. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Dansmuz. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Mil. ork. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagboek. 16.45 Ritm. muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Gevar. progr. (Om 18.30 Nws.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ 19.25 Sport. 19.30 Nws. en Have a go. 20.00 Gevar progr. 20.30 Nws. en lichte muz. 21.00 'Groeten van militairen. 21.30 Nws. en gevar muz. 22.30 Nws. 22 40 Dansmuz. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 19.55 Operettemuz. 21.45 Nws. 23.30 Kamerork. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 75 Gram. 13.35 Idem. 14.10 Zang en piano. 14.38 Koorzang. 17.00 Gram. 20.05 Kamermuz. 21.35 Gram. 23,10 en 23.35 Gram. 23 53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Planorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Concert. 17.09 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de Jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Caus. 20.10 Gram. 20.15 Voordr. 20 45 Gram. 21.00 Omr. ork. en solist. 22.00 Nws. 22.15 Omr. koren en lnstr ens. 22.55 —23 00 Nws. 184 ni. 12.00 Gram 12.35 Chansons 13.00 Nws. 14.00 Gram. 14.45 Omr ork. 15.30 Gram 16 0C Jazzmuz. 16.30 Dans muz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Ork. conc. 22.55 Nws. „Behouden vaart" (Van onze t.v.-medewerker) Het hoogtepunt in de zaterdagavond uitzending was naar onze smaak de filmreportage van de tewaterlating van het nieuwe vlaggeschip van de Holland- Amerika Lijn, het mail-schip „Rotter dam". De daaraan verbonden plechtige handelingen werden door H.M. de Ko ningin verricht, doch niet daarom al leen was het een gebeurtenis van na tionaal belang. We zouden het veeleer kunnen omkeren: Hare Majesteit was aanwezig, omdat het een historisch mo- geeft uw zenuwen rust ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond .<?n vergulden Turk: Ledenverg. Middenstandsbond. Spr. J. van Zonneveld. 8 uur nam. Titus Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7* uur nam. Leldse Volkshuls: Algem. voorlichtings avond cursuswerk Leldse Jeugdactle. 8 uur nam. DINSDAG Boerhaavelaan. Excursie Vola naar ln aanbouw zijnde Un. Asslstentenwoonwyk. 6.45 uur nam. Steenschuur 6. Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Relsver. naar de Expo. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal). Half uur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Breestraat 19. Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. Genestetstraat. Openluchtsamenkomst uitgaande van Baptistengemeente. 8 uur nam. In den Vergulden Turk. Ledenvergade ring Kon. Ned. My voor Tuinbouw en Plaïltkunde. 8 uur nam. Prediker. Spr. d6. J. A. Smlmk van Den Haag. 8 uur nam. DONDERDAG Hoogl. Kerkgracht 44. Opening Herv. Jeugdgebouw „In de Moriaen". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7£ uur nam. Gulden Vlies. Openingsmiddag Ned. Ver. v. Hulsvrouwen. Spr. mevr. Duykers-Kra- nenburg over „Leerling-mannequin". 2.30 uur nam. VRIJDAG De Harmonie. Receptie 45-Jarlg bestaan Wbv. „Ons Belang". 810 uur nam. Speeltuin ver „Ons Bllamd": Tuinfeest. 711 uur nam. In den Vergulden Turk: Werkavond Leldse Smalfilm Liga. 8 uur nam. ZATERDAG jltuJmver. „Ons Eiland": Tuinfeest en 7J—77 uur nam. Stationsplein (halte H.T.M.)Excursie Ned. Chr. Reisver. naar Meyendel. 1.45 uur nam. Warmond. „De Stad Rome": Feest avond Visclub „De Leede" voor 10-Jarig bestaan. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttoren studie Jehova's Getuigen. 5i uur nam. Warmond. „De Stad Rome": Feest avond Visclub „De Leede" voor 10-jarig bestaan. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober! Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1. Tentoonstelling geolo- Ïle van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Prentenkabinet Kloksteeg: fotoexpo sitie H. H. Baudert t/m 4 oktober dage lijks 25 uur n.m., zondagen en feest dagen gesloten BIOSCOPEN Trianon: „Pal Joey" (18 Jaar). Wcrkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De man zonder angst" ("The Sheepman") .14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Pittsburgh". Casino: „Cavalleria Rusticana". 18 Jaar. Vrijdag, zaterdag en zondag: maandag t.m. donderdag „Het Woord". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Betaald nachtlogies" 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Fr&uleln Erlka". 18 Jaar. Werkd.- 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt waargenomen te Lelden door Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge woerd 171, tel. 20502 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8, i tel. 26274. Btf geen gehoor by Uw huisarts of I specialist, bel op dokterstelefoon 22222. ment was, een hoogtepunt in het leven van en werken van honderden mensen, van een wereldstad en -haven. De NTS had een selectie uit de beelden van de wordingsgeschiedenis van het schip sa- mengelezen, die de indruk van het machtige werk duidelijk deden uitkomen. Het was jammer, dat het filmpje van directeur De Monchy, wiens levenswerk de totstandkoming van de vijfde „Rot terdam" stellig is, in de haast in een te warm bad was ontwikkeld en daardoor kwalitatief uit de toon viel, maar verder hebben we alleen maar lof, zijn we blij, dat we ons hebben mogen scharen in het leger der honderdduizenden thuis- kykers, die er even goed by waren als de tienduizenden, die persoonlijk aan wezig waren met de duizend werkers, die de arbeid van hun handen op een ereplaats hebben mogen aanschouwen. De wens van een volk werd vertolkt dooi de Koningin en staat boven deze im pressie te lezen. Uit de vaart Moet de eerste tocht van het schip nog aanvangen, in de rest van de avond werd ons de laatste reis voorgeschoteld van „Totebel" en „Weet wel, wat je waagt". Ondanks de afscheids- en ere rondjes leek het klimaat ons wat kil. We hebben alle waardering voor het VARA-streven om de voorstelling niet te goedkoop te maken, maar als men wat hoger grypt, dan stelt dat toch wel eisen aan aanpak en afwerking. Daar schortte het een beetje aan. Troelstra zal wel nooit hebben kunnen dromen, dat het verschijnsel „snob" een zo po sitieve verdediging voor zijn omroep zou ten deel vallen, maar echt iets construc tiefs en opvoedends eruit halen, daar kwam men nauwelijks aan toe, al was de bedoeling duidelijk. Hetzelfde geldt voor het ontgroeningsprobleem, waar deftigdoende jongelui uit Utrecht plechtig en zonder enige fantasie over zaten te redekavelen. Het enige mense lijke trekje werd door Netty Rosenfeld aangebracht, een moeder van een toe komstig slachtoffer, maar ze moest on getroost het veld ruimen. Dat is geen bezwaar op zichzelf, maar de noodzaak werd niet aannemelijk gemaakt. De voorzitter van de Nederlandse Zwembond had het moeiiyk, want hij had kennelijk verwacht en gehoopt, dat hij zich eens fijn bly had mogen tonen over de zwemsuccessen in Budapest door zijn adpetjes behaald, maar daartoe kreeg hij nauwelijks de kans. Hij moest zich jegens een wat korzelige rechter van instructie verantwoorden over zijn korte memoire, die hem de Hongaarse opstand had doen vergeten. Deze aan val, kennelijk by verrassing onderno men, had in beginsel onze instemming, maar de vraag mag toch wel worden gesteld, of het met het journalistieke fatsoen overeen te brengen is het slacht offer geen gelegenheid te geven zich vooraf nog eens rustig over de aan te snijden problematiek te beraden. Of vergissen wy ons? Hekkesluiter was Ria Solar, succes vol zangeres in Zweden, deze Neder landse mevrouw Dieken. Zeker is. dat haar grammofoonplaten beter klonken dan het geluid in de studio. Ons per soonlijk hinderde het nogal ernstig, dat ze Zweeds zong, want daarin zyn we niet zo erg sterk. Deze „totebel" werd besloten met een flits van een smoezelige pop. Dat is ook een totebel, werd er even by gezegd. „Vuil wijf", zegt ons woordenboek. Een zuur slot, zegt ons gemoed. Voor de laatste maal ging dan de hobby-quiz te water, waarvoor men degenen had uitgenodigd, die de meeste reacties bij de kijkers hadden opgeroe pen. Ongetwijfeld een ingenieuze en rechtvaardige maatstaf, maar we had den toch wel erg graag willen weten wat voor weerwerk de diensweigeraar- onderwijzer, die de experimentele poëzie tot onderwerp van zijn hobby had ge maakt, ontving. Is het nu zo, dat deze nieuwlichterij meer weerklank vindt dan men verwacht had. Of hebben de schrijvers zich hoofdzakelijk geuit in de geest van „mij niet gezien"? De Ram- bler-specialiste bood gelegenheid de ju bilerende Marcel Thielemans in het zonnetje te zetten (en het was hart verwarmend) Maar als het waar is. wat Marcel in zijn bloemlezing van succesliedjes over zijn liefde zegt, dan had hij de bloemen toch feitelijk aan Janie Bron moeten doorgeven, om haar in de hulde te betrekken, terwijl het er nu de schijn van had, dat ze er warm noch koud van werd- Iets wat we een ernstige show- fout zouden vinden. De drafsport en zelfs Dickens moesten wel een beetje de rol van climax spelen, vooral omdat het zelfverzekerde meiske toch eigenlijk nogal tekort schoot. Theo Eerdmans werd tegen het slot een beetje melig, maar kon toch wel aankodigen, dat hobby ook quiz-basis in het nieuwe seizoen zou blijven. Ge lukkig. want wij vinden het een der aantrekkelijkste grondslagen. Hy voegde er evenwel aan toe, dat het om grote bedragen zal gaan. Jammer, want wij vonden die biederij met die guldentjes nu juist een leuk ding, waarvoor we graag alle ijskasten cadeau geven, hoe wel we er geen bezitten. Het is dan ook alleen maar bij wijze van spreken, zoals ook ons opschrift trouwens moet worden opgevat. Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weer op z'n plaats! WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki licht bew. nw 4 16 0 Oslo zwaar bew. ono 2 20 0 Kopenhagen mist no 3 18 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 20 0 Londen geh. bew. ono 2 24 0.6 Amsterdam regenbul zzo 1 24 0.1 Brussel zwaar bew. windstil 28 0 Luxemburg licht bew. ozo 2 26 0 Parijs zwaar bew. nw 1 28 0 Bordeaux geh. bew. wzw 2 28 4 Grenoble mist windstil 26 0 Nice onbewolkt n 4 24 0 Berlijn Frankfort onbewolkt ozo 2 23 0 lioht bew. windstil 25 0 München onbewolkt z 2 24 0 Zürlch mist windstil 26 0 Genève licht bew. zzo 2 24 0 Locarno licht bew. wnw 2 24 0 Wenen onbewolkt windstil 22 0 Innsbruck onbewolkt windstil 26 0 Rome onbewolkt ozo 2 29 0 Ajacclo Algiers onbewolkt zwaar bew. nno 1 zw 4 26 30 0 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2