SIR WINSTON CHURCHILL viert morgen zijn gouden bruiloft in Zuid-Frankrijk Aanwenden krachtvoer onrendabel genoemd „Zijn gezondheid beter dan ooit" De garantie na betaling wordt op 7,75 a 8 cent per kilo geschat Autotunnel onder Mont Blanc drie jaar klaar over 97ste jaargang Donderdag 11 september 1958 Derde blad no. 29541 „Het huwelijk van de eeuw (Van onze Londense correspondent) Vrijdag, 12 september, is het weer een van de grote dagen in Sir Winston Churchills veelbewogen leven. De 83-jarige, die een deel van de zomer in de Zuidfranse badplaats Cap d'Ail doorbrengt, zal dan een halve eeuw getrouwd zijn met de slanke, nog altijd gracieuze Clementine Hozier, tien jaar jonger dan hij. In de septemberdagen van 1908, het hoogtepunt van het Britse glorietijdperk onder Koning Eduard de Zevende, sprak heel Engeland over de schone, jonge bruid. De internationaal-politieke hemel scheen onbewolkt. De Boerenoorlog behoorde al weer lang tot het verleden. De eerste wereldoorlog was nog ver af. Het was de laatste periode van werkelijke onbezorgdheid, welke de atmosfeer rond Churchills huwelijk extra feestelijk maakte. Leerde zijn vrouw in politiek kennen Reeds de avond tevoren stonden duizenden te wachten bij het intie me St. Margarets kerkje, vlak naast de Westminster Abdij. Nog steeds vinden daar de grote society-gebeur tenissen plaats. St. Margaret is ook de kerk van het Britse parlement, waar de toen 33-jarige Churchill al een belangrij ke loopbaan achter zich had. Hij was op het moment van zijn huwelijk mi nister van Handel en diende naast andere grote liberalen, onder wie As- quith en Lloyd George. Zijn vrouw had hij ook in de politiek leren kennen. Haar vader was Sir Henry Hozier, een vooraanstaande financieren haar moeder Lady Blanche Hozier, doch ter van de Graaf van Airlie. Clemen tine's grootmoeder, de Gravin van Airlie was een verwoede liberale voor vechtster, met wie zij in de verkiezings campagne van die dagen op pad ging in Dundee. Winston, toen ook liberaal, was daar ook bezig, maar had het te druk om Clementine op te merken. Doch zijn Amerikaanse moeder, die twintig jaar lang politiek aan zijn zijde stond en alles deed om de carrière van haar zoon te bevorderen, zorgde, ervoor, dat hij Clementine leerde kennen. Zij zag on middellijk, dat de voortvarende en on gecompliceerde Clementine een voor treffelijke levensgezellin voor Winston zou zijn. Er was een belangrijk diner en i zij regelde het zo, dat Clementine naast 1 hem kwam te zitten. Van dat ogenblik af ging alles van een „leien dakje". Winston had nauwelijks oog voor de andere gasten Huwelijk van de eeuw Gedurende de volgende weken ont moette het tweetal elkaar steeds vaker en het duurde niet lang of Winston vroeg haar hand, toen ze samen thee dronken bij de vijver van het Blenheim Paleis, dat de natie zijn grote voorvader had ge- raieis, uh.0 uc iio-i/it. de Hertog van Marlborough schonken. De plechtigheid in de St.-Margaretskerk, door vele grootheden van die dagen bijgewoond, vormde het „huwelijk van het jaar". Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat deze vijftig jarige verbondenheid het „huwelijk van deze eeuw" is geworden. Sir Winston laat geen gelegenheid voorbijgaan zonder eraan te herin neren wat zijn vrouw in al die stormachtige ja ren van zijn loopbaan voor hem heeft bete kend. Het is allerminst een frase, dat hij, zoals hij verklaart, zijn doel zonder haar niet zou hebben bereikt. Chur chill is een man van gemoedsstemmingen, in hoge mate impulsief. Altijd stond de lieftal lige, beheerste Clemen tine gereed om hem over de vele tegensla gen, die zijn deel waren, heen te helpen en hem te bemoederen. Chur chill, de grote onafhan kelijke individualist, is geen gemakkelijk man om mee om te gaan. Zijn echtgenote beschikt over alle daarvoor no dige tact, alsook over het intellect om zo no dig zijn werk over te nemen. Humor vereist In het openbaar heeft I zij hierover eens ge sproken. In een speech tot de leerlingen van haar oude school gaf Lady Churchill de I meisjes dit waardevolle advies: „Als je voor de I taak staat te wedijveren met een man, tracht dan hierbij agressiviteit te vermijden. Wanneer je probeert ten koste van alles je standpunt te laten zegevieren, ver lies je waarschijnlijk. Je bereikt veel meer door kalm aan je overtuiging vast te houden. Maar zelfs dit vereist grote kunst en vooral humor! Hoe gezond haar advies was, bleek wel uit Churchills eigen getuigenis: „Mijn huwelijk", schreef hij in een van zijn memoires, „was de gelukkigste en vreugdevolste gebeurtenis van mijn hele leven, want is er iets glorieuzer dan in zijn levensgang verenigd te zijn met een wezen, dat niet in staat is tot een onwaardige gedachte?" Zo werd dit huwelijk tot een ideaal partnerschap, dat naarmate de jaren groeiden, steeds inniger werd. Nog steeds wanneer men de beide Churchills sa- menziet voelt men onmiddellijk dat dit een uniek paar is. Clementine en Win ston hebben alle lief en leed samen gedeeld. Gemakkelijk is zijn leven nooit geweest. Hij heeft steeds weer, ook in eigen politieke kring, tegen wanbegrip moeten optornen. Toen hij trouwde had hij juist de conservatieve 'partij verlaten en werd hij door velen gemeden. In de eerste wereldoorlog werd hij door vijan den naar achteren geschoven en erna verloor hij drie verkiezingen achter elkaar. In de dertiger jaren verkeerde hij po litiek in de wildernis, door het Engelse volk, dat hij op een manier zoals geen ander dat gekund had, naar de over winning had gevoerd, aan de kant gezet. Gro.te steun Lady Chruchill was altijd zijn grote steun. Zij streed alle verkiezingen naast hem. Toen hy in 1922 tijdens een campagne blindedarmontsteking kreeg, nam zij al zynJwerk, inclusief de redevoeringen van hem over. Wie haar, zoals wij, op het podium heeft gadegeslagen, weet dat zij zich nooit op de voorgrond dringt. Zij po seert geenszins als de vrouw van de grote staatsman, de dingen die zij zegt komen recht uit haar hart, waar bij haar stralende persoonlijkheid, diepe eenvoud en charme de toehoor ders steeds weer voor haar innemen. Zij ls even onafhankelijk als Sir Win ston. Toen haar gastheer de Hertog van Marlborough een neef van Sir Win ston eens aan een diner als gastheer beledigende opmerkingen maakte aan het adres van Asquith, toen Churchills chef, verliet zij uit protest de zaal, pakte haar koffers en keerde naar huis terug. Persoonlijke tragedie bleef de Chur chills niet bespaard. In 1921 verloren zij „Clemmie", zoals Churchill haar noemt, bezwoor hem op een keer in de oorlogsdagen toch vooral geen ruzie te maken met generaal De Gaulle. Win ston sputterde tegen, maar zij geloofde dat haar advies toch in goede aarde was gevallen. Als Churchill ergens heen moet, werkt hij tot het laatste ogenblik en spoort zijn chauffeur dan aan zo hard mogelijk te rijden. Clementine probeert hem daar steeds weer van af te houden. Toen zy in 1953 naar Stockholm ging om de Nobelprijs voor literatuur voor Winston in ontvangst te nemen, zond de op zijn beurt bezorgde Churchill haar een telegram met de waarschuwing toch vooral voorzichtig te zijn in het drukke verkeer! Wij waren erbij, toen Churchill kort na de oorlog van Nederlandse zijde de Grotiusmedaille werd overhandigd. Hij sprak vurig over zjjn ideaal van Europese eenheid en ging toen zitten. Clementine fluisterde hem iets in het oor. Hij had vergeten zijn dank te be tuigen voor het geschenk. Onmiddel lijk stoyd hij weer op en begon aan zijn dankspeech. Toen deze klaar was, zag hij zjjn vrouw met een brede grijns aan. Vijf monarchen De vijftig jaar van dit prachtige hu welijk omvatten de regering van vijf Britse monarchen en enkele van de grootste gebeurtenissen der wereldge schiedenis, waarbij zowel Winston als „Clemmie" ten nauwste persoonlijk be trokken werden. Hun onafscheidelijk heid maakte Churchills toch al zo rijke leven, dubbel rijk. Slechts twee andere leden van de grote Churchill-familie zullen morgen bij de viering van het gouden huwelijksfeest aanwezig zijn. Namelijk hun enige zoon Randolph en diens achtjarige dochtertje Arabella, die alle negen kleinkinderen zal vertegen woordigen. Dr. David Roberts, de Engelse arts uit Roquebrune, die Sir Winston elke och tend bezoekt, heeft dezer dagen ver klaard, dat zijn gezondheid nog nooit zo goed is geweest en dat zijn geheugen ongelooflijk is. Vorige week meldde zich een oude zwerver aan Churchills villa, die hem als geschenk voor de gouden bruiloft een kistje sigaren kwam brengen. Hij zeide, dat Churchill toen hij in de oorlog in Frankrijk arriveerde, hem, een van de duizenden soldaten, een van zijn reuzensigaren had toegeworpen. Hij had thans 1500 km. gelopen om Churchill uit dankbaarheid dit geschenk te geven. Door bedelen kreeg hij het be drag bij elkaar Sir Winston doet het vanzelfspre kend kalm aan. Hy leest zijn post en kranten in bed tot half elf. Daarna maakt hij een wandeling door de tuin tot twaalf en luncht om één uur. Hij dineert om acht uur en begeeft zich om middernacht ter ruste. Van een goede maaltijd geniet hij nog steeds. Lloyd George herinnerde er al aan hoe Lady Churchill hem had gezegd Met een ferme handdruk neemt de hoogbejaarde, maar nog altijd vitale staats man afscheid van een van zijn opvolgers, Harold Macmillan. Van het begin af aan wist ik, dat ^jlaAshme King Size mijn sigaret was. Ik was mij al spoedig bewust van haar zacht en heerlijk aroma en constante kwaliteit. Vergadering Kou. Ned. Zuivelbond Speciale berichtgeving De Kon. Ned. Zuivelbond, acht het een ongewenste situatie, dat het. gezien de bestaande verhouding tussen de prijs van het kracht voer en de garantieprijs van de melk, voor de boer aantrekkelijk is belangrijke hoeveelheden krachtvoer aan te wenden, terwijl vast staat, dat dit, gezien voor het land als geheel, onrendabel is. De melkpro- duktie krijgt daardoor een omvang, die, van een landelijk standpunt bezien, niet meer verantwoord kan worden genoemd, aldus werd medegedeeld tijdens de algemene vergadering van de Kon. Ned. Zuivelbond FNZ, die gisteren in de Rivièrahal te Rotterdam werd gehouden. Tweede Amerikaanse bataljon gaat Libanon verlaten In Washington is gisteravond bekend gemaakt, dat de volgende week weer een bataljon Amerikaanse mariniers uit Li banon zal worden teruggetrokken. De inscheping van de 1700 man begint op 15 september. Het bataljon wordt naar de Ver. Staten teruggebracht. Er zullen daarna nog circa 10.000 Amerikaanse nuuinjo* «O ftrifeten ta libanou rijn. hun driejarig dochtertje Marigold, ter wijl de huwelijken van twee van hun vier overige kinderen mislukten. In de beide oorlogen was Churchill nooit bevreesd voor persoonlijke risico's. Zyn avontuurlijke geest leefde zich uit, zowel aan het front, tijdens gevaarlijke vliegtochten of in het gebombardeerde Londen. Niet gezegd behoeft te worden met hoe grote zorg dit Clementine ver vulde. In al die jaren heeft zij Chur chills leven tot in details geregeld. „Clemmie" Aan maaltijden, ook met belangrijke gasten, zwijgt Winston vaak plotseling om zich geheel in de spijzen te verdie pen. Clementine neemt dan de conver satie over. dat in geval van haar dood zy een schriftelijke instructie had achterge laten hoe Winston te behandelen. Het belangrijkste punt was, dat een goed diner een voornaam onderdeel is van zijn dagelijkse routine. Dat is nog niet veranderd! Te Nijega op de Rijksweg Drachten- Bergum is gistermiddag de 78-jarige A. Ketellapper uit Goutum (bij Leeuwarden) gedood toen hij met zijn rijwiel onver wachts naar de linkerkant van de weg reed en daarbij vrerd aangereden door een hem achterop komende personenauto uit Drleeum Er zijn twee mogelijkheden om in de prijsverhouding krachtvoer-melk, die op het ogenblik dus eigenlijk te gunstig is, wijziging te brengen: óf door verhoging van de krachtvoerprijs óf door verlaging van de wintermelkprijs. De Kon. Ned. Zuivelbond heeft zich voor de eerste methode uitgesproken, dus verhoging van de krachtvoer prijzen bepleit. Verlaging van de wintermelkprijs zou, aldus luidt de mening, een verschuiving in de melkproduktie tot gevolg kunnen hebben, waardoor de afzet van zuivel- produkten ernstig in gevaar zou kunnen worden gebracht. Zou de wintermelk prijs over de gehele linie belangrijk ver laagd worden, dan zou op een ongewens te manier worden ingegrepen in de nor male bedrijfsvoering van de veehouder. Het bestuur van de FNZ heeft daarom ernstige bezwaren tegen het plan van de regering om een sterke verlaging van de wintermelktoeslag door te voeren. Het landbouwschap heeft zich ten aanzien van deze kwestie op hetzelfde standpunt geplaatst. Gesproken werd ook over de verlaging van de inleveringsprijzen van boter en kaas. De gevolgen daarvan zijn, ener zijds gelukkig, niet uitgebleven. De bin nenlandse boterprijs kon belangrijk om laag, hetgeen tot gevolg had, dat de bin nenlandse afzet bijna tweemaal zo groot werd nl. van 650 ton per week kwam op 1200 ton. De inlevering voor de koelhuizen bleef binnen redelijke grenzen. De voor raden bedragen nu 16.000 ton, die voor het overgrote deel in het binnenland zul len moeten worden afgezet. Het ziet er naar uit, dat dit, wanneer de voorteke nen niet bedriegen, en de export van verse boter niet te zeer tegenvalt, wel zal gelukken. Ook het binnenlands ver bruik van kaas is aanzienlijk toegeno men, vergeleken met het vorig jaar met 20%. De kaasprijs is bovendien de laatste weken opgelopen, jonge kaas volgens de Leeuwarder notering van 151/152 tot 161/162. De voorraadpositie en de export vooruitzichten zijn niet ongunstig, wat ook geldt voor gecondenseerde melk en, wellicht in mindere mate, voor de volle melkpoeder. Totaalbeeld ongunstig Alles byeen kan worden gezegd, zo meent de FNZ, dat de statistische positie van onze zuivelprodukten de laatste tijd enige verbetering heeft ondergaan en er beslist gunstiger uitziet dan een half jaar geleden. Een gematigd optimisme lijkt gerechtvaardigd. Het totaalbeeld blijft echter ongunstig. Do zuivelwaarde is door de verlaging van de prijzen eveneens gedaald. De melkprijzen, die de fabrieken aan de melkveehouders uitbetalen, is zeer laag De gemiddeld gerealiseerde melkop' brengst zal aan het eind van het lopende melkprijsjaar waarschijnlijk 20 a 21 ct. blijken te zijn. Daaruit volgt, dat er per kilo een behoorlijke garantienabetaling zal moeten komen, die geschat kan wor den op 7 3/4 a 8 cent per kilo. De ontwikkeling van het verbruik van melk met 3.75 vet is ver beneden de verwachting gebleven. Het verbruik be draagt op het ogenblik 250 300 ton per week, dat is ongeveer 1 van het totale verbruik van gestandaardiseerde en volle melk samen. De ontwikkeling van de melkproduktie van het ogenblik geeft een aanvoer aan de melkfabrieken, die tussen november en augustus IVz hoger is. Na de afhandeling van het huishou delijke deel van de vergadering, die om. werd bijgewoond door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, mr. Vondeling, en enkele leden van de Tweede Kamer, heeft dr. S. L. Mans- holt, oud-minister van Landbouw enz., en thans vice-voorzitter van de commis sie van de EEG, een inleiding gehouden over „Europese Economische Gemeen schap". Problemen in E.E.G. Na een uitvoerig beeld te hebben ge geven van het doel van de commissie en de werkwijze, sprak dr. Mansholt als zyn mening uit, dat de tyd voorby is dat een land voor problemen als nu de zuivel- wereld heeft, nationaal naar een oplos sing kan streven. Deze problemen die nen aan de orde te komen in de kring van de zes landen, die in de EEG zyn vertegenwoordigd en waarin op interna tionaal niveau naar een oplossing kan worden gezocht. Wy hebben daartoe nu niet alleen de mogelijkheden, maar ook de plicht, zoals in het verdrag van Rome staat. Overigens zal het niet gemakkelijk zijn een oplossing voor de vraagstukken te vinden, aldus dr. Mansholt. Het blijkt namelijk, dat bepaalde facetten, die men voor vast zou willen aannemen, in de praktijk heel anders uitkomen. België, waar de boter duur is, verbruikt meer dan Nederland, waar de prijs lager is. Een verlaging van de boterprijs heeft een toeneming van het verbruik in Neder land veroorzaakt, maar het is de vraag of dit ook zou opgaan voor Italië, dat een geheel andere voedingswijze heeft. Een verschuiving in de consumptie zal veel aandacht van de commissie vragen. Objekt van 60 miljoen gulden (Van onze correspondent in Stockholm) „Het verdrag is getekend! In de ko mende herfst zal worden begonnen met de bouw van een autotunnel onder de Mont Blanc En eind 1961 hopen wy klaar te zijn". Dit deelde ons de direc teur van Atals Copco Italia ing. Gun nar Widegren, mede. Deze Zweed staat aan het hoofd van de firma, die voor de boormachines en het staal zal zorgen, waarmede de tunnel van de Italiaanse zijde naar het Franse gedeelte zal wor den gedreven. Het is een fantastisch project. De lengte zal 12 km bedragen en daarmede zal Aosta in Italië worden verbonden met Chamonix in Frankrijk. Men re kent op 600.000 auto's per jaar, die an derhalf miljoen personen zullen ver voeren. De hele tunnel zal elektrisch worden verlicht. De breedte van de autoweg wordt 8 meter. Voor het zover is zal men een miljoen kubieke meter steen uit het gebergte moeten halen De kosten zijn natuurlijk enorm. 'Men rekent op 60 miljoen gulden. Als het ge heel klaar is, zal echter bijvoorbeeld de weg van Parijs naar Milaan ruim 300 km korter zijn dan thans. De heer Wi degren kon ons nog niets over de beta ling vertellen, die voor iedere doorrit zal zijn vereist, maar in ieder geval moet op een flink bedrag worden gerekend. Al lang vragen de Italianen van de snelweg-gebruikers een niet bepaald lage som. Er zyn intussen nog speciale moei lijkheden te overwinnen. Zo mag de warmte in de tunnel niét worden on derschat. Tijdens het werk zal men de temperatuur tot 25 graden C terugbren gen, door het kunstmatig te laten rege nen. De tunnel krijgt een twee meter dikke betonnen vloer, waarin o.a plaats is voor kabels Bovendien zal er om de 200 meter een plaats zijn waar desnoods iemand kan staan. Verder is men echter zuinig met de ruimte. Er is maar één file in iedere richting. Van Italiaanse zijde werd al vele jaren over het pro ject gesproken. De eigenlijke initiatief nemer is graaf Lora-Totino. die nu ein delijk de Italiaanse regering'bereid heeft gevonden zich achter dit plan te stellen. Voorts zijn de provincie Aosta en Zwit serland er financieel voor geïnteresseerd Men verwacht namelijk door de open stelling van deze tunnel meer toeristen. Het grote voordeel is, dat de tunnel het gehele jaar geopend zal zijn. De Zweden zou men zeggen heb ben eigenlijk weinig hiermede te maken. Maar het is juist het Zweedse staal dat zich een weg door het graniet zal banen. In het begin bestaat het gebergte wel iswaar uit lei maar later is het een mas sief gesteente. En aangezien de Zweden op dit gebied de meeste ervaring heb ben en nu eigenlijk overal naast hun fabrieken boven de grond een even grote ruimte onder de grond aanleggen, gaf men de voorkeur aan hun mate riaal en hun ervaring. Het zijn vooral Zweedse technici, die de Italiaanse ar beiders zullen leren met de nieuwste lucht-boormaohines om te gaan. Het Franse gedeelte zal precies op het Italiaanse gedeelte lijken, maar de Fransen hebben nog aan geen firma op dracht gegeven. Het is derhalve nog niet zeker, of van de andere kant op dezelfde wijze aal worden gewerkt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9