Nederland dringt met klem aan op controle kernenergieinstallaties TRA1TAL 3 Internationaal akkoord vooral van belang voor West-Europa EUROPOORT Met een enkel woord Agenda ZATERDAG IS SEPTEMBER 1958 TOT de Sovjetrussische satellietstaten achter het Ijzeren gordijn, waarover doorgaans maar weinig nieuws naar de vrije wereld doordringt, behoort Roe menië. De controle op berichten over de binnenlandse toestand is buitengewoon streng en het getal der Roemenen, dat zich aan de rode druk kan onttrekken door de vlucht naar het Westen, is bui tengewoon gering, zodat men ook niet dit in tegenstelling btot met Oost- Duitsland over inforimfcies van vluch telingen kan beschikken, althans niet doorlopend en in ruime mate. Een uit zondering vormde juist dezer dagen het nieuws, dat Joodse emigranten mee brachten, toen zy in Wenen arriveerden, op doorreis naar Israël en Australië. Uit de door hen verstrekte gegevens kan worden afgeleid, dat er een ware golf van terreur over Roemenië gaat, die in het bijzonder de Joodse bevolkingsgroep treft, in die mate zelfs, dat zij erger is dan het anti-semitisme onder het regime van de fascistische dictator Antonescoe, die tijdens de tweede wereldoorlog met de Duitsers samenwerkte. MEN herinnert zich, dat de Jonge Koning Michael nog tot eind december 1947 in zyn land heeft mogen verblijven, nadat hij in de oorlog in Londen en Lausanne had vertoefd. Maar reeds dadelijk bij zyn terugkeer in zijn paleis in Boekarest ontdekte hij, dat hy als het ware een gevangenis was binnengewandeld. Zijn persoonlijke lijf wacht was ontbonden en vervangen door een keurkorps van communisten. Hon derden generaals en officieren waren weggezuiverd en een vroegere deserteur van het leger was tot minister van Defensie benoemd. Toen de Koning op 30 december '47 zijn aftreden bekend maakte, deed hy dit, zoals later na zyn vertrek naar de vrye wereld onomstote lijk kwam vast te staan, onder zware druk. Van dat ogenblik af was Roemenië een „volksrepubliek" onder communisti sche leiding en onder militair toezicht van de Sovjet-Unie. Sindsdien is het steeds verder bergafwaarts gegaan met dit land, dat overigens voor en in de oorlog ook reeds zuchtte onder een regime, dat in stryd was met de demo cratische opvattingen, zoals wy die hier in het Westen kennen en waarderen. WAS het voorheen het wanbeheer van uiterst-rechts, dat zwaar op het Roemeense volk drukte, sinds 1947 is het een communistische kliek, die de plaats van de fascistische elemen ten heeft ingenomen, zonder zich overi gens in haar gedrag wezenhjk van de vroegere „vyanden des volks" te onder scheiden. Gingen de natuurlyke rykdom- men olie en hout eertyds naar Nazi-Duitsland, tegenwoordig verdwy- nen ze in Oostelyke richting. De royale levenswyze van de huidige rode bewind voerders onderscheidt zich, tot grote ergernis van het volk, nauweiyks van die van Koning Michaels vader, Carol II, die op 6 september 1940 tot aftreden werd gedwongen en naar Amerika ver trok, zyn land overlatende aan de „IJze ren garde", die in de oorlogsjaren nauw samenwerkte met de Duitse bezetting. Het gevolg is, dat er nu in grote delen van Roemenië hongersnood heerst; vol gens bovengenoemde emigranten zou dit mede zyn oorzaak vinden in de grote transporten levensmiddelen, die naar Rood-China worden gezonden. Hieruit kan men afleiden, dat de economische politiek van de Sovjet-Unie ten opzichte van haar satellieten vrywel geiyk is aan die van Hitiers „Groot-Duitsland", toen immers ook het ene gat met het andere placht te worden gestopt. DE zuivering na het heengaan van Koning Michael was wel de eerste, maar niet de laatste in Roemenië. In 1952 kwamen de ministers van Finan ciën en Binnenlandse Zaken, Luca en Georgescu, ten val en zó fel gingen de Stalinisten toen tekeer, dat zelfs de vrouwelyke minister van Buitenlandse Zaken, Anna Pauker, zich niet meer kon handhaven. Deze topfiguren bleken „af gedwaald te zijn naar rechts". Enkele jaren later, in 1956 en 1957, leek het erop. dat er een „dooi" was ingetreden, in de richting van Joego-Slavië's „Tito- isme". Men kon dit afleiden uit de nogal vriendelyke wyze, waarop de Joegosla vische pers over Roemenië schreef. Op- merkeiyk is nu en dit klopt dus met de mededelingen der vluchtelingen dat de Joegoslavische bladen sinds kort hun „positieve houding" ten opzichte van Roemenië hebben laten varen en hun teleurstelling over de jongste ont wikkeling daar te lande niet onder stoe len en banken steken. De nieuwe zuive ring strekt zich niet alleen uit op cul tureel gebied arrestatie van schryvers en kunstenaars maar ook op politiek en economisch terrein. Kranten en radio- en economisch terrein. Kranten en radio roepen op tot „onbarmhartige stryd te gen de vyanden van volk en party". t—i EN van de meest typerende uitingen j- van de huidige terreur is de invoe gt—i ring van de doodstraf voor bescha diging van openbaar eigendom. Sinds dien zyn er ontelbare gevallen „ontdekt" van diefstallen en benadeling van de overheid, aldus weet de Neue Zürcher Zeitung te berichten. Vooral in de hogere regionen vallen de slachtoffers: onder de directies van fabrieken, die niet aan de gestelde produktie-eisen hebben voldaan of op andere wyze de staat onnoemelyke schade zouden hebben bezorgd. In We nen verwacht men dan ook, dat er bin nen afzienbare tijd een groot aantal pro cessen gevoerd zal worden tegen „econo mische misdadigers". Maar niet alleen de directeuren worden in staat van be schuldiging gesteld, ook zeer vele een voudige arbeiders biyken zich plotseling vergrepen te hebben aan openbaar eigen dom. Wat deze laatste categorie betreft, kan dit allerminst verwondering wekken, omdat de beloning van arbeiders, boeren en kleine ambtenaren zó slecht is, dat zij wel verplicht zyn zich op enigerlei wyze te bevoordelen, willen zy in het onderhoud van hun gezin voorzien. ZOEKT men naar de diepere oorza ken van het losbreken van de ter reur, dan blijken die niet zo moeilijk te vinden te zijn: sinds kort zyn de Russische troepen uit Roemenië vertrok ken en de rode leiders achten het nu noodzakelijk te laten merken, dat zy er óók nog zyn; de communistische leiders- kliek wil de bevolking inscherpen, dat verzet als in Hongarije onder geen beding toegelaten zal worden; in hogere regionen maakt men zich ongerust over het ver zet in intellectuele kringen tegen het dwangsysteem, dat alle vryheid vernie tigt; in het westen des lands heeft men grote groepen sympathisanten met Tito's koers in Joego-Slavië ontdekt en in Transsylvanië (waar veel Hongaren wo nen) bleek zich eën anti-communistische actie te hebben ontwikkeld. Die ontevre denen moeten nu maar eens weten, dat hun verzet geen enkele kans heeft, ook al zyn de Russen het land uitIntus sen baden de topfiguren in Boekarest zich in grote weelde, terwyl in enkele oostelyke gebieden brood, bloem, olie en suiker weer op de bon gezet zyn. Zowel de Joodse gemeenschap als de Roemeense Orthodoxe kerk zyn het mikpunt van de nerveuze stemming. Volgens Westerse diplomaten zyn de laatste maand ten minste tweehonderd priesters en monni ken in Boekarest en omgeving gevangen genomen. Men vraagt zich terecht af, hoe lang deze rode kruik nog te water zal gaan voo-dah rU hreök)u-._ Slotzitting Geneefse atoomconferentie In de laatste plenaire vergadering van de atoomconferentie te Genève heeft de voorzitter der Nederlandse delegatie, prof. dr. J. H. de Boer, hedenochtend de noodzaak van een internationale overeenkomst over de controle op atoominstal laties in het licht gesteld. Prof. De Boer zeide o.m.: „Het is niet juist te stellen dat wy vrees moeten koesteren voor alles wat er aan risico's verbonden is met het gebruik van kernspiytenergie. WU mogen ons ook niet laten opschrikken door de mogeiyke rampen, die zich aan de ogen van pessimisten zouden kunnen voor doen. Integendeel, we mogen erop vertrouwen, dat al degenen die verantwoorde- ïyk zyn voor de bouw en het gebruik van kernspiytingsinstallaties in staat zullen zyn rampen te voorkomen. Niettemin mag men er de ogen niet voor sluiten, dat ongelukken inderdaad mogeiyk zyn ongelukken gebeuren nu eenmaal overal mee. Daarom is het noodzakeiyk dat een internationale overeenkomst wordt gesloten waarin controlebepallngen en regelingen inzake het werken met kern spiytingsinstallaties wordt vastgelegd. In het bijzonder in een dicht bevolkt en sterk geïndustrialiseerd gebied als West-Europa is internationale samenwerking nodig". Gevaren storen zich niet aan grenzen In zyn rede gaf prof. De Boer een toelichting op het rapport inzake de in ternationale aspecten van de mogeiyk- heden van radioactieve besmetting, dat de Koninklyke Akademie van Weten schappen ter behandeling op de confe rentie heeft ingezonden. Daar West-Europa is verdeeld in een groot aantal souvereine staten, aldus prof. De Boer, is de mogeiykheid groot, dat ontsnappende radioactieve stoffen nationale grenzen passeren. Radio actieve besmetting, ontstaan in een van de Westeuropese landen, kan gemakke- lijk haar weg vinden naar andere lan den; de grenzen liggen in Europa nu eenmaal betrekkeiyk dicht by elkaar. Niet alleen met het oog op ongelukken en andere onregelmatigheden acht de Akademie internationale samenwerking nodig, zo zei prof. De Boer. Een inter nationale regeling is evenzeer noodzake iyk voor de normale werkzaamheden met kernspiytingsinstallaties. Het is namelijk zaak te voorkomen, dat de totale radio activiteit die op de lange duur door kernspiytingsinstallaties zou kunnen worden veroorzaakt in de atmosfeer, het oppervlaktewater en het grondwater, stijgt tot boven bepaalde toelaatbare grenzen. Lozing van radioactiviteit on der normale omstandigheden en volgens toelaatbare methoden kan reeds nauwe iyks als nationale aangelegenheid wor den beschouwd. Immers, de vele grote rivieren stromen door vele landen en brengen de geloosde radioactiviteit van het ene land naar het andere. Vervolg van pag. 1 Op de uiteenzetting van ir. Tillema volgde een rede van ir. N. Th. Koomans, directeur van het Gemeentelyk Haven bedrijf te Rotterdam. Deze gaf als zyn oordeel, dat het grote aandeel van Rotterdam in het groeiend verkeer te danken is aan de uitstekende verbindingen zowel landwaarts als zee waarts. Deze factoren zullen zich ook in de toekomst doen gelden. De schattingen voor het totale goede renvervoer ter zee in Rotterdam (in 1938 rond 40 miljoen, in 1957 rond 70 miljoen ton) lopen tot 80 miljoen in 1960, 100 miljoen in 1965 en 125 miljoen in 1970. Dit zyn schattingen, maar uit reële aanvragen bleek, dat gegadigden meer terrein nodig zouden hebben dan door het uit 1947 daterende en in uit voering zynde Botlekplan beschikbaar komt. Toen werd Rotterdam in staat gesteld de aanleg van een ontvangst station voor grote tankschepen in een aan de Nieuwe Waterweg aangetakte haven op Rozenburg aan te bieden. Voor zo'n ontvangststation bleek ook aanstonds belangstelling te bestaan by de te Rotterdam gevestigde raffinade- ryen en opslagbedryven. Het plan Europoort, zo besloot ir. Koomans, heeft ongetwyfeld betekenis voor een wyd en internationaal achter land. Indien het daarnaast ook wel vaart in eigen land bevordert zal Rot terdam op verantwoorde wyze de taak vervullen waarvoor deze Rynmondhaven zich door de ontwikkelingen van de techniek en het verkeer ziet gesteld. Inmiddels naderde het hoogtepunt van de plechtigheid, want H M. de Ko ningin begaf zich naar een nabygelegen dam, waar een kruiwagen en schop, ge bruikt by de doorgraving van de Nieuwe Waterweg in 1866—1872. stonden. Op 31 oktober 1866 werd door de Prins van Oranje de eerste spade in de grond ge stoken voor de doorgraving bij Hoek van Holland. Door een druk op een knop stelde H.M. de Koningin een sirene in werking, een teken voor de 37-jarige Teunis de Bruin uit Sliedrecht, molenbaas van de bag germolen „Noord", dat begonnen kon worden met de baggerwerkzaamheden van het Europoortcomplex door het weg- Overal gebrek aan atoomdeskundigen In alle landen bestaat groot gebrek aan wetenschappelijk gevormde werkers op het gebied van de atoomenergie en haar toepassingen. Niet alleen de min- der-ontwi'kkelde landen doch ook de staten die op atoomgebied vooraan staan, kampen met een tekort aan geleerden en technici. Dit zal zo spoedig mogelyk moeten worden opgeheven, wil de snel le ontwikkeling op dit gebied niet wor den afgeremd. Aldus de conclusies uit negen rappor ten over de opleiding en training van personeel, die zaterdag in de laatste plenaire zitting van de tweede atoom conferentie te Genève zyn behandeld. baggeren van een dam. Tien minuten had de „Noord" nodig om dit karweitje te klaren. De leiding hierbij had de heer De Bruin, eerste molenbaas op de mo dernste 800 liter molen „Noord" van de Koninklyke MaatschappU „Adriaan Volker". Een rondrit langs de terreinen waar de zeehaven en zoetwaterhaven gegra ven zullen worden, was het volgende programmapunt van dit werkbezoek. Om H.M. de Koningin een idee te geven van deze toekomstige havens had men met vlaggen de omtrek aangegeven. Na beëindiging van deze tocht reden de gasten naar de ambtswoning van de burgemeester, waar zy tegen één uur aankwamen. H M. de Koningin zou de lunch in het Verenigingsgebouw „De Schans" ge bruiken. Aan deze maaltyd, die aange boden werd door het gemeentebestuur van Rozenburg, zat een honderdvyftig- tal genodigden mede aan. Daarna zou de architect van de gemeente, de heer A. Warnaar. de vorstin in een aangren zende kamer met behulp van kaarten en foto's een toelichting geven over het woongebied Rozenburg. Om kwart voor drie zou H.M. de Ko ningin met haar gevolg en genodigden naar de aanlegsteiger van de rondvaart boot „Prinsesseplaat" vertrekken om vandaar de tocht te maken naar de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, waar de „Rotterdam" gedoopt zou wor- I den. BINNENLAND Van 2226 september as. wordt in Lugano het „Interhorecacongres" gehou den. Als afgevaardigden van de Neder landse bond van Horeca en aanverwante bedrijven nemen de voorzitter, de heer H. Voormey, en de algemeen secretaris, mr. J. P. Gravestein, daaraan deel. Op 27, 28 en 29 november zal te Bar- neveld een landelijke pluimveetentoonstel- ling worden gehouden. Deze expositie zal de grootste zijn, die Barneveld ooit ge kend heeft. De luchtpostsluiting voor de opva- rehden van Hr. Ms. Piet Hein zijn als volgt vastgesteld: op 13 sept. (16.00 uur) 17 sept. (08.00 uur), 20 sept. (16.00 uur). 24 sept. (13.00 uur) 4 okt. (16.00 uur), 11 okt. (08.00 uur) en 21 okt. (10.30 uur). Voor de opvarenden van squadron mij nenvegers 123 bestaande uit Hr. Ms. Bla- ricum, Brouwershaven, Bedum, Breskens en Hr .Ms. Rhenen, alsmede van squadron mijnenvegers 127 bestaande uit Hr. Ms. Goes, Lisse, Leersum, Venlo. Gieten en Hr. Ms. Gemert, zijn de luchtpostsluitingen vastgesteld op: 18. 22 en 25 september ten 13.00 uur. De brieven dienen geadresseerd te zyn; p/a Amsterdam - C.a. Marine. Het 479 ton metende Nederlandse schip „Beijerland" is gisteren in dichte mist in botsing gekomen met het Britse vissersvaartuig ..Mary Swanston" in de omgeving van North Shields in'Engeland. Het vissersvaartuig is aan de grond gelo pen. De „Beijerland", die uit Hnrllngen af komstig was, heeft de reis voortgezet naar de nabije havenplaats Dunston. Het schip behoort aan de N.V. Scheepvaart- en Steenkoolmaatschappij te Rotterdam. De algemene vergadering van de Bond van Verenigingen voor Christeiyk Middelbaar en Voorbereidend Hoger On derwijs zal 25 september a.s. in het ge bouw voor K. en W. te Utrecht worden gehouden onder presidium van prof. mr. A M. Donner. De Nederlandse Bond voor Moeder- schapszorg en Kinderhyglëne zal zijn 50- Jarlg bestaan vieren op zaterdag 11 okto ber ln het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht. Prof. dr. G. M. H. Veeneklaas uit Lelden zal dan spreken over moederschapszorg en kinderhyglëne ln Nederland een toekomstbeeld." Na de byeenkomst zal het bestuur re cipiëren. Met 250 6tands. het grootste aantal dat totnogtoe werd bereikt. Is de elfde Femina, de beurs voor mode en huishou ding ln de Ahoy-hallen te Rotterdam, gis termorgen opengesteld tot de 24ste sep tember. Gistermiddag heeft brand gewoed achter hotel „De Eikenboom' te Loenen in een hoeveelheid graan en hooi. De brand is vermoedeiyk ontstaan, doordat kinderen met vuur gespeeld hebben. De totale schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt geschat op f 14.000, BUITENLAND In het Zuidafrlkaanse parlement is een meerderheidsrapport aangeboden, waarin vervanging van het huidige Engel se geldstelsel door een decimaal wordt aanbevolen. Grondeenheid zou moeten zijn een munt ter waarde van tien shil ling. (ruim (vijf gulden), verdeeld ln hon derd centen. De kosten van de Invoering van zulk een systeem wordt geschat op ongeveer 100 miljoen gulden. In de NAVO-oefening „Shipshape" van donderdag a.s. waaraan ook Neder landse eenheden deel zullen nemen, zul len voor het eerst proeven worden geno men met Engelands verdedigingsmiddelen tegen door duikboten afgeschoten raket ten. De oefening wordt gehouden in het Kanaal en de westeiyk daarvan gelegen wateren. Het officiële Joegoslaviscne blad Bor- ba heeft de Sovjet-Unie ervan beschuldigd de verspreiding van Joegoslavische kran ten en tydschriften in de Sovjet-Unie te belemmeren. Dit wordt in stryd geacht met Russisch-Joegoslavische overeenkom sten aangaande culturele samenwerking. Borba stelt daartegenover, dat Russische kranten overal in Joego-Slavië te krijgen zyn. In Washington raamt men het aantal Inwoners van de Ver. Staten per 1 augus tus J.l. op 174326.000 zielen. 2.852.000 meer dan een Jaar geleden. Het spoorwegverkeer tussen Libanon en Syrië, dat was gestaakt gedurende de onlusten in Libanon, is hervat. Premier Macmillan heeft gisteren aan de speculaties over eventuele algemene verkiezingen ln de herfst een einde ge maakt door de conservatieven ln zyn Lon- dense kiesdistrict Bromley mee te delen dat er dit Jaar geen verkiezingen zullen worden gehouden, „tenzy er zich een on verwachte ontwikkeling ln do toestand voordoet." Ook zee kan verspreiden Radioactiviteit in het water van rivie ren en zee kan in sterke mate worden opgenomen en verzameld door stoffen die in dat water zweven en worden mee gevoerd. Plankton, dode organische res ten, hoger georganiseerde waterdieren en slib kunnen radioactiviteit verzame len tot een concentratie die duizend maal zo groot is als die in water. Radio-actief slib zou zich kunnen ophopen langs de rivieroevers en de zeekusten. Lozing van radioactiviteit met een grote halverings- tyd in het westeiyk of zuidelyk deel van de Noordzee kan leiden tot ophoping van deze radioactiviteit langs de kusten van de oostelyke helft van deze zee. De steeds stygende behoefte aan oppervlaktewater in West-Europa zou oorzaak kunnen zyn dat het water van een Internationale rivier over veel groter gebieden verspreid raakt dan haar oevergebied. Gunstige neven-invloed Om al deze en nog meer redenen, al dus prof. De Boer, spreekt de Konink lyke Akademie van Wetenschappen de hoop uit. dat zo spoedig mogelyk een internationale regeling inzake de risico's der radioactiviteit tot stand zal komen. Zo'n regeling is dringend nodig, ook wegens de gunstige invloed die ervan zal uitgaan op de publieke opinie, welke invloed op zyn beurt een gunstig klimaat zal scheppen voor de ontwikkeling van de kernenergie-industrie. Het probleem is beslist dringender voor West-Europa dan voor enig ander deel van de wereld. Duitsland steunt Nederland De delegatie van de Duitse Bonds republiek op de Geneefse atoomconfe rentie stemt geheel en al in met het Nederlandse standpunt, dat internatio naal een conventie tot stand moet ko men inzake de gevaren van radioactieve besmetting in West-Europa. Dit heeft de Westduitse minister voor atoomenergie en waterstaat, prof. dr. ir. S. Balke, medegedeeld. De leider der Britse delegatie, sir John Crockcroft, noemde het rapport van de Akademie „interessant". Het bevat sug gesties, die het best in overweging ge nomen kunnen worden door de Verenig de Naties of door een van de gespecia liseerde organen der Verenigde Naties. De Belgische delegatie achtte zich niet in staat, direct commentaar op het Ne derlandse rapport te geven. Van die zyd? werd er echter aan herinnerd, dat op dit punt tussen de Belgische en de Neder landse deskundigen nauw contact be staat. Geschenk voor Moeder en Baby is een Babyderm Babyset St. Anthonius Clubhuis. Toneelgroep: „Pulchrl Studio" „Wy weten niet alles". 8 uur nam. Openluchtsamenkomst omgeving Gas fabriek. Spr. ds. M. Ottevanger. 7.30 uur nam. Beestenmarkt. Openluchtbyeenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Oegstgeest. Terrein Zendings hogeschool. Padvindersmarkt. 2.305.30 en van 7.30—-11.30 uur nam. Voorschoten Gebouw Chr. Be langen. Florall:itentoon6telllng 810.30 voorm. en 210 uur nam. Kleine Burcht Prysultreiklng krlng- i Postduivenver. „De Vrien- r nam. Luxortheater. Zondagmorgenprogramma Bijzonder Kerkewerk Herv. Gemeente. 10 30 uur voorm. Marekerk. „Het geluk voor U". Spr. dr. P. L. Schoonheim. 7 uur nam. Wassenaar (Dulnrell). Honden rally Kynologenven „Rynland" 12.30 uur nam. MAANDAG In den vergulden Turk: Leden verg. R.-K. Middenstandsbond. Spr. J. van Zonneveld. 8 uur nam. Titus Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7i uur nam. Leidse Volkshuls: Algem. voorlichtings avond cursuswerk Leidse Jeugdactle. 8 uur nam. DINSDAG Boerhaavelaan. Excursie Vola naar ln aanbouw zynde Un. Asslstentenwoonwyk. 6.45 uur nam. Steenschuur 6. Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Relsver. naar de Expo. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal). Half uur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Breestraat 19. Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. Genestetstraat. Openluchteamenkomst uitgaande van Baptlstengemecnte. 8 uur nam. In den Vergulden Turk. Ledenvergade ring Kon. Ned. My voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. DONDERDAG Hoogl. Kerkgracht 44. Opening Herv. jeugdgebouw „In de Morlaen". 8 uur nam Gulden Vlies. Openingsmiddag Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Spr. mevr. Duykers-Kra- nenburg over „Leerling-mannequin". 2.30 uur nam. VRIJDAG De Harmonie. Receptie 45-Jarlg bestaan Wbv. „Ons Belang". 810 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m 11 oktober) Rllksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Prentenkabinet Kloksteegfotoexpo sitie H. H. Baudert t/m 4 oktober dage- lyks 2—5 uur n.m., zondagen en feest dagen gesloten BIOSCOPEN Trianon: „Pal Joey" (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De man zonder angst" ("The Sheepman") 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Pittsburgh". Roos verdwijnt met anti-roos Traita! 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen, Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. Vraag TRAIT AL 3 VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. VARA: 14.00 Instr. kwint. 14.25 Streek- ultz. 14.50 Schoolork. 15.15 Boekenwys- held. 16.35 Kamerork. en sol. 16.20 Van de wieg tot het graf, caus. 16.35 Nieuwe gram 17.10 Gitaarrecital. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammondtrio. 18.45 Gram. 18.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gesproken por tret. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nw6. 20.05 Gram. 20.40 Metropole-ork. en soliste. 21.20 Soc. comm. 21.35 Trombone ens. 22.00 Waar blijf de tijd? 22.30 Nws 22.45 Int Festival van Edinburgh: Sympf. ork. 23.45—24.00 Gram. Hilversum II 298 ni. KRO: 14.00 Voor de Jeugd. 14.20 Lichte muz. 14.40 Amateursprogr. 15.05 Pianosp. 15.20 De schoonheid van het Gregoriaans. 15.50 Boekbespr. 16.00 Gram. 16 25 Rep. v d. tewaterlating van het M.S. Rotterdam door H.M. de Koningin. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Voor de Jeugd. 18.20 Promenade ork. en solist. 18.50 Journalistiek weekoverz. 19.00 Nws 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Gram. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 De gewone man. 20.45 Intern uit- wlsselingsprogr. 21.20 Gram. 22.00 Amus. muz. 22.35 Wij luiden de Zondag ln. Aan sluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.22 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.0017.30 Voor de kleuters. NTS- 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Totebel. NTS: Fllmrep. VARA: 21.15 Weet wel wat je waagt, vraag -en antwoordspel. VOOR ZONDAG 14 SEPTEMBER Hilversum I, 402 ni. VARA; 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk leven, caus. VPRO: 10.00 Voor de Jeugd. IKOR. 10.30 Doopsgezinde kerkdienst. 11.30 Vra- genbeantw. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13 07 Meded. of gram. 13.20 Even bijdraaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Omr. ork., en sol. 16.00 Voordr. 16.15 Llch te muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Een Synodale vergissing?, gesprek. 17.20 Intern congres v Godsdienst-historici in Japan, caus. VARA: 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nws.. sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Cabaret. 19.00 Discussie. 19.30 Zigeuner- ork AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz. 20.40 De jacht oo de dader, hoorspel. 21.20 Gram. 21.45 Act. 22.00 Lichte muz. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Met Franse Blag. Hilversum II, 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Gram 8.30 Morgenwijding. 9.15 Orgelconc. KRO: 9.30 Nws 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis 11.30 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Lichte muz 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 Gram. 13.30 Lichte Piano- muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 Gram. 14.45 De Vliegende Hollander, caus. 14.55 Piano recital. 15.20 Klein koor. 15.35 Metropole ork en soliste. 16.10 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Herv. kerkdienst. 18.00 Het gamma van de Delta, klankb. 18 15 De Kerk aan het werk. conferentie. 18.45 Pas torale rubriek. NCRV: 19.00 Kerkeiyk nws. 19.05 Jeugdkoor en orgel. 19.30 De mens en ik. Romv Schneider, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Promenade ork. en so liste 21.30 Waardepapieren, hoorsp. 22.25 Gram. 22.35 Uit het Boek der Boeken. 22 45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nw6 23.1524.00 Bariton en plano. Radio-Bloemendaal 10 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal (uitzending van de dienst gehouden op 7-9-1958 om 2 uur nam.); 11.15 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal (uitzending van de dienst voor belangstellenden gehouden op 7-9- 1958 om 7.30 uur nam.); 3.45 uur ds H. W. Wierda te Haarlem-Noord (recht streekse uitzending). BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.10 Kritieken 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Stad en land. 13 40 Gram. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 Ork. conc. 15.45 Caus. 16.00 Pianorecital. 16.30 Mu zikale caus. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Amerikaanse nieuws brief. 19.45 Avonddienst. 20.25 Llefdadlgh. opr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Klank beeld. 22.15 Koorzang. 22.50 Epiloog. 23.00 —23.06 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 in. 12.00 Verz. progr. 13.15 Lichte muz. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gram. 18.00 Gevar muz. ld.30 Gram. 19 00 Gevar. progr. 19.30 Nws 19.35 Lichte muz 20.30 Samenzang. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.50 Avondgebeden. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Lich te muz. 15.00 Idem. 18.15 Symf. ork. en solist. 19.00 Nws. 20.15 Operaconc. 21.45 Nws. 22.25 Hoorsp. 23.00 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.154.30 Gevar. muz Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. 13.30 Hoorsp. 15.50 Molneau, operette, 17.35 Gram, 18.00 Symf. ork. 19.35 Lichte muz. 20.05 Gram. 20.10 Kamermuz, 21.00 Ork. conc. 23.10 Nws. 23.15 Gram. 23.53—24.00 Nws. Casino: „Cavallerla Rusticana". 18 Jaar. Vrydag, zaterdag en zondag; maandag t.m. donderdag „Het Woord". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zóndag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Betaald nachtlogles" 18 jaar. Werkd.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Frauleln Erlka". 18 Jaar. Werkd.- 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag- 2.30, 4 45, 7 9.15 uur. De dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Den Haan, Stoffers, Wijdioks, van Alphen en de Jong. Te Oegstgeest door de doktoren Held tel.24649 en Lanen-Baron tel 21610. Avond-, nacht- en zondagdlenst van de Apotheken. Te Lelden ls geopend Apo theek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, bovendien ls geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest is geopena Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274, behalve zondag 14 september van' 8 uur 's-ochtends tot 10 uur 's-avords. BU geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Amus. ork. 12.30 Weer berichten. 12.34 Amus. ork. 13.00 Nws 1315 Voor de sold. 14.00 Opera- en Belcanto- conc. 15.45 Gram. 16.00 Voetbalrep. 16.45 Lichte muz. 17.00 Sportuitslagen. 1715 Gram. 17.46 Sportuitsl. 17.52 Gram. 1830 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Wereld tentoonstelling. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Gevar. muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz 23.55 Nws. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Atomlum-cocktail. 17.00 Nws. 17.35 Gram 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Jenufa, ope ra. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.25 Gevar. muz. 22.65 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws VOOR MAANDAG 15 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw, 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding, 10.00 Gram. 11.00 Idem. 11.45 Voor- dracht. 12.00 Promenade ork. 12.30 Land. en tulnb.meded. 12.33 Voor het platte- land. 12.43 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. 13.55 Beursberichten. 14.00 Gram. 14.30 Moderne levensproblemen caus. 14.45 Vlooi en plano. 15.15 Voordr. 15.30 Gram. 17.00 Idem. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsultz.: Hare Excellentie dr. M. A. M. Klompé, spreekt over de repatriëring uit Indonesië. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Kinderkoren. 19.45 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr, 21.15 Act. 21.30 Stryktrlo. 22.10 Logboek München 1938, 22.30 Accord, muz. 23,00 Nws. 23.15 Koersen v. New York 23.16— 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV; 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 9.40 Voordr. 10.00 Gram. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.35 Musettemuz. 11.55 Lich te muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12,30 Land- en tulnb meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 La Bruja, opera (verkort) (gr.) 14.05 Schoolradio 14.35 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Metropole ork. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing 16.30 Viool en plano. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: De B.B. van binnen en van bulten, mr. L. Tie- lenius Kruythoff vraagt de aandacht van de Nederlandse noodwacht. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Vocaal ens. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 De repatriërenden uit Indonesië, caus. 19.20 Kamermuz. 19.40 Volk en Staat, caus. 19.55 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Jeugdork. 20.50 De gouden veerdienst, klankb. 21.40 Gram. 22.05 Boekbespr. 22.20 Mezzo-sopr. en plano. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Attentie. 21.00 De bekente nis, éénakter. 21.40 Waar hun hart naar hunkert, rep. 22.00 Dagsluiting BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13.10 Gram. 13.40 Ork. conc. 14.15 Piano- muz. 15.00 Hoorsp. 16.45 Ork. conc. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sportber. 18.45 Mil. ork. 19.00 Klankb. 19.30 Henry Wood Prom. Concert; Ork. conc. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.06— 23.11 Koersen. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 111. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Ork. conc. (Om 13.30 Nws.). 13.45 V. d. kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Gevar. muz. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Gevar. muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Gevar. progr. (Om 18.30 Nws.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20 00 Gevar. progr. 20.30 Nws. Daarna: Gevar. muz. 21.30 Nws, en hoorsp. 22.00 Gevar, muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 2330 Nws. en gevar. muz. 23.5524.00 Nws Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 16.00 Symf. conc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 19.40 Muz. zelfportret. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12 05 Ork. conc. 13.05 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Concert. 17.30 Gram. 17.35 Kamermuz. 19.10 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.15 Gram. 23.10 en 23.35 Idem. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nwi. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Blaas- trio. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Ritm. muz. 1800 Franse les. 18.15 Zang en piano. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.30 Wereld tentoonstelling. 20.00 Kamerork. 21.33 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 111. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.00 La Bohème, opera. 15.30 Gram 16.05 Idem, 16.15 Viool en plano. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.32 Idem. 19.30 Nws 20.05 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Symf. ork. 22.40 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Ba Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Madrid Mallorca Algiers geh. bew. zwaar bew. mistbanken mist zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt mist onbewolkt zwaar bew. geh. bew. mist zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. mist wind m/s. a| Bu gj 3 CN w 4 13 0 zw 2 15 0 n 2 19 0 w 2 20 0 windstil 0 O 2 20 0 ono 1 18 0 ono 2 19 0 no 2 18 0 windstil 22 0 zw 1 30 0 windstil 24 0 n 5 25 0 ozo 3 19 0 ono 4 19 0 windstil 18 0 zo 1 20 0 windstil 19 0 windstil 24 0 w 1 19 0 windstil 22 0 0 5 0 nno 1 27 0 windstil 33 0 no 2 33 36 0 windstil 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2