H.M. de Koningin maakte begin met debaggerwerkzaamlieden Europoort Faubus sluit school in Little Rock 11a uitspraak van Hoge Gerechtshof Uniforme inschrijving van dewoningzoekenden WEERBERICHT Vanmiddag doopplechtigheid passagiersschip Rotterdam Toelating negerkinderen niet nodigomdat zij uitstekende eigen middelbare school hebben Fa. D. KREÏ Zn. v.tqntonrijp AMERIKAANS VLIEGTUIG IN SOVJET-UNIE NEERGESTORT 97ste jaargang ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 No. 29543 LEIDSCH m DAGBLAD Dlrecteari J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN R°tocüe° '21507^ loofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041. R Vandaag grote dag voor Rotterdam Vandaag is het een grote dag voor Rotterdam. Niet alleen omdat begin wordt gemaakt met de baggerwerkzaamheden voor het plan- Europoort en omdat het nieuwe passagiersschip „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn bij de Rotterdamse Droogdok Mij. te water wordt gelaten, maar vooral omdat H.M. Koningin Juliana het sein voor die baggerwerkzaamheden heeft gegeven en de doopplechtigheid van de „Rotterdam" zal verrichten, voordat het schip in zijn element kan glijden. Vlaggende Maasstad Beide plechtigheden verrichtte H.M. de Koningin ter gelegenheid van het werkbezoek, dat zij vandaag brengt aan de Maasstad, waar duizenden vlaggen waren uitgestoken. Voordat de Koningin zich naar het eiland Rozenburg begaf, bracht zij een be zoek aan het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen in de Oostervant- straat te Rotterdam, waar zü om streeks vijf minuten over tien van ochtend arriveerde. Daar werd zij be groet door burgemeester en mevrouw Van Walsum. Om tien voor elf nam onze lands vrouwe afscheid van de opgetogen oudjes en omstreeks kwart over elf arriveerde zij aan de grens der gemeente Rozen burg. Een begroeting door de burgemeester van Rozenburg, de heer J. C. Aschoff, volgde en daarna begeleidde hij de Koningin naar een tent opgesteld ten westen van het kanaal door Rozenburg, dezelfde plaats waar op elf juni j.l. minister-president dr. W. Drees het startsein voor de allereerste werkzaam heden voor Europoort gaf. Tot de genodigden behoorden o.a. mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat en ir. H. B. J. Witte, minis ter van Volkshuisvesting en Bounijver- heid. Burgemeester J. C. Aschoff van Rozenburg, die als eerste het woord voerde, noemde het voor ons gehele land een groots moment, wanneer de Koningin het sein tot de aanvang van de baggerwerkzaamheden voor het Euro poort-project zou hebben gegeven. Wij zullen, zeide hij verder o.m. eens te meer hebben te tonen, dat in ons volk nog steeds die krachten leven, die i voor het roemrijke verleden hebben ge zorgd. Over de gehele wereld dient men steeds te weten, dat men in Nederland met zijn schepen terecht kan, nu en in de toekomst. De burgemeester uitte zyn bewonde ring ten aanzien van hen, die betrok ken zijn geweest bij de voorbereiding van de uit te voeren werken. De hoofddirecteur van de dienst van gemeentewerken van Rotterdam, ir. J. A. C. Tillema, na burgemeester Aschoff het woord voerend, gaf vele technische bijzonderheden over dit gigantische mil joenenproject en de werkwijze, die ge volgd zal worden. Zo zullen de voor haveninstallaties en industrieën bestemde terreinen komen te liggen op een hoogte van 5.50 meter boven N.A.P. binnen een hoofdwater kering ter hoogte van plm. 6.70 m., in verband waarmee voor dijken en kaden 2.7 miljoen kubieke meter grond zal moeten worden verzet, terwijl de bagger- en opspuitingswerken een om vang hebben van 34 miljoen kubieke meter. Het is echter niet mogelijk deze werk zaamheden te verrichten zonder een andere arbeid ter hand te nemen en wel het opruimen van een 200-tal zware be tonnen bunkers voor het merendeel gedurende de oorlogsjaren door de be zetters geconstrueerd. Uiteraard zijn met dit alles grote bedragen gemoeid. De raad der gemeen te Rotterdam voteerde in zijn vergade ring van 28 maart j.l. een krediet van ruim 65 miljoen gulden voor dit doel, van welk bedrag thans voor rond 35 miljoen aan verscheidene aannemers is opgedragen. Het resterende bedrag zal o.m. aangewend worden voor het alsnog maken van dijken en kaden, het aanleg gen van straten en het maken van oververdedigingen in casu glooiingen. Het project, gelijk dit thans in uitvoe ring komt, voorziet in het maken van een zeehaven voorshands aansluitend op de Brielsche Maas of, gelijk thans als benaming in zwang is gekomen, het Brielse meer. De zeehaven, welke een diepte verkrijgt van 13.65 meter beneden N.A.P. wordt daardoor te gebruiken voor schepen ter grootte van 65.000 tot 70.000 ton, de diepte van de binnenhaven, wel ke nu dus niet in verbinding met het buitenwater zal staan, zal 5.00 m. bene den N.A.P. bedragen. In verdere stadia zullen de grootste schepen tot een om vang van 90.000 tot 100.000 ton kunnen worden ontvangen. Slot op pag. 2 Prins Bernhard in Engeland (Van onze Londense correspondent) Prins Bernhard is gisteren per vlieg tuig in Engeland aangekomen, waar hij in Buxton in het graafschap Derbyshire een weekeind-conferentie over de inter nationale politiek zal leiden van de in 1954 door hem gestichte Bilderberg- groep. Het doeLvan de groep is een nau we samenwerking tussen Europa en Amerika tot stand te brengen. Er zijn geen formaliteiten of officiële ontvang sten. De prins logeert in het hotel, dat door de conferentie is overgenomen. Deze zal worden bijgewoond door 60 ge delegeerden uit de V.S. en de meeste Europese landen. Hiertoe behoort 90k de Britse oppositie-leider Hugh Gaits- kell. Mu zwara wapens ven „elders" Indonesië heeft gisteren laten door schemeren, dat het „elders" wapens wil betrekken na Engelands weigering, gro te militaire uitrustingsstukken naar In donesië uit te voeren. In een verklaring van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Za ken wordt gezegd, dat de Britse rege ring het soevereine recht heeft geen zware wapens aan Indonesië te verko pen. Maar aan de andere kant heeft j Indonesië het soevereine recht deze wa- I pens elders te betrekken, aldus de ver- 1 klaring. Nadat het Amerikaanse Hoge Gerechtshof gisteren bepaalde, dat de rassen integratie op de middelbare school van Little Rock (Arkansas) niet mag worden uitgesteld, heeft gouverneur Orval Faubus hier onmiddellyk op gereageerd met sluiting van de school. Hij was hiertoe gemachtigd door een wet, dat het parle ment van Arkansas onlangs op een spoedvergadering had aangenomen. Doch een advocaat in Little Rock heeft direct daarna, namens een particulier, het gerechtshof van Arkansas verzocht het bevel van Faubus tot sluiting van de school nietig te verklaren, omdat het in strijd is met de grondwet van de staat Arkansas. Dit verzoek is afkomstig van mevr. Gertie Garrett. De advocaat, Kenneth Coffelt, verklaarde, dat mevr. Garret voor rassenscheiding is, doch dat zij niet in sluiting van de scholen gelooft. De middelbare school van Little Rock zou maandag haar deuren voor het nieuwe schooljaar openen. Er waren zeven negerleerlingen ingeschreven. Volgens gouverneur Faubus is het echter helemaal niet nodig, dat negerkinderen de school bezoeken, omdat zij een uitstekende eigen middelbare school hebben. federale troepen door president Eisen hower werd afgedwongen twee-en- een-half jaar uit te stellen. Eisenhower, die op het ogenblik met vakantie is in Newport, drong gistermiddag aan op opvolging van het gerechtelijk bevel, omdat anders anarchie zou .dreigen. Het schoolbestuur deelde gisteren, nog voor de gouverneur besloot de die een jaar geleden met behulp van school te sluiten, mede, dat de zeven Ook in Richmond zijn moeilijkheden Een lagere rechtbank had de school toestemming gegeven de integratie Zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Vandaag is drogere lucht ons land komen binnen stromen, waardoor het weer een overwegend zonnig karakter heeft gekregen Morgen zullen wij ons eveneens in de droge lucht bevinden, de temperatuur zal dan iets hoger worden dan vandaag. De kans, dat er voor mor genavond ergens in ons land neerslag zal komen, is klein. (Opgemaakt te 10 uur). 14 SEPTEMBER Zon op: 6.11 uur; onder: 18.59 uur. Maan op: 7.27 uur; onder: 19.14 uur. Hoogwater te Katwyk te 3.25 en 15.50 uur. Laagwater te 11.43 uur. (15/9 hoogwater te 4.08 en 16.33 uur; laagwater te 0.06 en 12.24 uur). LOODGIETER SBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nnmmei nestaai uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. negerleerlingen maandag zouden wor den toegelaten „omdat er blijkbaar geen andere keus meer is". Ook in Richmond (Virginia) zijn er moeilijkheden gerezen nadat het op perste gerechtshof toelating van 22 negerleerlingen tot een openbare school in Warren County had gelast. Het ge rechtshof van de staat Virginia verbood de schoolraad deze leerlingen toe te laten. Gouverneur Lindsay Almond heeft nu vrijdag „alle bevoegdheden en macht" over de school aan zich getrokken. lBREESTP.I73'TEL.23337l Ongeregeldheden bij stadionspel te Arnhem (Speciale berichtgeving). Het stadionspel „De sterken voor de zwaken", dat vanmiddag in het Vites- sestadion te Arnhem ten bate van het Prinses Beatrix Poliofonds zou worden opgevoerd, is tot nader order uitgesteld. De oorzaak hiervan is dat het gisteravond tijdens de generale repetitie tot ongeregeldheden is ge komen. Enkele honderden jeugdige kijkers, die met het masaspel als zodanig niets te maken hadden, begonnen met het verwekken van agitatie. Zij vielen de medespelenden lastig, hieven allerlei schampere kreten aan en infecteerden tenslotte ook tallozen onder de 1500 merendeels jeugdige medespelenden. Het gevolg was een dusdanig rumoer, dat zelfs de enorme luidsprekers, die tot de outillage van het stadion behoren, het lawaai niet meer konden over schreeuwen. Pogingen om de rust te herstellen faalden jammerlijk. In de algemene verwarring werden decorstukken beschadigd en ging de zo noodzakelijke discipline onder de spelers verloren. Een en ander heeft het be stuur van het Prinses Beatrix Polio fonds Arnhem genoopt het spel af te gelasten. Of een opvoering nog mogelijk zal zijn, wordt overwogen. In de Koninklijke stallen in Den Haag heerst giote bedrijvigheid om alles gereed te maken voor Prins- r. De gouden koets wordt aan een laatste inspectie onderworpen Minister Klompé tvil één gedragslijn Doorgebrachte wachttijd telt nu overal Met ingang van 1 oktober zul len de huisvestingsbureaus van alle gemeenten dezelfde gedrags lijn volgen bij de inschrijving van woningzoekenden. Minister Klompé heeft namelijk bepaald, dat op zijn minst als woningzoe kenden dienen te worden inge schreven gehuwde mannen, die niet over redelijke woonruimte be schikken, alsmede kostwinners, die elders wonen, maar binnen de ge meente werken. Aanstaande echtparen zullen dus voortaan in het gehele land in ieder geval van de huwelijksdatum af kun nen worden ingeschreven. Gemeenten, die in verband met hun woningsitua tie soepeler inschrijvingsvoorwaarden kunnen hanteren, zullen dat natuur lijk blijven doen. Er is met deze beschikking slechts voor alle huis vestingsbureaus terzake een gelijk minimum geschapen. In een toelichtend schrijven aan de gemeentebesturen zegt de minister van Maatschappelijk Werk hierover, dat voor vele woningzoekenden een verwarde situatie was ontstaan door de zeer ver schillende voorschriften dienaangaande in de onderscheidene gemeenten, ook al Twee foto's van de vetongelukte 1 Mariner van de Marine Luchtvaart Dienst in de woestijn bij Abadan. bij welk ongeluk de tien inzittenden om het leven kwamen. Op beide fo~ I to's zijn brandweerlieden koorts achtig bezig het vuur in het bran dende wrak te blussen. Zij slaag den daarin niet op tijd om de inzit tenden te kunnen redden Grensschending? Of werd het toestel door Russen onderschept en neergeschoten? De Sovjet-Unie heeft gisteren in een nota aan de Amerikaanse ambassade te Moskou meegedeeld, dat op 55 km. ten noorden van Jeravan in Sovjet-Armenië het wrak van een Amerikaans vliegtuig en zes verminkte lijken van inzittenden zyn gevonden. De nota protesteert tegen het feit, dat het toestel het Sovjet- russische luchtruim had geschonden en de regering in Moskou eist maatregelen, die dergelyke schendingen in de toekomst verhinderen. De nota heeft in Washington bevreemding gewekt, omdat het toestel, dat sedert 2 september op een vlucht boven Oost-Turkije werd vermist, niet zes maar zeventien man aan boord had. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou heeft dan ook direct opdracht gekregen naar het lot van de andere elf inzittenden te informeren. In Washington is officieel bekendgemaakt, dat het vliegtuig, een C-130, onge wapend was toen het op 2 september verdween. Op 6 september heeft de Amerikaanse regering aan de Sovjet-Unie en Turkije gevraagd of zü iets wisten over het lot van het vliegtuig en de bemanning. Intussen heeft een onderzoek van de Amerikaanse luchtmacht in Europa berichten opgeleverd, volgens welke het toestel op 2 september nabij de Turkse stad Kars, in het Turks-Russische grensgebied, door Russische vliegtuigen is onderschept. De Russen dirigeerden het Amerikaanse vliegtuig naar Russisch gebied en toen de C-130 achter een heuvelrug was verdwenen en van Turks gebied af niet meer gezien kon worden heeft men een ontploffing gehoord en een rookpluim gezien. waren de huisvestingsomstandigheden niet zeer afwijkend. Hierdoor betwijfel den woningzoekenden het vaak, of hun belangen wel op de juiste wijze werden behartigd. Ook in de gemeentelijke huisvestingskringen werd behoefte ge voeld aan grotere overeenstemming in gedragslijn. Voorts deelt minister Klompé mede, dat zij ook een algemeen geldende maat regel heeft willen nemen ten aanzien van de doorgebrachte wachttyd, die bü verhuizing naar een andere gemeente tot nu toe doorgaans niet in beschou wing werd genomen, hetgeen als een onbillijkheid werd gevoeld. Daarom is nu bepaald, dat zij, die zich in een andere gemeente wensen te vestigen, desgevraagd een verklaring ontvangen, waaruit blijkt hoe lang zü als woning zoekend staan ingeschreven. De nieuwe gemeente houdt bij de urgentiebepaling van de aanvraag rekening met de elders doorgemaakte inschrijvingstijd. Inschrijving op de lijst van woning zoekenden houdt uiteraard op zich zelf nog niet in, dat men onmiddellijk voor een woning in aanmerking komt. Dit is afhankelijk van plaatselijke omstandig heden, welke alleen door het gemeente bestuur kunnen worden beoordeeld. Minister Klompé is echter wel van mening, dat deze nieuwe regelen het grootste effect zullen sorteren, wan neer de gemeenten hun huisvestings beleid aan deze voorschriften kunnen aanpassen. Maar als de plaatselijke omstandigheden dit niet toelaten wordt tenminste bereikt, dat de ter mijn van inschrijving in de ene ge meente ook geldt in de nieuwe ge meente, waar belanghebbende zich moet vestigen. Dorp in India ten prooi aan cholera Vijfhonderd doden in paar dagen, zegt oppositieleider Een geheel dorp» Hathipinjari in oostelijk India» met 500 inwoners is ten offer gevallen aan een cho- lera-epidemie. In enkele dagen tijds bleef nog slechts een klein kind in leven, zo vertelde oppo sitieleider Mahraraja in de Assem blee van de Indiase staat Orissa. De minister van Gezondheid, Devi, sprak tegen dat de regering de epidemieën niet meer in de hand had en zei, dat men de nodige voorzorgsmaatregelen had ge troffen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1