DETAILS, ONS MENU 7 Een Zoeklicht WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 ZATERDAG 13 SEPTEMBER Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand welke de nieuwe mode maken VAN DE WEEK Vragen staat vrij. N VARIA DIE MAN, DI1E zesmaal begraven iverd v OP DE BOEKENMARKT Parijs, september '58. Het zijn niet alleen de hoge taille en de korte rok, die de nieuwe wintermode haar karakteristieke aanschijn geven, ook een heleboel andere details, die er soms net zo onafscheidelijk van zijn als de hoge taille, zijn typerend voor de wintermode. Grote kragen zijn bijvoorbeeld een van die details. Ze komen voor op mantels en op tailleurs en vertonen zich in allerhande vormen, waaronder schoorsteenkragen, die als een koker om de hals opstaan en in afmeting net zozeer kunnen verschillen als de pijp van een gewoon potkacheltje van de schoorsteenpijp van een oceaanstomer. De maandag staat voor velen zowel in het teken van „de was" als van „rest- verwerklng". De maaltijd moet op die dag niet te gecompliceerd zijn en de mogelijkheid bieden op smakelijke wijze de restanten van de vorige dag onder te brengen. Heerlijk zijn vleeskoekjes, gemaakt van vleesresten, oud brood, kruiden en wat melk, maar ook het broodschoteltje (b.v. met appelmoes) is een uitkomst wanneer er veel brood van het weekeinde over is. ZONDAG Kopje bouillon met kaasrotjes; rollade, prinsessenbonen, rauw gebakken aardappelen; coupe vruchten met eiwitschuim. MAANDAG Vleeskoekjes (van rest vlees), andijvie, aardappelen, brood schoteltje met appelen. DINSDAG Rolpens met appelmoes en aardappelpurée; flensjes. WOENSDAG Hutspot van rauwe groenten, krabbetjes; pruimencompote. DONDERDAG Slakropjes gevuld met gehakt, aardappelen; sinaasappelvla. VRIJDAG Bakbokking met roerei, rode kool sla, aardappelpurée; appelmoes. ZATERDAG Aardappelsla met kaas, yoghurt. Voorts harlekijnkrageti die breed zijn en als een pelerine om de schouders vallen, terwijl ze gerimpeld of geplooid uit een vrij ruim decolleté ontspringen. Er zijn fantasiekragen van stof (3) en van bont (5). Er zijn kraag loze ronde halsopeningen, die in mantels en tail- Advertentle. Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DU RYE A te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dathaarmaaltijdenslagen.Hijweet door jarenlange ewaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan z\jn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. Miss Gwendoline Arlott keek vreemd op toen zij op 30 augustus het stad huis van Gwendoline (Engeland) betrad, om in het huwelijk te gaan treden. De aanstaande echtgenoot was namelijk nergens te bekennen. Deze echtgenoot, inspecteur Albert Ebeworth, was zijn geliefde echter niet ontrouw geworden. Integendeel, als hij geweten had, dat zijn aan staande vrouw zo trouwziek was, was hij zeker naar het stadhuis geko men. Nu lag het echter niet op zijn weg om naar het stadhuis te gaan. Toen de trouwplannen n.l. enige tijd geleden werden gemaakt, was beslo ten op 30 september te trouwen en niet op 30 augustus. Nu de grote trouwlust van miss Ar lott zo duidelijk aan het daglicht is getreden, heeft Ebsworth ingestemd met een wijziging van de plannen, het paar zal nu vóór 30 september trouwen. De veertig bruiloftsgasten van juffrouw. Arlott boffen intussen. Ze hebben reeds gefeest, ook al was er toen geen bruidegom. Binnenkort zullen ze het nog eens goed overdoen. Enige jaren geleden vertelde John H. Manning, een inwoner van Harri sonburg (Virginia) zijn zuster dat hij een bedrag van 7.000 dollar in de appelboomgaard had begraven. Zij moest het geheim houden tot na zijn dood en daarna het geld ge lijkelijk tussen zijn drie dochters ver delen. Vorig jaar stierf Mannings. Zijn zuster, geholpen door de dochters, begon te graven op de aangewezen plaats, de derde boom van de voor ingang. Men vond geen schat en met nog betrekkelijk goede moed be gon men te graven aan de voet van de derde boom van de zij-ingang. Achtereenvolgens kwamen de tweede en vierde bomen aan de beurt, even eens zonder resultaat. Geleidelijk lekte het nieuws van de begraven schat uit. Aanvankelijk kwamen vrienden en familie meehelpen met graven, later ook volslagen onbe kenden. Thans is vrijwel geen stukje grond van de boomgaard niet omge woeld. Men heeft gezocht met trac tors en zelfs een mijnendetector, en nog steeds niets gevonden. Mevrouw Fran Maceira heeft aan de kust van de Grote Oceaan een meer dan twee meter lange haai gevan gen. ZU kreeg het dier te pakken op een ondiepe plaats en liet hem niet meer los voordat ze hem op het droge had. Mevrouw Maceira ver telde dat de vis haar tweemaal tegen de grond had gewerkt. Al die tijd bleef ze de staart van de haai ech ter beet houden. Ze was zich niet bewust welke gevaren zy daarbij liep. leurs aangevuld worden met een kleine of grote stoffen sjaal (7). Donkere kousen met een pijltje op de enkels, zijn bruin voor elk uur van de dag, zwart voor de late middag en de avond. Bij die geklede kousen zyn ja pon en schoeisel zwart, wanneer het late middag is, ze zijn beide licht van kleur en van feestelijk materiaal wan neer het 's avonds feest is. De hoge taille riep vele modieuze de tails in het leven, zoals de korte blouse en het Japonlijf je, dat van andere kleur en andere stof is dan de japon- rok. Voorts ook het bloezende lijfje, dat niet rond de taille, maar op de maag bloest (4) en het bolerolijfje, dat soms geen sluiting bezit (6). Vervol gens de sohuif met doorregen band of lint die een recht jurkje onder de buste, en soms ook nog boven de zoom van de rok, ineenrimipelt (1), het bo lero-korte tailleurjasje (3 en 5), de ceintuur, die nu eens breed en van soepel leer is (4) en andermaal niet meer dan een stoffen band is, waarop jasje of lijfje ineengerimpeld is (5). Details welke verder voor de nieuwe mode spreken zijn: hoofddeksels van dezelfde stof als mantel, tailleur of kleurde stenen werden geregen en die bij Dior altijd van geslepen halfedel stenen kralen in de kleur van het toilet zijn. Zelfs zij. doe niet aan de hoge taille mee willen doen en niets voelen voor de lichtelijk aangerimpelde, rechte rok, die meer of minder hoog boven het middel begint (1, 3, 5, 6) vinden in de nieuwe wintermode legio "details, waar mee ze zich aan het nieuwe seizoen kunnen aanpassen. De hierboven ge noemde zijn er uiteraard maar een deel van, maar behoren desniettemin tot de meest karakteristieke J. V. (Bij de tekeningen): 1) Lanvin Gastillo: een rechte ja- japon (4 en 7) bonthoeden en bont mutsen (6) korte mouwen in wol len japonnen, en zelfs in vrij dikke wollen japonnen (4) driekwart, ze venachtste en negentiende mouwen in mantels en tailleurs en japonnen (1, 3, 5 en 6) de dubbele knoopsluiiting op mantelpakken en jassen (3) veeltoerige kralencoUiers (1 en 6), die van parelen en/of allerlei soorten ge- pon van witte mchairstof voorzien van een door een schuif geregen band onder de buste. 2) Donkere kousen met- een pijltje op binnen- en buitenenkel zijn der nier cri. 3) Lanvin Gastillo: tailleur met heel kort jasje, driekwart mouwen, grote kraag, ruim decolleté en dubbele knoopsluiiting, gemaakt van beige mo hairs tof. 4) Miaggy Rouff: japon met kort bloeserad lijfje boven een brede, soe pele suède ceintuur, aangevuld met een hoofddeksel van japonstof. 5) Jacques Heim: mantelpakje van rustieke stof met kort wdndjakachitig Jasje en zeer grote beverkraag. 6) Dior: japon van geohineerde tweed, voorzien van een bolerolijfje met laag ingezette mouwen en aan gevuld met een groot, veeltoerig col lier, dat als een befje in de ruime, ronde halsopening ligt. 7) Lanvin Gastillo: een enorme sjaal vervangt de kraag van een tailleurtje, dat van blauw mohairbouclé werd ge maakt en gecompleteerd wordt met een hoed in dezelfde tint. Wat eten we toe? Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt „Wat eten we toe?" Een vraag, die kinderen vaak stellen als het etens- klokje luidit, en waar de huisvrouw zich het hoofd nog al eens over breekt. In deze tyd van het jaar is er echter volop fruit en met behulp daarvan is het bereiden van een lekker toetje niet moeilijk. De meeste soorten fruit zyn in de vorm van moes, compote, of soms ook sap, met wat koude melk en beschuit, cornflakes of een dergelijk kant en klaar te verkrijgen produkt al een nagerecht, waarmee U succes zult oogsten. Zelf gezochte bramen b.v. zijn rauw of gekookt hiervoor uitstekend ge schikt. Het fruit is ook op een smake lijke wijze te combineren met gort of rijst. Enkele voorbeelden daarvan geven wy U in de recepten. Ook de custardvla, die in ons land zoveel gegeten wordt, smaakt beslist uitstekend als er fruit in een of andere vorm door of bij gegeven wordt. Denkt U in dit verband eens aan rauwe geraspte appel of schijfjes banaan, desgewenst met wat citroen sap besprenkeld tegen het bruin-wor den. Diezelfde custardvla is behalve met fruit nog met andere bijvoegsels tot een afwisselend nagerecht te maken, b.v. met: cake, bitterkoekjes, stukjes natte gember en gember- stroop, schuimpjes, yoghurt, rozijnen of in stukjes gesneden en met citroensap besprenkelde dadels, fijngehakte amandelen of hazel noten, met suiker en iets boter of margarine geroosterde havermout, en met jam of marmelade bestreken lange vingers. Wilt U eens als afwisseling een heel ander soort nagerecht op tafel bren gen, dat bovendien geen tijdrovende voorbereidingen eist, denkt U dan eens aan de blokjes kaas, die met toostjes, geroosterd brood, beschuiten, crackers of stukjes roggebrood gepre senteerd kunnen worden. Voor kaasliefhebbers vormt dit ge recht een echte delicatesse. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Vruchtengruel 100 gr. (bijna een kopje) (parel)gort, 150 gr. fruit, b.v. appel, pruimen, bramen, 1 citroen, 25 gr. rozijnen, ongeveer 125 gr. (een kopje) suiker, kaneel, 1% 1. water. De gort wassen en een nacht weken in het water. De gort aan de kook brengen met de citroenschil en in 11/4 uur gaar koken. De (schoon gemaakte en gewassen) rozijnen het laatste half uur mee koken. De citroenschil verwijderen en vervolgens de geschilde, in blokjes gesneden appel, de ontpitte pruimen en/of de gewassen bramen de laatste 10 minu ten meekoken. De suiker en het citroensap en, indien gewenst, ook wat kaneel door de vruchtengruel roeren. De gruel kan warm of koud opgediend worden. Rijst met appelen 125 gr. rijst, >/2 1. water, 3/4 kg moes. appelen, citroenschil, ongeveer 60 gr. (6 eetlepels) suiker, boter of marga rine, zout. Het water aan de kook brengen met een weinig zout en een stukje citroen schil. De gewassen rijst in het water strooien en in 20 minuten gaar koken. De appelen schoonmaken en in parten snijden of raspen. Wanneer de rijst gaar is, de appelen op de rijst leggen en het geheel gaar laten worden. Recept: Coupe vruchten met eiwitschuim. 1 kopje suiker, V* kopje water, 2 eiwitten, sap van 1 citroen, Custardvla met lange vingers en jam 1 1. melk. 50 gr. (5 eetlepels) custard- poeder, 60 gr. <6 eetlepels suiker. 100 gr. lange vingers, jam of marmelade, zout. De lange vingers bestrijken met de jam of marmelade en in een vlaschaal schikken. Het grootste deel van de melk aan de kook brengen. De lange vingers overgieten met wat kokende melk, zodat ze jveek worden. Het custardpoeder aanmaken met de koude melk en dit mengsel bij de kokende melk gieten onder voortdu rend roeren. De vla afmaken met sui ker en zout en laten afkoelen onder af en toe roeren. De afgekoelde vla over de lange vingers gieten. Het oppervlak versieren met wat klontjes jam of marmelade. Kees Stempels. „Drie trappen op". De Arbeiderspers Amsterdam 1958 Na de bundel korte verhalen „De Glazen Bol", waarvoor Kees Stempels in 1952 zeer terecht de Reina Prinsen Geerligsprijs gekregen heeft, is deze roman des schrijvers eerste grote werk. En het mag er zijn. Kees Stempels heeft ik heb reeds iets dergelijks gezegd naar aanleiding van zijn verhalen een heel per soonlijke visie op het leven. Een visie, die haar oorsprong vindt in een half vermaakt, half triest aanschouwen en beschouwen van het geheel. Opvallend in dit nieuwe boek is dat het positieve in deze visie de overhand heeft gekre- 1%2 kopjes verse vruchten, 3 dl. room. Suiker en water tot een stroop ko ken. Het eiwit styfkloppen en er steeds kloppend, de suikerstroop doormengen. Daarna de in kleine stukjes verdeelde vruchten en het citroensap eraan toe voegen. Dan de stijfgeslagen room er luchtig doormengen en het mengsel in coupes overbrengen. Garneren met een paar vruchtjes. Recept: Bakbokking met roerei. 4 bakbokkingen, 2 eieren, 2 lepels water of bouillon, 20 g. boter, 1 theelepel fijngehakte peterselie, iets zout. De goed schoongemaakte bokkingen van de huid ontdoen en in dobbel steentjes verdelen. Deze in de koeke- pan even laten bakken. De eieren met het water en het zout loskloppen en by de bokking doen. Van het geheel op de gewone wijze roerei maken, op doen en bestrooien met fijngehakte peterselie. gen, terwijl de vage triestheid ver gleden is naar een achtergrond, waar zonder de roman evenwel heel wat minder reliëf zou hebben. Van schrij versstandpunt bezien is dit een winst. Het is vooral daórom een winst, omdat de levensperiode van Joost Vingerhoed tussen een kamer en een volgende aanleiding genoeg zou geven tot tries tigheid. Want het vergaat deze Vin gerhoed zoals waarschijnlijk tallozen van zijn tijdgenoten geen plek om rustig te wonen, geen vrouw om wer kelijk lief te hebben, geen werk, dat ook maar in de verste verte enige geestdrift kan oproepen. Toch occu peert Joost zich met een soort geamu seerde geestdrift met zijn meer of min der zwervend bestaan. Zo is het nu eenmaal, denkt hij, met al die zeker heden kunnen we nog wel een poosje wachten. Tevens geeft de schrijver een welhaast ontstellend beeld van de hedendaagse moraal. Hij doet dat terloops en m.i. juist. Ik bedoel hier niet de sexuele moraal. Deze laatste is van een zacht moedige bohème-achtigheid en daar is in dit kader niets op aan te merken, behalve misschien dat het aantal meisjes van Joost voor één roman wat erg groot is, wat aanleiding geeft tot een zekere eentonigheid. Hij had er ten behoeve van het geduld van de lezer een paar weg kunnen laten. Zachtmoedig is trouwens de toon van het hele boek, zachtmoedig en vermaakt, ook daar waar het zaken betreft, die by anderen woede of ver ontwaardiging zouden hebben opge roepen. Des te verwondelijker is, dat deze quasi-luchtigheid geen moment ln op pervlakkigheid overslaat. Integendeel, ik geloof dat die nog het ontroerendste van de hele roman is. Verwonderlijk is dat echter niet bij een schrijver, die na Slauerhoff, Tugolskij en Carmiggelt aanhaalt. Al met al hoop ik. dat Kees Stempels snel weer tot publiceren komt. Tonny van der Horst. „Behalve JÜ en ik". A. A. M. Stola. 's-Gra- venhage. z.j. De merkwaardigste kant van de ver halen van Tonny van der Horst is, dat zij de indruk maken uit een vorige thd te stammen. Een teringlijdster, die uit liefde zelfmoord pleegt, ,JDe Dood in de Speeltuin": een Trilby-achtig verhaal, dat speelt tussen kermisklan ten, „De levendbegraven Maagd"; enige liefdes-afscheidsbrieven, „Een zaam Rendez-vous"; de dood van een zuigeling, waarbij de moeder haar el lende zoekt te vergeten in een bar. waar de Rapsody in Blue gespeeld wordt en zy natuurlijk een oude mede levende vriend ontmoet, „Nacht zonder Herinnering" De schrijfster weet goed te vertellen, zodat men haar verhalen geboeid leest. Door zich te beperken, weet zij te ont komen aan het genre damesverhaal, maar soms nadert zij gevaarlijk de grenzen van de drakerigheid, zoals b.v. in ..Eenzaam Rendez-vous" en „Nacht zonder Herinnering". „De Dood in de Speeltuin steekt ver boven de anderen uit. Jan van Gent. „Spionnen in het web". Het Wereldvenster, Baara. 1957. „Spionnen in het Web" is een uit zonderlijk goed detevtive-verhaal. De intrige van misdaad en moord is naar behoren aanvaardbaar en het gedeelte, dat teruggrijpt in de verzetstijd, is le vendig en in logisch verband gezet met de gevolgen. De figuren, bv. het meisje Marie José, Peter de Gast, de secretaresse van het bureau Oorlogs geschiedenis, hebben voldoende leven meegekregen om mensen te kunnen zyn Dit helaas in tegenstelling tot de politiemannen, die blijkbaar altijd uit dezelfde vorm schijnen te moeten komen. Daar is blijkbaar niet veel aan te doen. Het zyn goedmoedige burgers of filmhelden, de hele wereld over. Edoch, hoe verzadigd van buitenlandse speurdersromans ik ook ben, ik heb deze Nederlandse in de alom bekende ene adem uitgelezen. CLARA EGGINK. 1. Nadat hij gedurende vele jaren Europa in de ban van zijn meesterlijk vioolspel had geslagen, kwam Paganini in 1839 op weg naar zijn geboortestad Genua in Nice aan. De menigte, die zich voor zijn hotel verdrong om naar zijn magisch spel te luisteren, wachtte tever geefs, want de grote virtuoos was dood ziek. Op de dag voor zijn dood, op 27 mei 1840, werd hij voorzien van de sacramen ten der stervenden, doch daar zijn arts hem verbood te communiceren, weigerde bisschop Galvano hem in gewijde aarde te doen begraven. Een zoon van de kun stenaar Achilino deed een beroep op de Paus en inafwachting van diens beslis sing, werd Paganini's kist neergezet in de kelder van een hoedenmaker. 2. Geruchten deden de ronde. Het heette dat Paganini aan de cholera be zweken was en dat zijn stoffelijk over schot onvoldoende gebalsemd zou zijn. De kist werd daarom overgebracht naar het ziekenhuis te Villefranche, maar daar men nog altijd besmettingsgevaar vreesde, achtte men het raadzaam de kist in een riviertje neer te zetten. Enige vrienden van de kunstenaar achtten dit zijn nagedachtenis onwaardig en op een nacht sleepten zij de kist met behulp van visserslieden naar Kaap Hospice, waar zij haar op een rotsblok opstelden. 3. Achillino vroeg nu verlof zijn vader in Italiaanse aarde te mogen begraven. Hij huurde een vaartuig en zette met het stoffelijk overschot aan boord koers naar Genua. Maar de quarantainedienst stond niet toe dat de kist aan wal werd ge bracht en in Cannes ging het net zo. Daarop koos het schip weer zee en in alle stilte iverd de kist op een klein onbe woond eiland in een rotspartij neergezet. Dat was op 15 augustus 1844. Daar stond de kist zes jaar. Maar eindelijk gelukte het de zoon het lichaam van zijn vader te mogen begraven in gewijde aarde op het kerkhof van Polcevera in de buurt van Genua. Bijgelovige lieden evenwel eisten dat de kist verwijderd zou worden. De Hertogin van Parma gaf toestem ming tot een begrafenis in de tuin van Paganini's villa in Gaione. Hier bleef de kist tot 1855. in welk jaar besloten werd het stoffelijk overschot opnieuw te balsemen. In het jaar 1876 gaf de Paus toestemming tot plaatsing van de stoffelijke resten in de kerk van Madonna delle Staccate. De begrafenis vond onder grote belangstelling des nachts bij fakkellicht plaats. In 1896 werd de kist nogmaals geopend en het lijk opnieuw gebalsemd. Eerst in 1905 vonden Paganini's stoffelijke resten blij vende rust in 't prachtige mausoleum, dat de stad Parma op het kerkhof voor hem bouwde. En daarmede eindigden dan de 65 jaar lange omzwervingen van de over leden kunstenaar.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15