BADPLAATSEN EN PLASSEN BEZORGDEN DUIZENDEN GASTEN GOEDE VAKANTIE Bezoek was groter dan ooit tevoren J57T® Katwijk had 10.000, Noordwijk 7.000 bedden ter beschikking de overwegends kleur van <ie;e week bleek leids-qro«f te zijn DE HET STUDENT de verenigingen komen weer met Hun winter pro qrammas.. succes we konden weer fw— schrijven voor de 3* okiobev optocVtt frj Warmond vwde groot en klein dere week Oranjefeesten „Tulchri studio" brenqt vanavond .Wijweten niet alles*., op toneel.- mctqen qaat .DeVrEen ieitkrwq postduiven prijzen uitdelen 97ste jaargang Zaterdag 13 september 1958 Derde blad no. 29543 (Van een onzer redacteuren) Langzamerhand herneemt het leven zijn ge wone gang. De zomer is voorbij en bijna iedereen heeft zijn werkzaamheden weer hervat na korte of langere tijd vakantie gehouden te hebben. De verenigingen hebben hun plannen voor het win terseizoen reeds klaar liggen en hier en daar heeft men de eerste vergadering al weer achter de rug. Het was net of in de maanden juni, juli en augus tus alles en iedereen zijn activiteiten had gestaakt om uit te rusten en nieuwe krachten op te doen voor de komende winter. Niemand heeft drie maanden vakantie, maar toch was het alsof het tempo van het leven in deze maanden lager lag, waardoor iedereen de nodige ontspanning kreeg. In o^ze streken komen velen hun vakantie „vieren" (vakantie moet men vieren en niet ondergaan!) en met name Katwijk, Noordwijk, de Kager-, en Nieuwkoopse plassen en het Braasse- mermeer zijn vakantiecentra bij uitnemendheid. In die plaatsen en streken hebben vele inwoners geen vakantie kunnen nemen, omdat zij klaar moesten staan voor de vakantiegangers. Heeft het voor hen zin gehad de mooiste maanden van het jaar voorbij te laten gaan zonder vakantie te nemen; zijn zij in hun verwachtingen bedrogen uitgekomen; kwamen er wel voldoende vakantie gangers om de seizoenbedrijven rendabel te ma ken? Men kan de vraag op velerlei manieren stellen, maar kort gezegd komt het hier op neer: Hoe is het seizoen geweest, in Katwijk, in Noord wijk, rond de Kaag, de Braassem, de Nieuwkoopse plassen? Rond plassen te weinig hotelaccommodatie Deze vraag is niet zo eenvoudig te beantwoorden, in de eerste plaats omdat er nog geen juiste gegevens bekend zijn en verder omdat niet iedereen er precies hetzelfde over denkt. Wat de één „zeer goed" noemt, zal de ander met eenvoudig „goed" kwalificeren, terwijl er bovendien nog onderlinge verschillen zijn, die niet nauwkeurig zijn vast te stellen. Wanneer bijv. een restaurant in opkomst zijn omzet zag stijgen met 25 zou de eigenaar het seizoen zeer goed noemen, terwijl zijn buurman, die misschien al tien jaar gevestigd is, slechts matig tevreden zau zijn met een verhoging van 5 terwijl zijn omzet toch beduidend hoger ligt dan van het nieuwe bedrijf. Uit de informaties, die wy echter hebben gekregen, is ons echter wel duidelijk geworden, dat er over het algemeen van een zeer goed seizoen kan worden gesproken. Deze conclusie baseren wij niet alleen op de gegevens, welke de ver schillende VVV-kantoren ons verstrekten, maar ook op gegevens van midden standers en eigenaars van café's, restaurants en hotels. Middenstand liad goede maanden Alleereerst dan iets over de badplaat sen Katwijk en Noordwijk. In het alge meen kan men zeggen, dat het voorjaar wat tegengevallen is. vooral in Noord wijk. Daar had men er zo'n beetje op gerekend nog al wat gasten te krijgen van bezoekers aan de Expo, doch deze verwachting is niet uitgekomen. De Expo bleek zoveel zuigkracht te hebben, dat de gasten van de kust weggezogen werden en geen plaats bespraken in een van de Noordwijkse hotels. Het zuiden van ons land heeft daar meer van ge profiteerd. Bovendien is Noordwijk in gesteld op „termijn-bezoek", van 14 dagen tot een maand, maar nu meldden zich velen voor „gebroken" tijden, van enkele dagen tot een week. De hoop, dat men het voorseizoen zou kunnen op vullen met bezoekers van de Expo, die ook nog eens een dag of veertien naar zee kwamen, is dus niet bewaarheid. Voor Katwijk ligt deze zaak iets anders, doch daar komen wij straks nog even op terug. Bollentijd viel tegen Ook het bollenseizoen is tegen geval len. Noordwijk wil een logiescentrum zijn voor de Bollenstreek, dat zelf bijna geen logeergelegenheid heeft. Het kan het dat ook gemakkelijk zijn. gezien zijn gunstige ligging en zijn capaciteit van 7000 bedden. De Bollenstreek heeft dit jaar minder „vaste" gasten gehad dan I in andere jaren. Wel waren er veel doortrekkende gasten, met name Scan- dinaviërs. die op weg naar de Expo even de bollenvelden „deden", maar logeer- 1 gasten, waar Noordwijk het van moet hebben, zijn er niet zoveel geweest, het geen voor de Bollenstreek zelf weer niet zo belangrijk is geweest. Duitse reisbureaus en autobusbedrij ven organiseerden vorige jaren vaak reisjes naar de kust, doch dit jaar stond de Expo in het middelpunt van de be langstelling, want men moet ook eens wat nieuws weten te brengen. Zo kwam ook deze stroom van bezoekers niet naar Noordwijk. Tot Pinksteren slap Misschien is ook de economische toe stand in de wereld er oorzaak van ge weest, dat Noordwijk in het voorseizoen minder gasten kreeg dan normaal. Velen hebben hun geld mogelijk willen bewa- i ren tot de grote vakantie en het niet uitgegeven aan kortere uitstapjes in het voorseizoen. Het minder gunstige weer heeft natuurlijk ook zijn invloed gehad. In het algemeen kan men voor Noord wijk dus wel zeggen, dat het tot Pink steren slap is geweest. Toen kwam echter de grote explosie, die het begin inluidde van een zeer drukke tijd. Gedurende de gehele zomer is het zeer druk geweest in Noordwijk en de hotels en huurhuizen hebben bijna voortdurend geheel vol gezeten. Zelfs tot nu toe heerst er grote drukte in verschillende bedrijven. Enkele hotels hebben hun deuren reeds gesloten, doch I daar heeft men achteraf wel spijt van, wart nog dagelijks komen er nieuwe Rasten. voornamelijk Duitsers. In Duits land n.l. is de vakantiespreiding reeds veel verder doorgevoerd dan in ons land, zodat er velen zijn, die eerst nu met vakantie gaan. Het prachtige weer van vrrige week is natuurlijk ook zeer gun- st:T geweest voor de badplaatsen. Het aantal buitenlandse gasten in Noordwijk is zeer groot geweest, doch de bewering dat deze badplaats drijft op de Duitsers is beslist onjuist. Er komen Engelsen. Amerikanen, dit jaar ook vrij veel Italianen en Zweden. Bel gen en Fransen, hoewel deze laatste twee groepen dit jaar minder sterk ver- tegenwoordigd waren dan voorheen, mo gelijk in verband resp. met de Expo en de binnenlandse toestand. Razend druk Het V.V.V-kantoor heeft het razend druk gehad. De directeur, de twee in- formatrices en de twee seizoenkrachten hebben handen vol werk gehad en het «et er wel naar uit, dat in het ko mende jaar meer seizoenkrachten zullen moeten worden aangesteld. Het nieuwe kantoor blijkt een trekpleister te zijn voor velen, Het personeel van V.V.V. is zeer te vreden over het nieuwe gebouw. Wel is men nog niet geheel op orde, omdat men midden in het seizoen moest verhuizen, j maar toch kan men nu reeds merken, dat het veel prettiger en efficiënter werken is. De stichting V.V.V. een uieke organisatievorm op VV. V-gebied. j die op initiatief van burgemeester Van Berckel is gekozen heeft weer veel goed werk kunnen doen voor de hotels, pensions en verhuurders in Noordwijk en daarmede voor geheel Noordwijk. want als er veel gasten zijn. profiteert heel Noordwijk daarvan! Ander karakter In Katwijk ligt de zaak iets anders. Het hotelbedrijf is daar niet sterk ont wikkeld en men heeft zich meer toege legd op het geven van pension en het verhuren van kamers. In Katwijk doet men dan ook niet zoveel moeite als in Noordwijk om het vroege voorjaar „op te vullen". De drukke maanden zijn daar juni, juli en augustus, en men legt er zich niet bijzonder op toe dit seizoen te verlengen. Wie eerder of later komt, is natuurlijk van harte welkom! Nomaden-foerisme Het voorseizoen Is ook hier iets min der druk geweest dan vorig jaar, maar juli en augustus zijn beslist veel druk ker geweest. Zelfs de eerste tien dagen van september kan men dit jaar rustig tot het seizoen rekenen. Was het vroeger zo, dat de meeste gasten voor langere tijd een maand kwamen, tegen woordig boekt men over het algemeen voor kortere tijd. Het schijnt meer en Wanneer de gasten verdwenen zijnverschijnen er op het strand Katwijkers, die zoeken naar door gasten verloren geld, hetgeen soms nog een aardig sommetje oplevert. (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katwijk) Tienduizend bedden Speciaal vóór de oorlog wilden de gas ten zo dicht mogelijk bij het strand zit ten, maar door het toenemen van het aantal auto's is dit sterk verminderd. Er bestaat eerder een tendens bij de gasten naar de nieuwere huizen te gaan in de buurt van het raadhuis en in Katwijk aan den Rijn. Dit betekent tevens, dat er aan het aantal beschikbare bedden een grote uitbreiding is gegeven, zodat men thans ruim 10.000 bedden ter be schikking heeft. Dit houdt tevens een waarschuwing in aan die verhuurders, die zeer hoge prij zen hebben gevraagd. De prijs wordt be paald door huurder en verhuurder, zo dat er geen vastgestelde prijzen zijn, maar men krijgt wel de indruk, dat er soms belachelijk hoge prijzen zijn ge vraagden betaald. Toch zal men er om moeten denken, dat men niet onbe- meer de gewoonte te worden, dat degrensd kan vragen. Er komt een ogen- huurd waren. Ongeveer 90 bleek al verhuurd te zijn. Voor de informatrices van VVV - twee dames, die het gehele seizoen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hebben gewerkt! - was het onprettig als er gasten terugkwamen met de mededeling, dat de opgegeven kamers reeds bezet waren, voor de gas ten was het onprettig telkens „neen" te horen en uiteindelijk is het ook voor de verhuurders zelf onprettig, omdat een dergelijke gang van zaken geen reclame is voor de badplaats. De plaats van het WV-kantoor aan dc Boulevard blijkt zeer gelukkig te zijn en het bestuur van VVV hoopt dan ook dat ook het definitieve gebouw op die plaats zal kunnen verrijzen, of althans in die buurt aan de Boulevard. Middenstand en café's tevreden Gok voor Katwijk is het afgelopen sei zoen alleszins gunstig geweest. Bijna voortdurend heeft men alle bedden bezet gehad en dat komt niet alleen de ver huurders ten goede, maar de gehele ge meente. Met name de middenstandsbe- drijven profiteren ervan als de bevol king gedurende enkele maanden bijna anderhalf maal zo groot is als normaal. De café's en restaurants hebben ook goe de zaken gedaan. Men had hier het voordeel dat het weer over het alge meen niet slecht is geweest - vlak langs de kust is het vaak beter dan enkele ki lometers landwaarts. Regent het dag in, dag uit, dan heeft men geen zin meer een café te bezoeken en als men er toch nog vrij regelmatig komt, heeft men wei nig zin veel geld uit te geven. Is het echter zo nu en dan slecht weer, dan maakt men er een „uitje" van en be steedt méér geld dan bij geregeld be zoek. Het aantal Duitse gasten is dit jaar weer in de meerderheid geweest in Kat wijk, doch daarnaast heeft men ook vrij veel Zweden en Engelsen gehad en in het voorseizoen Amerikaanse militairen, die in West-Duitsland gelegerd zijn. De badplaatsen hebben dus dit jaar een uitstekend seizoen gehad. De juiste cijfers zijn nog wel niet bekend, doch men kan wel vertrouwen op de indruk ken, die het personeel van de WV's heeft: het staat niet voor het eerste jaar achter de balie en kan dus ook zon der cijfers wel zeggen hoe het geweest is. Zijn mening wordt trouwens gedeeld door tal van anderen, die ook op een of andere wijze te maken hebben met het vreemdelingenbezoek. Ook de plassen Men vergeet wel eens, dat het toerisme zich niet alleen richt op de badplaatsen, maar dat ook honderden hun vakantie doorbrengen aan en op de plassen. Aan het Bra assem er meer was men over het algemeen niet ontevreden, al was men nu ook weer niet enthousiast over de zomer. „Het was gezellig druk, maar het had beter gekund" was het algemene oordeel. De mooie nazomer heeft echter weer veel goed gemaakt. Het kampeer terrein in Oude Wetering waar zowel tenten als caravans mogen staan, was bijna het gehele seizoen volop bezet, zowel door vakantiegangers, die op door reis waren, als door hen, die hun vakantie echt aan het meer door wilden brengen. De pas opgerichte waterski- school is een belangrijke trekpleister gebleken, zowel voor kijkers als voor leerlingen. Overigens wacht men in Oude Wetering nog met spanning op de verwezenlijking van de havenplannen, hetgeen zeker een gunstige invloed zal hebben op het toeristenbezoek. Meersloot te ondiep In Nieuwkoop, aan de Nieuwkoopse en Noordense plassen was men beter tevreden dan in Oude Wetering, al is men zich er wel van bewust, dat het bezoek beduidend hoger had kunnen zijn. De oorzaak daarvan is echter niet gelegen in een minder gunstige zomer, maar in het ontbreken van hotel- ouders een dag of veertien met de kin deren naar zee trekken en dan samen nog een weekje elders heen gaan. Bo vendien loopt ook het aantal besprekin gen voor logies met ontbijt sterk op, niet alleen in voor- en naseizoen, maar ook in de drukste tijd. Men zou kunnen spreken van een ..nomaden-toerisme", waarbij de vakantieganger één of twee nachten hier blijft en dan voor enkele dagen weer naar elders vertrekt. Voor al in de weekeinden heeft men een grote stroom van bezoekers gehad voor een paar nachten Over het algemeen verhuren de Katwijkers liever voor een maand tegelijk, maar de ontwikkeling laat zich niet tegenhouden en men zal genoegen moeten nemen met de kortere perioden. De Expo heeft geen merkbaar voor- of nadeel gebracht voor Katwijk. Men heeft in Brussel wel behoorlijk propa ganda gemaakt voor de plaats, doch zichtbare resultaten heeft dit niet opge leverd, althans heeft men het niet in exacte cijfers kunnen vastleggen. blik, waarop de gast het te duur gaat vinden en dan trekt hij iets meer oos telijk en vindt in de nieuwe wijken ka mers genoeg tegen een billijke p'Üs. Dat ei steeds meer verhuurders 1 jmen in Katwijk aan den Rijn en achter het raadhuis, blijkt o.m. uit het grote aan tal nieuwe leden, dat zich laat inschrij ven bij VVV. Verhuringen niet opgegeven Men heeft in het VVV-kantoorlje wel eens met de handen in het haar gezeten, omdat er steeds maar weer nieuwe gas ten kwamen en de lijst met vrije kamers vrijwel uitgeput was. Toch heeft men nooit iemand weg behoeven te sturen naar een andere plaats, omdat er geen bed meer vrij was. Altijd werd er wel weer een oplossing gevonden. Daarbij kwam nog. dat men vaak be merkte, dat de leden niet aan VVV had den opgegeven dat er verhuurd was. Eind juli heeft men bijv. nog een enquête in gesteld om na te gaan of alle kamers, die nog als onverhuurd voor augustus te boek stonden, werkelijk nog niet ver- Het seizoen is afgelopen: de strand tenten worden naar de winter- berging gebracht. (Foto L.D./Jaap van Duyn. Katwijk) accomodatie. In het voorjaar heeft men verschillende gasten teleur moe ten stellen, omdat er eenvoudig geen plaats voor hen te bespreken was. Wel zijn er verschillende gasten on dergebracht bij particulieren, doch eigenlijk zijn de huizen daar niet op ge bouwd. Men heeft geen bepaalde top- weken gehad, doch het gehele seizoen is goed bezet geweest. Ook hier merkte men dus wel degelijk, dait de vakantie spreiding door begint te werken. Het buitenlands bezoek wordt op 10 tot 15% geschat. De zeilschool blijkt een grote aantrekkingskracht te hebben, vooral op de Belgen en Fransen. Rond 70% van de leerlingen kwam uit het buitenland en de overige dus uit Nederland. Was er in ons dorp een hotel, zo zei men. ons. dan zou het bezoek ook aan deze school eeker groter zijn geweest. Aanhangwagen achter motor of scooter De Commissie Veiligheid Wegver keer zal moeten beoordelen of het Wegenverkeersreglement zodanig ge wijzigd dient te worden dat het mo gelijk wordt achter een motorrijwiel of scooter een aanhangwagen mee te voeren. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft dit medegedeeld in antwoord op een desbetreffend ver zoek van de KNMV. In een schrijven aan de commissie heeft de ANWB Inmiddels dit verzoek van de KNMV ondersteund. De beide bonden menen dat er aan de bedoelde wijziging in het Wegenverkeersregle ment zeker wel nadelen van rij tech nische aard zijn verbonden, maar dat de nadelen wellicht geheel of gedeelte lijk kunnen worden opgeheven door een keuring van koppeling en aanhang wagentje. In de omliggende landen, namelijk in België, Luxemburg, West-Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk is het toegestaan achter een tweewielig- of driewielig motorvoertuig (al of niet met zijspan), een aanhangwagen te voeren. Gelet op de zo zeer gewenste internationale gelijkschakeling van de verkeerswetgevingen, verdient het aan beveling ook in Nederland het thans thans geldende verbod op te heffen, zo menen de KNMV en de ANWB. Verder zou dan het huidige bezwaar verdwijnen dat motorrijwielen en scoo ters in vakantie-uitrusting, dus bereden door twee personen met hun bagage, dikwijls ernstig overbelast zijn. Belangstelling op Jaarbeurs bevredigend Ook de resultaten De Utrechtse najaarsbeurs heeft zich gekenmerkt door een rustige zakelijke sfeer. Er werden bevredigende resul taten behaald, waarbij het aantal ge boekte orders in vergelijking met het vorige jaar groter was maar de gelds waarde van deze orders geringer. Het warme weer heeft de eerste helft van de beurs ernstig be invloed. Dit geldt met name voor het aantal bezoekers. Uit de loketkaartenverkoop valt echter af te leiden, dat het juist de categorie kijkers is geweest die vooral in de eer ste week van de beurs wegbleef. Het aantal detaillisten en inkopers dat van clientenkaaxten voorzien de beurs -be zocht, is in vergelijking met het vorige jaar vrijwel constant gebleven. Diit heeft de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit medegedeeld. De zakelijke 'belangstelling noemde hij zeer goed, vooral voor de exposanten met nieuwe produkten. In de meeste groepen werd weloverwogen gekocht. De buitenlandse bezoekers aan de na jaarsbeurs waren afkomstig uit totaal 65 landen. Pessimistische minister Luns in New York Mr. J. M. A. H. Luns, de minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren met het passagiersschip Liberté in New York aangekomen. Hij zal de leiding op zich nemen van de Ned. delegatie naar de bijeenkomst van de algemene verga dering der V.N., die dinsdag begint. Minister Luns zal 30 september een onderhoud hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot John Foster Dulles. Minister Luns verklaarde bij zijn aan komst niet optimistisch te zijn over de internationale toestand. „Ik ben nu zes jaar lang miniser van buitenlandse Za ken van Nederland geweest en elk jaar zien wij de internationale situatie slech ter worden". De rede van president Eisenhower van donderdagavond noemde minister Luns goed. „Ik ben het volkomen eens met Eisenhowers opvatting, dat een po litiek van concessies de slechtste poli tiek is". Isa Antilliaans kabinetsformateur Gouverneur Speeenbrink van de Ned. Antillen heeft gistermiddag aan Staten- voorzitter R. Isa (democratische partij) verzocht de vorming van een parle mentair kabinet op brede basis op zich te willen nemen. De aangezochte nam de opdracht in beraad. De verhuur van zeilboten is het gehele seizoen uitstekend gegaan; ook voor vissersboten bestond grote belangstel ling. In de weekeinden was er geen boot meer te krijgen. De vissers zijn vooral naar de plassen gekomen, om dat bekend was, dat er veel vis was uitgezet; of die vis zich in evenredige hoeveelheden heeft laten vangen, is een andere kwestie! In Nieuwkoop betreurt men het nog steeds, dat de Meersloot zo ondiep is, eodat verkeer over water tussen de noordelijke en zuidelijke plassen bijna onmogelijk is. De aantrekkelijkheid van de plassen zou er belangrijk verhoogd worden, wanneer deze vaarweg uitge baggerd werd. En dan leeft er nog een wens bij de Nieuwkopers, die zo zij werd vervuld, een belangrijke stimu lans voor het vreemdelingenbezoek zou zijn, naar men algemeen van mening is. De brug over de Ziende bij Zwammer- dam is een obstakel, dat voor grotere boten de weg verspert, waardoor men een grote omweg moet maken over het Woerdecase Verlaat. Werd deze brug nog eens beweegbaar, dan zou het bezoek aan de plassen zeker toenemen naar de mening van de Nieuwkopers. En in ieder geval zou het op de 2eilers een heel wat prettiger indruk maken als men de kort ste route kon nemen. Hier evenals over al elders, wil men de toerist zoveel mo gelijk terwille zijn, zodat hij het meeste genoegen van zijn vakantie beleeft De Kaag Het bezoek aan de Kagerplassen is in vergelijking met voorgaande jaren eveneens toegenomen, De jeugdherberg in het dorp bijv. boekte 300 overnach tingen méér dan in 1957. Men heeft de indruk dat vooral het aantal dagjes mensen is gestegen. En dit zal zeker in de toekomst nog meer toenemen wan neer er rond het eiland een behoorlijk wandelpad is aangelegd. Wie nu eens even naar het dorpje Kaag komt. moet door de enige straat heen en weer wan delen en kan dan maar zo nu en dan een blik op het water werpen. Een wan delpad verboden voor bromfietsen! zou uit toeristisch oogpunt een l langrijke verbetering zijn. Alles tezamen mag men met tevre denheid op het afgelopen seizoen terug zien. Zowel aan de kust als aan de plas sen zijn er goede zaken gedaan en zo zijn er twee groepen beter van gewor den: de vakantiegangers, die een heer lijke tijd hebben doorgebracht aan strand en water, en de plaatselijke bevolking, die wel hard heeft moeten v -rken, maar 1 er ook de vruchten van heeft geplukt. CVI .11^ - O-» - - -

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11