PHILIPS BOEKHOUDEN FILMS stereofonische muziekweergave Na fusie: erlies van N.Y. Gebrs. Van Wijk i Co. is thans geheel verdwenen „V/u. 240 NOVIETEN VAN DEZE WEEK: «te jaargang Zaterdag 13 september 1958 Tweede blad no. 29543 Jgemene reserve N.V. Van Wijk Heringa bedraagt 1.114.415 (et jaarverslag uitgebracht door de Bsche Textielfabrieken Gebrs. Van fc en Co. N.V. als. houdster van hinaal f. 5.248.000.aandelen in Van t en Heringa N.V. toont de sterk Cenvoudigde balans na de fusie van ge vennootschappen, die 1 december tot stand kwam. [p deze balans komt aan de debet- |e nog slechts voor het voor de fainale waarde opgenomen bezit van [delen Van Wijk en Heringa N.V. ad. 1.248.000.en een bedrag van L464.000.als vordering op Van Wijk Heringa N.V. uit hoofde van de aan creditzijde vermelde obligatieschuld, I resto groot f. 1.464.000.Zoals be id treedt Van Wijk en Heringa als pedebi trice voor deze obligatieschuld let oude verlies op de balans van iebrs. Van Wijk is geheel verdwenen. ie directie van Gebrs. Van Wijk heeft iaar verslag mede 'n jaarverslag met ins en verlies- en winstrekening over van Van Wijk en Heringa N.V. op men. De hierin verwerkte resulta- bestaan uit 12 maanden exploitatie het bedrijfsgedeelte, afkomstig van Cranenburgh en Heringa en over maand december uit de exploitatie dat deel, afkomstig van Gebrs. Van k. mei van het vorig jaar kon de sctie in verband met de toen be- ande order-positie in haar jaarver een hoopvol geluid laten horen; de itandigheden hebben zich echter in loop van het tweede halfjaar 1957 •k gewijzigd door de ingetreden tssie. Deze heeft de resultaten over zeer ongunstig beïnvloed tengevolge het vertraagde afnemen van reeds oekte orders, het uitblijven van de maal te verwachten seizoen-vraag in najaar van 1957 en de sterke daling wolprijzen. Vooral dit laatste is van te invloed geweest, daar het in de ndbrei garen- en dekenbranche ge- ikelijk is met grote voorraden ten loeve van de handel te werken. aftrek van afschrijvingen resteert saldo verlies van f. 467.577.De emene reserve, na aftrek van het rboven genoemde verlies en na aftrek diverse waarderingscorrecties en iekosten, bedraagt f. 1.114.415. VOORUITZICHTEN NIET ZO GUNSTIG ïezien de voortgezette daling der wol- irijzen en het noodzakelijke afrem- nen der produktie in het eerste half- aar 1958, meent de directie geen te unstige voorspellingen ten aanzien an de resultaten van dit lopende jaar e mogen doen. ook al draait het be- lrijf weer in ploegen en heeft men hans een grote orderpositie. Behalve dat de meeste afdelingen van garenfabrieken der beide bedrijven ans zijn gecombineerd, hetgeen uiter- rd tot kostenbesparingen zal leiden, eft men ter modernisering van het achinepark voor ruim f. 750.000. investeerd. De aandeelhoudersvergadering, waar- dit verslag wordt uitgebracht, zal inderdag 25 september in „Het Gulden pes" worden gehouden. CONCENTRATIE VAN BEDRIJVEN Als uitvloeisel van de fusie verkeert het samentrekken van beide bedrijven reeds in een vergevorderd stadium. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat het complex Vestestraat overbodig is geworden. Zoals bekend heeft de gemeente dit complex, dat wordt be- J. Overduin overleden Te Kampen is in de ouderdom van 51 lar overleden onze oud-stadgenoot de 'terkundige, de heer J. Overduin, lactie-secretaris van de Uitgevers- tschappij J. H. Kok N.V. aldaar, waar speciaal belast was met de verzor- j van de christelijke encyclopaedic. De heer Overduin werd 2 januari 1907 Ihier geboren en studeerde aan de *idse Universiteit Nederlandse letteren, ■unstgeschiedenis en filosofie, waar hij iim laude zijn doctoraal examen deed. 'adat hy als leraar Nederlands was erkzaam geweest en zich ook op het trrein van de reclassering had bewogen, rad hij in dienst bij de Uitgeversmaat- chappij Kok. De heer Overduin heeft ekendheid verkregen door zijn romans Huurling en Herder", die in 1951 ver- cheen en „Het paradijs", die in 1953 het cht zag. Hij schreef een kerstspel „Hei- ge Nacht" en onder het pseudoniem tees Kander enkele jongensboeken, raarvan wij noemen „De Leidse wees- Dngen". Hij publiceerde in verschillen- e tijdschriften letterkundige bijdragen nder meer over psalmberijming en kerk- ouw en kunst. Hij nam een actief aan- leel aan het werk van de gereformeer- le contactkring „Kerk en Kunst" en aan iet plaatselijk literaire leven te Kampen. )e teraardebestelling van zijn stoffelijk pverschot zal maandagmiddag om één juur op de algemene begraafplaats te IJsselmuiden plaatsvinden. grensd door de Vestestraat, Groene- steeg en Uiterstegracht, gekocht. Inmiddels zijn ook de kantoorgebou wen aan de Herengracht, deels inge ruimd voor magazijn, overgeplaatst naar de Vliet. Het ligt in de bedoeling van de directie om ook deze panden te verkopen. Ook de opmakerijen, de magazijnen en de expeditie-afdelingen zijn thans geheel geconcentererd in het complex aan de Vliet. Bovendien is de concentratie van de spinnerijen en de twijnerijen in het bedrijfspand aan het Levendaal inmid dels voltooid. Momenteel is ook de over brenging van de overige afdelingen in volle gang. De voltooiing hiervan kan in 1959 worden verwacht. Advertentie I^FOTO-ALBUMSj G.VOIFSIAG BREESTR'. 1*t5 Chr. levenskunst Afd. Leiden Ned. Chr. Vrouwenbond Na enkele maanden van rust kwam gisteravond de Nederlandse Christen Vrouwen Bond afd. Leiden in het ge bouw „Rehoboth" bijeen. De presidente mevr. G. Houwing Oostra opende deze eerste ledenverga dering in dit seizoen op de gebruikelijke wijze. Spreker van deze avond was ds. W. van der Linden. Geref. predikant te 's-Gravenhage, over het onderwerp „Christelijke Levenskunstnu". Ds. W. van der Linden wees allereerst in korte trekken op de situatie van de moderne tijd waarin wij leven. Deze kenmerkt zich door grote span ningen en ontdekkingen op technisch gebied, leert de mens zijn nietigheid telkens weer zien. Te midden van deze chaos moeten wij de juiste levensweg zien te vinden. Want leven betekent: uitzoeken, kie zen; een goede weg vinden waardoor we de toenemende dreiging van macht en geweld verwerken kunnen. De christen zal de christelijke levens-, stijl moeten vinden d.w.z., dat ik in mijn leven kies, wat Jezus goed vindt. Een gevaar voor de christelijke levensstijl vond spreker o.a. het oordeel van de mensen, of het „mee willen doen" met anderen. Christus vraagt alleen wat de christen met zijn levensstijl voor een ander kan betekenen. Het zou stijlloos zijn om over het rijkste wat de mens van God ontvangen VOORSCHOTEN Medische dienst De dienst der dok toren wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, telef. 2493; voor wijkverpleegster: Ge zondheidscentrum, telef. 2177. Eervolle onderscheidingen voor firma Ballego De bekende dahliakwekerij van de firma J. G. Ballego en Zonen alhier verwierf op de internationale dahlia tentoonstelling te Haarlem de hoogste drie onderscheidingen, te weten de zil veren wisselbeker voor de beste dahlia van binnenlandse oorsprong met „De kolonel", de zilveren wisselbeker voor de beste dahlia van buitenlandse oor sprong met „Mrs. Macdonald Quill" en een plaquette voor de beste kleinbloe- mige dahlia met „Dorine". Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden: Woonhuis met erf en tuin Heems- kerekstraat 75, in bod f.5200, koper P. Moerman te Leiden q.q. voor f.5320. Woonhuizen met erven en tuinen Da Costastraat 101 en 103 na afmijning te zamen in bod f. 12.082, koper J. Bleijie te Leiden q.q. voor f. 12.432. Woonhuis met erf en tuin Decima- straat 38, in bod f.4700 is uit de hand verkocht. De gisteren begonnen novitiatastüd van de VVSL heeft niet minder dan 240 nieuwe aanstaande leden van de ver eniging in het clubgebouw bijeenge bracht. Dit aantal novieten van 240 be tekent een zeer aanzienlijke stijging ten opzichte van vorig jaar, toen zich 204 nieuwe leden aanmeldden. Dezer dagen berichtten wij, dat het LSC dit jaar 244 groenen boekte tegen over 233 voorgaand jaar. De stijging bjj de VVSL is derhalve sterker. Zouden deze getallen een maatstaf zijn voor het totaal aantal nieuwe stu dentent dus ook de ongeorganiseerden) dan kaen men verwachten dat dit totaal aantal nieuwe studenten in Leiden dit jaar meer dan 925 zal bedragen tegen nog geen 850 vorig jaar. 15 mnds-cursus assoc. kl. clubs. KON. ERK. PITMAN5CH00L PLANTSOEN 65 TEL. 26558 heeft, niet openhartig met de medemens te spreken. Een christen heeft een keuze gedaan en daarvoor behoeft hij zich nooit te schamen. CHRISTELIJKE LEVENSSTIJL IN HET GEZIN Ds. Van der Linden besprak ook de christelijke levensstijl in het gezin. Vaak gebeurt het, dat de kinderen weinig zien van het werkelijke christen zijn van de ouders. Hoe zal de jeugd dan steun krijgen voor haar latere leven? Een van de belangrijkste dingen vond spreker de tijd nemen om zich in te leven in de problemen van het kind. De jeugd ziet meer de duivel op straat dan God, daarom zal het thuis een plek moeten zijn waar Christus te vinden is. De ouders zullen moeten kiezen, ook voor de christelijke levenskunst van hun kind. Indien men zelf de keuze heeft ge maakt voor Christus, dan behoeft er geen houding van angst en bezorgdheid te zijn. Christelijke levensstijl is elk ogenblik op een tweesprong staan. Met Gods hulp weet een christen zich veilig onder de hoede van zijn Schepper. Na deze inleiding beantwoordde spre ker na de pauze nog enkele vragen. De man zonder angst Aanval beste verdediging Rex Ook deze week is het bioscoop theater aan de Haarlemmerstraat vol onverschrokken mannen en wolken kruitdamp. De verantwoording voor de sensatie, die daarmede gepaard gaat, rust voor een groot deel op de brede schouders van Glenn Ford, die zich als vreemdeling in een nogal ruw mileu aandient en daar zijn reputatie heeft hoog te houden. Hij weet, dat in deze omgeving het recht van de sterkste en de snelste geldt, zodat hij in zijn banier heeft geschreven, dat de beste verdedi ging alleen maar de aanval kan zijn. Al is de situatie nog zo benard, al lijken de kansen nog zo onevenredig verdeeld, hij aarzelt niet, maar trekt het initiatief tot zich. Laten we er niet teveel over vertellen, het is een avonturenfilm in optima forma en dat zegt eigenlijk wel voldoende. Glenn Ford wordt in deze film terzijde gestaan door de bijzonder i pittige Shirley MacLaine en de geestige Mickey Shaughnessy. Cavalleria Rusticana" en Het Woord" Muzikale en filmische schoonheid Casino De operaliefhebbers zullen zich moeten haasten om in het theater 'illlililllllllllllllllllllll Elllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll aan de Hogewoerd te komen, want de film, die gemaakt werd naar het dra matische gegeven, waarop Pietro Mas- cagni zijn onvergetelijke „Cavalleria Rusticana" bouwde, draait nog slechts tot en met zondag. Dit drama van liefde en jaloezie is overbekend. Het levert op zichzelf reeds alle ingrediënten voor een bijzonder goed filmisch menu, hoeveel temeer nog, wanneer dit boeiende ge geven. knap verfilmd met in de hoofd rol (Turridu) de bekwame Amerikaanse acteur Anthony Quinn, is geplaatst tegen een rijke muzikale achtergrond. Gretig is gebruik gemaakt van de frisse en meeslepende melodieën, die Mascagni creëerde in zijn opera, die hij op 26- jarige leeftijd componeerde en die hem met één klap beroemd maakte. Sinds 1889, toen dit meesterwerk van Itali aanse bel canto voor het eerst werd uit gevoerd, heeft het op het repertoire ge staan van vrijwel alle operagezelschap pen. De filmmensen hebben nu het ver haal op hun eigen wijze weergegeven, maar de muziek is nog steeds de onver valste Mascagni. ritmisch, melodieus en rijk. Vooral het symfonische Intermezzo uit deze opera is zeer beroemd. Hr. Ms. fregat Piet Hein vaart uit Den Helder uit naar Nieuw Gui nea. Velen waren gisteren naar de marinebasis gekomen om het schip uitgeleide te doen. Wat is stereo? Buiten het gezichtsveld van het grote publiek hebben in de achter ons lig gende jaren de geluidstechnici zich in tensief beziggehouden met de ontwik keling van de stereofonische geluids weergave. Hierbij wordt het ruimtelijk geluidseffect van de muziek, in de con certzaal of studio door minstens twee microfoons opgenomen, via gescheiden versterkers en twee of meer luidsprekers onverkort weergegeven en beleefd. In de professionele sector, zoals bioscoop zalen, heeft men de toepassing van deze techniek reeds leren kennen. Ook in de Philips laboratoria worden reeds sinds het begin der dertiger jaren demonstra ties van stereofonische geluidsweergave gegeven. Nieuw is stereo dus niet. Stereo in huiselijke kring Hoewel de ontwikkeling van de stereo techniek allerminst als afgesloten mag worden beschouwd, is het nu mogelijk ook in huiselijke kring stereofonische muziek ten gehore te brengen. Philips presenteert reeds thans voor dit doel een volledige reeks van nieuwe appara ten en bijbehorende elementen, waar mede stereofonische muziekweergave vanaf stereo-grammofoonplaten kan worden beluisterd. Hiertoe behoren Philips stereo-platenspelers, stereo-pla- tenwisselaars, stereo-opnemerelemen- ten, stereo-radiogrammofoons en stereo „Hi-Fi" versterkers met -luidspreker- combinaties. Bestaande Philips apparaten eenvoudig geschikt te maken voor stereo-weergave Daar voor stereofonische weergave twee versterkers en twee luidsprekers nodig zijn, heeft Philips het zich in het bijzonder tot taak gesteld, voor de be staande Philips wisselstroom-radiotoe stellen en radiogrammofoons speciale aanpassingsapparaten beschikbaar te stellen. Hiermede wordt voorkomen, dat oudere toestellen niet voor stereo- weergave gebruikt zouden kunnen wor den. Dank zij de vooruitziende blik van de ontwerpers der huidige Philips pla tenspelers en -wisselaars is het Philips thans eveneens mogelijk aan de bezit ters van deze apparaten de gelegenheid te bieden deze grammofoons tegen een redelijke vergoeding bij de Philips Technische Diensten geschikt te laten maken voor stereo weergave. Normale langspeelplaten behouden hun waarde De collecties langspeelplaten met een snelheid voor 33 1/3 en 45 toeren zullen hun waarde ten volle behouden. Op een Philips stereo-weergavecombinatie zal ook de muziek van deze platen voller en klankrijker tot de luisteraars komen. Met de Philips stereo-opnemer-elemen- ten kunnen zowel platen voor 45 en 33 1/3 toeren als stereo-grammofoon platen worden gespeeld. Philips stereo-demonstraties op de Firato Op de a.s. Firato te Amsterdam zal men de uitstekende kwaliteit van «de Philips stereofonische muziekweergave kunnen beluisteren en de uitgebreide serie meuwe Philips stereoweergave-appara- ten kunnen bezichtigen. Ook de aan passingsapparaten, die in combinatie met een bestaand Philips wisselstroom- radiotoestel of radiogrammofoon een prachtige stereo-muziekweergave bie den, zullen op de Firato worden gede monstreerd. Bij deze demoostra ties zal gebruik worden gemaakt van Philips stereofonische grammofoonplaten. Tevens is vanaf de openingsdag van de Firato op aanvraag verkrijgbaar bij Philips Nederland n.v., Eindhoven, een vouwblad met een volledig overzicht van de Philips apparatuur waarmede combinaties voor stereofonische weer gave kunnen worden samengesteld. PHILIPS NEDERLAND n.v EINDHOVEN HET WOORD Vanaf maandag draait in Casino de bekende film „Het Woord", in de nieuwe verfilming van Carl Th. Dreyers. Dit gegeven is ontleend aan het gelijkna mige toneelstuk van Kaj Munk, de Deense predikant. Hoe men ook over het gegeven moge denken (de opstanding- uit de dood door het geloof!), zeker is het dat deze film iets te zeggen heeft. Voor spel en fotografie verwierf deze film de eerste prijs op de biennale in Venetië,- enkele jaren geleden Pal Joey Luchtige vrolijkheid Trianon Frank Sinatra is niet al leen een zeer verdienstelijk liedjes zanger, hij is ook een acteur van for maat. Rita Hayworth kan bogen op een res pectabele filmische routine. Het stij gend aantal jaren zijn haar echter wel goed aan te zien en de grimeur heeft kennelijk diep in zijn doosje moeten tasten om haar een voor deze rol aan vaardbare leeftijd toe te meten. Maar de ervaring heeft ze. En Kim Novak is een aantrekkelijk persoontje. Maar ondanks deze positieve eigenschappen is het drietal er niet helemaal in geslaagd het nogal romme lige verhaaltje te redden. Het is de ge schiedenis van een liedjeszanger zonder emplooi, maar mét een onwaarschijn lijk grote mond, een rijke fantasie en een ongelofelijk succes bij de vrouwen, die zich allemaal blindelings voor zijn voeten werpen. Natuurlijk ook de steen rijke weduwe, die ineens komt opdagen. Van huis uit danseres van een nogal bedenkelijk allooi, toont zij nu een grote belangstelling voor de zanger, die inmiddels een baantje op de kop heeft kunnen tikken. Voor die met goud be hangen „dame" vergeet hij het arme dansmeisje, dat met hem in dezelfde nachtclub werkt. Uiteraard een meisje, waarop helemaal niets is aan te mer ken. Maar ja, dat meisje kan hem niet in een peperduur ingerichte nachtclub plaatsen en dat kan die weduwe wel. Doch dan gaat ineens het geweten van die tot dan toe spijkerharde jongen spreken en men kan verder wel raden hoe het afloopt. Het verhaaltje blinkt niet uit van originaliteit en de uitwerking al even min. De moeilijkheid is, dat men eigen lijk niet weet onder welke noemer deze kleurige rolprent te vangen is. Het is geen uitgesproken speelfilm, het is geen avonturenfilm, maar het is ook geen showfilm, al komt hij het meeste in die richting. Frank, Rita en Kim zingen een paar vrolijke en romantische liedjes, voeren wat dansjes uit en het gehele verhaal speelt zich ook verder af in de wereld van het vermaak. En deze luchtige klanken en prettige pasjes maken, dat men nog. over de bezwaren wil heen stappen om bijna twee uur de dage lijkse beslommeringen van zich te kun nen afschudden bij het zien van dit on gecompliceerde filmpje. Jammer is het tegen het grove aanleunt. Dat had ge- echter wel, dat de humor af en toe makkelijk vermeden kunnen worden. Friiulein Erika Uit de na-oorlogse Berlijnse hel Luxor De film Fraülein Erika toont U het Berlijn uit de laatste dagen van Wereldoorlog II en in de tijd, vlak na afloop daarvan. De Russen trekken binnen: geen vrouw lijkt veilig. Temid den van al die ellende leeft de profes sorsdochter Erika, wier vader door bommen getroffen werd en de dood vond. Hij hielp een Amerikaans officier naar de vrijheid en ook zij: de Ameri kaanse officier vergeet beiden niet Erika krijgt het moeilijk in Berlijn, waar zij door de Russen gevonden wordt en waar een Russische kolonel voor haar in de bres springt, maar hoè! Zij leert het Berlijn van de ontbe ringen, waar desondanks de meest luxueuze uitspattingen heersen, kennen en komt in verkeerde handen terecht. Zij weet zich echter voor schande te bewaren. De na de oorlog tot majoor gepromoveerde Amerikaanse officier weet haar op te sporen en zal moeite doen, ook haar verloofde, die in Oost-Duitsland moet zijn, te vinden. De verdere gang van zaken is niet zo moeilijk te raden: wanneer éénmaal een man een meisje in zijn hart beslo ten heeft, moet het al héél vreemd lopen, vóór hij haar vergeet. Dat doet ook majoor Maclain niet, ondanks het feit, dat hij de verloofde weet op je sporen. Deze is Erika echter allang on trouw geworden. Dus staat eindelijk voor McLain de weg open, haar zijn liefde te bekennen. Wanneer nog de grootste moeilijkheden, die de weg naar Amerika voor haar versperren, zijn op gelost, kan Erika met hem trouwen. En de wereld staat voor haar open. Er zijn in de hel van het na-oorlogse Berlijn duizenden en duizenden vrou wen geweest, voor wie niet zulk een blij einde in het verschiet lag als voor deze Erika. Alle verschrikkingen maakte &ij mee, maar een mooie zuivere liefde wist zij uit deze baaierd te bewaren, uit het puin der verwoesting en de wanhoop. Dana Wynter, Mel Ferrer en Dolres Michaels spelen de hoofdrollen in deze door Henry Koster geregisseerde kleur- renfilm naar de roman van James McGovem. Betaald nachtlogies Goed spel in een weinig origineel verhaal LIDO Het verhaal van het meisje, dat bijna op het slechte pad raakt, maar op het laatse ogenblik nog net in alle eer en deugd een gelukkig huwelijksle ven tegemoet gaat met de man van wie zij houdt, is ook op het witte doek reeds in ontelbare variaties bewerkt, meescal zonder veel oorspronkelijkheid. Ook de Denen zijn er in deze film niet in ge slaagd veel origineels te laten zien. Der gelijke geschiedenissen spelen zich voor de Fransen natuurlijk in Parijs, voor de Duitsers in de nachtgelegenheden van Hamburg en voor de Denen met het vermaarde Tivoli als achtergrond af. Dat is dan de lokale kleur, die een zekere attractie vormt. Maar overigens Ook hier loopt het meisje na huiselijk ongenoegen de deur uit, waarbij de aan hoofdpijn lijdende vader tot een onmo gelijk creatuur is geworden; ook nu is het milieu, waarin „vriendinnen" haar onderbrengen, van zeer dubieus gehalte en natuurlijk blijft zij, ondanks haar innerlijke zuiverheid (want die staat vanzelfsprekend boven elke twijfel), daarin hangen zonder ook maar één po ging te doen elders onderdak te komen. Het spreekt wel vanzelf, dat ook het ontslag uit haar baantje in het waren huis heel toevallig op een ogenblik komt. dat scenarioschrijver en regisseur dat zeer goed konden gebruiken. Kortom, alle gebruikelijke ingrediënten voor dit soort films zijn weer aanwezig. Niette min ontbreekt het dit Deense produkt niet aan een zekere charme, die vooral berust op de natuurlijke spelkwaliteiten van Hanne Borchsenius en haar tegen speler, de Amerikaanse verlofganger Lee Patterson. Het verhaal moge dan triviaal zijn, de uitwerking is bepaald niet zonder gevoeligheid, hier en daar gekruid met Deense humor.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5